Leiden wordt even op slot Loevestein ontzet actief in I vrije tijd I Leiden levert als gemeente een goed "C Tv-opnamen voor serie over Willem van Oranje ■hJ Saskia Groene wegen, twee maanden in dienst als bedrijfscontactvrouw: ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1983 Leiden LEIDEN - In Delft werden deze week in de Oude Kerk opnamen gemaakt voor de tv-serie over Willem van Oranje; een gezamenlijke produktie van de AVRO, Veronica en BRT. Eén onzer verslaggevers nam polshoogte. Waarom het Leidens ontzet niet in Leiden wordt verfilmd. Figuranten nog in historisch kostuum gestoken bekijken de opna- nen op een tv-toestel (foto cees zom - gpd) De in priestergewaad gestoken edelfigurant Alfrink - een neef van dé Alfrink, jawel! - hoeft niet veel te zeggen. Desondanks loopt alles in het honderd. Als Jean Jaureguy, die het plan heeft om Willem van Oranje te ver moorden, bij hem op bezoek komt voor de laatste sacramen ten, zegt de eerwaarde: "Kan ik iets voor u doen m'n zoon?" Regisseur Walter v.d. Kamp moet hem corrigeren: "We zouden dat m'n zoon weglaten; m'n zoon, dat kunnen we nu niet gebrui ken". Alfrink knikt, hij heeft het begrepen. Even later is hij weer aan de beurt. Aarzelend zegt hij: "Kan ik iets voor u doen..m'n zoon". Ai! Aan z'n gezicht kun je zien dat hij gaarne ter plekke z'n tong had af gebeten. De regisseur bewaart z'n kalmte, maar even stoppen kan geen kwaad volgens hem, want: "ik hoor buiten een caril lon spelen". De tv-ploeg is bezig met de eerste scène die op deze dag moet wor den opgenomen. "Ja, met die fi guranten gaat wel eens wat i zegt producer Leeuwenkamp "Maar wat wil je ook: het ij hele happening voor die mensen. Sommigen zijn echt een beetje zenuwachtig. De meesten hoe ven gelukkig geen woord te zeg gen". De verfilming van het leven van Willem van Oranje is, zoals ge zegd, een gezamelijke produktie van de AVRO, Veronica en de BRT. Vanaf 12 januari volgend jaar wordt de serie uitgezonden. De eerste zes delen door de Avro en de laatste vier door Veronica. De Belgen zenden vanzelfspre kend alles uit. De directe pro grammakosten: drieëneenhalf miljoen gulden. Beeldenstorm "Onze planning is wel goed geble ken", zegt Leeuwenkamp. "Na tuurlijk, er zit altijd wel wat te gen. Zo was het bijvoorbeeld niet makkelijk om figuranten te vin den die broodmager waren. Vindt die lui tegenwoordig maar eens. Ach, uiteindelijk lukte het ons natuurlijk wel. Zo heb ik bij voorbeeld nog een buurvrouw die er armoeiig uitziet". In mei streek de ploeg ook even in Leiden neer. In de Pieterskerk werd de beeldenstorm gefilmd. "Er werden nep-beelden van de muur gerukt en er ging een altaar in de fik", zegt Leeuwenkamp. Het Leidens ontzet wordt vol gende week verfilmd. Dat ge beurt echter niet in Leiden. Leeuwenkamp: "Dat is veel te moeilijk in Leiden. Al dat ver keer, die auto's enzo. Nee, we doen het op slot Loevestein. Daar nemen we volgende week toch al een aantal andere scènes op; dus kunnen we dat Leidens onzet mooi even meepakken. We verfilmen trouwens niet zoveel van dat ontzet. Je ziet een paar geuzen in het water en verder na tuurlijk die knaap met die pan hutspot. Nee, Loevestein is pri ma. Voor dat ontzet speciaal naar Leiden gaan... dat is zo'n gedoe. De burgemeester van Leiden uit die tijd, Van der Werf, komt na tuurlijk ook op de tv hè. Zo zie je een scène waarin Willem van Oranje 'm op z'n sodemieter geeft". Geurentelevisie De tv-ploeg gaat lunchen. Als de bananen en de broodjes in de magen zitten zal er een scène worden opgenomen waarin Wil lem van Oranje op de hoogte wordt gesteld van het ontzet van Leiden. Voor deze scène wordt gebruikt gemaakt van een vijftigtal figu ranten. Samen met Willem van Oranje wonen zij een kerkdienst