Weekspot 'Bos neemt me wind uit de wieken' Bouw nieuwe flat op Treubplein mag -C Brand in dierenwinkel kost leven 48 vogels Spoofcauto op Lammen- schansweg Stad en rand ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1 REDACTIE HANS SONDERS JL BEZOEDELD WARMOND Zijn vrouw noemt hem zelfs het zwarte schaap van de Warmondse ge meenteraad en beslist niet ten onrechte want hij valt uit de toon. C. Vreeken ("Het is te wijten aan het onbenul van het CDA-afdelingsbestuur dat ik op de kieslijst ben terecht ge komen") slaat inderdaad wild om zich heen in een verwoede strijd het vertrouwen van de kiezers in zijn partij terug te winnen. Daarbij voelt hij zich steevast voor de wielen gere den door het college van bur gemeester en wethouders dat hem alleen maar lastig lijkt te vinden. Alsook het bestuur van zijn eigen partij dat Vree ken met de regelmaat van een klok op het matje tot de orde roept en op het vestje spuugt. Laatste aantijging van 'het vlijti ge raadslid', aldus burgemees ter Hendrickx-Vlaar, is de be schoeiing van de gemeenteha ven, daar ongeveer waar de brug naar Koudenhoom moet komen. Volgens hem deugt die niet en er zou zelfs te duchten zijn dat de brug geen lang le ven beschoren is. Van 'weten schappelijke' zijde werd hij echter door een heuse archi tect van repliek gediend, die zijn vrees van tafel veegde. Nu is het natuurlijk niet zo dat de zeilmaker van professie altijd gelijk zou moeten hebben. De koortsachtige ijver waarmee hij zijn taak opvat alleen al ver dient echter meer dan lof. Hij is bijvoorbeeld middenin de winter eens een dag lang op een kruispunt gaan zitten om het langsrazende verkeer te tel len en daarmee zijn gelijk in een bepaalde zaak te onder bouwen. Dat getuigt van een inzet waaraan vele van zyn col lega raadsleden, waar dan ook, zich best eens zouden mogen spiegelen. Maar zoals wel vaker de hardst- werkenden, valt ook Vreeken slechts spot ten deel. De verga deringen van zijn eigen fractie zijn hem intussen zelfs een temptatie. Hij krijgt geen ant woorden op vragen, zo klapt hij uit de school, en dient er slechts als pispaal. Toch gaat hij maar niet over tot het meest voor de hand liggen de: de oprichting van een eigen partij. Lijst Vreeken bijvoor beeld. Als een Don Quichotte probeert hij daarentegen het vertrouwen van de Warmon- ders in het CDA te herwinnen. Waarom mag Joost weten, want naar eigen zeggen: "De partij in Warmond is verziekt door de familierelaties die bo vendien met touwtjes aan één poppenkastspeler vastzitten". En deze kritiek kan toch nau welijks als reclame voor de ei gen club worden opgevat. Of moet Vreeken worden be schouwd als het nieuwe bloed dat het blijkbaar bijna door in cest bezoedelde nest moet gaan zuiveren? EHBO WASSENAAR - Provinciaal be stuurder Borgman heeft een zeperd gehaald in Zoetermeer waar het zijn verzoek om finan ciële steun voor dierenpark Wassenaar betreft. Die ge meente heeft namelijk gewei gerd om ook maar één cent te steken in de reddingsoperatie waarvoor dc gedeputeerde zich al enige tijd zo met hart en ziel inzet. Om toch de bijna kwart ton bin nen te krijgen die hij nu tekort komt, is deze week een tiental andere gemeenten aangeschre ven met de vraag of zij de be nodigde subsidie willen verle nen. 'Een blik gemeenten open trekken', heet zoiets op het provinciehuis in Den Haag, mogen Zou daar voor die gemeenten r Ook i r paspoorten en rijbewijzen. iets tegenover staan, een gun stige plaats in het streekplan of een beetje omleidingsweg, of dient alleen Zoetermeer zich zorgen te maken dat de in de toekomst gevraagde provincia le medewerking achterin de onderste lade terechtkomt? Borgman heeft altijd gesteld dat gemeentelijke ondersteuning van de reddingsactie voor hem voorwaarde is om ermee door te gaan. Hieruit zou hij hij het bewijs peuren dat het park zo danig onder de bevolking leeft dat hij eveneens zijn reddings boei kon uitgooien. De provincie heeft echter haar goede wil al getoond en de boei bij wijze van spreken met de reservering van bijna twee mil joen op de kade klaargelegd. Behalve op de nu aangeschre ven gemeenten is dan alleen nog het wachten op het minis terie van landbouw en visserij, die met een dikke tweeëneen- halve miljoen op de proppen moet komen. Samen met een handvol andere fondsen is dan de vijfeneenhalf miljoen gul den bijelkaar geschraapt die voor de redding van het park nodig blijken. Een heuse bv