c Ik ben niet optimistisch" 5 P T PSV nieuwe prikkel voor Haan Groningen: Europa Cup geen éénmalige gebeurtenis Nederland moet stap terug doen Louis van Gaal: Resultaten vorig seizoen moeilijk te benaderen' Sport MAANDAG 15 AUGUSTUS 1983 GRONINGEN (GPD) - Je moet met beide handen klappen om geluid te krijgen, luidt het parool van Renze de Vries, voorzitter van FC Groningen, zo ongeveer. Niet alleen gok ken op de continuering van een goed elftal, maar vanuit die basis de hele zaak verder uitbouwen en er bovenal voor zorgen dat FC Gronin gen leeft onder de mensen door ze voldoende gesprek stof te geven. Daarin is hij tot dusverre meesterlijk ge slaagd, getuige alleen al het feit dat op 14 september zo'n duizend supporters hun club vergezellen naar Madrid, waar de noorderlingen in de UEFA-Cup hun debuut ma ken tegen Atletico. De aanhang kreeg nauwelijks de tijd om na te morren over het vertrek van Ronald Koe man naar Ajax, want niet al leen presenteerde FC Gro ningen de in Azië bejubelde en gelouterde Fandi Ahmad als snoepje-van-de-week, ook werd nog een aantal andere nieuwelingen binnenge haald. Doelman Schellekens kwam van NEC, Van Tigge- len van Sparta, Roossen van Veendam, terwijl tevens huurlingen als Broeken (Bir mingham) en Erwin Koeman (PSV) voorgoed werden vast gelegd. Eén van de aankopen echter en wel de spectacu lairst ogende, Fandi, zal zo goed als zeker op het appel ontbreken, wanneer de com petitie van start gaat. Tamtam Met veel tamtam werd de klei ne Aziaat uit Singapore opge haald en De Vries voorspelde zelfs, dat hij de zwarte parel van het noorden zou worden. De fysieke toestand van Fan di bleek bij aankomst in Ne derland echter allesbehalve gezond, want hij had net de islamitische vastenmaand Ramadan (waarin de belij ders van zonsopgang tot zonsondergang geen voedsel mogen nuttigen, terwijl licha melijke geneugten eveneens uit den boze zijn) achter de rug. Het daaropvolgende trai ningskamp van de Gronin gers bleek voor Fandi een nog zwaardere beproeving dan de Ramadan. Hij raakte al vrij vlot overbelast, waar door zijn achterstand op het Europese voetbal alleen nog groter werd. „Het tempo ligt hier toch wel een stuk hoger dan in Indo nesië, waar ik het laatst speel de", zegt Fandi, ter uitleg van zijn aanpassingsproblemen. „Bovendien wordt het voet bal hier heel anders gespeeld. Het positiespel is belangrijk en daarom moet je ook veel meer lopen zonder bal. Dat ben ik niet gewend. In Indo nesië trainde ik twee keer per dag, maar dan deed je meest al allerlei partijvormen. Ik moet dan ook nog veel leren en daarvoor heb ik wel een paar maanden nodig". Gereserveerd De nieuwe trainer van FC Gro ningen, Han Berger, was aan vankelijk nog gereserveerd over de komst van Fandi. Het was voor de eerste keer in zijn trainersloopbaan, dat hij een speler voorgezet kreeg die hij nog nimmer had ge zien. Toch ziet hij nu wel de gelijk mogelijkheden voor de frêle Singaporees. „Je moet hem tijd gunnen, maar hij kan er wel wat van. Die jon gen heeft een fluwelen bal voeling en demonstreert af en toe geweldige dingen". Berger is er trouwens de afgelo pen maanden wel achter ge komen, dat hij eigenijk al veel eerder zijn vorige club, FC Utrecht, de rug had moe ten toekeren. „Ik ben daar een jaar te laat weggegaan", zegt hij nu. „Bij FC Utrecht moest ik zó verschrikkelijk attent zijn op allerlei ontwik kelingen in de spelersgroep. Dat heb je hier veel minder. Bij Groningen zit veel meer niveau en daarom is er ook veel meer discipline. In Utrecht hoef je een speler maar een vingernagel te ge ven en je was verkocht. Daar hoef je hier niet bang voor te zijn". Tukker De entree van Berger in Gro ningen verliep bepaald niet geruisloos. Nog maar net hadden de Groningers zich geplaatst voor de UEFA-Cup, of er werd aan doelman Tuk ker meegedeeld dat hij wel mocht vertrekken omdat de nieuwe oefenmeester het met hem niet zag zitten. Vervol- Han Berger"Groningen heeft ieer niveau". (Foto GPD) gens begon het erop te lijken, dat de huid al was verkocht voordat de beer was gescho