bij als een soldaat de blijde bood schap komt brengen. Het is overigens een vermakelijke bezigheid om pauzerende figu ranten gade te slaan. Zo ontwa ren wij toch een flink aantal be brilde zestiende-eeuwse midde leeuwers in de menigte. En wat te denken van dit stilleven: drie zestiende-eeuwse dames die naar de televisie zitten te kijken. Inmiddels is Jeroen Krabbé gearri veerd; het spektakel kan begin nen. De gemeente begint te zin gen. Onzeker lopend planken koorts? - komt de soldaat naar voren. Hij geeft Willem van Oranje een briefje. Deze richt het woord tot de geestelijke. "Domi nee, met uw verlof. Ik kreeg zo juist bericht dat Leiden is ontzet. Laten we God danken". En dat gebeurt. Er wordt een korte pauze ingelast. Een televisiemedewerker maakt van de gelegenheid gebruik om vrolijk met een wierookvaatje te gaan lopen zwaaien. Waar die hoofdpijnverwekkende mist nu goed voor is? "Geurentelevisie", meent Jeroen Krabbé, die even is gaan zitten omdat er aan zijn pruik moet worden gefrutseld. Wonderlijk genoeg is deze scène snel opgenomen. De figuranten zijn zichtbaar tevreden. Zeker als ze te horen krijgen dat ze met z'n allen even de opname mogen gaan bekijken. Als kinderen zo blij lopen ze naar het kleine tv- toestel toe. Zijlwijk De Stichting Zijlwijk voor buurt en clubhuiswerk heeft haar ac tiviteitenprogramma voor het seizoen 1983/1984 op papier ge zet. Het ziet er als. volgt uit. Badminton: op donderdagavond in de sporthal aan het Broek plein; vrijdagavond in de gym zaal aan het Regenboogpad. Inlichtingen: tel. 125574 en 765044. Creatviteitscursussen: bloem schikken op woensdagavond in het clubhuis aan het Regen boogpad; haken en breien op maandagavond op hetzelfde adres. Inlichtingen: tel. 216138. Jazzgymnastiek. Woensdag- en donderdagavond in de gym zaal aan het Regenboogpad. Inlichtingen: tel. 01718-15430. Zaalvoetbal. Zaterdagochtend voor senioren en junioren in de sporthal aan het Broekplein. Inlichtingen: tel. 215703. Yoga. Woensdagochtend en don derdagavondmet ingang van 7 en 8 september. Inlichtingen: tel. 215591. Volleybal. Donderdagavond in de gymzaal aan het Regen boogpad en de sporthal aan het Broekplein. Inlichtingen: tel. 215965. Verder is er in clubgebouw In de BochtRegenboogpad 2. een peuterspeelzaal, inlichtingen op maandagavond van zeven uur tot half negen, tel. 215353. Horeca-cursus Eurodidakt, een landelijke on derwijsinstelling, verzorgt in 34 plaatsen een horeca-cursus, waaronder Leiden (Meren- wijkschool, Valkenpad 3). Wie een horecabedrijf wil beheren moet het diploma cafébedrijf hebben. Wie als zelfstandig on dernemer een horecabedrijf wil leiden, dient bovendien over het diploma handelskennis te beschikken. Aan de cursus van Eurodidakt is een eindexamen in Utrecht verbonden. De cur sus begint op maandag 26 sep tember. Voor meer inlichtin gen: EurodidaktSir Winston Churchillweg 2, 2251 CX Voor schoten, tel. 01717-8544. Volkenkunde De Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum voor Volken kunde Leiden heeft het lezin genprogramma voor het sei zoen 1983-1984 samengesteld. Alle lezingen worden op maan dagavond in het museum aan de Steenstraat gehouden en be ginnen om acht uur. Het pro gramma ziet er als volgt uit. Maandag 10 oktober: De 'Dagen der Doden' in Mexico, door dr. Th.J.J. Leyenaar. Hoe de Mexi caan gestorveren herdenkt op Allerheiligen en Allerzielen. 14 november: Hollanders in de Ja panse kunst, door dr. Willem van Gulick. Naar aanleiding van de tentoonstelling 'Vier eeuwen Nederland-Japan', die in de periode oktober 1983- maart 1984 in het museum zal worden gehouden. 12 decem ber: Muziek in een Andes val lei, Peru, door drs. Elisabeth den Otter. Muziek en dans van de bewoners van dit gebied weerspiegelen de samenleving, waarvan zij deel uitmaken. 