NAM zoekt in Leiden en Oegstgeest naar olie en gas Branden langs spoorlijn Mogelijk ontslagen bij De Eendracht Het kan geen kwaadje weet maar nooit VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1983 LEIDEN - Langs de spoorlijn richting Haarlem en Schiphol zijn gisteravond en vanmorgen diverse branden uitgebroken. Om zes uur kwam daarvan de eerste melding bij politie en brandweer binnen. Even voorbij het Rijnsburgerviaduct werden op drie plaatsen brandhaarden geconstateerd. De brand breidde zich zo snel uit in de richting van Warmond dat de NS moest worden gewaar schuwd. Afgezien van het feit dat er enige voofcichtigheid moest worden betracht, ondervond het treinverkeer echter geen grote hinder van de branden. Vertra ging was er nauwelijks. In drie kwartier kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Aan de kant van de Boerhaavelaan was vijftig meter berm wegge brand, aan de kant van de Haar lemmertrekvaart driehonderd meter. Om tien over half acht gisteravond moest de brandweer echter nog een keer uitrukken. Ditmaal was brand uitgebroken bij het tun neltje aan de Broekweg in de Me- renwijk. Het vuur was ditmaal snel gedoofd. Vanmorgen om negen uur was het voor de derde maal raak. Ook nu weer bij de Oegstgeesterweg. De brandweer was het vuur dat op een paar plaatsen woedde ook nu weer snel de baas. Over de oorzaken van de brandjes wordt nog in het duister getast. Bij de Leidse politie en de spoor- politie wordt zeker niet uitgeslo ten dat er bewust brand is ge sticht. Van de zijde van de brand weer wordt op de mogelijkheid gewezen dat treinpassagiers brandende sigarettenpeuken uit het raam hebben geworpen. Een derde mogelijke oorzaak zijn vonken die ontstaan bij het rem men van de treinen. Egyptenaren land uitgezet LEIDEN Vijf Egyptenaren, in leeftijd variërend van twintig tot vijfentwintig jaar, zijn gistermor gen om negen uur op de Sta tionsweg aangehouden. Zij ble ken niet in het bezit van geldige verblijfspapieren. Wel beschik ten zij over visa voor België. In de loop van de dag werden de vijf daarop met de trein naar Roosendaal gebracht en overge dragen aan de marechaussee. Aanrijding LEIDEN - Vier mensen zijn gis termiddag op de Rijnsburgerweg rond half twee betrokken ge weest bij een aanrijding. Een ne gentienjarige bromfietser uit Leiden reed, komende van de Wassenaarseweg, op het fietspad richting station toen plotseling drie mensen (vader, moeder en kind) het trottoir verlieten om over te steken. Een botsing was niet meer te vermijden. Omstan ders brachten het viertal naar de afdeling heelkunde van het AZL. Het gezin kon daar snel en zon der noemenswaardige verwon dingen weer vertrekken, maar de bromfietser kwam ër minder ge lukkig af: hij hield een gebroken sleutelbeen aan het ongeval over. LEIDEN Het gold als de parel van de Leidse stadsvernieuwing en als de grootste nieuwbouw wijk in een Nederlandse binnen stad: het gebied Herengracht- Zijlsingel. Inmiddels zijn er wat doffe kanten bijgekomen. De vele gebreken die woningen aan de Oranjegracht en Waardgracht spoedig na de bouw bleken te hebben fouten van de bouwers, gevolg van slecht gemeentelijk toezicht werpen een ander licht op de voortvarendheid waarmee dit meest oostelijke deel van de Leidse binnenstad in het midden en aan het einde van de jaren ze ventig is aangepakt. Nochtans toont deze foto aan dat het veranderde denken over de binnensteden in veel gevallen nog niet te laat is gekomen. Was er tijdig geld geweest om de ideeën uit de jaren zestig te ver werken Leiden zou zijn eigen mini-Manhatten hebben gehad. Herengracht-Zijlsingel - officiële benaming: Havenwijk (in de volksmond ook wel 'De Door braak' of de 'Leidse Jordaan') - is een 'eiland' zoals ook op deze foto blijkt. Aan vier kanten om geven door water. Aan de noord kant op deze foto, feitelijk is het de oostzijde slingert de Zijlsin gel langs het gebied. Rechts, op de foto maar nauwelijks zichtbaar, het water van de Nieuwe Rijn, met aan de overzijde de Utrecht se Veer. Evenwijdig aan de Zijl singel loopt de Herengracht en links daarvan het water van de Haven. De foto laat ook een gedeelte zien, aan de rechteronderkant, van een ander stadsvernieuwingsge bied: Pancras-Oost, gelegen tus sen Herengracht, Hooigracht, Oude Rijn en Nieuwe Rijn. Aller eerst is rechtsonder een gedeelte te zien waar de stadsvernieu- wingsdrang wel tot sloop, maar nog niet tot wederopbouw heeft geleid: het Ir. Driessenplein. Een parkeerterrein waar bezoekers van de Haarlemmerstraat-pro menade veelvuldig hun auto neerzetten. Het wordt aan de on derzijde begrensd door de Hooi gracht, links de Oude Rijn, rechts de Ir. Driessenstraat en daartus senin de Middelstegracht. Het is niet de bedoeling dat het plein zo kaal blijft plannen voor de bouw van woningen, winkels, een parkeergarage hebben alle maal de revue gepasseerd; voor alsnog is niet duidelijk wat en vooral wanneer er precies ge bouwd zal worden. Links en rechts van de Driessen straat strekt zich Pancras-Oost verder uit. Met oude en nieuwe huizen, sommige nog in aan bouw. Evenwijdig aan de Mid delstegracht loopt de Uiterste gracht, vervolgens de Vestestraat en daarna de Herengracht. Ir. Driessenstraat gaat via de ver nieuwde en verbrede Kerkplein- brug over de Herengracht in Oos terkerkstraat over en daarmee zijn we in het gebied Heren gracht-Zijlsingel beland. De Oos terkerkstraat hakt de wijk in tweeën. Met links woningen die voornamelijk door de Stichting Nieuw Groenhoven zijn gebouwd en vooral door oudere Leide- naars worden bewoond. Rechts het gedeelte waar de laatste ja ren zoveel om te doen is geweest: de huizen van de Leidse Woning Stichting. Het gebied 'begint' bij het gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau, begrensd door Herengracht, Oosterkerkstraat, Langestraat en Waardkerksteeg. Evenwijdig aan Herengracht lo pen, na de Langestraat, achter eenvolgens de Oranjegracht en de Waardgracht. Geheel rechts aan de Oranjegracht staat het bejaardencentrum Huis op de Waard het 'belet' er de Waard gracht door te stromen en was destijds daarom een omstreden project. Linksboven van het Huis op de Waard: een stukje oud bouw, het voormalige Minnehuis, nu bewoond door jongeren. He rengracht, Langestraat, Oranje- gracht en Waardgracht worden doorsneden door de Groenesteeg, die uitkomt op de door bomen omgeven begraafplaats aan de Zijlsingel. Boven, rechts, de begraafplaats is trouwens nog net een gedeelte van het Veerhuis te zien, een com plex van de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren. Keren we nu terug naar Herengracht- Zijlsingel en wel het gebied ter linkerzijde van de Oosterkerk straat, dat doorsneden wordt door water: de Zuidsingel. Het gedeelte links van de Zuidsingel bestaat nog grotendeels uit oud bouw. We zien, nog grenzend aan het water van de Herengracht, de Kalvermarkt en evenwijdig daaraan achtereenvolgens de Kijf gracht en de (weer open te graven) Minnebroersgracht, gele gen aan een kaalgeslagen terrein waar zelfbouwers hun gang mo gen gaan. De toekomstige bewo ners weten zich verzekerd van een fraai uitzicht: op de Zijlsin gel en op het Ankerpark, waar van links nog een stuk te zien is. Vroeger stond hier