LEIDSCH JÜ DAGBLAD VS: geen ingrijpen in Tsjaad [Mi Het Motorhuis [BSgSTUL Zeventig procent ww tot pensioen Het Motorhuis werkt niet met koerslijsten maar met gegaran deerd de hoogste inruilprijzen!"' flSg, Autofabriek ontslaat vermeende Trotskisten De Eendracht onder curatele (Ml Het Motorhuis Deel kruisweg Lourdes vernield door explosie 15 GULDEN VOORDEEL Niet minder zwartkijkers Nationaal protest in Chili eist acht levens TSJAAD VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37162 Directeur: G. Koopman Postbus 54 Hoofdredacteur:drs.J.W.E.Metselaar - _„—_i 2300ABLeiden Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GBOOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voortelnrs. zie colofon OXFORD (UPR - Het Britse overheidsbedrijf British Leyland heeft dertien werknemers ontslagen omdat zij 'Trotskistische infiltranten' zouden zijn, die arbeidsonrust wilden creëren in een autofabriek bij Oxford. Alle dertien - zes vrouwen en ze ven mannen - ontkennen deze beschuldigingen en tekenen bezwaar aan tegen hun ontslag. Oorzaak van het ontslaan van de werknemers is het opgeven van valse gegevens bij de sollicitatie. Volgens functionarissen van British Leyland waren de sollicitanten veel beter ge schoold dan zij opgaven en legden zij tijdens hun werk een ongewoon inzicht in vakbondsaangelegenheden aan de dag. Een vrouw was zelfs afgestudeerd in de politicologie, aldus British Leyland. Een vakbondsfunctionaris verklaarde echter dat de werkne mers mogelijk valse persoonlijke gegevens hebben verstrekt om de kans op een baan te vergroten. Woningbouwvereniging in financiële nood (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidse woning bouwvereniging De Eendracht verkeert in grote financiële moei lijkheden. Het onderhoudsfonds vertoont een dusdanig structu reel tekort dat de woningbouw vereniging onder curatele is ge steld van de gemeente. Oorzaak van de financiële proble men zou zijn dat het bestuur van De Eendracht de afgelopen jaren teveel geld heeft uitgegeven aan onderhoud van de woningen. De woningbouwvereniging heeft op het ogenblik ruim 1200 wonin gen onder haar beheer. Per jaar mag het bestuur van De Een dracht voor elke woning onge veer vijf- a zeshonderd gulden uitgeven aan onderhoud. Dit be tekent dat in het onderhouds fonds van de vereniging elk jaar zo'n zeven ton zit. Daarvan gaat een belangrijk deel op aan vaste lasten, zoals de salarissen van het onderhoudspersoneel. De Een dracht heeft nu tien man onder houdspersoneel in dienst. Gewoonlijk brengt het bestuur van de woningbouwvereniging jaar lijks aan de gemeente ter kennis hoe zij het onderhoudsfonds van de vereniging denkt te gebrui ken. De verhouding tussen on derhoudsfonds en de algemene bedrijfsreserve is bovendien aan wettelijke regels gebonden. Zakt het fonds onder een bepaalde grens dan komt de woningbouw vereniging onder curatele van de gemeente. Dit betekent dat het bestuur van De Eendracht voor elke uitgave, zolang de financiële problemen niet zijn opgelost, toestemming van de gemeente moet vragen. (Zie verder pagina Leiden) 1 FNV-NOTA Bijen-baarden- bouwwedstrijd O RONO - mt zijn drie deel nemers aan de "bijen- baard-bouw'wedstrijd die gistere» werd gehou den aan de universiteit van Maine in bet Amerikaanse Orono. De bijzondere wed strijd had plaats tijdens een congres van bijenhou ders. (Fote-AP) WASHINGTON (AFP/DPA7Reuter) - President Reagan sluit Amerikaanse militaire inmenging in de burger oorlog in het Noordafrikaanse Tsjaad uit. DEN HAAG (ANP/GPD) - Langdu rig werklozen mogen niet meer in de bijstand terecht komen. Hun uitkering moet in elk geval zeventig procent van het laatst verdiende loon bedragen tot aan de pensionering. Ook moet onge lijke behandeling, zoals die nu bestaat, verdwijnen, vooral door het toekennen van individuele rechten aan vrouwen en man nen. Rietkerk moet geheimhouding ABP-rapport beter motiveren DEN