-c Craxi staat voortvarend beleid voor Veel verzet in West-Duitsland tegen 'Ausweis' Leider Guatemala prijst VS en beticht Nicaragua Meesterkok overleden Pinochet wijzigt kabinet VS-plan om olievelden aan Golf te verdedigen Lot ontvoerde Emanuela houdt Italië in ban Buitenland WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1983 De Britse premier Thatcher keert, met bril, terug in haar ambtswo ning. De eerste minister onderging enkele dagen geleden een operatie aan haar oog. (Foto AP LONDEN (DPA) - Zestien Turkse politici hebben het Westen be ticht van steun aan de militaire regering van generaal Kenan Ev- ren. In een memorandum zeggen deze politici, onder wie de conserva tieve oud-premier Suleiman De- mirel, dat Europa en de Verenig de Staten niet neutraal mogen blijven in de Turkse "strijd tus sen militarisme en democratie". Het document is uit een Turks interneringskamp gesmokkeld en gisteren door het Britse blad "Times" gepubliceerd. De opstellers van het Turkse politici beschuldigen NAVO-partners dum, van wie er negen tot de rechter vleugel van het Turkse politieke spectrum worden gere kend, stellen de vraag of het naar hun mening dictatoriaal gere geerde NAVO-land Turkije wel een partner van het Westen kan blijven. Het land staat, zeggen zij, op een tweesprong naar fas cisme of naar communisme. De aangekondigde verkiezingen zijn vanwege hun talrijke beper kingen "bedrog" en "een beledi ging voor land, volk en leger", al dus het memorandum. De opstellers zitten vast in een oud radarstation aan de Dardanellen. Volgens de Turkse autoriteiten worden zij als "gasten" van de re gering beschouwd. Zij mogen echter alleen bezoek van hun fa milie ontvangen. China: vliegtuig en piloot terug PEKING (Reuter) - China wil de naar Zuid-Korea gevluchte pi loot met zijn gevechtsvliegtuig terug. Een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse zaken in Peking zei gisteren: "De Zuidkoreaanse autoriteiten die nen niet alleen het vliegtuig, maar ook de piloot naar China te rug te sturen". Het toestel, een Mig, bestuurd door een 46-jarige testpiloot, veroor zaakte zondag grote paniek toen hij het Zuidkoreaanse luchtruim binnenvloog. De Zuidkoreanen dachten aan een Noordkoreaan- se aanval en sloegen groot alarm. Regeringsverklaring Italië ROME - „Geen woorden maar daden" was ongeveer de teneur van de redevoering waarmee Bettino Craxi zijn regering gisteren aan het pas gekozen Italiaanse parle ment presenteerde. Demagogie en academische discus sies wees hij af voor concrete oplossingen van een aantal urgente problemen. Op het gebied van de buitenlandse politiek blijft het Atlantisch Bondgenootschap en de so lidariteit tussen de Europese lidstaten en de Verenigde Staten het kernpunt van het Italiaanse regeringsbeleid. Craxi wees op de noodzaak van on derhandelingen over het kern- wapenevenwicht in Europa en van onderling overleg tussen de betrokken Europese landen en de VS met betrekking tot de on derhandelingen in Genève, maar hij herinnerde ook aan de aan vaarding van het NAVO-dubbel- besluit door het Italiaanse parle ment in 1979. Verder „blijft Europa voor ons het hart van onze betrekkingen, onze door Hein ten Kortenaar banden, onze vriendschappen en belangen en ook onze zorg van wege de ontoereikendheid van de gemeenschappelijke instellin gen, de bestaande en gevreesde onevenwichtigheden in de ge meenschappelijke politiek, de crisistoestand die een Europees antwoord bemoeilijkt op die ge bieden waar solidariteit en sa menwerking het hardst nodig zijn. Te beginnen met het Inter nationale Monetaire Fonds, dat wordt aangevallen door de over macht van de dollar". Op binnenlands terrein beloofde hij een harde strijd tegen de in flatie, een inkomenspolitiek die niet alleen de loontrekkers treft, bestrijding van de „schandalige belastingontduiking", een drasti sche besnoeiing van de over heidsuitgaven en een totale her vorming van de „welvaartsstaat op z'n Italiaans, met zijn vooruit strevende sociale doelstellingen en zijn praktische chaos en on doeltreffendheid". Op al deze ge bieden „zal de regering er niet voor terugschrikken zich zo no dig impopulair te maken". Craxi deed een beroep op het par lement om