WIEL Ajax met op dreef bij ARC Eric Wilborts op rand van afgrond contactlenzen, das pas fijn. van der Xerxes verslaat RCL in slotfase Sanders heeft genoeg van tennis Hans Tönjann ronde verder Van den Boom laat zekere winst glippen Parlevliet moet tot uiterste gaan bij Rijnkanters Russen protesteren DS klopt Mechelen Oefenduels WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1983 ALPHEN AAN DEN RIJN Ajax kent blessurezorgen. Gister avond werd dat ter gelegenheid van de ingebruikname van het ARC-complex duidelijk. Zonder een viertal basisklanten kreeg het toch al uitgedunde Amsterdamse keurkorps van trai ner Aad de Mos gelegenheid 'reserve' op te bouwen voor een ongetwijfeld zwaar seizoen. Aan de vooravond van het Amster dam 708—toernooinde draaide de landskampioen een magere ge nerale af. Derdeklasser ARC, dat zich voor eigen publiek prima presenteerde, liep tegen de hoofdstedelijke formatie amper averij op. Met een 0-4 nederlaag konden de Alphenaren met op geheven en Ajax met gebogen hoofd de door ruim vijfduizend toeschouwers omringde Zegers- loot-arena verlaten. Pas in het laatste kwartier konden de Amsterdammers enigszins af stand nemen. Toen scoorde de geplaagde De Mos-equipe nog driemaal, zodat de 0-1 stand nog ietwat geflatteerd uitdraaide op een tenminste redelijk(?) ogende 0-4. Frank Rijkaard (zeker nog tien weken uit de roulatie), John ny van 't Schip en Peter Boeve waren om blessureredenen niet van de partij. En Aad de Mos hield ook Jesper Olsen en Marco van Basten op de bank. Zijn mo tivatie: "Het seizoen is nog lang en we kampen nu al met blessu res. Om die straks ook op te kun nen vangen, zullen we aan een bredere selectie moeten werken. Daarom laat ik nu jongens als Edwin Bakker en John Bosman spelen. Olsen niet, nee. Aan het publiek heb ik wat dat betreft lak. Ik heb mijn eigen zorgen". Met Ronald Koeman weer als laat ste man - Ajax is toch nog haas tig op zoek naar een geschiktere speler voor die plaats - de Deen Jan Mölby op het middenveld (Ophof speelde voorstopper) en Hans Galjé in het doel hadden de Amsterdammers moeite om hun weg door de ARC—defensie heen te banen. ARC speelde gegroe peerd verdedigend voetbal (trai ner Jan Kroese: "Wat heb je er aan als je binnen een kwartier met 5-0 achterstaat, dan is de wedstrijd gespeeld"), maar koos bij balbezit toch zo goed moge lijk voor de aanval. Ajax had wat dat betreft al snel op achterstand gezet kunnen worden als de uit stekende spits Nico Oosterlee op aangeven van Jan Willem Bogers niet over Galjé was gestruikeld. De onverwachte Alphense ope ningstreffer bleef daardoor uit. Ajax op zijn beurt zocht via de vleugels en 1—2 combinaties lan ge tijd vergeefs naar succes. Gro te sta—in-de-weg vormde doel man Cor Prook, die een fantasti sche wedstrijd keepte en geheel solo de Amsterdammers van een LEIDEN - Ondanks het warme weer begint er schot te komen in de ocfencampagne van de voetbalverenigingen uit de Leidse regio. Gis teravond traden er zes clubs in het strijdperk aan. Het tweede Ajax-doelpunt in de maak. Doelman Prook en Frits van Dijk (links) zijn kansloos als John Bosman (midden) voorbereidend werk van Edwin Bakker (7) tot een doelpunt