'zinvol werk' stijgt Vraag naar Koopavond Zoeterwoude financieel geen succes Oegstgeest krijgt 30.000 gulden minder van het rijk Winkels blijven toch open voor klantenbinding Leiderdorpse werklozen willen meer dan vrijwilligerswerk Activiteiten voor kinderen Diefstal auto snel opgelost Werkgroep wil geld voor jumelage met dorp in Mali Stad en rand ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1 ZATERDAG Leiden Verenigingsgebouw Ons Buiten - mid-, zomertentoonstelling, 10-18 uur. Hartebrugkerk - wandelorgelconcert} door Mark Schaap, 15-15.30 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. - de winkeliers gaan toch door c ZOETERWOUDE - Het meren deel van de Zoeterwoudse mid denstanders blijft op vrijdag avond geopend, alhoewel het fi nancieel geen groot succes is. De proef met de koopavond tot acht uur is de meeste winkeliers goed bevallen en is daarom nu defini tief geworden. Het voornaamste argument om de proef met de koopavond om te zetten in een definitieve situatie is de klantenbinding. Op vrijdag avond zijn namelijk in omliggen de gemeenten grote winkelcon centraties (Leidsehage, Winkel hof en Lange Voort) geopend. Het streven van de groep winke- door Dirk-Jan Roeleven hers is de Zoeterwoudse consu ment de mogelijkheid te geven op vrijdagavond ook in eigen dorp boodschappen te doen. "Een service aan de klant, veel meer is het niet", aldus rijwiel handelaar Th. van Steijn van 't Watertje. "Wanneer het financiële aspect van de openstelling op vrijdagavond doorslaggevend zou zijn, dan zou er geen winkelier meedoen", is de teneur van de reacties van en- LEIDERDORP Een stichting moet in Leiderdorp 'zin vol werk' gaan zoeken voor langdurig werklozen. Steeds meer werklozen willen niet als vrijwilliger werken maar zijn op zoek naar een andere vorm van tijdsbesteding. Bijvoorbeeld in kleinschalige bedrijfjes of via alternatie ve werkgelegenheid. De stichting die de huidige werk groep 'Activiteiten voor werklozen' zal opvolgen moet dergelijk werk gaan zoeken. De werkgroep heeft zich tot nu toe beziggehouden met vrijwilligers werk en een onderzoek naar een busverbinding tussen het nieu we en oude centrum van Leider dorp. Bovendien heeft de werk groep de eerste aanzet gegeven tot de oprichting van de stichting door een notitie over dit onder werp te schrijven. Sinds juni 1982 zijn het WD- raadslid Huigen en ambtenaar Mul bezig met vrijwilligerswerk verenigd in de werkgroep 'Acti viteiten voor werklozen'. De werkgroep begon voortvarend met het opstellen van een vaca turemap voor vrijwilligerswerk. Langdurig werklozen konden daarin vrijwilligerswerk vinden dat ze met behoud van uitkering konden gaan doen. Twaalf werk lozen hebben daar een werk kring aan over gehouden. Nu is echter het tijdstip gekomen om de activiteiten van de werk groep uit te breiden. "Zowel van uit de werklozen als van instel lingen wordt in toenemende hia- te een beroep gedaan op de werkgroep om meerdere en an dersoortige projecten te begin nen, te ondersteunen of te willen onderzoeken. Dit legt een steeds groter wordende druk op de werkgroep", aldus de twee in de notitie, die aanstaande dinsdag in de B en W-vergadering wordt besproken. In Leiderdorp zijn zo'n zevenhonderd werklozen, ruim tien procent van de be roepsbevolking heeft geen baan. De werkgroep geeft in de notitie een opsomming van mogelijke andere activiteiten die in de ko mende tijd gewenst zijn. Aller eerst zou het vrijwilligerswerk uitgebreid moeten worden. Be halve een vacaturemap (instellin gen of verenigingen vragen vrij willigers) is er ook behoefte aan een 'aanbodmap'. Werklozen kunnen zich