Tk wil Thelonious Monk meer toegankelijk maken' Mersey-beat belicht in beperkt tv-programma Beperkte documentaire over Bijlmer Soesja Citroen met eigen teksten op nieuwe lp 'Het zevende district' Atleet Druppers op radio ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1983 PAGINA 5 Radio - tv J Soesja Citroen: 'Ik ben Rita Reys nietik ben uit een andere tijd'. GOUDA (GPD) - Halverwege augustus wordt een nieuwe elpee uitgebracht van de Ne derlandse jazz-zangeres Soesja Citroen. Het is een nogal bijzondere plaat, om dat Soesja Citroen het heeft aangedurfd om vijf nieuwe teksten (door haarzelf ge schreven) op muziekstukken van Thelonious Monk te zin gen. Zij wordt begeleid door het Cees Slinger Octet en door John Clayton en Peter Ypma. Van beroep is ze psycholoog, Soes ja. Haar laatste baan duurde een jaar en toen besloot ze definitief over te stappen naar de muziek. „Eigenlijk heb ik me altijd zan geres gevoeld", vertelt ze „want ik zing al vanaf mijn zestiende. Alleen, toen ik jong was deed ik dat gewoon voor m'n plezier, 't Deed er niet zoveel toe. Dus ging ik op m'n negentiende studeren, want dat vond ik eigenlijk de normale gang van zaken. Pas toen ik afstudeerde en ging werken kwam het verlangen om te zingen weer tevoorschijn. Ik wist toen dat ik dat wilde, maar ik wist niet wat ik daar verder mee moest. Om zoiets te organi seren, ik bedoel, daar komt het in de muziek toch steeds op neer, daar had ik geen kaas van gege ten. In de jaren zestig had ik me boven dien erg gericht op moderne, ex perimentele jazz, terwijl ik in de jaren zeventig de andere muzie krichtingen ging inhalen (de bop en zo). Het begon toen ook 'n soort droom van me te worden om weer te kunnen optreden en dan het liefst in een duo. Heel on verwacht werd ik op 'n dag ge beld door Nedley Elstak die me vroeg als zangeres in zijn band. 't Kwam als een complete verras sing en ik wist niet eens meer hoe dat moest, zingen". Tournee Tegenwoordig is Soesja Citroen een redelijk bekende zangeres. Zij treedt regelmatig op met het VARA Dansorkest en met het Metropole-orkest voor de KRO. Vorig jaar deed zij bovendien mee aan het songfestival in Knokke (samen met Floor van Zutphen en Simone Kleinsma) en onlangs was zij te zien in de „Het mag niets kosten show" op televisie. door Margriet Hunfeld Soesja's man en manager Cees de Wit, is nu bezig om een tournee door het buitenland te regelen, waarbij Soesja eveneens voor ra dio en televisie zal optreden in Parijs en Antwerpen. Soesja: „Toch heb ik niet 't gevoel, nu 't goed gaat met mijn zangcarrière, dat ik die psychologiestudie voor niets heb gedaan, 't Feit dat je psychologe bent maakt 't in som mige gevallen makkelijker om bepaalde dingen te realiseren. Ik heb nu een leuke baan erbij op het Rotterdams conservatorium. Daar geef ik les in moderne en popmuziek". De binnenkort uit te komen elpee van Soesja zal gaan heten „Soes ja Citroen sings Thelonious Monk"; zowel de titel als de mu ziek zijn niet bepaald opvallend commercieel. Soesja: „Tja, dat hoort echt bij mij. Ik ben altijd op zoek naar mensen met eigen zinnige muziek, daar kwam bij dat ik steeds sterker 't gevoel kreeg dat ik eruit wilde breken. Ik zat op de een of andere manier vast. Bovendien had ik al eerder teksten gezongen op Monk en 't idee om een plaat te maken met zijn muziek kwam opeens bij me op. Uren heb ik zitten luisteren naar zijn werk om te kunnen se lecteren en uit te proberen welke stukken geschikt zouden zijn voor tekst. Toen ik m'n keuze had gemaakt ben ik naar Cees Slinger gegaan die me onmiddellijk steunde. Mijn platenmaatschappij deed wat moeilijker, maar gelukkig kon ik ze overtuigen door erop te wijzen dat mijn vorige plaat 't goed had gedaan in Amerika en vooral het Monkstuk. Verguisd Soesja praat graag over de grote Monk: „Eigenlijk werd deze pia nist uit de jaren veertig door veel van zijn tijdgenoten verguisd. Dat kwam, denk ik, omdat hij zo individueel is gebleven. De men sen vonden hem een soort char latan, hij speelde met de meest uiteenlopende muzikanten sa men en zijn composities leken doorgaans van een onnozele sim pelheid. Pas zodra je je verdiepte