Nijboer: „Ik ben in topvorm Definitief einde loopbaan Sanders De Jong alsnog in halve finale Misdorp bedankt voor EK Marathordoper hoopt op zelfde race als in Athene bij EK Eis atletes: lange afstand op Spelen... Oefenduels 0OU£U' -zMOUf VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1983 ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) Ruud Misdorp heeft bedankt voor het Nederlands waterpolo- team, dat eind deze maand deel neemt aan het Europees kam pioenschap. De doelman van AZC gaf privé-redenen op voor zijn afhaken. Bondscoach Denes Pocsik heeft Harm Jager van Zian-Vitesse opgeroepen als Mis- dorps vervanger. De breuk kwam gisteravond tot stand. Misdorp verlangde voor de training van de nationale se lectie in een privé-onderhoud met bondscoach Denes Pocsik een vaste plaats onder de lat. De Hongaar weigerde die toezeg ging te doen, waarop Misdorp besloot niet deel te nemen aan het EK. "Ik kreeg in het laatste toernooi in Duisburg zo weinig kans van Pocsik, dat ik begreep dat ik tijdens het EK in Rome wel eens constant op de bank kon vertoeven. Daar pas ik voor. Ik loop al heel wat jaartjes mee in het nationale team en heb eigen lijk nooit echt gefaald. Als je dan voelt aankomen, dat je tweede keeper wordt, verdwijnt de moti vatie. In die situatie lijkt het mij niet raadzaam naar het EK te gaan". Bondscoach Pocsik is teleurge steld in de houding van Misdorp. "Ik heb Ruud gisteravond ge zegd, dat ik met twee keepers naar Rome ga en dat de vorm van de dag doorslaggevend is. Zo heb ik de laatste jaren altijd ge werkt met hem en Wouly de Bie. Ruud heeft meer routine, Wouly is jonger en heeft meer toekomst. In Duisburg was De Bie beter in vorm, dus heeft hy meer in het doel gelegen". SCHEVENINGEN - De nationale tenniskampioenschappen sturen rechtstreeks aan op verbrande toeschouwerslijven en de geplande finale. Nu de jonge talenten weer niet konden doorbreken in de lange slijtageslagen die gisteren werden uitgevochten op de hete Scheveningse Metsbanen, ligt de weg naar de geprogrammeerde eindstrijd van zondag wijd open voor Michiel Schapers en Huub van Boeckel. Hij kwalificeerde zich voor de halve finales op de A De enige doorgeschoven teenager Menno Oosting (19), die een defi nitief einde maakte aan de toer- nooiloopbaan van Louk Sanders, mag in de halve finale eigenlijk geen probleem zijn voor Scha pers, die als een van de weinigen indruk blijft maken. De Rotter dammer klopte indoorkampioen Koek (7-5,6-3 en 7-5) en heeft nog geen set hoeven in te leveren, ter wijl Oosting wel knap knokte, maar niet veel vooruit bleek te zijn gegaan ten opzichte van vo rig jaar. Voor het tennis zou het verder alleen maar goed zijn als titelverdediger Van Boeckel af rekent met de irritante, volko men initiatiefloze Marc Albert. De nog regerend kampioen, die zijn titel vorig jaar veroverde bij absentie van zijn nu als eerste ge plaatste rivaal, speelt weliswaar ook niet best, maar durft af en toe tenminste iets te onderne men. En dat is al heel veel meer dan gezegd kan worden van Al- bert. een letterlijk en figuurlijk stilstaande prikker van wie het alleen maar zonde was dat hij een nog wel groeiende speler als Tom Nijssen de weg naar de laat ste vier versperde. De manier waarop dat zijn beslag kreeg was trouwens illustratief: in de tie break van de vierde set, pas op het achtste matchpoint en dan nog dank zij een misslag van zijn tegenstander- De plaatsing van Albert (6-1, 6-3, 6- 7 en 7-6) was dus niet bepaald re clame voor het Nederlandse ten nis, dat