ES SO stelt beroep in tegen reinigen grond Vijftig jaar langs de deur met collectebus Oegstgeestse (71) koninklijk onderscheiden Gebakken eieren van Swetterhage kosten brandweer veel gekf VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1983 Bijdragen: Hans Veldhuizen Adriaan Brandenburg en Thijs Jansen Bremnier voorspelt Precies tien graden was het van nacht in de tuin van de Valken- burgse amateur-weervoorpel- ler Bremmer. De nachten wor den koeler, maar over de zo mer tot nu toe hoeven we zeker niet te klagen. Het ziet er ech ter naar uit dat het mooie weer van de afgelopen dagen niet zo lang meer zal aanhouden. Ten minste. als de verwachting van Bremmer uitkomt. Het hogedrukgebied dat de voor naamste reden was voor dat mooie weer neemt langzaam maar zeker in betekenis af. Het verzwakt aan de oostzijde. Niettemin is er in geheel West- Europa nu een groot gebied met dezelfde luchtdruk, wat betekent dat er weinig wind is te voelen. De wind die er is komt uit het noordwesten. Volgens Bremmer is de kans aanwezig dat door deze win den een wolkendek dat zich nu nog boven zee bevindt onze contreien zal bereiken en dan is het gedaan met de zon. Bremmer voporspelt echter dat neerslag nog niet is te ver wachten. De temperatuur zal zich de ko mende dagen volgens de Val kenburger bewegen tussen de 18 en 20 graden. De luchtdruk was vanmorgen 1014 millibar. Leuk tochtje van ballonvaarders WASSENAAR/RAAMSDONKS- VEER Voor de eerste keer in de geschiedenis van de natio nale ballonvaart willen drie Nederlanders, onder wie een vrouw, proberen met een bal lon non-stop de Atlantische Oceaan tussen Amerika en Eu ropa over te steken. Eén van hen is de Wassenaarse auto-importeur Evert Louw man (42). "Op 1 juni volgend jaar willen we in Amerika startklaar staan bij Presque Is le in de staat Maine", zeggen ze. "Het zal dan van het weer afhangen wanneer we vertrek ken". Gistermiddag gaf de bemanning in het Nationaal Automobiel museum in Raamsdonksveer een toelichting op dc plannen om de oceaan met behulp van een gigantische ballon, die de 'The Flying Dutchman' wordt gedoopt, over te steken. Alle vragen waren welkom behalve die over de kosten en de geld schieter van het avontuur. "Daar willen we niet op ingaan", zei Henk Brink, die als gezag voerder samen met zijn vrouw de oversteek zal wagen. "Het is voor ons een puur sportieve prestatie". Hij en zijn vrouw hebben samen ruim duizend uur met een ballon gevlogen, zodat over hun rol in het avon tuur geen vragen zijn. Bij de Wassenaarse importeur ligt het anders. Hij heeft er on geveer tachtig uur opzitten. "Maar de komende negen maanden zijn voldoende om Evert Louwman op het niveau te krijgen waar ik hem hebben wil", zegt gezagvoerder Henk Brink, die de reis 'puur voor de hobby meemaakt'. Evert Louwman zegt ruim twee ëneenhalf jaar geleden onder de bekoring van de ballonvaart te zijn gekomen toen hij zijn eerste vlucht maakte. "Ruim twaalf maanden terug zijn we voor het eerst gaan praten over een non-stop vlucht over de oceaan. Nu zijn we zo ver dat alles min of meer is afgerond en dat er een garantie is voor de te maken kosten. Maar we hebben nog een lange weg te gaan". Om in top-conditie en voorbe reid op alle eventualiteiten te zijn gaan de drie bemannings leden in de komende maanden een intensief trainingspro gramma volgen. Naast condi tietraining vermeldt het pro gramma onder meer parachu tespringen, training in het om gaan met zuurstof aan boord en het leren van overlevings technieken op zee. De beman ning moet natuurlijk ook kun nen navigeren. dubbele branders VHF-radio antenne HF-radio antenne satelliet navigatie noodzender keuken radar hoogtemeter zuurstofcilinders Daarnaast gaat Evert Louwman grote delen van de vlucht filmen, waartoe