Kernwapenoverleg zit vast Falangisten "bedrogen" door Israël C Partijverbod op Sri Lanka Meer dan vierduizend jaar cel Interkerkelijke 'wereldoorlog' in Vancouver Westduitse bekent gifmoorden Monsterproces IRA afgerond Russen geven voorrang aan Euroraketten 'Hotel-overval was executie' Libië zet strijd voort Baas van Opper-Volta blijkt vriend Gaddafi Bestuurszetel Hervonnde Kerk in Wereldraad loopt gevaar KEMPEN (UPI) - Een 67-jari- ge Westduitse vrouw die eer der bekende twee echtgeno tes en een vriend te hebben omgebracht, heeft gisteren gezegd dat ze ook haar vader en een tante uit de weg heeft geruimd. Dit heeft de officier van justitie in Krefeld meege deeld. Maria Velten bekende dat ze in 1963 haar 67-jarige vader en in 1970 een 78-jarige tante nel als de andere slachtoffers door vergiftiging heeft ge dood. De politie heeft hun. stoffelijke overschotten in middels opgegraven voor een lijkschouwing. Maria Velten, moeder van tien kinderen, vergiftigde haar va der en tante omdat ze ziek en bedlegerig waren en zij niet voor ze kon zorgen. Volgens de politie was hebzucht het motief van de vrouw om haar echtgenotes en vriend te do den. Buitenland ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1983 BELFAST - De Noordierse rechter Justice Kelly heeft gisteren in Bel fast 35 mensen, die schuldig waren bevonden aan lidmaatschap van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), en aan een reeks ande re misdaden als moord en poging tot moord, veroordeeld tot in totaal 4022 jaar gevangenisstraf. De meeste veroordelingen kreeg Kevin Mul- grew (28), bijgenaamd „de kleine Napoleon". Deze commandant van de IRA in Noord- Belfast kreeg in totaal 963 jaar voor 84 mis daden, waarbij moord en acht pogingen tot moord. Hij zal - net als alle andere meervou dig veroordeelden - zijn verschillende straf fen evenwel tegelijkertijd uitzitten, waar door hij niet langer gevangen zal zijn dan 20 jaar. Van de 35 IRA-sympathisanten die werden veroordeeld, kregen 13 mensen een voor waardelijke straf. Onder hen is een 70-jarige vrouw, die zes maanden voorwaardelijk kreeg omdat zij twee jaar geleden haar huis door Henk Dam ter beschikking stelde aan moordenaars van de IRA. Alle veroordelingen zijn het gevolg van het overlopen van Christopher Black, een IRA- lid. Hem werd gratie beloofd in ruil voor in lichtingen over de eens zeer actieve IRA-af- deling in Belfast-Noord, die nu, als gevolg van de arrestaties en veroordelingen, niet langer bestaat. Christopher Black (29) stond tijdens het pro ces, dat negen maanden heeft geduurd en het duurste en meest langdurige uit de Noordierse geschiedenis is, gedurende 15 dagen in de getuigenbank waar hij zijn ui terst gedetailleerde belastende verklaringen aflegde. Hij is inmiddels door de Britse auto riteiten volgens afspraak vér buiten het land gebracht (vermoedelijk naar een land als Au stralië waarnaar eerder IRA-informanten zijn overgebracht) en heeft met zijn vrouw een nieuwe identiteit gekregen. De IRA heeft hem bij verstek ter dood veroordeeld en een prijs op zijn hoofd gezet. Klap Het lange proces naar aanleiding van de getui genissen van Black is voor de Noordierse au toriteiten van groot juridisch belang. Nu de rechtsgeldigheid van verklaringen van over lopers voor eens en voor altijd vastgesteld is, kunnen meer van dergelijke monsterproces sen worden gehouden. Naar schatting 25 overlopers van de IRA en het eveneens ver boden verklaarde Ierse Nationale Bevrij- dings Leger (INLA) wachten op het moment dat hun zaak voorkomt. Een van hen, ooit de tweede man van de INLA, heeft alleen al 40 namen prijsgegeven van mannen die eens zijn medestrijders waren. Voor de IRA is het gisteren afgesloten proces een klap van betekenis. De terroristische or ganisatie is echter nog in tal van plaatsen in Ulster ongebroken, en heeft inmiddels rech ter Justice Kelly op haar dodenlijstje ge plaatst. De 63-jarige rechter, die in een ko gelvrij vest het proces leidde, heeft voor