promoveert (Foto Nanno Bloupot) ruime overwinning afhield. Slechts bij een slim genomen vrije trap van Keje Molenaar (20e minuut) moest hij zich voor de knal van Mölby in de bovenhoek gewonnen geven. Andere knal lers van Koeman, Vanenburg en Mölby vonden bij de en passant tot "Beer van Alphen" gebom bardeerde Prook geen genade. Ook in de tweede helft werd bij Ajax het gebrek aan een regis seur danig gevoeld. Wat niet wegnam dat het vanzelfspreken de klasseverschil met ARC in aanvallend opzicht, alsmede bij de frequentie van het balbezit bleef. Tot hoogstaand voetbal kon het afgetrainde Ajax niet ko men. Aan ARC-zijde vond Bo gers bij vlagen wel openingen. Met name Ruud van Es had daar van moeten profiteren toen hij oog in oog met Galjé kwam. Evenals Oosterlee miste Van Es de koelboedigheid (Kroese: "In zo'n situatie raken ze dan toch hun hoofd kwijt") om de aanval af te ronden. Waarop Ajax dan toch maar weer het voortouw nam en ARC door een vijftal wissels (Kroese: "Voor ARC is het feest, dan wil je alle spelers daar toch yi betrekken") de homogeniteit in de ploeg be gon te verliezen. Pas een kwar tier voor tijd maakte Ajax daar gebruik van. Bosman rondde goed doorzetten van de 15-jarige Bakker af (0-2), Mölby haalde vervolgens hard uit voor 0—3 en vlak voor het eindsignaal kon Bakker er na een uittrap van Gal jé nog heel fraai 0-4 van maken. WIM VAN WANROOY Lens-Roodenburg 5-5 Lens en Roodenburg maakten er een over beide partijen verdeeld doelpuntenfestijn van. Voor de rust had Roodenburg de beste papieren. Rob Ouwersloot open de de score, waarna Toet al snel gelijkmaakte. Vervolgens liepen de Leidenaars echter via John van de Wetering en René van Haalem uit naar 1-3. Kort na de theepauze kwam Lens via Van de Hoek op 2-3. Boudy Pijnakker tekende halverwege de tweede helft 2-4 aan. Een tegentreffer van Dikstra (3-4) werd onmiddel lijk beantwoord met een goal van René van Haalem (3-5). Tegen het slotoffensief van de Hage naars had Roodenburg geen weerwoord. Twee treffers van Tsjinasjoe zorgden alsnog voor 5- 5. RCL-Xerxes 2-3 Xerxes opende in de zevende mi nuut de score, toen Klaver met een kopbal de roos trof: 0-1. Die treffer noopte RCL om het heft in handen te nemen. In de 25ste minuut tekende Erik van Doese laar de gelijkmaker aan (1-1), na goed voorbereidend werk van Tijs Bruna. Zeven minuten zette De Vries de bezoekers weer op voorsprong: 1-2. Vlak voor de rust had Van Doeselaar opnieuw succes, ditmaal op aangeven van Cees Ruis: 2-2. In de tweede helft gaf de betere conditie van de Rotterdammers de doorslag. Een schot van Klaver betekende twee minuten voor tijd 2-3. Oranjeplein-VTL 1-2 VTL trok in deze levendige wed strijd aan het langste eind. Een fraai uitgevallen eigen doelpunt van Ben Schuchard zette de Ha genaars eerst nog op voorsprong (1-0). Fred van Haarlem zorgde na 30 minuten via een benutte strafschop voor de gelijkmaker: 1-1. Jan ten Bosch stelde in de tweede helft de VTL-zege veilig. Hij tikte na een lobbal van Fred van Haarlem de bal in het net: 1-2. SVOW-Teijlingen 1-5 Teijlingen kende weinig proble men met de afdelingsploeg uit Oude Wetering. Peter van Rijn, Ferry Baak, Hans Hooijmans