-c Koot en Bie terug met vernieuwd programma r li'jiïi Sb Eindelijk P.C. Hooftprijs voor M. Vasalis tf| J VARA-tv brengt Busby Babes in de herinnering Ook Adriaan van Dis verschijnt weer op VPRO-tv PROFITEER ER VAN R Groeneveld en Zn. Tei. oio 739755 Dichteres moest bijna dertig jaar wachten... Radio - tv - kunst 19831 ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1983 HILVERSUM (ANP) - Koot en Bie zullen het komende winter seizoen bij de VPRO op televisie 'een geheel nieuw' program ma brengen. Vanaf 19 oktober zal tot april maandelijks gedu rende 45 minuten te zien zijn wat het populaire duo onder de kreet 'vernieuwd' verstaat. Adriaan van Dis. Naast Koot en Bie keren ook de praatshow 'Hier is...Adriaan van Dis', het discussieprogramma 'Tijdverschijnselen' van Ad 's Gravesande en 'Lotgevallen' van Cherry Duyns terug. BGTV, 'het actualiteitenprogramma met het aparte gezicht' wordt in het nieu we seizoen opgevolgd door 'Het landsbelang'. 'Een actueel maga zine, waarin driftig door het be hang van de belangrijkste ge beurtenissen in Nederland wordt heengeprikt, satirische verbin dingselementen inbegrepen', zo meldt de VPRO in het overzicht van het winterprogramaa '83-'84. Een fors aantal nieuwe program ma's, voornamelijk van eigen makelij, maakt ook zijn opwach ting bij de VPRO-televisie. Zo begint op 31 augustus de zesdeli ge serie 'De lijn'. Een tocht, met camera en microfoon, langs een door de computer berekende kaarsrechte lijn door Amster dam, aan de hand van Hetty Ro- senfeld, naar een idee van Harry Mulisch. Op 26 oktober wordt de draad van 'Herenleed' weer opgepakt. Ar mando en Cherry Duyns zijn door de VPRO bereid gevonden om wederom hun diepste over peinzingen over het voetlicht te brengen, ditmaal in een driedeli ge serie. Freek de Jonge levert ook de ko mende winter weer een bijdrage aan de VPRO-televisie. Op 21 de cember zal vanuit het Circus theater in Scheveningen de laat ste opvoering van „De mythe" worden uitgezonden. Het muziekprogramma 'Hotel Suburbia' zal in iets gewijzigde vorm worden voortgezet. De ho telsfeer wordt vaarwel gezegd en er zal meer aandacht worden ge schonken aan uitersten in de popmuziek, experimentele en moderne geïmproviseerde klan ken. Op 26 oktober begint de VPRO met het eerste deel van drie do cumentaires over de besluitvor ming over de eventuele plaatsing in Europa van nieuwe kruisra ketten. In het eerste deel komt het militair-industriële proces aan de orde, het tweede geeft een analyse van het politieke besluit vormingsproces en het derde deel gaat over Duitsland als toe komstig atomair slagveld. Daarnaast volgen avondvullende eigen documentaires over de ver houdingen tussen Oost en West - 'De grens' op 7 december - en over de Sowjet-Unie, op 29 fe bruari. Ook bestaan er plannen om het Oost-Westthema af te ronden met een tv-debat over de fr V Kees van Kooten (links) en Wim de Bie. fundamentele aspecten van de kernbewapening. 'Mens, milieu en morgen' is de naam van een driedelige eigen serie over de nieuwste ontwikke lingen op het gebied van energie, vervuiling en voedsel. Achter eenvolgens zullen de grondstof fen, het water en het voedsel on der de loep worden genomen. De VPRO komt ook met portretten van ballingen uit Chili, Zuid- Afrika en Indonesië met achter gronden van hun problemati sche verblijf in Nederland. In het komende tv-seizoen begint de VPRO ook met een video-pro gramma. Een programma met fragmenten van aparte video- produkties en aandacht voor nieuwe ontwikkelingen bij het creatieve gebruik van video. Er zijn voorlopig zes afleveringen voorbereid, onder eindredactie van Bob Visser. Visser is ook bezig met een video film onder de titel "Deltaplan", een futuristisch, science-fiction- achtig verhaal dat zich afspeelt rondom de waterkeringswerken in de Oosterschelde. Er wordt voorts gewerkt aan een docu mentair drama over de netelige problemen waarin opbouwwer kers verzeild raken wanneer de economische recessie doordringt in leven en werken van mensen in hun buurt Wat drama betreft vertoont de VPRO verder 'Klassenstrijd' van Nigel Williams in een bewerking van Jules Deeelder. Deze heeft het stuk omgewerkt en in Rotter dam-Zuid gesitueerd. Acteurs zijn zes werkloze Rotterdamse jongens van 16 tot 21 jaar. Toneelgroep Centrum brengt voor de VPRO-tv een stuk over cor ruptie