ten, want onderhandelingen met achtereenvolgens de keepers Schellekens, Schrij vers en Van Beveren knapten af. Uiteindelijk werd alsnog Schellekens binnengehaald. Graag had Berger, net als in het verleden bij FC Utrecht, nog een oudere, geroutineerde speler aangetrokken. „Men sen die alles al hebben mee gemaakt, kunnen een ploeg op de been houden wanneer je in bijzondere situaties te rechtkomt. In zo'n uitwed strijd tegen Atletico Madrid voor de UEFA-Cup gaan heel andere zaken meespelen dan in de normale competitie. Dan heb je iemand nodig die er niet meer heet of koud van wordt, maar bij FC Gronin gen zeggen ze slechte erva ringen te hebben met het aantrekken van routiniers. Wij hebben er wel over ge praat, maar ik heb het be stuur niet kunnen overtui gen", aldus Berger. Uitbreiding FC Groningen is er alles aan ge legen om Europees voetbal niet tot een eenmalige ge beurtenis beperkt te laten blijven. De noordelijke club wil zich de komende jaren tussen het erkende toptrio PSV, Ajax en Feyenoord werken en daarom is er de af gelopen maanden hard ge werkt aan een professionali seringsplan. Een uitbreiding van het stadion moet jaarlijks ongeveer anderhalve ton aan inkomsten opleveren en van dat geld worden spelers van hun werkgevers vrijgekocht om 's middags te kunnen trai- Als het aan Han Berger en Ren ze de Vries ligt, wordt er vol gend jaar weer Europa-Cup voetbal in Groningen ge speeld. „Ik weet, dat het aan tal beschikbare plaatsen ge halveerd wordt", zegt Berger, „en dat het heel moeilijk wordt om het succes van mijn voorganger, Verlangen, te overtreffen. Ik ga die uitda ging echter niet uit de weg. Ik zit nog barstensvol ambities en wil in de top werkzaam zijn en blijven". De jubeljaren van het vaderlandse voetbal zijn nu wel echt ver bleekt. Het zal je vandaag de dag niet meer gebeuren dat je in een of ander verafgelegen Afrikaans land wordt begroet met enthou siaste kreten als: „Ah, Holland? Ajax, Fainord, Kroefl", omdat onze topclubs jaren achtereen grossierden in Europese bokaler en Oranje voor het tv-oog van df hele globe twee vice-wereldtitels op rij veroverde. Het zal dan ook zelfs de grootste vaderlandse chauvinisten verba zen, dat ons voetbal toch nog steeds zó hoog wordt aangesla gen dat Nederland volgende maand in de drie Europese Cup toernooien met het maximale aantal van zes clubs mag aantre den: Ajax in het kampioenen- toernooi, het gedegradeerde NEC bij de bekerwinnaars en maar liefst vier teams in het UE- FA-Cupgebeuren (Feyenoord, PSV, Groningen en Sparta). Vooral dat laatste viertal danken we geheel aan rekenkundige for mules en nauwelijks aan sportie ve prestaties. Dat zit zo. Enige jaren geleden maakte de Europese Voetbalu nie - terecht - een eind aan het willekeurige toelatingsbeleid voor clubs in het UEFA-Cuptoer- nooi. Als er al een norm was, dan had die vooral te maken met in vloed achter groene bestuursta fels en vaag omschreven presta ties. van landen en clubs in het verleden. Slimme rekenaars vonden een for mule uit „die het maximum aan eerlijkheid en zo min mogelijk gekonkelefoes in de lobby van de nationale bestuurders moest opleveren. Daartoe worden alle behaalde wed- strijdpunten van iedere club (twee voor een gewonnen duel, één voor een gelijkspel en nul by een nederlaag) bij elkaar opge teld, vermeerderd met telkens één extra punt als een club de -kwartfinales, de halve finales en de finale bereikte. Het totaal van alle clubs van een land in één Eu ropees toernooiseizoen wordt vervolgens gedeeld door het aan tal deelnemende clubs. En dat al les vyf jaar achtereen. Voor deelname aan de Europese toernooien die in september vol gend jaar beginnen telt '77-'78 niet meer mee. Daarvoor in de plaats komen de uiterst magere resultaten van het afgelopen Eu ropese seizoen als vijfde jaar in de optelsom. ROTTERDAM - Waardig zal hij ook in het nakende voetbalsei zoen over het strijdperk van het Rotterdamse Kasteel schrijden. Gelijk een kasteelheer, statig als een heer van stand, schril con trasterend met zovele voetballers van