Zuster, wat schaft de pot vandaag? Borstvoeding: warm aanbevolen Smullen in het ziekenhuis r ui^« PAGINA 14 ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1983 Eten is voor ziekenhuispatiënten een geliefkoosd onderwerp. Je wereld verschrompelt aanzienlijk als je al of niet tijdelijk van actief burger tot bedlegerig patiënt wordt gedegradeerd. De driemaal daags terugkerende maaltijden worden dan hoogtepunten waarnaar steeds reikhalzend wordt uitgekeken. Conclusie na een snuffeltocht langs het Academisch Ziekenhuis, het Diaconessenhuis en het Elisabeth-ziekenhuis: in de ziekenhuiskeuken maakt de ouderwetse Hollandse pot nog altijd de dienst uit. "Met broccoli hoef je niet aan te komen. Maar iedereen is dol op stamppot". door Miep Hoenson worden vervuld, mits de jarige het verlangde voedsel mag eten. Want die vraag staat altijd centraal in een keuken waar gekookt wordt voor een gezelschap dat voor 60 procent uit dieëtklanten bestaat. De koks kunnen voor degenen die bijvoorbeeld suikervrij of vetbeperkend moeten eten heus nog wel smakelijke maaltijden bereiden. Het haemoglobine-beperkend dieët (zonder bloeddeeltjes) ziet er op het eerste gezicht ook nog aardig uit. Maar je zult een echte lekkerbek zijn en van het ene op het andere moment zoutloos voedsel krijgen opgediend. Plotseling smaakt er niets meer. Dat probleem wordt in de drie ziekenhuizen eveneens onderkend. Om aan zoutloos eten nog wat smaak te geven wordt steeds meer gebruik gemaakt van allerlei kruiden. Het AZL beschikt zelfs over een leverancier die gespecialiseerd is in het aanbrengen van kruidenmelanges. Versieren De hoofden van de civiele of hoteldienst beseffen meer dan hun voorgangers dat het oog ook wat wil. Zo kan het gebeuren dat er aan het einde van de lopende band iemand staat om peterselie op de worteltjes te doen. Op spinazie wordt steevast een crouton gestoken. Een maaltijd die van zichzelf weinig kleur heeft wordt versierd met fleurige rauwkost. Ananas als nagerecht is niet compleet zonder een toefje slagroom. Als het even kan worden zelfs de tomaten ontveld ("tomaten met een vel, daarvan kan ik als horecaman een beroerte krijgen", zal het hoofd hoteldienst van het AZL tijdens een rondleiding opbiechten). De finishing touch ontbreekt nimmer. Toch is het bereiden van drie maaltijden per dag - met daarin een diner van drie gangen - lopende bandwerk. Voor de huishoudelijke dienst van het Elisabeth-ziekenhuis begint de dag met het bestuderen van de werklijst. Aan die lijst wordt strikt de hand gehouden. Alle maaltijdonderdelen worden aan een vast blok bereid. Een continu-programma. De keuken is dan ook praktisch dag en nacht bereikbaar. Als de broodmaaltijd net achter de rug is moet er wel weer een gigantische afwas worden verwerkt. Daarna is het ongeveer tijd voor het voorbereiden van de volgende maaltijd. Als er in een ziekenhuis even geen maaltijden op de lopende band worden gezet blijven er nog genoeg karweitjes over. Broodbeleg moet gesneden worden en zo hygiënisch mogelijk worden verpakt. De keuken moet steeds blinkend zijn, ook weer om ongewenste bacteriën in de kiem te smoren. "Micro-organismen vermenigvuldigen zich razendsnel in een ziekenhuis", zegt het hoofd hoteldienst van het AZL, de heer Van Doorn. "Daar kun je echt op wachten". Voorraden Grondstoffen dienen op tijd te worden besteld. Vanuit het codeercentrum komen in de ziekenhuizen de gegevens los over te bestellen voorraden voor de volgende dag. Het is aan de achterkant van de ziekenhuizen een komen en gaan van leveranciers. De visboer pleegt midden in de nacht langs te komen bq het Leiderdorpse ziekenhuis. De aardappelboer komt eveneens op de meest onmogelijke tijdstippen. Alle etenswaren worden direct verwerkt. Van voorkoken en invriezen wordt maar mondjesmaat gebruik gemaakt. Het Elisabeth-ziekenhuis is nog het meest ingenomen met een apparaat als de diepvriezer. "Daar zou je niet meer buiten kunnen", zegt het hoofd civiele dienst. "Anders zou je in de winter alleen maar koolsoorten kunnen brengen". Bevoorrading, vervaardigen en opscheppen van immense hoeveelheden voedsel blijken in de ziekenhuispraktijk voor