Schandaal in De Kuip... dozijn goals Galgewaard Verkoopstunt Groningen Ajax tweede bij Arminia Bielefeld AZ wint eigen toernooi Lokeren klopt Utrecht Michels: laatste jaar 'Vedetten gooien er met de pet naar Van der Gijp naar Spanje Kraay stapt opnieuw naar rechter Oefenduels MAANDAG 8 AUGUSTUS 1983 ALKMAAR (ANP) - AZ'67 en Vo- lendam sprongen gisteravond in de finale van het toernooi in Alk maar, die de organiserende ver eniging een overwinning van 5—1 bracht, voorzichtig met el kaar om. Behoudens een enkele forse ingreep (De Boer tegen Steinmann, Arntz tegen Blanker) lieten de twee teams elkaar spe len. Aan de ruimte, die daardoor vooral op het middenveld ontstond, wa ren de spelers blijkbaar niet ge wend. Ex-MW'er Van der Pop- pe, in het samenspel met Jan Gaasbeek, maakte er voor zijn nieuwe club AZ nog het best ge bruik van. Op rechts ontstonden ook de openingen. Van die kant werd de aanzet gegeven tot de eerste, bevrijdende treffen van AZ. Een voorzet van Gaasbeek belandde uiteindelijk bij Ri chard van der Meer, die koppend voor 1-0 zorgde. Tiktak (straf schop), Loggie (2x) en Van der Poppe bezorgden AZ daarna de ruime en verdiende zege. Met noeste arbeid trachtte Volen- dam zowel in de eerste als in de tweede helft AZ's steeds beter lo pende motor te ontregelen. De Volendamse doelman Frans Hoek bleef bijna een half uur overeind, maar was kansloos op de bekeken kopbal van Van der Meer. Ook de strafschop van Roelf Jan Tiktak, nadat Van der Poppe in het strafschopgebied onderuit was gehaald, was hem te machtig. Heel even, na de hervatting, leek Volendam terug te komen. AZ vervulde echter de voortdurend luidgeuite wens van trainer Piet de Visser ("meer beweging") en kwam via een subtiele kopbal van Loggie uit een voorzet van Reijnders op 3-0. Van der Poppe maakte daarna in de 63e minuut zelf gebruik van de vrijheid die hij van Volendammer Helling kreeg en scoorde. Volendam UTRECHT (ANP) Twee volle uren zeer boeiend voetbal hebben de finale van het toernooi van FC Utrecht afgesloten. Twee minuten voor het verstrijken van het extra half uur, in aansluiting op tien eerlijk gedeelde doelpunten, besliste Nijskens het toer nooi in het voordeel van Lokeren tegen FC Utrecht: 6-5. Met een verbeten trek op het gezicht rijden AZ-speler Roelf Jan Tiktak en Volendammer Tuyp om balbezit. (Foto ANP) Ondanks het opwindende voetbal in de laatste wedstrijd en juist door het resultaat werd duidelijk dat de verdediging van FC Utrecht het zwakste deel van de ploeg is. Vooral de door zijn ei gen publiek uitgefloten Advo caat viel herhaaldelijk door de mand. Ver opschuivend maar te langzaam terugkomend, was hij grotendeels verantwoordelijk voor de chaos in de defensie van FC Utrecht. Een bewijs hiervoor is de eenvoud waarmee de KSC Lokeren in de eerste 25 minuten naar een voorsprong van 3-1 liep (Van Cauter en twee keer Van der Eist). Aan de andere kant bleek de teruggekeerde Leo van Veen een aanwinst voor de zocht daarna gretig naar een te gentreffer. Te gretig, want op nieuw Loggie bracht AZ op 5-0. Eerst ontfutselde hij Wim de Boer de bal. Hoek kwam zijn doel uit, maar de Engelsman stuurde de bal met een beheerste boog over hem heen. Blanker, die te wisselvallig speelde als spits, maakte er direct daarna 5-1 van. Drie minuten voor tijd gaf hij Eddie Treytel de kans zijn goede spel te bekronen door een strafschop te stoppen. Organisator Verkaart was er niet zo gelukkig mee dat de eindstrijd door de twee Noordhollandse clubs werd gespeeld. Of het eer ste toernooi van AZ volgend jaar een vervolg krijgt, is onzeker. Ongeveer 11.000 toeschouwers bezochten op beide dagen het stadion in de Alkmaarderhout. Voldoende om financieel rond te komen, onvoldoende om een tweede aflevering te garanderen. Voor een eventuele volgende afle vering