confectiesnit. De eerlijkheid gebiedt hem, Louis van Gaal, te zeggen dat hij binnen het kader van de traditionele opruimings- woedc bij Sparta liever door zijn broodheren in de etalage was ge plaatst. Maar waar een half elftal ondanks de kwalificatie voor het UEFA Cup-toernooi elders em plooi mocht zoeken, speelde het Sparta-bestuur in het geval-Van Gaal strikt legaal met de regels van het vergoedingensysteem. Voetballen 'om de hoek' is er ook volgend seizoen voor hem, on derwerp van interesse van (voor al) AZ'67, Haarlem en Volendam, niet bij. Het traject Avenhorn- Rotterdam zal straks weer vele malen per week onder de wielen wegroetsjen. "Ik heb voor een jaar getekend, ik hoop de belang stelling van die clubs komend seizoen vast te kunnen houden", wil Van Gaal toch zeker' over twaalf maanden ingelijfd worden door een club, in de buurt van zijn woonstee. "Als het meezit, krijg ik dan een vrije transfer. Er worden in elk geval pogingen in het werk gesteld de leeftijds grens omlaag te brengen van 33 naar 32 jaar". Spreekbuis Op bondsvergaderingen namens de WCS als spreekbuis optre dend. weet Van Gaal ("Ik ben een rechtse jongen. Waarom zou dat niet samen gaan met mijn po sitie in de spelersvakbond?") zijn weetje. Een clubbestuurder zou in het rollenspel van vraag en aanbod maar één steekje hoeven te laten vallen om Van Gaal tot 'vrij man' te verklaren. Maar het hogelijk door hem gewaardeerde Sparta-bestuur heeft hij nog maar zelden op een fout kunnen betrappen. De waarde van de technisch briljante, inzichtrijke. maar strooptrage ("Daarom ben ik nooit een topper geworden") middenvelder wordt op Spangen hoog ingeschat. Vandaar dat aan de imposante nek van Van Gaal, die eerder Ajax, FC Antwerp en Telstar diende, al enkele jaren een prijskaartje met een gepe perde prijs bungelt. AZ "Uit oogpunt van de financiën en zeker ook geografisch gezien had ik nu liever bij AZ gezeten", er kent de 32-jarige inwoner van Avenhorn, Amsterdammer van huis-uit. "Maar de kostprijs door Gerard van Putten bleek voor AZ te hoog, vier ton vroeg Sparta. De leiding van AZ wilde me graag hebben, de spe lers ook, terwijl trainer Piet de Visser me constant van het ver loop van de onderhandelingen op de hoogte heeft gehouden. Maar ook op een voorstel van AZ om een spelersruil met bijbeta ling tot stand te brengen, wilde Sparta niet ingaan. Ik heb in een zure appel moeten bijten. Nu heb ik die doorgeslikt". Hij schikt zich dus in zijn lot, zegt nooit de behoefte te hebben ge had dwars te gaan liggen. "Daar vind ik Sparta een te fijne club voor", motiveert Van Gaal zijn gelaten houding. "Met het be stuur heb ik altijd een goede ver standhouding gehad, die wilde ik niet in de waagschaal stellen". Begrip Hoewel hij beaamt zich min of meer de gevangene van het ver goedingensysteem te voelen, kan Van Gaal begrip opbrengen voor de afwijzende opstelling van het Sparta-bestuur ten aanzien van de roep om 'humanisering' van de voetbaltransfers. "Er komt hier weinig publiek, er is weinig geld vanwege de lage inkomsten. Het beleid is hier min of meer af gestemd op de verkoop van spe lers. Het vergoedingensysteem betekent de levensvatbaarheid van Sparta". Niettemin zal hij blijven ijveren voor een versoepelde spelers- handel. Al was het alleen maar om een einde te maken aan het louche aandoende, maar beslist reglementaire gegoochel met de reglementen Betaald Voetbal. Louis van Gaal, semi profvoet baller en als leraar lichamelijke opvoeding werkzaam op een school in Amsterdam, kreeg net als bij voorgaande gelegenheden een full profcontract onder de neus geschoven. Sparta's onbe zoldigde manager Floor Bouwer kon hem rustig een jaarsalaris van dik 70.000 gulden in het vooruitzicht stellen, wetend dat de op gevorderde voetballeeftijd geraakte Van Gaal zijn vaste baan in de hoofdstad nooit zou opgeven voor het onzekere be staan van beroepsvoetballer in volledige dienst. Op grond evenwel van de aanbie ding had Sparta het recht ver worven in plaats van een vergoe dingsbedrag van pakweg 150.000 gulden (vermenigvuldigingsfac tor 3) ruim 7 ton (vermenigvuldi gingsfactor 10) te bedingen voor de Noordhollander. Sparta liet dat bedrag zakken naar 4 ton, maar ook die som achtte AZ'67 te gortig. "Aan het eind van het vorig sei zoen heb ik gezegd dat ik het te genover mijn gezin niet langer kon maken bij Sparta te blijven. Twee keer heb ik vorig jaar een auto total loss gereden. Nu nog zeg ik dat het eigenlijk onverant woord is om dat heen-en-weer gerij vol te houden. Maar als een club laat blijken me zo graag te willen houden, ja, dan neem ik liever risico's dan te stoppen met voetballen. Dan moet ik voor taan maar de discipline opbren gen een parkeerhaven op de zoe ken, zodra de vermoeidheid toe slaat". Somber Intussen is Van Gaal bij Sparta aan het koppen tellen geslagen en die bezigheid heeft hem, hij geeft het eerlijk toe, in een sombere stemming gebracht. Van Tigge- len, George, Meijer, Heale en Formannoy, zij allen vertrokken. "Weer vijf vaste krachten", geeft de aanvoerder zuchtendcom mentaar op de jaarlijkse uittocht van collega's. "Er is weer voor heel wat voetbalervaring wegge gaan". Aan de hand van die constatering voorspelt hij moeilijke tijden voor Sparta. Niet zozeer als het gaat om de deelneming aan de strijd om de UEFA Cup. "In dat toernooi mag alles, maar moet niets. Persoonlijk had ik graag tegen Bayern München of Man chester United gespeeld. Maar toegegeven, Coleraine is voor ons geen ongunstige tegenstan der. Sparta kan dus geschiedenis schrijven in het UEFA Cup-toer- Hoorbaar torst de laatste zin enke le grammen ironie. Europees voetbal wordt in Rotterdam-west gezien als een leuk verzetje, de competitie is hoe dan ook be langrijker. "Het zal niet meeval len de resultaten van vorig sei zoen zelfs maar te benaderen", geeft Van Gaal zich niet over aan overspannen verwachtingen. De vergelijking met de toestand van 12 maanden geleden dringt zich op. Hughes klaagde destijds steen en been. Niet minder dan zeven stamspelers hadden het Kasteel de rug hadden toege keerd, alom werd Sparta gezien als een potentiële degradatiekan didaat. "Als enige ben ik toen ontzettend optimistisch ge weest", heeft Van Gaal zich nooit verbaasd over de verovering van de vierde plaats. "De jonge gas ten die toen klaar stonden, waren Louis van Gaal: "Uit oogpunt van de financiën en ook geografisch gezien had ik nu liever bij AZ gezeten". (Foto GPD) beter dan degenen die waren ver trokken. Jongens als Lengkeek. Andriessen. Blind en Van den Berg cirkelden al een paar jaar om de selectie heen. De jongens die nu moeten worden ingepast hebben weinig of geen ervaring. Daarom ben ik minder optimis tisch. Over Bert Jacobs als trai ner kan ik nog geen oordeel ge ven, maar makkelijk zal hij het bij Sparta niet krijgen. Hughes is hier met succes weggegaan. En in de voetballerij is het nu een maal zo dat er voor een trainer, wiens voorganger onder applaus de poort is uitgelopen, weinig te winnen valt". EINDHOVEN (GPD) - Ze zijn bei den van dezelfde leeftijd, Arie Haan en Jan Reker. En beiden streven zij een en hetzelfde doel na: Arie Haan wil zijn voetbal carrière beeindigen en Jan Re ker wil zijn trainersloopbaan beginnen met een landskam pioenschap. Een niet geringe taak, die de 'Vlaamse' Groninger Arie Haan bij de Eindhovense eredivisio- nist op de schouders heeft geno men. PSV mag dan op papier een aantal indrukwekkende namen in de selectie voor het seizoen 1983-1984 herbergen, de laatste drie seizoenen onder Thijs Li- bregts heeft PSV ondanks al die aanwezige vedetten weinig voet- balroem kunnen bezorgen. Arie Haan: „Ik heb begrepen dat de relatie spelers-trainer de afgelo pen jaren nooit werkelijk opti maal is geweest en dan wordt het natuurlijk verrekte moeilijk om te presteren. Voetbal is nu een maal per definitie een emotione le aangelegenheid, waarbij meer dan eens de gevoelens een grote re rol spelen dan het verstand". De lucht lijkt inmiddels opge klaard te zijn bij PSV, althans, Arie Haan heeft er niet veel van gemerkt dat er onderlinge naij ver binnen de ploeg zou heersen. Arie