Spanning loopt op in Libanon C President Shagari wint in Nigeria Isabel Peron keert terug Argentinië wil sancties tegen Brits bedrijfsleven opheffen Dreigementen Druzen Bondsrepubliek "koopt" mensen vrij in DDR Harde hand smoort protest Chilenen "In '80 bijna per ongeluk kernraket VS gelanceerd" Weer botsingen PLO-groepen Italië speurt naar vliegtuig Witte Huis ontvangt commissie-Kissinger Moskou schendt Salt-akkoord ASUNCION (AFP) - Oud-presi dente Maria Estela (Isabel) Marti nez de Peron van Argentinië wordt op 22 augustus verwacht in Paraguay, van waar zij twee of drie dagen later naar Buenos Ai res gaat. De weduwe en opvolgster van ex- president Juan Domingo Peron woont sinds twee jaar in balling schap in Spanje. Op 30 oktober worden in Argenti nië presidentsverkiezingen ge houden en de Peronistische par tij moet daarvoor en voor het vi- ce-presidentschap kandidaten aanwijzen. Mevrouw Peron is voorzitter van de partij. Buitenland LONDEN (Reuter/AFP) - Argenti nië heeft het Britse bedrijfsleven laten weten dat het de financiële sancties die naar aanleiding van de oorlog om de Falkland-eilan- den (Malvinas) waren ingesteld heeft opgeheven, zo is gisteren in bankkringen in Londen verno men. Het besluit is bekendge maakt op de dag dat de minister van economische zaken van Ar gentinië, Jorge Wehbe, in New York is voor de ondertekening van een kredietovereenkomst voor anderhalf miljard dollar. De banken in Groot-Brittannië wil len eerst zekerheid hebben over de opheffing van de sancties. Als blijkt dat er inderdaad weer fi nanciële transacties mogelijk zijn zullen zij de overeenkomst mede ondertekenen. De ander half miljard dollar maakt deel uit van de herfinanciering van 39 miljard dollar aan buitenlandse schulden van Argentinië. De kre dietovereenkomst wordt geslo ten met 263 banken. De Argentijnse sancties hielden onder meer in dat de activiteiten van Britse ondernemingen in Ar gentinië werden beperkt. De on dernemingen mochten ook geen geld naar Groot-Brittannië over maken. Groot-Brittannië wil graag zijn be trekkingen met Argentinië nor maliseren, maar het sluit de mo gelijkheid uit dat er wordt onder handeld over de soevereiniteit over de Falkland-eilanden. Dit zal de kern zijn van de Britse reactie op de oproep van de se cretaris-generaal van de Verenig de Naties, Javier Perez de Cuel- lar, tot de twee landen om het overleg over de omstreden archi pel te hervatten. In zijn bood schap bood de secretaris-gene raal zijn goede diensten aan bij dit overleg. Argentinië heeft dinsdag al laten weten dat het de hulp van Perez de Cuellar aanvaardt. Volgens een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Londen zal Engeland 'binnen kort' antwoorden. VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1983 Premier Thatcher vatte in een ver klaring voor het Lagerhuis op 14 juli het Britse standpunt als volgt samen: "Ik zie op het ogen blik geen enkel perspectief voor een opening van onderhandelin gen met Argentinië en ik ben niet van plan over de soevereini teit (van de Falkland-eilanden) te onderhandelen". Op de vraag wat er dan nog te on derhandelen valt, antwoordde minister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe in een op 7 augustus gepubliceerd vraagge sprek met het Spaanse blad, 'El Pais': "De meest produktieve weg zou zijn, de onvruchtbare discussies over de soevereiniteit te staken en zich liever te con centreren op het herstel van een normalere relatie met Argentinië op andere gebieden, zoals de handel en de luchtvaart". BEIROET (GPD/UPI) - Ondanks de vrijlating gisteren van de drie Libanese ministers, die woensdagavond door Druzen-militieleden ontvoerd waren, blijft de situatie in Liba non uiterst gespannen. Kort nadat zij de drie ministers - een derde van het Libanese kabi net - hadden vrijgelaten, hebben de Druzen laten weten dat zij de beschietingen van Beiroet van de afgelopen twee dagen zullen voortzetten indien de regering van premier Chafik el Wazzan niet aftreedt. Dit was een