c Nederland helpt in de strijd tegen katteklei 0NR0ERE UUOJONRC Vietnam stimuleert landbouw met kapitalistische prikkels V >- ONROERENDGOED onroerendgoed onroerendgoed ONROERENDGOED Varia ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1983 door Ruud Kreutzer CAN THO - Te midden van de economische malaise in Vietnam is er ten minste één licht puntje. Dat is de rijst- produktie. Vorig jaar werd 16,3 miljoen ton rijst-equivalenten bin nengehaald, een abso luut record. Ook dit jaar wordt een goede oogst verwacht, en al les wijst erop dat Viet nam binnen enkele ja ren in zijn eigen be hoefte zal kunnen voor zien. De communistische partij heeft de landbouw tot hoogste prioriteit gebombardeerd, maar het zijn geen standaard socialistische leuzen die ten grondslag liggen aan de op merkelijke groei. De weergo den waren Vietnam de laatste jaren gunstig gestemd, maar belangrijker is het nieuwe 'khoan'-systeem. Onder dat systeem krijgt de boer die harder werkt meer inkomen. Een van de grondleggers van het khoan- of contract-sys teem is Vo Tong Xuan, een populaire landbouwdeskun dige, die het idee een paar jaar geleden lanceerde tij dens zijn veertiendaagse voorlichtingsporgramma op de televisie. Hij is tevens vi- ce-rector van de universiteit van Can Tho, waar ik hem echter misloop. Met veel moeite wordt een ontmoeting in Ho Chi Minhstad gearran geerd, waar professor Xuan net een congres bijwoont. Nuchterheid Hoewel Vo Tong Xuan begrip heeft voor collega-intellec tuelen die het land ontvlucht ten, heeft hij zelf gekozen voor een dienstbaar leven. De in Japan en de Filippijnen opgeleide agronoom heeft een heilig geloof in de moge lijkheden van de Vietnamese landbouw, maar bezit tevens een dosis bovenpolitieke nuchterheid die ik in Viet nam niet eerder tegenkwam. Buitenlanders die met pro fessor Xuan samenwerken, zijn unaniem in hun lof voor zijn inzet en integriteit. Xuan is geen lid van de com munistische partij, maar heeft wel nauw contact met een aantal van Vietnams top leiders, bij wie hij het nieuwe systeem heeft bepleit. Na maandenlange discussies binnen de partij, waarbij de orthodoxe vleugel zich aan vankelijk fel verzette, werd eind 1980 besloten tot aan vaarding van de nieuwe poli tiek, die in vergelijking met andere socialistische landen erg liberaal te noemen is. Wat was de directe aanleiding voor deze ommezwaai? Mis schien het feit dat Vietnam met de rug tegen de muur stond door de deplorabele voedselsituatie. Het was in elk geval een keuze voor het voorop stellen van de econo mische groei, boven ideologi sche zuiverheid. Als ik dat opper, omzeilt Xuan de politieke klippen behen dig. „Je moet natuurlijk reke ning houden met economi sche motieven, maar het moet ook passen binnen een bepaald ideologisch kader. De interpretatie daarvan is natuurlijk erg belangrijk. Ik zelf ben in ieder geval tegen een interpretatie die indruist tegen economische effectivi teit". Een omslachtige ma nier om te zeggen dat het marxisme voldoende soepel is om er kapitalistische me thoden mee te verdedigen. Eigen belang Want dat is het khoan-systeem. Het doet immers een beroep op het eigenbelang van de boer. Professor Xuan spreekt daarbij van een „realistischer beeld van de mens", dat hij illustreert aan de hand van een beschrijving van de vroe gere aanpak: „Je kreeg pun ten per groep, en had geen persoonlijk belang bij harder werken. Als je langs de col lectieve akkers liep en je zag onkruid, dacht je: wat zal ik me uitsloven, ik schiet er toch niets