„We geven de mensen weer een zintuig terug" L Wereldraad kiest zwakke resolutie Afghanistan citroen-carburateur Raad wijst vergaande kritiek op zending af Stap op weg naar eenheid WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1983 PAGINA 13 door Peter Bloemendaal Enka in Arnhem heeft - in samenwerking met het En- ka-researchinstituut in het Westduitse Obenburg en collega's in de Verenigde Staten - een methode ont wikkeld om kunststoffen te voorzien van een blijvend geurtje. Die nieuwe methode - Accurel gedoopt, naar de Engelse aanduiding accurate release, wat zoveel wil zeggen als 'gedoseerd afgegeven' - stelt producen ten van kunststoffen in staat om hun produkt een bij passend geurtje te geven. De plastic roos, die ook echte bedwelmende rozegeur verspreidt, of de kunstkerstboom die qua geur niet van echt is te onderscheiden. Het deksel op de koffie pot, die de geur van de inhoud weergeeft. Maar ook behoorlijk krom lijkende toepassingen die al echt worden gebezigd. Naar koffie of citroen ruikende au to-onderdelen, of - en ook dat is echt waar - zwaar naar aardbeien riekende plastic sandalen voor de export naar Nigeria, waar dit schoeisel veel hoger staat aan geschreven dan de sandaal van eerlijk leder, want die maken de Nigerianen zelf wel. O ja, de lucht van tutti frutti bij sandalen staat in Nigeria ook hoog in de top tien. Een van onze verslaggevers sprak met Enka-marke- tingman C. van Rij over de nieuwe geurtjes van Enka. „Toen de eerste vliegtuigen er waren, wisten we ook nog niet wat we er eigenlijk mee moesten doen. Dus gingen we ermee stunten: op de vleugel staan en meer van die grappen. In dat stadium bevinden we ons nu ook met dit produkt". Dat de mogelijkheden voor se rieuze toepassingen van de geurtjes van Enka legio zijn, leert het gesprek met Van Rij. Enka-marketingman Van Rij: „Knap, nietwaar?" Geen poep meer In de Friese hoofdstad Leeuwar den is een straat waar geen hond zich meer durft te verto nen. De trouwe viervoeters sle pen hun baas luid jankend net zo lang aan de riem voort tot- Plastic bloemen met een geurtje Enka-resear- chinstituul in hel Westduitse Obenburg. en collega's in de Verenigde Staten, een metho de ontwikkeld om kunststof fen te voorzien van een blij vend geurtje. Op die mam er is het volgens een woordvoerder van de on derneming bijvoorbeeld mo gelijk om kunststof bloemen en planten te voorzien van 'hun eigen geur en om plastic vuilniszakken een luchtje te geven dat honden en katten op een afstand houdt. woordvoerder de associatie met bijvoorbeeld koffie, ta bak of fruit verhoogd, waar- 0er' I voc k eet' de Enka-woordvoerder troortaan net zo ruiken als eefi echte boom. *Een bericht uit het Leidsch Dag blad van 2 augustus j.l. dat ze ver bij de straat vandaan zijn. Oorzaak: een paar bol letjes rondgestrooid Accurel van Enka in Arnhem met daar in verwerkt de geur van het aloude plantje wijnruit, waar honden en katten trouwens ook verschrikkelijk de smoor over in krijgen. Een re cept, dat al is terug te vinden in geschriften uit 1554 en waarop de octrooiaanvraag van een concurrent van Enka struikel de. Want: eenmaal gepubli ceerd is een vinding niet meer octrooibaar. Hilariteit in de va derlandse octrooiwereld en dik tevreden bewoners in Leeu warden. Geen hondepoep meer in de straat. De straat in Leeuwarden is het proefgebied voor het nieuwste produkt van Enka: Accurel. Een kunststof waarin holle ruimten zijn uitgespaard. In die „holle" structuur stopt de Enka elk gewenst geurstofje, al naar gelang de wens van de fa brikant. Accurel staat voor ac curate release, ofwel „gedo seerd afgegeven". Door die methode controleert de Enka de mate waarin de geur wordt afgegeven, met als gevolg dat het geurtje soms jarenlang aan de kunststof kan blijven han- gen. Letterlijk een produkt met een luchtje eraan dus. De basis voor dit nieuwe pro dukt werd door een Enka-man gelegd, die op zoek was naar een methode om kunststoffen antistatisch te maken. Hij vond uit dat - in plaats van een hech te structuur - ook een structuur met holle ruimten denkbaar was voor kunststof. In die ruimten kon het antistaticum worden gestopt. De vorig jaar opgerichte Enka-afdeling „New Business Group" pikte de methode op en stopte in die holle ruimte geen antistati cum, maar lekkere geurtjes. Zweet Enka-marketingman C. van Rij is de man die het nieuwe