c Forse optie Prost op titel Formule I Gebrek aan wind legt NK Hobie Cat lam. Snelle cirkel Zoetemelk 'li 1 Cricketteam van Ajax nu kampioen Stokkel ziet kansen op damzege drastisch slinken >- Eerste zege Sosonko in Hannover Sport De Hobie Cats liggen bij Wassenaar te wachten op wind. Die kwam dus niet. WASSENAAR - De organisatie was goed. er was een grote belangstelling van de kant van de zeilers, maar het weer bij de open Nederlandse kampioenschap pen Hobie Cat aan de Wassenaarse slag zat behoor lijk tegen. Dat heeft tol gevolg gehad dat niet hel aantal vereiste wedstrijden voor het Nederlands kampioenschap is gehaald. Volgende week moeten de resterende wedstrijden worden gezeild Er werd gestreden in drie klassen: De Hobie 14. 16 en 18 Afgelopen zaterdag bleken de Hobie catamarans niet tegen de zee op te kunnen vanwege de sterke wind en de enorme branding. Al tijdens de briefing waar in de deelnemers uitleg wordt gegeven over de baan die wordt gezeild en informatie wordt verstrekt over de windsterkte, koos de wedstrijdleiding voor het afgelasten van de twee zeilraces die voor de zaterdag waren gepland: De risico's voor de bemanning wa ren te groot. Daarmee werd tegelijkertijd een enorme druk gelegd op het programma van gisteren. Voor het Neder lands kampioenschap zijn reglementair namelijk drie wedstrijden nodig. De voorspellingen van het KNMI kwamen tot overmaat van ramp ook nog uit: er werd slechts windkracht twee of minder geme ten. De ruim zestig deelnemers startten desondanks toch om kwart voor elf met de eerste race. De ho- bie's 16 en 18 passeerden als eersten de startlijn. Tien minuten later ging het startschot voor de 14's. Het lag in de bedoeling om een driehoek met lus te zeilen met daaraan een extra kruisrak gekoppeld. Het bleek echter vanwege het gebrek aan wind niet haalbaar. Na de lus besloot de wedstrijdleiding de baan in te korten voor de Hobie's 16 en 18 en in z'n geheel af te blazen voor de Hobie 14-klasse. Er werd overwogen om de wedstrijd voor de 16- en 18-voe- ters ook ongeldig te verklaren, maar na lang dubben zag de organisatie daarvan af. Dat leverde echter een groot aantal protesten op van de kant van de zeilers. Daarom werd gisteravond laat alsnog besloten dat de race moet worden overgezeild omdat "een billij ke uitkomst van de wedstrijd gezien de weersom standigheden niet mogelijk was". Eerder op de middag konden nog twee wedstrijden worden verzeild omdat de wind iets toenam. Inmid dels hadden de meeste teams uit Duitsland. Frank rijk, Engeland en de VS het wedstnjdtoneel al verla ten. Het aangezicht was een werkelijk Nederlands Kampioenschap niet waardig. Met een slakkegang zeilden de Cats langs de kust. Tegen half acht 's avonds kwamen de laatste hobie's peddelend naar de kant. Het achteraf ongeldig verklaren van de eer ste race betekent echter dat de Nederlandse kam pioen Hobie Cat pas volgende week bekend wordt RON STEVENS MAANDAG 15 AUGUSTUS 1983 Nicols weer beste honkbalploeg HAARLEM - Haarlem Nicols heeft zich zaterdag in het eigen Pim Mulier-stadion door middel van een 3-2 overwinning op UW ze ker gesteld van de nationale honkbaltilel. Het ziet er overigens naar uit dat coach Jan Dik Leurs de Haar lemmers gaat verlaten. Schalkers sterk in amateurkoers HOENSBROEK (ANP) - Michel Schalkers