De misdaad afgetroefd De minutieuze naspeuringen van het Gerechtelijk Laboratorium H MUS *■9 99 ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1983 Op het Gerechtelijk Natuurkundig Laboratorium in Rijswijk worden jaarlijks zo'n 40.000 bloedmonsters op het alcoholpercentage onder zocht. Een routineklus waar veel Nederlanders wel eens van hebben gehoord of mee te maken hebben gehad. Maar het is lang niet het enige waar men zich op het Gerechtelijk Laboratorium mee bezighoudt. Vrij wel alle sporen die verband kunnen houden met een of ander misdrijf worden hier op hun bruikbaarheid onderzocht. Daarbij wordt een strik te objectiviteit in acht genomen. Sterker nog: een razendslimme in braak oogst bij de medewerkers van het lab niet zelden enige waarde ring. volgens de Leidse hoogleraar criminalistiek prof. E.R. Groene- veld, directeur van het instituut, laten de onderzoekers zich niet dwin gen iets te vinden. "Onze bevindingen hoeven echt niet altijd een ver dachte te belasten". Redacteur Bert Paauw schetst een beeld van de bezigheden op het laboratorium. Prof. Groeneveld: Wij laten ons niet dwingen iets te vinden". PAGINA 13 M _IJ LJ LJULIJ T 1 Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad "Sommige inbraken zijn prachtig. Je ziet hoe die in brekers de zaak beduvelen, hoe ze proberen geen sporen achter te laten, hoewel dat vrijwel nooit voor honderd procent lukt. Voor die slim heid kan ik soms best waar dering hebben. En als zo ie mand het voor de rechtbank redt omdat er te weinig be wijzen zijn, nou ja, ik zou bij na zeggen: dan heeft hij het verdiend". Professor E.R. Groeneveld, direc teur van het Gerechtelijk Na tuurkundig laboratorium in Rijswijk, zegt het met een glin stering in de ogen. De ander af troeven op slimheid, het spreekt hem duidelijk aan. Dat is dan ook precies waar hij en zijn me dewerkers zich dagelijks mee be zig houden. Sporen die mogelijk verband houden met een mis drijf worden op het Gerechtelijk Laboratorium op hun bruikbaar heid onderzocht. Groeneveld :"Bij het zoeken naar sporen heb je geluk en fantasie nodig. Fantasie is soms heel nut tig, je moet je kunnen indenken hoe een zaak gespeeld kan heb ben, de ander als het ware aan voelen. Als je geestelijk te veel afstand neemt, dan vind je niks. Meedenken over een misdrijf om iets te vinden, dat is de lol. Dat zoeken en vinden van verbanden staat los van de personen achter zo'n misdrijf. Wij trekken ook geen conclusies ten aanzien van het schuldig of onschuldig zijn van iemand. Wij zeggen alleen maar: deze haren zijn niet van die man afkomstig, of juist wel" Verzamelen Voordat sporen kunnen worden onderzocht moeten ze eerst wor den verzameld. Dat verzamelen wordt aangeduid met de term criminalistiek. Niet te verwarren met criminologie waarbij het gaat om de bestudering van het wezen van de misdadiger en het ontstaan van misdadigheid. Groeneveld: "Criminalistiek is zeg maar het Sherlock Holmes ge doe, vooral een kwestie van goed kijken. Het materiaal dat zo wordt aangedragen, en meestal komt de politie daar- mee aan, wordt geanalyseerd op ons labo ratorium. Dat analyseren noemt men forensische wetenschap. Ter verduidelijking: het vinden van vezels of haren bij een mis drijf is criminalistiek, het aanto nen dat die vezels verband hou den met dat misdrijf is forensi sche wetenschap". "De forensische wetenschap om vat een groot terrein, er bestaan veel technieken en specialismen om mogelijke sporen te onder zoeken waarbij gebruik wordt gemaakt van de natuurweten schappen. Ook is er heel specifie ke apparatuur, bijvoorbeeld voor de kleurbepaling van een vezel. Zo'n apparaat wordt bemand door een superspecialist, iemand die erg goed weet wat je met dat apparaat kunt doen. Maar zo'n man weet niets af van onder meer bloedonderzoek. Dat is te genwoordig het grote dilemma. Er zijn zoveel specialismen dat het overzicht dreigt zoek te ra ken". "Voor de oorlog had je nog de zo genaamde allesweters, die deden ook alle methoden zelf. Na de oorlog kon dat niet meer, er wa ren specialisten nodig op bepaal de terreinen, iedereen kreeg een klein stukje taak toebedeeld. Het overzicht in een zaak wordt dan moeilijker. Op het ogenblik kun je globaal twee groepen onder scheiden. De ene groep zegt: wij zijn specialisten en moeten ons specialisme zo ver mogelijk uit diepen. De andere groep zegt: we moeten niet uit het oog verliezen waar we al die