5D T "De Castella, klasse Sowjet-Unie moet veer laten op WK De Wit vrijwel zeker naar LA Nederlandse afvaardiging levert redelijk werk Marita Koch uitblinkster DDR-ploeg De Oliveira onderscheiden Gerard Nijboer: "Ik liep als een dweil Buuts en KNAU leven in onmin Miljard kijkers per dag MAANDAG 15 AUGUSTUS 1983 HELSINKI (GPD) De Neder landse afvaardiging naar de we reldkampioenschappen atletiek in Helsinki kan tevreden zijn. Een zilveren medaille, vier start bewijzen voor de Olympische Spelen van Los Angeles en drie Nederlandse records is meer dan waarop vooraf was gerekend. De balans had zelfs nog een posi tiever beeld kunnen krijgen als marathonloper Gerard Nijboer niet zo had teleurgesteld. Rob Druppers evenwel bewees in Helsinki inderdaad tot de we reldtop te behoren met zijn twee de plaats op de 800 meter in de nationale recordtijd van 1.44,20. Meerkampster Tineke Hidding (ook een nationaal record met 6155 punten) en Ria Stalman kre gen er aansluiting met het Oost blok, terwijl jonge atleten als Ro bert de Wit en Marian Olyslager (derde Nederlandse record met 13,26 sec op de horden) aantoon den veel toekomst te hebben. Daartegenover stonden de tegen vallende prestaties zoals gezegd van Nijboer, van Verriet, Vader en Carla Beurskens die overi gens maar net de automatische kwalificatie voor Los Angeles miste. De toch positieve oogst van de Ne derlandse atleten doet vermoe den dat dit mede het gevolg is van een goed KNAU-beleid. Een onjuiste voorstelling van zaken. Vooral op bestuurlijk niveau zijn er immers in de laatste weken grote fouten gemaakt. De grootste was ongetwijfeld het op de proppen komen met een gedragscode die de atleten ver plichtte zelfs in hun vrije tijd de kleding van de KNAU-sponsor te dragen. Een gebaar naar de HELSINKI (GPD) De Russische atleten hebben drie jaar geleden tijdens „hun" Olym pische Spelen heel duidelijk boven hun stand geleefd. Dat is de belangrijkste les van het eerste wereldkampioenschap atletiek dat de afgelopen week het beeld van Helsinki heeft bepaald. Liefst 39 medailles hielden de Russen in '80 in eigen huis. Vanuit Helsin ki nemen ze er echter maar 23 mee, één minder dan de Amerikanen en één meer dan de Oostduitsers. De Russin Zajtseva gaat letterlijk onderuit door het geweld dat de Amerikaanse Mary Decker op de 1500 meter ontketent. (Foto: AP) sponsor dat elk gevoel van reali teit mist en volkomen indruist tegen de persoonlijke vrijheden van de atleten. Vrijwel alle atleten vonden hun ei gen weg naar de top. De enige bondscoach die enigszins de hand had in een goede WK-pres- tatie is Wil Westphal, die Tineke Hidding het laatste jaar bij schaafde. Alle anderen trokken met hun trainer hun eigen plan, zo nu en dan van KNAU-wege ondersteund door een trainings kamp. HELSINKI (AFP/Rtr) Joao Carlos de Oliveira is zaterdag in Helsinki door Juan Antonio Samaranch, de voorziter van het Internationaal Olympisch Comité (IOC), onderscheiden met de platina medaille. De Braziliaanse wereldrecordhouder op het onderdeel hmk-stap-springen was begin 1982 betrokken bij een auto-ongeluk. Elf maanden lang werd getracht zijn rechterbeen te behouden, maar een amputatie van het onderbeen bleek uit eindelijk noodzakelijk. De Oliveira won in zijn loopbaan twee bronzen olympische me dailles en was drie keer de sterkste tijdens de wedstrijden om de