EIDSCH iÉH DAGBLAD Veel doden door bomontploffingen Rietkerk schept toch klaarheid over ABP In twee Libanese steden Staking hartoperaties dreigt in Klokkenberg McFarlane vandaag naar Syrië SNEEUWPOP TUSSEN ZOMERBLOEMEN Schoo: hulp mag geen steun aan regime zijn 'Bewijs' militaire lading Russisch schip getoond EAG 6 AUGUSTUS 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37157 Directeur: G. Koopman Postbus 54 Hoofdredacteur:drs. J. W. E. Metselaar 2300 ABLeiden Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voortel.nrs. zie colofon Al is de misdaad nog zo uitgekiend, slechts één enkel haartje of textielvezeltje kan justitie tot andere gedachten brengen. Het Gerechtelijk Natuurkundig Laboratorium in Rijswijk - tot voor kort een voor buitenstaanders gesloten instituut - zet de deur op een kier. PAGINA 13 Zuster, wat schaft de pot vandaag?. De drie dagelijkse maaltijden - voor de meesten van ons een vanzelfsprekendheid - zijn voor bedlegerigen vaak hoogtepunten waarnaar reikhalzend wordt uitgezien. Vandaar dat de ziekenhuiskok zich uitslooft als ware hij een echte horecaman. PAGINA 14 Alles de lucht in BEIROET (GPD/Reuter/UPI) - Ten minste twintig doden en zeker vijftig gewonden vielen gisteren te betreuren bij twee zware bomexplosies in de Libanese hoofdstad Beiroet en in de noordelijke havenstad Tripoli. In Tripoli vonden ten minste negentien mensen de dood en raakten zeker veertig anderen gewond. De bom, die was verstopt in een personenauto, ging af juist op het moment dat de grote Shaarani-moskee uitging. De moskee was afgeladen met mensen voor het traditionele gebed op de vrijdagmiddag, de heilige dag van de moslims. De bomexplosie in Beiroet gebeur de gisteravond in een vijf verdie pingen hoog flatgebouw in het christelijk deel van de hoofdstad. Daarbij werd een meisje gedood en raakten zes andere personen gewond; vele anderen wisten on geschonden onder het puin van daan te komen. De klap, die in het grootste deel van de stad kon worden gehoord, veroorzaakte een enorme brand. In de omge ving werden geweerschoten ge hoord, maar het was niet duide lijk wie er schoten. Aanvankelijk dacht men da er veel meer doden waren te betreuren. Enorme krater In Tripoli was de ravage nog gro ter. De bom veroorzaakte een enorme krater, auto's werden verwoest en huizen zakten in. Zelfs op een kilometer afstand sprongen ruiten. Tussen deze ra vage lagen de tientallen slachtof fers. Het voorste gedeelte van de moskee stortte ook in. Gister avond zocht men nog naar slachtoffers die onder het puin waren bedolven. Volgens de po litie in Tripoli zijn vele van de ge wonden er zo ernstig aan toe dat het uiteindelijke aantal doden nog veel hoger zal zijn dan nu al het geval is. Terwijl ambulances de slachtoffers wegvoerden naar de verschillen de ziekenhuizen van Tripoli - na Beiroet de grootste stad in Liba non - braken er al nieuwe ge vechten uit tussen de locale pro- en anti-Syrische milities. Nieuwe gevechten Al jaren heerst er een anarchisti sche situatie in Tripoli waarbij milities van de overwegend soe- nitische moslimbevolking zich verzetten tegen de militie van de pro-Syrische alavitische minder heid. Een week geleden trokken de Syri sche militairen, die de stad slechts in naam onder controle hebben, zich terug uit het cen trum van de stad naar de heuvels in de omgeving. Deze onver wachte Syrische terugtrekking leidde al tot nieuwe gevechten tussen de milities en vele waar nemers hadden een escalatie van het conflict verwacht. Voor ver geldingsacties wordt thans ge vreesd. Tripoli, waarbij tenminste negentien (foto AP) Droog weer De Bilt verwacht voor morgen (en het begin van de volgende week): droog en zonnige perioden. Minimumtem peratuur ongeveer 13 graden, mid- dagtemperatur rond 23 graden. Overwegend matige noordoosten- De laatste dagen is het weer wat tegen gevallen door de voortdurende aan voer van wolkenvelden van de Noord zee. Af en toe viel er regen. Voor mor gen en de dagen daarna ziet er echter beter uit Er wordt dan uit het noor den drogere lucht aangevoerd. Welis waar zijn we nog niet van alle wol kenvelden af restanten van een bo tsen Duitsland in betekenis afnemen de storing - maar de zon zal zich meer en meer laten zien. Regen wordt niet meer verwacht. 