mee op. Want als het moment van het verdelen van de werkpunten, en dus het inkomen, was aangebro ken, kwam de groep al gauw tot de slotsom dat iedereen evenveel had verdiend, om dat je niet graag in het open baar ruzie gaat maken. En omdat iedereen toch even veel kreeg, ontbrak de prik kel om harder te werken". Onder het contractsysteem is dat allemaal anders: een boer krijgt een bepaald stuk grond toegewezen, afhankelijk van het aantal gezinsleden, en er wordt een redelijke afspraak gemaakt over de verwachte opbrengst van dat stuk land (het contract). Sinds enkele maanden is daarbij een nieuw element ingevoerd, na melijk de kwaliteit van de grond, die bepalend is voor de hoogte van het contract Alles dat de boer boven het contract produceert, kan hij naar eigen believen besteden, Professor Vo Tong Xuan, pleitbezorger van het contractsysteem. bijvoorbeeld verkopén op de vrije markt tegen veel hogere prijzen dan de staat betaalt. Van het contract-deel betaalt de boer belasting (ongeveer drie procent), gemeenschap pelijke voorzieningen (acht procent), en het door de staat geleverde zaaigoed, de kunst mest en bestrijdingsmidde len. Wat er dan nog over is volgens het contract, kan de staat opkopen tegen lage prij zen. De overheid betaalt on geveer 2,5 dong per kilo on gepelde rijst, overigens om het nog goedkoper (voor 0,5 dong) te verkopen in de staatswinkels, waar over- heidswerkers met hun rant soenbonnen terecht kunnen. Op de vrije markt gaat de rijst voor rond de 10 dong van de hand. Praktijk Een praktijkvoorbeeld kom ik tegen op een nieuw opgerich te boerderij in het Hoe Mon district, dertig kilometer bui ten Ho CHi Minhstad. Daar wordt suikerriet verbouwd. Omdat de grond er erg slecht is, is een contract afgespro ken van 15 ton per ha. Dat is gelijk aan 19.000 dong, en vol doende om alle produktie- kosten en investeringen te dekken. Volgens de leiding van deze Nieuwe Economi sche Zone is een produktie van 25 ton per hectare heel wel haalbaar op deze (zure) grond. In dat geval zou de producent een riant inkomen genieten, naar Vietnamese maatstaven gemeten natuur lijk. Het khoan-systeem veronder stelt een lichte vorm van col lectivisatie. De intensieve be werking (wieden, uitplanten) gebeurt individueel, maar er worden wel collectieve af spraken gemaakt. Professor Xuan legt uit dat dit vooral belangrijk is voor de bestrij ding van insecten, omdat die bij een gelijktijdige aanplant en oogst minder kans hebben hun vraatzucht bot te vieren. Ook voor irrigatiewerk is een gezamenlijke aanpak vereist. In Zuid-Vietnam was in de len te van dit jaar ongeveer 22 procent van het land volgens deze lijnen gecollectiviseerd, tegen slechts 8 procent vorig jaar. Eind dit jaar verwacht Xuan dat ongeveer een derde van alle boeren zich bij col lectieven heeft aangesloten. Dat gebeurt nu op vrijwillige basis, na slechte ervaringen in de jaren vlak na de bevrij ding in 1976 met een dwang matige aanpak, die op een fiasco uitliep. In het noorden van Vietnam is de beleidswijziging zo moge lijk nog dramatischer. De be staande „hogere" vormen van collectieven zullen daar op 'een lager pitje moeten gaan draaien, en ook op ma teriële prikkels, zeg maar stukloon, moeten overscha kelen. Dat is voor de overwe gend behoudzuchtige com munisten in Vietnam niet minder dan een kleine revo lutie. HOA ANH (GPD) - De veran dering in landschap is dra matisch, hoe verder we van de provinciehoofdstad Can Tho weg rijden. Het land wordt al maar schraler en troostelozer. De