Syrisch-orthodoxe kerk vond onderdak in Glane Op de vlucht voor ajatollah Khomeiny KERKDIENSTEN Geestelijk, sociaal en cultureel centrum voor christen-Turken Leven in Iran ondraaglijk voor Bahai's Kalender zending/missie met een pikant tintje PW A ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1983 door Koen Kappenburg Patriarch Ignatius, het hoofd van de 'Syrisch Orthodoxe Kerk van Antiochië en het hele Oosten' zal volgend jaar het eerste klooster van deze kerk in Europa komen inwijden. Dat klooster is gelegen in Glanerbrug, aan de weg naar Glane. Hoewel er nog druk ge werkt wordt aan de inrichting, begint het al duidelijk te functio neren als het centrum van de Sy- risch-Orthodoxe Kerk in Europa. Het is dan ook het woon- en werk centrum van bisschop Julius, wiens diocees zich over Midden- Europa en de Benelux uitstrekt. Blij en dankbaar als hij is voor dit nieuwe centrum, heeft hij toch grote zorgen op financieel terrein. Voor het nieuwe klooster kon hij geloofsgenoten in zijn he le diocees aanspreken. Voor de aankoop van een gebouw in En schede, dat dan als kerk kan die nen voor de in en om Enschede wonende geloofsgenoten, heeft hij een dringend beroep gedaan op andere kerken. Die staan wel sympathiek tegenover deze 'vluchtelingen-kerk', maar heb ben zelf al zoveel financiële zor gen dat ze het moeten laten bij vriendelijkheidsbetuigingen. De bisschop doet daarom nu een be roep op individuele christenen in het oosten van het land. Het verhaal over de komst van christen-Turken naar Nederland mag nu zo langzamerhand wel als bekend worden veronder steld. De in Turkije levende christenen voelden zich ernstig bedreigd door (islamitische) dorpsgenoten en namen de wijk naar het buitenland, mede aan gelokt door verhalen van familie leden die door bedrijven naar Nederland waren gehaald. Zo kwamen in de loop der jaren honderden families naar Neder land, met name naar deze regio. Ze wonen graag bij elkaar in de buurt, deze Syrisch-orthodoxen. De kerk heeft voor hen een totaal andere betekenis dan kerken dat hebben voor Nederlanders. Het is een geestelijk, maar evenzeer een sociaal en cultureel centrum. Ze komen bijna dagelijks in hun kerk, al was het maar voor con tacten met anderen. Het woord 'Syrisch' in relatie tot deze kerk heeft overigens niets te maken met het land Syrië maar met ene koning Cirus uit de grijze oudheid. Men gebruikt zijn naam zoals men in het Westen het woord 'christelijk' gebruikt. De Syrisch-orthodoxe kerk. een van de oudste, zo niet de oudste ter wereld, beroemt zich erop ge sticht te zijn door de apostelen uit Jeruzalem. Het patriarchaat van (het toenmalige) Antiochië is het oudste van alle patriarcha ten. De orthodoxen in geheel Europa hebben geld op tafel gelegd voor de aankoop van het voormalige r.k. Olav-klooster dat jarenlang buiten gebruik was. De aanvan kelijk in Hengelo residerende bisschop is er gaan wonen, sa men met enkele assistenten; hij verwacht dat er binnenkort ook enkele monniken zullen kunnen worden gewijd. In het gebouw komen tientallen slaapvertrekken voor orthodo- xen-op-doorreis. Bisschop Ju lius: „In oriëntaalse landen is het gebruikelijk dat men onderweg geloofsgenoten ontmoet in kloosters. Er logeren hier nu al geregeld mensen uit andere lan den". Tijdens ons gesprek vertoefden er twee bisschoppen in Glaner brug: de Syrisch-orthodoxe bis schoppen van Bagdad en van Damascus. In het klooster is inmiddels een fraaie kapel ingericht voor de da gelijkse diensten (veelal met gas ten dus) alsmede enkele verga- Bisschop Julius met de bisschoppen van Bagdad en Damascus. derzalen. Met hulp van de Neder landse Christen Vrouwen Bond (NCVB) wordt momenteel een grote zaal in een afzonderlijk ge bouw ingericht, plaats biedend aan enkele honderden