7 augustus 1983 Zon op 6.09 uur, onder 21.20 uur. Maan op 3.46 uur, onder 21.00 uur. Hoogwater in Katwijk om 2.24 en 15.05 uur, laagwater om 10.33 en 23.07 uur. 8 augustus, 1983 Zon op 6.11 uur, onder 21.19 uur. Maan op 5.06 uur, onder 21.40 uur. Hoogwater in Katwijk om 3.22 en 15.53 uur, laagwater om 11.42 uur. DEN HAAG (GPD) - Met staatsse cretaris Van der Reijden (volks gezondheid) zal op korte termijn moeten worden overlegd om te proberen de hartoperaties in het Bredase centrum „De Klokken berg" voort te zetten. Stopzetting dreigt eind september, omdat dan het benodigde geld op is. Als de bewindsman geen extra geld geeft, moeten de operaties tot 1984 worden stilgelegd. In de loop van september zal het aantal van 900 operaties zijn be reikt; dat is het maximum waar voor men in Breda toestemming heeft gekregen voor 1983. Van der Reijden zou het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheidszorg toestemming moeten geven meer geld ter beschikking t£ stel len. Bij het COTG ligt al sinds april een aanvraag van De Klok kenberg om 1200 operaties per jaar te mogen uitvoeren. Dan zou het al het grootste hartchi- rugisch centrum van ons land zijn (dat is nu het St.Antoniuszie- kenhuis in Utrecht waar ruim 1000 operaties worden verricht). BREDA (ANP) Doordat haar naam fout was ingebracht in het computer-opsporingsre gister, heeft de Westduitse po litie op 27 juli een van moord verdachte 34-jarige Neder landse vrouw laten lopen. Bij de paspoortcontrole kwam als gevolg van die fout niet naar voren dat zij werd ge zocht. Haar metgezel, een 47- jarige Belg, werd wel aange houden en heeft inmiddels be kend samen met de vrouw op 30 juni in het Belgische Bor- gerhout de 44-jarige Guustaaf Weijmeersch om het leven te Computerfout: verdachte van doodslag vrij hebben gebracht. Dit heeft de rijkspolitie in Breda gisteren meegedeeld. Het tweetal heeft het stoffelijk overschot van de man in diens eigen auto naar het Noordbra bantse Putte gebracht en daar in een sloot gelegd. Weij meersch was door verstikking om het leven gekomen. Zijn stoffelijk overschot werd op 6 juli ontdekt. Volgens de rijkspolitie heeft het tweetal vóór de aanhouding van de man wekenlang door België en West-Duitsland ge zworven. De aanhouding ge beurde uiteindelijk aan de grensovergang Wasserbillig- bruck tussen Duitsland en Lu xemburg. De Belgische autoriteiten heb ben inmiddels aan West- Duitsland om uitlevering van de man gevraagd. De vrouw is nog spoorloos. BEIROET (AP) - De Amerikaanse speciale afgezant voor het Mid den-Oosten Robert McFarlane heeft gisteren besprekingen ge voerd met de Libanese premier Wazzan en aangekondigd dat hij vandaag naar Syrië zou reizen om daar te onderhandelen over terugtrekking van de troepen uit Libanon. De Syrische staatsmedia kwamen gisteren met nieuwe kritiek op de rol van McFarlane in het Mid den-Oosten. McFarlane werd "de Amerikaanse hoge commissaris in Beiroet" genoemd, belast met de taak om het hele Midden-Oos ten onder Amerikaanse over heersing te brengen. McFarlands bezoek aan Syrië wordt als het belangrijkste on derdeel van zijn misie be schouwd omdat de Syrische pre sident Assad gezworen heeft dat zjjn leger in Libanon blijft totdat Israël zijn troepen onvoorwaar delijk terugtrekt. De Israëlische radio berichtte dat de Amerikaanse afgezant een ge faseerde terugtrekking van Is raëlische troepen heeft