c ABP scheurde kreukvrij pak aan het klatergoud Spanning rond bedrijfscijfers Economie Extra Pensioenfondsen en de miljarden Geldmarkten Beursweek ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1983 Extra HEERLEN - De verlokkingen van het grote geld? Pure egotripperij van hoofddirecteur dr. Jan Willem van der Dussen en diens rechterhand, beleggingsdirecteur mr. drs. A.J.M. Masson? Is het domweg onvoldoende deskundigheid op het gebied van de handel in commercieel onroerend goed, die leidde tot onverantwoorde aankopen en chantage? Zolang elk min of meer officieel rapport zorgvuldig bewaakt in de kluis van minister Rietkerk (binnenlandse zaken) blijft liggen, is het gissen naar de achtergronden en zoe ken naar de feiten. Want zeker is dat het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds zijn blazoen van misschien saai maar dan ook degelijk beheerder van de ambtelijk pensioengeld danig heeft geschonden. Zodanig zelfs, dat Rietkerk en zijn collega van financiën Ruding een nader onderzoek naar de bedrijfsvoering van het ABP noodzakelijk achten. De bijzondere aandacht gaat uit de beleggingspolitiek in onroerend goed, die de laatste jaren opmerkelijk van richting is veranderd: van (huur)woningen naar zakenpanden, kantoren en winkelcentra. Ook justi tie is inmiddels ingeschakeld, nu om de snelle, riskante transacties in die wereld van klatergoud steeds meer de mistige lucht hangt van chantage en steekpenningen. Juni 1982, Appingedam. Het ABP viert een feestje in een van zijn nieuwste aanwinsten: het geheel gemoderniseerde en tot hotel omgetoverde land goed Ekestein, ooit bezit de wat stijve Groninger landa del. De top van het grootste pensioenfonds van Nederland is speciaal overgekomen uit Heerlen om twee dagen lang op waarlijk Bourgondische wijze de heropening te vieren. Wat de meeste feestgangers echter ontging, was dat APB- directeur Van der Dussen uit gerekend tijdens dat goed be sprenkeld uitje naar Gronin gen in aanvaring kwam met re gionale politici over het 'nieu we' beleggingsbeleid. Op een rondreisje langs het an ders zo rustige Bedum kreeg Van der Dussen het aan de stok met de Groningse gede puteerde voor ruimtelijke or dening, Roel Vos (PvdA). Vos daagde de ABP-directeur recht voor zijn raap uit om bij beleg gingen in de woningbouw toch vooral de kleinschalige bouw projecten in dorpen niet te ver geten. Maar Van der Dussen wees het idee hautain van de hand. "Voor het ABP is het on mogelijk kleine complexen te bouwen; u zult een ander pen sioenfonds moeten zoeken", aldus de hoofddirecteur. Het was een kort maar krachtig voorschot, bleek later, op wat het ABP een klein jaar later be kend zou maken, namelijk dat het zich geheel uit de woning bouw zal terugtrekken. Als of ficieel argument daarvoor voert het pensioenfonds op, dat de nieuwe model-woon- ruimteverordening (overeen gekomen tussen rijk en ge meenten) een gemeente het recht toekent eigenmachtig te bepalen wie binnen haar gren zen mag wonen, ook al gaat het om huizen van een institutio neel belegger als bijvoorbeeld het ABP. Glamour en glitter De gewraakte verordening lijkt niet meer dan een mooi excuus voor het verwisselen van de rii- tjeswoningenmarkt voor de glamour en glitter van de za kenpanden. Niet dat dit ex cuus per se nodig was: beleg gen in onroerend goed is ner gens verboden en het ABP deed het dan ook al geruime tijd. Maar het ABP wordt, door de politiek nu eenmaal op so ciale verantwoordelijkheden gedrukt en tegen dat licht is de interesse voor kantoorpanden en dure winkelcentra wel erg opvallend toegenomen in de laatste paar jaar. Het jaarver slag van 1981, dat al vraagte kens plaats bij het "in de zelfde mate of dezelfde vorm beleg gen in goedkope premiehuur woningen", meldt een vervier voudiging van de commerciële transacties ten opzichte