9 januari: Aborigines in noord Australië: hedendaagse levens wijze. door dr. Ad Borsboom. De Aborigines behoren tot de oorspronkelijke bewoners van Australië. 13 februari: De Weg door het Midden: Boeddhisme in Thailand, door drs. Frits Owen. Thailand is gekozen, omdat het nooit door een vreemde mogendheid is bezet. 12 maart: Turkije's nieuwe toe komstperspectief, door drs. Fred Ros. Zestig jaar Atatür- kisme, een periode die het kleurrijke verleden niet heeft kunnen uitschakelen. 9 april: Jan en Ahmed: interculturele communicatie tussen Maro- kannen en Nederlanders, door prof. dr. Douwe G. Jongmans. Over het wederzijdse onbegrip. 11 juni: Veranderingen in de poolgebieden, door drs. Gert Nooter. naar aanleiding van de gelijknamige tentoonstel ling die 6 juni wordt geopend. i als het fout gaat. Vaak is het dan te LEIDEN Saskia Groenewegen is zo'n twee maanden geleden bij de gemeente in dienst getreden om de contacten met het be drijfsleven te onderhouden. Be drijfscontactvrouw bij de ge meente, wat houdt dat in? Mop perende middenstanders af poeieren of oliesjeiks en grote ondernemers met een gladde babbel naar Leiden lokken? Geen van beide. Saskia Groenewegen (31) is afkom stig uit Delft. Daar deed zij erva ring op in het bedrijfsleven en de afgelopen jaren werkte zij bij een middelgrote, zelfstandige uitge verij in Rijswijk. "In mijn vorig werk heb ik nooit zoveel met de overheid te maken gehad. Het was een florerend bedrijf, dus hoefde het ook niet bij de over heid aan te kloppen". Ze deed er als redactrice naar eigen zeggen veelzijdig werk, dat de begelei ding van het hele produktiepro- ces omvatte. "Het hield dus in dat je veel contacten met ver schillende mensen moest leggen; met auteurs, met drukkers. De een moetje onder druk zetten, de ander een aai over z'n bol geven. Het was in elk geval een goede leerschool voor het organiseren". Ze maakte de overstap naar de ge meentelijke overheid ("als het me saai leek had ik het niet ge daan") en werd de opvolgster van bedrijfscontactman De Muinck Keizer, die dit werk zo'n anderhalf jaar had gedaan. Na het vertrek van De Muinck Kei zer kniesde het Leidse bedrijfsle ven, dat de vacature maar niet werd vervuld. De contacten met de gemeente waren toch al niet optimaal en nu was er ook al geen bedrijfscontactman meer. Ewalt Keijser, chef van de afdeling economische zaken en energie, vond en vindt dat een merkwaar dige redenering: "De contacten met de bedrijven kun je nooit aan één persoon overlaten. Dat wordt een stuwmeer, dat op een door Leo Maat gegeven moment overloopt. Het is niet zo dat Dirk (Van Schie, medewerker afd. economische zaken, red.) en ik nu met de ar men over elkaar gaan zitten. En er lopen natuurlijk ook contac ten rechtstreeks via mevrouw Fase (wethouder economische zaken, red.)". Saskia Groenewegen: "Het is niet goed om alle contacten bij één persoon te concentreren. De schoorsteen blijft ook wel roken als ik bijvoorbeeld op vakantie ga. Ja, wat zijn bedrijfscontac- ten? Dat gaat van groot tot klein, een heel scala. Het is niet zo dat we alleen naar het grote bedrijfs leven kijken". "Veel bedrijven kloppen pas bij de overheid aan als het fout gaat. Vaak is het dan al te laat. De ge meente fungeert dan alleen als een vangnet. Ik wil een normaal contact opbouwen. Vaker naar de bedrijven toe gaan, ook als er geen problemen zijn. Vaak blij ken er dan toch wel kleine din getjes te zijn, die weggenomen kunnen worden, voordat het een echt probleem wordt. Of gewoon wat informatie verschaffen". "Wij hebben veel contacten met de universiteit, de Kamer van Koophandel, het ministerie van economische zaken en met be drijven. We verkeren daardoor als