Ambtenaren alle deuren langs: op zoek naar honden Belastingactie gemeente Gras omgespit Man betrapt bij knutselen aan stoplicht Goekoop: "Hang niet te veel student uit" Expositie van Ons Buiten trekt velen MAANDAG 15 AUGUSTUS 1983 LEIDEN Veel hondenbe zitters ontduiken de ge meentelijke belasting voor dit bekende huisdier. Dit jaar daarom niet mas saal een aangiftebiljet in de brievenbus maar een persoonlijk gesprekje aan de voordeur. Ruim vijf duizend hondenbezitters lopen hierbij de kans te worden 'gepakt'. door Saskia Stoelinga Volgende maand gaan vier ambte naren op zoek naar de 'onderge doken' honden. Huis-aan-huis zal worden gecontroleerd of er een reu dan wel een teef in één van de vertrekken rondspringt. En als het dier bij de eerste druk op de bel reeds vrolijk blaft, hoeft men niet het smoesje op te hangen van de verkouden huis genoot. Deze kenners zullen in het besef dat blaffende honden niet bijten gewoon het opschrijf boekje uit de zak halen en de per soon in kwestie noteren als zijn de een bezitter van de hond. Een landelijke steekproef zou, vol gens de Leidse belastingambte naar A.M. van der Meyden, heb ben uitgewezen dat één op de tien Nederlandse inwoners een hond heeft. Dit betekent dat er in Leiden zo'n tienduizend honden met de regelmaat van de klok straten, stoepen, parken, huizen en ander onroerend goed bevui len. Slechts 4.600 eigenaren van zo'n beest staan geregistreerd en betalen daar in 1983 72 gul4en per jaar voor. Het treurige van dit alles is, vindt Van der Meyden, dat het aantal eigenaren dat zich aanmeldt voor de hondenbelasting ook geen op waartse lijn vertoont. Integen deel, steeds meer mensen komen met de betraande ogen van een geslagen hond aan de balie van het stadhuis vertellen dat hun Fikkie het leven heeft gelaten en zij nu - helaas natuurlijk - van de plicht zijn ontheven om nog be lasting te betalen. Van der Meyden gelooft daar in een aantal gevallen niets van. Als hij naar buiten kijkt lijkt het wel of hij in Dalmatiè woont. Speel tuinen, kinderspeelplaatsen, plantoenen ze liggen bezaaid met hondenbolussen. Het is zelfs zo erg dat de afdeling groen van de gemeente geen gras meer inzaait, maar tegels legt op speelplaat sen: daarop doen honden het minder graag. Het college van B en W heeft nu besloten iets aan de rechtsonge lijkheid (een klein aantal mensen geeft de hond aan, terwijl er een groot aantal mensen een hond heeft) te doen. In 1978 kwam het college met de stunt alle Ijeide- naars - hond of geen hond - een aanslagbiljet te sturen. Stuurde men dit biljet niet terug dan werd men geacht een hond te hebben werd na verloop van tijd een aanslag van 57 gulden in de bus gedaan. Nu dus huis-aan- huis controle. Aan Van der Meyden de vraag hoe deze nieuwe actie wordt voorbe reid. "Voordat wij erop uittrekken, krij gen de hondenbelastingontdui kers nog een laatste kans om zich vrijwillig aan te melden. Via de gemeentelijke advertentie in de verschillende kranten zal daar over binnenkort een berichtje verschijnen. Daarna verschijnen wij". Wij zijn vier mensen die via het Gewestelijk Arbeidsbureau tijdelijk zullen worden aange trokken voor dit 'hondewerk'. Van der Meyden, die de speurneu zen gaat begeleiden, denkt dat deze vier geselecteerden (selec tiecriteria nog niet bekend) bin nen een maand op alle deurbel len van Leiden hebben gedrukt. "We gaan zeer gericht te werk. We hebben de stad in allerlei stukjes opgedeeld. Nee, opspo