toch al zo weinig uit schieters heeft. Menno Oosting, de verrassing van vorig jaar bleek daar nu ook niet meer toe te behoren. Zijn mentaliteit bleek meer gegroeid dan zijn spel. Tegen Sanders, die met twee sets en 2-0 voorstond, was dat toereikend voor de winst (1-6, 1-6, 7-6, 6-3 en 6-1). Toen zijn te genstander sterk begon terug te vechten, toonde de achtvoudige titelhouder aan waarom hij juist nu op wil houden. Vooral in de laatste set brak het gebrek aan motivatie en concentratie hem op. Voor Sanders is het „mooi geweest zo". Mogelijkheden Dat geldt nog lang niet voor Mi chiel Schapers, die dat met zijn spel bewijst, en voor Van Boec kel, die zich op zijn eigen manier onttrekt aan het nerveuze sfeer tje dat nationale tenniskam pioenschappen in Nederland be heerst. De Hagenaar ziet wel wat er op hem afkomt. Gisteren was dat veel. Zijn tegenstander Jo- han Vekemans (18) toonde in elk geval aan over de beste mogelijk heden van de jongere spelers te beschikken. Hij heeft een atle tisch figuur, beheerst een groot aantal slagen en is niet bang. Het bracht de scholier, die zich pas volgend jaar na zijn eindexamen atheneum volledig op het tennis veranderde echter van tactiek, HELSINKI (ANP) Alle goede dingen gaan in drieën. Wanneer dat waar is, ziet het er zondag bij de marathon van de eerste wereldkampioenschappen atletiek in Helsinki goed uit voor Gerard Nijboer. Na het zilver bij de Olympische Spelen in Moskou, het goud bij de Europese titelstrijd vorig jaar in Athene, zou dan weer een plaats op het erepodium moeten volgen. Gerard Nijboer realiseert zich dat de verwachtingen hoog gespan nen zijn. Ogenschijnlijk onder vindt hij van de druk, één van de favorieten voor de wereldtitel te zijn, geen hinder. "Ik ben in top vorm", zegt de sociaal-psychia trische verpleegkundige uit Ha- velte, die volgende week donder dag zijn 28e verjaardag viert. In zijn voorbereiding op de wereld kampioenschappen in de Finse hoofdstad hebben Nijboer en zijn trainer Arend Karenbeld niets aan het toeval overgelaten. Ze hebben vrijwel hetzelfde trai ningschema gevolgd, dat vorig jaar in Athene naar de Europese titel leidde. Gerard Nijboer heeft het unieke vermogen zich volledig op één wedstrijd te kunnen concentre ren. Hij laat zich niet verleiden voor aantrekkelijke, startgelden HELSINKI (ANP) - Op de rustdag van de wereldkam pioenschappen atletiek in Helsinki heeft de internatio nale vakbond voor lopers en loopsters bij monde van de Amerikaanse Jacqueline Hansen verklaard alles in het werk te stellen om voor de dames op de Olympische Spelen in Los Angeles ook een vijf en tien kilometer op het programma te krijgen. Hansen zei, dat de bond in ie der geval de zaak zal aankaar ten bij het hoge gerechtshof van de staat Californië. "Het organisatiecomité van de Olympische Spelen is een commercieel gerichte maat schappij, die moet gehoorza men aan de Califörriische wetten. In die wetten komt heel duidelijk tot uiting dat de rechten van de vrouw ge lijk zijn aan die van de man. Op die gronden gaan wij pro cederen", aldus Hansen. De Amerikaanse advocate werd tijdens haar verklaring bijge staan door Grete Waitz en Mary Decker, de wereldkam pioenes op de marathon en 3000 meter. De IAAF overweegt in de toe komst aan het damespro gramma van de Olympische Spelen een 10.000 meter toe te voegen, maar denkt daar bij aan Seoel 1988, niet aan volgend jaar in Los Angeles. Daarnaast heeft de IAAF geen plannen tot invoering van de vijf kilometer over te gaan, omdat men de 3000 me ter wil