in zijn muziek bleek die simpel heid schijn en werd alles veel in gewikkelder. Tegenwoordig is Monk erkend als een van de hele groten onder de pianisten. Ik heb getracht met mijn teksten de muziek van Monk toeganke lijker te maken voor een groter publiek. Het is nu eenmaal zo dat gezongen muziek meer aan spreekt dan instrumentale. Van af mijn veertiende schrijf ik al gedichten, ik geloof niet dat ik door bepaalde dingen word gein- spireerd, maar 't is wel zo dat mijn teksten meestal nogal som ber zijn". „Ik ben niet echt somber van aard, maar op de een of andere manier put ik toch uit die kant van mijn emoties. Een tijdje terug wees Nico Bunnik me er eens op en adviseerde me om wat meer dit ties en datties te doen, dus vrolij kere, gemakkelijkere teksten te zingen. Daar is toen „Ruby, my dear" uit voortgekomen, een tekst die ik heb geschreven toen mijn dochter werd geboren". „Vier jaar geleden ben ik begon nen met teksten op de muziek van Nedley Elstak en pas dit jaar heb ik voor 't eerst een totale song geschreven, dus zowel de tekst als muziek. Ook bij het werken aan de Monk-plaat kreeg ik 't advies om de andere kant van mijn emoties eruit te laten komen, zodat twee stukken wat donderder gekleurd zijn en de overige drie wat losser". Hoe valt haar liefde voor de jazz te rijmen met haar deelname aan een songfestival in Knokke? Soesja: „Prima om zoiets eens mee te maken, hoewel ik stom verbaasd was toen ik hoorde dat er voor mijn optreden cijfers zou den worden gegeven. Heel eng, vind ik nu, dat mensen punten gaan geven, maar anderzijds was ik ook wel weer trots toen ik 't hoogst gescoord bleek te heb ben". „Jammer genoeg was ik minder te vreden over de „Het mag niets kosten show" waarin ik met de andere twee Knokke-deelneem- sters zou optreden. Ik vond dat er te weinig rekening is gehou den met mij, want ik had geen zin om me te verkopen als caba retière en het werd wel van me gevraagd. Ik ben nu eenmaal zangeres en zodra ik aan sket ches mee moet werken ga ik me op de een of andere manier on echt presenteren. Dan wordt 't een soort onechte ongein. Uitein delijk heb ik voor die televisie show slechts twee stukken ge zongen en dat is me niet in dank afgenomen". Of zoiets mijn carrière niet zal schaden? Ze glimlacht: „Als je over een carrière praat dan is 't niet goed om onduidelijk te zijn over wat je wel en niet kan. Het publiek gaat je heus niet leuker vinden, wanneer je een sketch doet die je zelf niet leuk vindt. Sommigen vragen me wel 's waar om ik niet wat meer Rita Reys- achtige dingen doe. Nou, daar kan ik ook heel kort over zijn: ik ben Rita Reys niet, ik ben uit een andere tijd. Ik doe mijn dingen. Ik zing een combinatie van mo dern en traditioneel en het pu bliek maakt uit, wat mij betreft, of ik dat goed doe of niet". HILVERSUM In de serie „The Story of... schenkt Veronica zon dagavond aandacht aan een van de meest opmerkelijke tijdperk- jes uit de geschiedenis van de popmuziek: dat van de Mersey- beat. Weliswaar een zeer kort tijdperkje, maar wat zich op mu zikaal gebied in de jaren 62,63 en 64 aan de monding van de Engel se rivier de Mersey afspeelde, zal in de popanalen vetgedrukt voortleven. Dat is dan natuurlijk in de eerste plaats te danken aan het feit dat de legendarische Beatles in die periode de basis voor hun wereldfaam legden. In het kielzog van de Beatles-glorie weekten zich echter ook een groot aantal andere groepen uit de anonimiteit los.' De Mercey-beat ontstond in de loop van 1962, toen de Engelse popmuziek volledig leek vastge roest in uit Amerika overgewaai de oude patronen. Terwijl de pla- tenbusiness in Londen zich ge makzuchtig bleef wentelen in de weinig vernieuwende verrichtin gen van sterren als Cliff Richard, The Shadows, Billy Fury en Adam Faith, schoten in Liver pool allerlei nieuwe groep es als paddestoelen uit de grond. Zij speelden in cafeetjes en eenvou dige clubs, waarvan The Cavern, alweer door de Beatles, tot de be roemdste zou uitgroeien. De Beatles hadden het meest suc ces. Eind 1962 zingen ze „Love me do de hitparade binnen en dat is tevens de aanzet tot een wereldwijde Beatle-rage. Daarna komen andere