ringsbevoegdheid hebben ze niet, maar ik weet uit ervaring dat mensen die liegen vrij snel door de mand vallen. Je moet daarvoor veel moed hebben. En onze mannen - ze worden daarop getraind - zullen zoiets snel in de gaten hebben. Ze zullen zeer ad rem reageren". Hoe gaat dat dan? "Nou, dat gaat zo: ze bellen aan en vervolgens legitimeren ze zich. Dan vragen ze naar de hond. Ook moeten ze door de ramen kijken en mischien volgen ze loslopen de honden wel naar huis. En u moet niet vergeten de sociale controle is in zo'n geval ook erg groot. Er zijn erbij die zullen zeg gen: 'nee meneer wij hebben geen hond, maar die van drie huizen verderop hebben er wel twee'. Dan gaan ze er natuurlijk op af. Zo'n prachtige tip wordt nagetrokken. We denken er op deze manier toch wel enkele dui zenden in belastingregister te kunnen bijschrijven". "Nee, aangepaste kleding - u be doelt van die vetlederen pakken die tegen hondenbeten moeten beschermen ha, ha, - zullen ze niet dragen. Zo'n vaart zal het toch niet lopen?". LEIDEN - Op zoek naar wormen heeft een Leids drietal zaterdag avond veertien vierkante meter, grasveld in het Plantsoen omge spit. Met een schop ploegden drie jongeren, 16 en 19 jaar oud, het openbare gazonnetje om. De politie kon de drie aanhouden en na een onderhoud overdragen aan de moeder. De schade zal op de daders worden verhaald. LEIDEN - Om een boete voor door rood licht rijden te ontlo pen, heeft een 26-jarige Leide- naar vannacht wel heel rare ca priolen uitgehaald. Met een huis houdtrapje en een stuk ijzer toog de man naar de verkeerslichtin stallatie aan de Plesmanlaan waar hij even eerder was gefoto grafeerd. Toen de gewaarschuw de politie arriveerde, had de Lei- denaar zojuist de filmcassette uit de installatie gelicht. De man probeerde eerst nog te vluchten. Bij zijn auto kon hij echter worden aangehouden. Het trapje en een stuk ijzer wer den in beslag genomen. De man is vernieling ten laste gelegd. Auto uitgebrand LEIDEN - Een aan de Schagen- steeg geparkeerd staande auto is zaterdagnacht geheel uitge brand. Omdat de achterzijde van de auto, eigendom van een 35-ja- rige Leidenaar, was opengebro ken, wordt brandstichting ver moed. Bij de brand werd ook de zijgevel van een pakhuis bescha digd. De brandweer moest eraan te pas komen om de brand te blussen. LEIDEN - Een fietsendief is zater dagnacht zeer actief geweest aan de Leidse Lavendeltuin. Uit drie schuren werden daar bij elkaar vijf fietsen gestolen. In sommige gevallen moest de dief zowel de schuur als de fietsen openbre ken. Nieuwendijk3, 7 en 10. W. v.d. Nieuwendijk8. T. van As en zn.; 9. B. van Putten. Duivensport (5) PV. De Reisduif vloog van Noyon. De uitslag: 1 en 10. P. Mooten; 2.3.4,6, 7 en 8. W. Kop, 5. S. v.d. Horden; 9. W. Tolboom. PV LPC vloog eveneens van Noyon. De uitslag: 1,3, 9 en 10. J. Staffelen; 3. H. Pen en zn.; 4, 5, 6 en 7. N. de Groot en zn.; 8. H. van Wezel. PV. De Rijnklievers vloog van Noyon. De uitslag: 1 en 2. J. Kok; 3 en 8. P. Juffermans; 4. B. van Mil; 5. B. Hoogervorst6. P. v.d. Wal; 7, 9 en 10. J. v.d. Wal. 5 en 9. A. van Holst; 6 en 7. H. Koome; 8. P. Landesbergen; 10. J. Rozier. Ook werd er van Roosendaal ge vlogen. De uitslag: 1. J. Beek man; 2,6 en 7. A. van Holst; 3. P. Landesbergen; 4 en 8. comb. De Wetering; 5. J. Schipper; 9. B. Geenjaar; 10. R. v.d. Geer. Duivensport (2) Duivensport (IJ PV. De Blauwkras vloog dit weekeinde van Noyon. De uit