van de oorspronkelijke eisen van de Druzen geweest toen zij de mi nisters ontvoerden, maar de re gering had enkele uren voor de bevrijding van de ministers al la ten weten geen van de eisen te aanvaarden. Bij de beschietingen van gisteren kwam wederom het internatio nale vliegveld van Beiroet onder hevig raketvuur te liggen. En voor de tweede achtereenvolgen de dag zagen de autoriteiten zich genoodzaakt het vliegveld te sluiten. De hevigste beschietingen deden zich echter voor in de Shoufber- gen zelf, het gebied waar al maandenlang gevochten wordt tussen de milities van de Druzen en de christenen. Volgens de officiële Libanese radio HAMBURG (DPA/UPI) - De Westduitse regering en de DDR zijn het er in "moeizame geheime onderhandelingen" over eens ge worden, dat in deze en de ko mende maand in totaal 350 men sen die in Oost-Duitsland gevan gen zitten, aan de Bondsrepu bliek worden overgedragen. Dit heeft het Westduitse blad Bild Zeitung gemeld. Onder de betrokken gevangenen zouden zich ook medewerkers van de Westduitse geheime dienst bevinden. In ruil voor de gevangenen, van wie er vele tot langdurige straffen waren ver oordeeld, zou de DDR industrie- produkten en aardolie ontvan gen. Een Westduitse regeringswoord voerder wilde het bericht beves tigen noch ontkennen. "Het is normaal dat er op dergelijke mel dingen geen commentaar wordt gegeven, omdat daardoor de on derhandelingen nog moeilijker zouden worden", aldus de woordvoerder. Volgens Bild Zeitung heeft de Bondsrepubliek in de eerste ze ven maanden van dit jaar 700 in de DDR gevangenzittende men sen vrijgekregen. speelde de vrijlating van de drie ministers zich in die Shoufber- gen af onder toezicht van de Is raëliërs onder toezicht van de commandant van de Israëlische troepen in de Shoufbergen. Waarnemers vermoeden dat de Druzen handelden onder druk van de Israëliërs, die het gebied beheersen. De onder Israëlische escorte terug gekeerde Libanese ministers werden gisteren onmiddellijk in het presidentieel paleis door pre sident Gemayel en andere kabi netsleden ontvangen. De rege ring gaf een verklaring uit waar in de eisen van de Druzen onom wonden werden afgewezen. In het Shouf-gebergte kwam het na de vrijlating van de ministers opnieuw tot beschietingen door Druzische artillerie. De Druzen vielen de Libanese legerenclave Kfar Matta aan. Daarbij kwamen twee soldaten om het leven en werden zeventien militairen ge wond. De Israëlische premier Begin toon de zich gisteren teleurgesteld over de voorlopige mislukking van de pogingen van de Ameri kaanse afgezant McFarlane te komen tot terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Liba non. Begin noemde de situatie van Israël in Libanon 'moeilijk', hoewel hij de hoop op een oplos sing niet opgeeft. Politiemannen leiden een demonstrant weg naar een vrachtwagen in de Chileense hoofdstad Santiago. Giste ren, op de vierde dag van nationaal protest tegen het bewind van Pinochet, trad de politie met harde hand op. (Foto AP) SANTIAGO (Reuter/DPA) - De Chileense oproerpolitie is giste ren verscheidene malen in het centrum van de hoofdstad San tiago slaags geraakt met demon stranten die protesteerden tegen het militaire bewind van presi dent Pinochet, dat volgende maand tten jaar aan de macht is. Vijf mensen werden gedood. Er werden ongeveer 200 mensen aangehouden. De incidenten de den zich voor, enkele uren voor dat het van half zeven 's avonds tot half zes 's morgens durende uitgaansverbod van kracht was geworden. Het was gisteren de vierde protest dag tegen de militaire machtheb bers. Twee medewerkers van de Westduitse televisie kregen trap pen en vuistslagen van Chileense militairen, toen zij een betoging bij de nationale bibliotheek in Santiago filmden. Pinochet had m de hoofdstad 18.000 militairen geconcentreerd die naar zijn zeggen opdracht hadden krachtig op te treden te gen ordeverstoringen. Pinochet trachtte woensdagavond nog conservatieve elementen uit de protestbeweging voor zich te winnen door een