Massaal protest in Chili: al 19 doden Een Turks massaproces als schijnvertoning Druzen staken beschietingen Geen akkoord Oost en West Zia belooft verkiezingen Mitterrand zit met Tsjaad in zijn maag Na Shell ook Mobil verdacht van ontduiking Britten treden niet op tegen eilandbezetters Elida Wessel: "Wat is een bondgenootschap waard met zo'n bondgenoot?" Vliegveld Beiroet weer veilig BEIROET (AP) De socialistische partij van Druzenleider Walid Jumblatt heeft gisteren in een verklaring meegedeeld dat de Druzen hun beschietingen van het vliegveld in Beiroet zullen staken. De Libanese regering is verzocht het vliegveld, dat drie dagen gesloten is geweest, weer open te stellen voor luchtver keer. ISLAMABAD (ANP) - De Pakis taanse president, generaal Mo hammed Zia ul-Haq, heeft giste ren algemene verkiezingen be loofd die op 23 maart 1985 gehou den moeten worden. Ook zal na de verkiezingen een einde ko men aan de staat van beleg. Zia deed deze toezeggingen in een toespraak tot zijn burgerlijke ad viesraad. De oppositie heeft ne gatief gereageerd op Zia's aan kondiging en gelooft dat hij het volk wil misleiden. De verkiezingen zouden worden gehouden volgens de grondwet van 1973, die echter wel in zover re wordt aangepast dat de presi dent grotere bevoegdheden krijgt. Zia, die in 1977 met een staatsgreep tegen de burgerrege ring van Zulfikar ali Bhutto aan de macht kwam, beloofde reeds tweemaal eerder algemene ver kiezingen. Maar zowel in 1977 als in 1980 trok hij deze belofte in omdat hij van mening was dat het land en de politieke stilte er nog niet rijp voor waren. PARIJS - Terwijl in Tsjaad het om streden palmbos Faya-Largeau nu in handen is gevallen van de door kolonel Gadhaffi gesteunde opstandelingenleider Goukouni, beginnen de Fransen zich af te vragen of men er eindeloos mee moet doorgaan te wedden op het verliezende paard van de huidige president Hissen-Habré. door Rudolph Bakker In sommige kranten - met name het socialistische dagblad Le Ma- tin - wordt opvallend veel mel ding gemaakt van de onrust die zich onder partijgenoten begint meester te maken. Zowel de so cialisten als de communisten, zo schrijft het blad, hebben altijd de vorige regimes bekritiseerd over zijn zwart-Afrikapolitiek en ge streden voor een onafhankelijk Afrika binnen de Derde Wereld. En nu wacht Tsjaad op de Franse Jaguars, aldus Le Matin op de voorpagina. Of president Mitterrand zijn ge duchte Jaguar-gevechtstoestel len die in nabuurstaten op actie wachten, zal inzetten, is dit weekeinde de grote vraag. Ter wijl het aantal parachutisten dat de soldaten van Hissen-Habré zou moeten onderwijzen in het gebruik van moderne wapenen, in de hoofdstad N'Jamena met de dag groter wordt, is het opge vallen dat ze bijzonder weinig neiging hebben om inderdaad met hun instructies te beginnen. Speelt de Franse president mis schien onder één hoedje met de Libische kolonel Gadhaffi? is de vraag die men nu openlijk hoort stellen en die ook al zijn echo ge vonden heeft in het Washington van president Reagan. Het is opnieuw Le Matin dat er nog eens op wijst dat de commerciële relaties met Libië voor Frankrijk van bijzondere betekenis zijn. Li bië is de zesde economische part ner en de tweede afnemer van de Franse wapenhandel, na de Sow- jet-Unie. Frankrijk leverde kolo nel Gadhaffi 150 Mirages, een veertigtal helikopters, tien snelle patrouilleboten, 200 tanks en alle denkbare soorten raketten. De laatste jaren hebben 1100 Libi sche militaren hun opleidings- tijd in Frankrijk doorgebracht. In het meest cynische geval zullen straks Franse Jaguars tegen Franse Mirages worden ingezet en door de Fransen opgeleide Li- biërs tegen de door Fransen op geleide soldaten van Tsjaad strij den. Vriend en vijand van president Mitterrand zijn het er over eens dat hij wel erg lang wacht met kleur te