Vol stadion, leeg gevoel 5 0 T grote man in Nijmegen 'Onderonsje' in Alkmaar Pieters dé Sowjets willen FTDE passeren Ajax klopt West Ham Standard schminkt Feyenoord af: 3-1 Drie baantitels Lewis niet op 200 HL mm*** Jan Peters van Genua contra David Loggie van AZ. De Alkmaarse ploeg schakelde de Italianen i NIJMEGEN (ANP) Amateur Peter Pieters is dé grote man bij de baankampioenschappen in Nijmegen ge weest. De 20-jarige Zwanenburger werd donderdag na tionaal kampioen in de klassementswedstrijd en voegde daar gisteren nog indrukwekkender titels op de achter volging en de kilometertijdrit aan toe. Een trilogie op de baan die, zij het op andere nummers, voor het laatst was verwezenlijkt door Lau Veldt in 1977. ALKMAAR/UTRECHT (ANP) - De finale van het eerste Alkmaar-toernooi wordt een Noordholland se aangelegenheid. De ge- contracteerde buitenland se ploegen (Bremen en Genua) konden gister avond, na hun nederlagen, de thuisreis ondernemen. Genua, met ex-AZ-speler Jan Pe ters als trekpleister voor het Alk maarse publiek, leek lange tijd de finale-tegenstander van Vo- lendam te worden. In de laatste drie minuten ging het echter mis met de Italiaanse ambities. In een chaotische slotfase maakte AZ'67 de achterstand van twee doelpunten (1-3) toch nog goed. De strafschop van Van der Meer (goed voor 3-3), door Mulder toegekend na een valpartij van Tiktak, wekte de woede op van de Italianen. In de strafschoppenreeks ontbrak daardoor de beheersing aan Ge- nua-zijde om AZ alsnog uit de fi nale te houden. De specialisten van Piet de Visser schoten iets beter dan de Italianen: 3-2. Genua bleek ondanks de inbreng van de Braziliaan Eloi, de absolu te uitblinker, niet bepaald een wonderelftal. Toch leek het elftal van Jan Peters op een gemakke lijke winst af te stevenen. Tegen de verhouding in schoten Bene- detti en Briache na 24 en 31 mi nuten raak (0-2). Het Alkmaarse publiek was prompt van de kook. De hoeveelheid vuurwerk, die op het veld werd gegooid, noopte scheidsrechter Mulder de wedstrijd tien minuten te onder breken. Na die eerste pauze had AZ veel geluk nodig, (Steinmann via een aantal Italiaanse ledema ten) om voor de tweede (officiële) rustperiode van tien minuten weer in redelijke uitgangspositie te geraken: 1-2. In de tweede helft stormde AZ on der aanvoering van de nieuwe captain David Loggie naar het dichtgespijkerde Italiaanse doel. Bij Genua viel Jan Peters 25 mi nuten voor tijd licht geblesseerd uit. Vier minuten voor tijd leek Briachi de strijd beslist te heb ben (1-3), maar de voor Gaas beek ingevallen Talan en het ca deautje van Egbert Mulder deed AZ de strafschoppen-verlenging halen. De Alkmaarders hadden tenslotte met doelman Martina iets minder problemen als de Ita lianen met de ervaren Eddy Treytel. Volendam bereikte de finale door een zege van 3-1 op Werder Bre men. Na de openingstreffer van Sidka voor Werder Bremen in de elfde minuut, sloeg Volendam in de tweede helft door treffers van Blanker, Tuyp en Jonk terug. Utrecht FC Utrecht, met Leo van Veen als inspirerend middelpunt terug in de ploeg, heeft zich gisteren ge plaatst voor de finale van het ei gen toernooi. Nottingham Forest werd in een aantrekkelijk duel met 1-0 verslagen, al was daar een eigen inzet van Viv Ander son voor nodig. De rechter-vleu- gelverdediger beroerde een inzet van Jan Wouters dusdanig, dat doelman Hans van Breukelen kansloos was. Lokeren is de te genstander van FC Utrecht. Barry Hughes lijkt met zijn nieuwe ploeg op weg de oude reputatie van de Utrechters te herstellen: moeilijk te verslaan op eigen veld. Vooral het middenveld, met Van Veen, Adelaar, Wouters en Kruijs, toonde aan kracht ge wonnen te hebben. Van