de rest van zijn leven een lijfwacht toegewezen gekregen. MOSKOU (Reuter/UPI) - De leider van de Amerikaanse delegatie bij de besprekingen over vermindering van strategische wapens (START), Edward Rowny, heeft gis teren verklaard, dat er in dit overleg met de Sowjet-Unie weinig schot zit. De Russische president Joeri Andropov heeft in Moskou verklaard dat de besprekingen in Genè- ve vrijwel vastzitten vanweg een niet-constructieve op stelling van de Verenigde Staten. Rowny, die gedurende een half uur met president Reagan sprak en hem op de hoogte stelde van het AVIGNON (AP) - De Franse poli tie heeft gisteren een 38-jarige ontsnapte gevangene gearres teerd in verband met de moord op zeven mensen gisterochtend in een hotel in Avignon. Naar twee mannen wordt nog gezocht. De politiecommissaris die het onderzoek leidt zei dat de moord op zeven mensen, onder wie twee Nederlanders, "een perfect uitgevoerde executie was". De slachtoffers waren werknemers en gasten van het hotel in Avig non, een van hen was de 53-jarige Lucien Andre, de Franse consul- generaal in Sarrenbruck, West- Duitsland. CAIRO (UPI/ANP) - Kolonel Mouamar Gaddafi van Libië heeft een algehele mobilisa tie van de strijdkrachten af gekondigd terwijl er steeds meer tekenen wijzen op een groeiende betrokkenheid van Libië in de burgeroorlog in Tsjaad. Dit is gisteren uit di plomatieke bronnen in de Egyptische hoofdstad Cairo vernomen. Naar verluidt heeft Libië alle militaire ver loven ingetrokken en studen ten en onderwijzers van di verse leeftijden opgeroepen zich bij de kazernes te mel den. Studenten en onderwij zers mogen het land niet meer verlaten en de regering heeft alle voertuigen op vier wielen die in gebruik zijn bij overheidsinstanties gevor derd. De Libische regering rechtvaardigde de mobilisa tie met het argument dat het land wordt bedreigd door een aanval van Franse en Ameri kaanse troepen. "Wij staan bloot aan de dreiging van een op handen zijnde Amerikaan se agressie. Huurlingen en wapens worden door Frank rijk en de Verenigde Staten Tsjaad binnengebracht", zo meldde het officiële Libische persagentschap JANA. overleg over strategische raket ten tot dusver, verklaarde tegen over journalisten de indruk te hebben dat de Sowjet-Unie voor rang geeft aan het overleg over Euro-raketten (INF), dat ook in het Zwitserse Genève wordt ge houden. Volgens hem hoopt Moskou te voorkomen dat het in het najaar komt tot installering van nieuwe Amerikaanse raket ten in Westeuropese landen. Krachtens het "dubbelbesluit" van de NAVO van december 1979 be ginnen de Verenigde Staten in december dit jaar met het opstel len van nieuwe raketten in Groot-Brittannië, Italië en West- Duitsland, tenzij Moskou en Washington het bij het INF-over- leg eens worden over een forse beperking van de middellange- afstandsraketten aan beide kan ten. Wiktor Karpov, de leider van de Sowjet-delegatie bij START, heeft tegen Rowny gezegd dat de Sowjet-Unie haar strategische arsenaal niet kan beperken als de nieuwe Amerikaanse raketten in West-Europa worden geplaatst. Rowny verklaarde dat de Verenig de Staten er niets voor voelen, de START- en INF-besprekingen ineen te schuiven. Dat zou "voor tijdig" zijn, aldus de Amerikaan se START-onderhandelaar. President Andropov van de Sow jet-Unie zei gisteren dat de ont wapeningsbesprekingen in Ge nève "praktisch stil zijn geval len" en dat de Europeanen bin nenkort in een "zeer gevaarlijke toestand" terecht zullen komen. In een verklaring die het Sowjet- persbureau Tass publiceerde na een ontmoeting tussen Andro pov en de leider van de Portuge se communistische partij, Alvaro Cunhal, uitte de Sowjet-leider kritiek op de "niet-constructieve rol" van de Verenigde Staten bij de ontwapeningsbesprekingen. COLOMBO (AFP/UPI) - Het parlement van Sri Lan ka heeft gisteren met 150 tegen nul stemmen een wetsontwerp tot wijziging van de grondwet aan vaard dat het nastreven van separatisme op het ei land verbiedt. De 16 leden