wereldbeker. Een gouden olympische medaille haalde hij nooit binnen. "Ik heb veel bereikt in atletiek behalve het winnen van een gouden olympische medaille. Ik ben echter heel blij dat ik de eerste atleet ben, die een platina medaille heeft gekregen". Dat de DDR kwalitatief als sterk ste uit het toernooi te voorschijn kwam was geen verrassing. De Oostduitse atletiek heeft bij de dames namelijk nog niets aan kwaliteit ingeboet. Acht van de daar te verdienen zeventien gou den plakken werden Oostduits bezit, vooral dank zij de grootste uitblinkster van dit WK-toer- nooi, de wereldrecordhoudster op 200 en 400 meter, Marita Koch. Individueel pakte zij al leen goud op de 200 meter ove rigens wat minder indrukwek kend dan van haar verwacht mocht worden maar ze maak te ook deel uit van de winnende 4x400-meter-estafetteploeg. Dit gevoegd bij het zilver dat zij op de 100 meter pakte maakt Marita Koch tot de meest oogstende at lete. Het Oostduitse geweld bij de da mes was ook het afgelopen weekeinde nog merkbaar, want naast Koch veroverden ook hor denloopster Bettine Jahn (12.35 seconden) en heel verrassend Heike Daute de wereldtitel. Laatstgenoemde deklasseerde de Roemeense wereldrecord- houdster verspringen Cusmir met een sprong van 7.27 meter. Mary Decker Wat niemand voor mogelijk had gehouden was dat Amerika ook zonder de geblesseerde sprint ster Evelyn Ashford nog twee gouden medailles zou oogsten. Mary Decker, de grote voor vechtster van wat zij noemt de strijd tegen de seksuele discrimi natie van de vrouw op de loop nummers, sloeg dit weekeinde voor de tweede keer toe. Dat zij op de 3000 meter een lastige op- ponente voor de Russinnen (Ka- zankina) zou zijn, was ingecalcu- HELSINKI (GPD) De beslissing viel inderdaad daar waar Gerard Nij boer die had voorspeld. In de laatste zeven kilometers, die zoveel hoogte verschil vertoonden. Ook had Nijboer voorspeld dat de Australiër Robert de Castella daar zou toeslaan. Het was dus zaak om op het 35-km-punt nog veel over te hebben. De Australische winnaar van de Rotterdamse marathon had genoeg over, maar op het moment dat hij zijn beslissende demarrage inzette lag de Europese kampioen van Athene, Gerard Nij boer al op bijna 7 minuten. Hij zou ten slotte 29e worden in vrijwel dezelfde tijd waarmee hij 79 in Enschede zijn carrière als marathonloper begon. Daar in 2.16.48 gisteren in 2.16.59. „Ik ben inderdaad nooit echt in de wedstrijd geweest. Ik had werkelijk het idee dat ik in bloedvorm was. Maar vanaf het begin kreeg ik te kampen met ge spannen spieren in het achter been. De hamstrings, net als in de Rotterdamse marathon. Na 13 km wist ik al dat het voor mij ge beurd was, ik liep als een dweil" aldus de Daventria-atleet die toen voor de keus stond zich te sparen voor een nieuwe mara thon op vrij korte termijn of het mikken op tenminste de vijftien de plaats. „Dat was belangrijk omdat ik me dan voor Los Angeles automa tisch zou kwalificeren. Ik had de hoop dat het na de 20 of 25 km beter zou gaan, dat gebeurt wel vaker bij mij. Het constante krampachtige gevoel bleef ech ter en dan loop je stevig te balen. Je loopt hier toch niet voor een HELSINKI (GPD) Een goede wedstrijdmentaliteit kan Robert de Wit bepaald niet worden ontzegd. Immers, na een zwakke eerste dag leek de pas 21-jarige Eindhovense tienkamper kans loos voor een klassering