Zomer '83 Wassenaar gaat in beroep tegen aanwijzing plaatsen Zoeterwoudse afgang in conflict varkensfokkerij Zwembaddirecteuren ruziën Gestolen boot teruggevonden Voor woonwagenkampen Na brand in Katwijk PAGINA 2 Stad en rand WOENSDAG 10 AUGUSTÜS 198.1 Bijdragen: Dirk-Jan Roeleven en Thijs Jansen Bremmer voorspelt Het is weer gedaan met het war me weer, meent kapper Brem mer uit Valkenburg. "De aan wezigheid van bewolking zal dezer dagen van belang zijn voor de temperatuur", zegt de haarstylist uit het Rijndorp. Gisteren liep de thermometer nog op tot ruim 27 graden, maar in de afgelopen nacht kwam het kwik niet verder dan ongeveer 15 graden. "De barometer gaf daarbij een lichte daling te zien", zegt de kapper. Daardoor komt er koe le lucht vanuit zee naar het vas te land. "Het gevolg daarvan is weer dat de temperatuur bij een bewolkte hemel niet hoger zal zijn dan een graad of 19, daar de wind uit het noord-oos ten blijft waaien". "Zolang er geen bewolking is zal de temperatuur nog zeker zo mers zijn", zegt Bremmer. Maar de luchtdruk boven Scandinavië neemt volgens de amateur-meteoroloog geleide lijk in betekenis af. "Daardoor kan het plaatselijk in de regio wat koeler worden". Noord Aa-strand in trek bij de waterrecreant ZOETERWOUDE/ZOETER- MEER Veel streek- en stad genoten maken geen lange rit ten meer om aan het strand te komen. De vloedlijn heeft zich verplaatst naar Zoetermeer. In plaats van lang in de file te staan voor een bezoek aan het overvolle Noordzeestrand, pakt bijvoorbeeld de Zoeter- woudenaar de fiets. Binnen een kwartier bereikt hij langs één van de mooiste weggetjes van het langgerekte dorp, de Geerweg, het op Zoetermeers grondgebied gelegen Noord Aa-strand. Bepakt met badkleding, surf plank, koelbox en aardnoten valt daar minstens zoveel te ge nieten. Immers, op het Noord Aa-strand schijnt de zon ook, is het water ook nat en er kan zelfs naakt worden gerecreërd. Bovendien zijn er geen glibbe rige kwallen die het zwem mersleven zuur maken en is het water zoet. De bewoners van de Zuidbuurt- seweg kunnen er van meepra ten hoezeer het strandje in trek is bij Zoeterwoudenaren en surfminnende Leidenaren. De ze weg staat dikwijls stampvol auto's die de kortste route ne men naar het recreatiegebied. Het smalle landweggetje heeft het zwaar te verduren wanneer de autobezitters massaal rich ting Noord Aa afreizen. Twee vissertjes aan de oever van de Zuidbuurtsevaart worden bij kans met klapstoel en al de sloot ingereden wanneer twee auto's elkaar passeren. Het onderhoud van deze wegen drukt zwaar op de huishoud portemonnee van de gemeente Zoeterwoude. Regelmatig zijn er scheuren en verzakkingen in het wegdek geconstateerd. Een oplossing om de kwetsba re weg voor verdere ineenstor ting te behoeden is niet nabij. Vele malen verzuchtten leden van de Zoeterwoudse gemeen teraad dat het "stoppen en op lappen" is met de Zuidbuurt- seweg. De verkeersdruk blijft echter gestaag toenemen. Daar komt bij dat het voor fietsers bijna niet te doen is de weg zonder een stop in de berm te voltooien. Een ander probleem dat Zoeter woude nog steeds boven het hoofd hangt is de ontpoldering van de Geer- en Kleine Blan- kaardpolder. Buurgemeente Zoetermeer meent aanspraak op dit gebied te kunnen ma ken. De Zoetermeerse plannen met het laaggelegen polderge bied zijn om van deze polder ook een (water-)recreatiege- bied te maken. verruilen het Noordzeestrand voor het Noord Aa-strand. Geen kwallen en het water (foto Holvast) 'Vooralsnog ziet het er echter niet naar uit dat de Geerpolder "nat" wordt. In Den Haag staat men namelijk niet te trappelen om de Zoetermeerse uitbrei ding in de richting van Zoeter woude te laten plaats hebben. In februari 1982 boog een pro vinciale commissie zich over het al jaren slepende