minder problemen te zorgen dan het warmhouden. De tijd tussen het opscheppen en het opeten moet zo kort mogelijk zijn. Lauw eten vindt praktisch niemand smakelijk. In het Diaconessenhuis en het Elisabeth-ziekenhuis worden de borden en deksels voorverwarmd. De maaltijden worden per afdeling afgewerkt en op een kar geladen. Eenmaal gevuld, wordt zo'n kar zo snel mogelijk door de transportdienst naar de desbetreffende afdeling gebracht. Dat systeem voldoet in het Elisabeth en het Diaconessenhuis, die beide vrij compact van bouw zijn. In het AZL, met al zijn verschillende gebouwtjes op een uitgestrekt terrein, moet het eten echt met kunst en vliegwerk warm bij de patiënt belanden. Tussen het opscheppen en het moment van aanvallen ligt een kwartier tot 40 minuten. Die tijdsspanne wordt door Van Doorn "net aanvaardbaar" genoemd. Konijn De maaltijden vallen tegenwoordig in negen van de tien gevallen goed bij de patiënten, zo blijkt uit geregelde steekproeven. Vooral vrouwen vinden het heerlijk om hun eten voorgeschoteld te krijgen zonder daarvoor iets te hebben gedaan. Meer dan de mannen zijn ze best eens bereid iets anders te proberen. Bleekselderij bijvoorbeeld. Mannen moeten door de bank genomen niets van onbekende etenswaren weten. En de menu's worden.op de smaak van de gemiddelde patiënt aangepast. Broccoli komt er niet op voor. Nasi vaak weer wel. De ziekenhuizen in deze regio vormen een dwarsdoorsnede van de smaak die de bevolking er op nahoudt. Waarbij moet worden vermeld dat het keukenpersoneel toch nog altijd voor verrassingen kan komen te staan. De reebiefstuk die met kerst in het AZL werd opgediend bliefde men niet, tot grote verbazing van de keuken. "Dus nu geven we tijdens die dagen maar weer konijn. Daar eet men zich wild aan", aldus Van Doorn. De soep zal waarschijnlijk nooit van het menu worden geschrapt. Als experiment werd er in het Diaconessenhuis ooit een maaltijd zonder dit voorgerecht geserveerd. Het tumult dat daardoor ontstond was amper te overzien. Met klachten leren de huishoudelijke en civiele diensten van de ziekenhuizen wel leven. Positieve geluiden blijven echter ook niet uit. In het AZL ligt een dikke map met loftuitingen als 'het lijkt hier het Hilton wel', 'de bediening was keurig', 'ik heb hier smakelijker gegeten dan thuis'. Dergelijke briëfjes worden gekoesterd, omdat ze veel van de naamloze arbeid van honderden werkers in de dikwijls snikhete keukens opvrolijken: Veel eer is er aan dit werk nooit te behalen. Van Doorn, tot slot: "Iedereen vindt hel doodnormaal dat hij het eten op tijd op bed krijgt. Wat voor heksentoeren er elke dag weer aan vastzitten ziet geen hond". Na in de jaren zestig en zeven tig in diskrediet te zijn ge raakt, staat de moedermelk nu weer volop in de belang stelling. Borstvoeding is po pulairder dan ooit en het ziet er vooralsnog niet naar uit dat de fabrikanten de moe dermelk ten tweede male kunnen verdringen. Een ont wikkeling die juichend wordt gadegeslagen door de Leidse professor J. Benne- broek Gravenhorst, hoogle raar op de afdeling Verlos kunde en Gynaecologie van het Academisch Ziekenhuis. "Borstvoeding is natuurlijk niet alleen zaligmakend", zegt hij. "Iedere vrouw moet de vrije keuze hebben. Maar dat er niets boven borstvoe ding gaat, staat nu wel vast". Eeuwenlang werd moedermelk de mensheid met de paplepel inge goten. Een ander alternatief was er niet, of het moest de gewone koemelk zijn als het echt niet an ders kon. En toen ineens kwam de klad in de borstvoeding. Fles voeding werd in de jaren vijftig een niet meer weg te denken al ternatief. Na de Tweede Wereld oorlog nam het aantal moeders dat hun kind de borst gaf snel af tot dat halverwege de jaren ze ventig een dieptepunt werd be reikt. Ongeveer tien procent van de kinderen in Nederland kreeg toen nog borstvoeding in de eer ste drie levensmaanden. Maar vanaf 1979 won borstvoeding weer snel aan populariteit, en de afname van het aantal 'flessekin- deren' is nog altijd niet tot stil stand gekomen. Veilig Is borstvoeding nu weer eventjes voor jonge moeders om hun kind op het werk te zogen. Voor voor zieningen als crèches en zelfs 