René Arnoux in spoor Tambay 5 0T Spencer neemt afstand Brown wint op het nippertje Twee lege stoelen... Kuiper klopt Rooks Fransman wint Hockenheim Muller voorop in zijspannen Wereldtitel basketbal voor Sowjets Jan Lammers vierde Roberts in Zweden 'doodziek' Kortsjnoi en Ribli gaan door WK-Vaurien Nederlands onderonsje Swier rap op 400 m Van den Berg eerste MAANDAG 8 AUGUSTUS 1983 Sport PAGINA 13 ZANDVOORT (ANP) - Met de laatste slag van het toernooi maakte de Schot Ken Brown gisteren bij het internationaal open golfkampioenschap van Nederland in Zandvoort een einde aan alle spanning. Miste hij, dan zou er een verlenging volgen met de Spanjaard Canizares en de Austra liër Somers. Was zijn laatste putt van ruim drie meter raak, dan was hij de winnaar. "Zandvoort" kreeg in de Schot een dolblije winnaar toen, tergend langzaam, de bal in de hole rolde. Het leverde hem zijn eerste Europese toernooizege sinds vijf jaar en ruim zestigduizend gulden op. Het hoogste gedoteerde golftoernooi tot nu toe in Nederland (360.000 gulden), derde in het Europese circuit, trok veel toeschou wers. Meer dan tienduizend kijkers be zochten de Kennemer golfclub over de vier toernooidagen, ondanks de afwezigheid van de Europese topper Ballesteros (Span je) en Valdo (Engeland) die aan het PGA- toernooi in de Verenigde Staten deelnam. Het toch sterke deelnemersveld zorgde vijf keer voor een evenarig van het baanrecord (65). Die score had Brown niet eens nodig voor zijn zege. De lange Schot (1 meter 88) kwam tot scores van 66,73,66 en 69. Hij moest wel een goede prestatie leveren, om na vier jaar, weer in het Europese Ryder-cyp en de Verenigde Staten. Zijn beruchte slechte ronde bleef achterwege, evenals zijn opstandigheid. Ondanks een dubbele bogey op de negen de hole eindigde hij in de laatste ronde op 69, drie slagen onder het baangemiddelde. Onder immense spanning en onder het oog van alle toeschouwers deed hij op de acht tiende hol wat hij moest doen: van ruim drie meter de bal in het gaatje te prikken. Door zijn zege komen zijn verdiensten van dit seizoen op 180.000 gulden. Eerder dit jaar won hij de open titel van Kenia. De Nederlanders kwamen er dit jaar nauwe lijks aan te pas. Jan Dorrestein kwalificeer de zich als enige Nederlander voor het hoofdtoernooi. Hij eindigde op de 67ste plaats met 297 slagen. De eerste plaats bij de amateurs werd gedeeld voor Bart Nolte die als enige een hole-in-one sloeg en Simon van Vliet met 300 slagen. Ze pas seerden op de laatste twee dagen verras send de Britse amateurkampioen Craig Lawrence. HEERHUGOWAARD - Hen- nie Kuiper won gistermiddag de profwielerronde van Heer- hugowaard. Hij legde de hon derd kilometer af in 2 uur, 27 minuten en 8 seconden. Tweede werd Theo Smit op vijf seconden en derde Ste ven Rooks. Het was de twee de overwinning voor Kuiper dit seizoen in een Nederlands criterium. Hij maakte deel uit van een kopgroep van vijf renners, die tien ronden voor het einde ontsnapte. Kuiper demarreerde vervolgens met succes in de voorlaatste ron de. Er waren 18.000 toeschou wers. Jan Raas zegevierde voor onge veer 35.000 toeschouwers in de 28ste editie van het klas sieke profcriterium in Kor- tenhoef. De Zeeuw ontsnapte ruim drie kilometer voor de eindstreep uit een kopgroep- je van vijf man. Hij behield zijn krappe voorsprong van zo'n meter of zestig maar net. Achter hem sprintte Phil An derson naar de tweede plaats. Sean Kelly werd derde. Tour winnaar Laurent Fignon reed als veertiende door de finish. Bert Oosterbosch heeft twee van de drie onderdelen bij wedstrijden voor profs in Voorthuizen gewonnen. Al leen vocht hij zich naar de ze ge in een afvalrace, met Peter Winnen won hij een koppel- koers. De klassementswed strijd leverde de eerste prijs op voor Adri van der Poel. Bert Oosterbosch besloot trou wens toch deel te nemen aan de strijd om de wereldtitel achtervolging voor de profs bij