LEiDSCH HÜ DAGBLAD AbvaKabo: harde actie Staat dagvaardt de grootste vervuilers Christenen tegen raketten GUATEMALA Als overleg met minister Rietkerk mislukt Rechter: bond moet stoppen met gratis busvervoer Lugubere vingerwijzing Radioreportage atletiek abrupt afgebroken WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37160 Directeur: G. Koopman Postbus 54 Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar 2300ABLeiden Adj.hoofdredacteur: R.D. Paauw HET GROOTSTE DAGRL.AD VOOR L.E/DEN EN OMSTREKEN Voortel.nrs. zie colofon Europees verbond in Vancouver getekend PARIJS (GPD) Honderdtachtig Franse parachutisten zijn in op dracht van de Franse minister van defensie Hernu in de hoofd stad van Tsjaad, N'Djamena, aangekomen om er president Hissene Habré in zijn strijd tegen de Libische kolonel Gaddafi als „gespecialiseerde instructeurs" bij te staan. Het aantal Franse militairen in Tsjaad zal de komende dagen tot 300 man worden opgevoerd. Het zijn allen leden van het derde en achtste regiment parachutisten van de marine-infanterie, die ge legerd zijn in de Centraal-Afri- kaanse Republiek. Minister Hernu gaf als commen taar op het besluit nu wèl Franse militairen naar Tsjaad te zenden dat Frankrijk hetzelfde doet als Libië, met die uitzondering, dat de Libiërs de burgerbevolking bombarderen. Het is voor het eerst in het huidige conflict dat de Franse regering openlijk kolonel Gaddafi als de schuldige aanwijst. De Franse ochtendbladen laten niet na te veronderstellen dat de Franse re gering zijn besluit heeft geno men onder druk van de Verenig de Staten. Het Franse initiatief werd in Washington vrijwel on middellijk met instemming be groet. De relaties van president Mitterrand met het regime van de Libische kolonel en zijn rijke oliebronnen zijn achter de scher men nooit zo slecht geweest als de relatie tussen de Amerikanen en Libië. In Washington be schouwt men Gaddafi als een on ruststoker die „in zijn hok moet worden teruggejaagd". Nu de Fransen zich ten slotte bij dit standpunt hebben aangeslo ten, is het voor het eerst sinds driejaar dat er Franse troepen op het grondgebied van de oude ko lonie Tsjaad zijn aangekomen. Af te wachten is of de Franse rege ring ertoe zal overgaan Hissene Habré de steun te geven van de Jaguar-gevechtstoestellen, waar om hij heeft gevraagd. Rondom Tsjaad beschikt Frank rijk over een arsenaal aan moge lijkheden. In de Centraal-Afri- kaanse Republiek zijn 1200 man gestationeerd, van wie er nu 180 in N'Djamena zijn aangekomen. In Gabon bevindt zich een een heid van de kostbare Jaguars, en in Kameroen zijn Franse troepen wier taak het is „buitenlanders" te helpen bij hun evacuatie uit Tsjaad, als het hen daar te heet onder de voeten wordt. De oasestad Faya-Largeau in het noorden van Tsjaad is vanoch tend aangevallen door twee co lonnes gepantserde Libische voertuigen, zo heeft de ambassa de van Tsjaad in Parijs meege- deeld. Nieuw zonnestelsel door IRAS ontdekt? PASADENA (AP) - De IRAS-sa- telliet, een project waaraan Ne derland een bijdrage levert, heeft rond de ster Vega een wolk deel tjes gesignaleerd, dat mogelijk deel uitmaakt van een nieuw zonnestelsel. Een astronoom van de observatie instituut in Pasadena verklaarde dat onderzocht wordt of de kos mische deeltjes werkelijk plane ten zijn en het stelsel zich ont wikkelt op dezelfde manier als ons zonnestelsel 4.5 miljard jaar geleden. "We hebben nog nooit iets derge lijks gezien", aldus de astro- Zonnige perioden Droog met zonnige perioden, mini mumtemperatuur ongeveer 15 gra den, middagtemperatuur van 20 gra den in het Waddengebied tot 25 gra den in het binnenland. Matige noor den wind. Er kunnen morgen wolkenvelden van zee uit het land binnendrijven. Af en toe komt ook de zon door. In het Wad dengebied is de kans op zon het kleinst. De meeste zonneschijn wordt in hel oosten en zuidoosten van het land verwacht. Samenhangend hiermee zal de tempera tuur in de middag uiteenlopen van ongeveer 20 graden op de Waddenei landen tol ongeveer 25 graden in het binnenland. De wind waait uit het noorden en is in hel algemeen matig. Al geruime tijd bevindt zich boven de Noordzee een hogedrukgebied. Het verplaatst zich langzaam naar het zuiden, maar neemt tegelijkertijd iets in betekenis af. 11 augustus 1983 Zon op: 06.16 uur, zon