alle maatregelen te treffen die nodig zijn voor de strijd tegen de georganiseerde misdaad, in de eerste plaats te gen de mafia. Ten slotte vroeg hij ook de medewerking van de op positie (en daarmee bedoelde hij allereerst de communistische partij) voor een grondige hervor ming en modernisering van de staatsinstellingen en van de grondwet. De regeringsverklaring van de eer ste socialistische minister-presi dent in de Italiaanse geschiede nis was een historisch moment. Voorlopig zal zijn oproep tot da den slechts worden gevolgd door woorden: het vertrouwensdebat in de Kamer zal naar verwach ting twee dagen duren en wor den gevolgd door dat van de Se naat, dat vermoedelijk zaterdag wordt afgesloten. Daarna gaan regering en parlement op zomer reces. De voor alle Italianen hei lige vakantiedag van „Ferragos- to", 15 augustus, kan op het nip pertje ook door de politici wor den gevierd. Vergissing Bij een schijnaanval van terro risten op een kernreactorge bouw in de Verenigde Staten is een bewaker gewond om dat echte munitie per onge luk was vermengd met losse flodders. Allen P. Ellis, bewaker in het National Laboratory van Oak Ridge in Tennessee, werd door metalen brokstukken uit een geweer met laserap paraat gewond aan linker hand, arm en zijde toen de oe fening op 13 juni uit de hand liep. Hij moest worden ge opereerd maar werkt intus sen weer. Zweepslagen In Saoedi-Arabië zijn vier Brit ten .tot gevangenisstraffen van anderhalf tot vier jaar en 240 tot 600 zweepslagen ver oordeeld wegens handel in whisky. Volgens het ministerie van bui tenlandse zaken in Londen werd het viertal dat voor de Britse maatschappij Aeros pace werkte, op 23 april opge pakt. Verwanten van hen deelden mee dat de betrokke nen hadden erkend dat zij 720 kisten met in totaal 8640 flessen Schotse whisky in Sa oedi-Arabië hadden willen verkopen. Bij een prijs van, omgerekend, ongeveer 315,- per fles zou hun dat het forse bedrag van circa 2,7 miljoen hebben opgele verd. Jean Troisgros ROANNE/PARIJS (AFP) - Jean Troisgros, een van de bekendste Franse koks, is tijdens een ten niswedstrijd op 57-jarige leeftijd overleden. Samen met zijn broer had Trois gros een restaurant in Roanne waar hij wereldbekendheid ver wierf met de "nouvelle cuisine Frangaise". Met deze keuken, die bestaat uit kort gekookte en zuur aangemaakte verse produkten, stonden de gebroeders boven aan de lijsten van de gastronomi sche gidsen. GUATEMALA-STAD (Reuter/ AFP) - De nieuwe militaire machthebber in Guatemala, ge neraal Oscar Mejia Victores, heeft gisteravond op een pers conferentie gezegd dat het linkse Sandinistische bewind in Nica ragua een bedreiging vormt voor het hele Amerikaanse continent. De rechtse paracommando die geen president genoemd wil worden omdat het volk hem niet gekozen heeft, noemde president Reagans sterk gekritiseerde Mid den-Amerika-beleid "op maat gesneden". Onrust Ulster na moord op katholiek BELFAST (AP) - In Noord-Ier- land is het gisteren voor de derde achtereenvolgende dag tot on lusten gekomen nadat een Britse militair een 22-jarige inwoner van het katholieke West-Belfast had doodgeschoten bij rellen tussen katholieken en veilig heidstroepen. De militair is gearresteerd op be schuldiging van moord. Groep jes katholieke activisten gingen uit woede over de moord over tot wilde onlusten in de straten van Belfast. Er werden onder meer enkele bussen en veel personen auto's in brand gestoken en po litieagenten kregen het zwaar te verduren onder een regen van benzinebommen en stenen. De politie schoot met rubberko gels om de rellenschoppers te verspreiden. De onlusten hiel den tot diep in de nacht aan. De legale politieke afdeling van het verboden IRA, heeft de Britse troepen scherp veroordeeld voor wat het een laffe moord noemde. Volgens ooggetuigen was de doodgeschoten katholiek onge wapend. Het was de tweede maal in tien da gen tijd, dat een katholiek door de veiligheidstroepen in Ulster werd doodgeschoten. Op 30 juli schoten leden van het Ulster De fense Regiment in Armagh een 18-jarige katholieke jongen dood, die eveneens geen wapens bij zich zou hebben gehad. Nicaragua, zei hij, bewapent en traint de linkse guerrilleros die in Middenamerikaanse