Ronald Reagans fatale kruistocht E,"a Vietnam-syndroom herleeft in Midden-Amerika ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1983 De Amerikaanse president Reagan heeft Midden-Amerika tot een omstreden speerpunt van buitenlands beleid gemaakt. Honderden miljoenen steun, geheime CIA-operaties en een boycot van Nicaragua moeten de "communistische opmars" vanuit dat land zien te stuiten. Voor de kust van Nicaragua is deze week een Honduruees/ Amerikaanse militaire operatie begonnen waarbij in totaal twaalfduizend soldaten zijn betrokken. Een doodgewone militaire oefening, zegt president Reagan, al wijst alles op de afwerking van een invasiescenario. Groeiende kritiek in binnen- en buitenland, emotionele krantencommentaren, slinkende steun in Congres en legertop, angstige herinneringen aan Vietnam, en geen weg terug. door Ton van Brussel Eind vorige maand werd in de Amerikaanse ambassade in Den Haag, een handjevol journalisten "gebriefd" over de Amerikaanse benadering van Midden-Amerika. Het gezelschap genodigden was select, maar stond borg voor een maximum aan publici teit. In hemdsmouwen, in het midden van de vergadertafel, de joviale gedaante van "am bassador at large" Vernon Walters. Een van Reagans ve le afgezanten, die als postdui ven de wereld rondtrekken met maar één opdracht, opi niemakers te behoeden voor de valkuilen van de aan mis verstanden zo rijke Ameri kaanse diplomatie. William Dyess, de scheidende want te licht bevonden ambassa deur in Den Haag, mocht hem in leiden. Walters wreef eens in zijn handen en stak van wal in een bonkig maar charmant betoog, waar Amerikanen doorgaans het patent op hebben. Onmisken baar hoogtepunt: een in ver staanbaar Nederlands uitgespro ken en met triomferende pre toogjes begeleide "De beste stuurlui staan aan wal". Bulderend gelach, zaal plat, missie voltooid. Journaalcamera's brachten het allemaal in de huis kamer. Na vice-president Bush ("ik zie hier niemand demonstre ren tegen Suriname") en minis ter van buitenlandse zaken Shultz ("zou u dan in Polen wil len wonen?"), kon ook Walters weer verderop. De veteraan had zijn reputatie van behendigheid bevestigd. Dè boodschap ver stomde snel, maar de grap galmt nog na. Hij was dan ook "de leukste" van het Amerikaanse trio dat het afgelopen jaar Neder land aandeed tijdens een publici teitsoffensief in Europa. Kruistocht Aan werk voor hen geen gebrek nu Amerikaanse kranten hun Euro pese tegenhangers overtuigend links hebben ingehaald met kri tiek op de Amerikaanse be moeienis in het Caribisch ge bied. Zeventig procent van de Amerikanen weet daarvan wei nig tot niets, zo blijkt uit een re cente opiniepeiling. Niet zo op merkelijk, waar kennis van bui tenlandse politiek bij Amerika nen altijd al laag pleegt te scoren. Opvallender vinden commenta toren van de verlichte "Washing ton Post" en de gematigd behou dende "New York Times" tot de conservatieve "Los Angeles Ti mes en de uiterst rechtse "Bal- timore Sun" de resterende dertig procent, die gedeeltelijk of ge heel op de hoogte is en eensge zind tot een afwijzing komt. De echo van Vietnam waart doQr de krantekolommen die - zelfs van de hand van doorgaans pragma tische commentatoren emotio nele betogen bevatten over Rea gans kruistocht tegen het ver meende oprukkende communis me in Nicaragua en El Salvador. Hoe dicht bij huis ook, de Verenig de Staten hebben zich aan het Carabisch gebied nooit veel gele gen laten liggen. Historische uit zondering is de crisis rond Cuba. Voor het overige resulteerden economische belangen van het Amerikaanse bedrijfsleven in vriendschappelijke politieke banden met de veelal militaire regimes aan de leiding van de be lendende republieken. Dat