'borstvoedingsverlof toont hij zich een whrm pleitbezorger ("maar hoe je zulke zaken in een neergaande economie moet reali seren weet ik ook niet"). Overi gens kent een land als Zweden al wel een speciaal borstvoedings verlof. Maar de meeste vragen krijgt de hoogleraar in zijn praktijk over het dilemma wat er beter is voor het kind: fles- of borstvoeding. En in zijn antwoord kan hij kort zijn. Wel hamert hij er steevast op dat geen enkele moeder die haar kind niet zelf wil of kan voe den met schuldgevoelens moet rondlopen. Hij signaleert het ge fixeerd zijn op borstvoeding bij de verschillende actiegroepen en verenigingen als 'Borstvoeding Natuurlijk'. Deze groepen heb ben een belangrijke voorlichten de functie, mair ze staren zich ook wel een beetje blind op moe dermelk alleen. Dat is volgens hem ook weer niet nodig. "De keuze ligt bij de moeder. Vroeger werd je automatisch als een slechte moeder bestempeld als je je kind de boi^st niet gaf. Flauwe kul. Kijk, dat vrouwen in Derde Wereldlanden in de jaren zestig en zeventig flesvoeding werd op gedrongen was bijna misdadig. De hygiënische omstandigheden daar zijn niet te vergelijken met die in Nederland, met alle gevol gen van dien. Maar in ons land is de kwaliteit van flessemelk zeker de laatste jaren zo geperfectio-j neerd, dat je die je baby met een gerust hart kunt voorschotelen". aangetoond dat ze schadelijk voor het kind zouden zijn". Het cosmetisch effect op de lan ge duur is een, zeg maar, minder fraaie boezem. Gravenhorst: "Dat is een te verwaarlozen risi co. Het hangt veel meer af van de weefselstructuur, de vorm van de borsten, de bouw van het li chaam en het spiergestel, hoe de borsten zich op den duur ontwik kelen". Het geven van borstvoeding ver stevigt het contact tussen moe der en kind aanzienlijk, daar kan de eerste maanden niets tegen op. Gravenhorst: "Eerlijk gezegd denk ik dat dit argument niet op gaat. Natuurlijk is een goed con tact vooral de eerste maanden van groot belang, maar je kunt op zoveel manieren contact met je kind krijgen. Borstvoeding wordt wat dit betreft veel te veel opgehemeld". Alles wat je slikt geef je automa tisch door aan de zogende baby. Gravenhorst: "Heel veel medica menten worden wel via de moe dermelk uitgescheiden. Inder daad is het beter om in die tijd geen pillen te slikken. Roken heeft ook invloed op de melk. Al cohol eveneens. Daarvan wordt de baby slaperig. Maar als je ge woon eet is er verder niets aan de hand". Borstvoedingsverlof Nadelen en kleine ongemakken kleven er natuurlijk ook aan, dat ontkent de hoogleraar aller minst. Hij signaleert een nog al tijd gebrekkige mogelijkheid in de mode, en zal het geven van de fles over een aantal jaren weer net zo fanatiek worden gepropa geerd? Zo eenvoudig ligt het vol gens professor Bennebroek Gra venhorst niet. "Borstvoeding zit enorm in de lift, en ik verwacht dat die trend nog wel zal doorzet ten", zegt hij. "Ik geloof dan ook niet dat het een tijdelijke ople ving is. Uiteraard speelt mee dat mensen natuurlijker willen le ven, dat ze genoeg hebben van de hedendaagse voedingstech nologie. Maar de wetenschap heeft niet stilgezeten. Er is de af gelopen jaren onomstotelijk be wezen dat flesvoeding, hoe per fect ook van samenstelling, het niet haalt bij de echte melk. Van daar dat artsen, verloskundigen en verpleegkundigen bij con sultatiebureaus het geven van borstvoeding momenteel weer warm aanbevelen". Bennebroek Gravenhorst somt de voordelen op: stoffen die de no dige bescherming bieden tegen bacterieën en virusinfecties wor den zogende baby's automatisch met moedermelk ingegoten. Ziekteverwekkers krijgen daar door minder kans. Moedermelk is een veilige voeding: de kans dat het kind teveel binnenkrijgt is zeer gering. Voedingsstoornis sen komen bij flessekindereh veel meer voor dan bij moeder- melkbaby's. In tegenstelling tot flesvoeding kan het natuurlijke produkt niet bederven. Dat laat ste argument is vooral voor ou ders van te vroeg geboren ba by's, die in de couveuse liggen, van belang. Borstvoeding: weer razend populair. Voor en tegen Enkele veelgehoorde argumenten voor en tegen moedermelk nader bekeken. Via