-C Mobielmarkt mogelijk uitgebreid Op waterski s met de auto door Leiden, kim het niet Blij-dat-ik-glij actie op Nieuwe Rijn Drie auto's gestolen bij garagebedrijf Organisatoren tevreden na eerste vijf maanden Man rijdt twee keer op groep jongeren in Brand in flat Staten hof MAANDAG 8 AUGUSTUS 1983 Leiden 99 LEIDEN - Blij dat ik glij: hoe twee heren op wa terski's vergeefs probeerden het verkeersbëleid van de gemeente Leiden aan de kaak te stellen. Het verslag van een mislukte actie. Op waterski's door de Nieuwe Rijn om duidelijk te maken dat je niet meer fatsoenlijk met je auto in Leiden kunt komen: meestal wordt een idee als dit in de kroeg geboren. Garagehouder Van Berge Henegouwen verzekert ons echter dat de "blij dat ik glij-actie", waarvan de winkelende Leidenaars zaterdagmiddag ge tuige konden zijn, niet in het café is bedacht. "Kijk, het is natuurlijk grappig om op waterski's door de Nieuwe Rijn te gaan, maar we willen te gelijkertijd serieus iets aan de kaak stellen. Het is toch te gek dat je over Leiderdorp moet om in Leiden te komen. Heb je een auto dan ben je in Leiden niet welkom. De directe aanleiding om de actie te houden is trouwens het feit dat er zoveel bruggen zijn afgesloten". Rond één uur stapten A. Berg en R. van der Horst, eveneens werkzaam in de autobranche, op hun waterski's. Getrokken door een snelle boot ging het vervolgens richting stadhuis. Het was dus de bedoeling dat de winkelende Lei denaars het stuntende tweetal zouden zien. Maar helaas: de marktkraampjes belemmerden het uit zicht op de Nieuwe Rijn, zodat niet veel mensen het tweetal voorbij zagen komen. Hadden ze kun nen weten. En dan: hoe konden de Leidenaars nu weten dat het om een protestactie ging? De enkeling die de garagehouders voorbij zag komen zal hooguit ge dacht hebben dat hier twee sportlieden in de weer waren. Geen spandoek te zien! Toch bleven de initiatiefnemers de actie succesvol vinden. "Wat moet je anders doen? Je loopt toch tegen een blinde muur op als je bij gemeente ambtenaren gaat klagen over het verkeersbeleid. Die jongens zien je aankomen", aldus Van Berge Henegouwen. Een andere sympathisant van de actie is van me ning dat de Leidenaars die het spektakel hebben gezien wel degelijk doorhadden waar het om ging. Waar hij die mening op baseert blijft echter onduidelijk. Hij is overigens ook van mening dat de actie voor herhaling vatbaar is. 'Tuurlijk, altijd leuk. Kijk, misschien is het niet zo'n gek idee om de Breestraat eens vol te laten lopen. En dan met waterski's door de Bree straat". Hij heeft de lachers op zijn hand. Zou het idee toch in de kroeg zijn geboren? A. Berg en R. van der Horst, protesterende garagehouders op waterski's. Marktkraampjes ontnamen echter grotendeels het uitzicht op deze actie. (Foto Holvast) LEIDEN - Een onbestuurde auto die vrijdagnacht al rijdend werd aangetroffen rond een vlucht heuvel aan de Lammenschans- weg blijkt te zijn gestolen bij een gararagebedrijf aan de Kennedy- laan. Dit bedrijf miste zaterdagmorgen drie Citroèns. Een tweede wagen is zaterdagmiddag gevonden te gen een boom aan de Roosevelt- straat. De voorzijde zat flink in elkaar. De eerste automobiel had aan de rechterzijde zodanig scha de opgelopen dat het stuur van de wagen vast stond en de auto in kringetjes bleef rijden. De politie vermoedt dat de wagens, waarvan de derde nog zoek is, gebruikt zijn voor joy-riding. Naar de daders wordt driftig ge zocht. Fietsdriedaagse LEIDEN - De fietsdriedaagse die toerclub ZLC heeft georgani seerd, gaat dinsdagavond van start bij het clubgebouw van de gelijknamige voetbalvereniging aan de Smaragdlaan. De afstand bedraagt dertig kilometer per avond. Deelnemers kunnen zich inschrijven bij de start, die tus sen half zeven en half acht is. LEIDEN - De Mobielmarkt is een succes. De organisatoren, het Rijnsburgse duo Joop Hage- mann en Cor Jansen, lopen zelfs met plannen rond om de markt uit te breiden. Eerstgenoemde zegt: "Het blijkt enorm aan te