wil Verkaart een Neder landse topclub aantrekken. Hij denkt daarbij niet aan Volen dam, dat op de eerste wedstrijd dag Werder Bremen uitschakel de en daarmee een onderonsje van boven Het IJ in plaats van de "gedroomde" finale AZ'67-Wer- der Bremen, de Westduitser nummer twee, op het program ma bracht. DEN HAAG (GPD) Rinus Michels is aan zijn laatste seizoen in West-Duitsland begonnen. De huidige trainer van FC Köln krijgt volgend jaar namelijk geen licentie meer van de Westduit- se voetbalbond. Een en ander is volgens Michels het gevolg van het feit dat de KNVB enige tijd geleden geen arbeidsvergunning wilde verlenen aan de Duitser Friedl Rausch die bij MVV onder contract stond. Alleen onder de voorwaarde dat andere landen bereid zijn hetzelf de te doen verleent de Duitse bond licenties aan buitenlandse toptrainers. Doordat de KNVB afwijzend reageerde inzake Friedl Rausch blijft de Duitse grens voorlopig gesloten voor alle Nederlandse toptrainers. Aldus bepaalde de Westduitse voetbal bond afgelopen week. ROTTERDAM - Een lamlendige stoet van luie, buiten landse voetbalvedetten heeft gisteren een spoor van frustraties nagelaten in de Rotterdamse Kuip. Want al profileerde het zesde Rotterdam-toernooi zich met een recordrecette van rond 2,2 miljoen gulden als kas magneet, tot afgrijzen van in totaal 107.000 Kuipklan- ten ontaardde het vooraf als sterrenevenement geaffi cheerde gebeuren in een sportieve ontluistering. Allereerst was er voor de beoogde winnaar Feyenoord slechts een troostprijs weggelegd (de Rotter dammers speelden met 3-3 gelijk tegen Liverpool, maar namen de elfmetertrappen beter), maar er ger nog paste de kroning van Hamburger SV tot winnaar in het trieste verloop van de kam pioensgala. Voor circa 150.000 gulden gecontracteerd, heeft de Europa Cup-houder zich in Rot terdam gepresenteerd als een „De spelers hebben nooit zo ge voetbald, ze moeten nu meeden ken", aldus Libregts. „De proble men ontstaan bij ons zodra er balverlies wordt geleden", sprak ook Cruijff, die gisteren met ver ve zijn geloofsbrieven aan het Kuippubliek overhandigde. ,vHij was nadrukkelijker aanwezig De zesde editie van het Rotterdam-toernooi heeft de organisatie een winst van ruim acht ton opgeleverd. Tegenover de recette van 2,2 miljoen gulden staan diverse onkosten, zoals de start- gelden van de clubs (in totaal 5,5 ton) en de belastingen. Het organiserend comité rekent per drie jaar af met Feyenoord. Ook de voorgaande twee toernooien gaven een batig saldo te zien, zodat de Rotterdamse club binnenkort een cheque van één miljoen gulden tegemoet kan zien. Het bestuur van Feye noord is voornemens dit bedrag in de exploitatie te stoppen. hautain collectief zakkenvullers dat met een minimum aan in spanning het maximale rende ment ophaalde. In de finale ver leenden de counterspecialisten van Standard Luik de verwende manschappen van Ernst Happel met 3-2 voorrang. Maar van de 55.000 tribuneklanten, die de Rotterdamse voetbalbasiliek gis teren bevolkten, heeft een groot deel dat niet gezien. Geruime tijd voor het laatste eindsignaal dro pen vele kijkers teleurgesteld huiswaarts af. In het voorprogramma, de troo- stronde, bekommerden Feye noord en Liverpool zich nog enigszins om de publieke belan gen. Weliswaar kon ook die wed strijd met als inzet de derde plaats niet onder de noemer 'top per' worden gerangschikt, maar in elk geval bleek aan weerskan ten de bereidheid tot werken aanwezig. Bovendien werkte Feyenoord aan de hand van 'gou den gids' Johan Cruijff gisteren naar een veel beter spelpeil dan vrijdag tegen Standard. „Het liep stukken beter", vond ook trainer Thijs Libregts, „maar Liverpool speelde meer open spel dan Standard. Mede daardoor ontstond ook een geanimeerd scoreverloop, waar bij Liverpool de Rotterdammers