c Zomer '83 Rijnsburgs bloemencorso trekt veel meer publiek 3- Stad en rand MAANDAG 8 AUGUSTUS 1983 Bijdragen: Wim Wegman en Thijs Jansen Bremmer voorspelt Alle tekenen wijzen erop dat de komende dagen zonnig en zo mers zullen zijn, zo voorspelt de Valkenburgse kapper Bremmer. Een groot hoge- drukgebied nabij de Britse eilanden dat zich zelfs uit strekt tot Skandinavië zorgt voor oostenwind met droge, continentale lucht. Als resultaat hiervan zal de tem peratuur oplopen tot onge veer 25 graden en zal de zon zich overvloedig laten zien. De wind neemt iets toe, van windkracht 1 naar 3. Maar dat is maar een licht briesje waar voor de haringen van de tent echt niet dieper de grond in hoeven. Een blik op de barometer leer de de Valkenburgse haarsty- list dat de luchtdruk is geste gen van 1023 naar 1026 milli bar. En alle kenners zullen het met Bremmer eens zijn dat dit toch een uiterst gun stig voorteken is. Als Bremmer op zijn instru menten mag afgaan, dan zal dit weerbeeld de rest van de week hetzelfde zijn. Wel is het oppassen geblazen voor een onweersstoring boven het Kanaal. Krachtmeting mens en zee KATWIJK AAN ZEE - De jubi leumdemonstratie van de zes tigjarige Katwijkse Reddings brigade is zaterdag bij wind kracht zes een gigantische krachtmeting geworden tus sen zee, mensen en materiaal. De sterke noord-wester storm zorgde voor een onstuimige branding waarin menige red dingsboot zaterdag voortijdig strandde. "Maar we kunnen spreken van een onvergetelijke en een ge slaagde dag", zei voorzitter E. Wouda van de reddingsbrigade na afloop. De harde wind, de grote inzet van de leden van de KRB en de felicitaties van ko ningin Beatrix, maakten de dag geslaagd. Het imponeren de stuntwerk van de helikop ters en het urenlange commen taar van marinevoorlichter lui tenant ter zee W. Geneste uit Sassenheim maakten de dag onvergetelijk. Het was ook een dag die min of meer door pech werd achter volgd. De parachute-demon stratie ging niet door vanwege de te lage bewolking en het verkenningsvliegtuig de Orion van het vliegkamp Valken burg, dat bij deze gelegenheid voor het eerst officieel aan de Katwijkse bevolking werd ge toond, moest met motorpech terugkeren naar de basis. Later deed het vliegtuig echter toch nog mee aan de demonstraties. "Er was niets aan de hand. Het was enkel een voorzorgsmaat regel", aldus de marinevoor lichting. De hele zaterdag vierde de Kat wijkse Reddings Brigade (KRB) ter hoogte van restau rant De Zwaan het zestigjarig jubileum. Dat gebeurde met medewerking van een grote luchtvloot: de Orion en zes he likopters van respectievelijk de marine, de luchtmacht en het Belgische, het Duitse en het Amerikaanse leger. Vlak bij de kust lag het schip van de wacht, de Van Kinsbergen, dat het decor vormde. Duizenden mensen, (de i schat dat er 25.000 waren en de politie houdt het er op dat het er 'verschrikkelijk veel waren') onder wie de commissaris van de koningin in Zuid-Holland mr. Vrolijk en andere hoog waardigheidsbekleders, waren getuige van het gevecht tegen de elementen. Toen de groot ste deelnemende helikopter, een Amerikaanse Super Jolly Green Giant van 33 meter lang, voor hen op het strand landde ontstond er een lichte paniek onder de aanwezigen. De met platic zakken over hun hoofd uitgedoste notabelen hadden het geweld van het hef- schroefvliegtuig onderschat en met donderend geraas geselde het opstuivende zand de aan wezigen. De met plastic zak ken over hun hoofd getrokken toeschouwers maakten onder het publiek heel wat tongen los. "Voorverpakte