in Nederland, waarbij on der meer de Ogem-affaire model staat. Verder worden vertoond 'De kus van de spinnevrouw', een stuk naar het gelijknamige boek van Manuel Puig, een pro- duktie van het Werktheater, ge naamd 'De meeuw' en een vier delige serie met Hauser Orkater, waarvan de werktitel luidt 'De bavianen'. Er bestaan ook nog plannen om de Nederlandse stukken 'Het monster van de lief de' van Edwin de Vries en 'De entourage van Emma' van Frou- ke Fokkema voor de televisie te bewerken. Vanaf 5 oktober wordt de filmserie 'Cinema primeur' voortgezet met films die in het grote filmcircuit niet aan bod komen. Films die onder meer te zien zullen zijn: 'Ascendancy' van Bennet, 'Le petit Joseph' van Barjol, 'La ju- ment va peur" van Bunuel, The mission' van Sayyad en 'Voice over* van Monger. In de catego rie buitenlands werk verschijnt verder op 31 augustus het eerste deel van de trilogie 'Bill Douglas' op het scherm, een gedramati seerde documentaire over de jeugd van de gelijknamige regis seur in het Schotse mijnwerkers- dorpje Newcraighall. ADVERTENTIE kipspecialiteiten rechtstreek van de groothandel. Uw voordeel: Uitsluitend kers vers - De beste kwaliteit Natuurlijk de laagste pnj. Iedere dinsdag vanaf 8 uur to tl 13.00 uur indeGroenoordhallenl Dit zijn onze VASTE LAGE BODEMPRIJZEN Kippcpolcn per s kB 25.- Braad-grill kuikens (plm. 950 gr.) per sluk 5.50 Kiprollade por kt 13.- T.V. Hapjes heerlijk gekruid per kg Drumsticks per kt 8 .- Kipkarbonade pw kp 7 .- Kipsaté heerlijk pi-munni'LTd per 3 porties 6 "ij 'V"<" Kuikenlevertjes Nasi-Bami mei hotermals - per 500 gr. Z.5U el kip en per 500 gr. per 500 gr. V «50 1st ukken per kg 10." per 5(1(1 er. 8." Kip-Shoarma Tam Konijn hm Kalkoenhaasje HILVERSUM (GPD) - „Hij was de beste voetballer die ik ooit heb gekend. Het was een verrukking om met hem in een elftal te spe len. Hij kon alles". Superlatieven schoten de befaamde Britse ex- international Bobby Charlton te kort toen hij ten behoeve van een televisiedocumentaire de kwali teiten van zijn in 1958 omgeko men collega Duncan Edwards moest beschrijven. De documen taire van Engelse makelij, die vanavond door de VARA wort uitgezonden, vond zijn oor sprong in het feit dat 25 jaar gele den bij een vliegtuigramp in de buurt van het Duitse München acht spelers van het toenmalige eerste elftal van Manchestër Uni ted samen met een aantal journa listen en officials de dood von den. In het programma wordt terugge blikt naar het fenomeen Man chester United. Het programma heeft de titel de Busby Babes meegekregen, de noemer waar onder de talentrijke spelers van manager Matt Busby opereer den. Deze legendarische figuur overleefde de ramp van 1958 en haalt in de documentaire uitge breide herinneringen op. Overigens had het programma net zo goed Busby Babe Duncan Ed wards kunnen heten, want bij de sprong terug in de tijd duikt hij bij elk interview onmiskenbaar op. Toen hij twee weken na de ramp bezweek aan zijn verwon dingen was Edwards 21 jaar, maar niettemin had hij al een po pulariteit opgebouwd die zich tot in de kleinste uithoeken van het Britse koninkrijk uitstrekt. Een kwart eeuw na zijn dood wordt de nagedachtenis aan Ed wards nog altijd door velen geeërd. In de documentaire ko men zijn beide ouders aan het woord. Ook een official die het ongeluk bij München overleefde behoort tot de geinterviewden. (Ned. 2 - 22.55-23.20 uur). De dichteres M. Vasalis Als de telex het bericht uit hoest dat de dichteres M. Vasalis is onderscheiden met de P.C. Hooftprijs, is je eerste reactie: Had zij die dan nog niet?". Want van de drie dichtbundels die er van haar zijn ver schenen, dateert de laatste uit 1954. Het heeft dus bij na dertig jaar geduurd voordat een jury op het idee kwam haar met deze prijs, waarmee „een heel oeuvre" wordt bekroond, te vereren. Als je even nadenkt is het mis schien toch niet zo gek. Die drie bundels van weleer vormen sa men immers maar een heel klein oeuvre. Het ligt dus voor de hand dat de aarzeling van die jury's in het verleden is ingegeven door de gedachte, dat het met die drie boekjes nog niet afgelopen zou zijn. Men heeft haar dus de kans willen geven nog wat meer te pu bliceren, en wellicht is ook hier de wens de vader geweest van de onuitgesproken gedachte. Hoe dan ook, er zijn geen nieuwe bundels gekomen en nu was de