en tweemaal Puck van der Voort te kenden voor de Sassenheimse doelpunten, waarna SVOW in de slotfase de eer mocht redden: 1- 5. KRV-Meerburg 1-0 Een niet onaardige wedstrijd, waarin de doelkansen beperkt bleven. In de 70ste minuut bracht een wegens hands aan KRV toegekende strafschop de beslissing. Aijan van de Werff schoot vanaf elf meter raak: 1-0. HOCKEY- Het Nederlands heren- hockeyteam heeft in Tilburg Frankrijk met 5-3 verslagen. Bij rust hadden de Fransen nog een 3-1 voorsprong. SCHEVENINGEN (ANP) Dat in de tennissport veel mogelijk is, is een bekend gege ven. De manier waarop echter Eric Wilborts gisteren in de eerste ronde van het toernooi om de Nederlandse kampioenschappen aan een nederlaag ontsnapte leek op een mira kel. De Tilburger, ooit gebombardeerd tot opvolger van Tom Okker, balanceerde tegen jeugdspeler Wijnand van den Boom op de rand van de afgrond. Geen bal lukte bijna en voor de inmiddels negentienjarige Wilborts het wist stond hij op een hopeloze achter stand: 0-6, 3—6 en 0-5. Op dat moment knakte er iets in bij de achttienjarige Van den Boom. Het was niet zozeer de verdienste van Wilborts dat de als derde ge plaatste Brabander uiteindelijk de partij nog binnenhaalde: 0-6, 3—6,7—5,6—2,6—3. De hyperner veuze Van den Boom, de natio nale indoorkampioen tot acht tien jaar, was de goede richting plotseling kwijt. Hij verprutste vier wedstrijdpunten. Het laatste was op eigen service. Met een dubbele fout bracht hij Wilborts weer op gelijke hoogte en gaf hij de constant naar zichzelf zoeken de Tilburger weer kans enigzins in diens ritme te komen. De moeite, die Wilborts met Van den Boom had, was een veeg te ken. In het jeugdtoernooi tot en met achttien jaar was de speler uit Hoofddorp niet verder geko men dan de kwartfinales waar in hij na een lange partij verloor van latere winnaar Rob Simon - en anderhalf jaar geleden werd hij uit het fasenplan van de ten- nisbond gekegeld wegens ge brek aan resultaten. Bovendien was het de eerste keer dat Van den Boom zijn opwachting maakte op de nationale titel strijd. "Ik wordt nu bijgestaan door Ekker en Van Geuns, die een tennisschool in Amstelveen SCHEVENINGEN (ANP) - Louk Sanders is bezig aan zijn laatste toernooi om de Nederlandse kampioenschappen. In Schevenin- gen liet de bedrijfseconoom uit Leiden doorschemeren, dat hij na de competitie, die volgende week begint, hoogstwaarschijn lijk een punt zet achter zijn tennisloopbaan. Een gebrek aan motivatie is de voornaamste reden van zijn afscheid. Op de Mets-banen kwam dat bij zijn eerste optreden tegen jeugdspeler Vincent van Gelderen tot uiting. Pas na vijf sets (4-6 6-1 6-2 2-6 6-0) mocht Sanders de felicitaties van zijn tegenstander in ont vangst nemen. In de naaste toekomst gaat Sanders voor een niet nader genoemd bedrijf werken. De besprekingen met zijn toekomstige werkge ver zijn zo goed als afgerond. De Leidenaar is na Tom Okker dé toonaangevende figuur geweest in het Nederlandse tennis. In de periode 1974-1981 veroverde hij acht keer op rij de nationale titel op buitenbanen. Op de ATP-wereldranglijst heeft hij de eerste honderd gehaald. Jarenlang was hij de nummer één in de verte genwoordigende