bekennen ten aanzien van deze sleutelstelling in de Franse francofone politiek. Als de president nog even doorgaat met aarzelen, heeft kolonel Gad haffi straks alleen beslist en is de in Frankrijk allerminst beminde Hissen-Habré voor de zoveelste maal de woestyn ingestuurd. In de verklaring van de socialisti sche partij werden de Druzen op geroepen de wapenstilstand rond het vliegveld van Beiroet en in de Choufbergen te respecte ren. De verklaring werd uitgege ven in de Syrische hoofdstad Da mascus, waarheen Jumblatt is uitgeweken omdat hij tegenstan der is van het Libanees-Israëli- sche akkoord van 17 mei over de terugtrekking van troepen. De regering heeft nog niet bekend gemaakt wanneer de luchthaven, een van de drukste in het Mid den-Oosten, weer opengesteld zal worden. Het vliegveld werd gesloten na bombardementen door Druzische milities woens dag en donderdag. De regering van president Ge- mayel heeft overleg gevoerd met Druzenleiders om een einde te maken aan de golf van geweld. In een eerdere verklaring had de socialistische partij gezegd het vliegveld te bombarderen omdat het Libanese leger er gebruik van maakte voor militaire opera ties tegen Druzische stellingen in de omgeving. In de wapenstilstandsverklaring werd de regering opgeroepen het vliegveld en andere faciliteiten niet opnieuw te gebruiken om te gen de Druzen te vechten. STOCKHOLM (DPA) - De fiscus in Zweden heeft de Zweedse dochter van het Amerikaanse olieconcern Mobil beschuldigd van belastingontduiking tot een bedrag van ten minste twintig miljoen kroon (omstreeks 7,7 miljoen gulden). Er was eerder al een soortgelijke zaak aanhangig gemaakt tegen de Zweedse dochter van de Koninklijke- Shell Groep. In de loop van dit jaar zullen nog meer oliemaat schappijen volgen, zo heeft de Zweedse belastingdienst vrijdag laten weten. Mobil zou de rente over door haar moedermaatschappij verstrekte leningen verscheidene jaren ten onrechte als aftrekpost hebben opgevoerd. Daardoor is volgens de belastingdienst alleen al in 1982 twintig miljoen kroon te weinig aan belasting betaald. De Zweedse dochter van Shell wordt ervan beschuldigd voor olietransacties met zustermaat schappijen te hoge prijzen in de boeken te hebben vermeld. Daardoor zou 120 miljoen kroon (46 miljoen gulden) te weinig aan de fiscus zijn afgedragen. In de zaak tegen Shell zal vermoede lijk pas tegen het eind van het jaar een beslissing vallen. ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1 Op anti-racisme conferentie Chileense militairen houden in Santiago burgers in de gaten. MEXICOSTAD - De Chileense re gering heeft toegegeven dat er in de nacht van donderdag op vrij dag 19 mensen zijn gedood en 53 gewond zijn geraakt. Vijfhon derd mensen zijn volgens de re gering gearresteerd tijdens de vierde nationale protestdag in Chili. Vrijdagochtend keerde de rust in de hoofdstad Santiago min of meer terug. Terwijl politie door Rob Sprenkels alle strategische punten van de stad bezette, waren de straten be zaaid met restanten van barrica des, stenen en uitgebrande auto banden. Pas de komende dagen zal bekend worden hoe hoog het werkelijke aantal doden, gewon den en gearresteerden is. Het protest tegen de regering van generaal Augusto Pinochet was opnieuw massaal. Omdat bijna iedereen overdag gevolg gaf aan de protestoproep van politieke partijen en vakbonden, reden er bijna geen bussen in Santiago en was er bijna geen scholier op school te vinden. Op en nabij de universiteit van Santiago kwam het tot verschillende botsingen, tussen studenten en de oproer politie, en ook in de steden Val paraiso en Concepcion vonden soms heftige schermutselingen plaats. Pinochet had in de hoofdstad maar liefst 18.000 carabineros de straat opgestuurd, die de manifestaties aanvankelijk met traangas en rubberkogels probeerden te be