De trein stond even stil Maandag twintig jaar geleden Da's waar ook ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1983 E„r, De grote Britse treinroof bij het plaatsje Cheddington - nu alweer twintig jaar geleden - mocht aanvankelijk de indruk van een perfect uitgevoerde misdaad wekken, al gauw bleek dat er calculatiefouten waren gemaakt. De 1,5 miljoen gulden waarmee elk der treinrovers onmiddellijk na de nachtelijke actie huns weegs gingen, bleken minder waard te zijn dan ze in de roes van die eerste augustusdagen hadden verondersteld. Op Ronald Biggs na zitten ze heden ten dage op zwart zaad... door Nol Lissauer De plaats van handeling: het viaduct Sears Crossing in het graafschap Buckinghamshire in de morgen van 8 augustus 1963. Vit de posttrein was een bedrag t ontvreemd, tijdens een actie die slechts 35 minuten duurde. De laatste aflevering van "Da's waar ook" is geheel gewijd aan de grote Britse treinroof, die maandag a.s. precies twintig jaar geleden zijn beslag kreeg. Wat kwam er van de betrokkenen terecht? In de vroege uren van 8 augustus 1963 dendert een posttrein door de nacht, op weg van Glasgow naar Londen. Om kwart over drie bij het plaatsje Cheddington (Bucks) een onverwacht rood sein. Bonkend en knarsend staan de wagons stil. De tweede man op de diesellocomotief verlaat volgens voorschrift de cabine op zoek naar een diensttelefoon. Hij keert onverrichterzake terug. De gemaskerde rovers, gereed voor de stormloop, hadden aan alles gedacht. Ze hadden de telefoondraden doorgesneden, zoals ze ook het signaal op rood hadden weten te zetten. Terug in de cabine worden de stoker en de machinist gegrepen. Alles verloopt nu bliksemsnel volgens het draaiboek. Locomotief met twee wagons - waarvan in één de 26 miljoen gulden aan bankpapier zit - worden vakkundig losgekoppeld en de bij een worsteling gewonde machinist, de 58-jarige Jack Mills, wordt gedwongen om het afgehaakte treinstel naar een viaduct op 1,5 km afstand te rijden. Daar grijpt men de buit, na de postwagon te hebben opengeramd en de sorteerders te hebben gedwongen met de neus tegen de vloer te gaan liggen. In 35 minuten is het karwei geklaard en zijn de drie gereedstaande voertuigen in het rovershol - een door de bende gekochte, op 30 km afstand gelegen boerderij - teruggekeerd lang voordat de achterin de trein zittende conducteur alarm kon maken. Hij moest drie kilometer lopen voordat hij bij een telefoon kwam die werkte De hoofdfiguren ontvingen ieder de tegenwaarde van 1,5 miljoen gulden, waarmee ze afzonderlijk naar verschillende windstreken verdwenen. Arrestaties Na vijf dagen werd de toen reeds verlaten schuilplaats door een boerenjongen ontdekt. Alle achtergebleven rommel was er nog en tevens vond de politie een overvloed aan vinger-, handpalm en voetafdrukken. Want de zogenaamde vuilnisman, een huurling die de boel brandschoon had moeten maken en daarvoor alvast 400.000 gulden had gekregen, was 'm gesmeerd. Op die vijfde dag volgde ook de eerste arrestatie, namelijk die van Roger Cordrey die in Bournemouth tegen de lamp liep, toen hij daar uitgerekend bij de weduwe van een politieman een garage voor zijn vrachtwagen huurde en met een dikke bundel bankbiljetten drie maanden huur vooruit betaalde. Door het grote alarm had de vrouw onmiddellijk lont geroken. Slechts een deel van de bende kon worden opgerold. Van de 15 mannen die de overval hadden uitgevoerd, werden er in korte tijd tien gearresteerd. Een van hen moest wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Drie van de rovers werden nooit gevonden, zodat in totaal vier man de dans geheel zijn ontsprongen. Hoewel twee betrokkenen naar het buitenland waren verdwenen (eerst vestigden zij zich in Mexico-City, daarna in Canada) werden ze na hun aanvankelijk onopgemerkte terugkeer in Engeland tenslotte gepakt. Dit waren Bruce Reynolds, die het idee van de overval had geopperd en die, evenmin als de rest van zijn gezin, het luxe bestaan in een vreemd land niet aankon. En Buster Edwards, die wegens geldgebrek terugging en die in de hoop op een korte straf beweerde dat hij niet aan de raid had meegedaan en alleen een bijrol had vervuld. Hij had op vijfjaar gerekend, maar kreeg twaalf jaar ,Voor Reynolds was het erger: hij werd tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Charlie Wilson werd in Canada gearresteerd. Hij was een gangster die voor niets terugdeinsde. Zelfs zijn vrouw was bang voor hem. Hjj ging terug naar de cel, waaruit hij kort na zijn veroordeling tot 30 jaar, door een vermoedelijk Duitse „commandoploeg" was gélicht. Biggs De enige van de veroordeelden die werkelijk succes