mensen. De NCVB wilde met haar finan ciële hulp hiervoor de verbon denheid met de christen-Turken tot uitdrukking brengen. Bisschop Julius: We zijn heel erg gelukkig dat we van de gemeen te Losser toestemming hebben gekregen om op het terrein van het klooster een eigen begraaf plaats te mogen inrichten. Vrijwillige krachten en anderen zullen het gebouw de komende maanden verder inrichten opdat de patriarch het centrum de vol gende zomer, men denkt in juni. officieel kan inwijden en openen. in Enschede wonen momenteel zo'n 150 christen-Turkse fami lies. Zij hebben geen eigen kerk. dus ook geen eigen sociaal cen- (foto GPD) trum. Ze hebben met veel ker ken gepraat over het huren van een gebouw. Dat is uiteindelijk in de wijk Deppenbroek (H. Geestkerk) gelukt, maar er zijn voortdurend problemen. De diensten van de Syrisch-Ortho- doxe kerk duren altijd lang: en kele uren. Dat kan nagenoeg geen enkele kerk inpassen in het eigen schema van diensten. De oplossing zou zijn: een eigen kerk. Die mogelijkheid is aanwe zig. Men kan aan de M. H. Tromplaan het voormalige kruis- gebouw kopen en inrichten als kerk. Daarvoor is minstens 300.000 gulden nodig. De 150 fa milies zegden meteen toe samen 100.000 gulden (tegen de 700 gul den per gezin!) op tafel te zullen leggen. Andere kerken in En schede zegden hun medewer king toe, hetgeen de Syrisch-or thodoxen aanvankelijk vertaal den in 'financiële hulp'. Maar dat bleek al te optimistisch.. Uiteindelijk is Abdul Ali Rezaei met zijn gezin in Baarn terecht gekomen. Een vluchteling uit Iran, het land dat nu al weer en kelejaren door Khomeiny in een ijzeren greep wordt gehouden. Het leven van Rezaei was in ge vaar, dat werd hem overduidelijk in juni 1979, toen de sjah al lang was verdreven- en het theocrati sche regiem van de ayatollah door Bert Pol (een staat geregeerd door geeste lijke leiders) in heel Iran merk baar werd. De 30-jarige Rezaei was aanvankelijk moslim, maar kwam zeven jaar geleden in aan raking met het Bahai-geloof. Dat gebeurde nadat hij zijn vrouw Mahnaz had leren kennen. Zij en haar ouders waren aanhangers van Bahaullah, een profeet vol gens zijn volgelingen. In elk ge val is hij de stichter van het Ba hai-geloof, dat zijn wortels heeft in Iran. De aanhangers van Ba haullah spreken nog regelmatig van Perzië. Bahaullah (hetgeen betekent glorie aan God) werd in 1853 met zijn familie en enkele volgelingen uit Perzië verban nen. Hij ligt begraven in het Is raëlische Haifa waar ook het „Universele Huis van Gerechtig heid" staat, het hoofdkwartier van de Bahai's. Dit maakt de si tuatie voor de Bahai-aanhangers in Iran alleen maar moeilijker, omdat het bewind in Teheran hen verdenkt van samenwerking met de Israëli's. Maar ook zonder die beschuldiging is het leven voor de Bahai's in Iran ondraaglijk geworden. Ze zijn er niet veilig meer. Regelma tig worden huiszoekingen ge daan, „de klop op de deur", en worden Bahai's zonder vorm van proces in de gevangenis vastge houden. Velen van hen zijn in middels terechtgesteld. Duizen den Bahai's hebben uit angst voor arrestatie hun huizen verla ten en zijn ondergedoken, omdat ze weten dat het regiem in Tehe ran er alleen maar op uit is om hun gemeenschap te elimineren. Veel landen hebben al fel geprotes teerd tegen deze vervolging, maar Teheran reageert er niet op. Ook de Verenigde Naties en Am nesty International hebben aktie ondernomen, maar ook dit pro test heeft tot nu toe niets gehol pen. De martelingen en execu ties gaan onverminderd door Tientallen" vooraanstaande Ba hai's hebben al het leven gelaten. Het Bahai-geloof gaat ook uit van de gelijkwaardigheid van man en vrouw, een doorn in het oog van het islamitische bewind in Iran. „Als je als Bahai gevangen zit, kun je direct vrij komen als je zegt dat