nieuw kabinet te benoemen, geleid door bur gers en inclusief een, gezagheb bend rechts politicus, de voor malige senator Sergio Onofre Jarpa. Man bijt slang Arlie Waldron uit Lake City in Florida liet het niet op zich zitten toen hij door een ratels lang in zijn arm werd gebeten terwijl hij juist zijn zoontje aan het uitleggen was hoe je een slang aanpakt. Hij nam wraak door het serpent de kop af te bijten, maar dat lukte pas nadat het reptiel hem nog zes keer te pakken had gehad, waaronder een keer in zijn tong. Waldron (42) werd met spoed naar een ziekenhuis overge bracht waar zijn hoofd en nek "opzwollen als een ballon". Hij herstelde echter snel en mocht na zes dagen weer naar huis. Vals alarm De veiligheidsdienst in het Wit te Huis is gisteren opge schrikt door een vals alarm. Agenten van de geheime dienst snelden vanuit het souterrain naar het "ovale bureau", de werkkamer van president Reagan, die zelf juist in een belendend vertrek een ge sprek zou hebben met des kundigen inzake het beleid ten aanzien van Midden- Amerika. Het bleek echter dat er niets aan de hand was. Volgens functionarissen was het misverstand veroorzaakt doordat iemand bij ongeluk op een alarmknop had ge drukt. Record Een vrachtwagenchauffeur in de Bondsrepubliek blijkt in 28 jaar achter het stuur en 700.000 kilometer niet alleen nooit brokken te hebben ge maakt maar ook nooit een rij bewijs te hebben bezeten. Gisteren reed de man in de buurt van zijn huis in Lands hut in de val. Er had een rou tinecontrole plaats. Die heb ben zijn werkgevers nooit ge houden. De chauffeur vertel de dat geen van hen ooit had gevraagd of hij wel een rijbe wijs had. Oplichting Een toeleveringsbedrijf van het Amerikaanse ministerie van defensie heeft de marine een onderdeeltje van 4 dollarcent verkocht voor 110 dollar en een ander bedrijf leverde een voorhamer van ongeveer 15 dollar voor 436 dollar. De fir ma's hebben beloofd het te veel betaalde geld terug te zullen storten. WASHINGTON (Reuter) - Een Amerikaanse kernraket die mo gelijk op de Sowjet-Unie was ge richt, is in 1980 bijna per ongeluk gelanceerd. Dit schrijft de gezag hebbende Amerikaanse colum nist Jack Anderson in een artikel dat zondag verschijnt in het Amerikaanse blad "Parade". Volgens Anderson voerden kapi tein Henry Winsett en luitenant David Mosley op 19 november 1980 op een basis in Kansas een nagebootste lancering uit van een Titan-kernraket. Toen ze de sleutels omdraaiden om de proef te beginnen, gaven de controle- meters aan dat de raket op het punt stond te worden gelan ceerd. "In plaats dat de lampjes zeiden dat de proef was begon nen, zeiden ze "lancering o.k." en "lanceringsprocedure groen", wat betekent datje feitelijk in de lanceringsprocedure zit", haalt Anderson Mosley aan. Om lancering te voorkomen "haal de Winsett de stekker eruit", waardoor de raket uitviel, wat de enige manier was om lancering te voorkomen, aldus volgens An derson Mosley. Anderson schrijft: "Mosley zei dat ze niet absoluut zeker konden zeggen of het geleidingssysteem de raket naar een doel in de Sowjet-Unie zou hebben gestuurd... maar hij zei: de raket zou waarschijnlijk naar het noorden zijn gegaan". De Titan-raketten, die tegen 1987 moeten worden vervangen, staan over het algemeen gericht op Strijd Nicaragua MANAGUA (Reuter) - De strijd in het noorden van Nicaragua ver hevigt zich. Deze maand zijn daarbij tot dusver ongeveer 100 opstandelingen en 20 regerings militairen gesneuveld. Dit heeft minister van binnenlandse zaken Tomas Borge gisteren in Mana gua meegedeeld. Volgens hem maakten de opstan delingen deel uit van de invasie troepen die vanuit Honduras zijn gekomen. Vorige week had het hoofd van de Nicaraguaanse in lichtingendienst, Juilio Ramos, verklaard dat er een door de Ver enigde Staten gesteunde strijd macht van ruim 1.000 man over de noordelijke grens trok en dat er gevechten te verwachten wa ren. doelen in de Sowjet-Unie, zo ver klaarden Amerikaanse functio narissen. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht wil de niet het precieze megatonna- ge van de Titan-raketten vertel len, maar de privé-studiegroep centrum voor defensieinforma tie, die het Pentagon kritisch be nadert, schat het op 9 megaton - bijna 700 maal krachtiger dan de bom die in 1945 Hirosjima ver nietigde. LAGOS (UPI/AFP) - De zittende president van Nigeria, Shehu Shagari, is de winnaar geworden van de zaterdag gehouden presi dentsverkiezingen. Met bijna dertien miljoen stemmen over klaste hij zijn tegenstanders die op hun beurt de regering be schuldigden van manipulaties bij de verkiezingen. Shagari, die kandidaat stond voor zijn regerende Nationale Partij van Nigeria (NPN), won in zes tien deelstaten 25 procent van de stemmen, zo deelde de federale kiescommissie (Fedeco) mee. Hij had zeker vier miljoen stemmen meer dan zijn naaste rivaal, chief Obafemi Awolomo van de een heidspartij van Nigeria (UPN). Deze won in zeven deelstaten 25 procent van de stemmen. Nnam- di Azikiwe van de Nigeriaanse volkspartij (NNP) haalde dat per centage in vier deelstaten. Volgens het Nigeriaanse kiesstel sel moet de winnaar bij de eerste ronde niet alleen de meeste stemmen hebben maar ook in tweederde van de 19 deelstaten minstens 25 procent van de stemmen. Dit systeem is inge voerd om de stammenstrijd enigszins de kop in te drukken. Shagari deed het stukken beter dan in 1979 toen hij de eerste pre sidentsverkiezingen na dertien jaar militair bewind won. Maar de oppositie beschuldigde de re gering van knoeierijen en is in middels bij de rechter in beroep gegaan tegen de uitslag in be paalde deelstaten. De Groot-Nigeriaanse Volkspartij (Gnpp) deed dat voor het noord westelijke Borno waar Gnpp- functionarissen hun stem niet zouden hebben mogen uitbren gen en waar in sommige plaatsen niet eens zou zijn gestemd. Awo- BEIROET (AFP/Reuter/UPI) - In de Oostlibanese Bekaa-vallei zijn gisteravond weer gevechten uit- gebrokén tussen rivaliserende PLO-groepen. Dit heeft radio- Beiroet gemeld. Gezegd werd dat de botsingen tus sen aanhangers van PLO-leider Yasser Arafat en muitende Fa- tah-leden zich concentreerden rond de stad Taanayel. In de buurt van een gendarmeriepost in Shtoura vielen granaten. Er waren geen meldingen van slachtoffers. De hoge militaire raad van de PLO, die de afgelopen dagen bijeen was in de Noordjeminitische hoofdstad Sanaa, heeft een mili taire commissie ingesteld die moet toezien op het wankele staakt-het-vuren tussen de rivali serende PLO-groepen in de Be kaa-vallei. Dit heeft PLO-verte- genwoordiger Abbas Zaki in Sa naa verklaard. De hoge militaire raad van de PLO besloot ook "de gewapende strijd tegen de zionistische bezet ting verder op te voeren", meld de het officiële Saoedische pers agentschap. Niet duidelijk werd of alle PLO-guerrillabewegingen bij de vergadering waren verte genwoordigd. Wel in Sanaa was Arafat zelf. Het verblijf van de leider van de mui tende PLO-leden, Nimr (Abu) Saleh, in de Zuidjeminitische hoofdstad Aden leidde tot specu laties dat de rivalen elkaar moge lijk zullen ontmoeten. Dit meld de het nieuwsagentschap van de golf. "Officiële PLO-kringen ver wachten dat spoedig een ont moeting in Aden zal plaatsvin den tussen Arafat en een rebel- lendelegatie onder leiding van Abu Saleh", meldde het agent schap uit Damascus. lowo's partij betwistte de uitslag in Oyo waar Shagari het vergele ken met 1979 opvallend beter heeft gedaan. Overigens won Shagari ook in 1979 bij de eerste ronde, dankzij een meerderheid van stemmen en een beslissing van het opperste gerechtshof dat de winst in 12 deelstaten en tweederde van de stemmen in de dertiende genoeg was, omdat het getal van negen tien niet door drie is te delen. Azikiwe's partij vroeg bij de rech ter om een verbod op de publika- tie van de uitslag in Anambra in het oosten van Nigeria die de po liticus als een van zijn gebieden beschouwt. Hij vocht bij de Fe deco tevens de uitslag aan in een andere oostelijke deelstaat, Imo, waar Shagari in tegenstelling tot