slag: 1. J. Schipper; 2 en 3. P. Brandt; 4. comb. De Wetering; PV. Columba vloog e Noyon. De uitslag: 1,4,5, 6, 7, 9 en 10.C. v.d. Nieuwendijk2,3 en 8. H.J. Kettenis; Ook werd er van Roosendaal ge vlogen: 1, 2, 4 t/m 10. C. v.d. Nieuwendijk; 3. L. v.d. Meer. Duivensport (3) PV. Leiderdorp vloog eveneens van Noyon. De uitslag: 1, 3, 8 en 9. comb. Reyka; 2 en 7. P. Sloos; 4. D. van Seggelen; 5 en 10. B. van Vliet6. E. Broug. Tevens was er een vlucht van Roosendaal. De uitslag: 1, 6 en 8. H. van Laar; 2. P. Sloos; 3 en 10. G. van Velzen; 4. J. van Laar; 5. comb. Reyka; 7. D. van Seggelen; 9. Th. Habraken. Duivensport (4) PV. Het Oosten vloog eveneens van Noyon. De uitslag: 1, 4 en 6. H. Adali; 2, 3 en 9. W. v.d. Nieuwendijk; 5. en 10. G. Hen- drikse; 7. L. v.d. Nieuwendijk 8. B. van Putten. Ook werd gevlogen van Roosen daal. De uitslag: 1. en 5. G. Hendrïkse; 2, 4 en 6. L. v.d. El Cid: 1.700 deelnemers LEIDEN "Studeren lukt pas als je vecht en speelt met je studie materiaal. Neem geen risico's en begin daarmee meteen". "Ge bruik de stad Leiden, maar hang bij de autochtone bevolking niet te veel de student uit". Twee waarschuwende uitspraken van achtereenvolgens de rector magnificus van de Leidse uni versiteit, A.H. Kassenaar, en bur gemeester Goekoop. Zij deden vanmorgen bij de opening van de introductiedagen (EL CID- week) in de Pieterskerk verwoe de pogingen om de ruim 1700 nieuwe studenten wegwijs te maken in het Leidse studenten leven. LEIDEN - Bij de aanvang van de El Cid-week is ook de ledenwer ving van studentenverenigin gen in volle omvang begonnen. De politie hield het afgelopen weekeinde twaalf mensen staande die affiches plakten op diverse plaatsen in de binnen stad. Honderdvijftig affiches en plakmiddelen werden in beslag genomen. De oudste universiteit van ons land zal dit jaar het meeste aantal studenten tellen: ruim 17.000 waaronder 2.600 eerste jaars. "Leiden is daarmee Groningen gepasseerd", wist Goekoop de gemeenschap enthousiast te ver tellen. Niet helemaal zonder bij bedoelingen bleek later, want de burgervader ziet graag dat de studenten zich laten inschrijven in bevolkingsregister. Morgen en overmorgen zal er een afgezant van de gemeente op de universi teit worden gestationeerd om de nieuwe 'Leidenaren' te noteren. Kassenaar had deze nieuwe lich ting ook een taak toebedeeld. Hij sprak de hoop uit dat zij defini tief afrekenen met het volgens hem karikaturale beeld: "Vrijwel alles van vrijwel niets afweten". Hij doelde daarmee op de ver gaande subspecialisaties. De rector magnificus meent dat er meer samenhang moet zijn tus sen de verschillende disciplines ("in deze grensgebieden wordt immers de vooruitgang ge boekt") en dat er beter even wicht moet komen tussen onder wijs en onderzoek. Burgemeester Goekoop spreekt. De deelnemers aan de El Cid-week luis teren. (Foto Holvast) De Vrouwenweg - "Je woont De Vrouwenweg was kortom blij met het initiatief van me vrouw Van der Pol. Het aparte gemeenschapje had er kenne lijk behoefte aan. 