daarin zelf aanbie den voor vrijwilligerswerk. Nuttig natief werk is werk dat nu ge woonweg niet of niet meer wordt gedaan en dat geheel opge bouwd moet worden in kleine al ternatieve arbeidsprojecten of werkplaatsen. Het is nuttig en zinvolle arbeid dat is blijven lig gen of afgestoten omdat het niet economisch rendabel was", schrijft de werkgroep. Bij alter natief werk staat geld verdienen niet voorop. Wel moeten de pro jecten zelf de kosten terug ver dienen of hoogstens een mini maal tekort opleveren. Voorbeel den van alternatief werk zijn de al eerder genoemde bus tussen het oude en nieuwe centrum en een klussenbank. Een stapje verder is het opzetten van eigen bedrijfjes op commer ciële basis. In tegenstelling tot al ternatief werk zal de werkloze hier wel na een bepaalde tijd (van zes tot achttien maanden) zijn eigen inkomen moeten ver dienen. Eventuele verdiensten tijdens de periode dat er ook nog een uitkering wordt gekregen worden verrekend met de sociale dienst. Voorwaarde hierbij is wel dat het nieuwe bedrijf niet con- currend werkt ten opzichte van bestaande bedrijven. Om werklozen te helpen bij het vinden van zinvol werk zou er tenslotte een informatiebureau moeten komen die hen wegwijs kan maken in de wirwar van re gels. Al deze nieuwe activiteiten kun nen het best door een stichting worden opgezet. De stichting zal wel ieder jaar subsidie van de ge meente moeten krijgen. Voorlo pig wordt die geschat op 20.000 gulden per jaar. Geld dat binnen de gemeentebegroting moet wor den gevonden. Daarnaast zal de stichting zelf ook geld moeten in zamelen via andere wegen. Vijf mensen zijn voorlopig door de werkgroep al benaderd voor een bestuursfunctie. Volgende week dinsdag bespreken B en W de no titie, donderdag de raadscom missie voor sport- en welzijnsza ken. gemeente tenminste ook WARMOND - Een bedrag van 35.000 gulden is het enige dat de komst van een woonwagen kampje in Warmond nog in de weg staat. Dat bedrag is het ver schil tussen de maximale rijks subsidie en de kosten van de aanleg van twee woonwagen standplaatsen. Het rijk wil niet meer dan 79.000 gulden subsidie geven, terwijl de plaatsen 114.000 gulden gaan kosten. Het War- mondse woonwagenkampje moet komen op het terrein nabij de Burgemeester Ketelaarstraat ter hoogte van de Beatrixlaan. Hoe het financiële gat moet wor den opgevuld is nog niet bekend. De enige mogelijkheid lijkt dat Warmond zelf in de geldbuidel tast. "Anders komt dat kampje er nooit", vertelt gemeentesecreta ris Zoetemelk desgevraagd. Of de gemeente ook daadwerkelijk mee gaat betalen is nog niet be slist. "B en W moeten nog beslis sen of de gemeente uit eigen por temonnee er wat bij doet. Tot nu toe hebben zij zich altijd op het standpunt gesteld dat het woon wagenkampje de gemeente War mond niets mag kosten. Ook de Warmond moet aanleg van woonwagenkamp waarschijnlijk voor een deel zelf betalen gemeenteraad die nog niet op de hoogte is van deze zaak heeft dat altijd gezegd. Maar mis schien dat Warmond, ondanks de teruglopende financiële mid delen, wel wat wil betalen gezien de problemen van de woonwa genbewoners". Pogingen om het rijk over te halen de maximale subsidie te over schrijden hgbben niets opgele verd. "We hebben geprobeerd ze over de grens te trekken, maar die pogingen zijn mislukt", aldus Zoetemelk. De kosten voor het kampje zijn on der andere zo hoog omdat er voor twee woonwagens speciaal aparte gas-, elektriciteits-, wate- r- en rioolleidingen moeten wor den aangelegd. Als er meer woonwagens zouden komen zou den die kosten ook over meer aansluitingen worden verdeeld. Formele problemen