steeds wist te achterhalen. „We gaven die goals te gemakkelijk weg", had Libregts vastgesteld, „dat kwam mede door de ge brekkige overschakeling van aanval naar verdediging". Sinds de komst van meesterbrein Cruijff is Feyenoord bezig zich om te scholen. Het accent ligt vooral op de aanval, waarbij het dan tegen Standard", was de te rechte visie van Libregts. Maar met name de waterdragers van Cruijff, André Hoekstra en André Stafleu, ontspoorden gis teren, juist door de aanwezigheid van het meesterbrein. „Het lijkt of ze hem soms niet kunnen vol gen, ze renden veel te vaak blind naar voren", onderkende Li bregts een tekort aan samenhang op het middenveld. „Ik denk toch dat er naast Cruijff een linkspoot moet komen", veron derstelde Bennie Wijnstekers. „Misschien is Van Til een oplos sing, die is statischer dan Stafleu of Hoekstra, die zou dus voor meer evenwicht kunnen zor gen". Johan Cruijff is de Engelsen Kennedy, Hansen en Nicol te vlug af. Feyenoord won na strafschoppen. Duut Het duel met Liverpool leverde gisteren ook een positieve con clusie op. Als vervanger van de vrijdag falende, aan zijn dijbeen geblesseerde Van de Korput (Li bregts: „Hij kampt ook met con ditiegebrek"), stelde Henk Duut zich als een uitnemende libero op. Bekwaam corrigerend, maar met zijn lengtepasses zich ook onderscheidend als opbouwer solliciteerde Duut naar een vaste plek in de hoofdmacht van Feye noord. „Misschien dat hij op het middenveld valt in te passen, wellicht ook kan ik hem als laat ste man laten staan en Van de Korput een andere rol geven". Met de in Mexico geadoreerde Ma rio Been als weinig tot de ver beelding sprekende rechterspits (Libregts: „Ik blijf om een nieu we kracht vragen, Sanchez Tor res van FC Twente bijvoor beeld") overviel de thuisclub Li verpool gisteren met een storm achtig beginoffensief. Wijnste kers: „Maar we liepen ons dit maal niet over de kop. We had den van die wedstrijd tegen Standard geleerd, al kwam Li verpool wel steeds makkelijk te rug". GRONINGEN (GPD) Met een bliksemactie wil FC Groningen 2000 kaarten die 25 jaar geldig zijn aan de man zien te brengen om de bouw van een nieuwe zittribune in het Oosterpark te financie ren. Hoewel er nog geen bouwvergunning is ver leend voor de uitbreiding, die halverwege het ko mende seizoen gerealiseerd moet zijn, start FC Groningen vandaag met de verkoop van de kaar ten. FC Groningen, dat al 6000 normale seizoenkaarten heeft verkocht en alle beschikbare zitplaatsen in de voorverkoop kwijt is, verwacht in een klap uit de kosten te zijn die met de nieuwbouw zijn ge moeid. De tribune, die aan 4700 toeschouwers plaats biedt en de totale capaciteit van het sta dion op ruim 21.000 brengt, kost FC Groningen ongeveer drie miljoen gulden. Indien de ambitieuze eredivisieclub erin slaagt in sneltreinvaart de beoogde 2000 kaarten te verko pen, levert de actie vier miljoen op, waardoor ook bijkomende kosten zoals voor hekwerken met een betaald kunnen worden. FC Groningen heeft voor deze verkoopstunt gekozen om te voorko men dat de schuldenlast van de club wordt ver groot. De voetballiefhebbers hebben de keus tussen een kaart van 2360 en 1770 gulden per stuk. De ko pers krijgen het recht hun stoel van een eigen naamplaatje te voorzien. FC Groningen is zich ervan bewust dat niet iedere gegadigde in staat is het bedrag voor een dergelijke kaart ineens te betalen. De sponsor van de Groningers, een ver zekeringsmaatschappij, biedt hiervoor een finan cieringsregeling aan. Twee jaar lang kost dat per maand ongeveer 80 gulden. Binnen enkele weken, wanneer is gebleken of de actie aanslaat bij het voetbalpubliek, wil FC Gro ningen de definitieve bouwopdracht afgeven. Op dat moment wordt tevens de noodzakelijke bouwvergunning van de gemeente verwacht. ploeg. Van Veen versterkt