pro dukt ruimere bekendheid moet gaan geven. Een gesprek met hem in zijn kantoor in het Enka-hoofdkwartier aan de Velperweg in Arnhem is een belevenis. Het ene smeuige verhaal na het andere, temid den van naar alles en nog wat riekende monsters die de at mosfeer in zijn kamer - laten we het voorzichtig uitdrukken - tamelijk bedwelmend maken. Bijvoorbeeld: een echt naar zweet ruikend kammetje (het eerste proefprodukt dat nu - anderhalfjaar later - nog steeds zó naar zweet riekt als een ma rathonloper die net de eind streep heeft gehaald), of een plastic aardbei op een potlood, waarvan het water je van in de mond loopt. Een plakje ci troenplastic. Een blokje kerst- boomgeur. En een hoela-hoep, die bij ronddraaien fris naar pepermunt gaat ruiken. Van Rij wijst op een halfliterblik op zijn bureau. „Als ik dit blik je nu zou opentrekken, ruikt het in de wijde omgeving bin nen de kortste keren naar aard beien. Dit concentraat is zó sterk, dat ik heel Arnhem van de aardbeiengeur kan voorzien indien ik dit blik geopend en wel op de parkeerplaats voor het gebouw neerzet. We zullen het maar dicht laten". Wat is nu precies de bedoeling van dit Accurel? Grappige pro- dukten, of ook serieuze toepas singen? Van Rij: „We zitten nu in het stadium die de eerste vliegtuigbezitters ook hebben gekend. Men had toen nog geen flauw benul welke be langrijke rol het vliegtuig kon spelen. Dus ging men ermee stunten. Op de vleugels staan in volle vlucht en dat soort frat sen. In dat stadium verkeren we nu ook met dit produkt. De plastic koffieboon, de plastic aardbei op dit potlood. Maar we onderzoeken nu tal van se rieuze toepassingen die, naar ik verwacht, over niet al te lan ge tijd wijd verbreid zullen zijn". Seksdrift Een paar voorbeelden. Voor de medische wereld: een kunst stoftablet in de oksel geplakt, van waaruit met het Accurel- systeem, via de huid gedoseerd medicijnen kunnen worden opgenomen door het lichaam. Dat vervangt het aloude tablet onder de tong. Of een staafje met een de seksdrift opwek kend middel, dat correspon- dendeert met de paringsgeur van de dennescheerder. Alle mannelijke dennescheerders komen op dit in het dennenbos opgehangen staafje af, maken elkaar daar uit pure jaloezie af, en het dennenbos blijft ge spaard. Df: een stof, die insekten alleen maar wegjaagt in plaats van ze te vernietigen. Dat zou volgens Van Rij weieens het einde kun nen betekenen van insectici den, die - zoals we allemaal we ten - veel meer kwaad doen dan het uitroeien van insekten alleen. Of juist een stof die in sekten aantrekt. Insekten, die nodig zijn voor de instandhou ding van een bepaalde fauna- structuur. Ook kan accurel worden toege past in de auto-industrie. Een extra hulpmiddel om de diver se auto-onderdelen van elkaar te kunnen onderscheiden, om vergissingen te voorkomen. Een naar koffie riekende zui ger, of een naar citroen geuren de carburateur. „Met dit pro dukt geven we de mensen een zintuig terug dat in de afgelo pen jaren steeds meer in on bruik is geraakt. Juist door de komst van kunststoffen: de geur". Een extra service aan de consu ment is ook een van de moge lijkheden. Door de kunststof- verpakking van de meeste in de supermarkt te koop zijnde produkten is het directe geur- contact tussen consument en produkt weg. Van Rij: „Geef dan de deksel van de koffiepot precies dezelfde koffiegeur als de inhoud, en de consument weet weer wat hij koopt. De spuitbus-luchtverfrisser voor het toilet. Ook zoiets. Als ieder een even uitprobeert hoe de in houd riekt, stinkt binnen de kortste keren de hele winkel naar die spray. Dus: geef de dop van de spuitbus via Accu rel het geurtje, en de consu ment weet weer wat hij koopt". Aardbei-sandalen Dat het welriekende plastic tot rare ontwikkelingen kan lei den, bewees onlangs een fabri kant van plastic sandalen. Van Rij: „Die man wilde dat de san dalen naar aardbeien ruiken. Voor export naar Nigeria, zei hij, want daar zijn ze dol op aardbei-sandalen. Ik geloofde mijn eigen oren niet, maar het was echt waar. Tutti-frutti-san- dalen, zijn ze ook dol op. Om te gillen, nietwaar? Nou prima, Enka maakt het wel. In Olden burg in Zuid-Duitsland wel te verstaan, waar de produktie- lijn voor al deze lekkere geur- stoffen staat". Enka haalt de geurstgffen bij parfumiers over de hele wereld vandaan en stopt ze in de holle ruimten in de kunststof. Voor