'Bedankt hoor, Mies', dat kreeg ze gere geld na afloop te horen. Nu moet er echter strijd geleverd worden, want het Weipoortje gaat er misschien aan. De be woners mochten het gebouw gratis gebruiken van de stich ting Gemiva, nu nog eigenares se van de Weipoort. Maar vol gens de huidige plannen gaat de gemeente het gebouw ko pen en "doet nu heel moeilijk". Zegt mevrouw Van der Pol. "Maar ze kunnen ons dit toch niet zomaar weer afpakken? We hebben het helemaal zelf opgezet. Ja, u bent er zomaar in gaan zitten, zeggen ze bij de gemeente. Maar waar heeft de gemeente het nou voor nodig? Ach, ik ben er al heel lang mee bezig, maar je loopt steeds maar tegen een muur. Het is puur laksigheid". Los van dit duel met de gemeen te is de Vrouwenweg-vereni- ging er vooral voor de gezellig en toch vlakbij de stad". heid en dat steekt Aad Jong bloed een beetje. "Ik had ge dacht dat er opgekomen zou worden voor onze belangen, maar het blijkt nu alleen maar een soort kaartclubje zijn". Daar doet Jongbloed niet aan mee, zoals ook anderen als de heren Verduin en Gout (num mer 39) niet zo verenigingsge- zind zijn. Jongbloed: "Die mensen gaan dan te veel drin ken en worden vervelend. Al lerlei roddels ook. Het is hier echt nog een boerengemeen schap, hoor". Hij is het ook niet eens met alle klachten over de 'laksheid van Leiden'. "Dat slappe gelul, ik kan me daar mateloos aan er geren". Een voorbeeld. "Dan klagen ze er over dat de veeg- wagen niet meer komt Ja, wat dacht je? Dat kan gewoon niet meer met al die auto's. Dat gaat niet meer en in de stad is dat net zo, hoor". Contact met de studenten in de Weipoort is er nauwelijks. Ei genlijk is dat gek, want het zijn er nog wel een stuk of zeventig. Eén van hen die in de zommer- rust hard aan tentamens werkt, is eerstejaars Spaans Maijan Nauta. Ze geeft een kleine rondleiding door het monu mentale gebouw: lange, hol klinkende gangen, een giganti sche, flink verwilderde tuin. Een beetje de sfeer van een in ternaat. Maijan Nauta komt uit Alkmaar, zit hier sinds december en maakt een onderscheid tussen twee Weipoort-bewoners. Zij die het vreselijk vinden en zij die het vreselijk leuk vinden. "Een tussenweg is er volgens mij niet". Maijan Nauta be hoort tot de tweede groep. Alle mogelijke bezwaren over het geïsoleerd in de polder zitten, wimpelt zij af. Ze vindt het juist wel aangenaam een beetje buiten wonen en bovendien: "In een kwartier zit je in het centrum, zo ver is het echt niet". En dat ze 's avonds niet zo makkelijk ergens naar toe kan, is ook geen ramp. "We hebben hier met elkaar genoeg gezelligheid. Ik ben wel eens in de Pelikaanhof geweest. Nou, dat vind ik veel minder, hoor. Hier aan de Vrouwenweg heeft het tenminste nog een beetje sfeer". Leiden Voorzitter Haarlem (midden) van Otis Buiten geeft tekst en uitleg bij de tentoonstelling van de volkstuinver eniging. (foto Holvast) LEIDEN De midzomertentoon stelling van volkstuinvereniging Ons Buiten is het afgelopen weekeinde uitzonderlijk druk bezocht. Bijna drieduizend men sen namen een kijkje in het ver enigingsgebouw bij sportpark Noord waar bloemen, groente en fruit van eigen bodem lagen uit gestald. Ook werden daar de monstraties in bloemschikken gehouden. Ondanks het voor tuinders té natte voorjaar en de eveneens te droge zomer, slaagden de leden erin een mooie verzameling tuinpro- dukten uit te stallen. Zo scoorde de heer Keyzer drie tienen en 'lof van de jury' voor de kwaliteit van zijn groenten. Volgens voorzitter Haarlem van Ons Buiten een unieke prestatie. Ons Buiten is van plan om van de midzomertentoonstelling een jaarlijks terugkerend gebeuren te maken. Temeer omdat er in het Waaggebouw vanaf volgend jaar geen tentoonstelling meer zal worden gehouden. Deze zomer een serie van tien afleveringen over Leidse straten. Tamelijk willekeurig gekozen straten, in elk geval straten