Honderden huizen nog in Woningtekort lijkt alleen nog maar groter te worden L Rem op bouw en renovatie ACHTERGROND Overzicht Leidse nieuwbouw Op de grens van Leiden-noord en de Kooi zijn 45 woningen in aanbouw op het voormalige terrein van Leidse Apparatenfabriek. <Foto Ho,vl Inde Kraaierstraat (Haver- en Gortbuurt) is de bouw van zeven eenge zinswoningen op een oor na gevild. (Foto Holvast) ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1983 LEIDEN - De woningbouw in Leiden ligt al weer zo'n drie weken op z'n gat. Het is bouwvakvakantie, dus hamer en beitel hangen in de wilgen. Terreinen lig gen braak, wachtend op dat de eerste paal de grond in gaat. Honderden huizen staan in de stei gers, bijna klaar om aan een Leidse woningzoe kende te worden toegewe zen. Gezien tegen de achtergrond van de voorjaarsnota van de rege ring zal de bedrijvigheid de ko mende jaren niet meer worden wat die geweest i§. Toch gaat de gemeente door met plannen ma ken en vanaf maandag, als de bouwvakvakantie er op zit, wordt ook weer daadwerkelijk gewerkt aan de verkleining van het woningtekort. In totaal zal in 1983 de bouw van zo'n 2114 huizen in voorberei ding, in uitvoering ofwel gereed zijn. De nieuwe Leidse woonwijk in de Stevenshofjespolder mag dan een grote aantrekkings kracht uitoefenen op de Leide- naars, er wordt ook met man en macht gewerkt om de gaten in de bestaande stad volgebouwd te krijgen. De stand van zaken in de woningbouw per 1 januari van dit jaar geeft een verdeling te zien van 828 woningen (40%) in de Stevenshofpolder en 1286 wo ningen (60%) in bestaande gebie den. In de Leidse binnenstad, de Ste venshofpolder en de overige wij ken zal het de komende maan den dus weer bruisen van bouw activiteiten. Een greep uit de Leiden Zoals op bovenstaande tekening gaan de 53 premiekoopwoningen er uitzien die worden gebouwd op het terrein van de vroegere Leidse Broodfabriek (LBF). plannen: aan de Oranjegracht zijn op dit moment 56 woning wetwoningen in aanbouw en worden twee oude grachtenpan den door de Stichting Het Kleine Leidse Woonhuis in ere hersteld. Op een steenworp afstand, in de Haver en Gortbuurt, wordt ook gewerkt aan het herstel van de oude binnenstad. Op twee bouw plaatsen, aan de Kraaierstraat en op de hoek Levendaal/Pakhuis- j straat, verrijzen woningen die het oude buurtje er weer hele maal boven op moeten helpen. Pancras-Oost Een andere binnenstadswijk die met sprongen vooruit gaat is Pancras-oost. De nieuwbouw op de plek waar vroeger de fabrie ken van Van Wijk en Zaalberg stonden is nog maar net gereed of de eerste paal zit alweer in de grond voor de bouw van 37 wo ningwetwoningen op het vroege re Sjardinterrein tussen Middel ste- en Uiterstegracht. Aan de Ir. Driessenstraat nadert een blok van veertien woningwetwonin gen zijn voltooiing. Een aantal verpauperde panden in de buurt wordt thans in oude luister her steld. Voor een aantal plekjes in de omgeving hebben studenten huisvesting en de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren plannetjes klaar liggen die even eens op korte termijn zullen wor den gerealiseerd. In opdracht van laatst genoemde stichtingen zullen ook 85 woon eenheden aan het Flanorpad, 40 woningen aan de Maredijk en 47 woningen aan de Kaiserstraat worden neergezet. Elders in de stad worden nog wat kleinere projecten gerealiseerd voor deze groep woningzoekenden en aan de St. Jacobsgracht verrijzen, in opdracht van de gemeente, nog eens 90 wooneenheden voor jon geren in het