kunnen er overigens niet meer optreden. Het bestemmingsplan 'Woonwa genkamp' is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten en gaat binnenkort naar de Kroon, die het definitief zal vaststellen. Om dat niemand bezwaar heeft inge diend bij de provincie kan dat nu bij de Kroon ook niet meer. Het wachten is alleen op een oplos sing voor het ontbrekende deel van het geld. Zoetemelk heeft overigens goede hoop dat die er snel zal zijn, zodat spoedig met de aanleg kan worden begonnen. REGIO - In de regio worden vol gende week diverse zomeractivi- teiten voor kinderen gehouden. In Oegstgeest is een week georga niseerd die bol staat van activi teiten, zoals sportwedstrijden, films en theatervoorstellingen. Kinderen konden zich de afgelo pen maanden al opgeven, maar ook maandagmorgen kan dat nog tussen half tien en tien uur in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg. In Leiderdorp organiseert 'De Sjel- ter' allerlei activiteiten. Maan dagmorgen handenarbeid voor kinderen van vijf tot acht jaar en sport en spel voor kinderen van nacht tot twaalf jaar. 's Middags hetzelfde programma maar dan zijn de leeftijdsgroepen omge wisseld. Dindsdagmorgen wordt de film 't Is Yogibeer' vertoond. De film wordt gevolgd door een muziek- middag. Woensdag kunnen de kinderen naar Avifauna (opge ven nodig), maar als het regent is er een sportochtend in Op Dreef. Donderdag wordt de brandweer kazerne bezocht (ook eerst opge ven) en 's middags is er weer handenarbeid, nu voor alle kin deren. Vrijdag tenslotte is er een rommelmarkt in 'De Sjelter'. De activiteiten beginnen 's morgens om negen uur. Burgerlijke stand n Biezen, Niels Willem zv. E.M.C.G. Himmelreich en J.M. Broers, Danny zv. C. Krijgsman en C.J. Haasnoot, Matthijs Olfert zv. O.R. Dekker en Y. Waasdorp, Abraham Comelis zv. C de Mooij en J. Meijer, Charles Rober to Martijn zv. J. Sprangers en A.C.M. Stoop, Simon Kamiel zv. V.F. Thun- nissen en R.A. Paulus, Jasper Nikan- der Martijn zv. R.N.M. Maas en Y.P.H. Lignac, Nicolina Andrea dv. J. van Leeuwen en K. van den Oever, Pieter Paul zv. P.P.M.M. Wittgen en M.A. Wiersema, Anne Marjolein dv. M.A. Schrijver en M.K. de Boer, Marieke dv. R.M. Postma en D.A.E. Lourier. LEIDEN Nog voordat de eigena resse wist dat haar auto was ge stolen had de Leidse politie die gistermiddag al weer terugge vonden. Vier Leidse jongens in leeftijd variërend van 19 tot 22 jaar reden met de auto op de Lammermarkt. Het opvallende rijgedrag was voor de politie aan leiding de auto aan te houden. Deel 3 van het kentekenbewijs ontbrak en daarom werden de vier meegenomen naar het bu reau waar al snel bleek dat de au to iets eerder was gestolen. De bestuurder kreeg een proces ver baal. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest zal als gevolg van de nieuwe financiële verhoudings wet een extra tegenvaller van ruim dertigduizend gulden krij gen. Dit blijkt uit twee brieven van de ministeries van binnen landse zaken en financiën over de nieuwe wet die op 1 januari in werking moet treden. Cr is al honderdduizend gulden be zuinigd om de gevolgen van de wet op te vangen maar door en kele wijzigingen wordt het be drag dat Oegstgeest minder krijgt van het rijk nog iets hoger. Het is overigens nog maar de vraag of de wet per 1 januari wordt in gevoerd. In september moet de Tweede Kamer over het wetsont werp vergaderen. Gebeurt dat niet dan zal de wet waarschijn lijk een jaar later worden inge voerd. En dan heeft de gemeente de al eerder bezuinigde honderd duizend gulden over. ciële aderlating, terwijl steden er op vooruit gaan. Ondanks de verwachte tegenvaller is