van 1980. Tot de aanwinsten horen: een kantorencomplex aan het Wee na in Rotterdam, Hoog Catha- rijne in Utrecht, winkelcentra in Gorkum, Rijswijk, Arnhem, Heerlen en Oegstgeest, wel licht Babyion bij het Haagse Centraal Station, het in aan bouw zijnde Wereldhandels centrum in Amsterdam en het genoemde landgoed Ekenstein bij Appingedam. Een vraag is natuurlijk of de tij den wel meezitten als het gaat om de verhuurbaarheid en ex ploitatie van opgemelde zaken- panden. Er is zeker twijfel over gebrek aan deskundigheid en over de controle door de (wel licht ook onvoldoende inge lichte?) Centrale Beleggings- raad. Grote vraagtekens ook bij het voortdurend zakendoen met dezelfde makelaar, drs. Cor van Zadelhoff. Volgens in formatie die aan Kamerleden is toegespeeld trad hij niet al leen optrad als taxateur, maar Babyion in Den Haag. Straks ook in ABP-handen? ook als onderhandelaar van het ABP. Bij de transactie met Hoog Catherijne zou hem dat de vorstelijke commissie van zeven miljoen gulden (een pro cent) hebben opgeleverd. Kat in de zak Factoren, die het ABP de kwade reuk van duistere zaken geven en die op zijn minst aanleiding geven voor de veronderstel ling, dat het ABP zich in een aantal gevallen zeker een kat in de zak moet hebben gekocht. Die indruk wordt zeer ver sterkt doordat in een aantal ge vallen het nieuwe bezit soms diezelfde dag voor miljoenen minder door de vorige eige naar was gekocht waarbij som mige namen te regelmatig weerkeren om van toeval te kunnen spreken. Het Weena- complex in Rotterdam bijvoor beeld ging op een dag twee maal over in andere handen, waarbij het ABP als laatste ko per vijf miljoen meer neertelde dan de eerste. Op kleinere schaal was er een soortgelijke transactie in Oegstgeest, waar het ABP in januari van dit jaar de nieuw ste vleugel van winkelcentrum Lange Voort voor 6 miljoen 695.000 gulden overnam van de handelaar in onroerend goed Meijer. Meijer had het diezelf de dag voor 120.000 gulden minder gekocht. Een sleutelfi guur, deze Meijer, die bij meer twijfelachtige aankopen van het ABP betrokken was. Voeg daarbij naar chantage riekende brief van deze in Londen ge vestigde zakenman, vooraf gaand aan deze transacties en gericht aan ABP-beleggingsdi- recteur Masson, en het is dui delijk dat er iets ernstig scheef zit bij het ABP. Frustraties In de schijnwerper staan vooral Masson en ABP-hoofddirec- teur Van der Dussen, die hem vorig jaar op de afdeling beleg gingen geparachuteerde. Zij regelen, zo heet het, hun zaak jes het liefst zelf, treden graag in de openbaarheid en hebben de post onkosten fors uitge breid voor feestjes zoals des tijds in Appingedam. Gekwali ficeerd personeel in de lagere echelons schijnt er stelselma tig niet meer aan te pas te ko men. Juist dat heeft tot zodani ge frustraties geleid, dat een aantal bezorgde ABP'ers be sloten Tweede Kamerleden in te lichten. Het leidde tot de 35 Kamervragen, waarmee Kom brink (pvdA), Beckers (PPR), Brouwer (CPN) en Willems (PSP) de zaak eind juni aan de oppervlakte brachten. door Egbert Zeilema en Wim Fortuyn Maar in hoeverre is de toezicht houdende overheid zelf iets te verwijten? Van der Dussen werd drie jaar geleden tenslot te, zonder ruggespraak met en tot ongenoegen van de vroege re directeur, door binnenland se zaken overgeplant van de dienst Rijksbegroting naar het ABP. De staat heeft een forse stem in de stichting ABP. Bo vendien is er controle via een wet, de Beleggingswet, die het ABP voorschriften geeft die verplichten tot een solide be leggingsbeleid. Dat is niet voor niets zo geregeld, want het gaat hier per slot van rekening wel om de toekomstige oudedags voorziening van meer dan een miljoen ambtenaren en trend volgers. De recente transacties in zaken- panden zijn evenwel meer dan door soliditeit ingegeven door