het middenveld, waardoor Adelaar veel meer vrijheid kreeg in de spits. In de lucht won de ex-Aja- cied bijna ieder duel en de ma nier waarop hij met een volley 1- 1 aantekende, geeft ook zijn kracht in de punt van de aanval weer. Utrechts tweede doelpunt, na 36 minuten, mocht er trouwens ook zijn. Uitblinker Jan Wouters be reikte de talentvolle Rob de Wit, die Frans Adelaar weer eens vrij zag staan. De knal van Adelaar van zestien meter was voor Bob Hoogenboom onhoudbaar. Direkt na rust bleek weer de zwak te van de Utrechtse verdediging. Na een fout van de afwachtende Du Chatinier scoorde Larsen na zeven minuten al 2-4. Omdat scheidsrechter Mulder Lokeren geen strafschop gaf, toen doel man Van Ede Van der Eist neer legde en diezelfde Van Ede Lar sen een minuut later van een doelpunt afhield, bleef de wed strijd open. Utrecht kwam in de achttiende mi nuut tot 3-4 terug door Wouters. Er ontspon zich een heerlijke tweede helft met van beide kan ten uitstekend voetbal. Heel goe de akties van De Wit, Streete en Adelaar gingen de gelijkmaker van Wouters in de 34e minuut vooraf. Hoogenboom werd daar bij door Streete vastgehouden, maar elf protesterende Lokeren- spelers konden scheidsrechter Mulder niet van gedachten doen veranderen. Weer een fout van opnieuw Du Chatinier bracht Lokeren in de 39e minuut ander maal op voorsprong. Invaller Nijskens scoorde 4-5. Utrecht bleef komen en in de 44e minuut was het opnieuw gelijk. Rob de Wit drong op en de wegens tijd- rekken op geel getrakteerde Hoogenboom dook over de dro ge knal: 5-5. De toevoeging was even aantrek kelijk als de wedstrijd. Utrecht had mogelijkheden door Van Ta- melen en De Wit, maar werd vlak voor de strafschoppen hadden moeten komen, verslagen door Nijskens. In een sfeer- en emotieloze wed strijd veroverde Nottingham Fo rest de derde plaats. Door twee doelpunten van Garry Birtles in de 10e en 21ste minuut van de eerste helft werd het Roemeense nationale elftal met 2-0 versla gen. Voor de tweede avond waren 9000 toeschouwers naar het stadion Galgewaard gekomen. Utrecht kwam met een totaal van 16.000 kijkers uit de kosten. Bij het vo rige toernooi, in 1977, moest Utrecht 150.000 gulden toeleg gen. PALMA DE MALLORCA (ANP) - René van der Gijp gaat zijn geluk beproeven in Spanje. De 22-jarige oud-Rot terdammer zal vermoedelijk vandaag een driejarig con tract tekenen bij Real Mallor- ca, een van de clubs, die vorig seizoen is gepromoveerd naar de eerste divisie. Dit heeft het Franse persbureau AFP uit welingelichte krin gen vernomen. Het transfer- bedrag voor Van der Gijp, die laatstelijk voor de Belgisch club Lokeren speelde, zou zestig miljoen peseta's bedra gen, ongeveer 1,3 miljoen gulden. Bovendien zou Van der Gijp zelf nog eens ruim drie ton handgeld ontvangen. BIELEFELD (ANP) Pas bij het nemen van strafschop pen viel in het voetbaltoernooi van Bielefeld de beslis sing ten gunste van gastheer Arminia en ten nadele van Ajax. Na de reglementaire speeltijd en de verlenging was de stand nog steeds gelijk (2-2), waarna de 13.000 toe schouwers zagen dat Ajax de beslissende penalty-serie zwakker (2-3) benutte dan Bielefeld. (Foto ANP) Wat waar was, want na de sologoal van Cruijff (achtste minuut) te kende Mark Lawrenson na fou ten van Nielsen en Hiele voor 1-1. Op de 2-1 van vlak voor rust, na een droompass van Cruijff ge scoord door Pierre Vermeulen, volgde de 2-2 van Hodgson na onnodig zwak uitverdedigen van Troost. En Bennie Wijnstekers liet Kenny Dalglish 3-3 maken, nadat Peter Houtman even tevo ren vanaf de kalkstip (Neal had Wijnstekers getorpedeerd) 3-2 ter wereld had gebracht. In het penaltyfestijn eiste Feye- noord-doelman Hiele een hel denrol voor zich op door na een zwak gekeept toernooi elfmeter- trappen van Neal en Alan Kenne dy te stoppen. Gejuich