schollekop- pen van exportkwaliteit", was één opmerking. Hoewel de politie het probeerde tegen te gaan, nam een groot deel van het publiek toch bezit van de omliggende duinen om van daar uit het spectakulaire reddingswerk in zee te kunnen volgen. Hoogtepunt was een nagebootste vliegtuigramp, Veel publiek bij rolstoelrace RIJNSBURG - De 26 deelne- mers aan de tweede internatio nale rolstoelmarathon, die za terdag in Rijnsburg is begon nen, hebben tot dusver niet te klagen gehad over de publieke belangstelling. Tijdens de pro loog in Rijnsburg was het al re delijk druk, bij de start in Aken stond het letterlijk 'zwart' van de Eddie Pieterse, de waarbij dertig drenkelingen in zee terecht waren gekomen. Het vereiste heel wat improvisa tievermogen van de mensen van de KRB om dit punt goed te laten verlopen. Er viel een aantal boten uit omdat de be manningen daarvan door de harde wind moesten helpen de overige boten in zee te krijgen. Het is bepaald geen pretje om onder dergelijke omstandighe den op zee te zijn. Vooral niet in de branding in een reddings boot waarvan de motor is afge slagen, zoals een enkele maal gebeurde. Met de Katwijkse reddingsboot Casparis werden de dertig 'drenkelingen' op zee ge bracht. Tien van hen, plus ver slaggever Thijs Jansen stapten op volle zee over op de Scheve- ningse reddingsboot de Bern- hard van Leer. Dit schip voer naar de zuidelüke boei in het demonstratiegebied en de Cas paris ging noordelijk liggen. Daar sprongen de 'drenkelin gen' overboord en klommen in rubberen reddingsboten. i de proloog in Rijnsburg c Het grote reddingsspectakel kon toen beginnen. Met behulp van zes helikopters werden de 'drenkelingen' uit hun boten gehesen en op het strand afge zet. Een bemanningslid van de Bernhard van Leer, die de de monstratie op afstand volgde zei dat deze harde wind bést meevalt. De slanke reddings boot lag daarbij afwisselend op het linker of het rechter oor. Om de beurt kwamen de be manningsleden even op het achterdek kijken of de enige achtergebleven passagier nog niet groen en geel werd van het stampen van het scheepje. Bij deze reddingsoefening bleek weer eens duidelijk dat onder koeling een van de grootste ge varen is voor een drenkeling. De temperatuur boven het wa ter was 21 graden en het water zelf was 17 a 18 graden. Voor iemand die niet eens in het wa ter had gelegen en alleen maar een paar golven over zich heen had gekregen was het bere- koud op het achterdek van de Van Leer. Daarbij kwam nog dat beman ningsleden van de Van Leer met bloedstollende verhalen kwamen over mislukte red- dingsoperarties. Zo zouden ooit eens slachtoffers uit de ta^ kels van een reddende helikop ter zijn gevallen om in het zie dende water te verdwijnen. "Dat is ook een keer gebeurd bij de redding met een bran card. Het hele geval viel met slachtoffer en al uit de takels en verdween terstond in de golven". Het zou volgens dat bemanningslid een idee van toen nog prinses Beatrix zijn geweest om drijvers aan bran cards te maken. Na deze 'bewerking' door de be manning van de Van Leer werd de laatste deelnemer van de reddingsdemonstratie door vrijwilligers aan boord van de Van Leer 'vastgehaakt' aan de lijn van een helikopter en met een grenzenloos gemak in het hefschroefvliegtuig van de ma rine gehesen en op het strand afgezet. De proloog in Rijnsburg werd gewonnen door door Eddie Pieterse uit Maassluis (zie fo to). Hij mocht daardoor zondag in Aken in de gele leiderstrui starten. Aan de finish in Huls berg moest hij die trui echter weer