dwingen. Later werd ook met scherp geschoten, 's Avonds, na het ingaan van de avondklok, werden op veel plaatsen barrica des opgericht. Vorige maand al zouden er bij dergelijke acties minstens acht doden zijn geval len, hoewel de regering dat toen niet heeft willen bevestigen. Sergio Onofre Jarpa riep tijdens zijn eerste publieke optreden als minister van binnenlandse zaken de Chilenen op zich niet te laten gebruiken door hen die trachten een klimaat van geweld te schep pen. Eerder had Pinochét zelf la ten weten dat de oppositie, sinds vorige week gebundeld in de De mocratische Alliantie onder lei ding van de christen-democraat Gabriél Valdes, voor elke uitbar sting van gewéld tijdens de vier de nationale protestdag verant woordelijk zou worden gesteld. En minister Onofre probeerde in een laatste poging de animo om de straat op te gaan te onder drukken door te verklappen dat de kabinetshervormingen van begin deze week een eerste stap was op weg naar politieke nor malisering. Onofre moet als burgerlijke politi cus op binnenlandse zaken die eerste stap in feite belichamen. Hij is echter afkomstig uit de ul tra-rechtse Nationale Partij, die zich na de staatsgreep van Pino chet, op 11 september 1973, vrij willig ontbond. Na de militaire dictatuur jaren zwijgend te heb ben gesteund liet de Nationale Partij eind vorige week plotse ling haar gezicht zien, zij het on der de naam Grondwettelijk Front voor de Democratie. In een document waaronder ook Onofr- re zijn handtekening zette, werd van Pinochet onder meer geëist om onmiddellijk de ban op poli tieke partijen op te heffen en de ballingen, behalve de extreem linkse, permissie te geven om naar Chili terug te keren. Verder zouden er volgens de ulra- rechtse politici reeds in 1985 par lementaire verkiezingen moeten worden gehouden, en niet pas in 1989, zoals Pinochet eigenlijk zou willen. Het feit dat Onofre nu deel uit maakt van Pinochets regering lijkt erop te wijzen dat de gene raal bereid is om de door hem ge plande agenda op weg naar een „autoritaire democratie" enigs zins te wijzigen. Pinochet heeft in ieder geval al aangekondigd op 11 september, de tiende ver jaardag van zijn dictatuur, be langrijke beslissingen bekend te zullen maken. Ongetwijfeld een nieuwe poging om de voor die dag reeds geplande vijfde natio nale protestdag de wind uit de zeilen te nemen. GENEVE - De hoop is gisteren de finitief de grond ingeboord dat Oost en West in een gezamenlij ke verklaring in de Anti-racisme- conferentie van de Verenigde Naties overeenstemming zouden bereiken over doel en middelen ter bestrijding van rassendiscri minatie. De Afrikaanse groep blijft zich verzetten tegen een verwatering van hun ontwerp- slottekst door het Westen. door Willem Offenberg De conferentie die vrijdag zou aflo pen, begon pas donderdagavond laat met de slotzitting. Naar ver wachting zou tot in de vroege uren worden doorvergaderd, maar een compromis leek uitge sloten. Het Westen zou in dat ge val van een aantal paragrafen in de slottekst en het voorgenomen actieprogramma afstand nemen. In plaats van een meerderheids standpunt zullen enkele VN-lid- staten met een aparte stem verklaring komen tegen ten min ste vier paragrafen: - een resolutie waarin Israël wordt veroordeeld vanwege „toene mende betrekkingen met het ra cistische bewind van Zuid-Afri- ka, in het bijzonder op econo* misch en militair gebied"; - een resolutie over racistische dis criminerende praktijken tegen de Falestijnen van Israël; - een actieprogramma waarin on voorwaardelijke steun, met inbe grip van gewapende hulp, aan de bevrijdingsbewegingen van Zuidelijk-Afrika wordt beloofd; - en ten slotte een reeds eerder in VN-resoluties vervatte alinea, waarin apartheid „een misdaad tegen de mensheid" wordt ge noemd „en een bedreiging voor vrede en veiligheid". Deze