tennisteams van Nederland. Vorig jaar brok kelde de hegemonie al enigszins af, toen hij in de halve finales van de "nationale" verloor van Ton Sie. Hij was 43 partijen achtereen ongeslagen gebleven. Vorig jaar nog was Sanders ervan overtuigd, dat hij met wedstrijd- tennis zou doorgaan tot zijn 35ste jaar. Plotseling ontbrak hem echter de lust zich te meten met voornamelijk de Nederlandse top. "Dit seizoen heb ik alleen in Nederland gespeeld. Het laat ste half jaar heb ik vrij plotseling de lust verloren. Ik had geen motivatie meer. Soms stond ik op de baan en zag de toeschou wers, die heerlijk van de zon genoten. Op die momenten, dacht ik, zat ik maar op die plaats. Dat is natuurlijk een fnuikende instelling voor een topsporter". hebben. De KNLTB heeft mij uit het fasenplan gezet. Het feit, dat ik Nederlands indoorkampioen ben, heeft er ®iet toe geleid, dat ik naar buitenlandse jeugdtoer- nooien ben uitgezonden. Men heeft mij kennelijk over het hoofd gezien", zei de bijna 1.90 meter lange Van den Boom. In de tweede ronde moet Wilborts het opnemen tegen leeftijdsge noot Tom Nijssen, die gemakke lijk Jack Willemen aan de kant zette. De favorieten voor de titel, Michiel Schapers en regerend kampioen Huub van Boeckel, kenden eveneens weinig proble men op hun weg naar de volgen de ronde. Schapers gunde Bart Theelen slechts vijf games (6-2, 6-1,6-2) en Van Boeckel was na een set en een game al klaar met Ad van de Sman, die wegens een blessure opgaf (6-3, 1-0). Op merkelijk was de nederlaag van Frits Don tegen Robert-Jan Bie- rens. Don was tijdens het zomer Satellietcircuit de best geplaat ste Nederlander, maar kon niet voorkomen, dat de zeventienjari ge Bierens doorstoomde naar de achtste finales. Jeugdkampioen Rob Simon stelde teleur. Hij red de het niet tegen de degelijk ope rerende René Boers: 2-6, 6-4, 3-6, 1-6. Bij de dames werd het de kansheb bers niet moeilijk gemaakt. Mar- cella Mesker en Karin Moos, res- Huub van Boeckel: gemakkelijke zege pektievelijk één en twee ge plaatst, moesten slechts drie ga mes afgeven. Van de jeugdige speelsters viel vooral het spel van Hellas ter Riet en Judith Warringa op. Hellas ter Riet won van Elly Vessies, die op de stand 6-1, 4-1 opgaf wegens een lies blessure. Judith Warringa gunde routinier Leonne Heffels slechts één game: 6-0, 6-1. Herenenkelspel, eerste ronde: René Boers - Rob Simon 6-2, 4-6, 6—3, 6-1; Louk Sanders Vincent van Gelderen 4-6, 6-1, 6-2, 2-6, 6-0; Stefan van Erven - Theo Gorter Damesenkelspel, eerste ronde: 4-6, 7-5, 6-2, 6-2; Marc Albert - Marcella Mesker - Ylanda van der Joost van de Marei 6-1, 6-0, 2-6, Harst 6-2,6-1; Alice Lembeck - Ma- 6-2; Huub van Boeckel - Ad van der nètte Pakker 6-1, 6-2; Marianne van Sman 6-3,1-0, Van der Sman staakt <fe Torre - Margot Vlasak 6-2, 6-3; wegens een blessure; Menno Oosting Nanette Schutte Ilonka Leyten - Alex Reijnders 7-5, 6-3, 6-2; Ton Sie - Michiel Zegveld 7-6, 6-1, 6-3; Rob Mentink - Paul van Geuns 6-2, 6—3, 6—3; Tom Nijssen Jacques Willemsen 7-5, 6-3, 6-4; Michiel Schapers - Albert Theelen 6-2, 6-1, 6-2; Martin Koek - Giel Bolsius 4-6, 7—6, 1—6, 6—0, 8—6; Hans Everaars Wim Groeneveld 7-5, 3-6, 6-3, 6-3; Robert