Van tweedpak naar zeilplank BËSjiij; Damrak went aan stijgen rente Economie Extra Beursweek ti Fiscaal gerommel, de rechter en de boetes De gouden greep van voormalig textielconcern Ten Cate In deze tijd van economische teruggang stijgt het water de onder nemers soms tot aan de lippen. Dat wordt helder geïllustreerd door een tweetal uitspraken van de belastingrechter over boeten ("verhogingen") voor ondernemers, die het met de afdrachten aan Omzetbelasting, Loonbelasting en premie niet zo nauw had den genomen. Dat gebeurde niet zozeer om de fiscus om de tuin te leiden, dan wel omdat hen geen andere keus was gelaten: het geld ontbrak en het voortbestaan van het bedrijf was in het geding. Hoe het volgens de regels moet, zal ieder duidelijk zijn: de formu lieren, waarop de verschuldigde belasting en premie worden ingevuld, moeten exact aansluiten op een correct gevoerde ad ministratie. Het betreft hier immers geld, dat van anderen ter doorsluizing naar de fiscus is verkregen. Zodra men betalings moeilijkheden vermoedt, zal men in contact moeten treden met de Ontvanger der Belastingen om met hem tot een redelijke betalingsregeling te komen. Zo deden de ondernemers het in de bewuste rechtszaken niet. De betreffende bv's verzorgden zelf de aangiften Omzetbelasting resp. Loonbelasting en vulden op de aangifteformulieren onjuis te - aanzienlijk te lage - bedragen in. De accountant van de eerste ondernemer constateerde de te geringe afdracht en nam het juis te bedrag als schuld op de balans op. Er werd, kennelijk na overleg met de direktie van de bv, geen aanvullende aangifte gedaan. Drie jaar later verscheen de rijks accountant en constateerde het verschil eveneens. De inspec teur legde een navorderingsaanslag op met een verhoging van Aannemer Bij de tweede ondernemer was het al niet veel beter. Het betrof een sterk expanderend aannemingsbedrijf, dat geleid werd door direkteuren tussen wie het niet altijd boterde. Er waren administratieve en financiële moeilijkheden en voor het voortbestaan van de onderneming moest als gevolg van ernstige verliezen worden gevreesd. De afdrachten van loonbelasting en premies waren gebaseerd op, om het maar vriendelijk te zeggen, "te lage schattingen". Maar de verzamelloonstaten aan het eind van het jaar (daarop worden per werknemer over een jaar de werkelijke totaal-cijfers ver meld) toonden weer de werkelijke feiten. De inspecteur verge leek die jaarcijfers met de te lage afdrachten en legde ook hier navorderingen op, met 25 verhoging. Ter toelichting: er bestaat een leidraad aan de hand waarvan valt vast te stellen, of het vergrijp ernstig en verhoudingsgewijs om vangrijk is. Daarvan hangt ook de hoogte van de boete af. Verwijtbaarheid De eerste ondernemer - die van de Omzetbelasting dus - kreeg van het Gerechtshof te Amsterdam en later ook van de Hoge Raad gelijk: de verhoging werd op 25 gesteld. De kern van het betoog van ons hoogste rechtscollege is, dat bij de afweging rond de hoogte van de boete óók de financiële positie op het moment, dat de aanslag wordt opgelegd, in de beoorde ling moet worden betrokken. Bovendien moet wat betreft de mate van verwijtbaarheid de (moeilijke) situatie ten tijde van de aangifte in ogenschouw worden genomen. Een boete treft ie mand die al in ernstige financiële moeilijkheden verkeert veel sterker dan een financieel gezond bedrijf. Om de vreugde maar wat te temperen - en om niemand op ver keerde gedachten te brengen - meld ik ook de afloop voor het aannemingsbedrijf. Het Gerechtshof verlaagde de boete van 25 naar 10 Het Hof: "de liquiditeitsproblemen kunnen in het algemeen geen voldoende verontschuldiging vormen voor een bewust te lage aangifte, maar kunnen in dit geval wel begrijpelijk maken, dat bij het ontbreken van exacte gegevens de schattingen te laag uitvielen. Belanghebbende moest het immers ook tot haar taak rekenen om de door haar gedreven onderneming in stand te houden. Betrokkene heeft in een moeilijke periode min of meer bewust uitstel van de afdracht van loonbelasting en premie te verkrij gen, maar heeft toch niet de intentie gehad tot het ontduiken van de afdrachtverplichting zelve." De Hoge Raad volgde hier het Hof Amsterdam niet voetstoots, Het College oordeelde, dat de 25 boete in stand moest blijven in zoverre de schattingen "als gevolg van de liquiditeitsproble men" te laag waren. In hoeverre dat hier was gebeurd, moet aldus de Hoge Raad, nader worden onderzocht door een ander Gerechtshof, in dit geval het Hof Den Haag. Op dit moment bestaat dus nog onzekerheid over de afloop. ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1983 Extra Het begon allemaal in de jaren zestig, toen de Nederlandse textielindustrie het moeilijk kreeg. De speurtocht naar nieuwe artikelen, nieuwe markten, leidde Nijverdal- Ten Cate.naar de produktie van kunstvezels voor wand- bekleding, voor weg- en wa terbouw, voor containers, en glaskoolweefsels voor dakbe dekking, isolatie en boten- bouw. Waarmee de overgang van kleding naar surfplank een zekere logica krijgt. Verkoopdirecteur Wim Witte- veen van Ten Cate Sports bv: „We konden hier weven, de machines stonden er, het kon allemaal en zo werden de eer ste stappen gezet naar pro- dukten als glasdoek. Ik heb diep respect voor de mensen die toen die beslissingen heb ben genomen". De aanpassingen aan de veran derende markt hebben suc ces gehad; sinds 1981 maakt Nij verdal-Ten Cate weer winst. Maar zonder sanering ging het niet. Aan het begin van de jaren zeventig werk ten nog bijna 9000 mensen bij het concern, nu nog maar ruim 3000. Die inkrimping ging gepaard met modernise ring van het machinepark, en uitdunnen van de spinnerij en. Vergeleken met de rest van de Nederlandse textiel al met al een positief resultaat. „Nijverdal-Ten Cate bestaat tenminste nog", reageert een Twentse vakbondsman. Vernieuwen De zeilplank valt onder Ten Ca te Sports, behorend tot de re creatiedivisie. Er werken rond de honderd mensen, grotendeels afkomstig uit het oorspronkelijke werkne mersbestand van Nij verdal- Ten Cate. Het bedrijf heeft zijn produkten, in de ruim tien jaar dat het nu bestaat, in hoog tempo moeten vernieu wen, want „wat je dit jaar brengt, kan volgend jaar al weer oud zijn", meent Witte- door Nel van Bemmel Het surfen is ontdekt op Ha- wai; daar beoefende men de sport in de branding, op een plank zonder zeil. Witteveen: „Het probleem was dat je twee uur uitgeput op je plankje in zee dreef voordat je genoeg uitgerust was om weer terug door de branding te kunnen gaan. Toen be dacht men dat je ook een zeil op zo'n plank kunt maken, en pas later dat je daardoor ook op vlak water zoals in Neder land zou kunnen surfen". De Amerikanen Hoyle Schweitzer en Jim Brake, die onder meer over ruimtevaart kennis beschikten, brachten de plank verder tot ontwik keling, daarin bijgestaan door de vormgever Saeman, van huis uit tandtechnicus en zelf een zeer goed surfer. Ten Cate verwierf in 1972 de li centie om de Windsurfer (de merknaam van Hoyle Schweitzers plank) te maken, nadat Ten Cate de plank al een tijdje importeerde, en probeerde er in Nederland in teresse voor te wekken. Witteveen: „We hebben meteen een scholensysteem in het le ven geroepen. Met een paar dagen les wek je de belang stelling van de mensen op. Bovendien: als er met een nieuwe sport een paar dode lijke ongelukken gebeuren, kun je wel inpakken. Inmid dels zijn die lessen niet meer zo nodig: een beginnend sur fer heeft nu altijd wel iemand in de familie die het kan". De ALMELO - In de fabriekshal waar vroeger werknemers van Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-Ten Cate nv ruw doek weefden, staan nu mallen en ovens voor de produktie van surfplanken van Ten Cate Sports bv. Ten Cate Sports is een van de vele jong opgerichte dochters van het concern, dat vorig jaar van naam veranderde in Koninklijke Nijverdal- Ten Cate nv. De gouden greep, waaraan het voortbestaan van Ten Cate niet in de laatste plaats te danken is, dateert uit 1972. Als eerste in Westeuropa kwam de vroegere kledingfabriek met de wind- surfplank. Nu, ruim tien jaar later, heeft het windsurfen de wereld veroverd en Ten Cate profiteerde ervan. Neem Italië. Het surfen kwam er langzaam op gang kwam, maar bepaalt nu ook daar het zomerse strandbeeld. „Het bleek een kwestie van mentaliteit; een Italiaan wil niet af gaan voor een strand vol mensen. Daarom zijn er scholen gestart achterin baaien waar niemand