landen vechten. "Het Sandinisme brengt heel Amerika in groot ge vaar", voegde hij eraan toe. Mejia hield gisteren zijn eerste ka binetsvergadering, ontving hoge rooms-katholieke kerkleiders en sprak met de Amerikaanse am bassadeur, Frederick Chapin. De generaal sprak de berichten te gen als zou zijn machtsoverne ming op kritiek van de jonge gar de in het leger stuiten. Een groep Guatemalaanse officie ren had zich eerder in een door een plaatselijk radiostation uit gezonden boodschap verzet te gen de benoeming van generaal Oscar Mejia Victores als staats hoofd na de coup van maandag. Een woordvoerder, die zich ver tegenwoordiger van de zgn. groep van jonge officieren noem de, onderbrak die uitzendingen van de radio om een boodschap voor te lezen waarin de benoe ming veroordeeld werd en de ge neraal ervan beschuldigd werd verantwoordelijk te zijn voor de massamoorden in het binnen land. De Amerikaanse regering heeft gisteren verklaard de "positieve doelstellingen" van de nieuwe machthebber in Guatemala te steunen. Zij ontkent op enigerlei wijze betrokken te zijn geweest bij de staatsgreep van maandag, die een einde heeft gemaakt aan het bewind van president Rios Montt. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat de Verenigde Staten niet van te voren op de hoogte waren van de staatsgreep. Generaal Mejia had een dag voor de staatsgreep nog een bezoek gebracht aan het Amerikaanse vliegdekschip "Ranger", dat AFWIJZING - Koning Fahd van Saoedi-Arabië heeft een nieuw Amerikaans voorstel voor een gedeeltelijke terugtrekking van de Israëlische troepen in Liba non verworpen. Fahd zou de Amerikaanse bemiddelaar Ro bert McFarlane, met wie hij maandagavond een onderhoud had, te verstaan hebben gegeven dat Saoedi-Arabië vasthoudt aan volledige terugtrekking van het Israëlische leger uit Libanon. voor de Middenamerikaanse kust kruist. Hij was daar in zijn hoedanigheid van minister van defensie, de functie die hij be kleedde voor de staatsgreep. Hij was een van de drie Middename rikaanse ministers die het afgelo pen weekeinde op het vliegdek schip zijn geweest, aldus de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes. Dit bezoek had niets te maken met de ge beurtenissen die maandag in Guatemala plaatshadden, aldus Speakes. Er was toen geen teken dat Mejia Victores een staats- greep voorbereidde. In Guatemala heeft het nieuwe be wind de staat van alarm, die eind juni door. president Rios Montt was uitgeroepen, opgeheven. De woordvoerder van Mejia maakte dit gisteren bekend. Met dit be sluit wil de nieuwe regering de bewoners van het land toestaan zich ongehinderd bezig te hou den met allerlei activiteit, politie ke activiteit incluis, aldus de woordvoerder. SANTIAGO (DPA) - Naar van daag in Santiago is meegedeeld heeft president Augusto Pino chet van Chili de Chileense am bassadeur in Argentinië, Sergio Onofre Jarpa, benoemd tot nieuw minister van binnenland se zaken. Jarpa, die generaal Enrique Monte- ro opvolgt, is voorzitter van de rechtse nationale partij. Het nieuw samengestelde Chileen se kabinet - over andere veran deringen is tot dusver niets be kend - zou vandaag nog worden beëdigd. De achtste ministers wijziging sinds de machtsoverneming door Pinochet in september 1973 heeft plaatsgehad vlak voor de vierde landelijke dag van protest tegen het bewind en zijn beleid. Deze wordt morgen gehouden. Loopt de Bondsrepubliek Duits land gevaar vanaf 1984 een po- litierechtsstaat te worden? Daarover wordt tegenwoordig heftig gediscussieerd. Aanlei ding daartoe is het feit dat de regering een nieuw identiteits bewijs wil invoeren, dat niet of nauwelijks te vervalsen zou zijn. Op zich heeft vrijwel niemand er bezwaar tegen dat zo'n bewijs 'zeker' moet zijn, dat wil zeg gen uiterst moeilijk na te ma ken. Maar de tegenstanders van de door de regering en het voltallige parlement besloten plastic Ausweis vrezen mis bruik. Het nieuwe, 10,5 bij 7,4 centimeter grote, geplastifi ceerde identiteitsbewijs kan namelijk heel gemakkelijk dóór een computer worden af gelezen. Daardoor zal een tot nu toe ongekend controlesys teem ontstaan, waarbij de gro- door Hans Amesz te onzekerheid is wat de ver schillende