HAAG (ANP) - Minister Riet kerk (binnenlandse z'aken) heeft zijn besluit om het zg. rapport- Gruijters over het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds niet openbaar te maken, onvoldoen de gemotiveerd. Dit zegt de voorzitter van de afde ling rechtspraak bij de Raad van State, dr. M. Troostwijk. Hij deed vanochtend uitspraak over een beroep dat NRC/Handelsblad bij de raad had ingesteld op grond van de wet openbaarheid van be stuur. De uitspraak betekent niet dat Rietkerk het rapport over moge lijke ongeregeldheden bij het ABP nu onmiddellijk openbaar moet maken, zei een woordvoer der van de Raad van State. Wel zal hij een nieuwe beschikking moeten afgeven, waarin hij zijn beslissing beter motiveert. (zie verder pagina 7) Af en toe zon Dat zijn enkele van de voorstellen die het federatiebestuur van de FNV voorlegt aan de achterban voor het congres over sociale ze kerheid en draagkracht op 25 no vember. Evenals het CNV, dat zich eerder al uitsprak, vindt het FNV-bestuur dat de uitkeringen voor arbeids ongeschiktheid wel iets omlaag kunnen. Zo zou de wao-uitkering tussen het huidige niveau van tachtig en het uitkeringsmini mum van zeventig procent moe ten komen. Ook de ww-uitkering, die nu over het eerste half jaar tachtig pro cent bedraagt, kan naar zeventig procent, evenals de wwv-uitke- ring (nu 75 procent). De mini mum-uitkering zou in ieder ge val zeventig procent van het net to minimumloon moeten bedra gen. De FNV erkent dat deze wensen waarschijnlijk tot een verhoging van de kosten van het sociale stelsel zullen leiden. Alleen ge lijkberechtiging van de vrouw in de wwv kost al ruim een miljard per jaar. Aan dat laatste kunnen regering en parlement evenwel niet ontkomen, omdat het daar bij gaat om (uit belasting te fi nancieren) uitvoering van een Europese richtlijn. Voor het overige maakt de FNV onderscheid tussen kostenver hogingen door groei van het aan tal uitkeringsgerechtigden, pp te vangen door premieverhogin gen, en kostengroei door veran dering van het stelsel. De FNV zal de leden vragen of zij voor dat laatste eventueel bereid zijn een extra premie te betalen. vondellaan 80. Leiden Tel 071-769313 LOURDES (AFP) - Een zware explosie heeft vanochtend vroeg een deel van de kruis weg vernield in het Zuid franse bedevaartoord Lour des. Een bronzen beeld van Pontius Pilatus werd ver nield door de springlading. De groep "Stop de geestelijk heid" eiste in de loop van de ochtend de verantwoorde lijkheid voor de bomaanslag op. In een telefoontje naar het Franse persbureau AFP werd de aanslag een protest tegen de "multinationale on derneming Vaticaan" ge noemd. De paus bezoekt Lourdes het komende week einde. (zie ook pagina 13) De VS geven Tsjaad steun en ook omringende landen kunnen daarop rekenen, maar Ameri kaanse troepenzendingen zijn uitgesloten. Tsjaad behoort tot de Franse invloedsfeer, aldus 'president Reagan gisteren op een volledig aan de ontwikkelin gen in Noord-Afrika gewijde persconferentie. Bij die gelegenheid zei Reagan zich te kunnen voorstellen dat de Franse luchtmacht in Tsjaad tus senbeide komt. Tsjaad is een voormalige Franse kolonie, waar de macht van president Hissene Habré wordt betwist door diens voorganger Goukouni Weddeye. Deze wordt gesteund door de Li bische leider Gaddafi, die de af gelopen weken zware bombarde menten op het noorden van Tsjaad heeft uitgevoerd. Aanvan kelijk slaagden de rebellen er in het strategisch belangrijke oa sestadje Faya-Largeau te verove ren, maar sinds gisteren zijn re geringstroepen daar de zaak weer meester. Het stadje is in middels volledig ontruimd. Het Libische persbureau Jana heeft gisteren voor het eerst mel ding gemaakt van een vredesini tiatief rond Tsjaad waarbij "Frankrijk een hoofdrol speelt". Voor Libië geldt daarbij het uit gangspunt dat de zittende rege ring van Habré wordt vervangen door mensen die aanvaardbaar zijn voor de buurlanden van