conflict tussen Zoetermeer enerzijds en Benthuizen en Zoeterwou de anderzijds. Zoetermeer wil de het plan Noordhove dat voorzag in de bouw van vjjf tot zesduizend woningen tegen Benthuizen en Zoeterwoude aan er doordrukken. De commissie adviseerde vorig jaar geheel anders. Tot grote vreugde van Zoeterwoude werd het plan Noordhove van tafel geveegd. Het voorstel van de provincie was om minder (maximaal 1.500) woningen op Zoetermeers grondgebied te bouwen. Bovendien zou de grens met Benthuizen en Zoe terwoude definitief moeten worden afgesloten door een gordel van recreatiegebieden. Een groene buffer tussen de steden Leiden en Zoetermeer is hiermee bewerkstelligd. Bij de Raad van State lopen ech ter nog beroepszaken van Zoe termeer, zodat het laatste woord over de annexatie van de Geerpolder nog niet is ge vallen. De gemeente Zoeter woude houdt in elk geval vast aan de recreatieve functie van een "droge" Geerpolder. De vraag van Zoetermeer om meer waterrecreatie is begrij pelijk. Een bezoek aan het Noord Aa-strand op een zonni ge dag leert dat het gebied ei genlijk te klein is. Hutje bij mutje bivakkeren schaars tot zeer schaars geklede badgas ten aan de oever van het water. Een overvloed aan surfplan ken op de plas. Aanvaringen tussen surfers zijn dan ook niet van de lucht. Veel gesprekken verlopen met een Haags ac cent, maar ook plat Zoeter- wouds valt te beluisteren. Moe ders met kinderen zijn ruim schoots waar te nemen. Verder een vrij jeugdig publiek, wat natuurlijk niet vreemd is in de "grote vakantie". De voorzieningen op het strand zijn prima. Op warme dagen houden twee agenten van de Zoetermeerse gemeentepolitie de boel in de gaten. Een EH- BO-post is op zaterdag, zondag en woensdag aanwezig. Verder is voor de surfer alles aanwe zig. Er zijn berghokken voor planken, er zijn surfscholen en er worden planken verhuurd. De gevallen die bij de EHBO- post terecht komen zijn meest al niet ernstig. Snijwonden en mensen die flauwvallen zijn de meest voorkomende ongeluk ken. "Echt druk hebben we het gelukkig niet. Het klinkt mis schien gek, maar het liefst zit ten we ons hier te vervelen", zeggen P. Leij en S.A. Pas- schier, vrijwilligers van het Zoetermeerse Rode Kruis. Ook de Zoetermeerse politie mannen B. Offringa en R. Hol- thuysen hebben geen record- drukte te melden. "Veel zoek geraakte kinderen en foutpar- keerders, maar verder valt het reuze mee. We zijn wel de hele dag attent op zwemmers die voorbij de ballenlijn gaan. Het is hier namelijk levensgevaar lijk om midden op het meer te zwemmen. Door de grote diep te (44 meter, red.) is de tempe ratuur in het midden van de plas een graad of vier. Aan de oever is het water dan rond de twintig graden. Hoewel overal uitdrukkelijk staat vermeld dat het zwemmen op eigen risi co gebeurt houden we de zaak goed in de peiling", aldus de in korte mouwen en korte broek gestoken politiemannen die toegeven dat het gezellig ver toeven is aan het strandje. Geen klagen heeft ook eigenaar Ron Baay van petit-restaurant Aa-zicht. Hij heeft zo'n beetje het monopolie aan het strantf. Hij verhuurt surfplanken en roeiboten en geeft ook surfles- sen. Het hele jaar door is zijn bedrijf geopend. Aan de betaalkaarten merkt hij dat er veel Zoeterwoudenaren het strand bezoeken. Ook aan de mate van lawaai herkent hij de inwoners van het groene dorp. "De Zoeterwoudenaren die hier komen zijn over het al gemeen wat luidruchtiger dan de rest. Verder heb ik geen centje last van ze. Mijn beste klanten komen uit Zoeterwou de. Kijk, daar zitten Daan, Wil lem en Nico, alle drie uit Zoe terwoude, het zijn de steunpi laren van de zaak. Ze horen ge woon bij het meubilair. Ze ko men hier altijd". Met de fiets... WOENSDAG Leiden Clubgebouw ZLC, Smaragdlaan: start fietsdriedaagse, 18.30-19.30 uur. Breehuys, Breestraat: swingavond, 19- DONDERDAG Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - films: 'Novitenschool', 11.30 uur; 'Bhoetan. troon der goden', 14.30 uur; 'De koning en de maan'. 