slaan: de handel in tweede hands vervoersmiddelen". "En", vervolgt Jansen, "wij heb ben de indruk dat je nog veel meer particulieren kunt mobili seren. Lang nog niet iedereen heeft door wat de mogelijkhe den van deze markt zijn". Elke eerste zaterdag van de maand wordt de Mobielmarkt gehou den; afgelopen zaterdag was de vijfde keer dat geïnteresseerden in een ruimte van de Groenoord- hallen terecht konden. Minder druk dan normaal, dat was het zeker, maar daarvoor is ook wel een verklaring te geven, zo verze kert Hagemann ons. "Vakantie- tijd hè", zegt hij veelbetekend. "Nee, van het bloemencorso heb ben we geen last. De echte lief hebbers komen sowieso. Als ze tenminste niet op vakantie zijn met de auto". Welbeschouwd is de Mobielmarkt zonder veel strubbelingen be gonnen. Alleen politie-voorlich- ter Graveland had in het begin zo z'n bedenkingen. Hij verklaarde: "We hebben een kritisch geluid laten horen in de richting van het gemeentebestuur, omdat de er varing in gemeenten als Utrecht en Apeldoorn heeft geleerd dat dit soort markten schadelijke ne veneffecten veroorzaken, zoals de handel in gestolen auto's". Nog weer eens geconfronteerd met dit citaat zegt Jansen: "Dat was inderdaad de mening van de po litie, maar daar zijn ze wel op te rug gekomen. Ze hebben wel eens steekproeven genomen, die jongens van de politie en ik ver zeker je: niets aan de hand. Ze zijn nu in ieder opzicht positief over deze markt. Dat hebben ze zelf gezegd". "En", vervolgt Hagemann, "tegen ons kun je natuurlijk helemaal niets hebben. Het is zo duidelijk als wat dat we het spel eerlijk hebben gespeeld. Kijk, we lopen nu rond met plannen om de boel uit te breiden. Ik wil daar nog niets over zeggen, behalve dan dat we alles eerlijk zullen aan pakken. Wat we gaan doen. Nou ja..we willen ook wel wat meer gaan doen dan alleen maar ver voersmiddelen. Verder zwijg ik". Op de vraag waarom de Mobiel markt een succes is, antwoordt Jansen: "Daarvoor zijn verschil lende redenen te geven. Om te beginnen zitten we hier natuur lijk prima. Buiten kun je een paar rondjes rijden als het moet, om maar eens wat te noemen. En ja, wat heel belangrijk is: we vra gen niet zoveel entree. Als je naar een veteranenmarkt gaat - daar verkopen ze dus ook oude spul len - ben je toch gauw een tientje kwijt. Je kunt in het algemeen wel stellen dat we niet duur zijn. Iemand die een paar fietsen, of voor mijn part auto's, wil verko pen hoeft niet veel te betalen voor de plek waar hij die tweede hands spullen zo lang stalt". Hagemann vervolgt: "De ligging van Leiden telt natuurlijk ook mee; midden in de randstad hè. Vergeet niet dat je dit soort markten verder niet hebt in de randstad. Tenminste niet in deze opzet. Vroeger kwam het dan ook regelmatig voor dat mensen uit het westen naar het oosten gingen om een markt te bezoe ken. Hier had je niet veel". Er zijn al pogingen gedaan om de Mobielmarkt te imiteren volgens Hagemann. "In Rotterdam heb ben ze iets soortgelijks gepro beerd. Is mislukt. Wat wil je ook: wij, hebben feeling met deze bu siness. En neem van my aan dat je niet kunt beginnen zonder de contacten. Iemand zonder con tacten die denkt: geld!...ja, die kan echt inpakken". Hobbyisten Over inpakken gesproken: juist op dit moment is een gezette Waal- wijker bezig met het inpakken van zijn miniatuurauto's. Jansen daarover: "Die mensen heb je hier dus ook hè. De echte hob byisten. Want laten we wel we zen: hier wordt niet alleen gehan deld, hier zijn ook veel mensen, zeer veel zelfs, gewoon bezig met hun hobby". Handel op de mobielmarkt in de Groenoordhallen. "We zitten hier na tuurlijk prima", zeggen de organisatoren. (foto Holvast» LEIDEN - Een 19-jarige bestuur der uit Leiden heeft vrijdagnacht na een vechtpartij op de Lange- brug met zijn auto tweemaal in gereden op een groep jongeren, van wie er twee gewond raakten. Na deze vechtpartij met de jonge ren stapte de Leidenaar weer in zijn auto om zijn vriend die ook bij de ruzie was