van de belangrijkste oppositiepartij, het Tamil Verenigd Bevrijdingsfront waarvan onafhan kelijkheid voor het noorden het belangrijkste pro grammapunt is, boycotte de bijeenkomst. Zij vrees de voor haar veiligheid en wenste op geen enkele manier haar doelstelling prijs te geven. Het parlement kwam onder grote veiligheidsmaatre gelen bijeen voor de zitting achter gesloten deuren die 13 uur duurde. De afgevaardigden stelden even eens strafmaatregelen vast voor een ieder die zich openlijk vijandig jegens nationale eenheid toont: verlies van burgerrechten en een verbod om geko zen te worden of een openbare functie te bekleden. De Tamil-minderheid (meest Hindoes) woont voor namelijk in het noorden en oosten van het eiland en maakt ongeveer 20 procent van de bevolking uit. Gisteren was het overigens opnieuw rustig op Sri Lan ka. De ongeregeldheden die op 23 juli uitbraken, na de moord op dertien soldaten (waarvoor Tamil-gue- rillastrijders verantwoordelijk werden geacht) heb ben tot nog toe bijna driehonderd mensenlevens ge kost. Op de foto (van AP) een schip met 1200 Tamil- vluchtelingen, dat vanuit de hoofdstad Colombo gisteren aankwam in Jaffna, de Tamil-stad in het noorden van Sri Lanka. OUAGADOUGOU/ABIDJAN (AFP/DPA/UPI/Rtr) - Een op Li bië georiënteerde militair heeft gisteren de staatsgreep gepleegd in Opper-Volta. Naar verluidt zijn daarbij dertien mensen om het leven gekomen. Libië en de Sowjet-Unie toonden zich ver heugd over de coup. De nieuwe sterke man is Thomas Sankara (32), die tot mei premier was onder de militaire president Jean-Baptiste Ouedraogo. Deze liet hem arresteren omdat hij het overheidsbeleid te zeer in de richting van de Libische revolutie van kolonel Muammar Gad dafi wilde sturen. In de hoofdstad Ouagadougou hebben duizenden mensen giste ren hun bijval betuigd aan de nieuwe leider, die eergisteravond voor de radio verklaarde dat de door hem opzij geschoven rege ring "een groep twijfelachtige leiders en andere bandieten was, die het volk op een dwaalspoor hebben geleid en verhinderden dat de bevollring zich aansloot bij de glorieuze revolutie". De afgezette leider Jean-Baptiste Ouedraoga is "in zijn eigen be lang" onder huisarrest geplaatst. De radio meldde dat men geen maatregelen overweegt tegen de vorige regering. Sankara is 32 jaar. Hij was actief betrokken bij de militaire staats greep van 7 november 1982, waarbij Jean-Baptiste Ouedraogo de leiding in het straatarme land in de Sahel-zone, dat niet over natuurlijke grondstoffen beschikt en volledig door land wordt omsloten, overnam. Hij mishaagde het staatshoofd met zijn ideeën over persvrijheid. VANCOUVER - De zetel van de Neder landse Hervormde Kerk in het hoogste bestuursorgaan van de Wereldraad van Kerken, het Centrale Comité, loopt ge vaar. In de lijst van kandidaten die het benoemingencomité gisteren aan de as- semblée presenteerde, ontbrak de naam van dr. R. J. Mooi. secretaris-generaal van de Hervormde Kerk en sinds 1980 lid van het vorige Centraal Comité. Na afloop van de vergadering evenwel is een van de Duitse gedelegeerden, dr. A. Haarbeck van de Reformierte Bund der evangeli- schen Kirche Deutschland, die gekozen was, uit eigen beweging naar de Neder landse afvaardiging toegegaan en heeft aangeboden zijn plaats ter beschikking te stellen ten gunste van een Nederlander. Wanneer de assemblée vandaag stemt over de kandidaten, zal de Nederlandse delegatie van haar recht gebruik maken om dr. Mooi alsnog te kandideren op de plaats die nu wordt ingenomen door de Duitser Haarbeck. Namens de Nederlanders heeft drs. J. Bos (hervormd) een dringend bproep gedaan op de assemblée om de Hervormde Kerk haar zetel in het Centrale Comité alsnog terug te geven. Hij beriep zich op de lange oecumenische traditie van de hervorm den en de belangrijke rol van de Neder landers in de wereldraad, onder meer ten gunste van het anti-racismeprogramma. Dr. Mooi heeft zijn plaats in het Centrale door Hans Willems Comité voorlopig