c Mareella stuit op Mesker Schutte Succes jeugdroeiers Die Leythe bij WK 1 Oefenzege hockeyteam Eerste wielerzege Martin Schalkers LMHC speelt sterk tegen Wageningen Freek vd Capellen wint B-strijd Talent zet niet echt door Weer winst Hollandse regenbogen Ajax (c) promoveert Sport MAANDAG 8 AUGUSTUS 1983 HAREN (ANP) - Het Neder lands herenhockeyelftal heeft zaterdagmiddag op het kunstgrasveld van de hoc keyclub Groningen in Haren, het eerste in het noorden van het land, een vrij gemakkelij- ke zege van 4-0 behaald op België, in dezelfde poule in gedeeld als Oranje tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap dat 18 augus tus in Amstelveen begint. Het team van bondscoach Wim van Heumen was beter op dreef dan veertien dagen geleden in de oefenduels met jong Pakistan (0-1 en 0-0). Ties Kruize kon zijn 150e inter land in de eerste minuut al opluisteren met een doelpunt uit de eerste strafcorner. De vaart kwam er echter pas goed in nadat Kruize in de tweede helft een strafbal had gemist en Van Heumen enke le wissels toepaste. Laatste verdediger Van der Ha ve moest zijn plaats afstaan aan Kruize en Den Hartog maakte zijn entree op het middenveld. Jenniskens ver dween eveneens en Doyer viel een linie terug, van rech terspits naar het middenveld, ten gunste van Van Grimber gen. Tussen de regenbuien door liep Nederland daarna vlot uit naar 4-0. Eerst scoorde Krui ze, die de tweede strafbal wel benutte. Daarna nam Bouw man een kans waar, die Doyer hem bood en vlak voor het einde verraste Van 't Hek de Belgische doelman Smis saart, die al vele reddingen had verricht, met een slim boogballetje. Morgen (Til burg) en donderdag (Amstel veen) speelt Nederland de volgende oefeninterlands te gen Frankrijk. De opstelling van Nederland was: Her mans, Van der Have (Den Hartog), Steens, Van Asbeck, Pierik, Diepeveen, Kruize, Jenniskens (Van Grimber gen), Doyer, Bouwman en Van 't Hek. Ook Europees kampioen West- Duitsland, straks in het Wa generstadion de grote con current van Nederland, sloot een vriendschappelijke inter land met winst af. In Ham burg werd het zaterdag tegen Ierland, dat in Amstelveen in de Nederlandse groep is inge deeld, 4-2 na een ruststand van 0-1. Carsten Fischer scoorde viermaal uit strafcor- ners. "Daar hebben we dan ook urenlang op getraind", aldus coach Klaus Kleiter. De Ierse doelpunten kwamen op naam van Allester en Cole, waarbij Michael Peter de bal beroerde. Uitblinkers waren Eckhard Schmid-Opper en Heiner Dopp. Veelvoudig in ternational Peter Trump speelde zo zwak dat hij moest worden vervangen. LMHC Nieuwbakken hockey-hoofd- klasser LMHC speelde afge lopen weekeinde ter voorbe reiding van de competitie twee oefenduels. De wedstrij den leverden een zege en een gelijkspel op. Overgangsklasser Wageningen kon tegen de Leidenaars tot 2-2 gelijke tred houden. Daar na liep LMHC gemakkelijk weg naar een 6-3 overwin ning. De doelpunten kwa men op naam van Bennes (2), Krol, Drijver, De Kempenaar en Te Rijt. Gisteren stond een confronta tie tegen mede-hoofdklasser Laren op het programma. Tot tweemaal toe maakte LMHC een achterstand ongedaan. Dankzij treffers van Eiken hout en Schoonhoven werd het 2-2. Deze week vertoeft de selectie op Papendal. VICHY - Met een schitterende vierde plaats voor de jongens dubbelvier, bestaande uit Bart Peters, Hans Marten Hazelbag, Rob Verwey en Nico Temming, eindigde voor Nederland een overigens enigszins teleurstellend verlopen toernooi om de wereldkam pioenschappen voor junioren. Er werden geen medailles behaald: de vierde plaats voor de jongensdubbelvier was de hoogste klassering. De meisjesdubbeltwee (Margriet Lu- cassen en Ank Zwolle) behaalde een zesde plaats. Direct na de start lag de ploeg al 6e; in een matige geroeide race kwam daar geen verandering meer in. De jongens vier met stuurman van Die Leythe/Het Spaarne, die be stond uit Tjark de Vries, Geert v.d. Klis, Arold de Vries. Willem van Vugt en stuurman Niels Vrij land, had zich in de herkansing van