Bierens - Frits Don 6-3, 4-6, 6—3, 6—7, 7—5; Johan Vekemans Frank Lapré 6-3, 6-2, 6-7, 6-2; Eric Wilborts - Wijnand van den Boom 0—6, 3—6, 7—5, 6—2, 6—3; René Gorter - René Moos 6—1, 5-0 (Moes geeft e; Judith Warringa - fels 6-0, 6-1. Herendubbelspel, eerste ronde: Martin Koek/Ton Sie - Robert Jan Bie- rens/Wijnand van den Boom 7—6, 6-4, 6-4; Hugo Ekker/Paul van Geuns - Tom Nijssen/Rob Simon 3-6, 7-5, 4-6, 6-3, 12-10. Damesdubbelspel, eerste ronde: Manon BollegraCJolanda van der Harst - Mariëtte Pakker/Marianne van der Torre 0-6, 6-4, 6-2; Els Veentjer/ Trudy Walhof - Leonne Heffels/Ju- dith Warringa 7—5, 0—6, 8-6; Carin Bakkum/Simone Schilder - Digna Ketelaar/Hellas ter Riet 6—7, 6-4, 6-1. RIJSBURG - Pieter Parlevliet, bij de Rijnkanters als papieren fina list gekwalificeerd, wandelde gisteren langs de rand van de af grond. Gert Jan Minnee uit Kat wijk (Zee en Duin) stond in deze C-strijd met 6-2, 5-3 en 40-15 in gewonnen positie. Toen kreeg hij de kriebels. Een dubbele fout en een misser op een simpele bal en MOSKOU - De Russische schaak federatie heeft gisteren protest aangetekend tegen de beslissing van de FIDE om Viktor Kortsj- noi uit te roepen tot winnaar van de halve finale van het kandida ten toernooi. Kortsjnoi plaatste zich zonder te kwalificeren om dat zijn tegenstander Karparov niet kwam opdagen. Inmiddels heeft de voorzitter van de wereldschaakbond, Campo- manes, verklaard dat Smyslov, de andere Russische halve fina list die niet kwam opdagen voor de partij tegen Ribli, is gedis kwalificeerd. Ribli en Smyslov hadden hun partij afgelopen weekeinde in Abu Dhabi moeten beginnen. Genna Sosono bezet momenteel in een internationaal toernooi in Hannover de laatste plaats. De Nederlandse schaker verloor gis- teren van de Westduitser Bas- tian. De Rus Georgadse heeft de leiding. Bij het open Nederlands kam pioenschap brak Hans Kuijf zijn partij tegen Willemsen af. Kre- mer en Peelen leiden het klasse ment. weg waren de matchpunten. Hij kwam ook niet meer aan de bak, 7-5, 6-0 voor Parlevliet. Olaf ten Bosch, als tweede ge plaatst had geen moeite met Ly- cia van Egmond: 6-2,6-2. Jan Sie- merink wandelde over Koos Spek heen: 6-2, 6-1. In Nieuw Vennep wisten alle ge plaatsten in het herenenkelspel B zich gemakkelijk te handha ven. Hans Tönjann, no 1 ge plaatst, stoeide wat losjes uit de pols tegen Peter Vloeiberghs uit Hoofddorp, 6-3, 6-3 en zijn grote rivaal in dit toernooi, Marco Win ter, no 2 geplaatst, had in de tweede set geen pardon meer met Jan Brand jr.,6-4, 6-0. Hans Felius, trainer van de Zeelandse jeugd en districtskampioen B van Zeeland, liet zich in de eerste set verrassen door Rene van der Wilk, 4-6, maar daarna was het snel bekeken, 6-0, 6-0 voor Fe lius. Karei de Bruin, no 4 ge plaatst, maakte korte metten met Jasper Ytsma, de C- kampioen van Haarlem, 6-2,6-4 en Rene Os kam, no 5 geplaatst, won ook moeiteloos van Erno Zimmer man, 6-0, 6-2. Fiekert, no 6 ge plaatst en Bub van der Zee, no 7 geplaatst en districtskampioen van Leiden, komen vandaag aan bod. Voor de beste partij in het herenen kelspel B zorgden Marcel van Rijn no 8 geplaatst, en Marinus Brooshooft. Laatstgenoemde heeft niet zo bar