handhaven. zoveel mogelijk te lopen. Hij heeft ervaren hoe slecht het is el ke invitatie aan te nemen. Na zijn zilveren medaille bij de Spelen van Moskou kwam Nijboer in 1980 in een mallemolen terecht. Hij liep vele wedstrijden over af standen, die niet zijn specialiteit zijn, ontmoette daarin tegenstan ders die hem vaak dwongen tot het uiterste te gaan, opende win kels en onderging talloze huldi gingen. "Op een gegeven moment was ik kapot. Ik werd geleefd en pleeg de daarmee een aanslag op mijn lichaam". Voor die onvoorzich tigheid, die alleen maar te wijten was aan een gebrek aan ervaring met dit soort zaken, heeft Nij boer een zware tol betaald. De el lende begon in oktober 1980, toen hij in de marathon van New York halverwege de strijd moest staken omdat hij last van een knie kreeg. Daarna is hij door een hel gegaan. Het duurde bijna anderhalf jaar voor de proble men met de knie voorbij waren. Pas in het vooijaar van 1982 kon hij weer voorzichtig gaan lopen. In de marathon van Rotterdam van dat jaar, waar hij tot 21 kilo meter het tempo maakte en toen, zoals afgesproken, uit de wed strijd stapte, voelde hij weer he lemaal terug te zijn. Daarna con centreerde Nijboer zich geheel op wat vier maanden later in Athene stond te gebeuren. Bij de nationale titelstrijd op de 25 kilometer in Eersel bewees Nij boer met een tijd van 1 uur 14 minuten en 15 seconden in top vorm te zijn. Een maand later sloot hij een zware trainings- week in Brescia af met een over winning in dejaarlijkse zeslan- denwedstrijd. Vrijwel hetzelfde beeld heeft 1983 te zien gegeven. In de marathon van Rotterdam op 9 april stelde Nijboer teleur. "Ik wilde die wedstrijd lopen maar ik was er in feite niet klaar voor, al paste hij wel in mijn trai ningsschema". Na "Rotterdam", waar de Australiër Robert de Castella in 2.08,37, de beste we- reidseizoenprestatie, zegevierde met twee seconden voorsprong op de Portugees Carlos Lopez, heeft Nijboer hard door getraind. Topvorm Het duur- en tempowerk, dat hij el ke week twee maal op de Holter- berg, waarvoor hij per keer 180 kilometer moet reizen, afwerkte en de training tweemaal daags-in de landelijke omgeving van Ha- velte, hebben hem in topvorm gebracht. "Ik heb keihard ge traind", vertelt Nijboer in het at- letendorp Dipoli in Helsinki. "Ik heb de laatste zes weken gemid deld 220 kilometer gemaakt. Ik ben verschillende malen tot de streep gegaan maar nooit er over heen. Ik vind dat je voor een be langrijke wedstrijd risico's moet nemen in de training". Na de wedstrijd in Dordrecht, waar hij 's middags alweer een rustige training van rond de tien kilome ter afwerkte, raakte Nijboer ver kouden. De topweek in de trai ning, die hij na de dertig kilome terwedstrijd wilde maken, ver liep niet zoals hij wilde door die verkoudheid. "Toen was het moeilijk de richtlijnen van Ka renbeld aan te houden. De duur- training ging maar het tempo- werk was te zwaar. Soms moest ik stoppen om te hoesten". Maar nu heeft Nijboer nergens last meer van. De wereldseizoenranglijst marathon ziet er vóór de wedstrijd om de we reldtitel als volgt uit: 2.07,37 Robert de Castella (Aus) (1) Rot terdam 09-04; 2.08,38 Toshihiko Seko (Jap) (1) Tokio 13-02; 2.08,39 Carlos Lopez (Por) (2) Rotterdam; 2.08,55 Ta keshi Soh (Jap) (2) Tokio; 2.09,00 Greg Meyer (Vst) (1) Boston 18-04; 2.09.12 Rodolfo Gomez (Mex) (3) To kio; 2.25,23 Gerard Nijboer Rotter- Topfit Gerard Nijboer voelt zich topfit voor de marathon, die hem zon dagmiddag te wachten staat. Hij ziet er ook naar uit. Met