Volendam opgelucht DS richt zich op de toekomst Van der Horst: "Moeilijk jaar "Er wordt niet gesjoemeld" Geruzie eindelijk afgelopen FC Den Bosch DORDRECHT (GPD) - DS'79 was tien jaar lang niet meer dan een aardige vrije tijdsbesteding van de inmiddels overleden geldschieter en voorzitter Nico de Vries. „Dat imago moeten we de komende twee jaar zien kwijt te raken", zegt Jan Ames, die in maart van dit jaar De Vries opvolgde als voorzitter van de Dordtse club. Vandaar ook dat Ames het liefst nog gisteren een nieuw stadion had betrokken. „Zo snel gaat dat helaas niet", stelt Ames nuchter vast. Hoewel hij inmiddels voldoende positieve geluiden uit het bedrijfsleven en van het gemeentelijk bestuur heeft ontvangen, ontbreekt nog altijd de benodigde twee miljoen gulden. „Want duurder mag dat stadion beslist niet zijn". „En als het voor die prijs niet kan, dan maar niet. Er wordt in ieder geval niet gesjoemeld". De woor den klinken overtuigend uit de mond van de nieuwe 'eerste Club: Ajax, opgericht: 18-02-1900 Stadion: Ajax-stadion Toeschouwerscapaciteit: 29.500 Manager: geen Trainers: Aad de Mos, Hassie van Wijk Tonnie Bruins Slot en Cees Koppelaar. Contractspelers: 20 Edwin Bakker Marco van Basten Peter Boeve Hans Galje Felix Gasselich Edwin Godee Winnie Haatrecht Ronald Koeman Stanley Menzo Jan Mölby Keje Molenaar Jes per Olsen Edo Ophof Rene Panhuis Frank Rijkaard John van 't Schip Dick Schoenaker John Silooy Jacques Storm (Excelsior) Gerard Vanenburg Vertrokken zijn: Johan Cruijff (Feyenoord); Piet Ham berg (gestopt); Willem Kieft (Pisa), So- ren Lerby (Bayem Munchen); Piet Schrijvers (PEC Zwolle); Leo van Veen (Utrecht); Piet Wijnberg (DS'79). Feyenoord, 19-07-1908 Feyenoord-stadion, 65.000 Manager: geen Thijs Libregts, Ab Fafie Ruud Brood Peter Brunings Johann Cruijff Jan van Deinsen Henk Duut Ruud Gullit Joop Hiele André Hoekstra Peter Houtman Andrej Jeliazkov Frenk van der Kleij Michel van de Korput Johan Molenaar Ivan Nielsen Cees Spaans André Stafleu Wim van Til Sjaak Troost Vertrokken zijn: Richard Budding (Vi tesse), Carlo de Leeuw (SC Cambuur),' Mike Snoei (uitgeleend aan Excelsior). Michel Valke (PSV), Luuk Balkestein (afgekeurd), Wim van Hanegem (ge stopt), Johnny Jacobsen (Willem 2), Jupp Kaczor (West-Duitsland). FC Utrecht, 01-07-1970 Galgenwaard, 20.000 Manager: geen Barry Hughes, Jan Streuer, Ed van Stijn 17: Frans Adelaar Dick Advocaat Jan van de Akker Ton du Chatinier Jan Willem van Ede Wim Flight Ton de Kruyk Gert Kruys Gerard van der Lem Jan Monster Ben Rietveld Jan Stroomberg Koos van Tamelen Gerard Tervoort Herman Verrips Rob de Wit Jan Wouters Vertrokken is: Willy Carbo (Club Brug- Excelsior, 23-07-1902 Sportpark Woudestein, 10.000 Manager: geen Rob Jacobs en Cor Pot Paul Giles (Wales) Henk van Goozen Nico Jalink Aad Leenheer Tonny Niessen Ton van der Padt Ton Pattinama Peter Pijpers Eddy Ridderhof Graeme Rutjes Michel Snoei Frans Struis Carlo van Tour Steve Wasimao Vertrokken zijn: Makkie Nijssen ('s- Gravendeel), Ton Blanker (Volendam), Carlo de Leeuw (Cambuur), Jacques Storm (Ajax) en Gijs Zwaan (Baren- drecht). man' van DS'79, zoals hij ook an deren enthousiast gemaakt heeft, toen eenmaal duidelijk was dat Dordrecht volgend sei zoen een club in de eredivisie zou hebben. „We hebben de zaken rigoureus aangepakt. Onze accommodatie