speculatie, waarbij winst van de ene op de andere dag in ver lies kan verkeren. Is er dan geen controle op de beleg gingsactiviteiten van Neder lands grootste pensioenfonds? De Centrale Beleggingsraad immers, in het leven geroepen om de beleggingen te toetsen van onder meer de sociale fondsen, de gelden van de Rijksspostspaarbank en ook die van het ambtenarenpen- sioenfonds, hoort elke beleg gingsdaad van de directie vooraf goed te keuren. Maar er gaan natuurlijk nogal wat zaken over de tafel en dan beslaan de commerciële activi teiten van het ABP nog steeds, ondanks de grote aankopen van de laatste jaren, een slechts gering percentage van het belegd vermogen (in totaal 100 miljard). Het gaat hier, in de totaliteit van het fonds be zien, meer om een een neven activiteit op een terrein waar bij het vaak aankomt op snel beslissen. Vandaar, dat de constructie is bedacht dat niet altijd de vol tallige Beleggingsraad, maar een zogeheten kleine commis sie (drie leden) die taak over neemt. Dat werkt vlotter. Vol gens de vier de Kamerleden heeft de ABP-directie echter wel wat vaak van deze ont snappingsclausule gebruik ge maakt. Waarbij Kombrink op merkt, dat de kleine commis sie mogelijk ook niet altijd even adequaat door de ABP- eindtop is geïnformeerd. Doofpot Het maakt allemaal een ding dui delijk: het is hoog tijd voor meer officiële klaarheid nu steeds meer kwalijke dampen ontsnappen uit de beerput, die minister Rietkerk zo angstval lig gesloten tracht te houden. Dat laatste hoeft trouwens geen kwestie van doofpot-poli tiek te zijn. Daarvoor gaat het om te grote belangen. Belang rijke reden voor Rietkerks zwijgzaamheid is, dat er tot dusver niet meer dan een infor meel onderzoek is verricht door Lelystads burgemeester en lid van de Centrale Beleg gingsraad drs. H. Gruyters, de vroegere minister van volks huisvesting. En daarin worden nogal wat namen genoemd. Maar juist naarmate meer namen en beschuldigingen opdoemen in het geruchtencircuit, is die vertrouwelijkheid minder te verantwoorden. Op z'n minst al die pensioengerechtigden en premiebetalers hebben recht op opheldering. "We worden een beetje te groot voor Nederland", zei direk- teur Boertien van het pen sioenfonds PGGM, waar 400.000 mensen uit de ge zondheidszorg bij zijn aange sloten, onlangs als verklaring voor het feit dat hij wel 500 miljoen gulden wilde betalen om het beleggingsfonds We- reldhave over te nemen. We- reldhave bezit veel onroe rend goed in de Verenigde Staten en PGGM is net als de andere pensioenfondsen con stant op zoek naar nieuwe mogelijkheden om geld te be leggen. Vandaar dat men om de concurrentie op de Neder landse markt te ontlopen nu via Wereldhave aan de ande re kant van de oceaan wil kij ken. Op zoek Het PGGM moet jaarlijks ca. 3 miljard gulden opnieuw be leggen en er zijn meer dan honderd andere pensioen fondsen die eveneens op zoek zijn naar beleggingsmo gelijkheden. Al die pensioen fondsen krijgen steeds meer geld tot hun beschikking. Dat komt aan de ene kant omdat het aantal werklozen stijgt. Iedere werknemer die voortijdig stopt met werken heeft wel premies betaald, maar meestal nog niet zijn volledige pensioenrechten opgebouwd, die gebaseerd zijn op zijn laatst verdiende dat ze leent dit jaar 15 miljard gulden aan rente en bijna drie kwart van dit bedrag komt dus weer bij diezelfde institutionele beleggers te recht, die dat volgend jaar weer aan de overheid kunnen lenen. Dan weer rente ont vangen etc. Nu is het financieringstekort van de overheid en de rente die daarop moet worden be taald een heet politiek hangij zer. De regering zegt dat de rente op de schulden steeds toeneemt en binnen enkele jaren de grootste uitgaven post van de overheid zal vor men. Die bedragen zijn niet meer op te brengen dus moet er op de andere uitgaven wor den