Waitz levert het bewijs g. IRf Wrijving tussen atleten en KNAU Drama voor Juantorena Carey ontneemt Naber records Els Vader geeft 'Geen commentaar' Druppers gaat door Over sponsor-belangen Simeoni ook naar huis Beurskens valt ver terug op marathon Goud voor Mexicaan Wereldtijden in VS Na snelle uitschakeling Wekema bij Post MAANDAG 8 AUGUSTUS 1983 HELSINKI (GPD) Woedend sloeg hij met zijn vuisten op de grasmat om even later volkomen overstuur de ambulance ingedra gen te worden. Een misstap had een einde gemaakt aan de zo zorgvuldig geplande rentree van de Cubaan Roberto Juantorena, die bij de Olympische Spelen van Montreal 76 zo verbaasde met winst op de 400 èn 800 me ter. Gistermiddag in de series van de 800 meter beging de Cubaan een fout die van een routinier nauwe lijks verwacht mag worden. Voortdurend had de vanwege zijn paslengte (2.70 meter) be ruchte Juantorena opzij gekeken of zijn eerste plaats nog in gevaar zou komen in plaats van op een goede finish te lettten. Daardoor kwam zijn voet in aanraking met de rand van de baan en de bles sure twee gescheurde enkel banden was een feif. Het maakte een einde aan de reëele verwachting dat de 32-jarige Juantorena in Helsinki inder daad een medaille zou verove- Na de Spelen van Montreal kwam hij al veel tegenslagen tegen, die er mede oorzaak van waren dat hij bij de Olympische Spelen van Moskou 80 niet verder kwam dan een vierde plaats op de 400 me ter, waartoe hij zich toen beperk te. Vorig jaar kondigde hij zijn rentree aan en imponeerde meteen in Europa. Druppers bijvoorbeeld leed in Brussel een kansloze ne derlaag tegen hem. Voor Drup pers leek Juantorena dan ook een heel groot obstakel te wor den, omdat er recent in eigen land voor de lange Cubaan een tijd van 1.44,03 werd geklokt. Tot dan die fatale misstap gisteren. HELSINKI (GPD) Binnen de Nederlandse atletiekploeg in Helsinki is de laatste dagen grote onrust ontstaan als gevolg van een frontale botsing tussen de sponsor van het viertal Druppers-Verriet-Vader-Beurskens en de KNAU. Teneinde de rust in de ploeg weer enigszins terug te brengen heeft het bestuur van de KNAU inmiddels besloten af te wijken van de gedragscode waaraan de atleten zich deze week zouden moeten hou den. Krimpend, van de pijn wordt de Cubaan Juantorena afgevoerd. De 800 meter-specialist scheurde zijn enkel banden. (Foto: ANP) Want de Cubaan die gisteravond meteen werd geopereerd, zal vol gens de Finse artsen zeker twee en een halve maand buitenspel staan. Rob Druppers zelf rekende overi gens in zijn serie uitermate koel af met de concurrentie. Geheel volgens zijn plan nam een van zijn medefavorieten voor een ho ge klassering de Braziliaan Cruz de leiding en in het draaiboek van Druppers stond ook dat hij Cruz toch niet de seriezege wilde gunnen, omdat hij vorig jaar in Athene ervaren had dat de win naar van een serie bij de indeling voor de drie vandaag te verwer ken halve finales een streepje voor heeft. De 1.46,11 was een goede score van Druppers, die tijdens de series nog twee sterke Kenianen zag wegvallen: Maina Boi en Juma Ndiwa. De laatste was vanwege zijn onstuimige fi nish achter Juantorena indirect de aanleiding tot de blessure van de Cubaan. HELSINKI (ANP) Na Juantorena is de Italiaanse hoogsprings ter Sarah Simeoni het tweede slachtoffer, dat op de eerste dag van de wereldkampioenschappen atletiek het toneel voortijdig moest verlaten wegens een blessure. De Olympisch kampioene van Moskou liep een spierscheuring op in het linkeronderbeen bij een poging