bijvoorbeeld wildrasters op de Veluwe, opdat de konijnen die niet direct weer kapot knagen. De Enka-vinding wordt intussen druk onderzocht bij bijvoor beeld de Landbouwhoge school in Wageningen. De des betreffende overheidsinstan ties hebben enthousiast gerea geerd en sommige gebruiken het systeem ook al. Het be drijfsleven ruikt inmiddels ook geld aan de nieuwe vinding, en het onderzoek op universiteits instituten zal zich de komende tijd met name richten op prak tische toepassingen van Accu rel. „De veelzijdigheid van de toe passingen hangt nu alleen nog maar af van de fantasie van on ze mensen en knappe koppen elders", zegt Van Rij, spelend met een nep-koffieboon. De hoela-hoep staat inmiddels stil in een hoekje en ruikt niet meer naar pepermunt. „Een aardigheidje. Dat ding ruikt al leen als hij draait. Knap, niet- VANCOUVER - Na een lang en emotioneel debat heeft de We reldraad van Kerken een zeer voorzichtig geformuleerde re solutie over Afghanistan aan genomen. De^ tekst sluit aan bij het vredesvoorstel van VN-se- cretaris-generaal Perez de Cuellar. De assemblee ver wierp met zeer gering stem- menverschil een^ voorstel om de tekst aan te scherpen. Ook een poging om de commissie die de resolutie had opgesteld haar werk over te laten doen, mislukte. In de uiteindelijke resolutie, .die met 497 tegen 142 stemmen werd aangenomen wordt de te rugtrekking van Sowjet-troe- pen uit Afghanistan pas als vierde voorwaarde genoemd. Bovendien moet de terugtrek king plaatsvinden binnen het kader van een algehele politie ke regeling, waarmee afghanis-. tan en de Sowjet-Unie instem men. In het verworpen aman- dement was de terugtrekking als eerste voorwaarde ge noemd en was de bepaling „onmiddellijk" toegevoegd. In de tekst van het VN-vredes- voorstel wordt als eerste voor waarde voor een oplossing in de kwestie-Afghanistan ge noemd „de beëindiging van wapenleveranties aan opposi tionele groepen van buitenaf'. De voorwaarden drie en vier hebben betrekking op het scheppen van een gunstig kli maat voor de terugkeer van vluchtelingen en garanties dat de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten, de volksrepubliek Chi na en Pakistan met een oplos sing voor Afghanistan instem- De kritiek op de naar hun me ning veel te zwakke resolutie werd verwoord door onder an deren de Noorse lutherse bis schop Lislerud en bisschop Malik van de kerk van Pakis tan. Beiden legden er de na druk op dat de Wereldraad zich ongeloofwaardig maakt. Ze vergeleken de resolutie met de zeer omstandige en aan duide lijkheid niets te wensen overla tende verklaringen over Cen- traal-Amerika en Zuidelijk Afrika. Bisschop Malik sprak van een slecht staaltje van oe cumene. De Amerikaanse presbyteriaan mr. William Thompson, voor zitter van de commissie die de resolutie opstelde, wilde van veranderingen in de tekst niet weten. Hij liet blijken dat er achter de schermen op het scherp van de snede om de re solutie is gestreden en dat het bereikte resultaat voor de ene zijde het uiterste is waartoe men bereid is en voor de ande re zijde het minste dat nog ac ceptabel is. De waarheid van die woorden bleek toen ver scheidene Russische gedele geerden zich met hun volle ge wicht in het debat mengden om een scherpere veroordeling van de Sowjet-Unie te voorko- Aartsbisschop Kirill van Lenin grad sprak van een kritiek i ment in de oecumene. Hij begrip te hebben voor de ei ties. Een afwijzing van de r« lutie zou echter politiek uitge buit worden. Kirill zei d; dere andere tekst gedoemd was zonder invloed te blijven en schade zou doen aan de geest van de oecumene. De as semblee bleek gevoelig voor de teerheid van de relaties met de Oosteuropese kerken en stemde uiteindelijk in met de resolutie. Bezoek paus In een brief naar aanleiding van het eventuele bezoek van paus Johannes Paulus II aan Neder land verklaart het Algemeen Bestuur van de Konferentie Ne derlandse Religieuzen (KNR) met nadruk, dat het niet bij voorbaat afwijzend staat tegen over dit bezoek. "We willen er van uitgaan, dat het, mits goed voorbereid en zorgvuldig geor ganiseerd, een positieve uitwer king kan hebben. Onvoorwaar delijk enthousiasme ervoor kan echter niet verplicht worden ge steld", aldus het bestuur van de KNR. VANCOUVER - De eenheid van de kerken zal vooral tot uitdrukking moeten komen in de viering van het avondmaal, omdat