veranderde bij het groeiend verzet van de Nicaraguaanse be volking tegen de heersende on derdrukking 'van de Somoza- dynastie. De vrijheidsstrijd van de Sandinisten wist de val van Somoza te bewerkstelligen en op 19 juli 1979 werd de republiek king heeft nooit anders dan ar moede gekend. Dat vermindert het effect van de Amerikaanse boycot, evenzeer als de stroom van hulpgoederen uit Europese en Oostbloklanden. Vanuit het buurland Honduras opererende rebellen weten ook nauwelijks successen te melden in hun po gingen tot infiltratie op Nicara- guaans grondgebied. Het verzet in El Salvador is evenmin bezwo ren, terwijl in Guatemala het aantal doden en vermisten on verminderd in de duizenden blijft lopen, zodat ook daar moei lijk van een stabilisering van de positie van het militaire bewind kan worden gesproken. De coup van deze week zal daar niet veel aan veranderen. Van het ClA-front ook al geen steun in de rug voor Reagan. De Amerikaanse inlichtingendienst maakte zich enkele jaren geleden onsterfelijk belachelijk door fo to's te verspreiden over martelin gen door de huidige regering van Nicaragua die bij nader onder zoek uit de Somoza-tijd bleken te dateren. Sindsdien is welgeteld vijf keer in geheime rapporten voorspeld dat het "met een half jaar afgelopen zal zijn met het Sandinistische regime in Nicara gua". De dienst is ook niet bij machte gebleken enig steekhou dend bewijsmateriaal te verza melen voor de veronderstelde wapenlevanties van Nicaragua aan het verzet in El Salvador. "Logisch", zo zegt Sergio Rami rez, één van de Sandinistische leiders, "want wat niet is valt moeilijk aan te tonen". Aan de mélange van steeds wisse lende strategieën, nooit bewezen beschuldigingen en miljoenen verslindende steunoperaties aan omstreden regimes is recentelijk een nieuw, al even huivering wekkend ingrediënt toegevoegd. Deze week zijn op veertig kilom- ter afstand van de kust van Nica ragua oefeningen begonnen van het Hondurese en Amerikaanse leger. Twaalfduizend militairen, onder wie vierduizend Amerika nen, zijn daar bijeen voor een operatie die tot in het volgend jaar zal duren en die niet veel anders omvat dan de afwerking van een pseudo-invasiescenario. Volgende maand worden aan de oefening nog eens tweeduizend Amerikaanse mariniers toege voegd die zich aan de grens van Honduras met Nicaragua zullen ophouden. Doorkruist Tijdens een televisierede ontkende president Reagan dat de oefe ning, de grootste die ooit in dat gebied is gehouden, ook maar iets met een serieus invasieplan te maken heeft. Antwoorden op vragen naar bijvoorbeeld de zin van de bouw van een tweede per manent radarstation in Hondu ras bleef hij schuldig. Reagan hield zijn televiesierede om de verhitte gemoederen te sussen na het voortijdig uitlekken van de oefening. Zijn poging om met de instelling van de gemengde commissie Kissinger het kriti sche Amerikaanse Congres tot meer steun voor zijn beleid te verleiden, werd door het lek doorkruist. Aan de top van defensie vallen eveneens kritische geluiden op te tekenen over de aanpak van het Witte Huis. Vooraanstaande generaals hebben laten weten niets te voelen voor welke opera tie in Midden-Amerika dan ook, als niet tevoren een poncreet plan op tafel ligt. In dat geval zou de president min of meer van a tot z moeten aangeven wat zijn inzichten zijn. Daar zal het vol gens veel Congresleden, gene raals en commentatoren niet van komen, om de eenvoudige reden dat "zo'n visie er niet is". De New York Times houdt het er in een nu al legendarisch commentaar op dat Reagan in Midden-Ameri ka "afglijdt in de richting van oorlog" en met zyn benadering "ondergeschikte problemen in een kolossale nederlaag omzet". Rode draad