voormalige oudelie- denhuis St. Maarten. In de wijk De Camp achter de Haarlemmerstraat wachten 29 bejaardenwoningen op hun vol tooiing. Aansluitend zal het Ste venshofje fraai worden gerestau reerd. Voor het eind van dit jaar zullen ook de 25 woningen op het terrein van de voormalige Mor- spoortkazerne worden opgele verd. Aan de Doelengracht zal binnenkort de eerste paal in de grond gaan voor de bouw van 58 woningen die voornamelijk zijn bedoeld voor gezinnen. Op de hoek Ververstraat/Oude Heren gracht worden 63 woningen in aanbouw genomen. Tussen de Hooglandse Kerkgracht en Mid delweg zullen twintig woningen worden neergezet. Koopwoningen Particuliere bouwondernemers hebben het in de afgelopen jaren nogal eens laten afweten, bang dat zij hun veelal dure koopwo ningen niet zullen kwijtraken Het tij lijkt nu te keren. Aan de Kaatsbaan, achter het Noordein de, zijn veertien premie-A- ningen zojuist gereed gekomen De eerste paal voor 53 premie koopwoningen op het voormali ge LBF-terrein (Kavel b.v.) gaat binnenkort de grond in. Het grootste gat in de Leidse binnen stad aan de Oude Singel, eigen dom van het Amsterdamse bouwbedrijf Banero, blijft even wel nog braak liggen. Buiten de binnenstad vinden uiter aard ook de nodige bouwactivi teiten plaats. In de omgeving van de Kooilaan en Ringkade zijn 93 woningwetwoningen en woon eenheden op een oor na gevild. Op de grens van Noorderkwar tier en De Kooi verrijzen thans 45 woningen op het voormalige ter rein van de Leidse Apparatenfa briek. Ook elders in De Kooi en Noord komt nog het één en an der van de grond. In Groenoord worden 36 woningen gebouwd op het voormalige Olga-terrein. In het Morskwartier, aan de Dia mantlaan, zijn thans 86 wonin gen in aanbouw naast het win kelcentrum dat momenteel wordt uitgebreid. Aan de Tur kooislaan zullen nog eens 34 hui zen verrijzen. In Tuinstadwijk worden op het vroegere badhuis terrein aan de Lindestraat veer tien woningen neergezet. Stevenshof Ten slotte, de grootste bouwlocatie van Leiden: de Stevenshofpol der. Op dit moment wordt ge werkt aan de oplevering, uitvoe ring en voorbereiding van 828 woningen (premiekoop en wo ningwet). Vijfenzeventig wonin gen zijn thans gereed en per week worden vijftien nieuwe wo ningen opgeleverd. De Stevens hofpolder zal zeker tot in de ja ren negentig een belangrijke bouwlocatie van de gemeente blijven. In totaal kunnen in de nieuwe woonwijk zo'n 4500 wor den gebouwd. Veertien woningen aan de Ir. Driessenstraat zijn bijna gereed. Aan de Oranjegracht worden de contouren zichtbaar van 56 woningwetwoninaen. Twee oude grachtenpanden worden in ere hersteld. (Fo*o Holvast) LEIDEN - De gemeente Leiden ziet haar volkshuisvestings plannen in toenemende mate gedwarsboomd door de bezui nigingen van het rijk. Niet al leen het aantal woningen dat de gemeente jaarlijks mag bou wen zal minder zijn dan ge pland maar vooral het aantal goedkope huizen (woningwet woningen) dat Leiden van het rijk mag neerzetten, wordt de eerstvolgende jaren aanzien lijk beperkt. Die sombere verwachtingen ko men voort uit de maatregelen die de staatssecretaris van volkshuisvesting, Brokx, in het vooruitzicht heeft gesteld in het kader van de voorjaars nota. Per 1 september aan staande moet het Leidse meer jarenprogramma voor nieuw bouw en renovatie, voor de pe riode 1984 tot en met 1988, bij de staatssecretaris op tafel lig gen. Uit het ontwerpprogram ma dat onlangs gereed is geko men, blijkt zonneklaar dat het Leidse college van B