reso lutie is tot dusver steeds voor westerse landen onaanvaardbaar geweest. Tot op het laatste moment heeft Australië zich ingezet voor een gematigder tekst over het Mid den-Oosten. Het Australische voorstel beoogde elke samen werking met Zuid-Afrika te ver oordelen op militair en nucleair terrein, zonder daarbij Israël af zonderlijk te noemen. De resolu tie over racistische Israëlische praktijken tegen Palestijnen wil de Canberra, daarin gesteund door de overige westerse landen, vervangen door een algemene verklaring waarbij steun wordt betoond aan alle volkeren die vechten tegen discriminatie, apartheid, kolonialisme en bui tenlandse overheersing. De Arabische landen, gerugge- steund door het Oostblok, ble ven gisteren te elfder ure aan dringen op een radicalere tekst, waarin racisme direct gekoppeld zou worden aan zionisme „van het oorlogszuchtige Israëlische regime". Een dergelijke alinea in de slottekst van de eerste anti-ra- cismeconferentie in 1978 had in de laatste uren van die vergade ring een boycot tot gevolg door het Westen, met uitzondering van Oostenrijk en Zweden. LONDEN - De Britse regering is „op dit moment" niet van plan op te treden tegen 35 handelaren in kokosnoten uit Mauritius, die zich ille gaal op een eilandje in het Britse gedeelte van de Indische Oceaan bevinden, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen. Hij reageerde daarmee op berichten in Britse kranten, volgens welke het marineschip „Andromeda" naar het eilandje, Peros Banhos genaamd, zou zijn gestuurd om de sinds een maand daar zonder toestemming verblijvende Mauritianen weg te halen. door Henk Dam Het eiland maakt deel uit van de Chagos-archipel waarvan het belangrijk ste eiland Diego Garcia is. Dat eiland is door de Britten verhuurd aan de Verenigde Staten, die er in de loop der jaren een van hun grootste marinehavens hebben "aangelegd. Diego Garcia en directe omgeving, waarbij ook Peros Banhos, is door Groot Brittannië tot verboden ge bied verklaard, in het bijzonder voor Mauritius, dat de gehele archipel al sinds jaren opeist. Juist dat maakt de aanwezigheid van de kokos- noothandelaren op Peros Banhos zeer pikant. Op 21 augustus worden op Mauritius verkiezingen gehouden, en de Britten zijn bang dat de twee belangrijkste rivaliserende politici op het eiland, Paul Berenger en Harish Boodhoo, van het illegale verblijf van de handelaren op Per son Banhos een grote zaak willen maken. De vergelijking met de crisis rond de Falklandeilanden dringt zich op. Argentinië bezette op 2 april van het vorige jaar deze sinds vele jaren betwiste eilanden, nadat een maand eerder Argentijnse oud-metaalhan- delaren illegaal op het administratief bij de Falklandeilanden behoren de South Georgia waren geland. Fatsa is een plaatsje in Turkije aan de Zwarte Zee. De handel in ha zelnoten vormt de voornaamste bron van inkomsten voor de en kele duizenden inwoners. Tot 1979 was de notenhandel in han den van een stel woekeraars. Het merendeel van de bevolking leed daardoor armoede. door Annemiek Ruygrok Kleermaker Fikri Stönmetz erger de zich aan die oneerlijke situa tie. En toen hij bij wettige verkie zingen in 1979 als burgemeester werd gekozen, beloofde hij aan de zwarte handel een eind te zul len maken. Hij hield woord. En deed zelfs meer dan dat. Hij zorg de voor veel verbeteringen in zijn plaats. Fatsa groeide uit tot gemeente met min of meer eigen bevoegdheden. Tot tevredenheid van zijn bewoners. Maar tot ergernis van de militaire regering in Ankara. Ook de vroe gere machthebbers van Fatsa, de woekeraars dus, zagen Stönmetz liever gaan dan komen. Om hem weg te werken begonnen zij Stönmetz en de zijnen te provo ceren. Stönmetz liet dat niet op zich zitten en sloeg terug. Die ter- militaire regering een goede aan leiding in te grijpen. In juli 1980 viel het Turkse