zijn 68 kilo is hij vier pond lichter dan elf maanden geleden in Athene. "Dat gewicht ben ik waarschijn lijk verloren door die verkoud heid". Gerard Nijboer wil op het zwaar geaccidenteerde parkoers in de Finse hoofdstad zijn eigen race lopen. "Ik doe het net zoals in Athene. Ik hou mijn eigen RB verslaat ARC RIJNSBURG - Rijnsb'urgse Boys heeft gisteren in een oefenduel derdeklasser ARC met 2-0 versla gen. De doelpunten werden door Rob Gillissen gescoord. VTL won met 3-0 van afdelingsclub Warmunda. ging sneller het initiatief nemen en won toch nog met de setstan den 6-4, 6-4 en 6-2. Groeien De titelhouder beschouwde het als een goed generale voor de moge lijke eindstrijd tegen de zwaar fa voriete Schapers. „Je moet groeien in zo'n toernooi en zulke zware potjes zfin dan goed om je eigen mentaliteit op te krikken en die van je volgende tegenstan der te verminderen. Die ziet dan dat je niet zo snel te verslaan bent. Maar als ik hier verlies, dan zal ik daar niet wakker van lig gen. Trouwens wie zegt dat dat gebeurt? Schapers staat wel veel hoger op de wereldranglijst, maar de nummer 230 kan gemak kelijk van de nummer 90 win nen". Herenenkelspel, kwartfinales: Michiel Schapers - Martin Koek 7-5, 6-3, 7-5; Huub van Boekei - Johan Vekemans 4-6, 2-6, 6-4, 6-4, 6-2; Marc Albert Tom Nijssen 6—1,6—3, 6-7, 7-6; Menno Oosting - Louk Sanders 1-6,1-6, 7-6, 6-3. 6-1. Herendubbelspel, kwartfinales: Ton Sie/Martin Koek - Michiel Scha pers/Rob Mentink 5-7,6—4,6-4,4-6, 7-5. Gemengd dubbelspel, kwartfinales: Marianne van der Torre/Rob Mentink Els Veentjer/Martin Koek 6—1, 6—4; Simone Schilder/Johan Vekemans - Rene en Karin Moos 6-4, 6-4; Ellie Vessies/Rolf Thung Tine Zwaan/ 2,7—6; I Hellas LEIDEN - Nadat eerder Noordwijk als gastheer fungeerde van Uni- versitatea Craiova is het morgen de beurt aan Quick Boys. Om 17.00 uur ontmoeten de Katwij- kers deze sterke Roemeense ploeg die vorig seizoen nog door drong tot de halve finale van de UEFA-Cup. Bij Craiova doen ook enkele Roemeense interna tionals mee. Het oefenprogramma voor dit weekeinde: Zaterdag Rijnsburgse Boys EDO; RCL - CW; Ter Leede - Hazerswoudse Boys; Lis- se - CSW; Katwijk - DEVJO; Reeu- wjjk - Oegstgeest; Waddinxveen - Val ken; Sizo - RKVIC. Zondag RCH - UVS; SJC - Roodenburg; Lugdu- num - Feyenoord 2; Blauw Zwart - WSB; Lisse - Sliedrecht; UDO - Fo- reholte; Meerburg - Soccer Boys; Ar chipel - LDWS; WIK - SVLV; SJZ - ASC; DIO - Teylingen; Van Nispen - HBC; Hillegom Voorburg; LFC (toernooi bij DHL). Gerard Nijboer: "Alleen De Camelia is een concurrent voor me". tempo aan". Nijboer kent het parkoers in Helsinki. Enkele maanden geleden is hij in gezel schap van bondscoach Wim Ver- hoorn het trqject gaan verken nen. Hij verwacht geen toptijden en denkt dat de wedstrijd over 42 kilometer en 195 meter gewon nen kan worden in 2 uur en 12 minuten. "Wanneer het hier in het begin snel gaat, is het alleen maar gunstig voor mij. Een hoog aanvangstempo gaat hier na der tig kilometer koppen kosten". Nijboer heeft zelf één uitgesproken favoriet. Het is Robert de Castel la. "Ik weet dat hij zich voortref felijk heeft voorbereid". Tot de andere kanshebbers naast zich zelf, rekent hij de Portugees Car los Lopez ("wanneer hij de serie en de finale van de tien kilometer goed heeft kunnen verwerken"), de Olympische kampioen van Montreal en Moskou, de Oost duitser Waldemar Cierpinski en de Belg Armand Parmentier, die vorig jaar in Athene tweede werd. Verriet Met Gerard Nijboer komt zondag ook Rudy Verriet aan de start. De