bij de beste twaalf. Een knap herstel bracht hem zaterdag in Helsinki echter terug in de race, en mede omdat enkele concurrenten de strijd voortijdig staakten, legde hij alsnog beslag op de twaalfde plaats. Bij vormbehoud bete kent dat een ticket voor Los Angeles. „Pas voor de afsluitende 1500 meter ben ik gaan geloven in kansen op die 12e plaats. Ik was toen al van de 15e naar de 13e plaats opgerukt achter de Noor Skramstad en de Tsjech Machura. Ik wist dat ik op de Noor niets kon winnen, maar de Tsjech had ik in Gotzis al eens zwak op de 1500 meter zien lopen, aldus Robert de Wit. Robert de Wit profileerde zaterdag evenals zijn collega's van de duidelijk betere weersomstandigheden, al bleef het koud. Zijn hordenrace in 14,76 sec was al een aanwijzing dat het beter zou gaan. Van de 15e plaats rukte hij op naar de 14e, om na het voortreffelijk verlopen discuswerpen (drie keer over de 42 meter) en polshoog (4.60 meter) bij het speerwerpen nog een plaatsje op te rukken. Niet dat De Wits speerworp nu zo overtuigend was (59.70 meter), maar de voor hem staande Fin Sundell wierp drie keer ongeldig. Zijn 1500-metertijd van 4.18,92 was toen ruimschoots voldoende om toch nog twaalfde te worden, waarmee de PSV-atleet profi teert van de onlangs met het NOC gemaakte afspraken. Volgend jaar behoeft hij slechts de IOC-eis van 7600 punten te halen. Robert de Wit bleef met 7769 punten ruimschoots verwijderd Van zijn natonale record (7932). Thompson Op de tweede dag kwam de eerste plaats van de Brit Daley Thompson niet meer in gevaar. De Westduitser Hingsen (we reldrecordhouder) en vooral Wentz in deze volgorde tweede en derde maakten wel wat van hun achterstand goed, maar bleven kansloos. De puntentotalen respectievelijk: 8666,8561 en 8478. dertigste plaats. „In goud heb ik nooit echt geloofd, De Castella is een klasse apart, dat heb je hier weer gezien. Als ik nu op de wedstrijd terugkijk denk ik dat die hamstring-pro blemen wat te maken hebben met de lage temperatuur. Dat was in Rotterdam ook al een beetje zo. Misschien is het ook wel zo dat ik niet zo goed ben als velen denken. Misschien de zilveren en gouden medaille in Moskou en Athene uitschie ters, klonk het toch nog lachend. "Geen zin" Is Gerard Nijboer nu bang om na de flinke tikken opgelopen in Rotterdam en Helsinki uit de in ternationale kijker te geraken? „Ik weet wel dat ze me nog steeds zien als de Europees kam pioen. Dat was een prachtig hoogtepunt, maar na Athene heb ik meteen gezegd dat ik die pres tatie moest vergeten. Achterom kijken heeft geen zin. Dat geldt nu ook voor Helsinki, aldus de donderdag zijn 28ste veijaardig vierende atleet. „Ik zal me nu dus voor Los Ange les moeten kwalificeren. Waar ik dat ga doen weet ik nog niet. Ik denk aan een marathon eind van dit jaar of begin volgend jaar, klonk het gisteravond. Ook de tweede Nederlander, Rudie Verriet kwam pas lang nadat De Castella de lauwerkrans aange pakt had, over de finish. Als 45s- te in 2.22,07. „Ik had het ongeluk al na 8 km op de hak getrapt te worden door een Afrikaanse atleet. Die val le verde me een ontvelde schouder en een kapotte knie op. Boven dien kwam ik tussen de 8ste en 18e km helemaal alleen te lopen. Erg zwaar met die sterke wind. Ik heb toen aan uitstappen ge dacht, maar na de 18e km ging het beter. Ik lag toen 60ste en ben in het