de beginners kan zien. Daarna willen zij hun kunsten wel voor volle stranden verto nen". verkoopbevorderende activi teiten misten hun uitwerking niet: wat als een rage begon, raakte als sport geaccep teerd. „In de jaren '74 en '75 verdubbelden onze omzet ten", vertelt. Witteveen met voldoening. Maggi-effect Aan de produktie van surfplan ken van het merk Windsurfer begonnen evenwel nadelen te zitten. Witteveen: „Door dat een tiental bedrijven bin nen Europa, en nog enkele erbuiten na ons licenties ver wierven voor de produktie van de Windsurfer, werd het organisatorisch moeilijk om het produkt snel te verande ren. Het moest namelijk over al precies hetzelfde zijn, want het is een eenheidsklasse. Daarnaast herkenden de mensen „Windsurfer" niet meer als merknaam maar be schouwden ze het steeds meer als soortnaam. Het maggi-effect of aspirine-ef fect, zeg maar". Daarom besloot Ten Cate Sports een jaar geleden tot een afsplitsing van de ver koop van de Windsurfer, waarvoor een nieuwe maat schappij werd opgericht: Windsurfer International Eu rope in Oldenzaal. Ten Cate Sports ging zich volledig con centreren op een eigen merk, ontwikkeld met hulp met hulp van vormgever Seaman. Dat bood de mogelijkheid nieuwe planken te ontwikke len, gemaakt van poly-ethy- leen, en van polyester voor het wedstrijd-type. Verfijning Intussen groeit de markt voor de surfplank nu niet meer zo stormachtig als medio jaren zeventig, bevestigt Witte veen. De totale vraag steeg in 1981 nog met 40 procent, vo rig jaar nog tussen de 10 en 15 procent, en dit jaar naar schatting met 10 procent. Cij fers over zijn eigen bedrijf geeft Witteveen niet; wel wil hij kwijt dat het bedrijf vorig jaar ten gevolge van de orga nisatorische aanpassing, die verlies van twintig banen met zich meebracht, ongeveer quitte draaide. Voor '83 ver wacht hij weer winst. Per land verandert de markt snel; waar nog voornamelijk beginners surfen, is vrijwel alleen vraag naar eenvoudi ge, stevige planken. Maar in een land als Nederland dat, onmiddelijk gevolgd door Duitsland en Frankrijk, voor op loopt met surfen vragen de mensen snellere, lichtere planken met verfijning in de details. Daar wordt de consu ment steeds kritischer; zelfs de kleur moet snel aan de mode worden aangepast. Om op de Hiswa een compleet pakket te kunnen aanbieden, heeft Ten Cate Sports in het verstreken jaar een nieuw, waterafstotend type zeildoek en twee nieuwe planken ont wikkeld in wat Witteveen noemt het ,jump-gebeuren" en het „all-round-fun-gebeu- Daarvoor vertrok vorig najaar een expeditie van vijftien re creatiesurfers en 30 nieuw ontwikkelde surfplanken naar het Gardameer, om met elkaar tot de keuze van de juiste twee te komen. Onder ling verschillen zulke te tes ten planken vaak slechts mi nimaal in gewichtsverdeling en rondingen. De precieze details zoals ze ontstaan door de snelheid van ronddraaien en wiebelen van de met poly ethyleen gevulde mallen, wil. Witteveen niet kwijt, want dat zou het de concurrentie te gemakkelijk maken. Zwemmen Zelf probeert hij naar steeds meer gebieden te exporteren, waarbij nieuwe markten in landen als Australië, Japan, Zuid-Afrika en Noord-Ameri- ka worden gezocht. Soms is het moeilijk te ontdekken waarom het surfen ergens wel of niet goed op gang komt. Zo is Zweden een on danks de kou „ontwikkeld land", vertelt Witteveen, ter wijl Ierland tot de beginners hoort. „Maar daar blijkt 40 tot 50 procent van de bevolking niet te kunnen zwemmen". Mallen voor surfplanken hebben bij Ten Cate de kledingmachines verdreven. Eén ding is hetzelfde gebleven: de fabriek heeft nog steeds te maken met mode-grillen. De surfsport bevindt zich momenteel in het stadium van "jump"- of "all-round-fun-gebeuren" (zie inzet). (Foto GPD) door C. Wagenaar AMSTERDAM - Voor het eerst sedert anderhalf jaar werd deze week in Amerika de bankrente verhoogd, en wel met een half procent tot elf procent. Hoewel Wall Street hier al geruime tijd rekening mee had gehouden kwam de maatregel toch hard aan. De beursreactie daarop was een val van 20 punten op de Dow Jones-index die ook de Am sterdamse effectenbeurs fors mee omlaag trok. Maar later in de week gaven beide beur zen de indruk te willen leren leven