inleveren aan Johan Ree kers uit Enschede die de rol stoeler uit Maassluis in de sprint klopte. Spijtig genoeg voor Pieterse tellen de tijden van de proloog niet mee. De ac- terstand die hij nu op Reekers heeft gekregen (1,12 sec.) is echter alles behalve onoverko melijk. Het heuvelachtige parcours tus sen Aken en Hulsberg is twee deelnemers opgebroken. Voor al het in bedwang houden van de rolstoelen tijdens de afda lingen kostte veel inspanning. Leidenaar André Moedig zorg de nog voor enige opschud ding door vlak voor de finish met rolstoel en al uit de bocht te vliegen en het publiek in te rijden. Het liep allemaal zon der brokken af. Vandaag rijden de rolstoelatle ten de etappe Berg-Weert. 5000 gulden voor rolstoelbus RIJNSBURG/OEGSTGEEST - De actie voor de aanschaf van een rolstoelbus voor de ver pleeghuizen Van Wijckers- looth en St. Elisabeth Gast huishof in Oegstgeest, vrijdag avond tijdens de tentoonstel ling van de corsowagens in Rijnsburg, heeft ongeveer 5000 gulden opgebracht. Er was nog ongeveer 10.000 gulden nodig. Het geld werd bijeengebracht met de verkoop van loten, broodjes garnaal en bloem- stukjes. MAANDAG Leiden Kantine NEM, Vijf Meilaan: ruil- en vei lingavond De Postzegelvrienden, 20 DINSDAG Museum voor Volkenkunde, Steen straat: films, 'Mensen tussen Hemel en Aarde' (Nepal), 11.30 uur; 'Bhoe- tan. tussen de Oude en Nieuwe We reld'. 14.30 uur; 'De Koning en de Maan' (sprookjes uit Bhoetan), 16 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 5 augustus tot 12 augustus door: Apotheek Reijst. Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek Beker. Ljjtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Meisje (17) aangerand LEIDERDORP - Een 17-jarig Leids meisje is in de nacht van vrijdag op zaterdag tot twee maal toe op de Leiderdorpse Van der Valk Boumanweg lastig gevallen door een man. Het meisje fietste op het fietspad van Leiden naar Leiderdorp om streeks half twee. Een man hield haar aan en trok haar jasje en trui uit, maar het meisje wist te ont komen en vroeg hulp aan een wandelaar die bij het benzinesta tion Rijnland liep. Die man hielp haar weer op de fiets, maar even verder wachtte de aanrander haar weer op. Door te schoppen en te slaan wist zij te ontkomen. Nadat het meisje naar haar vriend was gefietst werd de rijks politie ingeschakeld, die echter ter plaatste geen spoor meer kon vinden van de aanrander. De re cherche stelt op dit moment een onderzoek in. De rijkspolitie wil vooral in contact komen met de wandelaar die het meisje heeft geholpen bij het benzinestation. Ook andere getuigen worden verzocht zich in verbinding te stellen met de rijkspolitie in Lei derdorp, tel. 411421. STREEK Het Rijnsburgs bloe mencorso dat zaterdag is ge houden heeft aanmerkelijk meer belangstellenden getrok ken dan vorig jaar. Dat is de in druk van N.H. Hemmes, secre taris van het Rijnsburgse cor so-comité. Volgens hem was het vooral in de binnenstad van Leiden uitermate druk. De tentoonstelling van de corso- wagens in de veiling Flora - vrijdagavond en zaterdagmor gen - heeft volgens Hemmes zelfs twee keer zoveel bezoe kers getrokken als vorig jaar. Ongeveer 6000 mensen trok ken volgens hem deze keer langs de kassa. Het 'gunstige' weer heeft, zegt de organisator, voor een groot deel meegeholpen aan het suc ces van het corso. "Het was voor het publiek te koud om naar het strand te gaan", zo meent hij. En hoewel het weer zaterdag nogal sombertjes bleef, hielden de corso-gangers het droog en waaide het niet te hard om de zorgvuldig gerang