voorge steld. McFarlane verklaarde deze week in Israël te geloven dat terugtrek king van de Israëlische troepen uit de Libanese kustgebieden Syrië ertoe zou kunnen bewegen zijn troepen terug te trekken uit het noorden en oosten van Liba non. Volgens de Israëlische staatsradio deelden de Israëli sche leiders deze mening niet. Rechtse radiostations in Beiroet meldden inmiddels dat christe lijke en drusische milities elkaar weer met raketten beschieten in de bergen ten zuidoosten van de hoofdstad. De Libanese regering heeft 8000 man strijdkrachten in paraatheid gebracht om de veiligheid in de Chouf-bergen te waarborgen als het Israëlsche leger zich daar heeft teruggetrokken. Margarine wordt opnieuw duurder DEN HAAG (ANP) Margarine en halvarine worden respectievelijk 20 cent en 10 cent per kilo (fa brieksprijs) duurder. De Bond van Nederlandse Margarinefa brikanten heeft dit gisteren mee gedeeld. De prijsverhoging, waarin het mi nisterie van economische zaken heeft toegestemd, is volgens de bond een gevolg van de prijsstij gingen van grondstoffen op de wereldmarkt. De prijsverhoging gaat maandag in. Afhankelijk van voorraden in de winkels, werkt de verhoging met enige vertraging door in de consumen tenprijzen. RIJNSBURG - Een sneeuwpop tussen de zomerbloemen, dit niet alledaagse tafereeltje is te zien op één van de 12 praalwagens die vandaag door Rijtisburg, Oegstgeest, Leiden en Noordwijk rijden. In totaal zijn vanmid dag 40 wagens vertrokken. Behalve de praalwagens zijn er versierde personenwagens en een antieke stoom trekker te bewonderen. De mooiste praalwagen is overigens 'De Hippische Sport', een wagen gearrangeerd door Fred Zuidgeest en gesponsord door de VW uit Leiden. DEN HAAG (ANP) - Minister Riet kerk (binnenlandse zaken) is be reid de Tweede Kamer op korte termijn in te lichten over de re sultaten van het onderzoek door drs. H. Gruijters naar de gang van zaken bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Hij zal daarbij ook de ontwikkelin gen die nadien bij het ABP heb ben gespeeld, betrekken. De bewindsman heeft dit meege deeld in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Beckers (PPR), Brouwer (CPN), Kom brink (PvdA) en Willems (PSP). De kamerleden hadden aange drongen op spoedoverleg met de minister naar aanleiding van re cente berichten over onrechtma tigheden bij het ABP. Deze be treffen onder meer een poging die de zakenman W. Meijer zou hebben gedaan om de ABP-di- recteur mr.drs. A.J.M. Masson te chanteren. De voorzitter van de Raad van Toe zicht bij het ABP, W. Wieringa, zei gisteren dat hij overweegt het rapport van Gruijters alsnog openbaar te maken. Hij zou zich daarover dit weekeinde beraden en zijn definitieve beslissing maandag meedelen. Tot voor kort stond Wieringa, net als Riet kerk, op het standpunt dat het rapport van Gruijters geheim moest blijven om de privacy van de direct betrokkenen niet te schaden. Uit het antwoord van Rietkerk en zijn collega Ruding (financiën) op de kamervragen blijkt dat de directie van het ABP geen "deugdelijke" voorlichting heeft gegeven aan de beleggingsraad van het pensioenfonds, die be last is met de controle van ABP- beleggingen. Volgens de bewindslieden is de be leggingsraad onder meer "onvol ledig" voorgelicht over een scha devergoeding die is betaald aan "Van Z." (waarmee de tussenper soon makelaar drs. J. van Zadel- hoff wordt bedoeld) bij het niet doorgaan van de aankoop van het winkelcentrum Babylon in Den Haag. Het ABP heeft toen een schadevergoeding gekregen van een miljoen gulden en Van Zadelhoff een zelfde bedrag, zon der dat de beleggingsraad daar van wist. De bewindslieden geven verder toe dat voor de overneming van acht onroerend-goedprojecten van de Friesch Groningsche Hy potheekbank (waaronder het winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht, kantoorgebouwen