je j'e geloof verwerpt en je weer terugkeert naar de islam", aldus Rezaei, die na vele om zwervingen (onder andere in Pe ru) in ons land aankwam, waar hij toestemming kreeg om te kunnen blijven. Met zijn vrouw en zoontje Nafrid (nu zes jaar), dochtertje Hoda (2) werd hier geboren, leeft hij naar omstandigheden tevreden in Baarn. „Elke dag denk je aan je familie die in groot gevaar ver keert in Iran", zegt Rezaei, die een studie volgt aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Hij was mecaniciën bij de Iraanse lucht vaartmaatschappij in Abadan, in het zuiden van het land. „Het werd voor mij en mijn gezin on- mogelijk om er nog te leven. Door mijn baan had ik meer kans om het land uit te komen. Daar heb ik gebruik van gemaakt. Je buren en iedereen in je naaste omgeving, die mohammedaan zijn, moeten niets van je hebben als je Bahai bent. Mijn schoon moeder heeft zesendertig jaar lang in een ziekenhuis gewerkt. Ze is ontslagen omdat ze Bahai is. Ze krijgt geen uitkering, om dat er in Iran geen sociale uitke ringen bestaan. Het is nu heel moeilijk voor mijn schoonfami lie om in leven te blijven. Ze lij den grote armoede. Elke dag ver keert mijn familie in levenge- Vorige maand nog zijn in Shiraz ze ventien Bahai's door ophanging ter dood gebracht, zo meldt een persbericht van Bahai Neder land, „omdat zij hadden gewei- "Het evangelie van Solentiname" is de life! van de jaarkalender, gezamenlijk uitgegeven door Cedntraal Missie Commissariaat te Oegstgeest en Nederlandse Zendingsraad te Amsterdam De zending s/missiekalender staat wat oplage betreft als koopkalen der in Nederland aan de top: meer dan 300.000 gezinnen en al leenstaanden schaffen zich elk jaar een exemplaar aan- Dit jaar draagt de uitgave een pikant tintje. Niemand minder dan Ernesto Cardenal, lid van de Sandinistische regering van Nica ragua, speelt er een rol in. Dat is de priester, die door paus Jo hannes Paulus II bij zijn bezoek aan Midden-Amerika met ver manend opgeheven vinger werd toegesproken op het vliegveld van Managua. Ten tijde van het bewind van dictator Somoza kwamen de eenvou dige boeren van Solentiname, een eilandengroep in het reusach tige meer van Nicaraguain aanraking met de priester-dichter. Die had zich voorgenomen een beschouwende commune te stich ten op een der eilanden. Na de zondagse eredienst zette hij de kerkgangers ertoe aan vrije lijk te discussiëren over het voorgelezen evangelie. Naar aanlei ding van die discussie heeft Cardenal een in vele talen vertaald boek geschreven, "Het evangelie van Solentiname Dat staat vol originele gedachten over en reacties op de leer van Jezus Chris tus. In hem zagen de straatarme en soms hongerende boerenge zinnen een medestander in hun streven naar een menswaardiger leven. Bijna elke stad of elk dorp in Iran (waar in totaal 400.000 Bahai's wonen) kent een zogeheten na tionale raad van Bahai. Die raad komt tot stand zodra er negen ge lovigen in een plaats aanwezig zijn. „Die raad vergadert regel matig. De autoriteiten komen er al gauw achter als die raad verga dert. Dan wordt er een inval ge daan en worden de mensen mee genomen. Meestal worden ze vreselijk gemarteld. Ze worden bewerkt met messen op armen en benen en er wordt kokend wa ter in hun mond gegoten. Vrou wen worden verkracht. Als hij of zij zegt geen Bahai meer te willen zijn, wordt men vrijgelaten. Maar dat zal een gelovige van Bahaul lah nooit doen. Uit liefde voor God zijn we bereid dit met de dood te bekopen". Bahai's kunnen onmogelijk hun land verlaten, aangezien ze op een formulier hun godsdienst moeten invullen. Geen Bahai die er aan denkt om iets anders op het papiertje te zetten. Kinderen Abdul Ali Rezaei i t zijn gezin. van Bahai-ouders kunnen geen onderwijs meer volgen, huwelijk van