wethouder Kohlbeck van fi nanciën niet ontevreden. Na de bezuinigingsoperatie eerder dit jaar, waarbij 460.000 gulden op de begroting werd gekort, lijkt het nu mee te vallen. "Uit de technische verwerking van de gegevens blijkt dat de gemeente begroting voor 1984 sluitend is. Natuurlijk moeten B en W nog aan de beleidsvoorbereiding be ginnen (nieuw beleid zal moeten v/orden betaald door middel van bezuinigingen red.), maar ik verwacht dat er geen nieuwe be zuinigingsronde hoeft te komen. Voor die dertigduizend gulden draaien we onze hand niet om. Dat is op allerlei manieren bin nen te halen", aldus Kohlbeck, die tevens de verwachting uit spreekt dat de onroerend goed- belasting en de reinigingsrech ten niet of nauwelijks omhoog moeten. kele winkeliers op de koop avond. "Een echt rendabele kwestie is het voor de meeste winkeliers niet", zegt Van Steijn. "Je zit wel eens een hele avond voor niks, maar als je op een avond klanten krijgt die ergens eens rustig over willen praten heb je toch voldoening als je om acht uur weer sluit. Ook al ver dien je dan geen stuiver". Van Steijn heeft aan het einde van de proeftijd een enquête gehou den onder de deelnemers aan de proef. De meerderheid van de Zoeterwoudse winkeliers bleek voor de vrijdagavond als koop avond te zijn. De uitslag wees ook uit dat de proef met de koop avond 'in zekere zin geslaagd was'. "Het voldoet in een behoef te bij zowel consument als be drijf'. aldus Van Steijn. "Je houdt de mensen uit andere win kelcentra vandaan als ze in het dorp terecht kunnen. De koop krachtbinding is waar het om draait, financieel is het niet zo positief'. bervice Bij kantoorboekhandel/sigarenma gazijn M.M. Berg in de Dorps straat valt een redelijk positief geluid te beluisteren: "Als ik voor twee knaken die twee uur open moet blijven stop ik er na tuurlijk mee. Het gaat nu rede lijk, je staat niet helemaal voor riiks in de winkel, maar econo misch is het niet zo interessant". Berg gaat in elk geval door met de koopavond, evenals de andere zaken die in het winkelcen- trumpje aan de Dorpsstraat zijn gèvestigd. Hij ziet de koopavond als een groeiproces. "Toen in ja nuari met de proef werd begon nen was het om vijf uur al don ker en liep het niet storm op de winkels. Nu de avonden wat lan ger zijn geworden komt er een beetje leven in de brouwerij. De klanten lijken wat te wennen aan de nieuwe situatie en stemmen daar hun koopgedrag op af'. Ook de Spar heeft positieve erva ringen met de koopavond. "Aan de hand van de goede resultaten hebben we besloten op vrijdag open te blijven. Voorop staat voor ons echter het behoud van de koopkracht in Zoeterwoude", aldus bedrijfsleider Van Vliet. Om de klanten aan het dorp te binden heeft de supermarkt ook een Zoeterwoudse winkeltradi tie doorbroken. De "heilige" vrije woensdagmiddag bestaat voor de grootgrutter niet meer. In plaats van deze vrije middag is de supermarkt tegenwoordig op maandagmorgen gesloten. De re den ligt voor de hand: op woens dagmiddag vertrok de Zoeter woudse consument massaal naar "de stad". Door op woensdag middag open te zijn hoopt de Spar deze ontwikkeling om te buigen. De andere Zoeterwoud se winkeliers lijken nu schoor voetend mee te gaan met "trend setter" Van Vliet. ZONDAG Verenigingsgebouw Ons Buiten - mid- zomertentoonstelling. 10-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde ARTSEN Leiden Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord. Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 24 uur: B. Crul, Noord- eindsplein 8a, tel. 142888; spreekuur 12 en 17 u Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 24 uur: W de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5. tel. 310420; spreekuur vlgs af spraak. 