bezuinigd, zo is de filoso fie. Niet weggegooid De redenering lijkt te kloppen, maar vergeten wordt dat die rente-uitgaven van de over heid, weer inkomsten zijn voor een andere partij, name lijk de pensioenfondsen. Pro fessor De Galan, lid van de Sociaal Economische Raad, signaleerde dit afgelopen week nog maar eens in het economenblad ESB, nu de vakantieperiode door de re gering wordt gebruikt om nieuwe posten te zoeken, waarop bezuinigd kan wor den. Hij wees erop dat al dat geld niet wordt weggegooid, maar keurig in de economie door Paul Frentrop salaris. Eerder stoppen met werken betekent ook dat het laatstverdiende salaris lager zal liggen dan verwacht, dus lagere uitgaven voor de pen sioenfondsen. Terwijl hun uitgaven dus terug lopen stijgen de inkomsten van de pensioenfondsen de afgelopen jaren op een ver schrikkelijke manier, zelfs zo sterk dat ze de premies vrij wel constant kunnen verla gen. Want dat wordt meer dan goed gemaakt doordat ze ongekend hoge rentewinsten boeken op hun belegd ver mogen. Het PGGM bijvoor beeld kreeg in 1979 aan pre mies 1,4 miljard binnen en de beleggingen brachten toen 0,5 mrd op. Vorig jaar ontving het fonds aan pre mies 1,7 miljard, maar de beleggingsopbrengsten wa ren meer dan verdubbeld tot 1,1 mrd. En al die inkom sten worden weer opnieuw belegd. De pensioenfondsen lijken met al dat geld haast geen raad te weten. Er hoeft maar iets groots te koop te zijn - Hoog Catharijne in Utrecht, Babylon in Den Haag of zelfs de hele West- land-Utrecht Hypotheek bank en de pensioenfond sen staan te dringen om het te kopen. Zijstapjes Toch blijven al die spectaculai re aankopen maar kleine zij stapjes. Al jarenlang beleg gen de pensioenfondsen hun gelden voornamelijk op één plek. Ze lenen het uit aan de overheid. Die heeft dit jaar een tekort van bijna 35 mil jard te dekken en de pen sioenfondsen zijn graag be reid dat gat te vullen. Zo is er een keurige kringloop - in de economie ontstaan. Om haar tekorten te dekken heeft de overheid ongeveer 70% van al het geld dat in Neder land gespaard wordt nodig en 70% van al het geld dat in Nederland wordt gespaard is verzameld bij de institutione le beleggers; de pensioen fondsen en de levensverzeke ringsmaatschappijen. De overheid betaalt op het geld blijft ondergebracht bij de pensioenfondsen. Er is dus geen echte reden voor pa niek. Wanneer de economie weer aantrekt kan dat geld weer gebruikt worden voor inves teringsmogelijkheden die zich dan aandienen. Eigenlijk fungeren de pensioenfond sen economisch gezien als een soort reservoir voor geld om de moeilijke tijden door te komen. Alleen moet er dan wel voor worden gezorgd dat er geen lek in dat reservoir ontstaat. De gelden moeten niet naar het buitenland wegvloeien. Nederland is al jarenlang de grootste investeerder in de Verenigde Staten en ook het PGGM lijkt nu in die richting te denken. Maar pensioen fondsen kunnen niet te groot voor Nederland worden. Zij vormen onze nationale spaar pot. En die pot moet weer aangebroken gaan worden als de economische omstan digheden dat toelaten. Uit eindelijk hebben ook de pen sioenfondsen er baat bij dat er straks weer voldoende werkenden zijn om die pre mies te betalen, die de pen sioenen moeten bekostigen. De hoge beleggingsinkom sten van de pensioenfondsen moeten maar een tijdelijk fe nomeen blijven. Uiteindelijk moeten die gelden ook er gens worden verdiend. Door de enorme bedragen die ze beheren vormen de pen sioenfondsen een belangrijke schakel in het economisch gebeuren. Zeker bij discussie over het financieringstekort van de overheid mag hun rol dan ook niet vergeten wor den. Wanneer wordt bedacht dat van de totale overheids schuld van ruim 120 miljard al bijna 40% alleen bij het ABP is geleend, moet dat toch een zekere geruststel ling bieden. Zolang de amb tenaren