de Grofsmede rij. Aan de Zijlsingel is uiteraard het dominerende gebouw van de Meelfabriek te zien en aan de an dere zijde van de singel zijn we de binnenstad uit en begint de Zeeheldenbuurt. Resteert nog het gedeelte linksonder op de foto, met als middelpunt het aan drie kanten door water omgeven Ha venplein. Rechtsonder daarvan loopt de Haarlemmerstraat en omliggende bebouwing, door kruist door de Koestraat. Het wa ter rechts van de Haarlemmer straat is de Oude Rijn en links de Oude Vest/Oude Singel, met op de hoek linksonder het kaalgeslagen Zoutkeetterrein, aan de noord kant begrensd door de Hout markt. Aan de andere kant van het water het begin van de Oude Herengracht en rechts, haak daarop, de Haven. (Vervolg van pagina 1) LEIDEN Het financiële tekort bij woningbouwvereniging De Eendracht leidt mogelijk tot ont slagen onder het onderhoudsper soneel. De gemeente is in overleg getreden met het bestuur van de woningbouwvereniging om te kijken hoe de stand van het on- derhoudsfonds structureel ver beterd kan worden. Eén en ander zal hoogstwaar schijnlijk betekenen dat de uit gaven voor onderhoud sterk be perkt dienen te worden. Dit wil zeggen dat personeel moet wor den ontslagen, dan wel dat min der onderhoud gepleegd kan worden aan het woningbestand van De Eendracht. Als belangrijkste storende factor in de verhouding tussen inkomsten en uitgaven wordt evenwel het personeelsbestand van de wo ningbouwvereniging genoemd. Kort geleden heeft het bestuur van De Eendracht ontslag aange vraagd voor drie van de tien man onderhoudspersoneel. Als be langrijkste reden voor ontslag had het bestuur van De Een dracht aangegeven dat het nood zakelijke onderhoud van haar woningbestand was verminderd als gevolg van de renovatie. De onslagaanvraag is door het Ge westelijk Arbeidsbureau echter niet geaccepteerd. Wethouder Tesselaar van volks huisvesting laat desgevraagd we ten ook de indruk te hebben dat de eigen onderhoudsdienst van De Eendracht duur is. Volgens de wethouder moet een dusdani ge oplossing voor de financiële problemen van de woningbouw vereniging worden gevonden dat de stand van het onderhouds budget structureel wordt verbe terd. Daarbij zal ook in discussie worden gebracht de mogelijke aansluiting van De Eendracht bij de centrale onderhoudsdienst van een aantal Leidse woning bouwverenigingen. "De aanslui ting bij de CTW (Centrale Tech nische Werkplaats) heeft de voorkeur van de gemeente, maar de woningbouwvereniging is daar autonoom in", aldus Tesse laar. De voorzitter van De Eendracht, A. Mittelmeijer. zei vanochtend "niet in *staat te zyn de proble men van de woningbouwvereni ging toe te lichten". Flinke buit bij inbraak Milanenhorst LEIDEN - Inbrekers hebben gis termiddag een waardevolle slag geslagen in een flat aan de Mila nenhorst. Sieraden, een spel computer, een muntencollectie en een postzegelverzameling werden buit gemaakt. Dat alles vertegenwoordigde volgens de eigenaar een waarde van 20.000 gulden. De inbrekers zyn bin nengekomen na een raam te heb ben opengewrikt. LEIDEN Voor de tweede keer binnen een aantal jaren is de Ne derlandse Aardolie Maatschappij in Leiden en Oegstgeest bezig met zogenaamd vibro seismisch onderzoek. NAM-woordvoerder F. Duut: "Of er gas en olie in de bodem zit, ach, daar kurinen we nu natuurlijk nog helemaal niets over zeggen. Zie het maar zo: wij beginnen altijd met niets". In mei '80 verrichtte de Nam ook een onderzoek in Leiden. De re den: veel steden in Nederland zijn geologisch gezien nog witte vlekken. Onderzoek kan geen kwaad, want je weet maar nooit of je gas of olie