hij een spoed cursus voor cameraman gaat volgen. Het maken van een film is nodig omdat het één van de manieren is om aan geld voor het avontuur te ko men. "Er worden binnenkort besprekingen begonnen over de verkoop van de rechten van de film", aldus Louwman. Ook het meenemen van een zen ding speciale poststukken kan geld in het laatje brengen. Op de dag van vertrek worden de enveloppen van de poststuk ken in de startplaats Presque Isle in de staat Maine onder toezicht van een notaris afge stempeld en aan boord ge bracht. Na landing in Europa worden de enveloppen op nieuw afgestempeld op het postkantoor dat het dichtst bij de landingsplaats ligt. Daarna worden de poststukken naar de geadresseerden verzonden. Het trio wil volgend jaar zomer proberen in Nederland te lan den. Dat is niet zo moeilijk als het lijkt, want tegen de tijd dat ze de Europese kust bereiken kan met behulp van 'hoogtese- lecetie' de meest gunstige wind worden gezocht om de cabine waarin de aëronauten zitten naar Nederland te laten drijven. De ballon waarmee de drie Ne- (tekening PR) derlanders de oversteek willen wagen moet nog worden ge maakt. Hij wordt waarschijn lijk geleverd door een bedrijf in Duitsland en één in Enge land. De bedoeling is dat er een gecombineerde gas/hetelucht ballon uit de twee fabrieken komt rollen. Dat is omdat het helium waarmee de binnenste ballon is gevuld 's nachts min der draagkracht heeft omdat het afkoelt. De heteluchtballon die om de an dere ballon heenzit wordt te gen dat de zon achter de hori zon verdwijnt in gebruik geno men. Met behulp van branders wordt de heteluchtballon op temperatuur gebracht met als gevolg dat de helium ballon ook weer meer draagkracht krijgt. Dit systeem heeft twee voordelen: er onstaat een vrij egaal vliegniveau zonder 'ber gen en dalen' vanwege afkoe ling/inkrimping dan wel ver warming/uitzetting door de min of mindere mate van zon licht en ten tweede is een ge combineerde gas/heteluchtbal lon veiliger. En die veiligheid zal volgens de bemanning steeds voorop staan. Evert Louwman: "We gaan een eerste klas training volgen en eerste klas materiaal gebruiken. Dat brengt met zich mee dat het een hele kostbare zaak wordt. Maar hoe we pre cies aan het geld komen vertel ik niet". Reekers leidt in rolstoelmarathon Huub Nelisse uit Vlaardingen heeft gisteren in het kader van de rolstoelwedstrijden de etap pe van Alphen aan den Rijn naar Zoetermeer gewonnen. Johan Reekers uit Enschede legde beslag op de tweede plaats. Hij arriveerde op twee seconden. Derde werd Eddie Pieterse uit Maassluis. De drie man maakten deel uit van een zeven man sterke kopgroep, waaruit de Leidenaar André Moedig snel wegviel. Reekers blijft door zijn klasse ring in het bezit van de gele trui. Nelisse versterkte zijn po sitie in het klassement om de groene trui. Voor de Duitser Rolff Zeyer liep het allemaal minder goed af. Hij moest hal verwege de strijd een plaatsje zoeken in de bezemwagen. Vandaag staat de etappe Maas sluis-Den Haag op het pro gramma. Morgen voert de laat ste rit langs de kust via Kat wijk en Noordwijk om rond kwart voor drie in Oegstgeest de eindstreep te bereiken. Leiden Filmhuis LVC - Breestraat 66. Italiaanse film 'Liefde en Anarchie', 21.15 en 23.30 uur. Hooglandse kerk - concert door Folkert Grondsma, orgel, 20.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - films: 'Sherpa's van Komjong'. 11.30 en de maan'. 16 u-.. Breehuys - vuurvreter, buikdanseres e.d.. 13-18 uur LVC - swingavond, 21-2 uur. Verenigingsgebouw Ons Buiten - mid zomertentoonstelling. 20-22 uur. ZATERDAG Bij benzinepomp Wassenaarse Rijksstraatweg Leiden Verenigingsgebouw Ons Buiten - mid zomertentoonstelling. 