en W zich duidelijk rekenschap heeft ge geven van de sombere maatre gelen waartoe het rijksbeleid de gemeente zal dwingen. De gevolgen van het regerings beleid voor de Leidse volks huisvesting werden begin dit jaar al duidelijk. Van de ge vraagde 1500 woningen mag de gemeente er dit jaar slechts 879 bouwen. Leiden kwam er ei genlijk zo slecht nog niet van af, want in de regiogemeenten werden nog heel wat gevoeli ger klappen uitgedeeld. Alle gemeenten, Leiden incluis, klaagden dan ook hun nood over de geringe toewijzing van nieuwbouwwoningen. Het geweeklaag was nog niet verstomd of de staatssecretaris maakte dit voorjaar alweer nieuwe snoeiplannen bekend. Het maximum aantal te bou wen woningen zal volgend jaar 90.000 bedragen. Dat is vijf tienduizend minder dan dit jaar. Daarnaast vindt een ver schuiving plaats van goedko pere huurwoningen naar de ca tegorieën koopwoningen, met als nieuw element de tot de vrije (duurdere) sector te reke nen "koopwoningen C" waar voor een eenmalige rijksbijdra ge van 5000 gulden zal worden verstrekt. De groep woning zoekenden die zijn aangewe zen op goedkope huurwonin gen krijgen dus'de zwaarste klappen te verduren. De vraag is wat precies de conse quenties voor Leiden zullen zijn van het landelijk bouwpro gramma. Wanneer de aan Zuid-Holland, respectievelijk aan Leiden, toe te kennen con tingenten (d.w.z. het aantal wo ningen dat gebouwd mag wor den) gelijke tred houdt met de afneming van het rijkspro gramma dan zou dit desastreu ze gevolgen hebben voor de uitgangspunten van het Leidse volkshuisvestingsplan Omdat zowel het woningtekort als het planaanbod van de ge meente Leiden groot is, hopen de Leidse volkshuisvesters echter (tegen beter weten in?) de dans te kunnen ontsprin gen. Een aanwijzing om die hoop te rechtvaardigen is een advies aan de staatsecretaris van de provinciale commissie voor de woningbouw in Zuid- Holland (exclusief Rijnmond) dat aan de geconstateerde be hoefte in Leiden zoveel moge lijk tegemoet moet worden ge komen. Het voorgestelde meerjarenpro gramma van de gemeente voor de jaren 1984 tot en met 1988 omvat in totaal 5943 woningen en wooneenheden en is geba seerd op de Leidse woningbe hoefte van rond de 1200 wonin gen per jaar. Tijdens de behan deling van het volkshuisves tingsplan, dit voorjaar in de Leidse gemeenteraad, werd de vrees al uitgesproken dat in dien de gemeente minder wo ningen mag bouwen, het wo ningtekort niet zal worden in gelopen, maar juist groter zal worden. Alle goede voorne mens ten spijt begint het er steeds meer op te lijken dat dit laatste inderdaad het geval zal zijn. Gehoopt wordt dat Leiden in de jaren tot en met 1988 kan reke nen op 900 a 1000 wonihgen per jaar. Dat het aantal te reali seren woningwetwoningen veel lager zal zijn dan volgens het Leidse volkshuisvestings plan noodzakelijk wordt geacht, hoopt de gemeente ge compenseerd te krijgen door de bouw van een groter aantal premiehuurwoningen. Met wat kunst en vliegwerk zou de huur van een premiehuurwo ning niet of nauwelijks hoger hoeven te zyn dan van een wo ningwetwoning, zodat de be doeling van het volkshuisves tingsplan in grote lijnen toch gehandhaafd blijft. In totaal wordt een aandeel van 75% woningwet- en eventueel premiehuurwoningen in het nieuwbouwcontingent nodig geacht. De resterende produk- tie zou, alweer volgens de meerjarenraming van de ge meente, moeten bestaan uit door Jan Rijsdam wooneenheden voor jongeren en de bouw van premiekoop woningen. Dat deze hoop