over 1,87 meter te springen. De 30-jarige Italiaanse werd vorig jaar in Athene onttroond als wereldrecordhoudster op dit onderdeel door Ulrike Meyfarth. De Westduitse haalde 2,02 meter. Eén centimeter meer dan Si meoni sprong in 1978 in Brescia. Met medeweten van de KNAU- sponsor was bepaald om de atle ten te verplichten om „Van Schiphol tot Schiphol de kleding van de bond-sponsor verplicht te stellen. Op alle momenten van de dag dus. Bij een overtreding zou den de atleten riskeren om naar huis gestuurd te worden. Els Va der ondervond die dreiging al aan den lijve bij het vertrek van Schiphol, waar ze niet in het af gesproken tenue arriveerde. De KNAU was tot die strenge ge dragscode gekomen omdat vorig jaar bij de EK in Athene enkele atleten problemen rond de te nues veroorzaakten. Bovendien hangt de KNAU een boeteclau sule van 40.000 gulden boven het hoofd als een atleet niet de kle ding van de bond-sponsor draagt. De (commerciële) botsing werd een feit toen de concurrent van de KNAU, ook een sportartike lenfirma, kort voor, maar ook in Helsinki actie ondernam om het genoemde viertal ertoe te krijgen zich niet neer te leggen bij die ge dragscode. Op hoog niveau werd de KNAU gedreigd met een kort geding. Deze ontwikkelingen speelden zich juist af in de voor de atleten belangrijke laatste da gen van voorbereiding op het eerste WK-toernooi. Het KNAU-bestuur wijst beschul digend in de richting van de sponsor van het viertal, die ver weten wordt deze actie te zijn ge start op zon cruciaal moment. De KNAU zelf gaat echter voorbij aan het feit dat zon „Schiphol tot Schiphol-gedragscode" een ir reële eis is aan de atleten. Ge bruikelijk is dat alleen tijdens de wedstrijd en bij televisie-inter views die verplichting opgelegd kan worden. Zo liggen de zaken nu ook in grote lijnen, al is het zonneklaar dat de sponsor van het viertal niet zal accepteren dat kanshebber Rob Druppers in het tenue van de concurrent voor een vraaggesprek op de televisie zal verschijnen. Vooral op de Utrechtse 800-meter- loper Druppers ligt in Helsinki een grote druk, temeer daar hii bij zijn sponsor op de loonlijst staat. Een sponsor die hem nu al niet in dank afneemt dat hy zich zo weinig heeft afgezet tegen de oorspronkelijke gedragscode. De conclusie kan niet anders zijn dan dat atleten de dupe worden van dit commerciële gevecht. Overigens geen onverwachte ontwikkeling, want de KNAU riep in '81 zelf al deze geesten op door met een van de vele sportar tikelenfirma's een meerjarig con tract af te sluiten. Een contract dat wel tot moeilijkheden moest leiden, tenzij men gekozen had als in West-Duitsland bijvoor beeld voor een contract met al le in de atletiek actieve sportkle- dingfirma's, een consortium dus. HELSINKI (ANP) - De Mexicaan Ernesto Canto heeft gisteren in Helsinki de twintig kilometer snelwandelen gewonnen. Hij had voor de afstand 1 uur 20 mi nuten en 49 seconden nodig. De Tsjechoslowaak Jozef Pribilinec werd tweede en het brons was voor Jevgeni Jevsjoekov uit de Sovjet Unie. Europees kampioen Jose Marin uit Spanje kwam als vierde over de eindstreep. De Pool Sarul won verrassend de gouden medaille bij het kogel stoten. De gedoodverfde favo riet, de Oostduitser Beyer, kwam niet verder dan een zesde plaats. De Oostduitser Zimmerman eis te de zilveren medaille op. De Tsjech Machura kwam in aan merking voor het brons. HELSINKI (GPD) De eerste officiële wereldtitel op de marathon is bij de juiste atlete terechtgekomen: de Noorse Grete Waitz, die in de laatste