daarin het christelijke geloven en getuigen tot uitdrukking wordt gebracht. Die overtuiging is neergelegd in het rapport over „stappen op weg naar eenheid" dat de assemblee van de Wereldraad van Kerken gisteren met instemming heeft begroet. Het rapport is het werk van een van de acht werkgroepen waarin de assemblee vorige week uiteenging om de agen da voor de komende jaren te schrijven. Hoewel de avondmaalsviering het symbool van eenheid is, is aan de avondmaalstafel ook de verdeeldheid van de kerken af te meten. Na meer dan vijftig jaar van oecumenische dialoog zijn kerken als de rooms-kahtolieke en de oosters-orthodoxe namelijk nog altijd niet be reid tot volledige intercommunie. Toch hoopt de wereldraad de komende jaren een paar belangrijke stap pen te kunnen zetten naar meer eenheid. De belangrijkste is de ont vangst door de kerken van het document over doop, avondmaal en ambt, waarover theologen uit de wereldraad en de rooms-katholieke kerk het begin 1982 in Lima, Peru eens werden. De groots opgezette avondmaalsviering die op basis van de Lima-tekst in Vancouver werd gehouden, heeft diepe indruk gemaakt. De bedoeling is dat de kerken voor eind 1985 laten weten wat ze van het document vinden, waarna in 1987 of 1988 de vijfde wereldconferentie van Faith and Order, de we reldraad-afdeling voor theologische zaken, plaats zal vinden. Wanneer de overeenstemming over doop, avondmaal en ambt binnen bereik komt, wil de wereldraad zich aan een nieuwe monsteronderne ming zetten, namelijk de formulering van een geloofsbelijdenis. Niet om de apostolische geschriften van bijvoorbeeld het concilie in Nicea af te schaffen, maar veeleer als een poging om de basis van het christe lijk geloof in woorden en begrippen van deze tijd vast te leggen. In de nota over „stappen op weg naar eenheid" wordt ondubbelzinnig gezegd dat de eenheid van de kerken geen doel op zichzelf is, maar middel om aan de vernieuwing van de menselijke gemeenschap te werken. De kerk moet een profetische gemeenschap vormen, een teken van eënheid en vernieuwing. VANCOUVER - De Wereldraad van Kerken wil meeir aandacht besteden aan zending én evange lisatie. De assemblée stuurde gis teren een rapport over 'getuigen in een verdeelde wereld' terug naar de opstellers omdat het overwegend m negatieve zin over de christelijke verkondi ging sprak. Het is historisch on houdbaar en theologisch onver standig om te suggereren dat zendingswerk alleen maar des tructief heeft gewerkt op andere culturen, zei een Westduitse pre dikant. In het rapport werd min of meer gesuggereerd dat het meer on danks dan dank zij zendelingen uit het Westen was dat het evan gelie in vrijwel alle werelddelen wortel heeft geschoten in niet- westerse culturen. Ook de passages over de dialoog met niet-christelijke godsdien sten stuitte op kritiek. Respect voor en samenwerking met an dere religies mag de christelijke opdracht tot verkondiging niet vervangen, zo zei onder meer de Westduitse ds. Peter Sandner Volgens de Noorse lutherse bis schop Per Loenning zou aan vaarding van het rapport een slag zijn voor de geloofwaardig heid van de wereldraad tegen over zijn critici. Loenning pleitte ervoor het werk van de commissie voor zending en evangelisatie van de wereld raad als een zeer waardevol ele ment in de oecumene in de aan bevelingen op te nemen. Met ver scheidene andere sprekers noemde hij met name het docu ment over evangelisatie dat vorig jaar uitkwam en dat veel waarde ring heeft geoogst, ook bij critici van de wereldraad. Het rapport over 'participatie' van vrouwen, leken jongeren, bejaar den en gehandicapten in kerk en samenleving, werd met instem ming begroet Een belangrijke conclusie is dat kerken zelf vaak een slecht voorbeeld zijn van participatie. In een groot aantal aanbevelingen wordt de kerken gevraagd er alles aan te doen om iedereen deel te laten hebben aan de schepping van God en de gemeente als lichaam van Chris tus. Ds. Ahda in 't Veld van de Remon strantse Broederschap vroeg de assemblee om ook een passage in het rapport te wijden aan de participatie van homoseksuelen, maar vond daarvoor geen ge hoor. Homofilie wordt door de meeste kerken in Oost-Europa en de Derde Wereld niet als pro bleem gezien, of volstrekt van de hand gewezen als een zonde te gen de bijbel

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13