jury dan kennelijk het wachten beu. Onbekende Vasalis - die pseudoniem is een verlatijnsing van haar meisjes naam Leenmans - is voor het te genwoordige geslacht waar schijnlijk een volslagen onbe- Gevaarlijk kende. Nooit heb ik ergens een interview met haar gelezen. Zij heeft geen zitting in een tv-panel of in literaire commissies. Nooit heeft zij deel uitgemaakt van het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen. De feestavon den bij de opening van de Boe kenweek heeft zij zover ik weet maar één keer bezocht en dat was in 1953, toen er met het oog op de watersnoodramp geen feest was, alleen een toneelvoor stelling. in een periode toen dit dreigde te verkommeren. Zij heeft de kin deren eens meegenomen om schoentjes te kopen. Daarmee begeef ik mij in de sfeer van de literaire kletspraat en dat door Hans van Straten Nee, het leven van Vasalis heeft zich niet in literaire kringen afge speeld. Over dat leven is trou wens maar heel weinig bekend. Het enige wat ik kan vertellen is dat zij als studente enkele jaren in Zuid-Afrika heeft gewoond en later als zenuwarts in Amster dam een praktijk heeft gehad. In die tijd bezocht zij wel eens het artiestencafé Eylders, tenminste ik heb wel eens een foto uit een krant geknipt waarop zy in dit café aan een tafeltje zit met de dichter Bertus Aafjes. Ik heb ook eens gehoord dat zy haar zorgen uitstrekte over het gezin Aafjes, is gevaarlijk terrein. Er is overi gens een heel andere manier om deze dichteres te leren kennen en dat is door haar gedichten te lezen. Dat heb ik al vroegtijdig gedaan, want het grasgroene He liconbundeltje met de zwaantjes op het omslag, getiteld „Parken en woestynen" en verschenen in het late nzyaar van 1940, heb ik mij al vroegtijdig aangeschaft. Daar moest je toen gauw bij zijn, want er was een run op het boek je en de 300 exemplaren die uit gever A. A. M. Stols ervan had opgelegd, waren gauw weg. Het is vele malen herdrukt Waarom was dit bundeltje zo'n succes? Ik geloof dat de oorlog somstandigheden daar iets mee te maken hadden. Het boekenle zend publiek in het door de Duit sers bezette Nederland had in die dagen behoefte aan iets eigens, alsof men zich zelf wilde verze keren: zie je wel, Nederland is nog niet verloren zolang er zulke echt Nederlandse talenten zyn. Het succes van de roman „Hol lands Glorie" door Jan de Hartog ligt in dezelfde lyn. Treffend In „Parken en woestynen" vernam je de stem van een echt Holland se vrouw die in eenvoudige,' maar zeer treffende woorden heel bijzondere dingen zei. Zy had het bijvoorbeeld over „de wind gefronsde sloteh" en dat was een zeer Hollands beeld dat je by bleef. Zy schreef verzen over heel gewo ne dingen waar toch nog nooit ie mand over had geschreven, bij voorbeeld over een nachtelijke busrit over de Afsluitdijk („De bus rijdt als een kamer door de nacht"). Beroemd werd haar ge dicht „De idioot in het bad", een navrant moment uit een inrich ting. Tussen die zeer Hollandse gedichten in stonden ook enkele verzen uit Zuid-Afrika, indruk ken uit de Korroo-vlakte, alles heel persoonlijk, heel vrouwelijk gezien. Volwassen Na de oorlog verschenen nog twee bundels, „De vogel Phoenix" en „Vergezichten en gezichten". Het was een meer volwassen poëzie, minder overrompelend dan die eerst publicatie, maar toch erg mooi werk. Zy heeft sporadisch ook proza geschre ven, een verhaal uit Zuid-Afrika verscheen in het geschenk voor de Boekenweek in 1940, dag boeknotities uit de oorlog ston den in 1945 in het maandblad Criterium. Ook heeft zij wel eens beschouwin gen gepubliceerd over poëzie en ik herinner mij dat zij daarin de dichter Coos Schuur „een door het prikkeldraad gehaïalde ver wilderde Rilke" heeft genoemd. En toen Ab Visser de Hendrik de Vries prijs kreeg, heeft zij hem met een schitterende toespraak gehuldigd. Dit is allemaal al 25 jaar of langer geleden. Het lijkt wel alsof de loopbaan van de dichteres Vasa lis al lang geleden is afgesloten. Toch heb ik wel eens horen vertel len dat zij nog veel ongepubli ceerd werk heeft liggen, zowel poëzie als proza, en dat een Am sterdamse uitgever tot dusver te vergeefs moeite heeft gedaan om dit werk te mogen uitgeven. He laas, zo langzamerhand ga ik vrezen dat ook dit tot de literaire kletspraat moet worden gere kend.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5