KERKDIENSTEN Campingpastoraat steeds belangrijker God wil u een hoopvolle toekomst geven Zij aan zij met Victoria Vesta, die ons in dit aardse tra nendal van een veilig gevoel wil verzekeren, belooft een al even kleurig affiche op het Hilversums station geborgenheid voor de eeuwigheid. „God wil u een veili ge toekomst geven", wordt de treinreiziger in potige letters voorgehouden. Tussen Heinekens stralende sterren en Slavenburgs appeltje voor de dorst een on gewone reclameboodschap, die weinig wachtenden dan ook zal ontgaan. Het op vele stations aan te treffen aanplakbiljet, dat onder zijn for se slagzin ook nog een toepasse lijke tekst uit het Johannes-evan- gelie laat lezen, vermeldt onder aan in pietepeuterige lettertjes wie deze zending tussen boemel en intercity bedrijft. De heer D. Baksteen uit Alphen aan den Rijn verklaart zich be reid geinteresseerden aan een Bijbel te helpen en wie dat wenst kan bij hem ook meer informatie krijgen. Een organisatie wordt niet genoemd zodat de indruk kan ontstaan, dat het een gedre vene is, die op deze moderne ma nier bekeringsarbeid verricht. Wantrouwige lieden veronder stellen daarentegen, dat hier op slinkse wijze voor een religieuze groepering zieltjes worden ge- Het een noch het ander is waar, laat de heer Baksteen, een krasse tachtiger, weten. Met hem hou den nog vier vrijwilligers zich be zig met de stationsevangelisatie. En al komt die dan ook voort uit het verkondigingswerk van de Vergadering van Gelovigen, waartoe zij allen behoren, perso nen, die erop reageren, wordt geen gesprek of contact opge drongen. „Onze enige bedoeling is hen, wan neer zij zelf het initiatief nemen, met de boodschap van de Here Jezus Christus in aanraking te brengen", verzekert de heer H. van der Snoek, medestander van zijn bejaarde broeder. „Waar zij dan later hun geestelijke tehuis vinden is niet onze zaak". Traktaatjes Hoewel die reacties 'met horten en stoten' binnenkomen - soms twee of drie in een week en dan weer een tijdje niets wordt aangenomen, dat evangelisatie per-affiche tegenwoordig effect sorteert dan de versprei ding van traktaatjes, waarmee van oudsher het geloof onder ogen werd gebracht. In Alphen gebeurde dat al vele tientallen jaren, daar gingen om de paar maanden mensen op pad om huis-aan-huis de godsdiensti ge geschriftjes in de bussen te stoppen. De heer Baksteen, vroe ger in Rotterdam eigenaar van een door de Duitsers platgegooi de zaak in goud en zilver, heeft ook bij de bezorging van die ge- schriftjes altijd een actieve rol vervuld. Later kwam men op het idee een affiche op het plaatselijk station op te hangen. Het werd door een bevriende fotograaf ontworpen en stelde een man voor, die de leegte inloopt, met daarbij als enige tekst de opwekking: 'Om keren. Terug naar God'. Het woord bekeren werd met opzet niet gebruikt. Al gauw meldden zich geestver wanten uit Leiden en Bodegra ven. die het een goed idee von den en op hun perrons ook wel zo'n wervend biljet wilden zien. Zo ging de sneeuwbal aan het rollen met het resultaat dat trein reizigers nu op tal van stations met een bijbels woord worden geconfronteerd, om de drie a vier maanden een ander. Giften Een kostbare zaak, dat wel. Met de vervaardiging van de affiches op twee formaten, het kleine om voor het raam of in scholen en jeugdhonken te hangen, is veel geld gemoeid en het Spoorweg reclamebedrijf werkt ook niet voor niets. Het is gebruikelijk dat de geloofsgenoten die het station van hun woonplaats in de campagne opgenomen willen zien, de kosten voor hun reke ning nemen. Voor de verdere fi nanciering blijken voldoende giften binnen te komen. Baksteen: „Als we overhouden