zaterdag goed hersteld van de matige serieprestatie. Hun 5e plaats in die serie betekende wèl, dat zij in een zware herkansing waren geplaatst. Lange tijd lag de Nederlandse ploeg samen met Canada achter de leidende West duitsers. Uiteindelijk moest de Leids/Haarlemse combinatie echter de 2e plaats aan de Cana dezen laten, zodat zij zondag moest aantreden in de "kleine fi nale" om de 7e plaats. In de kleine finale leek de Neder landse ploeg regelrecht naar de overwinning toe te gaan, toen zij LEIDEN - Op de slotdag van 'De Open Leidse Tenniskampioenschappen' werd door de als tweede geplaatste Nanette Schutte voor 'dè verrassing' gezorgd. In de A-finale tegen favoriete Mareella Mesker wist zij door een geweldige vechtlust en héél véél voeten werk vanuit een verloren positie in een spannende driesetter te zegevieren. Bij de heren daarentegen won Mi- chiel Schapers volgens verwach ting van Johan Vekemans, die al leen in de tweede reeks oppositie van betekenis bood. Freek van der Capellen schreef de titel in de sterk bezette B-categorie op zijn naam. Mareella Mesker miste in de eind strijd de scorende volleys en scherp geplaatste, harde fore- en backhandslagen, die zij in de hal ve finale tegen Mariette Pakker veelvuldig etaleerde. De toen aanwezige suprematie drukte zij uit in een 6-1, 6-0 overwinning. Nanette Schutte daarentegen zette nog meer dan in de halve finale tegen de alles keihard, maar vaak 'uit', retournerende Judith Warringa (6-3, 6-4) 'haar beste beentje voor'. Schutte nam in de eerste set een 5-3 voorsprong, maar werd door het oplopen van de favoriete tot fouten maken gedwongen. Mes ker stootte door naar 6-5, maar wist pas in de tie-break de eerste reeks naar zich toe te trekken. Vervolgens nam zij een 5-3 voor sprong. Toen liet Schutte geen bal meer onberoerd. Kilometers vretend retourneerde ze alles, liet Mesker de fouten maken of speelde agressief op het juiste moment, wat resulteerde in een 7-5 zege. De papieren nummer één nam in de beslissende reeks wederom met 4-1 afstand van de underdog, maar verloor op '4-3 voor' door dubbelfouten haar ei gen service-game. Ontspannen Schutte, ontspannen spelend, bleef elke slagenwisseling knok ken tot het laatste winnende punt binnen was (7-5). "Ik ben er een tijd uit geweest door een blessure en nu heb ik er weer heel veel plezier in. Het ging lek ker, ik speelde niet onderdruk en ben blij met de overwinning". Ook de nummer één geplaatst op 'De Nationale' bleef optimis tisch. "Ik ga dadelijk naar de Mets met Wouter Fok en dan gaan we op aanvallend trainen. Natuurlijk vooral de forehand, service en aansluitend de volley. Dat ging niet best. De Nationale wil ik graag winnen. Internatio- .nal stelt dat niet zo veel voor, maar het is voor mij een prestige- slag. Ik speel de Nationale onder druk, ik doe het niet graag, maar ik wil wel i Johan Vekemans, die voor Peli kaan uit Goorle eredivisie gaat spelen, bereikte de A-finale door B-speler Jeroen Schuur met 6-4, 6-2 een halt toe te roepen. "Het was niet zo moeilijk. Mijn tactiek was: rustig en afwisselend spe len, hem laten tennissen én de fouten laten maken". Maar in de eindstrijd tegen nationale topper Michiel Schapers was dat beslist niet de succesformule. Schapers ging geconcentreerd van start, speelde agressief en liet in hoog tempo een 6-1 winst noteren. Ve kemans kwam er steeds meer in, etaleerde fraaie drop-shots, maar de favoriet bleef ook in de twee- Prestatie Freek van der Capellen leverde een prestatie van formaat door het sterk bezette B-toernooi op zijn naam te schrijven. In de halve eindstrijd hield hij zich op de been door broer Herman een koekje van eigen deeg te presen teren (6-4, 6-2). Herman: "Hij dol de me helemaal gek met zijn goe de service, volleys, slice-ballen en drop-shots". Freek: "Ja, hij kreeg steeds minder touch, ik des te meer". Vervolgens moest de jongste Van der Capellen het op nemen tegen Jos Koemans, die op knappe, inspannende wij ze ten koste van hoofdklasse spe ler en nummer