echtparen worden als onwet tig beschouwd. Hun nageslacht wordt als buitenechtelijk be schouwd, aldus de Bahai's. Be halve samenzwering met Israël wordt hen ook spionage met Amerika en de Sowjet-Unie ver weten, kortom, de religieuze haat jegens hen is groot en „botst he vig met het verstarde islamiti sche denken". In Nederland wonen op dit ogen blik ongeveer negentig Iraanse Bahai's. Zij houden onderling contact door elkaar steeds te ont moeten op „feestelijke bijeen komsten" in verschillende plaat sen. „Ik kan best in Nederland wonen", zegt Rezaei. „Een Bahai hoeft niet persé in Iran te leven. Hij doet dat over de hele wereld. Maar wat er met de Bahai's in Iran gebeurd is vreselijk. Er moet een eind komen aan hun vervolging Waarom doet Kho meiny dit? Mijn vrouw en ik kunnen er soms 's nachts niet van slapen. Dan denken wij aan de gevaarlijke situatie waarin on ze geloofsnoten verkeren". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Van Leeuwen, 11.45 oecum. studen- tendienst. Marekerk 10 kand. Van Dis, 5 kand. Paul. 'Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Van Achterberg. Regenboog (Merenwijk) 9.30 past. Van Well. Bethlehemk. (Driftstr.) 10 kand. Van Rooyen. Bevrydingsk. (Montgomerystr.) 10 dr. v.d. Zwaan. Vredesk. (Burggravenl.) 10 -ds. Heule, Wassenaar. Waalse kerk (Breestr.) geen dienst. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bakker. Diakonessenhuis 10.30 ds. Van Everdin- gen, zat. 20 aug. rk dienst 10.30 hr. De- lemarre. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Vredeskerk (Burggra venl.): 10 ds. Heule, Wassenaar. Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Hemmes, Oegstgeest. Oude Vest 10 ds. Koolstra (gecomb. do- ven- en horendendienst). Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem„ Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 dr v.d. Zwaan, 5 ds. Koolstra. bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Bou- Geref. K. Vryg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. v.d. Boomgaard, Rijswijk. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert, Alkmaar/Bever wijk. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 mw. Modderman. Hilversum. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 hr. Hoek- sema. Voorschoten. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. Roos, Sche- veningen. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): 10 Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Elker- Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk.. 19.30 verlossingssamen komst. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie. 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 19, zo. 9 en 10.45. Herensingel zat. 19, zo. 9.30 en 11. Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 19. zo. 9.30 en 11.30. Steenschuur zat. 19, zo. 8.3C. 10.11.30,18 en 19 Boshuizerkade zat. 19. zo. 9.30 en 11. Lammenschansweg zat. 19, zo. 9 en 10.30. Haarl.straat zat. 19, zo. 9.30, 10.45 en 12.15. H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 en 6.30 gez. dienst zie geref. kerk. Geref. Kerk: 10 en 6.30 hr. Schoenma ker, Oude Wetering (gez. dienst). Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5.30 ds. Weste rink, Urk. Rk Kerk: zat. 19, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. De Jonge, 6.30 ds. Bogers Kruiskerk 9.30 ds. Bogers. Opstandingskerk 9.30 ds. v.d. Vlist, Nieuwekerk. Salvatorikerk 6.30 ds. De Jonge (gez- .dienst). Goede Herderkerk 10 ds. Lamme (dienst met doven), 6.30 ds. Verheul. De Bron 10.30 ds. Verheul, 6.30 ds. Mul- Oudshoornsekerk 10 ds. Van Vliet. Sionskerk 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Jongebreur, Sommelsdijk. Geref. Kerk: Maranathakerk 10.30 en 6.30 ds. Stolk. Salvatorikerk 9 ds. Stolk, 6.30 ds. De Zie verder herv. gemeente. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 9.30 ds. Spijker, 6.30 dienst. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. Janse, Katwijk, 4.30 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst. 2.30 ds. Blom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4; dond. 18 aug. 7.15 ds. v.d. Meer. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 ds. v.d. Vlugt. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. Visser. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Com. de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 dr. Cramer. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 19, zo. 9.45 en 11.30. Piusk. zat. 19. zo. 9 en 10.30 De Bron zat. 19, zo. 9.30 en 11 BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30 hr Henzen, Leiden. 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv Gem. Dorps kerk 9.30 kand. Van Wijk, Nederhe- mert, 6.30 kand. Kagchelland, Kame- rik Salv.kerk 9.30 ds. v.d. Broeck, 6.30 kand. De Jong, Werkendam. Bethl.kerk 9.30 ds. Grisnigt, Bennekom, 6.30 ds. v.d. Broeck. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Vliegenthart, Oudewater. Geref. K. Vryg 9.30 en 4.30 ds. Mouis- BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasbom, 6.30 zie geref. kerk. De Stek 9.30 ds. Gesink, Noordwijk Geref. Kerk: 9.30 ds. Van 't Hoff, 6.30 dr Haitsma. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 en 6 leesdienst, 17 aug. 7.30 ds. Van Haaren. Rk Kerk: zat. 17.30 in De Stek. 19. zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 hr. Bakker, Maassluis, 6.30 ds. Harteveld, Rotterdam. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bade, Koudekerk a.d. Rijn, 5 ds. Ferwerda, Sassenheim. Rk Kerk: dorp zat. 19, zo. 9.30 en 11.30. Anker zat. 19, zo. 8.45 en 11.15. Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 9 (Hoeksteen) ds. Krispijn. 10.30 ds. Krispijn, 7 ds. Jimmink. Geref. Kerk: Hoeksteen 9 ds. Krispijn. Maartenskerk 10.30 ds. Krispijn, 7 mw Oosterlee. Chr. Geref. Kerk: 9 ds. Drechsler, Haar lem, 7 ds. Van Dijken, Lisse. Rk Kerk: Mart. zat. 19. zo. 9 en 11. Jozefk. zat. 19,zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Visser, Leiderdorp. Rk Kerk zat 19. zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolk man (H.A.). Rk Kerk: zat. 19. zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Meijers, Lei den, 6 ds. Schuurman. Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6.30 ds. Meij ers, Leiden. Ver. ter voorbereiding van een herv deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee Geref. Kerk: 9.30 ds. Koster. 5 ds. Van Breevoort. Rk Kerk: zat. 19, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong. O. Kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. Drieber gen. Ichthusk. 10 ds. Visser, 5 ds. Van Roon. Pniëlk. 9.30 ds. Driebergen, 6 ds. Vroe- gindeweij. aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 kand. Visser, Amsterdam Overduin 2 15 ds. Baas. Hoeksteen 10 dovendienst hr. Terpstra, Rijswijk. Duitse dienst 10 pf. Schal ier. Fürth. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 9.30 ds. Kruyt, Heerlen Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. van Veen, Amersfoort, 5 ds. Koster. Triumfatork. 9.30 ds. Van Breevoort. 5 ds. van Veen, Amersfoort. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. De Jong, Al phen a.d. Rijn, 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Boer. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees- Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 hr. Van Duin, Noordwijk (gez. dienst). Geref. Kerk 10 hr. Van Duin, Noord wijk, 7 hr. Van Duin (gemeensch. dienst in herv. kerk). LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. V.d. Born. Hoofdstr. 10 ds. v.d. Born. Scheppingsk. 