de moedermelk worden schadelijke stoffen uit het moe derlichaam afgescheiden. Stof-, fen, die de baby dus volop naar binnen krijgt. Professor Graven horst: "Er worden met moeder melk altijd wel stoffen uitge scheiden, maar er is nog nooit Andijvie met een speklapje, of spercieboontjes met een balletje gehakt. De gemiddelde ziekenhuispatiënt ziet het liefst een degelijke Hollandse maaltijd voor zich. Van buitenissigheden houden de tijdelijke bewoners van de ziekenhuizen in deze regio allerminst. Zelfs asperges vrijwel algemeen beschouwd als een lekkernij gaan er niet in. Macaroni is ook al een bedenkelijke maaltijd. Gezondheidsvoedsel als zilvervliesrijst is wel aanwezig, maar de grote meute wil 'gewoon' eten. En de patiënt is koning. Hij mag anno 1983 gewoon hardop zeggen hoe hij zijn maaltijd het liefst ziet samengesteld. Mits natuurlijk de lijst met menu's wgrdt aangehouden. Dagelijks kan worden gekozen uit twee drie soorten groenten, vlees en aardappelen/puree/rijst. Bieden de menu's bijvoorbeeld bloemkool en worteltjes als groenten en lust de patiënt geen van beide, dan wil de keuken er nog wel eens een mouw aan passen. Nog niet zo lang geleden kreeg de ziekenhuispatiënt de aardappelen, groenten en het vlees zo opgeschept. De hoofdzuster zelf stroopte de mouwen op om de grote gamellen op de afdeling leeg te scheppen. Dat de ene patiënt gruwelde van groene kool en de ander dol was op spinazie was haar een worst. Het was eten wat de ziekenhuispot schafte, en anders werd het vasten. Die tijd is voorgoed voorbij in de ziekenhuizen die deze regio rijk is. Doelbewust legt men de patiënt tegenwoordig ook wat de maaltijden betreft in de watten. De filosofie daarachter: het is toch al vervelend genoeg om in een ziekenhuis te liggen. En de verpleegprijs bedraagt per dag vele honderden guldens. Daarvoor in de plaats verwachten de cliënten wel wat. Dat het voedingsbudget slechts acht tot elf gulden bedraagt, een schijntje vergeleken met de verpleegprijs, weet men natuurlijk niet. Suikerzakjes In het Elisabeth en het Diaconessenhuis wordt dagelijks met de hand opgetekend wat de invididuele wensen zijn. Speciaal voor dit doel lopen in de twee genoemde ziekenhuizen zogeheten voedingsassistentes rond. Zij spelen alle gegevens direct door naar de keuken. In het AZL is het opnemen van bestellingen ook nog handwerk, maar de menukeuzes worden daarna grotendeels door de computer verwerkt. Even nadat de patiënt is ingeschreven worden zijn voorkeuren en de eventuele bijzonderheden aangaande zijn voeding genoteerd. De patiënt kan meteen een keuze maken uit het weekmenu. De computer houdt ook bij wat er moet worden besteld. Het apparaat maakt voor elke patiënt een kaartje. Aan de hand daarvan wordt aan de lopende band in de keuken een blad met eten samengesteld. Een ideale oplossing om aan alle persoonlijke wensen tegemoet te komen. Uiteraard komen er nog genoeg kinderziektes voor. Zo kreeg een AZL-patient onlangs tot zijn grote verbijstering een blad met twee suikerzakjes en een bestek. Dat waren de ingrediënten voor zijn maaltijd die de computer had aangegeven. Het personeel aan de lopende band had de suikerzakjes en het bestek dan ook keurig klaargelegd. Een fout die kon ontstaan doordat in het AZL momenteel twee computersystemen door elkaar lopen! Men is er bezig om ook de hele menucyclus voor zomer, herfst, winter en lente in de computer onder te brengen. Jarig De computer kan ook voor anderssoortige verrassingen zorgen. Zo stelt hij een lijst samen met de veijaardagen van alle patiënten. Met de hand zou het ondoenlijk zijn om uit te vissen wie van de vele honderden gasten op een bepaalde datum jarig is. De jarige AZL-patiënt mag vandaag de dag kiezen uit speciale feestmenu's. Kipfilet met appelmoes en asperges bijvoorbeeld, aangevuld met een flesje wijn en een felicitatiekaart van het ziekenhuis. In het kleinere Elisabeth-ziekenhuis worden veijaardagen nog wel met de hand genoteerd. Daar neemt de consulente het feestmenu met de patiënt door. Speciale wensen t Bijzondere wensen worden tegenwoordig mondeling kenbaar gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 14