die zelden of nooit in het nieuws zijn. Straten in de oude wijken, straten in de nieuwe wijken. Hebben die straten nog iets met elkaar gemeen, behalve dan dat ze toevallig binnen de gemeentegrenzen liggen? Hoe staat het tegen woordig met de burenhulp, hoe is het wonen in Leiden Noord en hoe in Koppelstein? Daarover onder meer gaat de serie 'Straat'. Met name oudere mensen kun nen het maar moeilijk geloven, zo is althans de ervaring van Aad Jongbloed, wonend op nummer 32. Zijn echtgenote bijvoorbeeld, had het pas nog in Voorschoten. Een bejaarde man hield tegenover haar hals starrig vol: "De Vrouwenweg? Dat is Zoeterwoude. Zeker we ten". Nee dus, de Vrouwenweg is Lei den. Sinds een jaar of achttien. Daarvoor was het inderdaad Zoeterwoude. En eerlijk ge zegd: voor het gevoel is het nog altijd Zoeterwoude. De Leidse grenzen lijken te eindigen als je via de Lammebrug het Rijn en Schiekanaal oversteekt. Links van de Europaweg ligt daar dan opeens nog een ge strekte kilometer straat. De Vrouwenweg in de Klein Cro- nestejjnse polder. Een weg in niemandsland, zo lijkt het. Maar dus eigenlijk één van de meest landelijke stukjes Lei den. Koeien, schapen, een rei ger. Maar ook volkstuintjes (sinds een jaar) en - zeer beeldbepalend een monu mentaal gebouw aan het eind van de weg; tegen rijksweg A 4 aan. "Daar zaten eerst geeste lijken, toen geestelijk gehandi capten en nu zitten er studen ten". De geschiedenis van de Weipoort kort samengevat door het echtpaar Du Prie van nummer vier. De bewoners van de Vrouwen weg voelen zich over het alge meen wel Leidenaar, maar ver vuld van lokale trots, nee, dat zijn ze bepaald niet. "Je zit hier toch een beetje in de vergeet hoek", is de ervaring van Du Prie. "Voor het onderhoud had ik liever gehad dat het Zoeter woude was gebleven. Leiden doet niks". Toch: het is aantrekkelijk wonen aan de Vrouwenweg. "Je woont buiten en toch vlakbij de stad", typeert Jongbloed de straat. Maar, vinden de Du Pries, het is wel minder gewor- door Bart Jungmann den. Ze wonen er al 52 jaar, kennen de Vrouenweg nog van de paard en wagen "en het is er niet op vooruit gegaan". Dat dan vooral wat het verkeer be treft. De Vrouwenweg heeft nogal wat sluipverkeer te verwerken van de geregeld verstopte Europa- weg en ook de komst van de volkstuincomplex heeft het autoverkeer danig doen toene men. Du Prie: "Het is een rech te weg, dus dat rijdt vaak veel te hard". Er zijn al een paar katten en honden aangereden, somt mevrouw Van der Pol van nummer 18 de slachtoffers op. Straks is het misschien een kind, voegt ze er vol vrees aan toe. Diezelfde mevrouw Van der Pol ligt als voorzitter van de buurt vereniging momenteel in de clinch met de gemeente. Een V rouwen weg-buurtvereniging die ze twee jaar geleden hoogstpersoonlijk oprichtte. Ze "zocht wat om handen" na dat haar man was overleden. Tot dan waren de onderlinge Vrouwenweg-contacten niet geweldig, maar de vereniging bleek een schot in de roos. Bijeenkomsten in een houten ge bouwtje achter de Weipoort (dat heette al snel Weipoortje) trok veel 'Vrouwenweggers', zoals F.A. Verduin van num mer 56 ze noemt. Mevrouw Van der Pol: "We heb ben dat gebouwtje zelf opge knapt en houden er nu bijvoor beeld elke vrijdag een kaart avond en de contacten zijn daardoor zó goed geworden. Elk huis is lid. By de meeste mensen kan ik nu gewoon zo in en uit lopen. Echt uniek".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3