bodem be staat hier uit katteklei, sterk verzuurde grond. Midden in de kale vlakte, waar nauwe lijks iets wil groeien, is de proefpolder Hoa Anh aange legd, een gezamenlijk project van de landbouwhogeschool in Wageningen en Can Tho. Er zijn twee auto's nodig om het hele gezelschap naar Hoa Anh te vervoeren, veertig kilometer in zuidwestelijke richting. Een zwa re delegatie is opgetrommeld om de verslaggever uit Nederland rond te leiden. Een beter bewijs voor de Vietnamese waardering voor de proefpolder is nauwe lijks denkbaar. t Dit soort houten huisjes staat te wachten op de bewoners van de Nhi Xuan economische zone. <Foto GPD) Aangekomen bij het project is nog betrekkelijk weinig te zien. Het enige bouwsel is een eenvoudi ge, lange houten keet, met wat klaslokalen. Die kijkt uit over een uitgestrekt schaakbord van kleine proefakkertjes, door dijk jes en irrigatiekanalen van elkaar gescheiden. Met de precisie van een laboratorium zal hier de uit werking van de toediening van mest, de waterhoogte en ver schillende gewassen worden ge meten. Ir. Tiny van Mensvoort van de landbouwhogeshool in Wagenin gen heeft de wetenschappelijke kant van het project voor zijn re kening genomen. Elk jaar is hij enkele maanden op lokatie om de Vietnamezen te helpen. Hij heeft ook het laboratorium opge zet, waar met Nederlandse appa ratuur bodemmonsters worden geanalyseerd. Alles even eenvou dig maar doeltreffend. Waarom is dit onderzoek zo be langrijk voor Vietnam? Tiny van Mensvoort: „Er zijn in de Me kong-delta anderhalf tot twee miljoen hectare land aangetast door de verzuring. Op die grond groeit hoogstens droog gras en met heel veel moeite wat rijst. Ons onderzoek, dat trouwens grotendeels door Vietnamezen zelf wordt uitgevoerd, is bedoeld om te kijken onder welke om standigheden er toch nog iets kan groeien, en om verdere ver zuring tegen te gaan". Van Mens voort moet zijn Vietnamese col lega's overigens steeds waar schuwen voor te hoge verwach tingen over wat er op katteklei kan worden verbouwd. Na de bevrijding heeft de Vietna mese regering besloten tot een snelle ontginning van de zure gronden. Zo werden er de Nieu we Economische Zones opgezet, waar „overtollige" mensen uit Saigon heen werden gestuurd. Dat is op een groot fiasco uitgelo pen. De nieuwe boeren werden onvoorbereid de rimboe inge stuurd met schaarse hulpmidde len en zonder deskundige hulp. Bovendien vroegen de autoritei ten zich niet af wat de reden was voor het braak liggen van deze grond, namelijk de verzuring. In het Hoe Mon-district ligt de Ngi Xuan-boerderij, die als model dient voor een nieuwe aanpak. Dertig kilometer ten Noordwes ten van Ho Chi Minhstad probe ren Ta Minh Quoc en zijn mede boeren de zure grond te trotse ren. „We hebben geleerd var dere fouten", zegt Quoc, leider van Ngi Xuan en voormalig be woner van andere Nieuwe Eco nomische Zones. „Voordat de nieuwe mensen zich hier vestig den, hebben we huizen gebouwd en andere voorzieningen. Dat is gedaan door stootbrigades van de Jeugdliga". Het eerste half jaar is het verblijf kosteloos en krijgen de mensen te eten van de staat. Voor de aankomst van de boeren in juni 1981 naar Ngi Xuan kwa men, in totaal 250 gezinnen, was al uitgezocht dat rietsuiker het meest geschikt is om hier te ver bouwen. De cijfers die Ta Minh Quoc geeft over de produktie en de inkomens van de boeren (14.000 dong per maand voor een gezin) zijn nog gebaseerd op wei nig gegevens, die niet helemaal met elkaar kloppen. In elk geval verschilt de