17 i Voor de praktijk van Groeneveld, R. Leeuwen. Meijer, Reinders, Tan, i Tol. Verhage en Zwijnenburg: za, Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834; spreekuur 11-11.30 uur in Ge zondheidscentrum Merenwijk. Ros- molen 2. zo, Tan, Schoenerwal 13, tel. 210890; spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp za, F. de Waard, Raaphorst 159, tel. i 897643; spreekuur van 12.30-13 uur op j Hoofdstraat 8, tel. 894539; zo, L. Mid dendorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070; j spreekuur van 12.30-13 uur aan het zelfde adres. Oegstgeest E.W.F. van Walchren, Oranjelaan 29, tel. 174830. Voorschoten za, C. Meijer, Rouwcooppark 11, tel. 2493; zo, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159. Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 1 01711-10030. Wassenaar noord: M. v.d. Feen, Van Polanenpark 1 128, tel. 18309, zuid: M. van Tolingen. Weterinp'aan 4 tel. 78303 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 12 augustus tot 19 augustus door: Haven Apotheek. Haven 18. tel. 120085; DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest R.J.W.- Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten J. Frencken, J. Róntgenlaan 14, Leid- schendam. tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- te) 142100. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Tobbevaren Het buurthuis 'De Weipoort' sluit zondag het zomerseizoen af met een waterrijk festijn in de Noord Aa ter hoogte van de boerderij van de familie Berg, Noord Aa 3. Vanaf twaalf uur wordt er daar een wedstrijdje tobbetje varen gehouden voor leden van het buurthuis. Expositie In de Voorschotense openbare bi bliotheek (Wijngaardenlaan 4) is tot en met 12 september een expositie van abstracte schil derwerken van de Hagenaar Jaap Dannenburg. De expositie is te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. Foto's In het Leiderdorpse gemeentehuis hangen tot 15 september foto's van leden van de foto- en film club 'Daguerre'. De tentoonstel ling is op werkdagen geopend van acht tot vijf uur. VOORSCHOTEN - De werkgroep jumelage 'Voorschoten-kring Ki- ta, Mali' wil van de gemeente Voorschoten voor 1984 en '85 2.500 gulden subsidie hebben. Dat geld is nodig voor activitei ten om de Voorschotenaren be wust te maken van de situatie in Mali. De aanvraag voor de subsidie wordt gedaan in een brief aan de gemeenteraad van Voorschoten. In de brief wordt ook gevraagd of de gemeenteraad zich achter de keuze van het project wil scharen. De mededeling dat Voorschoten een jumelage aan wil gaan met de gemeenschap in Mali is daar in ieder geval 'blij' ontvangen, aldus pater Johan Wachters die daar werkt. LEI DSC H m DAGBLAD geen administratie- HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'ncas overschrijving Kwartaalabonnement 61.25 Commentaren Post uitsluitend aan Postbus 54 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag v verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging 0.85 Directie G Koopman Ad| dir N Quakernaat Hoofdredacteur: Drs J W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur 16 30-18 00 u Abonnementsgelden b toegestaan p0r o R D Paauw W F J Wirtz en A A van Brussel Rubriekchets J. Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H I. J. Veldhuizen (regio) H v.d. Post (plv) W F J Wirtz (bin /buit /ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) 1.071-1 41tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington, Cairi Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2