aankomende Nijmeegse arts kwalificeerde zich op dezelfde dag, dat Nijboer in Athene Euro pees kampioen werd, in Eugene (Verenigde Staten) met een tijd van 2.13,48 voor Helsinki. De Nij- megenaar, die door zijn derde plaats in de dertigkilometerwed- strijd in Dordrecht definitief een ticket voor de wereldkampioen schappen veroverde, weet dat hij kansloos is voor één van de ere plaatsen. "In mijn achterhoofd hoop ik voorzichtig op een plaats bij de eerste vijftien want dan ga ik volgend jaar naar de Olympi sche Spelen in Los Angeles". Verriet, die zegt zich in het begin van de wedstrijd bescheiden te zullen opstellen, weet dat zijn kracht op de laatste tien kilome ter ligt. "In vrijwel alle mara thons, die ik heb gelopen, was het laatste kwart van de afstand mfin sterkste". RIJNSBURG - De partij Peter Pa.rlevliet-Willem Taat was gisteren de hoofdmoot bij het toernooi van de Rijnkanters in Rijnsburg. Olaf ten Bosch had zich al geplaatst voor de kwartfinale in het herenenkelspel C door een afgetekende zege op Louk Verhees jr., 6-0, 6-1. Han de Jong stond tegen John van der Lippe op matchpunt tegen, 6-4, 3-6,6-6 en 5-6 in de tiebreak. Maar John van der Lippe gaf bfi die stand op. Reden? Vermoedelijk vakantie... Dat was natuurlijk op zijn minst een onverwachte ontknoping, maar voor Han de Jong betekende het een plaats in de halve finale, waar hij eigen lijk gelet op zijn vorige resultaten best recht op had. Maar, zoals gezegd was het duel tussen de kampioen van vorig jaar en de aanstormende jeugd, Parlevliet en Taat, de wedstrijd van de dag. het leek een gemak kelijke zege te zullen worden voor Parlevliet, die de eerste set overtui gend met 6-3 op zijn naam bracht. Maar in de tweede set begon Taat eindelijk meer pressie uit te oefenen met zijn technisch goed service en dat veranderde direct het spelbeeld. Weliswaar behield Parlevliet het initiatief, maar hij kon toch niet meer zo domineren als in de eerste set. Dat verhoogde de druk. In een gelijk- opgaande strijd drukte Taat uiteindelijk door op zfin steeds sterker wordende service, 7-5. In de derde set leek hij de beste kansen te heb-' ben op de zege, 4-3, maar Parlevliet bleek een vechter. Hfi sprokkelde de punten bijeen tegen goede lobs en fraaie backhand passeerslagen van Taat en nivelleerde de score, 4-4. Bfi die stand werd de strijd we gens invallende duisternis gestaakt. In het damesenkelspel C won Hetty Bosch van Jeanette Eymaal, 6-3,6-1, ondanks de goede tegenstand van laatstgenoemde. Annemieke Ouds hoorn stuitte tegen de ervaren Doris Knott op meer tegenstand, 6-2,7-5. De halve finales in het damesenkelspel C zien er nu als volgt uit: Simo ne den Hollander-Annemieke Oudshoorn jr, Nolly Bennink-Hetty Bosch. In Nieuw-Vennep werd Bub van der Zee, zesde geplaatst in het herenen. kelspel B. uitgeschakeld door Leon Damen, 3-6, 7-5, 7-6 voor Damen. Laatstgenoemde had gekozen voor een tempoaanval en bleef dat vol houden. Een goed gekozen spelconcept. Bub van der Zee werd er onze ker door en kon op de beslissende momenten niet de rust opbrengen om doeltreffend van repliek te dienen, hetgeen hfi met zfin techniek toch moet kunnen. Karei de Bruin had met Gerard Dogger geen enkel probleem, 6-0,6-1. René Oskam klopte Erik Jan Schreuder in twee sets, 6-2, 6-3. Bij de dames blijft Miriam de Groot onaantastbaar. Carla Quak speelde echt niet slecht, maar verloor kansloos, 6-3, 6-2. FRANK BONTE WAT 16 DOM töt3> ÊR3ER PAT VIE. N'ET TE PA5- 6ECEW I6>?

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9