opzet van deze boer derij hemelsbreed met de vroe gere Nieuwe Economische Zo nes. De mensen die hier wonen, zijn voor een groot deel soldaten van het leger van de voormalige president Thieu, en velen heb ben eerder in andere economi sche zones gewerkt. Proefpolder De proefpolder Hoa Anh wordt met Nederlandse ontwikkelings hulp gefinancierd. Voor de eer ste drie jaar is een startbedrag van 950.000 gulden gegeven, die zonder twijfel goed zijn besteed. Deze zomer moet minister Schoo van ontwikkelingssamenwer king beslissen over voortzetting ervan. De technische evaluatie heeft tot positieve rapporten ge leid, dus aangenomen mag wor den dat de hulpstroom naar Hoa Anh niet zal worden gekapt. Ze ker niet door een liberale minis ter die minder nadruk legt op de hulp van regering tot regering, en meer kijkt naar het lokale nut van projecten. Na de Vietnamese inval in Cam bodja heeft Nederland besloten zijn hulp aan Vietnam af te bou wen. In 1981 werden nog nieuwe toezeggingen gedaan om de breuk niet al te abrupt te maken. Maar het is niet de bedoeling dat nu nog aan nieuwe projecten zal worden meegedaan. De komen- de tijd zal dat nog nauwelijks merkbaar zijn, omdat de ontwik- kelingsmolens in Vietnam zo langzaam draaien, dat toegezeg de hulp pas jaren later werkelijk wordt gebruikt. Bezwaren tegen hulp aan Vietnam zijn vooral van politieke aard. Mag je een land steunen dat veel geld uitgeeft om een gigangtisch leger op de been te houden en zijn buurlanden te bezetten? Ook kunnen vraagtekens worden ge zet bij het feit dat Vietnam medi ci uitzendt naar het buitenland (bijvoorbeeld Algerije en Ango la) als afbetaling voor geleverde diensten, terwijl in het land zelf een schrijnend tekort is aan art sen. Moet Nederland dan tegelij kertijd medische hulp verstrek ken? ONROERENDGOED onroerendgoed Het laatste halfjaar werden door onze makelaardij ±140 objec ten verkocht. Was uw woning daar ook bij, dan feliciteren wij u. Overweegt u ook uw woning, flat of villa te verkopen neem dan geheel vrijblijvend contact met ons op. Onze service is groot Z.g.o.h. grote modern 5-kmr. hoekherenhuis met c.v voor-, zij- en brede zonnige achtertuin met grote stenen schuur. Grote L-vormige woonkamer met apart zitgedeelte v.z v. tunnelo penhaard. De grote open woon-eetkeuken heeft een gro te aanrecht v.z.v. dubbele RVS spoelbakken. 1e Etage: 3 rui me sl.kmrs. waarvan 1 met bal kon. Fraaie badkamer met lig bad, aparte douche, toilet en wastafel 2e Etage: 1 grote slaapkamer 6x4 m met groot dakterras 6x1.7 m. Bijz.: parter re geheel v.z.v. leistenen vloer Breedte der woning 6.4 m. Vraagprijs: f 175.000,- k.k. Spreeuwenplaats 17 Zeer rustig gelegen op plm 50 m afstand van kinderboerderij, z.g.o.h. 4-kmr semi-bungalow met c.v., zonnige tuin, inpandi ge open garage voor 2 auto's. Voldoende parkeerruimte. Vraagprijs: 218.000,- k.k. Leiden, Spoorbtoem 7 In rustige wijk gelegen heren huis met royale tuin op Zuiden en aanlegsteigertje voor boot. carport en ruime berging, c.v - gas. Bouwjaar 1976. Ind en tree met plavuizenvloer, aparte berging, toilet met fontein. Royale woonkamer met fraaie openhaardpartij en open Bul- thaup inbouwkeuken. 