in handen van rijk, provincie en gemeenten, zijn we dan rijker. Let wel, het is hier en nu niet de plaats om overheidsbemoeienis in de eens puur commerciële onder neming aan de kaak te stellen. Reddende engel Borgman heeft met argumenten als on dermeer educatie, recreatie en werkgelegenheid de Staten plat gekregen, dus soit. Voor mogelijk onverkwikkelijke gevolgen van verstrengeling van belangen dient echter te al len tijde te worden gewaakt. Zelfs nu al. De pleister ligt dus al klaar om de vinger te vervangen die eens wellicht op de dan kwa lijk riekende wonde moet wor den gelegd. Jazeker, achterin de onderste la de... Wegens vakantie enige tijd geen Weekspot. Vrees Voorschotense molenaar: door Paul van der Kooij VOORSCHOTEN - In zijn eentje voert hij regelmatig strijd tegen de natuur, de Voorschotense molenaar T. Waltman (26). Weinigen kennen echter zijn ge vecht tegen onverwachte rukwinden en wolken met lichte randen, om de een voudige reden dat slechts zeer weinigen zijn molen, de Knipmolen, weten te vinden. En ook zij die we ten dat de molen iets ten zuiden van de Kniplaan staat, weten dan nog niet altijd hoe ze de 180 jaar oude molen ook kunnen bereiken. Tussen Vliet, wegen en molen ligt namelijk een breed en modderig weiland en de Kniplaan is door een sloot gescheiden van Voor- schotens enige waterbouwkun dige monument. Het doet de mo lenaar weinig. Hij draait rustig door, ook nu de molen nog slechts de beschikking heeft over twee wieken. Alleen op de jaarlijkse molendag in mei vindt hij het jammer dat niemand zijn neus laat zien op het kleine lapje grond rond de molen. "Je staat dan de hele dag bezoekers te ont vangen die niet komen. Je maalt voor niks". Waltman. van beroep molenmaker, vindt dit jammer omdat hij "als molengek" graag mensen en thousiast maakt voor molens: "Wanneer ze hier komen vinden ze het vaak maar niks, zo'n mo len", zegt hij, "maar tijdens een rondleiding worden ze enthou siast en zien ze dat er heel wat voor komt kijken voor je een goede molenaar bent. Het aller belangrijkste is de kennis van het weer. Als het opeens ander weer wordt, moet je goed in schatten of je kunt doormalen. Je moet regelmatig naar de lucht kijken en je afvragen of de lucht naar buien staat". Wanneer er een buitje komt is hij op zijn hoe de: "Vaak zit er wind in zo'n bui", weet hij. "Vooral in maart zijn de buien vaak gemeen". lukkig was het een sterke molen en sloeg hij niet op hol". De Knipmolen is minder sterk, be merkte hij, toen hij zes jaar gele den begon met het assisteren van de toenmalige molenaar. Toen hij drie jaar geleden de man op volgde wist hij precies hoezeer hij moest oppassen. Toch zegt hij er niet van te houden bij het minste of geringste ver dachte wolkje de zeilen van de wieken af te halen: "Het is juist een uitdaging om met snel weer te malen. Het is een spel met de natuur. En ik ben dan wel eens trots wanneer ik precies op het juiste moment de zeilen van de wieken strijk". VOORSCHOTEN De Raad van State heeft een eis tot schadever goeding afgewezen van de eige naresse van het Voorschotense appartement aan het Treubplein. Zij wilde 4.000 gulden incasseren van de gemeente omdat zij vond dat deze haar had misleid door niet te vertellen dat naast haar flat een nieuwe flat zou worden gebouwd die het licht zou weg nemen voor een raampje in een zijgevel van haar flat. De eigenaresse betreurde deze gang van zaken in grote mate omdat zij bij de aankoop in 1979 Molenaar Waltmans"Op Molendag sta ik de hele dag bezoekers te ont vangen die niet komen opdagen'". Molengek Op hol ^a een korte pauze vervolgt hij dat hij "in het begin, in 1974, wel eens grote fouten heeft ge maakt". Hij maalde toen na schooltijd in de Stevenshofjes- molen. Op een gegeven dag hing een zware bewolking boven het land. Opeens zag hij in de verte een lichte rand aan de lucht. "Ik dacht het wordt mooi weer, en maal lekker door", vertelt hij. "Plotsklaps steekt een zware storm op, ik schrok me lam. Ge- Het strijken van de zeilen is een heel karwei, vertelt Waltman. Drie keer moet hij heen en weer lopen tussen de plek waar de wieken bijna de grond raken en de rem, waarmee hij de wieken kan stopzetten. Hij klaart dit kar wei in drie minuten en kan dan tevreden uitpuffen in de molen die zo klein is dat er maar geen raampjes zijn ingezet. Het zijn heerlijke momenten voor Walt man die al vanaf de lagere schooltijd "molengek" is