10-18 uur. Hartebrugkerk - wandelorgelconcert door Mark Schaap, 15-15.30 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt. 9.30-17 uur. ARTSEN Leiden Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord. Groenoord. Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 24 uur B. Crul. Noord- eindsplein 8a, tel. 142888; spreekuur 12 en 17 uur Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk. de Waard: za 8 uur tot zo 24 uur: W. de Bruyne. de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boer. v.d. Helm laan 5, tel. 310420; spreekuur vlgs af spraak. zo 8 uur tot 24 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123; spreekuur 12 en 17 uur. ,Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen. Meijer, Reinders, Tan. v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: za, Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834; spreekuur 11-11.30 uur in Ge zondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. zo, Tan, Schoenerwal 13, tel. 210890; spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp za, F. de Waard, Raaphorst 159, tel. 897643; spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 8, tel. 894539; zo, L. Mid dendorp, Hoofdstraat 40. tel. 410070; spreekuur van 12.30-13 uur aan het zelfde adres. Oegstgeest E.W.F. van Walchren, Oranjelaan 29, tel. 174830. Voorschoten za. C. Meijer, Rouwcooppark 11, tel. 2493; zo. A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159. Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. Weterinpinan 4 tel. 78303. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 12 augustus tot 19 augustus door: Haven Apotheek. Haven 18, tel. 120085; Apotheek Noord-Hofland, Thorbec- kewee 3. Voorschoten, tel. 762877. WASSENAAR ESSO-Nederland is in beroep gegaan bij de Raad van State tegen de beslissing van de provincie waardoor de oliemaatschappij wordt gedwóngen de ver vuilde grond bij een benzinestation aan de Rijksstraat weg op te ruimen. De provincie heeft ESSO verantwoor delijk gesteld voor de vervuiling met olie en bezine van achthonderd kubieke meter grond. De benzinepomp ligt in een waterwingebied. Wethouder Kohlbeck overhandigt de koninklijke onderscheiding aan mevrouw Maandag. In het midden haar <nan. (foto Holvast) In eerste instantie wees ESSO de verantwoordelijkheid van de hand. De vervuiling zou zijn ver oorzaakt door het naastliggende autobedrijf. Maar door later met een rapport te komen, met daar in een kant en klare oplossing voor het opruimen, trok ESSO het boetekleed aan. Nu stelt de oliemaatschappij zich echter op het standpunt dat niet zij verantwoordelijk is voor de vervuiling maar de eigenaar van het benzinestation. De tanks, die wel van ESSO zijn, zouden niet hebben gelekt, zodat de vervui ling op een andere manier moet zijn ontstaan. Bijvoorbeeld bij het vullen van de ondergrondse olie- en benzinetanks. Door het beroep van ESSO zal de grond in het waterwingebied nog langer verontreinigd blijven. De gemeente Wassenaar toonde zich desgevraagd nogal verrast over het besluit van de oliemaat schappij om een beroepsproce dure te beginnen. "Blijkbaar wil ESSO niet zonder meer voor de kosten opdraaien", meende een woordvoerder. "Die rommel ligt er dan nog wel langer". Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Canan dv. M. Al- tay en H. Efe, Jasper zv. J. den Hol lander en G. Euser, Ayfer dv. H. Te- zerdi en H. Dirak, Thomas Christiaan zv. J.P.C. van der Peet en J.M. van Loon, Selma dv. I. Alver en F. Dur- mus, André zv. H. v. Egmond en A.M. Glasbergen, Sonja dv. J. Scheerstra en M.E.G. v. Abswoude, Robert Jan zv. P.J. Heemskerk en N.A. Brussee, Alex Josef zv. H.W. Schiller en E.A. Byers, Christiaan zv. W.B. Meijer en A.M. Zwanenburg, Theisje dv. J.A. v. Dorsten en D.S. Timmerman, Patrick zv. J. van den Berg en L.W. Hoek, Geertje