de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan van 23-28 augustus in Zürich. De renner uit Ouden bosch besloot het wegkam- pioenschap te laten vallen omdat hij daar, het parcours in ogenschouw genomen, geen perspectief in ziet. Oos terbosch was in 1979 wereld kampioen achtervolging bij de beroepsrenners. HOCKENHEIM (ANP) René Arnoux heeft gisteren bewezen, dat de Formule-1-wagens van de Italiaanse renwagenconstructeur Enzo Ferrari zich bijzonder thuis voelen op het circuit van Hockenheim. Arnoux won met de turbo-aangedreven Ferrari de Grote Prijs van West-Duitsland. De zege was een kopie van vorig jaar, toen ook een Frans/Italiaanse combinatie (Tambay/Ferrari) de Westduitse Grand Prix opeiste. Patrick Tambay neemt Arnoux leidde vrijwel de gehele wedstrijd. Na de start verdrong hij zijn stalgenoot Tambay al vlot van de kop en slechts de gebrui kelijke stop voor banden wisse len en brandstof bijvullen deed even een andere coureur op de eerste plaats verschijnen: Nelson Piquet. Toen de Braziliaan de pitstraat even later inreed voor dezelfde handelingen als Arnoux was de koppositie weer voor de Franse Ferrari-rijder, die zonder proble men op zijn tweede seizoenzege afstevende. Even leek het nog spannend te worden, toen Ar noux in de slotfase wat meer eco nomische beginselen aan zijn spektakulaire rijstijl toevoegde. Nelson Piquet verkleinde de kloof tot vijf seconden. De we reldkampioen van 1981 vroeg van zijn door een BMW-turbo- motor aangedreven Brabham het uiterste in de achtervolging op de Fransman, maar Arnoux, ge waarschuwd uit de pitlaan, ijlde weer vlot bij de Braziliaan weg. De poging van Piquet om Arnoux te achterhalen kwam hem drie ronden voor het eind duur te staan. De turbo-compressor van zijn wagen vatte vlam, Piquet reed zijn brandende fakkel over het circuit en bemerkte pas erg laat, dat het verstandig was zijn wagen te parkeren en bliksem snel te verlaten. De Braziliaan doofde eigenhandig de vonken, die zijn brandvrije pak begonnen aan te vreten. Voor Piquet kende zijn optreden in Hockenheim, net als vorig jaar toen hij door de Chileen Salazar, van de baan ge reden werd, weinig vreugdevols. Onwillig Het geluk was wel met de Frans man Alain Prost. Prost, de aan voerder van de WK-ranglijst, had in Hockenheim te kampen met een onwillige wagen en zakte in de slotfase naar de zesde plaats. Het uitvallen van Piquet en van Prosts stalgenoot Cheever deed Uitslag 1. René Arnoux (Fra) Ferrari 1 uur 27 min en 10,319 sec, gemiddelde snel heid 210,538 km/uur; 2. Andrea de Cesaris (Ita) Alfa Romeo op 1.10,652; 3. Riccardo Patrese (Ita) Brabham op 1.44,093; 4. Alain Prost (Fra) Re nault op 2.00,750. De stand na 10 van de 15 races; 1. Prost 42 punten; 2. Piquet 33; 3. Patrick Tambay 31; 4. Arnoux 28; 5. Rosberg 25; 6. Watson 17; 7. Cheever 14; 8. Lauda 13; 9. Laffite 10; 10. Alboreto 9. de kleine Franse rijder toch weer oprukken naar de vierde positie. Tegen alle verwachtingen in liep Prost toch weer uit op zijn voor naamste concurrenten Piquet en Tambay. De laatste vertrok van de beste uitgangspositie, maar door een defecte ontsteking moest hij al na tien ronden van de kant. De winnaar van vorig jaar was behoorlijk teleurge steld. "Ik had hier behoorlijk veel van de achterstand op Prost kunnen in lopen. Onze wagens zijn op dit circuit superieur", aldus Tam bay, die stalgenoot Arnoux nu weer vlak op de hielen weet. Ar noux sloot zich door zijn tweede GP-zege van dit seizoen aan bij de mannen, die Alain Prost van het eerste wereldkampioenschap voor een turbo-rijder kunnen houden. Arnoux' achterstand van veertien punten op Prost is in zijn huidige vorm overbrug baar. Voor Piquet (negen punten achter) en Tambay (elf punten) geldt hetzelfde. Betalen Het uitvallen van Piquet, Tambay en Cheever bracht twee Italianen in de top-drie van het klasse ment. De Cesaris, tweede, kwam in Hockenheim pas na het beta len vameen hoge boete aan de start. Zaterdag had de driftige