en tij dens zijn scholing voor timmer man aan de lopende band molen tjes fabriceerde. Waltman kan zich niet alleen uitle ven op de molen waar hij "zo vrij als een vogeltje is", maar hij weet bovendien dat hij, vooral in de winter, nuttig werk verricht in de polder die wordt begrensd door de loodsen van roeivereniging Rijnland, De Vliet, enkele bol lenvelden en een tegen Leid- schendam aangelegen bos. Kan in de zomer het elektrische ge maal het werk aan in de 16 hecta re grote polder, in de winter zijn de boeren maar wat blij dat de molenaar een handje toesteekt om de slootjes "eens lekker diep uit te malen". Hij ziet namelijk kans de hele polder leeg te malen terwijl het gemaal slechts in staat is het water van de polders lootjes 1 meter en 10 centimeter beneden het peil van de Vliet te brengen. Twee wieken Tot 1952, toen de molen buiten be drijf werd gesteld, was dit leeg pompen noodzakelijk omdat an ders de polder zou onderlopen. Op dit moment kan het woordje noodzakelijk worden vervangen door de term "nuttig". Gevolg van het malen is namelijk dat de weilanden minder drassig wor den en in de winter maalt hij dan ook bijna iedere zaterdag en zon dag. Soms ook is hij op een door deweekse avond te vinden bij de molen. In de zomer maalt hij wat onregelmatiger: slechts eens in de drie weken zet het waterrad zich in beweging en schept het water uit de polderslootjes ruim een meter omhoog om het te lo zen in de Vliet. Sinds hij in februari twee wieken verspeelde, is het malen nog ver der teruggelopen: alleen bij har de wind kunnen de wieken het rad in beweging zetten. Op dit moment draait hij dan ook vaak "voor de prins": wanneer de wie ken wentelen doen ze dat niet om het waterrad aan het werk te zetten maar om een premie te verdienen. De provincie stemt de subsidie namelijk af op het aan tal omwentelingen wat de wie ken maken. Wanneer de wieken 75.000 keer rond zijn gegaan, ont vangt hij 500 gulden. Het maxi mum aan subsidie bedraagt 2.200 gulden. Op dit moment ligt hij 30.000 om wentelingen achter op het sche ma. En hij hoopt dan ook vurig dat snel kan worden begonnen met de restauratie van de molen die zal bestaan uit het bijplaatsen van twee wieken en enkele in wendige aanpassingen. Twee maanden geleden stelde de ge meente hier 32.000 gulden voor beschikbaar. Gemeentesecreta ris G. de Graaff heeft "goede hoop" dat vóór de winter aan breekt de opknapbeurt van de molen is afgerond. Ook de plannen van Leidschen- dam om aan de overzijde van de Vliet een bos aan te leggen, ziet hij met angst en beven tegemoet: "Als ze niet uitkijken heb ik straks alleen nog maar wind uit het westen", voert hij aan. "Want uit het noorden krijg ik nu al niks, daar liggen de hoge loodsen van de roeivereniging". Zuch tend merkt hij op: "Het lijkt wel of de plannenmakers nooit eens rekening houden met de belan gen van een molenaar". Alleen nat pak Fietspad Waltman ziét al uit naar het mo ment waarop de molen wederom de beschikking heeft over vier wieken. "Het is pas echt een mo nument wanneer ie goed draait", zegt hij. Hij benadrukt dat voor goed draaien de gemeenten Voorschoten en Leidschendam moeten meewerken en niet te veel plannetjes moeten ontvou wen die hem de wind uit de wie ken kunnen nemen. Zo is hij niet erg happig op het idee vlak naast zijn molen een fietspad "met ho ge beschoeiingen" aan te leggen. Dit fietspad zou van de Veurse- weg naar de Vliet moeten lopen om fietsers de kans te geven van de pont of brug gebruik te ma ken, die daar wellicht moet ko- TER AAR - Door snel ingrijpen van twee omstanders is gister middag voorkomen dat een Leids echtpaar, dat met de auto het Aarkanaal was ingedoken, er met meer dan alleen een nat pak van af kwam. Het echtpaar botste op de Westkanaalweg te gen een 18-jarige automobilist uit Rijnsaterwoude die uit een uitrit de Westkanaalweg op draaide. De Ter Aarse politie zoekt nog getuigen van het on geluk: 01722-4641. ZATERDAG Schadeclaim afgewezen 4.000 gulden extra had moeten betalen voor het raam dat na twee jaar werd dichtgemetseld. Ze diende dan ook direct een be zwaarschrift in. Toen dit werd af gewezen wilde ze in ieder geval proberen de schade die ze heeft geleden door het dichtmetselen, 4.000 gulden, vergoed te krijgen. Dit is dus niet gelukt. De Raad van State, het hoogste rechtscollege van ons land, vond dat de vrouw in het bestemmingsplan had kunnen nalezen dat naast haar