komt er weer een station bij. Je moet natuurlijk verstandig han delen, niet tien stations in de ac tie opnemen terwijl je er het geld nog niet voor hebt". Of om Lucas aan te halen: ..Want wie van u. die een toren wil bouwen, zet zich niet eerst neder om de kos ten te berekenen, of hij het werk zal kunnen volbrengen?" Het is overigens niet daarom dat van de bijbelbestellers gewoon lijk een bijdrage wordt gevraagd. „Als je er zelf ook wat voor hebt gegeven, is de waarde groter", meent de heer Van der Snoek. „Je kunt wel gaan ronddelen, maar dat is ook niet juist". Wie een gesprek wil hebben en niet in de buurt van Alphen aan de Rijn woont, wordt met een gelo vige in zijn of haar omgeving in contact gebracht. Van der Snoek is ervan overtuigd, dat daaruit in een aantal gevallen langdurige relaties ontstaan. „Maar meestal houdt het na een aantal gesprek ken of brieven weer op. Dan heb ben die mensen toch een luiste rend oor gevonden. Of hulp ge kregen. Want soms is er nood. Dan helpen wij als het in onze macht ligt". De heer Baksteen: „Als wij een in stelling kennen waar men te recht kan, verwijzen wij de per soon daarheen". En Van der Snoek: „Er zijn speciale geval len, drank- en drugsproblemen bijvoorbeeld, waar wij natuurlijk niet aan kunnen komen. Er doen zich echter ook problemen voor, waar het werkelijk alleen om ge loofsvragen gaat en ik meen, dat een gelovige die er ook naar leeft in staat is een ander te helpen, al is het maar door hem de weg te wijzen". Ongelovigen Deze leidt, zoals men onderstreept, dus niet automatisch naar de Vergadering van Gelovigen, een uit Engeland overgekomen gods dienstige beweging, die net als de eerste christenen haar samen komsten houdt zonder vaste voorganger en zonder orgelbege leiding van de gemeentezang. Het is de weg naar de in deze kring onwrikbare overtuiging, dat de mens die niet in Jezus als zaligmaker gelooft voor de eeu wigheid is verloren. „Wie wel gelooft in het verzoenend werk van de Here Jezus Christus zoals dat in de Bijbel wordt aan gegeven. is een broeder of zuster van ons en dan maakt het niet uit tot welke kerk hij of zij behoort", meent de heer Van der Snoek. Met die kerkgenootschappen zelf blijkt men niet zoveel op te heb ben. Terwijl de eigen groepering, de naam zegt het al, uitsluitend gelovige volgelingen telt, zouden de kerken door een samengaan van ongelovigen en gelovigen zijn vergroeid tot instituten waar in feite afbreuk aan de Bijbel wordt gedaan. Dat klinkt een buitenstaander vreemd in de oren en vraagt dan ook om verduidelijking. Voor Baksteen ligt de grens tussen de genen die de Bijbel van kaft tot kaft als Gods Woord erkennen en de mensen die dat niet doen, al stempelt een afwijkende uitleg ging van bepaalde uitspraken ie mand, wat hem betreft, nog niet tot ongelovige. Er is overigens naar zijn gevoel wel wat aan het veranderen. Dat leidt hij onder meer af uit acties van verschillende kerken, positief beoordeelde acties, vaak te dan ken aan de persoonlijke inzet van een predikant of een paar ac tieve leden. „Het lijkt wel of veel weer tot leven komt, en dat kan ook niet anders, want God zal zorgen dat het werk klaar komt". Geleerd Intussen bestaat bij de Vergade ring van Gelovigen nog aller minst de behoefte uit het zelf verkozen isolement te treden om bijvoorbeeld te trachten in sa menwerking met bepaalde ker ken tot een veel ruimde ver spreiding van de raambiljetten te komen. Het evangelisatiewerk beschouwt men als een zaak van de eigen kring en zo moet het ook blijven. Wat niet wil zeggen, dat de Alphen- se 'zendelingen' kritiekloos te genover het eigen werk staan. Dat op sommige perrons wel eens affiches