en het winkelcentrum Sterrenburg in Dordrecht) Van Zadelhoff is ingeschakeld als taxateur, terwijl hij later de opdracht kreeg na mens het ABP de onderhande lingen te voeren met de Friesch Groningsche. Volgens de be windslieden is een dergelijke DEN HAAG (ANP) - Ontwikke lingssamenwerking mag geen ondersteuning betekenen voor regimes, die bevolkingsgroepen onderdrukken. Om dat te voorkomen heeft minis ter Schoo van ontwikkelingssa menwerking een aantal uit gangspunten geformuleerd waaraan humanitaire hulp aan landen met een repressief regime moet voldoen. Zij heeft dit de Tweede Kamer laten weten. Een van de uitgangspunten is, dat de hulp moet worden gericht op duidelijk omschreven en in nood verkerende bevolkingsgroepen. Verder moet de hulp rechtstreeks worden gegeven, zoveel moge lijk in de vorm van goederen die voorzien in de eerste levensbe hoeften. Volgens de minister moeten er al leen activiteiten worden gefinan cierd die zonder hulp van buiten af hoogstwaarschijnlijk niet zou den plaatsvinden. Waar mogelijk zal de hulp moeten worden ge leid via particuliere kanalen of internationale instellingen. Tenslotte moet volgens de minister een goede controle op de beste ding van de gelden en de manier waarop ze bij de bevolking te rechtkomen, mogelijk zijn. CENSUUR - Het militaire regime van Uruguay heeft een radiopro gramma verboden, journalisten gewaarschuwd en buitenlandse kranten in beslag genomen. Eer der deze week werd elke politie ke aktiviteit in het land verboden en werd zware censuur op de pers ingevoerd. Het regime van president generaal Alvarez heeft de afgelopen maanden felle kritiek te verdu ren gehad van de kant van politi- combinatie van functies niet on gebruikelijk in de onroerend- goedhandel Met de transactie was een bedrag gemoeid van in totaal 703,3 mil joen gulden. Van Zadelhoff kreeg voor zijn bemoeienissen één procent van die som, dus ze ven miljoen gulden. In een ano niem rapport, dat uit de ABP af komstig is, wordt dit bedrag uit zonderlijk genoemd, maar de be windslieden wijzen op de tarie ven van de NMB, die inmiddels tot 1,25 procent zijn opgetrok ken. Een woordvoerder van de ACOP, de grootste ambtenarencentrale! zei gisteren dat de beantwoor ding van de kamervragen weinig nieuwe gezichtspunten oplevert over de ABP-affaire. Zijn vak centrale wil meer weten over de achtergronden. De ACOP dreig de eerder met een kort geding als het rapport van Gruijters niet openbaar zou worden gemaakt. Restaurant Puck. Llsserdijk 96, Buitenkaag ONBEPERKT BARBECUEN in onze schitterende ged. overdekte barbecuetuin 25,- p.p. incl. 6 sa lades, 4 sauzen, stokbrood en ge potte aardappel. Speelgelegenheid voor de kinderen. In augustus iedere zaterdag en zondag vanaf 17.00 uur. Voor re serveringen tel. 02522-11263. Ook voor partijen. WASHINGTON (Reuter/DPA) Het Witte Huis heeft gisteren een docu ment van twee pagina's vrijgegeven waarvan werd gezegd dat het de laadbrief was van het Russische vrachtschip Aleksander Oeljanov. Hieruit zou blijken dat het schip militair materieel naar Nicaragua heeft vervoerd. Volgens de getoonde laadbrief bracht de Oeljanov twee MI-8t helikopters en onderdelen voor een AN-26 tweemotorig vliegtuig naar Nicaragua. De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, zei dat de helikop ters gebruikt konden worden bij gevechten en dat er 24 zwaarbewapen de soldaten mee konden worden getransporteerd. De AN-26 is een tur boprop-transportvliegtuig dat geschikt is voor burgerlijk en militair gebruik, zo zei hij. De laadbrief werd openbaar gemaakt om de Amerikaanse beschuldigin gen te bewijzen dat de linkse regering van Nicaragua wapens krijgt van de Sowjet-Unie. Hoe de regering aan het document kwam wilde Spea kes niet zeggen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1