jaren als geen ander zo haar stempel drukte op dit zwaarste loopnummer. Het waren vooral haar prestaties die er uiteindelijk toe hebben geleid dat de „bezorgde" mannelijke officials ten slotte toega ven dat de marathon niet te lang is voor het vrouwelijke geslacht. De ommekeer die ertoe leidde dat de dames vorig jaar in Athene al om de Europese titel streden en in Los Angeles op dit onderdeel op Olympisch goud mogen gaan jagen, kwam voor de 29-jarige onderwijzers uit Oslo toch nog op tijd. Hoewel ze vooral in de beroemde Marathon van New York grossierde in (lucratieve) overwinningen .en tot driemaal toe een officieus wereldrecord op de marathon neerzette, leek ze tijdens de meest aanspreken de titeltoernooien gedoemd al tijd naast de hoogste eer te grij pen. Goed, vanaf '78 beheerste ze welis waar voortdurend de strijd om de wereld-crosstitel, maar daar CLOVIS (ANP) - Vijf wereld records, een beste wereld- prestatie op de 50 meter vrije slag dames en zes beste seizoenprestaties, dat is de indrukwekkende balans van de Amerikaanse zwemkam- pioenschappen in Clovis. Het is een bewijs dat de Amerikaanse zwemmers en zwemsters na het debacle van de wereldtitelstrijd in Quayaquil vorig jaar de weg omhoog weer gevonden heb ben. Ongetwijfeld een ge ruststellende gedachte voor de Amerikanen voor de Olympische Spelen in eigen land. Bij een temperatuur van veer tig graden in de schaduw (het water was 26 graden) stalen deze keer de heren de show. Rick Carey nam al leen al drie wereldrecords voor zijn rekening en ver drong eindelijk zijn illustere landgenoot John Naber naar de achtergrond. Eerder in de week had Carey, die uit New York afkomstig is, maar in Texas studeert, al het we reldrecord 200 meter vrijè slag op 1.58,93 gebracht. Zaterdagmorgen liquideerde Carey het oudste bestaande herenrecord, dat sinds de Olympische Spelen in Mon treal (1976) met 55,49 secon den op naam stond van Na ber. Carey knabbelde in de series van de 100 meter rug slag 0,05 seconden van deze tijd af en was in de finale nog iets sneller: 55,38 secon den. John Naber, aanwezig bij de wedstrijden als televi siecommentator, toonde zich opgelucht dat hij het re cord eindelijk kwijt was: "Het is net of de tandarts een los zittende tand getrok ken heeft". Voor de andere wereldrecords in het slotweekeinde zorg den Matt Gribble en Steve Lundquist. Gribble zwom in de series van de 100 meter vlinderslag een tijd van 53,44 seconden, 0,37 secon den beter dan de twee jaar oude toptijd van zijn landge noot William Paulus. In de finale deed Gribble er twee- tiende seconde langer over. Steve Lundquist dook met 1.02,34 op de 100 meter schoolslag onder zijn eigen wereldrecord, dat hij op 21 augustus van het vorig aar in Indianapolis op 1.02,53 bracht Bij dè dames, waar de oudge dienden Mary Meagher en Tracy Caulkins het steeds moeilijker krijgen de jonge ren van zich af te houden, vielen zaterdag nog twee beste wereldseizoenpresta- ties te noteren. Tiffany Co- hen zwom de 1500 meter vrije slag in 16.11,97 en Lau rie Lehner bleef op de 100 meter vlinderslag juist on der de minuut: 59,54 secon den. Eerder was Annemarie Verstappen al haar officieu ze wereldrecord op de 50 me ter vrije slag (25,64 secon den) kwijtgeraakt. Dana Torres zwom van de ene kant van het bassin naar de andere kant in 25,62 secon den. Een officieel wereldre cord bestaat (nog) niet op dit nummer. gaat nu eenmaal weinig uitstra ling vanuit. Ondanks haar impo sante reeks successen, waaron der ook wereld- en Europese re cords op