met behulp van werkloze bouw vakkers uit Dordt en omgeving zonder dat hun uitkering werd stopgezet aanzienlijk kunnen verbeteren. Er is een gloednieu we tribune bijgekomen terwijl we het aantal toegangsplaatsen hebben kunnen uitbreiden van 10 naar 15.000. Daarmee is ons stadion aan eredivisieniveau aangepast, zonder dat we ons flink in de schulden hebben moeten steken". Op dat laatste is de nieuwe voorzit ter, die aan de hand van penning meester Gerard Bouwer door voetballand wordt geleid, best trots. Over het verleden is hij minder spraakzaam. De Frisol- affaire (het bedrijf van wijlen voorzitter De Vries) heeft de naam van DS'79 ook al eens bin nen de muren van de rechtbank gebracht. De mogelijkheid dat er zwart geld is uitgekeerd bij DS'79 heeft de naam van de club geen goed gedaan, ook al is daar nooit het geringste bewijs voor geleverd. Daarom is het ook niet verwonderlijk, dat Jan Ames zijn bedenkingen erover heeft om het verleden op te rakelen. „Ik wil vooruit kijken. Naar de eredivi sie. We zijn geen rijke club, maar wel gezond. En dat is vandaag de dag in het betaalde voetbal al heel wat, zo is me inmiddels wel duidelijk geworden". Vandaar ook dat hij bij de perspre sentatie van zijn club begin au gustus stelde dat alles contro leerbaar zal moeten zijn. „Ik be schouw mijn voorzitterschap als een soort tussenpauze. Als het nieuwe stadion in Dordrecht staat, en ik ben er van overtuigd dat het er komt, dan stel ik mijn functie weer ter beschikking". Ondertussen staat wel vast dat de gemeente Dordrecht zeker niet financieel zal bijspringen in het streven om te komen tot een nieuw stadion. De bouw van de Kiltunnel heeft de gemeente op de rand van het faillissement ge bracht. En dus zal het geld voor de bouw van het stadion uit het bedrijfsleven moeten komen. Ames heeft daar zo zijn eigen ge dachten over, maar stelt op voor hand: „Nu we in de eredivisie zit ten willen we ook voor de bevol king van Dordrecht iets terug doen. De toegangsprijzen zijn in ieder geval niet verhoogd, want wees nou eerlijk: ik heb liever 7.000 mensen die ruim een tien tje betalen, dan 4.000 mensen die vijftien gulden betalen". PSV, 31-08-1913 PSV-stadion, 28.000 Kees Ploegsma Jan Reker 20: Berry van Aerle Edwin van Berge Henegouwen Erik-Jan van den Bogaard Ernie Brandts Pim Doesburg Martin van Duren Arie Haan Jan Heintze Glenn Hysen Willy van de Kerkhof Jurrie Koolhof Rob Landsbergen Ton Lokhoff Jan Poortvliet Frans van Rooy Hans Segers Huub Stevens Hallvar Thoresen Michel Valke Piet Wildschut Vertrokken zijn: Jung Moo Huh (Korea), Erwin Koeman (FC Groningen), Adri Koster (afge keurd), Quintus van der Meulen (Wuust- wezel (Bel). FC Groningen, 16-06-1971 Oosterparkstadion, 16.500 Manager: geen Han Berger, Henk Nienhuis, Paul Zwe- 19: Steve Goble Henk de Haan Karei Hiddink Ron Jans Jan de Jonge Theo Keukens Erwin Koeman Rob McDonald Anne Mulder Jos Roossien Harry Schellekens Ronald Steenge Adrie van Tiggelen Bert Wiebing VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1983 Cor van der Hart: "Ik hield m'n hart vast. Maar het is me meegevallen bij Volendam". (Foto ANP> VOLENDAM (GPD) - De rust in Volendam is teruggekeerd. Het werd hoog tijd ook, na een seizoen waarin sportieve prestaties (periodetitel en promotie naar de eredivisie) overschaduwd werden door onderlinge ruzies