Tsjaad en de wettige regering van Goukoni Weddeye. Frankrijk heeft nog niet op het Li bische voorstel gereageerd. Toen Bewaker hielp Gelli ontsnappen GENÈVE (AP) De Zwitserse po litie heeft een gevangenisbe waarder gearresteerd die de Ita liaan Licio Gelli, de sleutelfiguur in het schandaal rond de Vrij metselaarsloge P-2, deze week uit de Champ-Dollon gevangenis in Genève heeft helpen ontsnap pen. De cipier bracht Gelli in zijn privé-auto over de grens naar Frankrijk. Goukouni Weddeye president van Tsjaad werd kon hij rekenen op Franse steun. Nadat Habré hem naar het buitenland ver dreef en zelf president werd, liet de Franse regering Weddeye val len en werd de kant van Habré gekozen. Zowel Syrië als de Sowjet-Unie hebben gisteren de Westerse be moeienis met Tsjaad van de hand gewezen. 18 PAGINA'S Bal gaat volgende week weer rollen PAGINA 10 Spanning loopt op in Libanon ABP-top wordt niet aangepakt PAGINA 7 leder nullijner in de kleuren zwart en bruin. Maten 31 46 winkelprijs 39.95 Bristolprijs 35.- alléén deze week Droog en perioden met z temperatuur omstreeks 13 graden, middagtemperatuur van 18 graden op de Waddeneilanden tot 23 graden in het zuidoosten van het land. Mati ge, aan de kust nu en dan krachtige noordwestenwind. Er zijn morgen enkele stapelwolken, maar het blijft droog. Ondanks de sta- pelwolken is er ook zon. De noord' westelijke stroming boven de Noord zee en onze omgeving hangt samen met een depressie die van de oceaan via Zuxd-Noorwegen en Zweden naar de ooslzee trekt. Op zondag wordt er geen wind ver wacht. Boven onze omgeving komt er een hogedrukgebied tot ontwikkeling, er is dan meer zonneschijn dan zater dag, zodat de temperatuur in de mid dag weer iets hoger wordt. 13 Augustus 1983. Zon op: 06.19 uur, zon onder: 21.09 uur. Maan op: 12.18 uur, maan onder: 23.34 Als je zo groot bent als Het Motorhuis bepaal je de inruilprijzen zelf. Daar helpt geen enkele koerslijst aan! want wie denkt klanten te lokken met 1000-guldencheques en een zogenaamde hogere inruilprijs dan een koerslijst zit nog dik onder de koers van Het Motorhuis! Want die is voor andere dealers onbereikbaar, logisch toch: Het Motorhuis is de grootste dealer van Leiden e.o. En dan nog iets: de grootste dealer doet ook in de grote dingen op andere vlakken. Bijvoorbeeld die 2 Jaar gratis servicebeurten, voor wie besluit één van de 150 gebruikte auto's te kopen! En ook bij die aanschaf nnn* krijgt u de hoogste inruilprijs voor uw huidige auto, gegarandeerd! LM Kr £iii •Opel, Ford, vw, Renault-, Mitsubishi, Tovota, Nissan, Citroen, Mazda, Fiat. vondellaan 80, Leiden. Tel.: 071-76 9313. Katwijk, Leidschendam en voorschoten. DEN HAAG (ANP) - Hoewel de controledienst van de Dienst Omroep Bijdragen (DOB) van de PTT op volle sterkte is gebracht (198 mensen), blijft het aantal zwartkijkers schommelen tussen vier en vijf procent. Dit blijkt uit de jaarcijfers van de DOB over 1982. Ruim 53.000 televisietoestellen en 7.592 radiotoestellen waarvoor geen omroepbijdrage was betaald, werden vorig jaar opgespoord. Ruim 23.000 kijkers en luisteraars kregen daarvoor een proces-verbaal. Uit de jaarcijfers blijkt verder dat de DOB vorig jaar vijftig miljoen gul den méér heeft binnengekregen dan het jaar daarvóór. In totaal kwam er bij de dienst 627 miljoen gulden binnen, waarvan twaalf miljoen van zwartkijkers en -luisteraars. SANTIAGO (AFP) - Acht mensen, onder wie drie kinderen, zijn gis teren om het leven gekomen bij ongeregeldheden tijdens de vier de dag van "nationaal protest" in Chili. Patrouillerende militairen schoten zeven mensen dood die de avondklok negeerden. Een kind werd eerder op de dag gedood bij het oppakken van een pakje dat explosieven bleek te bevatten. De Amerikaanse presi dent Reagan heeft gisteren op een pers conferentie elke militaire inmenging van de VS in de burgeroorlog in Tsjaad van de hand gewezen. Vrij wel tegelijkertijd verspreidde