verloren doordat de hervormden en gereformeerden hun aan tal zetels zien verminderen ten gunste van de lutheranen. De strijd ging vervol gens tussen de hervormden in Zwitser land en de hervormden in Nederland. Aanvankelijk zouden de Zwitsers hun plaats kwijtraken, waarvoor ze als com pensatie de benoeming van dr. Marga Buehrig tot president kregen. De Zwit sers willen echter hoe dan ook een lid in het Centrale Comité hebben, onder meer vanwege de relaties met de Zwitserse re gering. Zoals bekend is het bureau van de wereldraad in Genève gevestigd. Behalve de Nederlandse hervormden zijn ook de jongeren, de vrouwen, de protes tanten in het Midden-Oosten, de verte genwoordigers uit zuidelijk Europa en de lutheranen uit Latijns-Amerika zeer ont stemd over hun vertegenwoordiging in het nieuwe Centrale Comité. Voordat de assemblée vanmiddag tot stemming overgaat, zal er achter de schermen dan ook een complete interkerkelijke wereld oorlog worden gestreden. Het nieuwe Centraal Comité zal meer leden tellen dan het oude. De extra zetels komen ten goe de aan Afrika, de Pacific en Oost-Europa. „De sluiting van de barakken in Kfar Falous is het begin van het einde van de illusie dat Israël de bondgenoot kan zijn van een of andere Liba nese fractie. Hopelijk zullen hierdoor mensen wakker ge schud worden, de illusie had dodelijk kunnen zijn". De jubelende stemming kon nauwelijks onderdrukt wor den in het hoofdartikel van de linkse Libanese krant As Safir - de Israëli's hadden ac tie ondernomen tegen de fa langisten, de rechtse christe lijke militie die al geruime tijd voor de burgeroorlog van 1975 met geld, wapens en uniformen door Israël ge steund werd. Het hoofdartikel van As Safir, een krant die zich altijd open lijk tegen de falangisten ver zet heeft, was echter nog enigszins voorbarig. On danks een Israëlisch ultima tum tien dagen geleden en ondanks het feit dat Israëli sche troepen en gepantserde voertuigen afgelopen dins dag de falangistische barak ken in Kfar Falous bezetten, hebben de falangisten nog steeds de barakken niet ver laten en hebben zij wel kans gezien een interim-akkoord met de Israëli's te sluiten om nog verder over de toekomst van hun positie in het zuiden van Libanon te onderhande len. De breuk tussen de falangisten en hun Israëlische bondgeno ten is dus nog steeds niet be zegeld, maar van een duide lijke verkoeling in relaties en woede aan falangistische zij de is zeker wel sprake. Sinds het begin van de burger oorlog in 1975 is het gezag van de falangisten altijd be perkt geweest tot Oost-Bei- roet en de kuststreek en ber gen ten noorden daarvan. Pas na de Israëlische invasie van vorig jaar konden zij zich ver der uitbreiden. Die uitbrei ding nam vooral twee vor men aan: ten eerste werden 2000 militieleden de Sjoef- bergen, ten zuidoosten van Beiroet, ingestuurd om daar een einde te maken aan de ja renlange hegemonie van de druzen. In de Sjoef wonen inderdaad net zoveel christenen als dru zen, maar de komst van de fa langisten bracht met zeven jaar vertraging de burgeroor log naar de bergen toe, waar het al die tijd relatief rustig was geweest. Zonder er zelf iets aan te kun nen doen (maar het wel als politiek drukmiddel tegen de Libanese regering te gebrui ken), bevonden de Israëli's zich in de weinig aantrekke lijke positie van scheidsrech ter tussen twee vuren. De andere falangistische uit breiding bewoog zich ook richting het zuiden, vooral in de kuststreek rond de haven stad Sidon. Op papier leek deze uitbreiding logisch voor beide partijen. De falangisten konden hun gezag uitoefenen over gebieden met een rela tief grote christen-bevolking, terwijl Israël de falangisti sche bondgenoten goed kon gebruiken om de Israëlische troepen bij te staan in een ge bied waar voortdurend guer rilla-aanvallen tegen de Israë li's werden gepleegd. De werkelijkheid is iets anders gebleken. In tegenstelling tot de militie van majoor Saad Haddad, bleken de falangis ten niet zo makkelijk