uit Noordwijk heeft de omloop van de mijnstreek voor amateurs gewonnen. De wed strijd ging over vier etappes en een proloog met Hoensbroek als centraal punt. Eindklassement: 1. Schalkers 11.32.32; 2. Jennen op 9 sec.; 3. Ariems op 22 sec.; 4. Van Wijk op 35 sec.; 5. Wolters op 46 sec. ROTTERDAM Joop Zoete melk was Nederlands beste Tourrenner. Op 36-jarige leef tijd is hij Nederlands beste criteriumrenner. Gisteren be haalde Zoetemelk zijn zesde overwinning in de carrousel van wedstrijden rond de kerktoren sinds het einde van de Ronde van Frankrijk. Hij won de cirkel van Ahoy' in Rotterdam, een wedstrijd over 87 kilometer achter der- nies. De derny-kampioen was achttien seconden sneller dan René Kos. Een paar uur na Rotterdam waren ver schillende Tourvedetten al weer actief in het gewone cri terium over honderd kilome ter in 's-Heerenhoek. In de woonplaats van Jan Raas won Cees Priem, de trai ningsmaat van de klassieker- koning. Ploeg Post De ploeg van Peter Post heeft de semi-klassieker om de Union-prijs in Dortmund vol ledig beheerst. Theo de Rooy won voor het tweede achter eenvolgende jaar. op één se conde gevolgd door Gerard Veldscholten. Als derde, op 21 seconden, passeerde Adri van der Poel de finish. De vierde en vijfde plaats waren opnieuw voor renners uit de Raleigh-equipe. Ludo de Keulenaer werd vierde en Leo van Vliet vijfde. De finale van de 150 kilometer lange koers, die werd bijge woond door 140.000 toe schouwers, werd ontsierd door een valpartij. Op ruim 1000 meter voor de streep kwamen Hennie Kuiper en de Westduitser Uwe Bolten ten val. Beide renners wer den naar het ziekenhuis ver voerd. Kuiper mocht later al weer naar huis. Steven Rooks is zaterdag winnaar geworden van de profwielerronde van Kame- rik. Rooks versloeg in de eindsprint zijn medevluchter Joop Zoetemelk en legde de 100 kilometer af in 2 uur 14 minuten en 33 seconden. In Kamerik zagen 25.000 toe schouwers een levendige koers. HANNOVER (DPA) In de acht ste ronde van het internationale schaaktoernooi heeft Genna So- sonko zijn eerste zege behaald. Met wit versloeg hij de Tunesiër Slim Bouaziz. Door de overwin ning heeft de Amsterdammer 3,5 punt uit 8 partijen, waarmee hij met de Amerikaanse grootmees ter Kavalek de gedeelde elfde plaats inneemt. Aan de leiding gaat wereldkam pioen Karpov, die zijn vierde achtereenvolgende zege behaal de. In de achtste ronde versloeg hij de Westduitser Glienke. Kar pov heeft zes uit acht, een half punt meer dan Georgadse die evenwel nog een hangpartij ach ter zijn naam heeft. Stand na acht ronden: 1. Karpov 6 punten; 2. Georgadse 5.5 1 afgebr.; 3. Balasjov 5; 4. Che De 4 1 afgebr.. 5 Glienke, Lobron. Torre. Jingxuan, Ostermeyer 4; 10. Quinte- ros 3,5 1 afgebr.; 11. Sosonko. Kava lek 3.5; 13. Pfleger 3 1 afgebr 14 Bouaziz 3; 15. Bastian 2,5 1 afgebr.. 16. Hartmann 2 1 afgebr. Open NK De Westduitser Budde is zaterdag in Dieren open Nederlands schaakkampioen geworden. In de slotronde brak Budde het ver zet van de Nederlander Peelen na 62 zetten. Zijn naaste belagers Hans Kuijf en de Westduitser Fritz hadden reeds zeer snel tot remise besloten en waren zo doende afhankelijk geworden van de prestatie van Budde, die zijn laatste kans waarnam. Bud de werd de opvolger van Rini Kuijf, die het open Nederlandse kampioenschap vorig jaar voor zich opeiste. Budde (Wdl)-Peelen (Ned) 1-0; Hans Kuijf (Ned)-Fritz (Wdl) V2-V2; Leer (Ned)-Kohlweyer fWdl) 0-1; Bohm (Wdl)-Kerkmeester (Ned) 0-1; Kremer (Ned)-Breedveld (Ned) xh.