dit kwar tet kwam dan ook het meeste ge vaar. Nottingham Forest, met nog slechts drie spelers uit de succesperiode van enkele jaren geleden in het elftal, was slechts sporadisch gevaarlijk. Op die momenten toonde Jan-Willem van Ede zich een betrouwbare doelman. Evenals overigens oud- Utrechter Hans van Breukelen, die het in de tweede helft nog aanvallender opererende FC Utrecht van meerdere treffers weerhield. Vlak voor tijd haalde Anderson nog een inzet van de Jamaicaan Floyd Street, die zich een bewe gelijke spits met veel inzicht toonde, van de lijn. Opvallend was dat coach Brian Clough ver dediger Hart, nadat deze een gele kaart had gekregen, uit het veld haalde, hoewel hij geen wissel spelers meer tot zijn beschikking had. De openingswedstrijd van het Utrecht-toernooi tussen het Roe meense nationale elftal en Loke ren uit België moest door het ne men van strafschoppen worden belist. Na een spannende wed strijd met een tumultueuze slot fase eindigde de wedstrijd in een gelijkspel: 3-3. De Belgische ploeg nam de strafschoppen be ter dan de Roemenen en plaatste zich voor de finale. De Roemeense coach, Mircea Luces- cu, zette na afloop van de wed strijd zijn speler Florea Vaetus uit de selectie en op het vliegtuig naar Roemenië. Toen Lucescu ter ore kwam dat Vaetus van het veld was gestuurd omdat hij ar biter Bosman in het gezicht had gespuugd, nam hij deze rigoreu- ze maatregel. "Het is een schande dat dit in zo'n toernooi gebeurd", zei hij, "ik heb hem direct gezegd dat hij geen deel meer. uitmaakt van de selectie. Vaetus is nu al op weg naar Roemenië. Pieters, ook een aantal dagen klas sementsleider in Olympia's Ron de van Nederland, was een klas se op zichzelf. Het beste bewijs daarvoor leverde hij met zijn tij den op de achtervolging. Zijn vijf minuten blank op de 4000 meter tijdens de in regen gereden finale tegen Jelle Nijdam, was in alle opzichten vergelijkbaar met de winnende tijd van kampioen Bert Oosterbosch by de profs: 6.14,20 over 5 kilometer. Oosterbosch en Pieters kunnen geen punt van discussie zijn wanneer zal worden beraads laagd over de Nederlandse af vaardiging naar de wereldkam pioenschappen op de baan. Toch zijn beiden probleemgevallen. Bert Oosterbosch, al wereldkam pioen in 1979, twijfelt over zijn deelneming op de achtervolging. "Nijmegen was mijn eerste baan- optreden van dit seizoen. Ik wil voor Zurich nog even afwachten hoe de conditie zal zijn. De tijden zijn goed, maar ik ga natuurlijk alleen maar naar een wereldkam pioenschap om daar te winnen". Zijn ploegbaas Peter Post, die in Johan Lammerts zijn tweede fi nalist had, wil de zaak nog met zijn beste tijdrijder doorpraten. "De tijden van Bert zijn op deze baan en met deze wind zonder meer wereldtijden. Hy kan op de baan meer vinden dan op het wegparcours, waar trouwens de meeste Nederlanders weinig te zoeken zullen hebben". Peter Pieters plaatst baancoach René Pijnen voor andere proble men. "Pieters is de beste baanrij- der die wij hebben. Voor vier nummers is hij mijn eerste keus, maar dat is natuurlijk ondoen lijk. Hij kan niet in de individue le- en de ploegachtervolging, de tijdrit en de klassementswed- strijd rijden. Hijzelf heeft een stem in de beslissing, want star ten op meer nummers vergroot de mentale belasting van een renner enorm. Mijn gedachten gaan m de eerste plaats uit naar de achtervolging. De persoonlij ke in het kader van de opbouw naar de Olympische Spelen, de ploeg omdat hij de motor is van een goed viertal, dat meer kan bereiken dan de vijfde plaats van vorig jaar. De 4300 toeschouwers in het Gof- fert-stadion zagen nog een sterk kampioenschap en weer was de familie Pieters daarbij betrok