Alfa-rijder in het rennerskwar tier een politie-agent omver gere den. Van de Formule-1-commis sie kreeg De Cesaris 30.000 gul den boete opgelegd. Aan de Westduitse politie was de leiding van de Alfa-Romeo-stal 18.000 gulden borgtocht kwijt. Riccar do Patrese werd in West-Duits- land derde. Patrese boekte een "wereldrecord" bij de band- en brandstofstop. Binnen de tien se conden (9,75) was Patrese weer op weg. Het duel tussen de met conventio nele zuigermotoren aangedreven wagens werd gewonnen door Ni- ki Lauda, die door het uitvallen van een groot aantal turbo's plaats vijf veroverde. Lauda raakte die klassering 's avonds kwijt aan teamgenoot Watson, omdat zijn wagen bij een pitstop door zijn monteurs achteruitge- duwd was. De Williams-stal dien de een succesvol protest in, wat Jacques Laffite deed opschuiven naar de zevende plaats. WINTERSWIJK (ANP) - August Muller en Cor van der Bijl zijn na gisteren de nieuwe leiders in de nationale titelstrijd zijspancross. De Holtense combinatie verover de bij de vierde NK-wedstrijd op het stoffige circuit in Winters wijk voldoende punten (52) om Jack en Ton Meassen en Bakens/ Kiggen in de tussenstand na ze ven manches te passeren. In Namen won de Zweed Carl- quist de GP van België in de 500 cc klasse. In de WK-stand gaat hij de Belg Malherbe ruim voor af. SAO PAULO (ANP) - Voor de zes de keer in de geschiedenis heeft de Sowjet-Unie het wereldkam pioenschap basketbal (dames) behaald. Zaterdag won de Sow- jet-ploeg in de finale in Sao Pau lo met 84-82 van de Verenigde Staten. Halverwege het duel had de Amerikaanse formatie nog een aardig uitzicht op het prolon geren van de titel: 40-37. China eindigde in het Braziliaanse toer nooi als derde door Zuid-Korea met 71-63 (32-27) te verslaan. De Sowjet-Unie moest van een achterstand terugkomen om pas in de slotfase de titel op te eisen. Bij de stand 82-82 besliste Jelena Chausova de eindstrijd in de slotseconden. De basketbalploeg van de Sowjet-Unie is nu in 25 jaar lang ongeslagen. Vier jaar geleden verspeelde het land in Zuid-Korea het kampioenschap, doordat werd afgezien van deel neming. De grotere routine van de Russinnen, die in de voorwed strijden al veel moeite hadden met de Verenigde Staten (85-84), gaf in het laatste deel van de fina le de doorslag. HOCKENHEIM (ANP) De Nederlandse autocoureur Jan Lammers blijft de leider in de Europese bekercompe titie in de Renault-turboklas- se. Lammers eindigde giste ren in Hockenheim als vier de. De Fransman Dany Sno- beck, vorige week al winnaar in Ftancorchamps, was in West-Duitsland opnieuw sneller dan de concurrentie en staat nu op zes punten achterstand van de Zand- voorter. Snobeck moet naast Lammers ook nog zijn landgenoot Joel Gouhier, de bekerwinnaar van vorig jaar, voor zich dul den. Gouhier werd in Hoc kenheim tweede, Sigala der de. Lammers verdiende op het Zuidduitse circuit één punt extra door in de race de snelste ronde te rijden. De uitslag van de Renault-turborace tellend voor de Europese beker competitie: 1. Dany Snobeck (Fra) 32.12,650 (151,9 km/u); 2. Joel Gouhier (Fra) op 0,516; 3. Massimo Sigala (Ita) op 0,866; 4. Jan Lammers (Ned) op 1,272; 5. Wolfgang Schutz (Wdl) op 5,424; 6. Andre Cudini (FYa) op 6,156. Tussenstand: 1. Lammers 70, 2. Si gala 65, 3. Snobeck 64, 4. Gouhier 58, 5. Schutz 55. Victor Kortsjnoi kijkt toe hoe ar biter Koltanowski voor Kasparov de klok indrukt. De stoel bleef leeg.... (foto ANP) PASADENA (ANP) Viktor Kortsjnoi en Zoltan Ribli zijn dit weekeinde tot winnaars verklaard van de halve-fïnaletweekampen voor het kandidatenschaaktoernooi, die res pectievelijk in Pasadena tegen Gari Kasparov en in Abu Dhabi tegen Vassili Smyslov hadden moeten spelen. De schaakbond van de Sowjet-Unie boycotte de tweekampen echter en liet Kasparov en Smislov niet vertrekken. BREST (ANP) - De Nederlandse zeilers Van Eek en Visser heb ben zich bij gebrek aan serieuze tegenstand verzekerd