Mercey-artiesten onmiskenbaar bovendrijven: Cil ia Black, Gerry and the Pacema kers, Billy J. Kramer and the Da- kotas, llie Searchers, Freddy and the Dreamers, Herman and the Hermits en The Swinging Blue Jeans. Veronica toont deze groepen in hun hoogtijdagen en praat 20 jaar later met enkele van de toen zo bejubelde sterren. Dat levert een stevige portie nostalgie op, al zal de zeer korte duur van de meeste muzikale delen van het programma vele liefhebbers te recht mateloos irriteren. Een aantal liedjes, zoal bijvoorbeeld het wonderschone Youre my World van Cilla Black, had eigen lijk best in zijn geheel in dit pro grammaatje kunnen worden op genomen. Overigens moet worden toegege ven dat het niet meevalt binnen een tijdsbestek van 40 minuten het interessante verhaal van de Mercey-beat compleet in beeld te brengen. Men had er daarom bij Veronica beter aan gedaan het materiaal in wat uitgebreidere vorm over twee afleveringen uit te spreiden. (Ned. 2 19.30 uur). WIE ER MEE DOET Onder de titel „Wie Aan de hand waarop mr directeur v vesting HILVERSUM (GPD) - Onder de titel „Het zevende district" zendt Veronica zondagavond een 25 minuten durende docu mentaire uit over de Amster damse woonwijk Bijlmermeer. De film is gemaakt door de 24- jarige Gert Berg, die daarmee zijn eerste werkstuk op film af leverde. fan archiefbeelden, G. Baas in 1967 als in de afdeling huis de gemeente Am sterdam de plannen voor de Bijlmermeer uiteenzet, laat Berg in het begin van de film zien wat de opzet was: uitgaan de van de ideale mens werd een woonwijk geschapen waar de familie Doorsnee het abso lute woongeluk zou vinden. Het moest een wijk worden met huizen waarin je „geboren kan worden, feest kan vieren en kan sterven". En inderdaad is de opsomming van voorzieningen die even la ter volgt indrukwekkend en laat de camera zien hoe mooi het in gedeelten van de Bijlmer is. Toch zijn de 50.000 inwo ners van 23 verschillende na tionaliteiten in de Amsterdam se wijk niet onverdeeld geluk kig met hun huisvesting. Waar dat aan ligt wordt in de docu mentaire op een rijtje gezet. Massaliteit en uniformiteit die de woonwijk, uitgaande van een eenvormig idealistisch mensbeeld, kenmerkt werkt fnuikend voor het sociaal func tioneren van de bewoners. Ook de hoogbouw blijkt een mis kleun en de structureel te hoge huren hebben al veel oorspron kelijke bewoners naar het rela tief goedkopere Almere ge jaagd. Gevolg: 13 procent leeg stand. Na deze problemen aangestipt te hebben komt Berg al snel tot, zijns inziens, de kern van de zaak: de aanwezigheid van een flinke concentratie drugsver slaafden en de grotendeels daaruit voortvloeiende kleine criminaliteit. Angstwekkende cijfers en gesprekken volgen. Een winkelier vertelt, dat er in een paar jaar al dertig maal bij hem is ingebroken, terwijl hij al zeven autoradio's versleet. Ook politiewoordvoerders en parkeerwachten vertellen over hun frustrerende arbeid. Fru strerend, omdat een werkelijke aanpak van het verslaafden- probleem uitblijft, zodat wij dweilen met de kraan open. De verdienste van Berg is dat hij vertrouwen wist te winnen van de verslaafden, zodat ook deze aan het woord komen op een manier die mogelijk kan bij dragen tot beter begrip van hun situatie en tot het besef dat zfj zelf niet in de laatste plaats aan een oplossing mee willen werken. Dat mogelijke positieve effect van de documentaire moet he laas wel opboksen tegen een aantal negatieve. Zo wordt over de stedebouwkundige blunders en andere mogelijke structurele oorzaken van het mislukken van de Bijlmer wel erg vlot heen gefilmd, zodat de nadruk toch weer op het ver- slaafdenprobleem komt te lig gen. Volgens Berg is dit te recht omdat de criminaliteit het grootste probleem in de Bijlmer is en een rotte plek, de Ghphoeve, een hele wijk dreigt aan te steken. Hoewel dat laat ste gevaar zeker dreigt is het maar de vraag of de Bijlmer zonder verslaafden veel beter af zou zijn. En als de aard van Bijlmer zelf niet altijd proble men als die rond de Gliphoeve aantrekt, is een vraag waar Gert Berg al helemaal niet aan toekomt. Ondanks zijn goede bedoelingen dreigt de schuld in „Het