schikte bloemen op de wagens door elkaar te blazen. "En eer lijk gezegd waren we voor dat laatste wel een beetje bang", bekent Hemmes. Veel van de figuranten op de wa gens zullen ongetwijfeld heb ben verlangd naar wat meer zon. "Ik heb het nu al koud", zei één van hen toen de wagens nog uit Rijnsburg moesten ver trekken. Het meisje droeg een fraaie maar nauwelijks warme avondjurk. Beklagen deed ze zich echter niet want ze zat op de bekroonde praalwagen. "Dan krijg je wat meer oh's en ah's en applaus". De corsostoet was bijzonder kleurrijk te noemen, niet al- Een corsowagen op het gedeeltelijk opgebroken Kort Rapenburg in Leiden leen door de paar honderddui zend bloemen die in de corso- wagens waren verwerkt maar ook door het vreemde allegaar tje aan voertuigen dat in de stoet meereed. Behalve de twaalf praalwagens - waarop verschillende sporten waren uitgebeeld en de versierde personenwagens, reden in de optocht ook enkele oude au to's, een postkoets en een heu se stoomtrekker mee. Uiter aard waren ook deze voertui gen 'in de bloemetjes gezet'. Tijdens de rondrit door Rijns burg werd tijdens het 'défilé voor het Rijnsburgse ge meentehuis ten overstaan van de volle tribunes een illegale corsowagen uit de stoet verwij derd. Een grote, knaloranje bus waarop met levensgrote letters reclame werd gemaakt voor één of andere tapijthal en die voor de gelegenheid met vier bossen bloemen was opge sierd reed naar de zin van het corso-comité waf al te dicht achter de corsowagens. De bus had weliswaar toestem ming gekregen om achter het corso te rijden, maar het comi té was er daarbij van uit ge gaan dat de bus de nodige af stand zou bewaren waardoor bij het publiek niet de indruk zou worden gewekt dat de bus' bij het corso hoorde. Toen de bestuurder van de bus na af loop van het défilé in Rijns burg weigerde om alsnog de nodige afstand te houden, vond het corso-comité het wel letjes en werd de bestuurder door de politie beleefd doch zeer dringend verzocht zijn weg via een ander traject dan de corso-route te vervolgen. In Rijnsburg gebeurde overigens nog meer opmerkelijks. Tij dens het défilé cirkelde er een reclamevliegtuigje door de lucht met de leuze "IKV Ik Koos Verkeerd". De man die het corso voor het publiek van commentaar voorzag, raakte hierdoor mogelijk zo van slag dat hij juist op het moment dat het vliegtuigje over kwam de corsowagen met de titel 'Rac- ketsport' als 'Raketsport' aan kondigde. Na de doortocht door Oegstgeest en de rondrit door Leiden, 'ver huisde' het corso naar Noord- wijk. In de bloemenbadplaats ("We hebben het corso nodig om ons dat te kunnen blijven noe men", zei burgemeester Bonni- ke van Noordwijk) werd de rondrit afgesloten op de Ko ningin Wilhelminaboulevard waar de praalwagens zaterdag avond en de gehele zondag te bewonderen waren. LEI DSC H SSL DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN De stoet praalwagens op de Rijnzichtweg in Oegstgeest. Abonnementsgelden bij Restitutie is niet toegestaan Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten n één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem 0,8 Directie: G Koopman Adj dir N. Quakernaat Hoofdredacteur: Drs J. W E Metselaar Adj Hoofdredacteur R. D. Paauw Alg. redactiechef A van Leeuwon Plv Alg redactiechef I Post Commentaren R D Paauw, W F J Wirtz en A. A. van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W T Jungman (plv) J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome. Madrid, Mexico

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2