onderzoeken voor doen, niet allemaal los van elkaar bezig zijn. Die twee visies moe-, ten aan elkaar worden gebreid, daar is een vorm van weten schappelijk management voor nodig". Handig Bij het Gerechtelijk Natuurkundig Laboratorium werken 90 men sen van wie 55 als onderzoeker. brek aan onderhoud?), met glas- onderzoek (bij inbraak glassplin ters in kleding), met vingerspo ren, met documentonderzoek (papier, inkt, lijm, bijvoorbeeld bij vervalsingen van paspoor ten). Wapenonderzoek. Dit onderzoek behelst onder meer de oudheidsbepaling van vuur wapens, het nagaan van krasspo- ren. vormsporen en etsen, de snelheidsmeting van projectie len, het bekijken en bewaren van kogels en hulzen. "Bij schietpartijen wordt gekeken of gevonden kogels en hulzen al in onze collectie zitten. Zo kun nen we verbanden leggen met- voorgaande misdrijven". Doorgeefluik Groeneveld: "Wij kunnen bij onze onderzoekingen niet alles be strijken, niet elke techniek be heersen en niet elk apparaat opti maal benutten. Maar als we den ken dat we te weinig know how in huis hebben dan stappen we naar TNO. De bevindingen van TNO gaan als bijlage mee met ons rapport. TNO moet buiten de gerechtelijke sfeer blijven, wij zijn het doorgeefluik". "Dat laatste past in de filosofie van objectiviteit waarmee onze on derzoekingen behoren te zijn omgeven en waarnaar professor Froentjes, die in 1946 ons insti tuut heeft opgericht, heeft ge streefd. De politie brengt spullen bij ons binnen. Wij kijken naar dat materiaal zonder dat we ons emotioneel bij een zaak laten be trekken. Anders gezegd: wij la ten ons niet dwingen iets te vin den". "Onze bevindingen hoeven trou wens echt niet altijd een ver dachte te belasten, te kunnen ook ter ontlasting worden ge bruikt. Wat wij doen is het uit brengen van een rapport, daar houdt het mee op. Als de rechter zegt: ik neem het niet mee in de bepaling van de strafmaat, dan hebben wij daar vrede mee. Zo'n rechter heeft nou eenmaal ande re kennis en een andere verant woordelijkheid. Wij leggen ons daar bij neer, het frustreert niet". De vraag dringt zich op of rechters wel in staat zijn de rapporten van het Gerechtelijk Natuurkundig Laboratorium op hun juiste waarde te schatten. Professor Groeneveld. die het directeur schap van het Natuurkundig La boratorium combineert met een bijzonder hoogleraarschap in de criminalistiek aan de Leidse uni versiteit (de enige universiteit in den lande met een dergelijke leerstoel) heeft de indruk dat de rapporten in elk geval niet wor den onderschat. Zwaar "Ik geef onderwijs aan studenten die later te maken krijgen met het strafrecht, toekomstige offi cieren van justitie, raadslieden, rechters. Ik probeer ze duidelijk te maken wat de betekenis is van natuurwetenschappelijk onder zoek voor het strafrecht, ze bij te brengen hoe ze mooie rapporten moeten wegen. Het gaat dus niet om onderwijs in praktische handvaardigheid. Iemand die rechten studeert kun je niet op zadelen met schei- en natuur kunde. Maar ze moeten wel leren methoden en methodieken te ta xeren". "Het is ons overigens opgevallen dat onze rapporten in het straf recht meestal zwaar tellen. Wij vinden soms wel eens dat de rechter erg zwaar leunt op wat wij hebben gevonden. Waarmee ik niet wil zeggen dat de rechter dat ten onrechte doet. Maar je schrikt soms als je ziet dat een rechtbank bij een ontkenning van de verdachte geheel op ons rapport drijft". "Kijk, bij bekentenissen spelen on ze rapporten een geringe rol, de zaak is dan meestal wel duide lijk. Maar als iemand ontkent dan wordt het anders. Er staan mij wel geen grote dwalingen van het Gerechtelijk Laborato rium voor de geest, maar ik vind het best vervelend als iemand, die is veroordeeld op grond van ons rapport, niet bekent. Het geeft mij altijd een gerust idee als zo iemand later in z'n leven toch zegt: ik heb het gedaan". door Bert Paauw Met behul-p van een stereomicroscoop wordt gezocht naar vezels, haar- £>e afdeling vuurwapenondcrzoek. Op tafel liggen ook tal van projectielen en hulzen die a/komstig zijn i tjes, schotresten en andere sporen. misdrijven waarvan nooit een wapen is gevonden. (Foto n Roland d« Bruint Autoverven Instrumentele analyse. "Zo'n analyse kan bijvoorbeeld een verfonderzoek betreffen. Ie mand is doorgereden na een on geluk maar op het slachtoffer is een stukje bruine verf gevonden. Wij kunnen de kleurencoördina- ten van de bewuste verf nagaan. Dat