-xh\ Egmond (Ned)-Bark (Ned) Piket (Ned)- Riemens (Ned) 1-0; Roozenbeek (Ned)-Carlier (Ned) 0-1; Galje (Ned)- Etmans (Ned) 0-1; Koehler (Wdl)-Van der Plassche (Ned) 0-1. De eindstand is: 1. Budde 7.5 punten; 2. Hans Kuijf. Fritz. Kohlweyer en Kerkmeester 7; 6. Peelen, Kremer, Piket, Carlier, Et- mans en Van der Plassche 6.5. Zijspanduo fier aan kop LIEROP (ANP) - August Muller en Cor van der Bijl hebben giste ren in Lierop hun leidende posi tie in de stand om de Nederland se titel zijspancross aanzienlijk versterkt. Het Holtense duo ein digde in de twee manches die in Lierop werden gereden (de vijf de van de acht wedstrij'den) res- pektievelijk als tweede en derde. De grootste sprong in het klasse ment maakte Jack en Ton Maes- sen. De Limburgers wonnen de eerste manche. Stand. 1. Muller/Van der Bijl 224 punten; 2. Maessen/Maessen 186; 3. Janssen/Van Heek 183; 4. Van Goch/S. Hurkmans 173; 5. Bens/Van Deutekom 169; 6. Van der Laan/Hoogervorst 164. Winst Grand Prix Oostenrijk ZELTWEG (AFP) Alain Prost heeft gisteren op het circuit van Zeltweg een forse optie genomen op het wereldkampioenschap voor Formule I coureurs. De 28-jarige Franse coureur behaalde in een Renault-Turbo zijn vierde zege van het seizoen door de Grote Prijs van Oostenrijk, de elfde van de vijftien WK-races, op zijn naam te brengen. Zijn landgenoot René Arnoux werd in een Ferrari-Turbo tweede voor oud-wereldkampioen Nelson Piquet uit Brazilië, die zijn Brabham-BMW-Turbo als derde over de eindstreep stuurde. Alain Prost in zijn Renault in Oostenrijk. Door zijn zege nestelde hij zich stevig aan kop van de WK-ranglijst. (Foto AP) Door zijn overwinning nam Prost met nog vier races te rijden (Zandvoort, Monza, Brands Hatch en Kyalami) in het klasse ment een veilig lijkende voor sprong van 14 punten op Piquet. Arnoux volgt' als derde op 17 punten en Patrick Tambay, de tweede Ferrari-coureur, heeft met een achterstand van 20 pun ten nog minimale kansen op de wereldtitel. Tambay voerde op het 5600 meter lange circuit van Zeltweg 22 van de 53 ronden het Formule I-veld LEIDEN - Dankzij een overwin ning op HCC 3 mag Ajax zich sinds gisteren kampioen van de Overgangsklasse noemen. Nadat al eerder de promotie was be werkstelligd, kon Ajax pas 3 overs voor tijd haar publiek een kampioensfeestje aanbieden. Ajax moest na de verloren toss gaan fielden. HCC collecteerde een veelbelovende openings stand van 98 voor 1 opleverde. Via 102 voor 2, 119 voor 5 en 175 voor 6 gingen de Hagenaars uit eindelijk met een totaal van 199 all out over tot het veldwerk. Titel voor VOC ROTTERDAM - VOC uit Rotter dam heeft gisteren op eigen veld het landskampioenschap cricket behaald door in een direkt treffen de naaste concurrent HBS te ver slaan. HBS was, eerst battend, tot een totaal van 151 gekomen. Het kostte de Rotterdammers veel moeite om die toch niet al te hoge score te passeren. aan. In die ronde werd hij gepas seerd door zijn stalgenoot Ar noux. Tijdens die niet van risi co's gespeende inhaalmanoeuvre bracht de driftige Arnoux de slechte verstandhouding tussen beide Ferrari-rijders