1e Et.: 3 sl kmrs 3 6x4 5'3 5 m, 4x3 2/3 m en 4x3 m. Badkamer met lig bad, 2e toilet en wastafel 2e Et.: grote zolderetage met mo gelijkheid tot maken van 2 ka mers c.q. studeerruimte. Vraagprijs: 235.000,- k.k. Leiden, Hoge Morsweg 114 Vrijstaande ex-tuinderswoning met grote tuin aan de Rijn op totaal plm. 415 m2 grond Gro te moderne apart staande ga rage c.q. werkruimte en ber ging 7x5x4 m. Vraagprijs: 250.000,- k.k. Hazerswoude-Rijndijk, Busken Huetstraat 35 Zeer rustig gelegen aan plein tje. Bijzonder goed onderhou den 6-kmr. herenhuis met c.v., voor- en achtertuin 10x6 m. Prachtige woonkamer met openhaard plm. 9x6 m, incl. keuken met RVS-aanrecht v.z.v. 2 spoelbakken. De gehe le parterre is v.z.v. een mooi af gewerkte glanzende plavuizen- vloer. Ie Etage: 4 sl.kmrs. dou chekamer 2x1.8 m met wasta fel en 2e toilet. Via vaste trap naar 2e etage: overloop met grote mooie zolderkamer 8x4.5 m. Bijzonderheden: goed ver zorgd en degelijk gebouwd woonhuis Vraagprijs: 155.000,- k.k. Hazerswoude-dorp nabij Dorpstraat Nog te bouwen 25 ruime he renhuizen met een bijzonder achtertuin grenzend aan water tje. Volledig ingerichte ruime badkmr. 3.27x1.84, v.z.v. lig bad. toilet en wastafel. Bijz al le kozijnen en ramen hardhout v z v dubbele beglazing, dak extra geïsoleerd wanden, gangen, trappen, hallen en woonkamer afgewerkt met graslinnen, traditionele bouw, binnenwanden gipsplaten, in zageplan ten kantore. Koopsommen vanaf 156.000,- v.o.n. Optie mogelijk. Woubrugge, Van Woudeweg 12 Perlect onderhouden hoekwo ning met garage en prachtig aangelgde tuin. (Z). Entree, hall met eikehouten vloer. Woonkamer 8x3.6 m. en ge metselde schouwt Keuken 3.2- x2.3 m. Via hardhouten trap naar 1e etage met 3 slaapka mers resp. 3.6x3.6 er. 2.3x3.6. badkamer met douche en 2e toilet. 2e etage: overloop met berging en cv-ruimte Grote 4e slaapkamer met dakkapel en veel bergruimte. Bijz.: garage voorschot nota 108,- le ramen van hardhout Vraagprijs: 159.000,- k.k. In staat van nieuw verkerend modem woonhuis met cv. voor- en achtertuin en achterom Grote moderne L-vormige woonkamer met nieuwe open inbouwkeuken vzv steenbak- plavuizenvloer met daarop wol len vloerbedekking. Aparte hall met toilet en trap naar 1 e eta ge: 1 zeer grote L-vormige slaapkamer en 1 slaapkamer vzv wastafel. Grote badkamer, 2e et.: overloop met badgey- ser. 1 kamer, bijz.: incl. afzuig kap, koelkast, vriezer en gas fornuis (nieuw). Vraagprijs 170.000,- k.k. Zeemantaan 2a. In Prof.wijk gelegen moderne bovenwoning. Ind. gang met toilet, ruime L-vormige kamer 9x5,5 en ged. 3,6 m. met bal- mers. Douchekamer met apart 2e toilet. 3e etage: ruime vlie- ring (stahoogte). Bijz. bouw jaar 1938. elektra vernieuwd Vraagprijs slechts 107.000,- k.k. Leiderdorp, boven Winkelhof Enkele prachtige ruime 2-kmr. flats met grote badkmr. v.z.v. ligb. Geen erfpacht. Magnifiek uitzicht. Groot balkon. 100% hyp. mogelijk, netto hyp. maandlast 550,- Lelden, De Wetstraat 1 Prachtige hoekwoning met c.v., diepe achtertuin en grote schuur. Ind.: grote w 10x4.5 en ged. 3.3 m, moderne keuken 3.5x2 m met bijkeuken, 4 sl.kamers, badkamer met douche, toilet en wastafel. Bijz schuur 10x1.60 m, tuin Leiden, Hoge Rijndijk 274 Ruim vooroorlogs sfeervol 4 kmer woonhuis met voor- en achtertuin, hetwelk kort gele den grotendeels werd gereno veerd. Elektra- en gasleidingen vernieuwd. Mooie oude pla fonds. Vraagprijs: 135.000,- k.k. Vrije vestiging Hazerswoude-Rijndijk, Choplnlaan 9 Prachtig 5-kamer hoekheren huis, gelegen aan rustig plein tje met c.v., ruime zolder, voor- en zonnige achtertuin met ste nen schuur en achterom. Bj. 1977. Ind hal. toilet met fon tein, grote L-vormige woonka mer. 10x5 m. met ruime kast en luxe eikehouten open keuken 2.75 m. 1e et 4 slaapkmrs. 4.5x2.15 m., 5x3/2 m. met bal kon, 4x2 m. en 3 2.3 m.. div kamers met schuin aflopend plafond. Prachtige ruime baha- mabeige badk 2.3x2.1 m. v.z.v. kunststof ligbad, toilet, dubb. wastafels. 