in de kritiek is de ver gelijking met Vietnam. Er is geen strategie, niemand weet wat de Amerikaanse bemoeienis moet inhouden en nog minder waar die moet eindigen. Zoals Vietnam is ook El Salvador een feodale samenleving en nog te- nauwernood "een democratie". En zoals vredesbesprekingen in Vietnam onder zware druk wer den gezet van aanhoudende Amerikaanse bombardementen, zo wordt ook nu gepoogd Nicara gua met militair machtsvertoon op de knieën te krijgen. Zorg Toch zijn het niet zozeer de over eenkomsten, als wel de verschil len met de Vietnamperiode die aanleiding geven tot zorg. Er is een belangrijk geografisch voor deel, dat niet alleen een gunsti ger positie oplevert voor de be voorrading van Amerikaanse troepen, maar dat ook een blok kade van Nicaragua mogelijk maakt. Verzetstroepen zijn be duidend minder omvangrijk dan het leger van de Vietcong. Het anti-Amerikanisme in Midden- Amerika is relatief beperkt. De taalbarrière is minder groot. De Verenigde Staten weten inmid dels veel meer van Midden-Ame rika dan toen van Vietnam. Een communistische dreiging vanuit het zuiden is bovendien van vita ler belang dan dezelfde dreiging vanuit Vietnam. Vanuit Reagans logica geredeneerd is er in Mid den-Amerika meer aan de hand dan ooit in Vietnam. Dat ver groot de kans op onbezonnen avonturen. Vooralle benoeming van Henry Kissinger tot voorzitter van een adviescommissie voor Midden- Amerika heeft het wantrouwen over de motieven van Reagan versterkt. De man die een be langrijke rol speelde in de val van Allende in Chili, de architect ook van de bombardementen op Hanoi. Een solist bij uitstek, van wiens komst moeilijk een be moedigend effect kan uitgaan. Zelfs de leider van de Republi keinse fractie in de Senaat, Ro bert Byrd, kon in zijn commissie weinig anders zien dan "een rookgordijn". Tegenover Reagans aanpak staat sinds kort een unaniem aanvaar de motie die elke invasie in Nica ragua verbiedt en die de voor keur uitpreekt voor aansluiting bij het nog prille vredesinitiatief van Latijnsamerikaanse landen, boven Amerikaans solisme. Een hoopvolle uitspraak, als er nog zicht zou zijn op een weg terug. Wapenleveranties Een heldere boodschap. Midden- Amerika verkozen tot de etalage van betwijfelde Amerikaanse po litieke en militaire macht, die no toire slechteriken als de Sowjet- leider Andropov, de Libische ko lonel Gaddafi en de Syrische pre sident Assad tot voorbeeld kan dienen. Nicaragua is communis tisch, maar eens fout hoeft nog niet altijd fout te betekenen. Met het ondermijnen van overigens nooit bewezen wapenleverena- ties van Nicaragua aan het Salva- Nicaragua gesticht. Een "volks democratie" geleid door een re gering van nationale wederop bouw", bestaande uit drie man en gecontroleerd door een Staatsraad, waarin de Sandinis ten de meerderheid vertegen woordigen. De Verenigde Staten zagen, vooral onder president Reagan, in Nicaragua een naieve marionet van Moskou, een twee de Cuba dat een gevaar voor de stabiliteit in Midden-Amerika zou opleveren. In die benadering werd het begrip "volksdemocra tie" een ander woord voor een "totalitair bewind naar het mo del van de Sowjet-Unie". Bescherming Minderheidsverzet onder de bevol king van Nicaragua, dat onder de nieuwe junta het wachten op de wonderen van de revolutie al gauw moe bleek, kon en kan op actieve steun rekenen van de Verenigde Staten. Dat is geen in menging in de binnenlandse po litiek van Nicaragua, vindt het Witte Huis, maar bescherming van Amerikaanse belangen. Ni caragua neemt immers met haar eigen omwenteling geen genoe gen en steunt daarom de strijd tegen het heersende regime in El Salvador. Een land met een al even droeve historie, waar voor zichtige