Christina Wilhelmina dv. G.J.M.J. van den Aardweg en M.A.C. Knots, Stefan zv. G.S. Gooris en J. Singor, Arestha Sandhna dv. S. Chin- toe en T. Kalicharan, Martijn Adolf Petrus zv. P.J. Kortekaas en T.A.M. Koomen, Erica Johanna dv. G.M.C. v. Maren en J.H.R. Meijlink, 'Hendrik Lucas Cornelis zv. H.J. Bakker en C.C. Mieremet, Eefje dv. J.C.M. Vis ser en M.C.A.E. van Noort, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten J. Frencken, J. Röntgenlaan 14, Leid- schendam. tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- tel 142100. WIJKVERPLEGING Leiden Intèrkruis, Middelweg 38. tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131. spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Intèrkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschotel [ezondheid: tel. 4641. OEGSTGEEST - "Liefdadig werk is er tegenwoordig niet meer bij. Het is allemaal van 'wat kan ik ermee verdienen'. En dit werk is toch zo mooi". Mevrouw A. Maandag-De Jong spreekt uit ervaring. Precies vijf tig jaar geleden stelde zij zich als vrijwilligster beschikbaar voor het werk dat nu het Fonds voor Epilepsiebestrijding 'De macht van het kleine' heet. Ruim dertig jaar staat zij al aan het hoofd van de afdeling Oegstgeest. Voor haar verdiensten ten bate van de medemens kreeg zij vanmorgen de Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zil ver opgespeld door wethouder Kohlbeck. De vandaag 71 jaar oud geworden jubilaresse begon aanvankelijk alleen als collectante. "Toen in de jaren dertig was het nog ie dere week twceeneenhalve cent ophalen. Daarom werd het de tweeëneenhalve centsvereniging en later 'De macht van het klei ne' genoemd". Tijdens de oorlogsjaren was me vrouw Maandag de enige collec tante in Oegstgeest en een deel van Leiden. "Niemand durfde toen langs de deuren te gaan om geld op te halen. In die jaren was er ook een NSB'er contribuant. Dat wist ik. Nou, die heb ik toen gewoon overgeslagen. Pas na de Contact In oktober 1952 werd zij gevraagd de leiding op zich te nemen van de afdeling Oegstgeest. Zij ac cepteerde de functie, maar ging ook gewoon door met collecte ren. "Het gebeurt niet veel dat een leidster van een plaatselijke afdeling ook nog collecteert", vertelt mevrouw Maandag. "Maar alleen de leiding op mij ne men zonder te collecteren, zoals het fondskantoor dat van mij verlangt, doe ik niet. Want dan zeggen de mensen: 'Zij kan ge makkelijk praten achter die tafél. Welke wijk loopt ze zelf?' Boven dien vervalt dan de band met de contribuanten die je in al die ja ren hebt opgebouwd. Dat con tact is me nog steeds heel veel waard. Nu ben ik wel bezig om wat werk af te stoten. Vergeet niet dat er een heleboel werk bij komt kijken. De vergunning aan vragen, collectebussen halen en wegbrengen, de etiketten er om heen doen, de woonwijken ver delen en de administratie bijhou den. En het voornaamste is het bijeen krijgen van collectanten. Ieder jaar moet ik voor de huis- aan-huiscollecte zo'n honderd geldophalers opbellen. Daar gaat een heleboel tijd in zitten". Een begin dit jaar geplaatste op roep in een plaatselijk blad voor mensen die een gedeelte van haar werk wilde overnemen le verde niets op. "Niemand heeft daarop gereageerd", zegt ze te leurgesteld. Weinig hoopvol is mevrouw Maandag ook over de resultaten van het initiatief van de gemeente Oegstgeest om werklozen in dienst te stellen van het vrijwilligerswerk. "Vol gende week hoop ik van de ge meente te horen wat er al bereikt is. Maar of er zich werklozen be schikbaar zullen stellen als werk kracht betwijfel ik. En er is hier in Oegstgeest toch nog zo'n groot werkterrein. Want als ik het uit ga tellen dan komen er uit de Leidse Raadsherenbuurt en de Vogelwijk veel meer donaties dan uit Oegstgeest. En ook