2e et., grote Lelden, Sleboldstraat 44 3-Kamer woonhuis met leuke zonnige achtertuin W 11x4.5 m, schuur. Parterre: gang, 2.50 m, met gestuct. plafond. Keuken 3x2 m, 1e etage: 1 slaapkamer 3 75x4.5 m, grote zolder c.q. slaapkamer. Bijz dak en goten goed, voorzijde ondergevel vernieuwd. Vraagprijs: 87.000,- k.k. Tomatenstraat 12 Voor alleenstaande of klein gezin: Prachtig 2/3-kamer hoekapp met leuke tuin, stenen schuur en achterom. Ind.: entree, gang 6x1 m met toilet en douche ruimte. Royale woonkamer 10- x3.6 m, afgewerkt met balken- plafond. Ruime keuken 3x2.2 n met RVS-aanrecht, 1 slaap- Lelden, Smldssteeg 15 (Zijstraat Morsstraat) Bijzonder leuk en goed ver bouwde 3-kmr. stadswoning nabij centrum met plaats en groot zonnig balkon. Ind: woonkamer 7.3x3.3 m, met parketvloer en openslaande deuren naar leuke plaats op ZO. Moderne semi-open 1 geling. 1e Etage: 2 bijzonder mooie slaapkamers. Bijz.dak geïsoleerd met glaswol. elektra vernieuwd, nieuw dak boven keuken met groot zonnig bal kon. toekomstige tuinvoorziei- 9Vraagprljs: 95.000,- k.k. Lelden, De Genestetstraat 35 Goed onderhouden en totaal gerenoveerd 4-kmr woonhuis met c v., klein tuintje c.q. plaats op ZW en groot zonnig bete geld balkon 4x2.20m. Indeling: grote woonkamer 9x4.3m/ 3.1 Om. met parketvloer, zorg vuldig afgewerkte openhaard partij. houten plafonds v.z.v spotjes. Moderne nieuw aan gebouwde keuken, vzv r.v.s.- aanrecht, kurkplafond. Nieuw douche annex toilet. 1e etage: overloop met 3 slaapkamers. 2e etage: hoge zolder, be vloerd, thans in gebruik als bergzolder Bijz.: goed ver bouwde woning, parterre alle ramen van hardhout. Vraagprijs: 97.500,- k.k. Leiden, Vestestraat 9 Zeer g royale fijne woonkamer met open spiltrap naar de 1e etage. 1e Et.: 2 ruime slaapkamers, douche met toilet, 2e et.: vlie- 9Vraagprijs: 79.500,- k.k. Leiden, Schelpenkade t/o 62. I.st.v.nw. verkerende 3-kmr. woonark, "Por-Ultimo", ge bouwd op een olietanker waar van plaatstaal 8 mm. dik. Tuin tje 16x3 m. Ind.: hal, douche met toilet, grote woonkamer met semi-open keuken, 2 slaapkamers. Berging. 100% geïsoleerd. Vraagprijs: 59.500,- k.k. Lelden, Pr. Hendrikstraat 24 Dubbel woonhuis. Dubbel 5- kmr. woonhuis met plaats en groot balkon, hetgeen groten deels intern mooi gerestau reerd is, 3 toiletten, 2 keukeps en c.v. Bijz.: koper dient huur woning achter te laten. De bo- venwoning is v.z.v. nieuwe ra- Vraagprijs: 82.500,- k.k. Leiden, Lage Rijndijk 69 Woonhuis 2 onder 1 kap met plaats hetwelk opgeknapt dient te worden. Leuke gevel. Ind. parterre: gang. Voor- en ach terkamer 4x2.5- m. Oude keu ken 4x2.5 m. Plaats met toilet. 1e Etage: 2 slaapkamers: 4x4 m en 4x2.5 m. Bijz.: woonhuis in leuke winkelstraat. Voor ver bouwing kan men in aanmer king komen voor verbouwings- Service-flat "Cronestein" nr. 126 nabij rotonde Lammenschansplein. Normaliter kost een verzor gingshuis 2500,- of meer per maand. Indien u zich kunt inko pen in een mooie 2-kmr flat met balkon in Cronestein voor 35.000,- k.k. dan bedraagt uw maandlast slechts 1015,- voor 1 persoon en 1193,- voor 2 personen. Na onze taxa tie kan eventueel ook uw eigen woning ingeruild worden. Vr.pr. 35.000,- k.k. Event, te huur 600,- p.m. excl. Vraag naar onze fotodokumentatie. Hk Haarlemmerstr./Havenplein 2, Leiden. Tel. 071-212141 b.g.g. 120787 - 892435 Aankoop-Verkoop-Taxatie-Beheer-Hypotheken-Verzekeringen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 20