autoriteiten met alle gegevens van gecontroleerde burgers doen. Het schrikbeeld van de eventuele verwerkelij king van George Orwell's be roemde roman '1984' is ont staan. Een voorbeeld kan dit verduide lijken. Tegenwoordig wordt één van de zoveel reizigers aan de grens gecontroleerd. De beambte kijkt in een opspo- ringsboek na of de reiziger daarin voorkomt. Is dat het ge val, dan moet zo iemand mee naar het bureau. Anders krijgt hij zijn paspoort of identiteits bewijs terug en kan verder gaan. Er wordt niet opgeschre ven wie precies gecontroleerd is. Dat laatste, zo wordt gevreesd, verandert als de nieuwe identi teitsbewijzen worden inge voerd. De plastic kaart wordt in een computer geschoven en die houdt precies bij wie er al lemaal zijn nagekeken en om dat dit technisch zo makkelijk en snel gaat, ligt het voor de hand dat het aantal controles duidelijk toeneemt. Dat hoeft niet alleen aan de grenzen het geval te zijn, maar kan ook door surveillancewagens in het binnenland worden gedaan die beschikken over de betreffen de 'afleesmachine' van identi teitspapieren. Op die manier ontstaat een gi gantisch netwerk van gege vens. In de toekomst weet men bijvoorbeeld van talloze men sen hoe vaak zij de grens heb ben gepasseerd, of zij in een ei gen of een gehuurde auto rij den, of zij via de transitwegen door de DDR naar West-Ber- lijn zijn gereisd, hoe vaak zij in hotels overnachten enz. enz. Want volgens een geheim be sluit van de conferentie van ministers van binnenlandse za ken van de Westduitse deelsta ten, kunnen de persoonlijke gegevens van burgers, die ooit met de politie in aanraking zijn geweest - onverschillig of het om getuigen of verdachten gaat - via de computer onder zocht worden. worden als er verdenking be staat, maar vooral ook om te kijken of er verdenking kan zijn. Dat is een wezenlijk ande re benadering dan tot nu toe, die mogelijk wordt gemaakt doordat de controle van het nieuwe identiteitsbewijs zowel technisch als wat de tijd be treft, geen probleem meer is. De* bondsregering wijst de kri tiek op het nieuwe identiteits bewijs af. Er wordt aan herin nerd dat zo'n bewijs noodzake lijk is om vooral terroristen te bestrijden. In het verleden, vooral tijdens het treurige hoogtepunt van de aanslagen van de' Rote Armee Fraktion (RAF) in de herfst van 1977, toen veel mensen koelbloedig werden vermoord, was geble ken dat terroristen vaak over vervalste papieren beschikten. Verder meent de regering dat er sprake is van hysterie. Zij verzekert dat de nieuwe bewij zen geenszins misbruikt zullen worden. Maar dat riepen de verantwoordelijke ministers ook toen er zoveel kritiek op de voorgenomen volkstelling was. Het federale constitutio nele hof in Karlsruhe besliste later dat die telling op zijn minst moest worden uitge steld, omdat het gevaar van misbruik van persoonlijke ge gevens niet was uit te sluiten. Net als bij de volkstelling wordt de regering nu geconfronteerd met kritiek van onverdachte deskundigen op de plastic Ausweisen. De sociaal-demo cratische hoogleraar in de rechten, Hans-Peter Bull, die jarenlang als regeringscom missaris was belast met de be scherming van computergege vens voordat hij door de huidi ge CSU-minister van binnen landse zaken Zimmermann werd ontslagen, gelooft dat de nieuwe identiteitsbewijzen de grondwettelijke rechten aan kunnen tasten. En de christen democratische chef van de bin nenlandse veiligheidsdienst in Hamburg, Christian Lochte, vindt dat de regering alle pro porties uit het oog verliest als zij „dertig miljoen burgers voorziet van een nieuwe Aus weis teneinde slechts maxi- maèl dertig terroristen te zoe ken". Lochte meent ook nog dat die Ausweisen helemaal niet zo goed zijn dat ze niet ver valst kunnen worden. Inmiddels wordt het verzet tegen de geplastificeerde identiteits bewijzen grot'er. De liberale de mocraten, een afgescheiden groepering van de huidige coa litiepartij FDP, hebben al een klacht bij het federale constitu tionele hof ingediend. V) WASHINGTON (AFP) - Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft een "geheim plan" in studie om vijf divisies lichte infanterie te forme ren die tot taak krijgen de olievelden rond de Perzische Golf te