de nieuwbouwwijk Haaswijk is nog onontgonnen terrein". Traantje Maandag; "Als dit werk niet kan worden gecontinueerd, zou dat zonde zijn. Dat zou ik verschrik kelijk vinden. Wanneer mijn ge zondheid het toelaat - ik heb een versleten heup en kan alleen nog fietsen moet ik wel doorgaan met het vele werk. Ik kan er toch moeilijk afstand van doen. Als het eenmaal zo ver is, dan denk ik dat er wel een traantje zal val len". ZOETERWOUDE - "Als er een eitje wordt gebakken in Swet- terhage gaat soms de brand melder al werken. Dat is ten minste nog een aanwijsbare re den, het komt ook voor dat we uitrukken terwijl totaal niet bekend is wat de oorzaak van het valse alarm was. Ook al verminderen de valse meldin gen onze paraatheid niet, het is best een kostbare aangelegen heid". Aan het woord is het hoofd van de afdeling verbindingen van de Leidse brandweer, P. Roes- tenberg. Zijn mannen vertoe ven de laatste maanden regel matig in Zoeterwoude. Niet voor hun lol overigens, maar omdat in de woon- en leefge meenschap voor verstandelijk gehandicapten 'Swetterhage' de brandalarminstallatie erg krap staat afgesteld. De bewo ners van Zoeterwoude raken al gewend aan de sirenes van brandweer, politie en GG en GD die zich na elk alarm naar Swetterhage spoeden. Gelukkig was in alle gevallen het alarm vals. De oorzaak van de valse meldin gen ligt volgens H. Bouter, coördinator van Swetterhage, in de enorme gevoeligheid van de brandmelders die her en der in het complex zijn aange bracht. Het warme weer is vol gens Bouter de oorzaak dat de melders eerder aanslaan dan normaal. "De warmte zorgt voor zwevende stoffen in de lucht die de melders vuil ma ken en het alarm eerder doen overgaan. Maar ook het bak ken van pannekoeken veroor zaakt soms een brandmel ding", aldus Bouter die hoopt dat de brandweer in opperste staat van paraatheid blijft en niet van te voren al aanneemt dat het wel weer vals alarm zal zijn. Wat dat betreft is hij zeer tevreden over de Leidse vuur- bestrijders, omdat ze na elke melding binnen vijf minuten ter plekke waren. Een veilig ge voel voor Bouter en de Swetter hage—bewoners. Bouter noemt het valse alarm sto rend voor de bewoners van Zoeterwoude en verwacht te vens dat het snel afgelopen zal zijn met de valse meldingen. Ook de Leidse brandweer ver wacht bij monde van P Roes- tenberg dat het niet al te lang meer zal duren voordat er een einde aan het nodeloze uitruk ken met een autospuit en een autoladder komt. Roestenberg: "De firma die de installaties heeft geplaatst is druk doende de zaak te verhelpen. Wij heb ben er alle vertrouwen in dat het binnen enkele weken afge lopen is met de valse meldin gen. Het is even nazoeken voor het bedrijf Roestenberg noemt de valse mel dingen geen bijzonderheid. "Het is normaal dat een nieu we installatie moet inwerken. Swetterhage is natuurlijk een groot risicogebied, daarom is het belangrijk dat de melders goed staan afgesteld". LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN rangen Geenk tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is met toegestaan Indien éen maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 1 n.v Damiate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement f 233,50 Per oost f 322.90 Maandabonnement 20,59 (Autom betaling) Losse nummers f 0.85 Directie. G Koopman Adj dir N Qüakernaat Hoofdredacteur: Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R. D. Paauw Alg. redactiechef A van Leeuwen Plv Alg. redactiechef: J. M J Post Commentaren R D. Paauw. W F J Wirlz en A A van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H I J. Veldhuizen (regio) j. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P. J. de Tombe (sport) tel 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2