van de we reldtitel Vaurien. Het toernooi werd beheerst door Nederlandse deelnemers. Tweede werd het duo Schuurmans/Duetz, vierde het koppel Pragt en vijfde de combinatie Segaar-Sepers. De ti telstrijd, die op de Atlantische Oceaan voor Brest werd gehou den, ging over zes regatta's van acht zeemijlen. De eindstand is: 1. Van Eek/Visser (Ned) 42,1 punten; 2. Schuur mans/Duetz (Ned) 51,7; 3. Toude- la/Toudela (Spa) 51,7; 4. Pragt/ Pragt (Ned) 52; 5. Segaar/Sepers (Ned) 54; 9. Van der Meulen/Aal- ten (Ned) 91; 10. Rutgers/Brus- sack (Ned) 95,7. In Pasadena had Kortsjnoi voor de eerste partij de witte stukken ge loot. Hij voerde zijn eerse zet uit op het afgesproken tijdstip en drukte de klok van zijn niet ver schenen tegenstander Kasparov in. Arbiter George Koltanowski zette de klok een uur later stil en zei: „Grootmeester Kortsjnoi heeft de partij gewonnen omdat zijn tegenstander niet is opgeko men. Ik verklaar verder dat de tweekamp voorbij is en gewon nen door Kortsjnoi". Vervolgens kreeg de Zwitserse ex- Rus uit handen van Harold Bog- ner van de organiserende Wes tern Chessclub een cheque van 7500 dollar, een kwart van het be drag, dat de winnaar van de tweekamp aan het slot zou heb ben mogen incasseren. Florencio Campomanes, voorzitter van de wereldschaakbond en in de ogen van de Sowjet-Unie de grote boosdoener, verklaarde m Pasadena dat er tijdens het vol gende FIDE-congres, in 1984 in Manilla, maatregelen zouden worden genomen om organisato ren van tweekampen beter te be schermen. Campomanes zei ver der dat de FIDE zou proberen volgend jaar gewoon een twee kamp om het wereldkampioen schap te laten plaatsvinden alsof ANDERSTORP (ANP) - Freddie Spencer heeft zijn laatste kans op de wereldtitel motorracen in de 500 cc-klasse te baat geno men. Op het bochtige circuit van Anderstorp won de Amerikaan de race om de Grote Prijs van Zweden. De voorlaatste wed strijd van de WK-cyclus en feite lijk Spencers laatste mogelijk heid om Kenny Roberts voor te blijven. Op de vliegveldbaan van Anderstorp was, zo bleek al in de trainingen, de handelbaarheid van de Honda van Spencer in het voordeel ten opzichte de Yama ha van Roberts, die meer top snelheid heeft. Roberts had door die eigenschap van zijn machine op rij Assen, Francorchamps en Silverstone gewonnen en was Spencer, net als Roberts winnaar van vijf GP- LEIDEN - Tijdens een zaterdag in Breda gehouden jeugdin- terlandwedstrijd tussen de atletiekploegen van Neder land en België kwamen di verse junioren uit de Leidse regio in de baan. Menno Swier (AV Holland) was het meest succesvol met een eer ste plaats en persoonlijk re cord van 54.47 seconde op de 400 meter horden. Clubgeno te Yvonne van Dorp had waarschijnlijk wel sneller ge wild, zij liep op de 200 meter met lichte tegenwind naar 24.89 en was daarmee derde achter Marion Wijnsma en Miijam Knijn. In het slot nummer, de 4 x 400 meter es tafette toonde zij aan over ka rakter én over meer poten tieel te beschikken op de 400 meter. Als laatste loopster overbrugde zij een achter stand van 25 meter en ver sloeg de Belgische meisjes- ploeg op de streep. Hans Baljet (AV Holland) miste de vorm voor een goede 400 meter en finishte als zesde in 51.37 sec. Ook Kees Tous- saint (Spartaan) lijkt over zijn piek heen, gezien ook zijn zesde plaats op de 200 meter, die voor hem ging in 22.71 se conde. Goed voor de dag kwam Ruud van Maurik (AAV'36) door tweemaal een derde klassering af te dwin gen. Bij het verspringen kwam hij tot 7.04 meter, waarna hij op het hoogsprin gen tot 2.00 meter reikte. Zijn clubgenote Laura Bosman liep de 400 meter in 59.06 waarmee ook zij derde werd. De eindoverwinning ging, we gens diskwalificatie van de 4 x 100 meter jongensploeg aan de neus van onze landge noten voorbij. Belgie won nipt met 351-347 punten. races, tot twee punten genaderd. De laatste grand prix, 4 septem ber in Imola, is ook favoriet voor terrein voor Roberts, zodat