verloop van de race nog heel wat atleten gepasseerd. Waar de tweede Nederlandse me daille uitbleef, pakte Robert de Castella voor Australië de eerste plak, maar dan wel meteen een gouden. Dit in gezien de moeilij ke omstandigheden voortreffelij ke tijd van 2.10.03. De atleet, die achter Salazar de op een na beste wereldprestatie al ler tijden (2.08.18) achter zijn naam heeft staan, bewees on langs in Rotterdam al een van s werelds sterkste marathonlopers te zijn. *.5 Roberto de Castella, "de motorische kruk", die iedereen te snel af "Kruk" Hij stelde de vraag of hij zich nu wel wereldkampioen mocht noe men nu nogal wat atleten verstek hadden laten gaan (Salazar, Lo pes, Gomez, Seko) dan ook niet zo erg op prijs. „Iedereen weet dat er een wereldkampioenschap marathon is. Iedereen kan in schrijven en als ze dat niet doen is het hun zaak. Overigens hoop ik de Japanner Seko en Salazar, maar dan beter in vorm dan in Rotterdam nog eens te ontmoe ten, klonk het nuchter en tegelij kertijd onheilspellend uit de mond van de 26-jarige topatleet die eigenlijk dezelfde voorge schiedenis heeft als Nijboer. „Motorisch een kruk zei hij eens. Dankzij enorm veel doorzet tingsvermogen compenseerde De Castella het tekort aan puur talent. In 1980 bleef hij achter Olympisch kampioen de Oostduitser Cier- pinsky (gisteren brons) en Ge rard Nijboer. Nu is de parttime- fysioloog de sterkste van de we reld. „Dat was mijn doel. Graag wil ik nog een tijd neerzetten waarvan men later zegt: kijk, die tijd was van De Castella. Volgend jaar in Los Angeles hoop ik uiteraard olympisch goud te pakken. Daar richt ik me ook helemaal op. Voor die tijd loop ik geen mara thon meer, aldus de ijzersterke Australiër die in de slotfase ove- leerd, maar dat ze op de 1500 me ter ook voldoende basissnelheid zou hebben was verrassend. De „kruimels" die de DDR, Tsje- choslowakije. Amerika en Rus land overlieten, werden gretig verorberd door (al op de eerste dag van het toernooi) de Noorse marathonloopster Grete Waitz en door de Finse Tiina Lillak. De wereldrecordhoudster speerwer pen bezorgde het organiserende land in haar laatste poging (70.86 meter) het succes dat velen de Finnen gunden. Medailleverdeling: 1. O. Did. 2. Ver. St. 3. Sowjet-U. 4. Tsj. Slow. 5. W. Did. 6. Gr. Britt. 7. Polen 8. Italië 9. Finland 10. Jamaica 11. Ierland 12. Australië 13. Noorwegen 14. Mexico 15. Nederland 16. Ethiopië 17. Spanje 18. Roemenië 19. Cuba 20. Bulgarije 21. Brazilië 22. Nigeria 23. Griekenland 24. China 25. Marokko 10 7 5 22 8 9 7 24 Rusland, dat voor het afgelopen weekeinde bij de heren alleen maar goud van kogelslingeraar Litvinov had staan, maakte de laatste paar dagen veel goed. Vooral op de springnummers met de alles en iedereen, inclu sief de nu bronzen Chinese we reldrecordhouder Zhu Jianhua, verrassende, pas 19-jarige Av- deenko (2.32 meter) en polshoog- atleet Bubka (5.70 meter), waar na het 4x400-meterkwartet nog winnend toesloeg. Ovett De Oost- en Westduitsers, de Brit ten en de Polen gingen allen met twee wereldkampioenen naar huis. Wereldtitels die op één na alle al eerder in deze week wer den veroverd. De laatste slag was voor de Britten op de 1500 meter, niet voor favoriet Steve Ovett, maar voor de vanwege een bles sure pas laat in vorm gekomen Steve Cramm. Heel lang aarzel den de Engelse keuzeheren zelfs, of ze