worden afge scheurd of met 'grove taal' be klad, is even onvermijdelijk als briefjes van treinreizigers, die geergerd laten weten, dat zij die bijbelse boodschappen maar niets vinden. Het had echter wel voorkómen kunnen worden, dat mensen zich gekwetst voelden door, naar men volmondig toe geeft, te indringende opschrif ten. Van der Snoek. „Zoals de tekst 'Een leven zonder Jezus Christus is een verloren leven'. Dat heb ben sommigen zich wel aange trokken. Het was helemaal niet onze bedoeling iemand te beledi gen. maar het is wel als beledi gend ervaren. Wij hebben daar van geleerd". „De moeilijkheid is, dat wij zo graag anderen willen laten delen in het geluk, dat wij zelf hebben gevonden, en dan ben je soms zo naief, dat je er helemaal niet op rekent, dat het verkeerd kan overkomen. Wij hebben toen ge zegd: l£ten we een positieve tekst kiezen, waardoor mensen, die misschien in wanhoop leven, erover gaan denken, dat God een hoopvolle toekomst wil berei den, niet voor deze aarde, maar voor de eeuwigheid. Dat geeft een vrede die alle verstand te bo ven gaat". (Van één medewerker) „Pastoraat is voor mij zorg voor en begeleiding van mensen van uit het evangelie en gericht op het hele bestaan van mensen. Dat betekent vooral „zijn waar mensen zijn". Welnu, mensen zijn er genoeg op campings, soms met duizenden tegelijk. En deze mensen brengen echt alles met zich mee: vreugden, zorgen, verwachtingen, een zaamheid.. Een camping is be paald niet een paradijs, ook al zijn er wel paradijselijke plek jes en momenten. De ervaring is zelfs dat vreugden en zorgen in verhevigde mate aanwezig zijn in de campingsituatie: mensen zijn dicht en lang bij elkaar. Er zijn niet zoveel mogelijkheden om te vluchten: in het werk bij voorbeeld, in sociale activitei ten". Deze opmerkingen zijn afkomstig van 'camping-pastor' dominee Jan Hengeveld uit Ede. Na de kerkelijke recreatieteams die zich vooral toelegden op ont spanning aan (camping) gasten, en de evangelisatieteams, die een „kerkelijke tent" opbouwen om vooral met kinderen bezig te zijn of zondags diensten organiseren, is nu de „camping-pastor" in op mars. Vorig jaar telde ons land er ruim 40, het zullen er wel meer worden. - Wat doet zo'n camping-pastor? Jan Hengeveld: „Een van de cen trale activiteiten was voor mij het voorgaan in de kerkdiensten. Door het voorgaan op zondag word je herkenbaar en aan spreekbaar. De diensten zijn vooral gezinsdiensten met een bont oecumenisch gezelschap en vaak ook gedistantieerd kerkdij ken. In de vakantie op de cam ping „proberen ze het nog eens". Hengeveld besteedt aan de voorbe reiding van de diensten, met wis selende groepen, veel aandacht. Naast die diensten „van schrift en tafel, als echte viering van het heil in de vakantie" zijn er de ve le pastorale gesprekken: heel vaak over huwelijks- en gezins vragen. „Ik ben onder de indruk gekomen van de aangrijpende le- vensveijialen die mensen e toe vertrouwen. Alleen al goed luis teren en pastorale aandacht is van groot belang". „Een apart verhaal vormen de jon geren: als het pastoraat aan jon geren een toetssteen is voor een goed pastoraat, dan zijn we er nog niet!" En niet te vergeten de LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oecum.studenten- Marekerk 10 dr. Meijers, 5 dr. Hoek. Veenendaal. Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Meye- ring, Voorschoten. Regenboog (Merenwijk") 9.30 past. Van Well. Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Van Leeu wen (gezam. dienst Petrakerk). Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Sterringa. Vredesk. (Burggravenl.) 10 dr. v.d. Zwaan. Waalse kerk (Breestr.) 10.30 past. Ribs. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis 10.30 hr. Van Straalen, Oegstgeest; zat. 13 aug. 10.30 hr. Dele- Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Vredeskerk 10 dr. v.d. Zwaan. Petrak. (Surinamestr.) 10 dr. Rietveld, Zoetermeer. Oude Vest 10 ds. Vegter, Oegstgeest. Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem., Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Sterringa, 5 dr. v.d. Zwaan, bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Lo- Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Van Dam, Woerden. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 lees- Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 nog niet bekend. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 ds. Snaayer, Kor- tehemmen. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 hr. Sta- vleu. Alphen. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. Schreuder, Dordrecht. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): 10 hr. Holder. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 ds. Van Turillert. Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 19.30 verlossingssamen komst. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl9.30. 10.30 en 11.20 Church of England 5 nam. dienst in oud-kath. kerk, Zoeterw. singel 50. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 19, zo. 9 en 10.45. Herensingel zat. 19, zo. 9.30 en 11 Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat 19, zo. 9.30 en 11.30. Steenschuur zat. 19, zo. 8.30,10.11.30,18 en 19 Boshuizerkade zat. 19, zo. 9.30 en 11. Lammenschansweg zat. 19. zo. 9 10.30. Haarl.straat zat. 19, zo. 9.30, 10.45 12.15. H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Van Waarde, Hoofddorp, 7 hr. Van Stralen, Oegstgeest. Geref. Kerk: 10 ds. Van Waarde, Hoofd dorp, 7 hr. Van Straalen, Oegstgeest. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 ds. Roos; Utrecht. Rk Kerk: zat. 19. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 dra. Broeijer-Bo- gers, Utrecht. 6.30 ds. Stolk (gez- .dienst). Kruiskerk 9.30 ds. v.d. Broeck, Bode graven. Opstandingskerk (Marijkestr.) 10.45 dra. Broeyer-Bogers, Utrecht, 6.30 ds. Baart, Oegstgeest. Goede Herderk. 9 dr. Van Vliet, 6.30 ds. Aalders, Woubrugge. De*Bron 10.30 ds. v. Everdingen. 6.30 dr v. Vliet. Driehoorne 7 interk. dienst, ds. Ouwen- dijk. Oudshoornsekerk 10 ds. Noorman, Bus- Sionskerk 9.30 kand. v.d. Scheer, Utrecht, 6.30 hr. v.d. Bos. Geref. Kerk: Salvatorikcrk 9.30 ds. Ge- sink, Noordwijk, 6.30 ds. Stolk in Ad- ventskerk (Julianastraat). Maranathakerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 zie Adventskerk. Goede Herderkerk 9 hr. Van Vliet, 6.30 ds. Aalders, Woubrugge. De Bron 10.30 mevr. Van Everdingen, ■Leiden. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 10 ds. Veefkind, 3 ds. De Waard. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9 30 ds. De Jong (H.A.), 4.30 br. Schol- Chr Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Vee nendaal. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 dr. Kits, 6.30 ds. Mietes. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Jongejan. Volle-evang.gem. ('De Ark'. Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. Van Putten. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30 Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 19, zo. 9.45 en 11 .ui Piusk. zat. 19, zo. 9 en 10.30. De Bron zat. 19. zo. 9.30 en 11. pastorale zorg aan de kamplei ding. „Ze staan vaak onder zware druk en krijgen de nodige pro bleem naar zich toegespeeld". „Als laatste wil ik noemen de aan dacht voor de plaatselijke ge meente en-of de regio: het is ef fectief pastoraat om hen te moti veren tot een gastvrije gemeente: wat wordt van ons verwacht in de recreatiesituatie?". Plaatselijk Daarmee zijn we terecht gekomen bij plaatselijke kerken, gemeen tes, parochies. „Welke bood schap heeft de kerk aan de re creatie?" Met die vraag houden gelukkig nogal wat mensen zich bezig. In toenemende mate wor den bijvoorbeeld campings ge vuld met „vaste staanplaatsen", tenten, caravans, allerlei bouw sels. De overheid probeert de mensen in de vakantieperiode binnen 's lands grenzen te hou den. Honderdduizenden mensen zijn, vaak naast een vakantie in het buitenland, veel weekends of gedurende korte „tweede vakan ties" in het eigen land op cam pings, in bungalowparken, in hun boten. Een aantal kerken (RK, hervormd, gereformeerd, doopsgezind, lu thers en anderen) werkt landelijk samen in het Interkerkelijk Werkverband voor de Recreatie (IWR). Enkele „grote" kerken hebben er voor enkele dagen per week iemand voor afgestaan. Ge zien het enorme werkveld en de honderdduizenden waar het om gaat niet veel, maar het is iets. Henk Kuyk is een van hen. Hij zit in het Dienstencentrum van de Gereformeerde Kerken in Leusden en besteedt een deel van zijn tijd aan de recreatie. „Vooral adviserend en stimule rend", blijkt uit een gesprek met hem in Leusden en later tijdens een interkerkelijke bijeenkomst voor .recreatie-gemeenten' in Pa- terswolde. Het eigenlijke werk moest immers gebeuren door plaatselijke ge meenten en parochies. „Wij werken ondersteunend, dienst verlenend, doen aan bezinning en toerusting en geven een infor matieblad uit". Daarnaast gaat Kuyk veel op bezoek bij gemeen ten die wel iets aan recreatie- werk zouden willen doen maar niet weten hoe. Hij praat met re- creatie-ondernemers en bezoekt de verschillende provinciale in terkerkelijke recreatie-commis sies (PIRK). „We zijn bijvoorbeeld van plan om classes van hervormde en gere formeerde kerken ertoe te bewe gen zich in hun vergaderingen eens met recreatie-werk bezig te houden. Dat zou al een geweldi ge invloed kunnen uitoefenen op allerlei gemeenten", meent Kuyk. "Er zijn nog veel kerkelij ke gemeenten die weinig of niets aan recreatie-werk doen, al we ten ze dat maanden lang honder den of duizenden mensen zich in de naaste omgeving kortere of langere tijd ophouden." Gastvrij Naar de mening van Kuyk zal met name het camping-pastoraat steeds belangrijker worden. Zijn indruk is dat de „teams" wat op hun retour zijn. Kerken vragen pastores om enige tijd in hun re HAZERSWOUDE Herv. Gem 9.30 kand. Paul, Zoetermeer, 6.30 hr. Bak ker, Maassluis. Geref. Kerk: 9.30 ds. Welbedacht. 5 ds. Stolk, Alphen a.d. Rijn. Rk Kerk: dorp zat. 19. zo. 9.30 en 11.30. Anker zat. 19, zo. 8.45 en 11.15. Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 9 ds. Roth- fusz, 10.30 Maartenskerk ds. Roth- fusz. 7 kand. Abbink, Hoofddorp. Geref. Kerk: Hoeksteen: 9 ds. Rothfusz. Maartenskerk 10.30 ds. Rothfusz, 7 dhr. Abbink. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 19, zo. 9 en 11. Jozefk. zat. 19, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 kand. Van Rooyen, Leiden. Rk Kerk: zat. 19, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Bakker. Amsterdam. Rk Kerk: zat. 19, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Heymans, 't Harde. Ontm.kerk 10 ds. Heymans, 't Harde, 6.30 ds. Aarents. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwyk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Horst, 6.30 ds. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Richter. 6.30 ds. Kaars, Haaften. Salv.kerk 9.30 kand. Bikker, Zeist, 6.30 ds. Richter. Bethl.kerk 9.30 kand. Plaisier. Zeist, 6.30 kand. 