Spen cer in zijn tweede jaar op de Eu ropese circuits Anderstorp had uitgekozen als de plaats, waar hij de strijd om de wereldtitel voor hem nog een beslissende draai kon geven. Uiterst koelbloedig nam de 22-jari- ge Amerikaan zijn kansen in Zweden waar. Na een snelle start kreeg hij Roberts, de wereld kampioen van 1978, '79 en '80, binnen drie ronden op het ach terwiel. Spencer liet Roberts het grootste deel van de strijd de kop houden en keek naar de punten waar hij in de laatste ronde de beslissende slag kon slaan. Spen cer koos voor de voorlaatste bocht. Daar stak hij zijn landge noot voorbij. Zijn voorsprong was op de streep minimaal (0.16 seconde), maar wel voldoende voor de winst. De overwinning bracht de Califor- niër, met nog één wedstrijd voor de boeg, op vijf punten voor sprong ten opzichte van Roberts, die in Imola aan winst niet vol doende zal hebben. Spencer zal door de concurrentie naar plaats vier gedrukt moeten worden, wil Roberts zijn afscheid van de ac tieve motorsport net een wereld kampioenschap vieren. De kop man van Yamaha toonde zich doodziek om deze ontwikkeling en keek met spijt terug naar de Grote Prijs van Joegoslavië, waar teamgenoot Lawson het gas niet dichtdraaide en Roberts niet voorliet naar de derde plaats. "Dat zijn kostbare punten geweest. Dat wist ik meteen", al dus Roberts gisteren. Voor de Nederlanders Boet van Duimen en Jack Middelburg was hoegenaamd geen rol weggelegd in Zweden. Boet van Duimen reed op een hem toegezegde fa- brieks-Suzuki, die echter niet vergelijkbaar is met die van kop man Randy Mamola. Van Dui men die normaal goed uit de voe ten kan op Anderstorp, kreeg halverwege de race te maken met een glijdende voorband en eindigde op één ronde achter stand als twaalfde. Jack Middel burg vertrok niet in Zweden. Een val in de training leverde de Westlander een gekneusde hand en een dikke enkel op. Middel burg kon niet op het geblesseer de been staan en zegde af voor de race. Wel een Nederlandse hoofdrol was er, zoals gebruikelijk dit seizoen, in de zijspanklasse. De Zwitser Rolf Biland wenste na zijn neder lagen in West-Duitsland en En geland af te rekenen met het te genstribbelen van de Drentse combinatie. Biland bewees zijn kwaliteiten op het stuurcircuit van Anderstorp en Streuer kon zijn snelle machine niet in het spoor van de Zwitser houden, die met Kurt Waltisperg zijn vier de wereldkampioenschap sinds 1978 veroverde. Biland wenst bij voldoende financiële middelen nog altijd de overstap naar de ra- cerij op vier wielen te maken. Voor Egbert Streuer en Bernard Schnieders, die met nog één GP- race te rijden nauwelijks van het WK-zilver zijn te houden zal een dergelijke transfer mogelijkhe den inhouden om na Jan de Vries en Henk van Kessel (begin jaren zeventig) Nederland weer eens aan een wereldkampioen schap in de motorracerij te hel pen. ZEILEN - De Engelse zeiler Wood heeft bij Eastbome de wereldti tel in de Mothklasse veroverd. De Nederlander De Graaff werd 37ste. LONG BEACH (ANP) - Achtvoudig wereldkampioen Stephan van den Berg heeft één jaar voor de Spelen in Los Angeles haast ten overvloede zijn kandidatuur onderstreept voor het eerste Olympische goud by het plankzeilen. Van den Berg is er tijdens de voor-Olympische regatta by Long Beach, die hij net als in 1982 won, ook achter gekomen dat de Italiaan Klaus Maran de hoofdprijs van dat Olympische debuutnummer best wil mee nemen naar zijn thuishaven in Zuid-Tirol. Maran, die onlangs in Fin land voor Van den Berg al de Europese titel in de Olympische Windgli- der-klasse wegkaapte, werd door de 21-jarige Hoornaar slechts met de grootste moeite van de winst in Long Beach gehouden. Willy van Bladel bevestigde zijn internationale kwaliteit in de Olympi sche catamaran-categorie, de Tornado's. Van Bladel voelt zich thuis op het water van Long Beach en eindigde net als in 1982 als derde.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13