één op de lijst, Hans Schmidt, de eindstrijd had MAASTRICHT (ANP) - Rob Si mon uit Rijen heeft gisteren in Maastricht verrassend de Ne derlandse jeugdtennistitel bij de jongens tot achttien jaar ver overd. Hij versloeg in de finale favoriet Mare Koevermans uit Bergschenhoek met 0-6 6-4 6-4. Ook bij de meisjes tot en met achttien jaar was de titel niet aan de latere winnaars, Digna Ketelaar uit Haarlem, toege dacht. Zij was als tweede ge plaatst en won in de finale van de als eerste geplaatste Simone Schilder uit Beverwijk met 7-6 6-3. Michiel Schapers won zonder problemen na een snelle start een voor sprong opbouwde van een halve bootlengte. Goed roeiend ging de Leythe/Spaarne combinatie de 2e 500 meter in. Eerst kwa men de Engelsen terug, de Grie ken met zich meetrekkend. Even vóór de 1000 m. begon de ver moeidheid te spreken bij Tjark de Vries en zijn ploeggenoten, en ging de ploeg rammelen. Het tempo zakte wat. De Grieken passeerden de Nederlanders en de Engelsen. De Australiërs, die steeds duidelijk 4e hadden gele gen, begonnen aan een opmars ten koste van Nederland en En geland. Griekenland won, op één seconde gevolgd door Australië, dat Engeland 0,07 sec. voorbleef. De oranjeroeiers moesten de laatste meters volledig afhaken ep werden 4e op 5 seconden, zo- dat het toernooi voor hen op de 10e plaats eindigde. Resultaten: Meisjesdubbeltwee: 1. Oost- Duitsland, 2. Frankrijk 3. Roemenië 6. Nederland, skif: 1. Oost-Duitsland, 2. Sowjet-Unie, 3. Bulgarije, 9. Nederland (Anouk Prins). dubbelvier: 1. Oost-Duitsland, 2. Bulga rije, 3. Italië, 7. Nederland, jongens vier met stm: 1. Oost-Duitsland, 2. West-Duitsland, 3. Sowjet-UNie, 10. Nederland, dubbelvier: 1. Oost-Duitsland, 2. Bulga rije, 3. Frankrijk, 4. Nederland. Voor de Pre-Olympische regatta, die eind september in Lake Casi- tas wordt gehouden, zijn door de Roeibond de twee zonder stuur man van Aegir (Adema/Hoek- stra) en de dubbeltwee van De Hunze (Greet en Nicolette Helle mans) al aangewezen. JAN KLERKS bereikt (6-1, 6-7, 6-4). Van der Ca- pellens finale tactiek, Koemans niet de kans geven zijn eigen spelletje te spelen door veel drop-shots te slaan en hem alleen maar met met slice-ballen aan te spelen, wierp de winnende pun ten af. Koemans had moeite met de lage slice-ballen, zijn forehand, nor maal erg gevaarlijk, ging achter elkaar uit. Bovendien werkten zijn benen niet mee. "Ze wilden jiiet. Ik was slecht, niet agressief genoeg". Unicummer Van der Capellen, die door de hitte en de finale-spanning ook niet de vorm had, waarin hij Jeroen Schuur had doen capituleren, had het slim gespeeld en hield met de 6- 3,6-3 zege de titel binnen het dis trict. Bij de dames was Jacqueline van Wijk de vertegenwoordigster van de Leidse B-top. In de finale te gen de nummer ééen geplaatste Miriam de Groot ging ze voor zichtig spelend van start. "Ik wil de niet meteen te veel fouten ma- ken.Dat kan je je tegen haar niet permitteren". De favoriete be heerst alle slagen, tennist altijd heel kalm blijvend en bijna altijd winnend. En dat was ook deze fi nale weer het geval. Jacqueline: LEIDEN - Ton van Aelst, de man die aan de wieg heeft gestaan van de Open Leidse Tenniskam pioenschappen op Roomburg, nu 27 jaar geleden denkt met weemoed terug aan de tijd dat in Leiden artiesten als Hans van Dalsum, Willem Maris, Tom Ok- ker rondliepen. "Die deden altijd weer iets aparts", grijpt hij terug in het verleden. "Overigens wil ik niet zeggen dat er vroeger beter werd getennist", vervolgt Van Aelst. "Als je kijkt naar het niveau in B en C dan kun je niet anders dan vaststel len dat we in de breedte onvoor stelbaar veel sterker zijn gewor den in de afgelopen tien jaren. Maar een ding is, helaas, niet ver anderd. Het talent zet niet echt door. En ik vraag me af of dat ooit anders wordt" "Opvangen en begeleiden van ta lent is nodig, maar je moet dat talent niet in de watten leggen. Dat kan fnuikend werken. Als je sterk in je schoenen staat en je weet wat je wil, zoals bijvoor beeld een