't Lam, Houten. 3eref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Berg. Lex- mond, 6.30 dr. Van Minnen, Utrecht. Jeref. K. Vrijg.: geen opgave ontvan gen. 3eref. Kerk: 9.30 ds. Van 't Hoff, 6.30 zie herv. gem. Jhr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 stud. Steens- ma, Apeldoorn. Jeref. Gem.: 9.30 en 6 leesdienst. Ik Kerk: zat. 17.30 in De Stek. 19. zo. 9.30 en 11. KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Driebergen. O. Kerk 10 ds. Van Roon, 6 ds. Hovius, Apeldoorn. Ichthusk. 10 ds. Driebergen, 5 ds. Vis- Pnièlk. 9.30 ds. Hovius, Apeldoorn, 6 ds. Schuurman. Overduin 2 ds. Baas. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 9.30 ds. Kruyt, Heerlen. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. Wilschut, Dordrecht, 5 ds. v.d. Horst. Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 5 ds. Fern- hout. Alphen a.d. Rijn. Hoeksteen 10 pf. Schalier (Duitse dienst). Geref. K. Vryg10 15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Vhetstra. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 hr. Stuurman. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees- Volle-evang.gem. (Tripodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem. 10 hr. Wallinga, Leiderdorp, 7 hr. Wallinga, Leiderdorp (gez. dienst in geref.kerk). Geref. Kerk 10 hr. Bade, 7 hr. Wallinga, Leiderdorp (gezamenl. dienst)! LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 mevr. Jacobi-van Duyn, 6.30 ds. Doesburg. Hoofdstr. 10 ds. Doesburg. Scheppingsk. 9 ds. Knorth. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Vries (H.A.). Rk Kerk: zat. 19, zo. 9.en 10.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Teusink, Alphen a.d. Rijn, 10.30 cam ping 'De Drecht' hr. Van Dorp, Rijns- aterwoude. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Vree, Leimui- den. 7 hr. Bade, Koudekerk. Rk Kerk: zat. 19, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10.30 en 7 ds. De Gelder. Pauluskerk 9 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 hr. Vercouteren, Voor burg, 7 drs. Jaspers Focks, Oude We tering. Geref. K. Vrijg.: 10.30 en 2.30 stud. v.d. Eerden. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10 lees dienst, 5 kand. Storms, Rotterdam. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Visser. Nieuw-Vennep. Geref. Gem.: 10 en 4 leesdienst. Rk Kerk: 19, i. 9 en 11. Rk Kerk 19. i. 9 en 10.30. NOORDWIJK Geref Kerk: Hoofdstr (Zee) 10 Sipke v.d. Land, Wassenaar. 7 gez. dienst in herv. kerk Hoofd straat, ds. Hoekstra, Haastrecht. Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Korenhoff. 7 ds. Gesink. Sfichtingskerk 11 ds. Korenhoff. Sole Mio 9 hr. De Bock, Baarn. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen 11.30. OEGSTGEEST: Herv Gem. Groene ol Will.kerk 10 ds. Callenbach. Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Verdonk, 7 ds. De Boer. Geref. Kerk: 10 ds. Heemskerk. Geref Kerk Vrijg.: 8.45 en 4.30 dienst. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 ds( De Lange (middag: H.A.) "„^ïu,«lc«r!,ooth 4 mw Visch-Tons- gio werkzaam te zijn, staan daar voor eigen geïnteresseerde domi nees, priesters of pastorale werkers (sters) af, die dan enige tijd zelf in een caravan gaan wo- Daarnaast, zo bleek uit de gesprek ken in Leusden en Paterswolde, is het zo belangrijk dat een ge meente „gastvrij" is. Actief gast vrij. Mensen nodigen om te ko men, door de week het eigen ge bouw beschikbaar stellen voor vakantie-activiteiten, gasten- groepen vormen die met een voor recreanten be^ig zijn, ver tellen over eigen gemeenteleven. Er gebeurt in ons land nogal wat op het terrein van „kerk en re creatie". Wel is het