Haan: lijnen bij PSV uitzet ten. (Foto ANP) In de voorbereiding op het ko mende seizoen werden naast Arie Haan de van Feyenoord te ruggehaalde Michel Valke en de Noorse routinier-international Hallvar Thoresen door Jan Re ker aangewezen als de spelbepa lers binnen de PSV-equipe. Een beslissing die door de overige PSV'ers als vanzelfsprekend is geaccepteerd. Bel Arie Haan: „Ik heb natuurlijk niet voor niets bij PSV aan de bel geklingeld. Een jaar geleden al ben ik met PSV in de slag ge weest, maar concrete afspraken konden er toen niet worden ge maakt. PSV heeft in potentie erg veel kwaliteit. In de wedstrijden die ik het afgelopen seizoen van PSV heb gezien, werd dat ook duidelijk gedemonstreerd. Al leen ontbrak steeds de, laten we zeggen finishing-touch". En voor die 'finishing-touch' nu werd Arie Haan aangetrokken? De voormalige Anderlecht- (zes jaar) en Standard-vedette (twee jaar): „Ik mag toch aannemen van wel, ja. Er moest bij PSV een speler komen die op het veld de lijnen kan uitzetten, leiding kan geven en bovendien iemand die veel praat tijdens de wedstrijden. Praten op het veld is nog altijd ongelooflijk belangrijk. Alleen moet het natuurlijk wel op de juiste momenten gebeuren. In de voorbereidingsperiode op deze competitie heeft men aan dat laatste even moeten wennen, maar ik heb de indruk dat mijn gepraat nu al duidelijk vruchten begint af te werpen. Zodanig zelfs dat er bij PSV een nieuw spelconcept aan het ontstaan is, waarbij niet langer de bal ge bracht wordt, maar veel directer wordt gespeeld. En juist dat laat ste lijkt me een van de sterkste punten van dit PSV toe". Arie Haan heeft bij zijn contractbe sprekingen niet nadrukkelijk be paalde verlangens geventileerd. Geen positie op het middenveld op voorhand geclaimd. Arie Haan: „Dat ik tot nu toe in de oe fenwedstrijden op het midden veld heb gespeeld lag natuurlijk wel in de lijn der verwachtingen. „Om enige invloed op het spel- verloop uit te kunnen oefenen moetje natuurlijk wel in een cen trale positie op het veld spelen. Aan de zijkanten of als verdedi ger ben je nu eenmaal veel afhan kelijker. En of je daarbij voor- of achterin de punt speelt moet je per wedstrijd bekijken. Daarbij ben je natuurlijk afhankelijk van het spel van de tegenstander". Na acht jaar Ajax, zes jaar Ander lecht en twee jaar Standard Luik is PSV een nieuwe uitdaging, zegt Haan. Of een vlucht uit Bel gië, waar Haan's speelwijze niet langer meer werd geaccepteerd door zijn ploegmakkers bij Stan dard? „Ik was uitgekeken op Standard", verklaart hij zelf. „Ik zou daar misschien nog een of twee seizoenen hebben kunnen blijven en had een gemakkelijk leventje kunnen leiden. Maar dat ligt me toch ook weer niet zo erg. Ik had simpelweg een nieuwe prikkel nodig. Een nieuwe club, waar ik me opnieuw zou dienen te bewijzen. Want, vergeet niet, je mag dan in de voetballerij een redelijk goede naam opgebouwd hebben, je moet je toch bij elke nieuwe vereniging opnieuw ma nifesteren. Toen ik van Ander lecht naar Standard overstapte. was ik in België een gerespec teerde voetballer. Toch heb ik me bij Standard vanaf de eerste dag weer moeten bewijzen. Te genstanders zijn nu eenmaal niet voortdurend door enige respect te imponeren. Eerder het tegen overgestelde". Een uitdaging dus, PSV? Haan: Ja, natuurlijk. PSV is een club met ambities en ikzelf heb ook nog altijd diezelfde instelling. Ik wil nog altijd graag aan de top spe len. Geld is daarbij dan niet het belangrijkste. Zou ik evenwel niet tot een akkoord zijn geko men met PSV of een andere top club, dan zouden de zaken met ingang van dit seizoen duidelijk anders zijn komen te liggen. Dan zou ik nog twee of drie jaar wel puur en alleen voor het geld heb ben gevoetbald, kortom, spelen voor de club die mij het meest zou hebben geboden. Nu PSV is gekomen ligt de behoefte iets an ders. Op de eerste plaats wil ik bij PSV voetbal op niveau spe len. Die mogelijkheid heb ik nu en daar wil ik minimaal nog één seizoen van profiteren".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10