het Li bische persbureau Jana berichten over een vredesinitiatief van Libië, waarin een hoofdrol zou zijn weg gelegd voor Frankrijk. Het lijken schaarse lichtpuntjes in een conflict dat zijn regionale karakter door de bemoeienis van zowel Li bië als de Verenigde Staten in snel tempo heeft verloren. Libië blijft de steun aan de op revan che beluste, verdreven president Goukouni Weddeye ontkennen. De praktijk daarentegen levert zoveel bewijzen van het tegendeel, dat de opgeklopte verontwaardiging van kolonel Gaddafi over de Ameri kaanse beschuldigingen moeilijk serieus valt te nemen. Gaddafi ziet zichzelf graag als leider van een groot islamitisch rijk, dat onder meer Tsjaad moet omvatten. De VS zijn falikant tegen elke uit breiding van de Libische invloed sfeer. In dit verband is de recente staatsgreep van de Gaddafi gezin de kapitein Sankara in Opper-Volta alleen maar meer reden tot Amen- kaanse zorg. Sinds de komst van president Rea gan heeft de relatie VS-Libië een absoluut dieptepunt bereikt. Het heeft er veel van dat de al jaren woedende burgeroorlog in Tsjaad nu als excuus geldt voor een harde confrontatie tussen de rivalen Rea gan en Gaddafi. Het verleden leert dat zowel de zitten de Tsjadische president Habré, als diens rebellerende voorganger Goukouni Weddeye. als het zo uit komt naar Gaddafi's pijpen dansen. Frankrijk, dat vanuit een koloniaal verleden noodgedwongen nauwe banden met Tsjaad onderhoudt heeft zich daar nimmer om bekom merd. Integendeel, in de Westerse wereld is niet snel een ander land aan te wijzen dat met Libië de "ver standsvriendschap" nog zo zeer gaande houdt als Frankrijk. Alleen al de strijd tussen Goukouni en Habré is voldoende om de Franse regering in verlegenheid te bren gen Beiden konden immers, een maal aan het bewind, op Franse steun rekenen. Daarbij komt dat niet zozeer verschil van inzicht over een politieke koers, maar prestige de inzet is van hun strijd. De Libische eis dat Habré moet ver dwijnen en een leider terugkeert die in de smaak valt bij Weddeye is daarom meer een provocatie van het belaste Franse verleden, dan een serieuze bijdrage aan het wel slagen van het vredesinitiatief. Te meer omdat de Franse minister van buitenlandse zaken Cheysson. Ha bré onvoorwaardelijke steun heeft toegezegd. Die traditionele Franse behandeling van het "probleem Tsjaad" is dit maal niet voldoende. De nieuwe, nauwe betrokkenheid van de Ver enigde Staten stelt ook andere ei sen aan de bemoeienis van Parijs. De VS sturen zelf geen militairen, maar slaagden er wel in via een pu bliciteitsoffensief Frankrijk tot troe penzendingen te bewegen. Nu dat is gelukt dringt Reagan, ook weer via de media, aan op de inzet van de Franse luchtmacht. Met andere woorden: Frankrijk moet het lastige Libië de oren wassen, omdat Reagan ook wel ziet dat een directe Amerikaanse rol op fel ver zet zou stuiten, niet alleen in Euro pa en Afrika, maar zeker ook in ei gen land. Tsjaad is daarmee hef lijdend voor werp in een strijd die het land zelf nauwelijks verderop kan helpen. Wordt het niet tijd dat Cheysson zijn Amerikaanse collega Shultz eens bijpraat? Zeker dertig mensen raakten ge wond door politiekogels. Onbe vestigde berichten spreken van tenminste 230 arrestaties. In veel wijken van de hoofdstad Santia go kwam het tot een confrontatie tussen demonstranten en militai- De actiedagen zijn een protest te gen het militaire regime van ge neraal Pinochet. Vooruitgelopen wordt op de dag van 11 septem ber, waarop herdacht zal worden dat het bewind van president Salvadore Allende tien jaar gele den ten val werd gebracht. (Zie ook pagina 6) n.._..jnieuv«von^en vooreen Nieows»00 Stuur mij uw krant vier weken op proet voor 19.50. Daarna beslis Noteer mij voor een kwartaalabonnement 61.25). Vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant twee weken grabs obonnement LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1