9 ds. Stegeman. Elis.ziekenhuis 9.30 mis rector Vijftig- schild, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Rk Kerk: zat. 19, zo. 9 en 12. LEIMUIDEN Herv. Gem. 9.30 hr. Dre- ver. Voorschoten. Geref. Kerk: 9.30 drs. Plomp, Ouder kerk, 7 ds. Broer, Ter Aar. Camping 10.30 hr. De Zeeuw, Alphen a.d. Rijn. Rk Kerk: zat. 19. zo. 7.30. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10.30 ds. De Gelder. Pauluskerk 9 en 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 kand. Van Wallinga, Lei derdorp, 5 ds. Jaspers Focks. Oude Wetering. Geref. K. Vrijg. (Princ.str.): 10.30 en 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10 lees dienst, 4 ds. De Boer. Spakenburg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Visser, Nieuw-Vennep. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 19, zo. 10. 11.30. Poelpolder zat. 19, zo. 9 en 11.30. Mariakerk zat. 19, zo. 8.30, 10 en 11.45. Engelbew. zat. 19, zo. 9. 10.30 en 17.45 NIEUWKOOP Herv. Gem. 9.30 en 6.30 hr. Stam Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Noote- Chr Geref Kerk 9.30 dienst. 7 ds. Beek huis. Rotterdam Remonstr. Gem.: 10 prof. Heering. Rk Kerk: zat. 19. zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, Ou de Wetering, 7 mr. Reugebrink, Lei derdorp. Rk Kerk: zat. 19, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. geen op gave. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. Bol, Vijfhuizen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Van Dijken, Lisse. Rk Kerk: zat. 19, zo. 10 NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schrij ver, Woerden, 7 ds. Schalk, Leimui- Geref. Kerk <W Verlaat): 9.30 hr. Koe nes, Amsterdam, 7 hr. Westerik, Zeg- Rk Kerk: zat. 19. zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 hr. Visser, Gouda, 7 ds. v.d. Lee. Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Meijering, Voor schoten, 7 ds. Elgersma. De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser, Gou da, 8 pf. Schalier (Duitse dienst). Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 mevr. Attema, Leiderdorp, 7 ds. Elgersma (gez. dienst in herv. kerk). Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Elgersma, 7 ds. v.d. Lee (gem. dienst) Stichtingskerk 11 ds. Elgersma. Sole Mio 9 drs. Wamelink. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Van Rossum, Voorburg. Rk Kerk: Zee zat. 19, zo. 9.30 en 11. 19 Duitse dienst.. Binnen zat. 16 kerkhof, 19. zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Streefland, Nijkerk (gemeensch. dienst). De Zilk Rk Kerk: Victork. zat. 19, zo. 9.30, 11. Jozefk. zat. 19, zo. 8.30 en 10. De Zilk zat 19. zo 10 en 11 30 OEGSTGEEST Herv. Gem Groene ol Will.kerk 10 ds. Heemskerk. Mauritskerk 10 ds. Vegter. Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 dr Barnouw, 7 dr. Cramer Geref. Kerk Mauritskerk 10 ds. Vegter Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 4.30 dienst Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 ds. De Lange, 4 ds. Biewenga, Zoeter Van Wijckerslooth 4 ds Van Achter berg Endegeest: 9.30 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4 Lutherse kerk 10.15 ds. Mostert Rk Kerk Will.kerk zat 19. zo. 9 en 10 30 OUD-ADE: Rk Kerk zat. 19. zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Verhoog. Franeker. Remonstr. Gem.: 10 ds. Van Os. Maas- Rk Kerk: zat. 19. zo. 9.30 en 11.30. ROELOFAREN DSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat. 19, zo. 9 en 11. Petrus-B. zat. 19. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE Herv. Gem 9 30 ds. De Vree, Leimuiden, 7 kand. Kooyman, Den Haag. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15 dienst. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Van Niel, 5 hr. Christ. Eek en Wiel. Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Baayen, 4.30 ds. Stolk, Alphen. Imm.kerk 9.30 hr. Brouwer, Katwijk, 7 ds. Baayen. Mar.kerk 9.30 prof. Verkuyl, Amster dam, 5 ds. Heule, Wassenaar. Camping Koningshof 10 hr. Van Rijn. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 3 ds. Westerink, Urk. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 ds. Agtereek, Westerhaar. Rk Kerk: zat. 19, zo. 10.30 RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 19. zo 9 en 10.30 SASSENHEIM Herv. Gem. 930 ds Heymans, Alphen a.d. Ryn. 7 ds. Voortman, Halfweg. Geref. Kerk: 9.30 drs. Bol, Vijfhuizen. 7 ds. Ferwerda. Chr. Geref. Kerk: 10.30 en 5 drs. Den' Hertog, Leiden. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): geen dienst. Rk Kerk: zat. 19, zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maarn, 6.30 ds. Hemmes. Oegstgeest. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer. 6.30 ds. Jas pers Focks, Oude Wetering. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12. kerk Langeraar zat. 19. zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG Herv Gem 10 en 6.30 ds. Vermeulen. Geref Kerk: 9.30 ds Welbedacht. Ha zerswoude, 6.30 prof. v.d. Beek Geref K Vrijg.: 9.30 en 5 ds Heida VOORHOUT: Herv Gem 10 hr Hoffe Rk Kerk zat. 19, zo. 9. 10.30 en 11.45 VOORSCHOTEN Herv Gem Dorps kerk 10 mevr ds. Flesseman-van Leer, 7 ds. De Zeeuw De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. Jansen. Leiden. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Van Leusden. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw. 7 zie herv. kerk dorp Geref. K. Vryg.: 10 en 5 ds. Zemel, Mon- Aulagemeenschap Noordhofland geen Rk Kerk: Laur.kerk zat. 19, zo. 11.30. M. Godskerk zat. 19, zo. 10. WADDINXVEEN Herv Gem Brugk 9.30 kand De Koeyer. Kruiningen, 5 ds. Goossen. Hoeksteen 9.30 ds. Roetman. 6.30 hr Burger, Rijssen. Bethelk. 9.30 ds. Goossen. 5 ds. Roet- Imm.kerk 9.30 ds. Cojrnelder, Rotter dam, 7 ds. Bos. Geref. Kerk: Kruisk. 9 ds. De Moor, 5 ds. Heiner, Rozenburg. Ontm.kerk 10.15 ds. De Moor. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 ds. Ver- Remonstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk: Victork. zat. 19, zo. 9.30 Ontm.kerk zat. 19, zo. 11.45. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Van Hemstede, Leiderdorp. Rk Kerk: zat. 19. zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv Gem Dorpsk. 10 drs. Van Veen, 4.30 ds. Wolters, 7 geen dienst. Kievietk. 10 zie Bloemcampkerk Messiask. 10 ds. Veenboer, Den Haag. Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk: Zijllaan 10 ds. v.d. Linde, Den Haag. 7 ds. Rullmann. Den Haag Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. Van Brug- Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Friederich, Oegstgeest. Campingdienst Duinrell 10 hr Van Veen. Dovendienst 10 hr. Terpstra. Rijswiik. Rk Kerk Will zat 19. zo 9 30, II Jozefk. zat 19, zo. 9.30 en 11 G. Herderk. zat. 17. zo. 9 en 11 WOUBRUGGE: Herv. Gem 9 30 ds Koelewijn, 6.30 ds. Koelewyn (gez- .dienst). Geref Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Koelewyn (gez. dienst in herv kerk). Rk Kerk: zat. 19. zo. 10. ZEVENHOVEN Herv. Gem 9.30 ds. Schalk, Leimuiden. Geref. Kerk: 9.30 ds Fernhout. Alphen a.d. Rijn, 7 ds. Verheul, Alphen a.d Rijn. Rk Kerk: zat. 19, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE Herv Gem 10 prof Verdunk. Oegstgeest Rk Kerk St. Jan zo 9 30 en 11 Chr Dienaark. zat 19, zo 10 H Rijndijk zat. 19, zo. 9.30 en 11 ZWAMMERDAM Herv Gem 9.30 ds Gall, Den Haag. 6.30 ds. Franken Zeist (gem dienst in geref.kerk). Geref Kerk 9 30 drs. Buikema, 6 30 ds Franken. Zeist (gem.dienst) Remonstr Gem. 10 dr Meijering. Oegstgeest. --*1- 1 Een afbeelding uit de nieuwe missielzendingskalender.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11