de baan, bleef de offi ciële bekroning dan ook uit. Ook al omdat en daar duiken de mannelijke officials weer op zelfs het baannummer 3000 me ter nooit het Olympisch pro gramma haalde. „Dat was inderdaad allemaal fru strerend", gaf de Noorse gisteren in Helsinki toe na haar overtui gende zege in de vanwege het pittige parcours en de warmte voortreffelijke tijd van 2.28.09. „Wat officiële titels betreft had ik er na de vijf wereld-crosstitels ei genlijk niet een. Alleen een bron zen medaille tijdens de Europese baankampioenschappen van '78 in Praag", klonk het lachend uit de mond van Grete Waitz, die voor de 1500 meter net dat tikkel tje snelheid tekort komt om daar internationaal hoog te scoren en vorig jaar in Athene die kans moest laten lopen vanwege een vermoeidheidsfractuur aan de rechtervoet. Initiatief Gisteren op dat zo geaccidenteerde parcours van Helsinki liet ze zich pas echt zien tussen de 30ste en 35ste kilometer. Voor die tijd had ze het initiatief vooral gelaten aan de Ierse Regina Joyce, die zelfs een voorsprong van een hal ve minuut mocht nemen. „Ik heb mijn eigen race gelopen en heb me niet de kop op laten dringen, al verbaasde me het wel dat nie mand een antwoord had op mijn tempoversnelling", aldus Grete Waitz, die tot ruim 20 kilometer ook nog onze landgenote Carla Beurskens bij zich duldde. De Limburgse echter zou ver terug vallen. Dit keer waren het niet zoals in Athene maagkrampen die haar parten speelden daar moest ze toen vrede hebben met een ove rigens knappe vijfde plaats maar steken in de zij. „Tot drie keer toe heb ik moeten stoppen, omdat het niet te harden was. De eerste keer was na 25 kilometer, daarna nog eens met nog vier ki lometer te gaan. Het was vrese lijk, ik heb er werkelijk aan ge dacht om uit te stappen. Dat zou dan de eerste keer zijn geweest, en dat wilde ik ook niet". Bovendien speelde bij Carla Beurskens, bij wie toch ook weer de oude beenblessure die haar dit seizoen zo lang buitenspel zette, ging opspelen, nog iets an ders een rol om in de wedstrijd te blijven. „In die slotfase lag ik HELSINKI (GPD) - Waartoe ver stoorde verhoudingen tussen een atlete en een sportbond kun nen leiden werd gistermiddag in Helsinki nog eens overduidelijk gedemonstreerd door Els Vader. Al in de kwartfinales van het sprinttoernooi moest de Zeeuw se het veld ruimen. Volgens haar een gevolg van het feit dat ze nog niet in topvorm verkeert en ei genlijk nog in de opbouw zit om wat later in dit seizoen te kunnen pieken. Daarmee gaf de Zeeuwse sprint ster ruiterlijk toe eigenlijk niet in Helsinki thuis te horen, maar op de vraag waarom ze dan niet thuis was gebleven, klonk „Geen commentaar". Overduidelijk is echter dat Els Va der, die het toernooi niet voortzet met de 200 meter ondanks eerde- Triomfantelijk passeert Grete V/aitz de finish. De Noorse won de marathon met grote voorsprong. (Foto: nog vijftiende, en dat was be langrijk voor me, omdat ik me dan automatisch zou kwalifice ren voor de Olympische Spelen. Maar ik had de kracht niet meer om te verhinderen dat ik nog door twee atletes werd gepeas- seerd", aldus de als 17e finishen de Limburgse. „Ik denk toch dat de voorbereidingstijd door die langdurige blessure te kort is ge- weest. Eigenlijk mag ik op dit Mfsschiën dat één parcours dan ook best te vreden zijn met mijn tijd van 2.39.25. Maar eerst ga ik de dok ter weer opzoeken voordat die oude blessure weer helemaal te rugkomt. Dit jaar loop ik zeker geen marathon meer". Blessure Grete Waitz daarentegen wel. Ze