in beeld door dreigend zijn vuist op te heffen. Tambay, door het voorval even van streek geraakt, werd kort daarna eveneens gepasseerd door Piquet. Niet voor lange duur. In de 30e ronde nam Tam bay na een tank- en bandenstop (11,24 seconden) van Arnoux de leiding weer over om twee ron den later met motorpech defini tief het veld te ruimen. Voor Ajax bowlden Frits de Jongh 1-33 in 15 overs, Andy Jackman 4-50 in 8 overs. D.Eldcring 2-12 in 2 overs. Ray v.d. Berg 2-23 in 8 Terug naar het begin van het duel, waarin Ajax al gauw Eldering en Schotte moest missen: 28 voor 2. Op 59 werd Jackman voor 38 runs uitgevangcn. Vervolgens werd Johan Gordinou na twee runs uitgeschakeld; het totaal van Ajax was op dat moment 78.. Hierna zorgden met name Ray v.d. Berg en Meindert-Jan van Erp Taalman Kip echter voor het broodnodige herstel. Pas op 140 moest v.d. Berg het strijdtoneel verlaten met 46 fraaie runs op zijn conto. Huib- Jan van Langevelde steunde ver volgens Taalman Kip uitstekend, 196 voor 6. van Langevelde 31 Met nog 4 overs te gaan maakte Taalman Kip dc wedstrijd uit met een persoonlijke score van 51 runs. Ajax derhalve in de le klasse. A.s. zondag speelt Ajax thuis tegen het Amstelveense VVV. Vanaf dat moment kreeg de strijd om de kopplaats een interessant verloop. Arnoux zette de jacht op Piquet in en trok in zijn spoor zijn landgenoot Prost mee. In de 37e omloop ondernam Arnoux een riskante, doch geslaagde po ging Piquet van de eerste plaats te verdrijven. In zijn schaduw gleed Prost mee. Piquet moest even later echter afhaken in de strijd om de overwinning. Hij kampte met mechanische pro blemen en beperkte zich tot het veilig stellen van zijn derde plaats. Aan de kop duelleerden Arnoux en Prost, vorig seizoen nog stalge- noten bij Renault, rondenlang om de hoofdprijs. Zes ronden voor het einde beslechtte Prost de strijd in zijn voordeel. Voor de vierde keer in dit seizoen pas seerde hij winnend de eind streep. Daarmee verschafte hij Reniers mikt zuiver met handboog WESTERHOVE (ANP) - Hand boogschutter Tiny Reniers heeft gisteren bij het gewestelijke kampioenschap van Brabant het Nederlands record over vier af standen verbeterd. Reniers, die al aan de Olympische limiet heeft voldaan, haalde een totaal van 1311 punten. In vier series van 36 schoten (van respectieve lijk 90,60, 50 en 30 meter afstand) kan maximaal 1440 punten wor den behaald. Reniers is de eerste Nederlander, die boven de 1300 is gekomen. Op de wereldrang lijst schaarde de boogschutter uit Asten zich hierdoor bij de beste tien. Tijdens het evene ment in Brabant verbeterde hij ook de beste nationale prestatie vanaf 90 meter tot 306 punten. Hij en Jos Berkers waren record houders mét 303 punten. zich riante uitzichten op het eer ste wereldkampioenschap van een coureur in een Turbo-wagen. 