16 uur. Breehuys - rondvaart door Leiden, 13-18 Stats jongerencentrum - video, 15-17 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 5 augustus tot 12 augustus door: Apcftheek Reijst, Steenstraat 35, tel. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd. 14 u Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur Oegstgeesl Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. WARMOND/DE KAAG - Een ge stolen speedboot is na twee jaar lang omzwervingen door Neder land te hebben gemaakt terugge vonden in de buurt van de plaats waar hij is gestolen. De speed boot werd in 1981 gestolen door een nu 24-jarige Hagenaar op De Kaag bij Oude Ade. De boot ver wisselde vervolgens viermaal van eigenaar om tenslotte weer terug te keren naar De Kaag. De voormalige eigenaar ontdekte daar zijn verdwenen boot en lichtte de politie in. Dit leidde tot de arrestatie van de Hagenaar en een 23-jarige plaatsgenoot van hem die wordt verdacht van he ling. De laatste eigenaar van de speedboot heeft overigens te goeder trouw gehandeld. De varkensfokkerij van Bolleboom die al jaren in een juridisch steekspel met de gemeente Zoeterwoude ver keert. Tot sluiting van het bedrijf is het nog altijd niet gekomen. (foto Holvast) Raad van State tikt gemeente op de vingers DEN HAAG/ZOETERWOUDE Een flinke afgang voor de ge meente Zoeterwoude. Daar draaide het gisteren op uit tij dens een zitting van de Raad van State, waar varkensfokker Bolle boom en de gemeente elkaar troffen. Bolleboom voert al drie jaar lang zonder enige vergun ning zijn bedrijf aan de Sloot weg. Middels een dwangsom van duizend gulden per dag wilde de gemeente Zoeterwoude een ein- LEIDERDORP - Vier keer bijna een botsing en één keer echt raak. Dat was het resultaat van een middagje drinken in een Lei derdorps café. De Leiderdorpse automobilist, die naar later bleek te veel op had, verliet even voor vier uur gister middag een café aan de Leider- dorpse Zijldijk. Nog maar net was hij in z'n auto gestapt of een andere automobilist moest krachtig afremmen om een aan rijding te voorkomen. Even later was het weer bijna raak. De twee kwamen elkaar opnieuw tegen op de Wildschans. Een botsing kon weer worden voorkomen. De derde en vierde keer was het een confrontatie met een fietser, die op een haartje werd gemist en een andere auto, waar het ook nog goed afliep. De vijfde keer was het dan wel prijs. Een Lei derdorper rijdend op de Enge- lendaal werd frontaal in de zij kant geramd. Veertig meter schoof de op z'n kant gevallen auto door. Met onbekend letsel werd de bestuurder afgevoerd naar het Elisabethziekenhuis. de maken aan die situatie en een sluiting afdwingen. Overigens waren er in de afgelopen jaren protesten van omwonen den en andere procedures bij de Raad van State voor nodig om de gemeente tot die stap te krijgen. Welgeteld drie minuten duurde de zitting gisteren. Beide partijen kwamen niet aan het woord Staatsraad Van Schaik zei dat de handelwijze van de gemeente Zoeterwoude niet klopt. "De ge meente wil een dwangsom op leggen omdat Bolleboom geen vergunning heeft. Maar tevens stelt de gemeente dat hij die ver gunningen, ook al vraagt hij ze aan, toch niet krijgt. Dan moet de gemeente gewoon rechtstreeks tot sluiting overgaan. Geen dwangsom als omweg tot slui ting gebruiken". In die zin zal de Raad van State de Kroon advise ren, deelde staatsraad Van Schaik nog mee die verder geen behoefte had aan een toelichting van één der partijen. Een stevige tik op de vingers van de gemeente Zoeterwoude dus. hoewel op het raadhuis wordt ontkend dat Zoeterwoude "fout" was. Hier zegt men dat tussen de datum waarop Zoeterwoude de dwangsomprocedure begon en het tijdstip van de zitting (giste ren, red.) de voorschriften voor het beginnen van een dwang somprocedure zijn veranderd Ook Bolleboom had gisteren weinig reden tot vrolijkheid want de stellingname van de Raad van State kan slechts lei den tot sluiting van zijn varkens- fokkerij. Op welke termijn de gemeente Zoeterwoude tot sluiting van de omstreden illegale varkensfok kerij overgaat is nog onduidelijk. Het grootste - praktische - pro bleem is de vraag wat er na slui ting met de varkens moet gebeu ren. Als de gemeente het bedrijf sluit is het niet denkbeeldig dat Bolleboom de nazorg voor de dieren aan Zoeterwoude over laat. Een woordvoerder van de gemeen te vertelde vanmorgen desge vraagd dat Zoeterwoude waar schijnlijk eerst afwacht wat de uitkomst is van een andere zaak tussen Bolleboom en de gemeen te. Het wachten is namelijk nog op een koninklijk besluit over de vraag of Zoeterwoude terecht een hinderwetvergunning aan de Zoetermeerse fokker heeft ge weigerd. Het juridische oerwoud wordt nog dichter als blijkt dat een andere zaak tegen Bolleboom nog steeds niet is afgerond. De fok ker heeft namelijk zijn stal ver bouwd zonder in het bezit te zijn van een bouwvergunning. Dit moet worden afgebroken en in de oude staat worden terugge bracht, zo werd al enige maan den geleden door de Raad van State besloten. Tot op heden draait het bedrijf echter gewoon door. De woordvoerder van de gemeente zei vanmorgen dat vol gende week in de vergadering van burgemeester en wethou ders een datum zal worden ge prikt om met toepassing van po- litiedwang de stal gedeeltelijk af te breken.' WASSENAAR - Met alle mogelijke juridische mid delen zal de gemeente Wassenaar zich verzetten tegen de aanwijzing van de plaatsen voor twee woonwagenkampen door de provincie Zuid-Hol land. Dat is tenminste het voorstel dat B en W doen aan de gemeenteraad, die daar aanstaande maandag over vergadert. De provincie Zuid-Holland greep in toen de gemeente Wassenaar voor de zoveelste maal op de proppen kwam met de Ruige- laan als de beste plaats voor een woonwagenkamp. Voor de pro vincie is die plaats onaanvaard baar. Daarom werd door Gede puteerde Staten besloten een zo genaamde aanwijzingsprocedure te beginnen. Na een onderzoek kwamen er twee plaatsen uit de bus: de Hoge Klei en de Ligne- straat/Zuidwijcklaan. B en W van Wassenaar zijn tegen die plaatsen. Volgens hen zal het veel langer duren daar woonwa genkampen te realiseren dan op de Ruigelaan. De Hoge Klei le vert problemen op omdat de grond die nodig is voor de ont sluiting van het nieuwe kampje niet in gemeentelijke handen is. De grondprijs is ook te hoog om een sluitende exploitatie te krij gen. Er zijn bovendien geen nutsvoorzieningen (gas, elektra) of riolering aanwezig. Ook ver wachten B en W veel bezwaren van omwonenden die de tot standkoming van het kampje zullen vertragen. De Lignestraat/Zuidwijcklaan stuit op dergelijke problemen. Het gebied daar is bestemd voor woningbouw. B en W vrezen dat de animo om daar te gaan wonen als er een woonwagenkamp komt af zal nemen. De ruimte om woningbouw te plegen zal door de realisatie van een kamp afne men. Bovendien zal de nieuw bouw duurder worden omdat B en W conflict stellen dat er een afscheiding moet komen tussen het woonwagenkamp en de te bouwen woningen. Kortom, de Ruigelaan is de beste plaats, concluderen B en W. "De locatie Ruigelaan zou in aanmer king komen voor woningbouw in de gesubsidieerde sector, nog afgezien van de omstandigheid dat velen er heel wat voor over zouden hebben op die plaats een villa te mogen bouwen", prijzen B en W de Ruigelaan aan. Om toch gelijk te krijgen gaan B en W van Wassenaar diverse be roepszaken aanspannen