vindt. De vraag is natuurlijk waarom de NAM nu weer een onderzoek doet. Verwachten ze misschien gas of olie te vinden? NAM- werknemer Duut zegt dat die vraag met ja noch nee kan wor den beantwoordt. Duut: "Sommige mertsen zullen denken: die Nam blijft maar te rugkomen; wat zal er aan de hand zijn? Nou kijk, een paar jaar geleden is er een profiel ge maakt. De gegevens zijn daarna bestudeerd door geologen. Is het nu zo dat die zeggen: die bodem ziet er niet ongezond uit, dan ko men we nog een keer terug. Of de kans groot is dat er inderdaad gas of olie in de grond zit kun je in dat stadium niet zeggen". Een paar jaar geleden schoot de NAM een paar lijnen, zoals dat in het vakjargon heet. Dat betekent gewoon dat een bepaald gebied wordt onderzocht. Ditmaal wordt dat gebied nog eens nauw keuriger bestudeerd; er worden dus meer lijnen geschoten. Op de vraag waarom het een paar jaar heeft geduurd totdat de NAM terugkeerde antwoordt Duut: "Daarvoor zijn natuurlijk verschillende redenen. Om te be ginnen zijn de geologen wel een tijdje bezig met het interpreteren van de gegevens. Bovendien moeten wij ook prioriteiten stel len. We hebben nog wel meer ge bieden te bestuderen! En onze ploegen hebben vanzelfspre kend ook maar een bepaalde ca paciteit". Het onderzoek vindt 's avonds en 's nachts plaats. Overdag heb je na melijk teveel hinder van verkeer; vrachtwagens vooral. Er wordt gewerkt met drie trucks. "Die trucks", zo begint Duut zijn uitleg, "rijden op een gelijke af stand van elkaar. En ze schuiven ook synchroon op. Goed, onder de truck zit een plaat. Die komt op een gegeven moment naar be neden en drukt zich op het weg dek vast. Dat gebeurt met zo'n kracht dat de achterkant van de truck omhoog komt. Grappig ge zicht is dat natuurlijk: drie trucks met hun kont omhoog". Op de trucks staan dieselgenerato ren die ervoor zorgen dat de pla ten gaan trillen. De trillingen kunnen tot vier a vijfduizend me ter diep gaan, zo verzekert Duut ons. "En uiteindelijk worden die trillingen weer opgevangen in de centrale registratiekamer. Het materiaal kan dan worden bestu deerd door de geologen". Geruisloos vindt het onderzoek niet plaats: er zullen ongetwij feld bewoners zijn die wakker worden door de trillingen. "We informeren de mensen natuur lijk van tevoren", stelt Duut. "Het kan vervelend zijn, die tril lingen. Er is maar één seconde voor nodig om wakker te wor den. Wij proberen het de bewo ners vanzelfsprekend zo goed mogelijk naar de zin te maken. Sneuvelt er in een huis iets, dan kunnen ze altijd bij ons terecht. Nee, daar zorgen we wel voor, want die roep - de NAM vergoedt - moet ons natuurlijk vooruit snellen". (foto Holvast) Hengelsport Elf september wordt er in de Zijl een viswedstrijd georganiseerd waarvoor een ieder ouder dan zestien jaar zich nu al kan in schrijven. Er wordt op totale lengte gevist (maatvis). Inlich tingen kunnen worden inge wonnen bij Parvaftel. 124755 ingeschreven kan worden bij de Double Dutch Inn (Nieuw- straat), hotel Katwijk (Boule vard, Katwijk) en de fa. Parva Herenstraat Bingo De Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk organiseert maan dag vijftien augustus in het clubhuis aan de Maredijk om acht uur een bingo-awnd. Daarmee wordt tevens het zoen geopend. El Cid Aanstaande maandag ivordt in de Pieterskerk de officiële ope ningsplechtigheid van de tra ditionele El Cid-week gehou den. In die week worden aan staande eerstejaars studenten wegwijs gemaakt in Leiden. Dit jaar is gekozen voor een fietsthema: 'Proloog door Lei den'.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3