1. Alain Prost (Fra) Renault-Turbo 314,951 km in 1.24.32,74; 2. René Ar noux (Fra) Ferrari-Turbo op 6,8 se conden; 3. Nelson Piquet (Bra) Brab- ham-BMW-Turbo op 27,6 seconden. DEVENTER (ANP) - Halver wege de strijd om de Europe se damtitel in Deventer heeft jeugdwereldkampioen Wa- dim Wirny de leiding met elf punten. Hij heeft een riant lij kende voorsprong van twee punten op zijn directe bela gers Stokkel en Tsjegoljev. Wirny kwam twee keer tot winst, Stokkel moest zijn eer ste nederlaag incasseren. Dat gebeurde tegen zijn landge noot Scholma, die evenals Wirny in het afgelopen week einde honderd procent scoor de en met acht punten de vierde plaats inneemt. Titelverdediger Letsjinski is uitgeschakeld. De groot meester uit de Oekraïne ver loor zaterdag de aansluiting met de kopgroep door het duel tegen Wirny te verliezen. In het middenspel werd hij verrast door een niet voorzie ne manoeuvre van zijn jeug dige landgenoot en kort na de klokcontrole incasseerde hij gelaten zijn tweede nederlaag in dit toernooi, waardoor hij ook de al zes jaar in zijn bezit zijnde Europese titel prak tisch gesproken kwijtraakte. In de zesde ronde kwam hij al na zestien zetten en bijna an derhalf uur spelen remise overeen met de Fransman Dubois, daarmee duidelijk 4. Eddie Cheever (VSt) Renault-Tur bo op 28.3 seconden; 5. Nigel Mansell (GBr) Lotus-Turbo op 1 ronde; 6. Niki Lauda (Oos) McLaren-Ford op 2 ron den; 7. Jean Pierre Jarier (Fra) Ligier- Ford op 2 ronden; 8. Keke Rosberg (Fin) Williams-Ford op 2 ronden; 9. John Watson (GBr) McLaren-Ford op aangevend geen geloof meer te hebben in een voor hem gunstige afloop. Wirny daarentegen liet ook in de zondagronde geen steek vallen. Vanuit een aanvanke lijk rustige opening raakte zijn Franse tegenstander Cor- dier in het middenspel ver strikt in de door Wirny in de stand gevlochten dreigingen en nog voor het einde van het vierde speeluur zag de Frans man het hulpeloze van zijn tegenstand in. Jos Stokkel zag zijn kansen op de Europese titel drastisch gereduceerd door zijn neder laag tegen Auke Scholma. In een uitermate boeiende partij meende Stokkel zich een achter het bord gevonden va riant te kunnen permitteren in een flankspelpartij, die on langs tijdens een van de cen trale toptrainingen is bespro ken. De vondst van Stokkel bleek al spoedig aanzienlijk minder waardevol dan hij zich had voorgesteld en vanaf dat moment kreeg Scholma de beste kansen. De Fries behandelde het ver dere verloop van de partij zeer secuur en Scholma liet zijn prooi niet meer los hoe wel Stokkel nog met een of ferparade probeerde remise te bereiken. 2 ronden; 10. Corrado Fabi (Ita) Osella op 3 ronden. De stand in het wk-klassement na elf van de vijftien races is: 1. Prost 51 punten; 2. Piquet 37; 3. Ar noux 34; 4. Tambay (Fra) 31; 5. Ros berg 25; 6. Watson 18; 7. Cheever 17; 8. Lauda 12. Tegen de jeugdige Belg Eric Conard was Stokkel duide lijk nog niet over zijn desillu sie heen. Urenlang ploeterde de Nederlandse favoriet te gen een vrijwel foutloos spe lende hekkesluiter, en juist op het moment dat ook Stok- kels supporters rekening be gonnen te houden met een punt verlies van hun idool, verkeek de Belg zich op zijn positie. De Nederlander liet die gelegenheid niet onbenut en behield daarmee zijn kan sen op een hoge klasséring. Die moet hij overigens na een rustdag morgen in het recht streekse duel met koploper Wirny dan wel benutten. Uitslagen Vijfde ronde. Stokkel (Ned)-Scholma (Ned) 0-2; Corbier (Fra)-Dubois (Fra) 1-1, Krista (Tsj)-Schwarzman (Isr) 1-1, Connard (Bel)-Simonelh (Ita) 1-1. Virni (Sow)-Letsjinski (Sow) 2-0; Tsjegolev (Sow)-Berte (Ita) 2-0. Zesde ronde Schwarzman-Berte 2-0; Dubois- Letsjinski 1-1; Stokkel-Conard 2- 0. Corbier-Wirny 0-2; Knsta-Tsje- goljev 1-1; Scholma-Simonelli 