tegen de provincie Zuid-Holland. Uit het voorstel wordt duidelijk dat B en W het liever anders zou willen oplossen. "Liever dan van deze hele juridische winkel vn Sinkel zouden wy gebruik willen ma ken van het instrument van over leg, ervan uitgaand dat het niet alleen de gemeente Wassenaar hoeft te zijn die concessies doet", aldus B en W. De provincie wordt vooral verwe ten dat er "niet of nauwelijks sprake is geweest van overleg". Het direct aanwijzen van de plaatsen door de provincie wordt gezien als een te vroege en on juiste beslissing. "Een dergelijke handelwijze leidt naar een onno dige verharding van de stand punten en daar is niemand mee gebaat", vinden B en W. KATWIJK/RIJNSBURG - Het begint er steeds meer op te lijken dat tussen de zwembaden van Katwijk (De Miereweide) en Rijnsburg ('t Water bosch) een koude oorlog is uitgebroken waarvan het eind voorlopig niet in zicht is. De twee 'le gers' worden aangevoerd door de respectievelij ke zwembaddirecteuren D. Timmermans uit Kat wijk en P. Jansen uit Rijnsburg. De verhouding tussen de twee zwembaddirecteu ren was al geruime tijd niet om over naar huis te schrijven. Door de brand, die het overdekte ge deelte van het Katwijkse sportfondsebad De Mie reweide onlangs is as legde, is het 'vuur' tussen de twee directeuren nog eens extra aangewak kerd. Zo beschuldigt de Katwijker D. Timmermans zijn Rijnsburgse collega ervan daags na de brand fol ders onder de Katwijkers te hebben verspreid met de uitnodiging toch eens naar het Rijnsburg se bad te komen. Folders die overigens geregeld op diverse plaatsen in Katwijk zijn terug te vin den. Zoals ook gisteren onder de ruitenwissers van langs de Boulevard geparkeerde auto's. "Pure pesterij", zegt Timmermans, die deze vorm van concurrentie bepaald niet elegant noemt. Volgens hem wijkt Jansen af van alle gangbare gedragscodes en afspraken die ooit tussen de ba den zijn gemaakt. "En dat is niet verstandig. Ze ker niet in deze tijden", aldus Timmermans. Hoe reageert nu 'collég'a' Jansen uit Rijnsburg? "Ik begrijp Timmermans niet", zegt hij. "Ik ben be zig met eerlijke concurrentie dat mag toch. Ik heb van mijn bestuur de opdracht gekregen dit bad een regionale functie te geven. Daar ben ik mee bezig. En waarom zou ik dan niet in Katwijk mogen adverteren?". Jansen ontkent dat hij de concurrentieslag de dag na de brand in De Miereweide is begonnen. "Wy zijn daar de donderdag voor de brand mee ge start. Onze bedoeling was toen al om op zondag opnieuw folders in Katwijk te verspreiden. Dat in die bewuste nacht de brand uitbrak is puur toeval". Duidelijk is wel dat het bepaald niet botert tusen de twee directeuren. "Vroeger heb ik nooit pro blemen met Rijnsburg gehad. Maar zoals ze daar nu te werk gaan, daar koop ik niets voor", aldus Timmermans. De verhoudingen met de directies van de zwembaden in Noordwijk en Wassenaar zijn volgens Timmermans heel wat beter. "Na de brand boden die ook hulp aan waar je iets aan had". Volgens Jansen zijn de moeilijkheden ontstaan omdat vaste klanten van De Miereweide, zoals de marine, naar Rijnsburg zijn verhuisd. "Maar ze ker weten doe ik dat niet, want als ik Timmer mans zie draait—ie zijn kop om". LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bij automatische overschrijving Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bi) vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstri|ken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Per oost i 322 90 Maandabonnement f 20,59 (Autom betaling) Losse nummers 0,85 Hoofdredacteur: Drs. J. W E. Metselaar Adj Hoofdredacteur A van Leeuwen Plv Alg redactiechef A. A van Brussel Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B W T. Jungman (plv) j. Ruygrok-Hoogevi Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2