onder: 21.13 uur. Maan op: 09.32 uur, maan onder; 22.55 De Libische colonnes worden ge steund door jachtbommenwer pers. observatievliegtuigen en helikopters. De Tsjadiosche di plomaat zei dat de strijd rond Faya-Largau ongekend hevig is. VANCOUVER (GPD) - Een groot aantal Europese deelnemers aan de assemblee van de Wereldraad van Kerken heeft in Vancouver een verbond ondertekend waar in christenen zich verplichten met hun kerk tegen de plaatsing van Pershing- en kruisraketten te strijden. De ondertekenaars zijn gedele geerden, waarnemers en advi seurs uit de vijf Europese landen waar de NAVO nieuwe raketten wil plaatsen, te weten Neder land, België, West-Duitsland, Groot-Brittannië en Italië. Met een korte plechtigheid tijdens de lunchpauze op het voetbal veld van de universiteit waar de assemblee vergadert, bekrach tigden de Europeanen hun ver zet tegen de nieuwe raketten. Volgens de verklaring bedreigen de Pershing- en kruisraketten de veiligheid van Europa en de hele wereld. Geconstateerd wordt dat de wa penwedloop nu al slachtoffers maakt door straling die vrijkomt bij atoomproeven en door ver hongering ten gevolge van de verslechtering van economische bronnen. De ondertekenaars ver plichten zich om een eind te ma ken aan de verering van de „God" die nationale veiligheid heet, en die in werkelijkheid de onzekerheid in de wereld ver hoogt. Van de Nederlandse delegatie heeft de overgrote meerderheid het verbond ondertekend. Vol gens de initiatiefnemers heeft de actie onder meer de steun van de Oostduitse delegatie in Vancou ver. Van een gezamenlijke Oost en Westeuropees initiatief was afgezien omdat plaatsing van nieuwe raketten wordt gezien als een volledig nieuwe stap van het Westen in de escalatie tussen de grootmachten. DEN HAAG (GPD) - De Ab vaKabo, de bij de FNV aangesloten bond van overheidspersoneel en trendvolgers, zal in het na jaar acties gaan voeren die "tot langdurige en daad werkelijke maatschappe lijke ontwrichtingen lei den", als het komende overleg met minister Riet kerk (binnenlandse za- kcji) niets oplevert. In een actieplan van de bond wordt gesproken van stakingen, stipt heidsacties, werkonderbrekin gen, bedrijfsbezettingen en lang- zaam-aan-acties. Het zal daarbij niet alleen gaan om reinigings diensten, maar ook om vitale on derdelen van departementen, de nutsbedrijven en de gezond heidszorg. Het bondsbestuur noemt in het actieplan ook de mogelijkheid van "het eigen machtig verkorten van de werk week, gelijk aan de voorgestelde kortingen". De bondsraad van de AvaKabo zal het plan dinsdag 16 augustus be spreken en, naar wordt ver wacht, goedkeuren. Vervolgens zal het overleg met minister Riet kerk worden afgewacht over de kortingen die het kabinet op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers wil toepassen. Dat overleg begint in augustus en kan voortduren tot in september en oktober. Gezien de resultaten van eerder overleg met de minis ter verwacht het bondsbestuur overigens geen bevredigende uitkomsten. Als het overleg mislukt kan het no vember of zelfs nog later worden voordat de acties uitbreken. Vol gens het bondsbestuur moet het kabinet hiermee "tot meer ge zonde opvattingen worden ge bracht". De bedoeling is dat plannen voor acties worden ge meld bij het bondsbestuur, dat vervolgens bepaalt wanneer en waar met de acties wordt begon nen. De AbvaKabo vindt dat, getuige de kabinetsplannnen, het perspec tief zoek is. "Steeds weer worden ambtenaren en trendvolgers ge tild. Binnen onze gelederen zijn de gevoelens van woede en machteloosheid groot". Tegen die achtergrond is de term bur gerlijke ongehoorzaamheid niet meer weg te denken en is de ac tiebereidheid bij de leden groot genoeg, aldus het bondsbestuur. UTRECHT (ANP) - De Vervoers- bond FNV moet zijn leden bij de vervoersmaatschappij Zuid- West Nederland binnen 24 uur oproepen te stoppen met het gratis vervoer van passagiers op Voorne-Putten en Rozen burg. De bond moet zich onthouden van steun aan chauffeurs die met de actie zouden willen doorgaan. Dit heeft de president van de rechtbank in Utrecht, mr. C. Ba ron van Harinxma Thoe Sloo- ten vandaag in kort geding be paald. Zuid-West Nederland en het samenwerkingsverband van streekvervoerders ESO hadden gisteren om stopzetting van de actie gevraagd. (Zie ook pagina 17). 