2- 0. De stand is 1 Wirny 11 punten, 2. Stokkel en Tsjegoljev 9; 4. Scholma 8; 5. Du bois. Krista en Letsjinski 6; 8 Schwarzman 5, 9 Corbier en Si- monelli 4, 11 Berte 3; 12. Conard Koersen WASSENAAR - De uitslagen van de gisteren gehouden koersen van Duin- digt zijn: Eerste koers, 2040 meter: 1. Verro Con stance (C. Hetteling); 2.50,2 1.23,4; 2. Vos S.; 3. Venus S. Toto: winnend ƒ16,60, plaats ƒ2,30, ƒ3,60, ƒ1,50, koppel 125,50, trio 2001,- Niet ge start: Victor Lane en Vinegar Joe. Tweede koers, 2100 meter: 1. Winnie T (J. de Leeuw jr.) 2.54,1 1.22,9; 2. Victo ry Dream, 3. Valuable Star. Toto: win nend 3.-, plaats 1,40, 1,60. 1,60, koppe: 5,90, trio 46,20. Niet ge start: Wattaqueur en Vrieswind. Derde koers, 2040 meter: 1. Volanda (A.C. Groenewegen) 2.46,7 1.21.7. 2. Vite Bloemlust; 3. Vranka. Toto: win nend 7,40. plaats 2,40, 4,90, ƒ1.80, koppel ƒ88.40, trio ƒ811.70 Niet gestart: Vulrix K. en Uncle Glim. Vierde koers, 1900 meter: 1. Sacha (H.J v.d Kraats) 2.02,0; 2. Liberty Belle; 3 Dead Heat 11 (Duke) en 8 (ring out) Toto: winnend 3,70. plaats ƒ1,30, ƒ2,50, ƒ1,80, ƒ1,30, koppel ƒ51,70. trio 3-10-8: ƒ922.-, 3—10—11 280,60. Niet gestart: Nariva, Royal Ballet, Madammeke. Cheli. Vijfde koers. 2600 meter 1. Utrillo (J van Dooyeweerd) 3 35,5 1.22.9; 2. Ves per J.; 3. Upsalin H. Toto: winnend 4.80. plaats 1,70. 3.90, 1,90, kop pel 28.50, trio 195,10. Niet gestart: Upsalin Fortuna Zesde koers, 1300 meter: 1. Boxberger Ster (P.P Robinson) 1.20,4, 2. Box berger Nancy; 3. Zwavo's Surprise Toto: winnend ƒ2.-, plaats ƒ1,80. 2,50, koppel 6,50, trio 47,90. Zevende koers. 2040 meter 1. Vic Ha nover (J. de Leeuw jr.), 2.43.0 1.19,9; 2. Uresco Double; 3. Urana. Toto: win nend ƒ2,80, plaats ƒ1.20, ƒ1,10, 1.20, koppel 3.40. trio 32,30. Achtste koers, 1609 meter: 1 Utahbon (J.F. van Dooyeweerd) 2.04,9 1.17,6; 2. Titana P.; 3. Telma Prise. Toto: win nend 1,60,. plaats 0.90J 2,10, 3,90, koppel ƒ3,30, trio ƒ80,40. Niet ge start: Pretty Boy. Negende koers, 2100 meter: 1. Carmona (T. Cain) 2.12,4; 2. Boxberger; 3. Rose of Raby. Toto: winnend 2,10, plaats ƒ1,90, ƒ1,30, koppel ƒ3,10, trio 19,10. Tiende koers, 2100 meter: 1. Star Lagu- na (P Solleveld) 2.49,2 1.20.6; 2. Sam Hollyrood; 3. Sola van Alphen. Toto: winnend ƒ5,30, plaats ƒ1,30, ƒ1,50, 1,30, koppel 14,10, trio 94,20. Niet gestart: Rogan van Echten. Elfde koers, 2040 meter 1 Wilka Axkit (S.A. Hartman) 2.34,6 1.20,7; 2. Tur ner; 3. Vira P. Toto: winnend 2,-, plaats ƒ1.10, ƒ1,60, ƒ1,60, koppel 4,-, trio 34,00. Niet gestart: Uria Westfrisia. Totalisator-omzet 507.587.-. Carlqvist wint GP San Marino BALDASSERONA (Rtr) - De Zweedse motorcrosser Hakan Carlqvist heeft de leidende posi tie in de strijd om de wereldtitel in de 500 cc-klasse verstevigd door de Grote Prijs van San Ma rino te winnen. Carlqvist kwam gisteren in de eerste manche van het crossevenement in Baldasse- rona als derde over de eindstreep achter zijn Belgische rivaal And- re Malherbe en diens landgenoot Harry Everts. In de tweede man che was de Zweed echter alle concurrenten te snel af. Graham Noyce werd tweede en Everts derde Malherbe moest in de tweede manche genoegen ne men met de zevende plaats. In het totaalklassement bleef Carlq vist Everts en Malherbe voor.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13