hervormingen de pas werden afgesneden en een volksfront een verbeten strijd voert tegen het door Amerika ge steunde regime van Alvaro Magana. Vijfjaar opstand in Midden-Ameri ka kostte honderdduizend men sen het leven en maakte een mil joen anderen tot vluchteling. Wat een rechtse dictatuur betekent weet de bevolking, wat het alter natief kan doen is minder be kend, maar wordt in de kiem ge smoord omdat de paden van links volgens Reagan al snel naar Moskou leiden. In zijn buiten lands beleid, even vol van belofte als arm aan succes, neemt Mid- den-Amrika nu een speerpunt- positie in. Hij wil niet meer dan "Nicara guaanse steun aan rebellen in El Salvador beletten", maar roept in redevoeringen en beleid met huiveringwekkende stelselma tigheid een ander beeld op. Twee voorbeelden uit de overvloe dige oogst van de afgelopen maanden. "Er is geen twijfel over mogelijk. De nationale veiligheid van alle Amerikanen is in het ge ding in Centraal-Amerika. Als we ons daar niet kunnen verde digenmogen we niet verwachten ons elders te kunnen handhaven. Onze geloofwaardigheid zou in storten, onze banden zouden ver schrompelen en de veiligheid van ons vaderland zou in gevaar ko- "Als we Centraal-Amerika niet in de hand kunnen houden, zal het onmogelijk zijn bedreigde lan den in de Perzische Golf en elders te overtuigen, dat wij weten hoe we een globaal evenwicht moeten bereiken. We zullen dan voor een 'reeks omwentelingen komen te staan...Het ontgaat mij waarom we in Centraal-Amerika de Brezjnjev-doctrine moeten toe passen en moeten aannemen dat elk communistisch regime dat zich heeft gevestigd, nooit veran derd kan worden". doriaanse verzet heeft die bena dering nog maar weinig te ma ken. Twijfel geldt niet alleen Reagans redes, maar evenzeer zijn beleid. Nog maar nauwelijks tot het ambt geroepen, voerde hij de steun aan El Salavdor drastisch op om "voor eens en voor altijd" af te rekenen met het verzet te gen de "wettige regering" in El Salvador. Een tevoren al kanslo ze operatie, zoals ook Reagan vrij snel duidelijk werd. Met nauwe lijks verholen ongeduld koos hij vervolgens voor een tweesporen beleid: actieve financiële en mili taire steun aan "democratische" vrienden in Midden-Amerika en een complete boycot van de Ni caraguaanse regering, in samen hang met een reeks geheime ope raties van de inlichtingendienst CIA, om de revolutie in diskre diet te brengen. Voor dit jaar ziet het programma er in dollars als volgt uit: El Salvador: 136 miljoen militaire hulp, 232 miljoen economische hulp, 55 militaire adviseurs Guatemala: 44 miljoen economi sche hulp Honduras 37 miljoen militaire hulp, 97 miljoen economische hulp, 35 tot 40 militaire adviseurs Costa Rica 3 miljoen militaire hulp, 215 miljoen economische hulp. Een paar kanttekeningen. Ge noemd zijn officiële cijfers, zoals bij het Congres ingediend. Niet opgenomen is de (geheime) be groting van de CIA die ook in Midden-Amerika actief is. Ook niet vermeld is de defensiepost waarmee de Amerikaanse oefe ningen in Midden-Amerika wor den gefinancierd. De kosten daarvan zijn eveens geheim. In de praktijk is de scheiding tus sen militaire en economische hulp moeilijk houdbaar en komt het leeuwedeel van de steun di rect of indirect ten goede aan handhaving en versterking van Vijfjaar strijd in Midden- Amerika kostte honderddiin leven en maakte een miljoen anderen tot vluchteling. (Foto de positie van het zittende be wind. De vele honderden miljoenen dol lars, die de afgelopen jaren rich ting Midden-Amerika zijn ge stuurd, hebben aan de feitelijke politiek situatie weinig veran derd. De Nicaraguaanse bevol- Ronald Reagan: geen strategie

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15