van bestuursleden. Onenigheden, inge geven door de bezuinigingswoede van de bestuursleden, reikten verder dan de be stuurskamer van de eredivisieclub en werden min of meer op straat uitgevochten. Een seizoen lang stond de club bol van intriges, verdachtmakingen en achterklap. Fritz Korbach, be paald wel wat gewend in de voet baljungle, haakte op een vroeg tijdig moment af. Hij wenste in het Dallas- en Dynastie-achtige sfeertje niet langer te werken. Fritz Korbach wordt door de spe lersgroep beschouwd als de man van het succes. En niet ten on rechte. Een jaar geleden, na twee rampzalige seizoenen in de eer ste divisie, was Volendam op sterven na dood. De spelers groep begon met tegenzin aan een nieuw seizoen, waarin weer naar Veendam moest worden af gereisd. De begeestering was to taal verdwenen in het dorp dat per traditie als voetbalgek wordt beschouwd. Ondanks de bestuurlijke paleisre volutie die zich in de zomer van vorig jaar aftekende, slaagde Korbach er niettemin in Volen dam weer aan het voetballen te krijgen. De bezieling van de trai ner sloeg over op de groep, die twee jaar lang niet vooruit te branden was geweest. Zelfs „moeilijke" types als Dick de Boer en Jaap Jonk liepen het vuur uit hun sloffen voor Kor bach. Daarom was de promotie naar de eredivisie een persoonlij ke triomf voor Fritz Korbach en de spelersgroep. Door dik en dun waren zij hun trai ner blijven steunen, ondanks het feit dat Korbach aan het einde van de rit naar FC Twente zou vertrekken. Steeds weer was Haarlem, 01-10-1889 Stadion Haarlem, 18.000 Manager: geen Hans van Doorneveld, Ted Immers 17: Wim Balm Joop Böckling Edwin van Hameren Ruud Hesp Piet Huyg Piet Keur Gerrie Kleton Bert van der Kuijl Frank van Leen Alwin Leysner Keitb Masefield Edward Metgod Luc Nijholt René Tol Andreas van der Veldt Chris Verkaik John Verschoor Vertrokken zijn: Bennie Blikslager (on bekend), Martin Haar (AZ '67), Terry Hendriks (SC Heerenveen), Hans Lem- mink (amateurs), Loek Ursem (Wage- ningen), Tommy Kristiansen (Verenig de Staten). AZ '67, 01-08-1955 Alkmaarderhout, 19.500 Manager: geen Piet de Visser, Theo Vonk 23: Peter Arntz Ron Blok Henrik Eigenbrod Fred Filippo Jan Gaasbeek Martin Haar Ruud Heus Jerry de Jong Hans de Koning David Loggie Richard van der Meer Bert van de Poppe Hans Reijnders Rick Talan Fred Schinkels Gijs Steinmann Roelf-Jan Tiktak Kees Tol Eddy Treytel Peter van der Waart Ronald Weysters Vertrokken zijn: Ype Anema (uitge leend aan Cambuur), Hugo Hovenkamp (Wacker Innsbruck), Jos Jonker (ge stopt), Franz Oberacher (Klagenfurt), Korbach erin geslaagd een ex plosie binnen zijn licht ontvlam bare spelersgroep te voorkomen ofschoon daar voldoende aanlei ding voor was. Zo werd de spe lersgroep hartje winter gecon fronteerd met een van de bezui nigingsgrillen van de inmiddels op een zijspoor gerangeerde voorzitter Joop Tol. Na de trai ningen bleek de centrale verwar ming in de kleedkamers uit te zijn. Op die manier kon er flink bespaard worden op de stook kosten. Ook anderszins werd de spelers groep niet serieus genomen door de bestuursleden. Ex-voorzitter Tol presteerde het om vlak voor de op dat moment alles beslis sende thuiswedstrijd tegen DS'79 van Korbach te eisen de spelersgroep te confronteren met een communiqué. Daarin eiste het bestuur van Volendam, voor het geval