20 PAGINA'S Druppers behaalt zilver op 800 m PAGINA 9 [Ml Het Motorhuis Vondellaan 80, Leiden Tel 071 -76 9315 BURGHSLUIS(GPDIANP) - Wan neer alles volgens plan verloopt zal vanavond om elf uur een be gin worden gemaakt met de plaatsing van de eerste pijler van de stormvloedkering in de Oosterscheldemonding. De plaat sing van de 14.000 ton zware pij ler Hammen 16 is een hoogtepunt in Nederlands grootste water bouwkundige project. Met de voorbereidingen werd giste ren al een begin gemaakt. Zo werd een koppeling tot stand ge bracht tussen het hefschip Ostrea en het afmeerponton Macoma. Later werden onderwaterinspec ties uitgevoerd met de Portunus om de funderingsmatten te con troleren. Belangrijkste werkzaamheden tij dens de laatste voorbereidende uren vormen het zandvrij maken van de matten. De weersomstan digheden waren vanochtend vrij gunstig voor de uitvoering van de gigantische operatie. In totaal moeten 66 pijlers worden ge plaatst. (Foto ANPl DEN HAAG (GPD) - Het rijk zal dit jaar een groot aantal bedrijven dagvaarden wegens bodemver vuiling. Er zal worden gepro beerd de kosten van het schoon maken van 1800 bekende stort plaatsen van voornamelijk che misch afval te verhalen op de vervuilers. In totaal gaat het om honderden miljoenen guldens. Het eerste bedrijf dat is gedag vaard, is Shell Nederland die ver antwoordelijk wordt gesteld (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Twee Leidse agenten schrokken gistermiddag nogal van een vingerwijzing die hun vanuit het raampje van een au to werd gegeven. Op het Kort Rapenburg werd hun aandacht namelijk getrokken door een automobilist, die zich hevig toeterend en met een arm zwaaiend door het verkeer be woog. De man had duidelijk hulp nodig. Dichterbij gekomen toonde de automobilist een plastic zakje met daarin een afgerukte vin ger. Die wijsvinger was van een collega die even tevoren in de Stevenshofjespolder met De zijn hand in een pomp was ge raakt waarbij zijn vinger was afgerukt. een Amsterdammer, was in allerijl naar het Diaco- nessenhuis gebracht. Daarna vonden collega's de afgerukte vinger. Een van hen, een 39-ja- rige Badhoevedorper, wilde de wijsvinger onmiddelijk naar het ziekenhuis brengen, maar op het Kort Rapenburg raakte hij de weg kwijt. Met de de po litie voorop lukte het alsnog om het afgerukte lichaamsdeel snel in het ziekenhuis te krij gen. Het Diaconessenhuis wil de vanmorgen geen informatie geven of de operatie was ge lukt. voor het vervuilen van de bodem onder een woonwijk in het Zuid hollandse Gouderak. Landsadvo caat mr. E. Korthals Altes eist, mede namens de gemeente Gou derak, dat Shell de volledige kos ten van het schoonmaken van de grond betaalt. In Gouderak is al een schade van anderhalf mil joen gulden geconstateerd. Het tweede bedrijf in de serie wordt Duphar in Amsterdam, dat onder meer de Volgermeer polder ernstig zou hebben ver vuild. In de polder liggen duizen den vaten chemisch afval, af komstig van Duphar, met daarin behalve stoffen als fenol en poly- cyclische aromaten ook kleine concentraties van het uiterst gif tige dioxine. Ook hier gaat het om miljoenen guldens die het rijk vordert. De Staat is van plan om uiteinde lijk van alle 1800 gifplaatsen die nu zijn gelokaliseerd en waar voor saneringsplannen worden gemaakt, de schuldige vervuilers aan te spreken via de rechter. Het ministerie van milieu heeft gegevens van' al die stortplaatsen overhandigd aan de landsadvo caat. Die zal in principe zelf uit maken of en zo ja welk bedrijf hij zal dagvaarden. De gerechtelijke procedures zijn mogelijk geworden sinds begin dit jaar de Interimwet Bodemsa nering van kracht is. Minister Winsemius heeft van de Tweede Kamer unanieme steun gekre gen voor zijn plan op grond van die wet de vervuilers financieel aan te spreken. Shell Chemie in Rotterdam acht zich niet verantwoordelijk voor de vervuiling van de woonwijk in Gouderak. Een woordvoerder: „Wij hebben nooit zelf gestort maar dat altijd door afvalbedrij ven laten doen omdat wij niet over eigen stortplaatsen beschik ten met de daarvoor vereiste ver gunningen". Ook Duphar heeft tot nu toe stel selmatig ontkend verantwoorde lijk te zijn voor het dumpen van chemisch afval in de Volger- meerpolder. Het bedrijf beroept zich er eveneens op dat het niet zelf