gemeente in de ideale positie om dwarsverbindingen te leg gen". Ervaring In de eerste maanden heeft de be drijfscontactvrouw in elk geval de ervaring opgedaan, dat er in Leiden genoeg werk aan de win kel is. "Ondanks de zomer en de bouwvak heb ik stevig doorge werkt. Ik heb me niet bepaald ritten vervelen". Ze was amper een week in dienst van de ge meente of ze kreeg via de afde ling ruimtelijke ordening al het eerste 'probleemgeval' op haar bord. Een drukkerijtje, toevallig een voor haar bekende branche, wilde zich in Leiden vestigen, maar het zag er naar uit dat het pand, dat de ondernemer op het oog had, volgens het bestem mingsplan niet voor bedrijfs doeleinden gebruikt mocht wor den. In overleg met de drukker, bleek al spel dat de produkten ook zelf verkocht werden. Dan heet het detailhandel en dat mocht wel in het betreffende pand. Het probleem was opge lost door eenvoudig wat informa tie uit te wisselen. Een andere, meer omvangrijke klus, waar Groenewegen zich tot nu toe mee bezig heeft gehou den, is het inventariseren van beurzen in Nederland, waar Lei den zich temidden van het be drijfsleven kan presenteren als vestigingsplaats. In het verleden heeft Leiden onder meer een stand op de Comdexbeurs ge kocht en meegewerkt aan een symposium over vestiging en verplaatsing van ondernemingen en instellingen. Met de inventari satie van de beurzen kan de ge meente de werving nu planmati ger aanpakken. Zelf heeft ze in haar vorige baan ervaring opge daan met beurzen op de Frank furter Buchmesse. Het bezoeken van buitenlandse beurzen zou - mede met het oog op de kosten mogelijk in combinatie met Leidse bedrijven kunnen gebeu ren, oppert Groenewegen. "Het was een hele uitzoekerij, maar bij de beurzen kan een groot potentieel liggen. Ik ga me overigens niet alleen met wer ving bezig houden. Ik heb meer een hele brede ombudsfunctie, geen specialisme. Zo ga ik ook deel uitmaken van de project groep, die binnenkort het be stemmingsplan De Waard gaat voorbereiden. Dan loop je tegen veel zaken aan". Z« is ook ingeschakeld bij de eind- i edactie van de onlangs versche- i.en nota over het toerisme-be- leid en verder is ze doende ge weest met een inventarisatie van het aanbod van kantoorruimte in Leiden. De informatie van ver schillende makelaars en van de gemeente zelf is verzameld en doorgegeven aan het ministerie. Zodat ook EZ beschikt over up- to-date informatie over de vesti gingsmogelijkheden in Leiden. Wellicht dat dat nog wat oplevert voor Leiden. Vakwerk "Leiden levert als gemeente een goed produkt. De keuze van een lokatie is vakwerk, geen confec tie, die je aan Jan en Alleman hoeft aan te smeren. Een goede verkoper denkt op lange termijn. Zowel het bedrijf als de gemeen te is gebaat bij een goede advise ring. Soms kan een bedrijf beter in Almere zitten. Maar als een be drijf in de Randstad gevestigd wil zijn, dan is Leiden zo gek nog niet. Leiden ligt heel centraal, met uitstekende verbindingen met Schiphol en kent toch niet de grootstedelijke problemen. Het prijsniveau is ook lager dan in de grote steden". Toen enkele maanden geleden de vervulling van de vacature me dewerker bedrijfscontacten ter sprake kwam in de raadscom missie economische zaken zei wethouder Fase: "We hebben haar niet uitgekozen, omdat ze vrouw is. Ze is gewoon goed". Saskia Groenewegen brengt het vrouw-zijn zelf ter sprake. Hoe ze daarover denkt? "Ach, het wis selt. Soms noem ik mezelf be drijfscontactvrouw, dan weer omzeil ik dat woord door de functie te omschrijven". Bij het woord bedrijfscontactmens trekt ze evenwel een vies gezicht. Regisseur Walter v.d. Kamp (midden): "We zouden dat 'm'n zoon' wegla- ten (foto Cees Zorn - gpd)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3