zal er in New York bijvoorbeeld al weer bij zijn. New York, waar ze in 79 als eerste vrouw ter we reld onder de twee en een half uur dook (2.27.32,6) om een jaar later nog bijna twee minuten sneller.te lopen, totdat de vanwe ge een blessure niet in Helsinki aanwezige Nieuwzeelandse Alli son Roe terugsloeg met 2.25.29. Dit jaar in Londen kwam Waitz tot exact dezelfde tijd. Ze kreeg zelfs te horen dat ze een seconde sneller was geweest, maar de or ganisatoren hadden de honderd sten van seconden verkeerd af gerond. *n dat één vrouw in Heisin- staat was geweest Grete Waitz te weerstaan: de sinds en kele maanden met 2.22.43 we reldrecordhoudster Joan Benoit uit Amerika. Zij verkoos echter niet te starten in de kwalificatie marathon van de Amerikaanse bond. Volgend jaar in Los Angeles zal ze er echter zeker bij zijn. „Daar mag men ook op mij rekenen", aldus de in Helsiki veel met Ro bert de Castella trainende Grete Waitz, die de Australiër als hui zenhoge favoriet voor de mara thonzege bij de heren tipt GRONINGEN (GPD) Bert Wekema, de 26-jarige wiel renner uit Peize, heeft een profcontract getekend voor de nieuwe wielerploeg van Peter Post. Wekema, dit sei zoen een van de succesvolste Nederlandse amateurwiel renners, schreef de afgelopen maanden 16 overwiningen op zijn naam. De meest in het oog springende resultaten boekte hij onder meer in de Sealink Race, in de Ronde van Rheinland- Paltz en in de Ronde van Zweden, waar hij twee etap pes winnend afsloot. De Pei- zenaar werd tweede in het Nederlands kampioenschap. Wekema maakt dit seizoen nog af als amateur en gaat daarna over naar de rijen van de beroepsrenners. re plannen in die richting, uit re- vanchegevoelens toch afreisde naar Finland. Vorig jaar namelijk vond ze dat ze zelf had moeten beslissen of ze vorm genoeg had om naar de EK van Athene af te reizen. Maar de bond constateer de vormverlies en trok haar in schrijving in. Voor Helsinki wilde de KNAU niet tot diezelfde ingreep overgaan, nadat pijnlijke en langdurige longklachten Els Vader ver te rugwierpen. Ze mocht zelf be slissen en koos willens en wetens voor Helsinki, terwijl ze wist dat het kort zou duren. Haar optreden tijdens de eerste WK duurde in totaal dan ook maar zo'n 23 seconden. Om pre cies te zijn: 11,58 seconden in de voorronde en 11,56 in de kwartfi nale, waarin ze op ruime afstand vijfde werd terwijl een vierde plaats vereist was. In de vierde kwartfinale zou haar tijd goed zijn geweest voor een halve fina leplaats. maar gelet op haar aspi raties en haar door een virusziek te verzwakte fysieke gesteldheid zou dat eigenlijk te veel van het goede zijn geweest. Doping Het Internationale Olympische Co mité (IOC) heeft de Internationa le Amateur Atletiek Federatie (IAAF) gevraagd strengere straf fen op te leggen aan atleten, die de dopingvoorschriften overtre den. Dat heeft LAAF-secretaris John Holt in Helsinki verklaard. Holt deed zijn mededelingen na een bijeenkomst tussen de be sturen van de IAAF en het IOC in Helsinki. Het Internationaal Olympisch Comité had er moeite mee dat er door de IAAF vaak strenge straffen werden uitge sproken, maar dat de zondaar traditioneel kan rekenen op een vermindering van straf. "Het IOC vroeg het IAAF formeel strenger op te treden tegen atle ten die positief reageren op do pingcontroles", aldus Holt. Hij voegde er aan toe dat de LAAF hoopte met ingang van volgend jaar dopingtests verplicht te stel len bij verbeteringen van wereld records.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9