aan het lijntje te houden. Zij opere ren onafhankelijk van de Is raëli's, ondernamen voortdu rend acties tegen de grote Pa lestijnse bevolking in en rondom Sidon en lieten maar al te duidelijk blijken dat zy naar het zuiden getrokken waren, in afwachting van de terugtrekking van alle Israë lische eenheden om dan in een positie te zijn over het he le zuiden het voor het zeggen te hebben. Met deze onafhankelijke en na tionalistische houding waren de Israëli's niet gebaat. De fa langisten veroorzaakten nieuwe problemen, niet slechts in de Sjoef, maar ook in Sidon. De Israëli's hebben gewacht al- vorens actie te ondernemen, maar nu dat de gedeeltelijke terugtrekking van de Israëli sche troepen uit de Sjoef voor de deur staat, heeft men kennelijk in Jeruzalem beslo ten dat de tijd rijp is. Vorige week donderdag werden de falangisten bevolen hun ba rakken en kantoren te ontrui men. Mede door felle demon straties van de plaatselijke bevolking werd hier geen ge hoor aan gegeven. Op dins dag trokken toen de gepant serde voertuigen de barak ken binnen. Wederom heerste er een pande monium - demonstranten stroomden naar Kfar Falous toe en ondanks verwoede Is raëlische pogingen hen tegen te houden, vielen hele fami lies, met de picknick-mand onder de arm, de kazerne bin nen om in protest tegen de Is raëlische actie de kazerne te bezetten. Zoals één Libanees het later beschreef leek Kfar Famous op dinsdag en woens dag meer op een kermis dan op een plaats waar ieder mo ment gevechten konden uit barsten. Na een nieuwe ronde onder handelingen heeft men een tijdelijk compromis bereikt, waarbij de .falangisten voor lopig nog mogen blijven, maar dan wel onder Israëli sche controle staan. Hoe lang dit akkoord stand zal houden is onduidelijk, zeker is echter wel dat Israël de falangisten uit het zuiden wil verwyde- ren voor de gedeeltelijke te rugtrekking uit de Sjoef. Men wil hiermee vermijden dat zich weer de hardnekkige on geregeldheden en voortdu rende gevechten voordoen tussen twee Libanese ge meenschappen - als tussen de druzen en de christenen in de bergen, en tevens dat een ge wapende eenheid aanwezig is die niet rechtstreeks onder het bevel van de Israëli's valt, zoals dat wel het geval is met majoor Haddad en de andere milities die Israël gedurende de afgelopen negen maanden gecreëerd heeft in Zuid-Liba- Voor de falangisten is het Israë lische optreden duidelijk als een onverwachte schok geko men. Voor velen van hen is Israël de enige bondgenoot geweest waarop zij in moeilij ke tijden konden rekenen en nu is opeens gebleken dat Is raël hen slechts wilde steu nen wanneer men de falan gisten nodig had of wanneer zij dezelfde doelen nastreven - bijvoorbeeld de strijd tegen de PLO. Israëlische militairen in Si don moesten onder meer het hoofd bieden aan opstandige falangisten. (foto AP) Een journalist van As Safir, die toegaf dat de breuk tussen de falangisten en Israël nog niet zo definitief was als zijn krant had beschreven, verklaarde deze week dat het eigenlijk verbluffend was hoe de ge schiedenis zich herhaalde: „In 1976, toen zy tegen de linkse partijen, de Palestij- nen en de moslims aan het verliezen waren, waren het de falangisten die de Syriërs smeekten hen te hulp te schieten. Dat heeft Syrië toen gedaan. Maar toen bleek dat de Syriërs ook eigen plannen voor Libanon hadden en een maal hier gevestigd niet zo maar meer uit ons land te zet ten waren, waren de falangis ten woedend. En nu weer - zy wilden toch zo graag dat Is raël voor hen het zaakje hier kwam opruimen en de PLO er uit gooien? En weer had den ze niet door dat ook de Israëli's niet zo gemakkelijk uit dit land te verwijderen zijn. Het is alsof ze erg naief zijn. En als ze nu denken dat zo'n tussentijds akkoord hun positie waarborgt, dan zijn ze ronduit dom. Israël hakt een dezer dagen wel de knoop door en dan zitten die jon gens van Kfar Falous gewoon - weer in Oost-Beiroet".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 8