verdedi gen als deze bedreigd zouden worden door het Russische leger. Dit heeft de "Washington Post" gisteren geschreven. Deze divisies zouden moeten kunnen optreden in "welk bedreigd gebied dan ook" en zouden met name gestuurd worden naar bergachtig gebied langs de grens tussen de Sowjet-Unie en Iran, aldus het Amerikaanse Het Pentagon wil "beschikken over beweegbare divisies, die voldoende geoefend zijn om de Russen het hoofd te bieden in de Zagros-bergen in Iran en op elk ander terrein". Onderminister van defensie Paul Thayer bevestigde eerder deze week tegenover de Post dat het Pentagon van plan is vijf divisies te formeren met de regelmaat van één per jaar, maar hij wilde geen nadere medede lingen doen, aldus de krant. ROME - De onzekerheid over het lot van Emanuela Orlandi, de 15- jarige dochter van een beschei den Vaticaans functionaris, groeit met de dag. Het meisje werd het laatst gezien in de vroe ge avond van 22 juni, terwijl ze in hartje Rome op de bus stond te wachten, die haar van school naar huis zou brengen. Is zij, zoals sommige getuigen be weren, vrijwillig in een auto ge stapt, en gaat het, zoals een paar telefoontjes aan de familie, van de eerste dagen na haar verdwij ning, suggereerden, om een 'slip pertje' van het in een misschien al te strenge omgeving op groeiende meisje? Was zij, zoals de carabinieri enkele weken later met stelligheid verkondigden, het slachtoffer van een interna tionale bende die zich bezig houdt met de handel in blanke slavinnen? Of is ze, tenslotte, in handen gevallen van een interna tionale politieke organisatie, die het via haar op de paus en op het Vaticaan heeft gemunt? Dit laatste wordt gesuggereerd door een serie geheimzinnige boodschappen, waarvan enkele afkomstig uit de Duitse Bondsre publiek, waarin in ruil voor haar leven de vrijlating werd geëist van Mehmet Ali Agca, de jonge Turk, die op 13 mei 1981 een moordaanslag pleegde op paus Johannes Paulus II en daarvoor door een Italiaanse rechtbank tot levenslang werd veroordeeld. De eerste van die boodschappen kwam overigens pas verscheide ne weken na Emanuela's ver dwijning, zodat de verdenking voor de hand lag dat de afzen ders waren ingesprongen op de door Hein ten Kortenaar daardoor gewekte sensatie, om die voor hun eigen doeleinden te gebruiken. De verwarring werd de laatste we ken vergroot door een tweetal communiqués van een 'Anti christelijk Turkse Bevrijdings front', waarvan ook in Turkije nog nooit iemand heeft gehoord. In het eerste werd het ultimatum verlengd tot 30 oktober, in het tweede wordt gesproken van on derlinge verdeeldheid binnen de groep over Emanuela's terecht stelling. Het communiqué zou af komstig zijn van hen die haar vrijlating voorstaan, en de voor waarde was ditmaal dat de paus in zijn zondagse toespraakje op 7 augustus de woorden zou uit spreken: „Agca is een mens als Emanuela en dient als zodanig behandeld te worden". De bood schap werd op zaterdag 6 augus tus verzonden aan het persbu reau ANSA in Milaan, en ook in een land waar de posterijen beter werken dan in Italië kon men moeilijk verwachten dat de paus haar op tijd zou ontvangen. Beide communiqués zijn gesteld in een uiterst gebrekkig en gedeel telijk onverstaanbaar Italiaans en worden onderbroken door vreemdsoortige tekens. Zo staat er midden in het tweede zinnetje ineens: „17-13-17" en aan het eind: „Let op de cijfers", maar niemand weet wat ze te beteke nen hebben, tenzij ze eenvoudig beantwoorden aan letters van het Italiaanse alfabet (waarin j en k ontbreken) en dan staat er ge woon „S.O.S.". De totaal wanhopige ouders zijn wel gedwongen het wrede spel mee te spelen en vroegen via de televisie om bewijzen dat Ema nuela nog in leven is, b.v. door een bandje waarop ze zelf enkele zinnen voorleest uit de Romein se dagbladen 'II Messaggero' of 'II Tempo' van 9 of 10 augustus, of een eigenhandige brief met soortgelijke citaten. Ondanks wekenlange verhoren van allen die ooit met Emanuela in aanra king zijn geweest, schijnt de Ita liaanse politie nog geen stap dichter bij de oplossing van het mysterie dat de publieke opinie in het land nu al wekenlang be zighoudt.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 6