alom in de Kuip, dat even wel overging in hoongelach, boe geroep en langzaam handgeklap door de wanprestaties van Stan dard Luik en vooral Hamburger SV. De Westduitsers maakten zich meester van de Euromast Trofee door een onverdiende 3-2 winst (goals HSV: Milewski, Kaltz, Schatzschneider; Stan dard: Tahamata en Plessers). Een groot deel van het massaal opgekomen Kuippubliek had het zesde Rotterdam-toernooi toen allang de rug toegekeerd. GERARD VAN PUTTEN SCHAKEN - Na vier ronden voor het schaaktoernooi om het Open Nederlands schaakkampioen schap in Dieren heeft alleen Kre- mer nog niet verloren. Hans Kuyf remiseerde met Prakken. Voor Ajax misten drie specialisten (Ophof, Schoenaker en Mole naar). De nuchtere Koeman en de steenhard schietende Mölby konden niet voorkomen, dat Bie lefeld door Schnier, Ozaki en Westerwinter de toernooiwinst opeiste. In de wedstrijd had Arminia voor de rust de score geopend door Schroder. Mölby, ook vrijdag al goed voor een doelpunt, maakte één minuut voor de wissel gelijk. Na rust kregen beide ploegen een strafschop te nemen. Koe man mocht in de 60ste minuut van elf meter richten. Drie minu ten later was het weer gelijk toen de scheidsrechter een handsbal met een penalty bestrafte. Pa- gelsdorf schoot raak. Na die twee opwindende momenten kon geen van beide elftallen meer op voordeel komen. Voor Bielefeld was dat vooral onmogelijk door het uitstekende werk van doel man Sjaak Storm, met Olsen en Gasselich uitblinker aan Amster damse zijde. GRONINGEN (GPD) Feye noord en Hans Kraay staan bin nenkort weer voor de rechter. De Rotterdamse club weigert de 50.000 gulden aan zijn ex-werk nemer te betalen, zoals de kan tonrechter onlangs besliste, waardoor Kraay zich genood zaakt ziet opnieuw een rechts zaak te beginnen. De kantonrechter vond het on langs correct dat Feyenoord het contract met trainer-coach Kraay. per 1 augustus had verbroken en geen gebruik maakte van een op tie voor een tweede seizoen, die in de verbintenis was opgeno men. Wel werd Feyenoord ver plicht 50.000 gulden aan Kraay over te maken, maar daar blijken de Rotterdammers nu niets voor te voelen. De strijd om de derde plaats met West Ham United besliste Water schei, ook na strafschoppen (4-3), in Belgisch voordeel. Na de reglementaire speeltijd en ver lenging was de stand 1-1. ROTTERDAM (ANP) - Bijna alle betaalde voetbalclubs kwamen het afgelopen weekeinde in een oefenduel in actie. Haarlem en FC Groningen ont moetten elkaar in de finale van het 3de Maritiem-toernooi. De noordelingen eisten de zege voor zich op via doelpunten van Van Tiggelen en Wiebing. Leysner scoorde tegen voor Haarlem. In Tilburg behaalde Willem II een verrassende 4-0 overwinning op Brusselse RWDM. Wanny van Gils had met drie doelpunten een belangrijk aandeel in de ze ge. Toon Nelemans scoorde de resterende treffer. Go Ahead Eagles behaalde een 2-1 zege op Grazer AK uit Oostenrijk. Eikel kamp en ex-Heerveen-speler Ed dy Bosman scoorden voor de oosterlingen. FC VW en Fortu na Sittard kwamen een 2-2 de ling overeen. Verbeek scoorde uit een streafschop 1-0, waarna Koevermans voor Fortuna ge lijkmaakte. Anne Evers, de mid denvelder die dit jaar is overge komen van DS'79, zette Fortuna hierna op voorsprong. Gerry van Rosmalen trok de stand echter weer gelijk. Het naar de eeisie divisie gedegKP deerde NAC kreeg een 2-0 neder laag te incasseren van Bundesli- ga club Fortuna Düsseldof. Op het toernooi in Brugge speelde PSV met 2-2 gelijk tegen Borus- sia Dortmund: 2-2. De Eindhove- naren verloren hierna via straf schoppen. AUTOSPORT - De Zweedse rally, crosser Rolf Nilsson heeft giste ren tijdens het Zandvoortse 'zandfesival' de open NK rally cross gewonnen. De Oostenrij ker Bentza werd tweede.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11