betrokken naar het ziekenhuis te brengen. Hij zou een pijnlijke nek hebben op gelopen. Onderweg naar het hospitaal zag de bestuurder de jongeren op de Papengracht lopen. Hij probeer de hen met de auto te raken. De ze poging mislukte; wel reed hij tegen een geparkeerd staande auto op. Na deze aanrijding reed hij snel door en pikte terloops twee vrienden op, die hij op de Hogewoerd weer afzette. Toen koerste hij opnieuw richting ziekenhuis. Echter op de Turf markt zag hij de jongeren weer en opnieuw deed hij een poging op hen in te rijden. Twee jongens van 17 en 21 jaar raakten daarbij aan de benen gewond. Wederom reed hij door. Pas op de Rijnsburgerweg kon de Leide naar door de politie worden inge rekend. Het Academisch Zieken huis bleek geen dienst te heb ben. De vriend is door de politie naar de hulpdienst van het Elisa beth Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. De automobilist even later ook, om een hoofwond bo ven zijn oog te laten hechten. Het uitgebrande appartement op de achtste verdieping. (foto Holvast) LEIDEN - Een felle uitslaande brand heeft vannacht omstreeks vier uur een appartement op de achtste verdieping van de serviceflat 'Staten hof aan de Bachlaan in as gelegd. De appartementen van de omwonen den liepen daarbij flinke rook- en waterschade op. Toen de brandweer arriveerde, stond zowel de voor- als achterzijde van het appartement waarvan de eigenaresse zaterdag op vakantie was ge gaan, al in lichterlaaie. De naaste bewoners moesten onmiddellijk wor den geëvacueerd. De brand is vermoedelijk ontstaan in de slaapkamer van de bejaarde dame. De oorzaak is nog onbekend. De buurvrouw had wel de hele dag al een brandlucht geroken. Een nader onderzoek leverde toen niets op. De Aletta Jacobslaan, met voor één der woningen een bakfiets: hier wordt actie gevoerd. Of wordt hier de gans verhinderd eieren te leggen? <p0to Lock Znydcrduii» zijn naar hun illegale buren. Aad: "Dan lopen ze hier vlak langs en proberen naar binnen te koekeloeren". Maar echte problemen, nee die zijn er niet. In de beginperiode was er wel een groepje jonge ren dat stenen van de Persant Snoepweg naar de gekraakte panden gooide. Een barst in de ruit herinnert daar nog aan. Maar ook daar hebben de kra kers geen last meer van. Huizenbezitter ABP laat even min van zich horen. "Wij heb ben tot tweemaal toe een huur bedrag voorgesteld. De laatste keer vijfhonderd gulden en daar is helemaal niet op gerea geerd". Voorlopig zitten ze er best, zeg gen Willem en Aad. Dat de bin nenstad zich op enige afstand bevindt, is niet zo'n bezwaar. Alleen is het wel vervelend dat boodschappen doen wel een flinke fietstocht betekent. Daar staan echter weer andere geneugten tegenover. Welke jongere mag zich bijvoorbeeld in het bezit weten van een vaat- wasmachine? "En in de grote slaapkamer hebben ze twee wastafels naast elkaar. Kunnen pappa en mamma tegelijk hun tanden poetsen", lacht Aad. Olev en Lanie Adamson wringen met hun mond om het woord er goed uit te krijgen. "Kroak'rs", zo ongeveer klinkt het Ze komen uit de VS en wo nen nu zo'n twee jaar op "Ward-island", op nummer 24. Lanie Adamson schat dat er zo'n twaalf Engelssprekende gezinnen op Waardeiland wo nen. Allemaal mensen die voor internationale bedrijven werken. Het bevalt ze best. Eigenlijk lijkt het wel een beetje op Mission Viejo, het plaatsje waar ze in Californië woonden. Ook alles nieuw. "Leuk zo bij het water en een mooi uitzicht", vindt Lanie Adamson die zichzelf een type noemt dat "niet graag opgesloten zit". In tegenstelling tot haar man doet ze ook haar best om het Nederlands machtig te wor den. En dat lukt aardig. Na hardnekkig voklorenbrood te hebben gezegd, weet ze nu dat het volkorenbrood is. En ja, wat de krakers betreft, La nie Adamson tracht een zo ge nuanceerd mogelijk oordeel te vellen. Enerzijds natuurlijk een schande dat huizen lang leeg staan, anderzijds wordt hier niet de gans verhinderd eieren te leggen? Ze bedoelt: als er geen huren