leger Fatsa bin nen en arresteerde 759 inwoners, onder wie burgemeester Stön metz. Tegen hen wordt op het ogenblik een massaproces gevoerd dat nog jaren kan duren. Schijnvertoning ,Het woord schijnvertoning is ove rigens beter op zijn plaats, vindt Elida Wessel, lid van de Tweede Kamer voor D'66. Zij bezocht Amasya, waar het proces plaats heeft, was getuige van de 'rechts gang' en kwam tot de conclusie dat hier mensenrechten met voe ten worden getreden. De uitnodi ging voor haar bezoek kwam van het Cedri (het Europees Comité voor de Belangenbehartiging van vluchtelingen en immigran ten), dat zich onder meer inzet voor gevangenen in Turkije zelf èn voor Turkse asielzoekers in Europa. Dat het Turkse bewind het niet zo nauw neemt met de mensenrech ten stelde Amnesty International al in 1982 aan de kaak. Mevrouw Wessel las de rapporten, waarin lugubere verhalen over folterin gen stonden vermeld. Maar nu zij met eigen ogen de littekens van uitgedrukte sigarettepeuken op armen van gevangenen heeft ge zien, nu zij een man die ziende de gevangenis inging als blinde in de beklaagdenbank heeft zien zitten, is voor haar de maat vol. Wat haar vooral steekt is dat eigen lijk niemand in Turkije verant woordelijkheid wil dragen voor de martelingen. Het ministerie van justitie heeft niets te vertel len, de macht is in handen van politie en militairen. Vooral de politie doet het vuile werk. Dat wil zeggen: een 'verdachte' wordt tijdens het voorarrest net zo lang gemarteld tot hij iets be kent. Al is het maar, zoals in het geval van burgemeester Stön metz, het onrechtmatig gebruik van de dienstauto. Daar kan hij de doodstraf voor krijgen. Hoe wel Stönmetz en zijn medebe- klaagden politieke gevangenen zijn, worden zij voor 'gewone' vergrijpen berecht. De gang van zaken tijdens het proces druist in tegen alle juridische maatstaven. Zo zijn er voor de 759 verdachten slechts drie advocaten. De 'rech ter' in Amasya is geen jurist, maar een militair. 'Bekentenis sen' zijn vaak geblinddoekt on dertekend. Elida Wessel (D'66). Contact met familieleden mogen de gevangenen niet hebben. Wanneer familieden te lastig worden en bij de gevangenis na vragen hoe het met de gevange nen gaat, lopen zij de kans ook te worden opgepakt. NAVO Turkije is lid van de NAVO en wordt binnen dat bondgenoot schap als een onmisbaar strate gisch element beschouwd. Dat is een van de redenen waarom de NAVO-bondgenoten de militai ren na de staatsgreep van 1980 het voordeel van de twijfel gun den. Het land was voordien een puinhoop, waar links en rechts elkaar op leven en dood bevoch ten. Dagelijks vielen twintig tot vijfentwintig doden door het ge weld. Veilig over straat gaan was onmogelijk, want terreur beheer ste het straatbeeld. Dat er een re gime kwam dat daaraan een ein de wilde maken werd door de NAVO-leden toegejuicht. Maar dat ook het pad van de democra tie moest worden ingeslagen stond buiten kijf. De NAVO-lan- den verbonden aan die voor waarde echter geen termijn. Ge neraal Evren moest eerst maar eens orde op zaken stellen. Aanvankelijk leek het in Turkije inderdaad de goede kant op te gaan. De straatterreur verdween en de rust keerde terug. Maar de prijs voor die rust is wel heel hoog. Tienduizenden werden op gepakt en zuchten nu in gevan genissen onder de terreur van de staat. Er zijn vijfentwintig mas saprocessen aangespannen. Dat van de 759 van Fatsa is nummer drieëntwintig. De meeste politieke partijen zijn verboden in Turkije. Onder het mom van verkiezingen, die in no vember moeten worden gehou den, tracht het Turkse bewind een wettig tintje te geven aan de huidige ondemocratische situa tie. Om te bereiken dat er aan die situa tie iets wordt gedaan is Elida Wessel, na terugkomst in Neder land, haar eigen actie begonnen. Zij wil dat minister Van den Broek (buitenlandse zaken) bij