Korbach zijn tweejarig contract voortijdig wil de beëindigen, van de trainer een afkoopsom van anderhalve ton. Logisch dus, dat Cor van der Hart, de opvolger van Korbach in Vo lendam en onkundig van alle in triges toen hij een tweejarig con tract tekende, zich voor de start van de competitie de nodige ke ren heeft afgevraagd waar hij aan begonnen is. „Met angst en be ven heb ik tegen mijn eerste werkdag hier in Volendam opge zien, stelt de 55-jarige oefen- meester uit Hoofddorp, die achteraf zegt dat het hem be paald is meegevallen. Go Ahead Eagles, 01-07-1971 Adelaarshorst, 18.000 Henk Wullems, Nico van Zoghei, Hen- nie Spijkerman 17: Arold Back Michel Boerebach Eddy Bosman Henk ten Cate René Eykelkamp Jan Jongbloed Wilco Klop Paul van Leeuwen André Oostrom John Oude Wesselink Hans Schrijver Mike Small René Smit Henk Veldmate Hans Voskamp Ton Witbaard Wim Woudsma Vertrokken zijn: Cees van Kooten (PEC Zwolle), Fred Bischot (Telstar), Ton van Engelen (Feyenoord), Jo Körver (afge keurd), Jan Endeman (afgekeurd), Jaap Schuurmans (Heerenveen), Roberto Bosveld (Rheden), Dwight Lodeweges (Edmonton Drillers). 21: Alex Booy Gert van den Brink Klaas Drost Arnoud van der Eijk Grads Fühler Jan Groeneweg Peter van der Hengst Alex Kamstra Cees van Kooten Gerard van Moorst Jan Mulder Henri Pelleboer Ad Raven John Rep Chris Riemens Rini van Roon Piet Schrijvers Jan Weggelaar Gerrit Visscher Ron Willems René IJzerman Vertrokken zijn: Jan Hendriksen (Hee renveen), Herman Dijkstra (WKE), Wim Walstra (WKE), John Scheve (FC Twen te). 99 Van der Hart heeft zich een maand lang afzijdig gehouden van de bestuurlijke schermutselingen die uiteindelijk zijn uitgemond in het wegsturen van het bijna complete bestuur. Inclusief voorzitter Tol, die tot op het laas- te moment heeft getracht zijn handelwijze in het afgelopen sei zoen te verdedigen. Uiteindelijk hield Tol de eer aan zichzelf door vijf minuten voor het aflopen van een ultimatum, waarin hij vriendelijk verzocht werd op te stappen, zijn aftreden bekend te maken. De opluchting binnen de spelers groep geldt overigens ook de komst van een echte spitsspeler in de persoon van Ton Blanker. Hij heeft tot het einde van het seizoen zijn diensten aan de Vo- lendamse eredivisieclub aange boden. En Real Zaragoza, de Spaanse club die twee jaar gele den de eigendomsrechten van Blanker verwierf, is maar wat blij dat de 22-jarige Amsterdam mer'tijdens de vervulling van zijn militaire diensttijd op niveau tegen een bal kan schoppen. Voor de zesde maal sinds 1959 is Volendam terug in de eredivisie. Iets dat in de wijde omtrek van Volendam en op het dorp zelf niet onopgemerkt is gebleven. De run op de seizoenkaarten en de vraag naar kaartjes voor de eerste drie thuiswedstrijden (Feyenoord, Ajax en AZ'67) ma ken duidelijk dat het voetbal weer leeft. Kaalheide, 25.000. Hans Coerver Hans Eykenbroek, Gene Gerards, Hans Fischer 18. Jimmy Calderwood Hans Cremer Joop Dacier Leo Degens Leo Eblen John Eriksen Martin van Geel Chris Guthrie Eugene Hanssen René Hofman Harry Klein Milo Muytjens Jeffry Rosenau Jos Smits Peter van de Ven Rini Verwest Hans Zuidersma Vertrokken zijn: Remco Boere (Vitesse), Roger Raeven (RWD Molenbeek, Bel), Marcel Schenk SPARTA, 01-04-1888 Spangen, Rotterdam, 29.500 Manager: geen Bert Jacobs, Jan Nijman Arie Andriessen Ron