veel baanuren gemaakt in dit seizoen, maar als hij er aan trekt kan hij met zijn goede basistechniek nog heel wat doen. Dat ervoer Marcel van Rijn, die zelf heel best uit de voe ten kan op het gravel. Marcel won met 6-4, 4-6, 6-3. Bij de dames in B bood C- speel ster Janine Junger dappere te genstand tegen de no 1 geplaat ste Miriam de Groot, maar het technisch verschil was gewoon te groot, 1-6, 1-6 voor Mriam de Groot. Marion Uilkema, no 2 ge plaatst, klopte Juliette Grimber gen jr., 6-1,6-2 en Marlies van Ba len moest buigen voor Brigitte Pardoel, 0-6, 4-6. Loes Ooster- veld, no 4 geplaatst, gaf Ingrid Voskuil van de O.L.T.C. geen kans, 6-1, 6-1. Voor de verrassing van de dag tekende Nancy Toole eveneens van de O.L.T.C., door Vera Bruggeman, no 6 geplaatst, uit te schakelen, 6-2, 4-6, 6-4. FRANK BONTE DORDRECHT - DS'79 heeft zich geplaatst voor de finale van het eigen Drechtstedentoernooi. De nieuwe Dordtse eredivisieclub versloeg KV Mechelen met 2-1 en stuit vanavond op Everton, dat Haarlem met 1-3 klopte. DS'79 stelde de 2-1 winst op de nieuwe Belgische eersteklasser KV Mechelen al voor de pauze veilig. Geert Meijer en Hakim Braham scoorden voor de Dord- tenaren; Korte voor de Belgen. Haarlem hield Everton tot een kwart voor tijd goed bij. Piet Keur beantwoordde de ope ningsgoal van Sheedy en had goed uitzichten op een finale plaats in het Drechtstedentoer nooi. Maar Share en Richardson haalden de overwinning naar het Liverpoolse kamp. sluis, dat met 2-6 boog. Van Gaal (2), Van den Berg, Holverda, Schmidt en Olde Riekerink schoten de zes Rotterdamse goals bijeen. Feyenoord had geen kind aan ama teurclub Giessen, getuige de 1-14 eindstand. Been (4), Jeliazkov (2), CruijfT (2), Wijnstekers (2), Hoekstra (2), Van Til en Vermeu len verzorgden de Feyenoord- goals. Houtman viel uit met een spierblessure. FC Den Haag bleek in het Zuiderpark sterker dan FC Utrecht: 4-3. Voor de Hagenaars doelpuntten Fokke Zwart (straf schop), Bouwens, Purvis en Bram Rontberg; bij Utrecht trof fen Van Veen, Van der Lem en Adelaar de roos. Uitslagen van andere oefenwed strijden: Blauw Wit '34-Veendam 1-5; HO- DO/Hollandscheveld Combina- tie-Cambuur 0-4; Lemmer- Steaua Boekarest 1-7; RCH-Tel- star 1-2; Westervoort-FC Twente 2-9; MW-Roda JC 1-4; De Tref fers-Vitesse 2-2; De Graafschap- NEC 3-1; Grapisbergen-PEC 2-8; ONA-SW 0-3; Heracles-Univer- sitatea Craiova 3-5; Alemania- Fortuna S. 0-2. Yolanda^m^eck'3-66-26-4^ ^fe-de tegen Hellevoet- Hellas ter Riet - Bily Vessies 6-1, °'",c 1n~~' 4-1, Vessies geeft op wegens liesbles- De resultaten van lotto 31 zijn: Eerste prijs, geen winnaar. Tweede prijs, twee winnaars, bruto 150.000,—. Derde prijs, 92 winnaars, bruto ƒ2715,90. Vierde prijs, 4326 winnaars, 57,50. Vijfde prijs, 67.679 keer 5,-. LEIDEN - Vanavond worden in de Leidse regio de volgende wed strijden gespeeld: Noordwijk- Volendam, Quick Boys-UVS, Randstad Sport-Roodenburg, SJC-SJZ, WSB-Noordwijk 2, Blauw Zwart-VUC. rplÊTWÊE NIÊUUJELINSew KKU&eW PE SCHULP SftU DIS SLECHTE RESULTATEN IN DE L oereNHÊosTRUDJES ENTESEN /WESTvE WSTCE6K7TE MAKKE IS MET" T fZ>VG^300'<S EN Af/S*Z>POWC ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11