de Turkse regering protest aante kent tegen de gang van zaken in Turkije. Een Kamermeerderheid staat achter haar. En bij de Raad van Europa is al een klacht tegen het Turkse regime ingediend. Nederland tekende daar ook De Westerse bezorgdheid over Tur kije is nog eens versterkt door de hongerstaking van bijna twee duizend Turkse gevangenen uit protest tegen hun deplorabele si tuatie. Sommigen van hen zijn al overleden, velen van hen verke ren op het randje van de afgrond. De aandacht voor de hongersta kers zal zeker van invloed zijn op de belangstelling voor de gevan genen van Fatsa. Aandacht voor hen is daarom zo belangrijk, al dus mevrouw Wessels, omdat zij in een volledig luchtledig verrke- ren. Contacten met de buitenwe reld zijn er niet. "Toen wij als buitenlanders op de tribune za ten, tussen de familie van de ver dachten in, kon je hun ogen zien oplichten. Ze wisten dan wel niet van welke organisatie wij waren, maar ze beseften in elk geval dat er buiten Turkije aandacht voor Wie kritiek heeft op de huidige gang van zaken in Turkije, krijgt van voorstanders van het regime vaak te horen dat er voor Turkije andere maatstaven gelden dan voor Europese (NAVO-)landen. Elida Wessels is daarvan ook uit gegaan. "Ik verwacht in Turkije geen zelfde soort gevangenis als in Nederland. Ik wil best mijn ogen sluiten voor het feit dat vijf gevangenen in één bed moeten slapen. Dat er geen toiletten zijn, geen douches. Maar zelfs als je je eigen maatstaven opzij zet, dan moet je tot de conclusie komen dat duizenden mensen in men sonterende omstandigheden ver keren". Beklemmend Ook buiten de gevangenis zijn te kenen waar te nemen van een be klemmend leefklimaat. "Het klinkt misschien onnozel, maar in de steden zie je nauwelijks meer katten. Die worden van straat geplukt, omdat zy het straatbeeld zouden verontreini gen. In dit verband hoorde ik van een vrouw het verhaal dat haar lievelingskat opeens was ver dwenen. Een andere vrouw had het dier "aangegeven" om in een goed blaadje bij de autoriteiten te komen". Zo'n sfeer van mensen die elkaar verraden, van niemand meer kunnen vertrouwen trof me vrouw Wessel in alle lagen van de Turkse bevolking aan. "Dat klachten over het regime afkom stig zijn van een klein groepje ontevreden intellectuelen, zoals sommigen beweren, is beslist niet waar. Dat bewijzen wel de mensen tegen wie processen worden gevoerd. Op het ogen blik loopt er ook een massapro ces tegen een mijnwerkersge meenschap. Dat kun je toch geen groepje intellectuelen noemen. Ik vind de siutatie van dit ogen blik te vergelijken met die in Tsjechoslowakije na 1968. Daar heerst ook zo'n sfeer van 'vooral niet in botsing komen met de au toriteiten, liever een ander be schuldigen en desnoods later die beschuldiging weer intrekken, dan de verdenking op je laden'. Zo gaat het exact in Turkije. Met dit verschil dat daar niemand precies de autoriteiten weet te duiden. Niemand is immers ver antwoordelijk?" Elida Wessels voornaamste doel is een herstel van de democratie in Turkije, waarin vooral de verant woordelijkheden duidelijk wor den afgebakend. "Nu is er geen scheiding van machten. Alles loopt door elkaar. Er kan gemar teld worden zonder dat er een haan naar kraait". Dat Turkije lid is van de NAVO, is volgens haar een reden te meer om het bewind op zijn verant woordelijkheden te wijzen wat de mensenrechten betreft. "De overige NAVO-landen moeten er zich van bewust zijn dat een bondgenoot geen goede bondge noot is als de rechten in zijn ei gen land met voeten worden ge treden. En als Turkije in NAVO- verband niet van zijn ongelijk kan worden overtuigd, dan moe ten wij ons afvragen of de NAVO nog wel recht heeft te bestaan. Want wat is een bondgenoot schap waard als het zo'n bondge noot duldt?"

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 8