ken. Oudere broer Sjaak, die een paar jaar geleden beloofde wat zijn kleine broertje Pieter inlost, behaalde met zijn vaste maatje Ton Vrolijk een puike overwin ning op de tandem. In de laatste rit van de finale maakten zy in een heel lange sprint Rainier Val kenburg en Ap Harren (derde en tweede op de kilometer) eigen lijk een beetje belachelijk. BIELEFELD (ANP) - Ajax heeft gisteren op de eerste dag van het internationale voetbaltoernooi van Bielefeld met 3—1 gewonnen van West Ham United. Bij de rust was de strijd tussen de Am sterdammers en de Londenaren nog in evenwicht: 0-0. Ajax treft morgen in de finale gasheer Arminia Bielefeld. Arminia plaatste zich door met 4-0 van Thor Waterschei te winnen. Bij rust stond Bielefeld met 1—0 voor. ROTTERDAM - De strijd om de Euromast-trofee wordt zondag uitgevochten door bui tenstaanders. Standard Luik schminkte op de eerste avond van het Rotterdam-toernooi Feyenoord met 3-1 af. De Belgische kampioen ontmoet in de finale Europa-Cuphouder Hamburger SV, dat in een slaapverwekkende zomeravondpartij tegen Liverpool niet verder kwam dan 0-0, maar de elf-metertrappen beter nam. Standard Luik inderdaad een an dere benadering vergde dan een gemiddelde niet door al te veel pretenties gehinderde groepje liefhebbers, maakte de van FC Luik gekomen Michel Wintacq al na twee minuten duidelijk. Be keken haalde linksback het opti male rendement uit een vrije schop: 0-1. Toch enigszins geprikkeld door het organisatiecomité, dat Stan dard als het zwakste zusje had gezien en daarom bewust aan de beoogde finalist Feyenoord had gekoppeld, schminkten de Bel gen de voetbaltrots van Rotter dam al voor de pauze helemaal af. Wat het droomdebuut van Jo han Cruijff had moeten worden, mondde uit in een heldenrol voor Simon Tahamata. Briljant solerend legde hij in de 37e mi nuut de ontstellende defensieve zwakte aan Rotterdamse zijde bloot, zoals drie minuten later zijn collega Gérard Plessers hem nadeed na een knappe een-twee combinatie met de overigens on zichtbaar debuterende Horst Hrubesch. Meer nog door die 0-3-ruststand, was het zo verwachtingsvolle Kuip-publiek geschokt door de manier waarop Feyenoord zich in die eerste periode door het gretig counterende Standard te kijk had laten zetten. De linies sloten niet goed aaneen, Cruijff speelde een vrij ondergeschikte rol, achterin deugde de samen werking tussen de conditioneel zwakke Van de Korput en Niel sen dikwijls van geen kant. Voor Feyënoord-trainer Thijs Li- bregts resteert er, twee weken voor het begin van de competi tie, de wetenschap dat zijn selec tie nog de nodige pleisterwerk zaamheden dient te ondergaan. Peter Houtman kon die indruk met zijn benutte penalty, door Van Swieten toegekend nadat de solerende Cruijff door Wintacq Simon Tahamata haalt Johan Cruijff neer. De kleine r t Standard overtroefde gisteren de maestro. i gevloerd, geenszins wegne- strijd om de derde en vierde plaats meten. Het moet voor het organiserende comité een ont nuchterende ervaring zijn, on- CASTIGLONE (ANP) - Het Ne derlands honkbalteam heeft gis teravond in Castiglione tydens de Europese titelstrijd tegen Ita lië met 1—14 verloren. HELSINKI Carl Lewis, de Ame rikaanse aanvoerder van de we reldranglijst op de 200 meter (19.75) zal bij de wereldkam pioenschappen niet op dit num mer starten. Gisteren tijdens een persconferentie in het atleten- dorp Dipoli maakte de 22-jarige Amerikaan dat officieel bekend. "Ik concentreer mij op de 100 meter, mijn lievelingsnummer het verspringen en de 4x100 me ter". De Tsjechosiowaakse Jarmila Kra- tochvilova gaat in Helsinki een krachttoer uithalen. De 32-jarige sportlerares uit Praag loopt de 400 en 800 