de officiële uitslag niet 25 pro cent van de stemmen zou heb ben gehaald. Alhaiji Aziri Ibrahim van de eerder genoemde Groot-Nigeriaanse volkspartij heeft in een open brief aan Shagari en de andere drie belangrijxsce kandidaten hen ervan beschuldigd van ver kiezingsfraude. De Volkspartij van de Verlossing (PRP) van Al- haji Hussouf, zwaar in de proble men door de verdwijning van op richter en kandidaat Nallam Ani- mu Kano, alsook de Nigeriaanse vooruitgangspartij (NAP) van Tunji Braithwaite hebben een fi gurantenrol gespeeld. Maar de verkiezingsstrijd is nog niet geluwd in het land dat zich graag als de grootste democratie van Afrika presenteert. De kie zers zullen deze maand nog eens vier keer naar de stembus moe ten, voor de gouverneurs van de deelstaten, de senaat, het huis van afgevaardigden en de parle menten van de deelstaten. Dank zij de ruime overwinning van Shagari zou de NPN wel eens ze ker kunnen zijn van de broodno dige meerderheid in het parle ment. ROME (AFP) De Italiaanse auto riteiten zijn op zoek naar een ge heimzinnig vliegtuig, dat van Ge- nève was opgestegen met, vol gens het vluchtplan, Venetië als bestemming. Het toestel is daar echter niet aangekomen, terwijl het, voor zover men weet, ook niet elders in Italië is geland. In Rome vraagt men zich af of wel licht het toestel Licio Gelli heeft vervoerd, nadat deze leider van de omstreden vrijmetselaarsloge P2 dinsdagnacht uit de gevange nis van Champ-Dollon bij Genè- ve was verdwenen. WASHINGTON (UPI) - President Reagan heeft gisteren zijn nieu we commissie voor Midden- Amerika ontvangen en hij droeg haar op naar middelen te zoeken om de grenzen in het betrokken gebied te maken tot "plaatsen van samenkomst in plaats van gewelddadigheid". Op een onverwachte persconferen- NEW YORK (Reuter) - De Verenigde Staten hebben een nieuw Russisch radarsysteem ontdekt dat wel eens een schending zou kunnen zijn van Salt-1 uit 1972, het verdrag tegen anti-raket-raketten, berichtte gisteren CBS-televisie. Het'systeem is door een Amerikaanse verkennersatelliet voor het eerst waargenomen op 24 juli en de bouw moet twee jaar hebben gevergd, aldus CBS, die inlichtingenkringen aanhaalde. Een woordvoerder van het ministerie van defensie had nog geen com mentaar. Volgens de televisiemaatschappij is het radarsysteem opgesteld bij de stad Abalakowo en is het een vroegtijdig waarschuwingssysteem voor binnenkomende kernkoppen. tie na de bijeenkomst zei Reagan dat het zijn bedoeling was alle mensen van Noord en Zuid- Amerika bijeen te brengen als "gelijke partners en bondgeno ten". Om dat te verwezenlijken was tijd nodig, zei hij. "De revoluties heb ben als regel altijd alleen maar gediend om de ene groep heer sers te vervangen door de ande re. Laat ons deze grenzen plaat sen van ontmoeting maken in plaats van strijd. Ik hoop dat we hiervoor de hoeksteén kunnen leggen en de meer dan 600 mil joen mensen op het continent sa menbrengen. Laat ons met Mid- den-Amerika beginnen". Tijdens het maken van de foto's had Reagan gezegd dat de com missie onder leiding van oud-mi- nister van buitenlandse zaken dr. Henry Kissinger "volledig onaf hankelijk" zou zijn en blijven. Zij is volgens hem een goede com- President Reagan heeft gisteren in het Witte Huis de leden ontvangen van de commissie Kissinger, die hem moeten adviseren over een beleid voor Midden-Amerika. Op de foto links, voorzitter Henry Kissinger, rechts commissielid Lane Kirkland. ,foto ap> missie en zij weerspiegelt een verscheidenheid aan meningen en hij hoopt dat zij onveranderd van samenstelling zal blijven. Na de bijeenkomst zei commissie lid Henry Cisneros, democra tisch burgemeester van San An tonio, Texas, en criticus van Rea- gans Midden-Amerika-politiek, dat de president een "indringen de en ontroerende verklaring over de armoede in het gebied" had afgelegd. Die armoede lag volgens de president aan veel wat in Midden-Amerika te corri geren is, ten grondslag.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6