dit talent wel zouden af vaardigen. Wereldrecordhouder Ovett had als geldig excuus zijn late aankomst in Helsinki omdat zijn vrouw met spoed in het zie kenhuis opgenomen was. Ook bij de heren „kruimels" voor bijvoorbeeld de Ieren, die de al jaren in Amerika studerende Coghlan spelenderwijs de 5000 meter zagen winnen. (Foto: ANP) rigens met dezelfde tegenstander moest afrekenen als tijdens de wedstrijd waarin zijn internatio nale roem begon. Dat was in een massale Italiaanse halve marathon. „Balcha zat toen ook bij me. In de slotfase ging hij me nog voorbij, maar ik kon hem toen terugpakken. De Ethiopiër Kebele Balcha ver overde in Helsinki erg fraai zil ver, daarmee Oostelijk Afrika toch een plak bezorgend. In Ad dis Abbeba is hij politie-officier. Zijn belangrijkste triomfen tot nu toe waren de twee overwin ningen die hij behaalde in de ma rathon van Montreal. Dit jaar werd hij vierde in de marathon van Londen (2.11.32) en zesde in die van Tokio (2.12.07). HELSINKI (ANP) - Bij de wereld kampioenschappen atletiek in Helsinki zijn ernstige spannin gen tussen leden van het KNAU bestuur en de trainers aan het licht gekomen. Trainingscoördi nator Herman Buuts, die tot er met 1985 bij de atletiekunie on der contract staat, was in de Fin se hoofdstad uitermate gespan nen. In Helsinki is vooral het contact tussen hem en KNAU- secretaris Bart Kappenburg be paald niet optimaal verlopen. wereldkampioenschappen aan, dat morgen bij terugkeer in Ne derland mededelingen zullen worden gedaan. Buuts wilde echter niet kwijt waarover het gaat. Het is evenwel duidelijk dat Buuts zijn positie als technisch verantwoordelijke man onder graven voelt. Na afloop van de nationale kampioenschappen in Vught stelde Buuts voor Hans Koeleman en Elly van Hulst, on danks het feit dat zij niet aan de a-limiet hadden voldaan, toch af te vaardigen naar Helsinki. Hij was van mening dat het tweetal, na een langdurige blessure in de wintermaanden, weer op weg naar de topvorm was. Beiden werden echter afgewezen. Ook ten aanzien van de afvaardi ging naar de Europese jeugdatle- tiekkampioenschappen, over minder dan twee weken in Schwechat bij Wenen, heeft het KNAU-bestuur zich niet aan het advies van Buuts gehouden. Af gelopen donderdag, tijdens een ontvangst bij de secretaris van de Nederlandse ambassade in Helsinki, kwam het tot een open lijke woordenwisseling tussen Buuts en Kappenburg. HELSINKI (ANP/Reuter) - De eerste wereldtitelstrijd atle tiek in Helsinki heelt een ge schat t v-publiek getrokken van één miljard kijkers per dag. Dat beeft de voorzitter van de atletiek federatie (IAAF), de Italiaan Primo Nebiolo, gisteren verklaard. "Het evenement is praktisch de bele wereld doorge straald. TV-maatscbappijen, die niet in staat waren de volledige kosten te betalen, hebben we om wille van de propaganda slechts de on kosten voor de technische handelingen in rekening ge bracht", aldus Nebiolio bij de afsluitende persconferen tie, gisteren. Volgens de lAAF-voorzitter hebben uiteindelijk 157 lan den deelgenomen aan het toernooi in Finland, bet grootste atletiek-evenement uit de geschiedenis. Die 157 landen brachten 1572 atle ten, 1037 mannen en 535 vrouwen, aan de start. De wedstrijden in het Olym pisch Stadion van Helsinki trokken 322.042 betalende bezoekers.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9