had was Ronnie Biggs, die na zijn opzienbarende ontsnapping uit het gevang - wat hem een groot deel van zijn fortuin kostte - nu al achttien jaar op vrije voeten is - vier jaar in Australië en de rest in Brazilië. Daar kan hem niks gebeuren, omdat hij een zoon bij zijn vroegere vriendin, de Braziliaanse nachtclubdanseres Raimunda de Castro heeft, hetgeen hem voor uitlevering behoedt. Twee particuliere pogingen om hem te kidnappen liepen op niets uit. Biggs was eigenlijk een bijfiguur die niet tot de echte zware jongens behoorde en zich meestal tot het kleine werk - diefstal, inbraak. zakkenrollen - bepaalde. Tussen de bedrijven door was hij op het goede pad. Hij had een aannemersbednji met zeven knechts en trouwde met een onderwijzeres, die toen zij hem met hun twee zoontjes in Australië was gevolgd, lange tijd een universiteitsblad redigeerde. Later kwam een der kinderen bij een auto-ongeluk om het leven, maar Biggs keerde toen niet naar Australië terug. Biggs en de rest van de bende sleten een groot deel van hun jeugd in tuchtscholen. In de oorlog waren ze als kinderen uit het gebombardeerde Londen geëvacueerd. Door het milieu aan de zelfkant der samenleving, waaruit ze kwamen, waren ze spoedig losgeslagen. Later leerden ze in de „echte" b^jes hun vak te vervolmaken. Biggs heeft van het sinistere gezelschap misschien wel de beste neus voor publiciteit. Er is een biografie over hem, gebaseerd op zijn eigen verhaal.(l) Ook liet hij zich goed betalen door sensatiebladen, die zich vooral voor zijn liefdesaffaires interesseerden. Een Australisch tv-team maakte een film over hem, welke ook in ons land werd vertoond („De biecht van een treinrover"). Enige tijd zong hij in een punkgroepje!. Gefinancierd Speciaal aan hem gewijd is het boek „Slip-Up" (miskleun), dat met een woordspeling op diens eigen naam door hoofdinspecteur Jack Slipper van Scotland Yard is geschreven. Slipper was de man die hem in Rio de Janeiro had opgespoord maar die hem tot zijn eeuwige verdriet weer moest laten schieten. Een ander die er een levenstaak van had gemaakt om Biggs te grijpen, was wijlen Tom Butler, hoofd van Scotland Yards vliegende brigade. De betrouwbare en fascinerende gids over de wederwaardigheden van de treinrovers is zo goed als zeker het boek(2) van de bekende Engelse journalist Piers Paul Read, die ook een beroemd verhaal schreef over de vliegramp in het Andesgebergte. In opdracht van een Londense uitgever die door een contactman uit de schemerwereld was benaderd, is Read in 1976 begonnen met een reeks eindeloze gesprekken. Zowel individueel als gezamenlijk, met acht van de treinrovers, die dankzij de wet van 1967, na ruim tien jaar te hebben gezeten, voorwaardelijk werden vrijgelaten. De voorwaarde was, dat zij een eerlijk beroep zouden gaan uitoefenen. Zo kon men een ex-treinrover bezichtigen, die als bloemenman bij het Londense Waterloo-station stond. Een andere kameraad werd rijdend groenteman. Ze kwamen er dus nog betrekkelijk goed af, ondanks de dertig jaar waartoe de meesten waren veroordeeld. Daar gaat in Engeland bij goed gedrag eenderde af. In feite werd hun reële straf gehalveerd. Vooral in het land van Sherlock Holmes en Agatha Christie gaan grote misdaad en publiciteit hand in hand. De Engelse boulevardpers betaalt schatten voor opzienbarende onthullingen en financieren daardoor indirect de criminaliteit. Ook de boekenindustrie doet, meestal in samenwerking met de zondagsbladen, een flinke duit in het zakje. Opgesoupeerd De vrijgelatenen en de enkelen die in de cel achterbleven, zaten praktisch op zwart zaad omdat het grote geld was opgesoupeerd. Het ging weg aan al of niet geslaagde ontsnappings- en vluchtpogingen, waartoe allerlei lieden moesten worden omgekocht. Er moest een fortuin worden betaald om het geroofde geld het land uit te krijgen. Veel daarvan werd door handlangers verduisterd. Vaak ging er iets met beleggingen fout. Vrouwen en vriendinnen - de meesten bleven hen trouw - moesten tijdens de lange afwezigheid van de daders worden onderhouden, evenals een of meer ouders van deze dertigers. Kort na de roof werd een deel van de schat, die in een bos was verborgen, door een padvinder gevonden. In de buurt trof de politie in een caravan eveneens stapels bankbiljetten aan. Meer dan vier ton (in guldens uitgedrukt) werd daarna in een telefooncel ontdekt, kennelijk bestemd voor omkoperij. Daarom wilden ze het verhaal, dat ze voor de eerste keer als groep zouden vertellen, zo duur mogelijk verkopen. Maar dat kon natuurlijk na al die jaren alleen maar door er iets nieuws bij te fantaseren. De toedracht van de overval zelf en