Michiel Schapers en een Mareella Mesker, Marianne van der Torre en Nanette Schut te, dan bereik je ie absolute top wel, maar van ve' talenten die cr echt wel rond'open vandaar denk ik nu al, ze hal^-n het noon". "Als je het een beetje maakt op R- niveau, soms zelfs al op C-ni- Nanette Schutte in actie tegen Mareella Mesker. Schutte won verrassend veau, ben je al een godheid in de regio. Er wordt vandaag zelfs aan B- spelers betaald voor hun in spanningen in de competitie. On der het bekende mom van ver goedingen. Dat kan toch geen speler of speelster waarmaken. En dan de trainingen, die soms worden gegeven. Iedere beetje behoorlijke tennisser op B-ni veau is tennisleraar". "Rommelen in de marge noem ik dat. Hou me ten goede, er zijn spelers en speelsters die goed training geven. Die hebben het gewoon in zich, maar het meren deel rotzooit maar wat aan om een gezegde te gebruiken. Ik denk dat daar verandering in moet worden gebracht". "Hoe lang ik Roomburg nog zal doen? Zolang Kees en Annelies Koole het blijven doen. Room burg is tenslotte wel het sterkste toernooi in de regio Leiden. Dat hebben we samen opgebouwd en dat willen we graag zo hou den. De Leidse B-top kan hier te gen sterke concurrentie eigen kunnen afmeten. Roomburg is een springplank voor jong Leids talent", besluit Van Aelst. FRANK BONTE "Ik speelde niet slecht. Maar van haar te kunnen moet je écht heel goed spelen. Een tempo hoger zou misschien ook verdienstelijk zijn geweest, maar dat kan ik nog niet". De Amsterdamse liet met 6-4, 6-3 de zoveelste B-titel op har naam schrijven. In de C-categorie zwaaide Brigit van der Maarel gewoontege trouw de scepter. Marion Post van de Munnik, die toch een goe de bal kan slaan kwam er bij de game-verdeling niet aan te pas: 6-1,6-1. Alleen de Leidse Hout C- titel mag de winnares nog in de wacht proberen te slepen en dan is de B-lijst een feit. Bij de heren zorgde Harold van Offeren voor een verrassing door in een strijd met veel lange slagenwiselingen Olaf ten Bosch, de papieren nummer één, met 7-5, 7-5 uit de finale te houden. In de andere halve eindstrijd mocht Freek Ta- nis pas na een vermoeiende drie- sets-zege op Taco Janzen door naar de finale. De strijd om de hoogste eer tegen Harold van Of feren wist hij sneller en overtui gender in zijn voordeel te beëin digen: 6-1, 6-3. In de veteranen categorie was het succes weggelegd voor Marianne Liefbroer. De als eerste genoteer de Netty Bak riep zij in twee sets een halt toe (6-3, 6-4). De finalis ten bij de heren, volgens schema favoriet Ronald Blommemdaal, die in een driesetter de soms van 'vleugeltjes' voorziene Piet van Paridon in de halve eindstrijd van zich af had geschud, en ten nisleraar Adrie van Leeuwen, staakten bij de stand 6-3, 3-3 in het voordeel van de papieren nummer twee de strijd. Blom- mendaal liep een dijbeen-blessu re op en gaf zich gewonnen. MARIJKE DE BEER SNEEK (ANP) - De Hollandse zei lers hebben de serie overwinnin gen uit de Kaagweek in de Hol land-Friesland wedstrijd voort gezet op het Snekermeer. Op de eerste dag van de team-wed strijd, op het 'vreemde" Friese water, werden de Hollanders weer winnaar, vooral omdat Mar tin Heineke zijn 'dertien onge lukken' als eerste over de finish bracht en Peter'Frech als derde binnen kwam. Frech, die in de gewone regenboogwedstrijden zijn eerste plaats kwijtraakte na een protest en daardoor tevens zijn riante puntenvoorsprong verspeelde, meende dat het Hol landse team in zijn geheel ster ker was dan de Friese ploeg van 1983 en dat de kans groot is het succes van de Kaag tot in door te trekken tot Sneek. LEIDEN - De wielrenners uit de Leidse regio leverden gedurende het afgelopen weekeinde goede prestaties af. Overwinningen waren er voor amateur Martin Schalkers (Heerhugowaard), junior Jan-Hendrik La- gerweij (Maren-Kessel) en liefhebber Adrie Krüger (Kortgene). Martin Schalkers rijdt al gedurende het gehele seizoen van voren, zonder tot nu toe tot een overwinning te komen. Gisteren kwam daar