ijdel is mag blijken uit het toege kende contingent voor 1983 dat voor nog geen 42% bestaat uit woningwet- en premie- huurwoningen. De wooneen heden voor jongeren (ook wo ningwet en premiehuur) mee gerekend wordt het percenta ge van 75% pas benaderd. He laas moet worden vastgesteld dat ook het aantal gesubsi dieerde wooneenheden in het landelijk programma wordt te ruggeschroefd. Renovatie Met de renovatie van woning wetcomplexen staat het er al evenmin rooskleurig voor. Mocht Leiden vorig jaar nog 813 woningen renoveren, dit jaar omvat het contingent slechts 360 woningen (en mis schien nog 111 woningen). De daling van het aantal te renove ren woningen is niet in over eenstemming met het tempo dat nodig wordt geacht om het Leidse woningbestand bijtijds te vernieuwen. Een eenvoudig rekensommetje leert dat vanaf 1984 jaarlijks gemiddeld 940 woningen in uitvoering moe ten worden genomen teneinde de achterstand in 1990 te heb ben ingehaald. "Gezien tegen de achtergrond van de voor jaarsnota van de regering is voortzetting op de huidige voet echter niet meer haalbaar te noemen" zo concludeert de ge meente zelf. Een nader onder zoek naar de mogelijkheid van verschuiving van renovatie naar groot onderhoud wordt daarom nodig geacht. De woonlastenproblematiek is een volgend punt dat de ge meente grote zorgen baart. Bij de huurvaststelling na renova tie gaat het rijk er thans vanuit dat naarmate de kosten van verbetering hoger zijn ook de nieuwe huurprijs hoger wordt. Niet alleen de hoogte van de huren maar ook de beperking van de individuele huursubsi die, waarvoor de regering ver dergaande maatregelen heeft aangekondigd, zit de gemeente hoog. De individuele huursub sidie is door wethouder Tesse- laar van volkshuisvesting steeds één van de pijlers van het Leidse volkshuisvestings beleid genoemd. Een noodza kelijk instrument om een zo gunstig mogelijke doorstro ming te krijgen van goedkope woningen naar de duurdere nieuwbouw. Geconcludeerd mag worden dat deze pijler on der het gemeentelijk beleid ge voeglijk doorliet rijk is wegge slagen. Over de woonlastenproblema tiek zal de gemeente in sep tember aanstaande een nota het licht laten zien, waarin op genomen een overzicht van de toekenning van individuele huursubsidie in Leiden aan de verschillende inkomensgroe pen en voor woningen in ver schillende huurklassen. Uit ge maakte berekeningen valt ove rigens al af te leiden dat de reeds vastgestelde maatrege len (meetellen inkomens ge zinsleden) en vervolgens de voor 1984 aangekondigde maatregelen inzake de indivi duele huursubsidies in de Leidse situatie hun uitwerking niet zullen missen. In de woonlastennota zal verder worden ingegaan op de gevol gen van het huursubsidiebe- leid voor de kandidaat-door stromers en voor de stadsver nieuwing. De nota zal ook na der ingaan op de aspecten die vastzitten aan de verschuiving van huurwoningen naar koop woningen in het rijksbouwpro gramma. Hoe men het ook wendt of keert, vast staat dat de groep woning zoekenden met de laagste in komens de dupe zal zijn van het regeringsbeleid of zoals wethouder Tesselaar al zei bij de toewijzing van het contin gent voor 1983: "de huurders zijn de klos". Een vergelijking van het Leidse met het lande lijk bouwprogramma toont on miskenbaar aan dat de wo ningnood in Leiden voor deze groep woningzoekenden de eerstvolgende tien jaar niet wordt opgelost, dan wel dat het wonen onbetaalbaar dreigt te worden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3