nog zo'n groot deel van de overheidstekorten kunnen financieren is er nog geen sprake van een echte crisis. door C. Wagenaar Wall Street was deze week voornamelijk een valuta- beurs en Amsterdam stond in het teken van de komende halfjaarcijfers en de daarom heen liggende spanningen en verwachtingen. Per saldo was het voor beide beurzen een periode van afwachten, met naar verhouding lage omzetten. Vooral Wall Street zette aanvankelijk de zware baisse van de vorige week voort en breidde de driedaag se beursdalingen van die week uit, waardoor er in vijf dagen 55 punten van de Dow Jones-index verloren gingen. Grote verwarring veroorzaakte maandag het bericht dat de gezamenlijke centrale ban ken van Amerika, West- Duitsland en Japan zouden ingrijpen om de aanhouden de rijzing van de dollar op de valutamarkten de blokkeren. In Amsterdam was de waar de van de Amerikaanse munt al tot rond drie gulden geste gen en ook de Westduitse mark en de yen werden steeds goedkoper tegenover de dollar. Na de ingreep kwam de stijging tot stilstand en zakte de dollar iets, maar niet veel. In Amsterdam hield het op bij 2,97 gulden. Aangezien de manipulaties voor Amerika neerkomen op het opkopen van buitenland se valuta, waardoor vele hon derden miljoenen dollars in de geldmarkt terecht zouden kunnen komen, zou dit de geldgroei extra kunnen be- vorderen. Topman Volcker van de 'Fed', de gezamenlijke Amerikaanse centrale ban ken, verklaarde echter door middel van open-marktope- raties het nadelig effect hier van te zullen neutraliseren. Na deze verklaring veerde Wall Street wat op en boekte na vijf dagen van baisse een tijdelijk herstel. Voor Amsterdam was die steun hoogst welkom. Ook al heeft onze beurs zich tijdens het af glijden van haar Amerikaan se zuster bijzonder goed ge houden. Winstnemingen wer den voortdurend door vooral weer buitenlandse kopers op gevangen, terwijl voor het gros van de lokale markt het aanbod gering bleef. Steeds duidelijker wordt nu de span ning voelbaar voor de vanaf volgende week bekend te maken bedrijfsresultaten en halfjaarcijfers .Tot welke ver rassingen dit al bij voorbaat kan leiden leerde deze week de koersrijzing van Akzo. Nauwelijks was bekend dat op 15 augustus a.s. dit con cern de resultaten over de eerste helft van 1983 bekend zou maken of liefhebbers meldden zich al voor de aan delen. Vooral uit het buiten land kwamen gegadigden in drommen opzetten in de ver wachting dat Akzo het bij zonder goed moet hebben ge daan. Deze verwachting werd gesteund door al bekend zijn de berichten van Heineken. VNU en de KNP dat de eer ste helft van 1983 aanzienlijk beter is geweest dan men had durven dromen. Akzo liep hierdoor op van 72 gulden tot 75 gulden. Na een flauw be gin begon de rest van de beurs zich dinsdag te herstel len en donderdag kwamen vrijwel alle beursgroepen bo ven het slot van de vorige week uit. Ook op de obliga- tiemarkt trad een herstel op na eveneens enige druk van wege de operaties rond de dollar. Het meest geprononceerd ge droeg zich echter weer Else- vier-NDU met een koersstij ging van 378 gulden tot circa 400 gulden. Voor Amev en Heineken stelde de koersstij ging zich op vijf gulden. An dere topfondsen konden eer der opgelopen verliezen weg werken. Maar het week-avan- ce bleef beperkt of ging toch weer verloren. Dat was onder meer het geval met Konink lijke Petroleum, Unilever, Ahold en Nationale Neder landen. Een aantal aandelen van de lokale markt begon flink vooruit te lopen op te verwachten gunstig, of in elk geval meevallend bedrijfs nieuws. Zo trokken Verenig de Machinefabrieken Stork en Meneba vijf tot tien gul den aan. Ook KNP liep nog een drietal guldens door. Daarentegen moesten Nutri cia en Smit Internationale rond vijf gulden afstaan.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19