van de Berg Danny Blind Silvio Diliberto Henk Dirven Rene Eijer Louis van Gaal A dn an Gülek Wout Holverda Ronald Lengkeek Bas van Noortwijk Edwin Olde Riekerink Rene Oomen Leen van Oosten Robin Schmidt Ron Stevens Dennis Valentijn Robert Verbeek John de Wolf Vertrokken zijn: Geert Meijer (DS '79), Adrie van Tigge- DEN BOSCH (GPD) - „We hoeven elkaar geen sprookjes te vertellen, FC Den Bosch gaat het erg moeilijk krijgen. We rjnissen niet alleen routine maar vooral lef om op ere divisie-niveau mee te draaien. Er zit niet anders op dan tegen de grote groep degradatie-kandidaten punten by elkaar te grabbelen. Voor mezelf wordt het een extra be langrijk seizoen omdat ik na allerlei toestanden toch nog voor één seizoen heb bijgetekend bij Den Bosch. Er worflt dus nogal wat van me verwacht". Wim vdn der Horst (26) is nuchter over de perspectieven van de nieuweling in de eredivisie. De spelmaker van FC Den Bosch heeft emotionele weken achter de rug. Hij tekende op 20 mei een drie-jarig contract voor Cambuur maar kreeg spijt, mede omdat Den Bosch de na-competitie glansrijk doorstond en de rivalen Cambuur, FC VW en MW kansloos achterliet. Financieel mocht de promotie naar de eredivisie aantrekkelijk he ten, spel-technisch moet mana ger Ad Zonderland samen met trainer Hans Verel orde op zaken stellen. Pogingen om Leo Ehlen (Roda JC) of Leo van Veen (Ajax) naar „De Vliert" te halen, led^n* schipbreuk. Inmiddels was manager Ad Zon derland via Roda-manager Hans Coerver op het spoor gezet van Theo de Jong die na twee jaar Hong Kong wel gemotiveerd was om naar Nederland terug te ke ren. Bovendien werd Hans Groe nendijk van Eendracht Aalst overgenomen, de oud-Feyenoor- der zal de selectie wat breder moeten maken. Wim van der Horst: „Dat is hard nodig, eigen lijk kunnen we ons geen blessu res permitteren. In de voorberei ding )s het goed gegaan, maar je houdt je hart vast wanneer de competitie eenmaal begonnen is. Belangrijk is hoe we de eerste wedstrijden doorkomen. Er lo pen veel mindere goden rond in de eredivisie en daar behoort nu ook FC Den Bosch bij. Het zal zaak zijn in die wedstrijden de punten te pakken". len (FC Groningen), Douglas George Nico Zwarthoed (Vitesse), Jan Formannoy (verhuurd aan Willem 2). Garry Heale (San Jose Earthquakes). Van der Horst mocht bij de con tract-verlenging zelf invullen voor hoeveel jaar hij bijtekende. „Ik heb voor één seizoen geko zen omdat ik wil afwachten hoe het allemaal loopt. Wanneer we zouden degraderen, ervaar ik dat als een persoonlijke blamage. Na alles wat zich rond mijn persoon heeft afgespeeld, moet ik een sterk seizoen draaien, trouwens, we zijn aan ons publiek verplicht om deze moeizaam veroverde promotie niet zomaar uit handen te geven. Onze supporters waren uitgekeken op de eerste divisie en ook voor mezelf werd het steeds moeilijker om me op te peppen. Ik wil absoluut niet meer terug naar de eerste divi sie", aldus Van der Horst die via de Utrechtse amateurclub HMS en twee jaar AZ'67 bij FC Den Bosch terecht kwam en nu al aan zijn zesde seizoen bij deze club begint. Via Hans Groenendijk en Theo de Jong moet de selectie vari Den Bosch dat Wim van der Steene naar DS zag vertrekken, de ere divisie aankunnen. Van der FC Den Bosch, 14-05-1967 Stadion De Vliert, 32.000 Ad Zonderland Hans Verel Cor Adriaanse Gerard