zevende district" toch weer bij de junks terecht te ko- Maar ook als analyse van het pro bleem van drugsverslaafden schiet de film te kort. Mogelijk heden als gratis verstrekking van heroine worden even aan geroerd, maar in 25 minuten waar ook nog de geschiedenis en andere facetten van een eens revolutionaire woonwijk aan de orde moeten komen, kan zoiets nooit bevredigend behandeld worden. Daarmee doet de ondertitel „Een beeld van de Bijlmer", die de documentaire meekrijgt, wat pretentieus aan. Het verdient aanbeveling in het vervolg wat meer tijd, zowel wat de voorbe reiding als de uitzending be treft, te steken in documentai res over veelomvattende pro blemen als die in Bijlmermeer. (Nederland 2, 22.05 uur). CARTOUCHE „Cartouche", de al meermalen op de Nederlandse televisie vertoonde schelmenfilm, wordt vanavond door de NCRV andermaal op het scherm gebracht. Jean-Paul Belmondo dus weer in actie als de legen darische Franse Robin Hood uit de zeventiende eeuw, die het de rijken moeilijk en de armen een klein beetje plezieriger maakt. Tussen de bedrijven door wijdt Cartouche zich ook nog met flair en over gave aan het liefdesspel. Zijn romantische avonturen en snaakse schel menstreken worden door de in dit genre gespecialiseerde regisseur Philippe de Broca opgediend in de stijl, die er bij past en met heel wat terloopse knipoogjes naar de kijkers. Intussen kunnen die constateren hoe mooi Claudia Cardinale twintig jaar geleden was. (Nederland 2; 22.45 uur). DE OMBUDSMAN „De Ombudsman", vijftien jaar lang te zien geweest op de VARA-televi- sie, heeft vanmiddag (Nederland 1, 16.25-16.50 uur) zijn laatste uitzen ding. Onder de titel „Ombudsman wordt Konsumentenman" brengt de VARA dan enkele „hoogtepunten" uit de antwoordman-rubriek. Kij kers konden in deze rubriek voor de camera hun beklag doen over hen aangedaan onrecht. Met ingang van het nieuwe televisieseizoen maakt de Ombudsman plaats voor het programma „De Konsumentenman", een samensmelting van de Ombudsman en Koning Klant. Frits Bom zal ook het nieuwe programma presenteren. doet" zendt de NCRV van avond (Ned. 2, 20.20 uur) een luchtig muzikaal programma uit. Mieke Telkamp en het Cocktail Trio zingen en spe len in dit 35 minuten durende programma liedjes die ieder een bekend in de oren zullen klinken. „Wie er mee doet" werd opgenomen in de tot bloementuin omgetoverde „Oude Veiling" in het dit jaar 800 jaar bestaande Aalsmeer. TENNIS De TROS zendt zondagmiddag (Ned 1, 16.50 uur) een samenvat ting uit van de Nationale tennis kampioenschappen die van 8 tot en met 14 augustus op de Sche- veningse Metsbanen zijn gehou den. O.a. beelden van de finale heren-enkel en dames-enkel. Commentaar Piet van Eijsden en Fred Racké. DE HEILIGE KOE De onderwerpen in Veronica's auto- en motormagazine „De heilige koe" zijn zondag avond (Ned. 2, 21.00 uur): au tobal; trekker-trek-wedstrijd (traktoren); een impressie van de nieuwe VW Golf, in terview met motorcoureur Rob Bron en een voorbe schouwing op de formule-1- race op het circuit van Zand- voort. MISS UNIVERSE Veronica brengt zondagavond een veertig minuten durende impressie van de Miss Uni- verse-verkiezing op het scherm, die op 11 juli in het Amerikaanse St. Louis plaatsvond. Ons land werd daarbij vertegenwoordigd door Nancy Lalleman He(j- nis, die de dertiende plaats behaalde (Ned. 2, 21.25 uur). HILVERSUM - Bernard Drukker speelt vanawnd op het AVRO-concer- torgel 'dier'bare muziek. Een programma dus van bekende melodieën op thema 'dier'. Berard Drukker brengt o.m. 'Kitten on the keys', 'El condor pasa', 'Baby elephant walk', 'Donkey serenade' en de 'Kanarie-polka' ten gehore. HILVERSUM (ANP) De Nederlandse atleet Rob Druppers, zilveren medaille-winnaar op de 800 meter heren van de wereldkampioenschap pen atletiek in Helsinki, zal zondag NOS-verslaggever Jack van Gelder assisteren bij het verslag van de marathon heren in Helsinki. Voor Ne derland doen Gerard Nijboer en Rudi Verriet aan de marathon mee. De gezamenlijke reportages zijn te beluisteren in het NOS-radioprogram- ma 'Langs de lijn' (Hilversum 1, 14.00-18.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5