de bjjna wetenschappelijke voorbereiding ervan was praktisch al lang uit de doeken gedaan. Als lokaas voor de uitgever trachtten de treinrovers te suggereren, dat er een meesterbrein achter het plan was geweest. Iets dat toch al door veler werd vermoed. Het zou de beruchte Otto Skorzeny van Hitiers Waffen SS zijn. De man die in 1944 op ongelooflijke wijze de gevangen Mussolini van een bijna ontoegankelijke bergtop had bevrijd. De thans overleden Skorzeny, die in Spanje woonde, had er bovendien in zijn autobiografie op gezinspeeld dat hij ervan werd verdacht achter de treinroof te hebben gezeten. Hij ontkende dit of moest het ontkennen, omdat hij door velen ir Duitsland nog steeds als een nationale held wordt beschouwd, wiens naam door betrokkenheid bij misdaad mag worden bezoedeld. Wèl staat vast dat hij het middelpunt vormde van „Odessa", de organisatie voor onderlinge hulp van oud-Waffen SS'ers met wereldwijde verbindingen. Verzonnen Het verhaal waarmee de treinrovers leurden, was dat Skorzeny de raid zou hebben gefinancieerd en dat hij van de buil 10 miljoen gulden zou hebben opgeëist. Daarom zou op de boerderij de Duitser Sigi hebben rondgelopen om de zaak te controleren en de som in ontvangsl te nemen. Maar hij zou slechts met de helft daarvan zijn afgescheept, omdat de rest zou worden verstopt als garantie dat Skorzeny zijn belofte zou nakomen om een ontsnappingsroute voor de bende open te houden. Dankzij het scepticisme en de volharding van de speurende journalist kwam deze tot de conclusie dat het hele verhaal was verzonnen en kreeg hij de groep tenslotte ertoe dit volmondig te erkennen. Maar het wegvallen van deze nieuwe invalshoek betekende wel dat de uitgever zo goed als zeker minder zou betalen. Biggs („Ik ben nu een eerlijk man") was de eerste die na enige aarzeling, omdat hij bang was voor wraak door zijn maten, toegaf dat de door hen afgesproken connecties met Skorzeny op een leugen berustte. Maar dat ze op Skorzeny waren gekomen vond zijn oorzaak in het feit, dat deze een zijdelingse rol in het misdaadepos had gespeeld. Aan de juistheid hiervan twijfelt Read niet. Buster Edwards' vrouw June, die een authentieke brief van Skorzeny kon tonen, had hem in Madrid ontmoet in verband met een geldbelegging door haar man in Skorzeny's onroerend goed-firma. Een ander lid van de "treingang", de ongure Jim Hussey, had vroeger in een Duitse cel een relatie opgebouwd met een ex-Waffen SS'er, die hem had aangeboden te helpen als dat eens nodig mocht zijn. Hier kan ook een verband hebben gelegen met de ontsnappingslijn naar het continent en verder met de uitgebreide opvang van de vluchtenden, met inbegrip van plastische chirurgie. Het staat in elk geval vast dat bij het uit het land smokkelen van vier der bendeleden Duitsers waren betrokken. Geen berouw Hadden de veroordeelden spijt van hun avontuur, dat voor hen in een totale anticlimax eindigde? Na de cel wachtte hun in plaats van een zorgeloos leventje een door de justitie gecontroleerd mager burgermansbestaantje. Maar ze hebben dan toch het gevoel iets unieks te hebben gedaan en dat zonder wapengeweld! Deze duisterlingen stonden plotseling in het helle licht van de schijnwerpers. De boeken over hen werden over de hele wereld bij de vleet verkocht. Hun knipselalbums stapelen zich op. Een zekere bewondering straalt naar hen toe. Bovendien hebben ze geen berouw, omdat ze weer eens ervoeren dat zij - zo zeggen ze - niet slechter zijn dan de rest van de maatschappij. In alle kringen die zij nodig hadden om hun plan te volvoeren troffen zij corrupte lieden aan, die voor geld tot alles bereid waren: cipiers, politiebeambten, makelaars, advocaten, bankiers, artsen en PTT'ers, die bij het complot en de afwikkeling ervan waren betrokken. Na de processen onderging Scotland Yard notabene een grote zuivering!. Vooral het lef en het geluk, dat Ronnie Biggs tot nu toe heeft gehad, spreekt tot de verbeelding. Hij hoopt tenslotte gratie te krijgen welke hem in staat zal stellen naar Engeland terug te keren. Want hij verlangt naar motregen en sterke thee. „Ik ben genoeg gestraft", zegt hij. (1) Colin Mackenzie: The Most Wanted Man - Ronald Biggs. (Panther Granada Publishing, Londen, Toronto, Sydney, New York). (2) Piers Paul Read: The Train Rob bers, Their Story (Michael Joseph en Coronet Books, Hooder and Stough- ton, Londen). Ronald Biggsdie in Brazilië ruim vijf jaar onder de naam Michael John Haynes vertoefde, hier met zijn vriendin Raimunda Nascimento de Castro. Thans laat hij weten weer naar motregen en sterke thee te verlangen. <Foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15