heeft gestort, maar heeft la ten storten. Aan het zeventien .A&ySft. maanden oude be- Wjn(j van (je Guate malteekse generaal Rios Montt is gisteren een einde gemaakt door dezelfde militairen die hem als lei der naar voren schoven. Een aantal jonge officieren pleegde vorig jaar een coup om af te reke nen met een militaire regering die zich door grootscheepse fraude na elke stembusuitslag wist te hand haven. De staatsgreep van toen bracht een driemanschap van ge neraals aan het bewind, waarvan echter Rios Montt al snel de aan vankelijk onbetwiste leider werd. Hij behoort tot een rechtse afschei ding van de Evangelicals-bewe- ging, zag zich door God tot het ambt geroepen en stelde de over wegend katholieke bevolking voor de keus van bekering of dood. Vol gens binnenlandse mensenrech tenorganisaties is zijn regime ver antwoordelijk voor meer dan twaalfduizend doden. De nieuwe leider, oud-minister van defensie, generaal Mejia, heeft tij dens zijn eerste publieke optreden gezegd de koers van Montt te wil len voortzetten, maar te willen bre ken met diens religieus fanatisme. Ook stelde hij nieuwe verkiezingen in het vooruitzicht. Die stonden al eerder op de agenda, maar werden door Montt steeds uit gesteld, uiteindelijk tot juli volgend jaar. Of het daarvan zal komen is onduidelijk. Gevreesd moet worden dat als de Guatemalteken weer naar de stembus gaan, ook de tra ditie van corruptie en fraude voort gang vindt. Zo staat ook nog te bezien of eerlijke verkiezingen de militairen een houdbare positie zullen opleveren. Het verzet in Guatemala heeft wel iswaar nog niet de vorm aangeno men zoals bekend uit het buurland El Salvador, maar is zeker niet zon der betekenis. Ook ditmaal zijn er tal van aanwijzin gen voor actieve steun van de Ver enigde Staten aan de coup. In het verleden is overtuigend bewijs ge leverd voor een bemoeienis van de inlichtingendienst CIA bij omwente lingen in Guatemala. Feit is dat president Reagan en Rios Montt in goede verstandhouding leefden, hetgeen na de reis van president Reagan naar Midden- Amerika resulteerde in hervatting van de Amerikaanse hulp. Dit jaar is daar een bedrag van ten minste 44 miljoen dollar mee gemoeid. Recentelijk viel in het leger een toe nemend verzet waar te nemen te gen de zinloze moordpartijen van Rios Montt. Ook de Verenigde Sta ten maakten zich zorgen over de tweespalt in het leger, waaraan de ze coup een einde tracht te maken. Voor de Guatemalteken zal er ver moedelijk niet veel veranderen Maar president Reagan is met de komst van generaal Mejia verze kerd van een trouwe bondgenoot in de strijd tegen de vermeende op rukkende communistische invloed. "Personalausweis" in nieuw paspoort DEN HAAG (GPD) - Het nieuwe Nederlandse paspoort, dat waar schijnlijk 1 januari 1985 wordt in gevoerd, zal een plastic kaart be vatten naar het model van het omstreden „Personalausweis" in West-Duitsland. Volgens minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) is dit overeengekomen tussen de lidstaten Van de Euro pese Gemeenschap in het kader van de invoering van een „Euro pees paspoort". In tegenstelling tot de Bondsrepubliek, zal de Nederlandse „persoonskaart" echter uitsluitend voor buiten landse reizen dienen en niet voor binnenlands gebruik. Hoewel er nog een wijziging van de Nederlandse paspoortwet nood zakelijk is voordat tot invoering van de „Europese pas" kan wor den overgegaan, staat al wel vast dat deze de vorm zal krijgen van een plastic computerkaartje. (Zie ook pagina 6) HILVERSUM (GPD - Luisteraars naar Hil versum 1 hebben giste ren gemist hoe Rob Druppers de zilveren medaille behaalde bij de WK in Helsinki. In de beslissende fase van de 800-meter-fina- le brak de AVRO de NOS-sportreportage af. Een woordvoerster van de AVRO: "We hadden in onze programme ring drie minuten ge reserveerd voor een kort verslag van die fi nale. De NOS-verslag- gever begon echter la- 'ter dan was afgespro ken". Bij de NOS bevestigt men die afspraak. "Maar als dan blijkt dat je in die tijd net de beslissende momenten van zo'n race niet kan uitzenden, moet je na tuurlijk enige souples se betrachten. Het is een staaltje van gren zeloze bureaucratie", aldus de NOS. Op Hilversum 2 werd wel het volledige ver slag uitgezonden. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1