verande ring in. In de ronde van Heerhugowaard zorgde de Noordwijkse ama teur ervoor alleen aan de meet te komen, daarmee zijn eerste zege in de wacht slepend. Na een afwisselend koersverloop was het Karei Teeu- wen die in Heerhugowaard de beslissende ontsnapping van een negen tal renners op touw zette. Vervolgens was het echter zijn ploeggenoot Schalkers die er nog het meest fris bijzat. De Noordwijker demarreerde dan ook herhaaldelijk. Tot twee keer toe werd de ROKS-coureur terug gepakt, maar Schalkers' derde demarrage leverde wel het gewenste resultaat op. Achter zijn winnende clubgenoot finishde Karei Teeuwen als negende. Vrijdag toonde Schalkers tijdens de nationale militaire kampioenschap pen met een bronzen medaille ook al goede vorm. In de laatste kilome ters hadden Schalkers en mede-favoriet Mackay teveel oog voor elkaar, hetgeen outsider Papiermolen in de spurt de kans bood om de zege- bloemen voor de neus van dit tweetal weg te kapen. De Woubrugse junior Jan-Hendrik Lagerweij liet gisteren in het Brabant se Maren-Kessel een sterk bezette kopgroep in de laatste ronde ter plekke, om vervolgens zijn eerste zege in de wacht tê slepen. Zaterdag was Lagerweij al zesde in Kortenhoef. Richard Ippel en Gert-Jan Zwaan mochten zaterdag in Willemstad aan de zege ruiken. Na de kop groep tijdens de slotronde te zijn ontvlucht, liet het Swift-duo zich evenwel in de spurt nog verrassen door medevluchter Heuyten. Ippel werd twee. Zwaan drie. Gisteren finishde Ippel in Gendringen als vier de uit een kopgroep van zeven. John Eradus heeft een week voor de Nederlandse kampioenschappen op de baan voor junioren de juiste vorm te pakken. De Leidenaar eiste zaterdagavond op de baan van Alkmaar via een eerste en twee tweede plaatsen de totaalzege voor zich op. Liefhebber Adrie Krüger kwam zaterdag in Kortgene als eerste in de spurt van een kopgroep van twintig man over de streep. Piet Kralt, woensdag winnaar in Maasland, eindigde als zesde. Tijdens een inter- clubontmoeting in de Rotterdamse Spaanse Polder won Hans van Eg- mond gisteren bij de nieuwelingen. Martin Overdevest en Cor Klooster man waren respectievelijk tweede junior en tweede veteraan. Amateur Paul Kooijman was zaterdag in het Belgische Dendermonde goed voor de achtste stek. LEIDEN - Dankzij een fel be vochten overwinning op con current HBS 2 heeft het eer ste elftal van Ajax - met nog twee competitiewedstrijden te gaan - de promotie naar de eerste klasse van de KNCB bewerkstelligd. Een zeer ver diende promotie die naar mag worden verwacht het cricket in Leiden en Oegst- geest naar een hoger niveau zal weten te brengen. De start van de Ajax-innings was goed verzorgd, 61 voor 2, waarvan Daniël Eldering 28. Ajax ging goed door tot 11 voor 2. Daarna werd het 111 voor 112, voor 6, Andy Jack man batte met een persoon lijke score van 53 runs een zeer belangrijke innings, daarna gaven Johan Gordi- nou (19), van Langevelde en Taalman Kip hun Wickets te gemakkelijk weg. Captain Ton Eldering zorgde daarna evenwel voor het broodnodige herstel, waarbij hij goed werd gesteund door Robert Loeliger. Via 129 voor 7 werd het 173 voor 8 en ten slotte na de 55 beschikbare overs 184 voor 9. Ton Elde ring 30 en Robert Loeliger 16. Ajax won derhalve met 8 runs op 176 all out. Bowlingcijfers Ajax: Frits de Jongh 2-19 in 14 overs, Daniël Eldering 2-10 in 9 overs, An dy Jackman 3-23 in 10 overs en Robert Loeliger 1-30 in 4 overs. Ten aanzien van het fielden van Ajax is vermel- dingswaard de schitterende vang van Daniël Eldering waarmee een einde werd ge maakt aan de innings van HBS-er David O'neill die 65 runs in de boeken liet note- Ajax is nog in de race voor het kampioenschap van de Over gangsklasse en speelt daartoe volgende week zondag uit te gen HCC 3 te Den Haag. Wordt deze wedstrijd gewon nen dan kan en mag AJAX zich kampioen van de Over gangsklasse noemen. Iets wat sinds het begin van deze eeuw niet meer is voorgeko men.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12