vergelijken we met de au toverven die er op de markt zijn, die gegevens zitten allemaal in de computer. Dan kun je nagaan dat het om dat merk uit dat jaar moet gaan en dan zit je natuur lijk al een eind in de goede rich ting". "Verder horen op deze afdeling thuis: bandsporenonderzoek, kleurreflectiemeting, de toepas sing van röntgentechnieken en kleinere milieuzaken als olielo zingen". Bloedonderzoek. "Vooral dit onderzoek heeft de laatste vijfjaar een spectaculaire vooruitgang geboekt. Het gaat daarbij voornamelijk om de bloedkenmerken die in en aan de rode bloedlichaampjes zijn te vinden. Deze afdeling komt meestal in actie als het gaat om zedendelicten en steekpartijen, misdrijven waarbij bloed en sperma een rol spelen. Iedereen heeft een bepaalde bloedgroep. Hoe zeldzamer iemands bloed groep, des te bruikbaarder wordt datgene wat we vinden. De waar de van ons bewijsmateriaal wordt bepaald door iemands ge netische achtergrond". Chemisch-technisch onderzoek. Deze afdeling heeft te maken met branden zoals onlangs in het Katwijkse zwembad Mieren wei de, met explosies, met aanrijdin gen (is een aanhanger gebroken door metaalmoeheid of door ge Onder hetzelfde dak is ook het Gerechtelijk Geneeskundig La boratorium gehuisvest, het do mein van de bekende patholoog anatoom dr. Zeldenrust en twee collega's. Professor Groeneveld vindt het een goede zaak dat bei de instituten in hetzelfde ge bouw zijn ondergebracht. "Dat is nergens anders ter wereld zo. El ders zijn patholoog-anatomen meestal verbonden aan een uni versiteit of een ziekenhuis, staan zij los van de laboratoriumwerk zaamheden. Maar het is gewoon handig dat beide laboratoria on der één dak zitten. De ervaring kan worden gebundeld, samen werking is handiger te realiseren en zo is de kans dat er sporen verloren gaan kleiner". Genieten de snij- en ontleedbezig- heden van dr. Zeldenrust lande lijke bekendheid, van de op veel uitgebreider schaal verrichte on derzoekingen in het Natuurkun dig Laboratorium is de buiten wereld aanmerkelijk minder be kend. Laatstgenoemd laborato rium telt 9 hoofdafdelingen, een onderscheiding die mede op his torische gronden is gebaseerd. Groeneveld zet ze op een rijtje. Toxicologie ofwel vergiftenkun- de. "Hier wordt alles onderzocht wat te maken heeft met verdovende middelen, drugs en dergelijke. Maar ook kleinere zaken, genie pigheden. Buren hebben bij voorbeeld ruzie gekregen omdat een boom het licht in ander mans tuin beneemt. Nu is de boom plotseling gaan verdorren en de ene buurman vermoedt dat er met gif is gestrooid. Dan ko men ze bij ons". "Een ander voorbeeld: men ver moedt van een bepaalde hond Resten van zelfgemaakte explosieven, waaronder granaten en tijdbommen. dat hij schapen heeft doodgebe ten. De hond is opgepakt en krijgt van ons een spuitje om hem te laten overgeven. Wij on derzoeken dan het braaksel" Routineklus Bloedalcoholanalyse. "Deze afdeling is bij de Nederlan ders goed bekend. Per jaar wor den er zo'n 40.000 monsters on derzocht. Een routineklus. Ook wordt hier gekeken naar de aan wezigheid van geneesmiddelen in het bloed, valium, librium en dat soort dingen". Vergelijkend schriftonderzoek. "Dit onderzoek is van belang bij vervalsingen van cheques, testa menten en dergelijke. De dag boeken van Hitier zijn een recent voorbeeld van een vervalsing die op zo'n afdeling terecht zou ko men. Vergelijkend onderzoek moet niet worden verward met grafologie, daarbij gaat het om karakterontleding. Op deze afde ling wordt overigens ook aan stemanalyse en schrijfmachine- onderzoek gedaan". Research. "Dit is eigenlijk een serviceafde ling voor alle andere afdelingen. Er wordt onderzoek gedaan op het gebied van methoden en er wordt bekeken of we bepaalde zaken aankunnen qua kennis en materiaal. Dat speelt nog wel eens bij milieuzaken. Op deze af deling staat ook de massaspec- trometer, een groot apparaat, heel gevoelig, daar zijn bepaalde stoffen mee aan te tonen". Algemene criminalistiek. "Hier worden de Sherlock Holmes achtige sporen onderzocht zoals haren, vezels, verfsporen. Deels worden die sporen ook naar an dere afdelingen doorgesluisd. Verder doet men hier aan kle- dingonderzoek, onderzoek aan wapens, munitie, de schiethand, schotsafstand, onderzoek van explosieven. Op deze afdeling staan elektronenmicroscopen, daar kun je hele kleine objecten mee zien".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13