worden be taald, komt er dan wel kapitaal om nieuwe huizen te bouwen? Met de krakers in de Aletta Ja cobslaan hebben ze geen con tact, dus ook geen positief of negatief oordeel, legt Olev Adamson uit Bij het afscheid buiten passeert een jeep van de 'Bouvier Be waking'. Leegstaande huizen worden geïnspecteerd. Geeft het geen raar gevoel zo'n bewa kingsdienst die door je wijk cirkelt? Nee, ze vinden het wel een veilig gevoel geven. En hij zwaait altijd vriendelijk in het voorbijgaan. Deze zomer een serie van tien afleveringen over Leidse straten. Tamelijk willekeurig gekozen straten, in elk geval straten die zelden of nooit in het nieuws zijn. Straten in de oude wijken, straten in de nieuwe wijken. Hebben die straten nog iets met elkaar gemeen, behalve dan dat ze toevallig binnen de gemeentegrenzen liggen? Hoe staat het tegen woordig met de burenhulp, hoe is het wonen in Leiden Noord en hoe in Koppelstein? Daarover onder meer gaat de serie 'Straat'. door Bart Jungmann zeil- en surfliefhebbers de open verbinding met de Kaag een groot voordeel van het Waardeiland. Krakers? "Je merkt er weinig van. Alleen mijn dochter die voor slaapt, is wel eens wakker geworden van het lawaai. Maar ach, die slaapt zo weer in". Op nummer 18, naaste buren van de kraakfamilie, is men wat minder tegemoetkomend. "Ik weet best waaroiy u deze straat heeft uitgekozen", zegt de heer des huizes een beetje bozig, hij wenst er niet over te praten. Duidelijk is wel dat hij niet van hun aanwezigheid is gediend. "Ik wacht tot het echt mijn strot uitkomt en dan nemen we wel onze acties. De krant zal dan wel vanzelf komen, denk ik zo", spreekt hij in dreigende raadsels. Maar: "Dat is alles wat ik er over te zeggen heb". Kraker Aad: "Ach, ik kan het me wel een beetje voorstellen dat het die mensen steekt. Ze moe ten vaak krom liggen voor een hoge hypotheek en dan zien ze ons hier zomaar zitten". Samen met nog drie anderen bewoont hij nummer tien. In totaal wo nen er zeventien krakers in vier naast elkaar gelegen pan den Vindt de één het een beetje "saai" op het Waardeiland, de ander vindt het "wel lekker rustig". Contact met de buurt bewoners hebben ze nauwe lijks. Kort na hun intrek heb ben ze een stencil bij de buren in de bus gegooid om hun be doelingen en beweegredenen uit de doeken te doen. "Daar is niet op gereageerd", aldus Wil lem. Wel hebben ze de indruk dat bewoners wel nieuwsgierig Zoals op het hele Waardeiland, zijn er ook in de Aletta Jacobs laan problemen geweest om de huizen bewoond te krijgen, vandaar ook de kraakactie. Een aantal werd uiteindelijk maar verhuurd. Inmiddels zijn de prijzen en nu lijkt het me rendeel van althans de Jacobs laan wel bewoond. Mevrouw Van der Lugt woont er ook nog niet zo lang. "Precies een week nu". De Van der Lugts komen uit Leiderdorp en vinden als Voor de ene deur staat een vol wassen Mercedes en voor de andere deur een bakfiets. "Hier verderop hebben ze zelfs twee Jaguars en dan ook nog één of ander kleiner autootje", zegt Willem van nummer tien. De Aletta Jacobslaan op het Waardeiland. Wyds opgezet, veel groen, luxueus tot zeer lu xueus. De goudkust dus. Iro nisch genoeg luisteren straten hier naar namen van revolutio nair Pieter Troelstra en femi niste Aletta Jacobs. De Aletta Jacobslaan is - en dat is enigszins in strijd met de op zet van deze rubriek niet zo maar een straat. Leegstaande huizen werden oktober vorig jaar door krakers in bezit geno men. Je haalt ze er zo uit. Voor de ramen hangen politieke pamfletten, voor de deur staan veel fietsen. En dus ook een bakfiets. Mevrouw Van der Pol woont een stukje verderop in de Aletta Jacobslaan op nummer 53 en doet dat nog niet zo lang. Ze komt van de Merenwijk en vindt dit wel "een lekkere buurt". En wat de krakers be treft, daar heeft ze ook niet zo'n last van. Alleen: "Waarom die affiches voor de ramen. Dat hoeft toch niet. Daar is dit toch helemaal de buurt niet voor".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3