met een wat hogere rente. Psychologisch ligt de huidige renteontwikkeling voor de effectenbeurs natuurlijk niet gunstig. De nu vrijwel een jaar oude hausse op de aan delenmarkt in Wall Street was in hoofdzaak gebaseerd op de omvangrijke renteda ling die zich sinds begin 1982 in de Verenigde Staten had voorgedaan. Toen echter in de afgelopen voorzomer bleek dat de geldaanwas uit de hand ging lopen doken renteverhogingsgeruchten op waardoor het met de rust in Wall Street was gedaan. Deze week kwam de beurs op 1163 als laagste notering te gen nog 1242 als hoogste in de laatste week van juli. Want ook al trachten Amerikaanse regeringskringen de gemoe deren te sussen met het uit spreken van verwachtingen van een hernieuwde renteda ling tegen het jaareinde, alge meen wordt aangenomen dat de bankrente mogelijk nog tot 12 procent zou kunnen oplopen. Ofschoon dat nog niet zo dra matisch is zijn beleggingsad viseurs toch reeds begonnen hun cliënten de verkoop van aandelen in fabrieken voor duurzame gebruiksgoederen te adviseren. Ook achter de bouwconjunctuur die afgelo pen maanden flink is opge leefd worden nu vraagtekens geplaatst. De hoge autover kopen in de afgelopen paar maanden zou ook verband hebben gehouden met angst voor een hogere rente zodat in de komende herfst een sterke reactie van lagere ver koopcijfers zou kunnen vol gen. Kortom, zonder gevaren voor het economisch herstel is de huidige rentestijging in de Verenigde Staten niet. Dit verschijnsel wordt voorna melijk in verband gebracht met de enorme schuldenlast van de ontwikkelingslanden en de daar heersende schreeuwende behoefte aan dollars alsmede aan de even eens enorme begrotingste korten in de Verenigde Sta ten zelf als gevolg van presi dent Reagans gigantische be wapeningsprogramma. Hoe sterk in de huidige we reldeconomie het een met het ander samenhangt blijkt wel uit de vrijwel niet te stuiten stijging van de dollarkoers. Alle rempogingen van ver schillende andere harde valu ta-landen ten spijt. Nadat vorige week de dollar in zijn opmars even een korte pauze doormaakte wegens een gezamenlijk ingrijpen van een aantal centrale ban ken en bijvoorbeeld in Am sterdam tot f 2.97 inzakte, kwam hij deze week in ons land al tot rond f 3.06. De ho gere rente in de Verenigde Staten, zuigt veel beleggings kapitaal naar dat land waar door niet alleen de dollar wordt opgeblazen maar ook de rente elders in de wereld. Ook hier te lande zijn de eerste officiële tekenen van rentes tijging inmiddels zichtbaar werden. De handelsbanken stelden opnieuw de opslag rente in en begonnen met een half procent op de geldende tarieven te leggen. Rood staan bij banken begint dus weer duurder te worden. Daarentegen besloot de Westduitse centrale bank donderdag de rentetarieven ongewijzigd te houden, het geen de dollar nieuwe veer kracht gaf. voor de effectenbeurzen. Am sterdam zette de week goed in maar liet dinsdag in navol ging van Wall Street het hoofd hangen. Pas donder dag konden de opgelopen verliezen enigermate worden weggewerkt In tegenstelling tot de New Yorkse effecten beurs, waar nu vrijwel alles op winstgebied bekend is, moeten hier de belangrijkste winstcijfers over het tweede kwartaal nog verwerkt wor den. In de volgende twee we ken valt de climax. Het begon deze week met de Koninklijk Shell die met de superverrassing kwam van bijna 50 procent hogere winst in het tweede kwartaal. De koers steeg er bijna tien gul den op tot een nieuwe histori sche top van bijna 150 gul den. KLM boekte het afgelo pen kwartaal 25 procent meer winst en bracht hierdoor de koers vijf gulden omhoog. Vijf gulden meer werd er ook betaald voor Gist Brocades maar de meer lokaal gerichte fondsen lieten duidelijk een aarzeling zien. Het gros bleef onder de slotkoers van de vo rige week. Voor Centrale Suikermaat schappij, Holec en Wolters Samson bleef er zelfs een ver lies over van vijf gulden. Ook Westland-Utrecht kreeg aan bod te verwerken nu de rente weer gaat stijgen. Verliezen traden er voorts op voor aan delen Nationale Nederlan den, Elsevier NDU, Wessa- nen en ACF. Hoogovens maakte een emotionele week door maar de koers bleef op 37 gulden hangen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21