meter en de 4x400 me ter. Op de wedstrijd over één baanronde is zij de grote favorie te, nu wereldrecordhoudster Ma- rita Koch (Oost-Duitsland) dit nummer laat schieten voor een overladen programma met de 100, 200, 4x100 meter. Kratochvilova, die op 26 juli in München in haar vierde 800 me ter het wereldrecord op haar naam bracht met 1.53.28 staat vooral dinsdag voor een geweldi ge opgave wanneer zij in een tijdsbestek van 35 minuten eerst de halve finales van de 400 meter en vervolgens de finale van de 800 meter moet lopen. Middelburg valt ANDERSTORP (ANP) - By de trainingen voor de motorraces om de Grote Prijs van Zweden heeft Jack Middelburg gisteren de linkerpols gebroken. De Ne derlandse coureur, die in de 500cc-klasse een Honda be stuurt, kwam zonder aanwijsba re redenen ten val. De Amen- kaan Freddie Spencer, de rang- lijstaanvoerder in de wereldtitel strijd, kwam tot de beste trai- ningstijd van de dag. Voor het organisatiecomité onge twijfeld een sportieve domper op het financiële record dat in de roes van het Cruijff-effect al op de openingsavond van de zesde editie van het Rotterdam-toer nooi werd gevestigd. De vorig jaar toch redelijk bezochte vijfde sessie lokte over twee dagen be keken 62.000 kijkers; gister avond zaten er al 55.000 in de Kuip. De oefencyclus van Feyenoord omspande tot nog toe negen stoeipartijtjes, waarin goedwil lende amateurs als kop van jut dienst deden. Alleen Noordwijk (6-0-verlies) bleef dinsdagavond verschoond van vernederende dubbeldikke cijfers. „We moeten ons niet laten verblinden door die overwinningen. Pas tegen Standard kunnen we zien waar we staan", bracht Feyenoord- trainer Thijs Libregts op voor hand de waarde van de succes- senreeks tot op de juiste propor ties terug. „Die wedstrijdjes te gen die amateurs waren alleen maar bedoeld om in het ritme te komen", vertolkte ook centrum spits Peter Houtman voor de af trap van het Rotterdam-toernooi de realistische stemming in het kamp van de lokale voetbal ploeg, de enige niet-titelhouder op het kampioensfeest. Hoezeer de Belgische kampioen MOSKOU (ANP) - De nationale schaakbond van de Sowjet-Unie heeft gisteren verklaard bereid te zijn tot het opzetten van een onafhankelijke wedstrij denreeks voor het aanwijzen van de nieuwe schaakwereldkampioen. De schaakautoriteiten van de Sowjet-Unie willen daarbij geen inmenging van de FIDE, de wereldschaakfederatie. De zet van de Sowjets komt als reactie op de deze week geda ne mededeling van de FIDE- president Campomanes, dat de Sowjet-grootmeesters Kasparov en Smislov zullen worden gediskwalificeerd als zij niet komen opdagen bij de halve finales van het kandi datentoernooi. De tweekampen Kasparov- Kortsjnoi en Smislov-Ribli moeten volgens de beslissin gen van Campomanes res pectievelijk in Pasadena en Aboe Dhabi worden ge speeld. De Sowjet-Unie heeft lange tijd bezwaren tegen de aanwijzing van die plaatsen ingebracht. Campomanes, die vorig jaar Olafsson op volgde als FIDE-opperhoofd, heeft geen acht geslagen op de protesten van de Sowjet- Unie. Kasparov gaf de voor keur aan Rotterdam. In het verleden werden de wensen van de spelers immer geho noreerd. De volgens de Sowjets 'onwet tige' beslissing van Campo manes dreigt de schaakwe reld in een grote chaos te storten. Gisteren viel in So- vietski sport te lezen, dat de verantwoordelijke schaak autoriteiten van de Sowjet- Unie voorbereidingen treffen voor gesprekken met de di rect betrokken spelers (Kortsjnoi en Ribli) en bon den. "Met inachtneming van alle regels moet toch een uit dager van wereldkampioen Karpov aangewezen kunnen worden", aldus Sovietski sport.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9