Aichorn Marcel Brands Johan Bijnen Jan van Grinsven Hans Groenendijk Jan van Herpen Wim van der Horst Theo de Jong Guido van de Kamp Frank Kusters Cees van der Linden Cees van Loon Jon van Nielen Hans van der Pluym Arie Komijn Dick Salm Arnold Scholten Roger Schouwenaar Vertrokken zijn: Jan van Grinsven (TOP), Martin Breuer (Haastrecht), Piet Kamps (onbekend), Wim van de Steene (DS '79). Volendam, 01-06-1920 Terrein sportlaan, 17.000 Manager: geen Cor van der Hart 20: Ton Blanker Dick de Boer Kees Guyt Dick Helling Frans Hoek John Holshuijsen Jaap Jonk Jack Kemper Frank Kramer Johan Kroon Wim Kwakman Jan Molenaar Theo Mooyer Jan Schokker Johan Steur Wim Tol Klaas Tuyp Horst: „De verschillen onderling zullen weer erg klein worden. Wanneer een ploeg als FC Twen te degradeert, dan besef je dat het voor minstens tien ploegen een gevecht tegen degradatie wordt; In de na-competitie heb ben we ons goed gemanifesteerd, die lijn moeten we doortrekken. Ons publiek heeft tot nu toe voorzichtig gereageerd, er zijn pas 1500 seizoenkaarten ver kocht. In het zware oefenpro gramma zat het defensief goed in elkaar, alleen het scoren ging ons moeilijk af. Daar zal dus veran dering in moeten komen". DS'79 Krommedijk, 14.000 Manager: geen Hans Dorjee, Joop van Daele, Pim Ver beek 19: Jacques den Bakker Bert-Bartelings Jaap Bloem Duco Bolte Hakim Br ah am Edwin Gorter Theo Kulsdom Terry Lees Ad van der Linden John Linford Peter Matena Harry Melis Geert Meijer Gerry Mühren Kees Spaan Dick van der Starre Wim van der Steene Marcel Vlot Piet Wijnberg Vertrokken zijn: Anne Evers (Fortuna S), Cor Lems (Ips wich Town), Fred Bijl (Emma), Geert Jansen (Fluks), Ab van Oorschot (Fluks), Joop Oostdam (Willem II), Pe- iter van Pelt (Barendrecht), Henk van Leeuwen (gestopt), Niels Overweg (ge stopt). Helmond Sport, 27-07-1967 De Braak, 10.000 Rini van Loon Jan Brouwer, Nico Neele 16: Erwin Cramer Peter Corbijn Gerrie Dijkstra Jack Edelbloedt Henk Feijt Johan van der Hooft André Klaassen Toinne van de Laar Jos Lacroix Harrie Lubse Hans Meeuwsen Hans Ribberink Hans Strijbosch Otto Versfeld Hans Vincent Ad de W.ert •Vertrokken zijn: Peter Alkemade (Eindhoven), Robert Cox .(FC VW), Pièt Schilders (onbe kend), Eddy Sobczak (gestopt), Henry van de Ven (Panningen). Fortuna Sittard, 01-07-1968 Stadion De Baandert, 20.000 J. Castenmiller Frans Körver, Dick Voorn 18: Jaap van de Berg Willy Boessen Jo Bux Chris Dekker Mariö Eleveld Anne Evers Nico Hanssen Arthur Hóyer Wim Koevermans Chris Körver René Maessen Tiny Ruys Gerrie Schrijnemakers Raymond Schwidder Huub Smeets Wilbert Suvrijn Vertrokken zijn: Ralf Augustin (Bocholt), Krsto Mitrovic (onbekend), Huub Pfennings (Patro Eysden), Sanny Quaden (onbekend), Hans Zuidersma (Roda JC). Willem 2, 12-08-1896 Gemeentelijk sportpark, 20.000 Manager: geen Jan Notermans, Cor Stolzenbach 16. Clemens Bastiaansen Bram Braam Patrick Cohen Ruud Donders John Feskens Jan Formannoy Wanny van Gils Bert Gozems Johan Huybregts Cees Krijgh John Lammers Wil van der Meijden Toon Nelemans Joop Oostdam Bijnen (FC Den Bosch), Frank de Brou wer (Rijkevorssel, Bel), Chris Guthrie (Roda JC), Kees Govers (RKC), Arthur Hoyer (Fortuna s), Corne Hutten (RKC), Leon Hutten (RKC), Ton Verkerk (RKC), Johnny Jacobsen (Denemar ken).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10