flat een nieuwe flat zou kunnen worden gebouwd. LEIDEN - Een brand in een dierenspeciaalzaak aan het Diamantplein heeft vannacht omstreeks half vier het leven gekost van 48 tropische vogels. De brand is door nog onbekende oorzaak aan de achterzijde van het pand ontstaan. De te hulp geroepen dierenambulance heeft de nog levende dieren naar de eigenaar van de winkel in Wassenaar gebracht. De politie kon nog niet meedelen hoe hoog het schadebedrag is mede omdat ook enkele andere winkels op het plein rookschade hebben opgelopen. (foto Holvast) WV-kantoor Leiden - Stationsplein, start corso wandeltocht, starttijd van 9-14 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en cunosamarkt, 9.30-17 uur. Groenoordhallen - mobielmarkt, 10- 16.30 uur. Hartebrugkerk - wandel-orgelconcert! door Rien Balkenende, 14.45 uur. ZONDAG Rijksmuseum voor Volkenkunde - film 'Ravi Shankar plays a raga', 15 uur. ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord. Groenoord, Kooi. Merenwijk:! za 8 uur tot zo 24 uur: F.B. Kruis, Hootf gracht 24, tel. 126371. spreekuur 12 en 17 i Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820; spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266; spreek uur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors. Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754; spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: A A. van Rijn, Ken- nedylaan 24, tel. 314349; spreekuur 12 en 17 uur. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: J. Reinders, Gerard Brandtstraat 29, tel. 760947; spreekuur 11-11.30 uur aan Leiderdorp za. P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070, spreekuur van 12.30-13 uur aan hetzelfde adres; zo, M.B. Lands meer. Drakestein 2, tel. 413913, spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest D.L.P. Overvest, Terweeweg 152, tel. 173994. Voorschoten za. W. vdn Dam, Palesinalaan 29, tel. 3960; zo, J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520 Warmond L. Lempers, Churchilllaan 13, Voor hout, tel. 02522-10140. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, j wordt waargenomen van: vrijdag 5 augustus tot 12 augustus door: Oegstgeest, tel. 155482. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260. tel. 153266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: R.P. Snoep. Rijnsburgerweg 29, Leiden, tel. 175636 WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193. spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7. tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Burgerlijke stand ZOETERWOUDE - Geboren: Roel Jo hannes Nicolaas de..Jong; Hendrika Cornelia Gerarda Maria van Marwijk; Ronaldus Martinus Nicolaas van Steijn; Maarten Bastiaan Kooien; Jan Pieter de Goede. ZOETERWOUDE, - Gehuwd: B.G.J. Berk en T.A.M. van Schie; J.C.W. van Leeuwen en S.M.M. van Veen; J.-J. Flores Cote en M.J.T. de Groot; R.J.P. van den Kerkhof en M.A.G. Paauw; W.C.M. den Eisen en M.J. van Hame- ZOETERWOUDE - Overleden: A.F.T. van Zanten geb. Hubner (1886); W.L. van der Krogt (1899); M. Ammerlaan geb. Ovêrdevest (1892); C.T. van der Geest geb. Broxterman (1909). LEIDEN Een onbestuurd rond een vluchtheuvel op de Lam- menschansweg rijdende auto trof de politie vannacht aan ter hoogte van de Zeemanlaan. De auto bleek aan de rechterzijde zodanige schade te hebben opge lopen dat het stuur van de wagen vast stond en de auto in krin getjes bleef rijden. De politie vermoed dat de auto al rijdende door de bestuurder plotseling moest worden verla ten. De eigenaar van de wagen is inmiddels wel bekend, maar kon nog niet worden verhoord. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 301 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Bij automatische overschri|vlng incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Maandabonnement 20,59 (Autom betaling) Losse nummers 0,85 Directie G Koopman Adj dir N Quakernaat Hoofdredacteur: Drs J W E. Metselaar Adj Hoofdredacteur: 61,25 Commentar R D Paauy W F J irlz e -i Bruss Rubriekchefs J. Kroon (stad) B. W T. Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) H v I Post (plv) ientsgelden op giro R. D. Paauw 3203571t Holding BV te Haarlem Jaarabonnement 233.50 Per oost f 322 90 Alg. r I. F J P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941, tst 219 Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cair<

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2