vaak een acti viteit van een kleine groep bin nen de gemeente. Naarmate de vrije tijd (al dan niet gedwon gen!) toeneemt en mensen vaker en langer hun huis achter zich la ten en naar buiten trekken, zal de vraag „welke boodschap heeft de kerk aan de recreatie?" indrin gender worden gesteld. Nog één keer camping-pastor Jan Ds. Hengeveld plaatselijke gemeente het eerst verantwoordelijk... ifotoGPDi Hengeveld: „Het is nodig eraan te blijven werken dat de plaatse lijke gemeente in eerste instantie zich verantwoordelijk weet. En dat natuurlijk in oecumenisch verband. Het vorige seizoen is me gebleken welke positieve mogelijkheden er zijn voor het recreatiepastoraat. Het gaat niet om honderden mensen met wie je nauw contact hebt, maar wel om tientallen, voor wie je - soms in een crisissituatie - een helper kunt zijn. Daarvoor alleen al is het waardevol om het te blijven doen". Rk Kerk: Agathakerk zat. 19, zo. 10 en 11.30. Poelpolder zat. 19, zo. 9 en 11.30. Mariakerk zat. 19, zo. 8.30, 10 en 11.45. Engelbew. zat. 19, zo. 9, 10.30 en 17.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Van Doorn, 6.30 ds. Kielder, Vianen. Geref. Kerk: 9.30 hr. Spoelstra, Amster- Chr Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Den Hartog, Veenendaal. Remonstr. Gem.: geen dienst. Rk Kerk: zat. 19, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Molenaar. (Jeref. Kerk: 9.30 kand. De Lang, Lei den, 7 hr. Stam, Nieuwkoop. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 hr. Drijver, Voorschoten. 7 ds. Goverts. CJeref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. De Jong. Aalsmeer. C hr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 7 ds. Hofman. Ouderkerk a.d. Amstel. F.k Kerk: zat. 19, zo. 10. N OORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Van Voorthuizen, Harderwijk, 7 ds. Smit, Hilversum. G eref. Kerk (W. Verlaat): 9.30 en 7 ds. Bronsgeest, Nieuwkoop. beek (H.A Endegeest: 9.30 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4 Rk Kerk: Will.kerk zat. 19, zo. 9 en 10.30 OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. Buikema, Zwammerdam Remonstr. Gem.: geen dienst. Rk Kerk: zat. 19, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 19, zo. 9 en 11 Petrus-B. zat. 19, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv Gem 9.30 ds. Kielder, Vianen, 7 ds. Van Doorn. Alphen a.d. Rijn. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15 dienst. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9,30 en 5 ds. Van Niel. Bethelkerk 9.30 ds. Koelewijn, Wou brugge. Camping Koningshof 10 hr. Bergman Geref Kerk: Petrak. 9.30 ds. Bouma. Noordwijk. 5 ds. Baayen. Imm.kerk 9.30 ds. Baayen, 7 ds. Brou- Den Haag. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 leesdienst Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br Tavenier (H.A.) Rk Kerk: zat. 19. zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Snijders, Haarlem, 7 ds. Mulders, Haarlem. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ferwerda, 7 ds. Mulders, Haarlem (gez.dienst in herv- .kerk). Chr. Geref Kerk: 10 en 5 kand. De Bruijne, Apeldoorn. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 ds. Cossee, Rotterdam. Rk Kerk zat. 19, zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Bate laan. Voorschoten, 6.30 ds. Meijers, Geref. Kerk: 9.30 drs. Aalders. Wou brugge. 5 ds. Van Wijk. Vledder. VALKENBURG Herv Gem 10 ds. Ha gen. Zwolle, 6.30 prof v.d. Beek Geref Kerk: 9.30 cn 6.30 ds. Oegema. Geref. K. Vrijg.: 9.30 leesdienst, 5 ds Heida. Marine Kerkdiensten vliegkamp): 10.30 ds. Van Melle VOORHOUT: Herv. Gem. 9 ds. Kolk man. De Kaag (gez. dienst). kerk 10 ds. Blanken, 7 ds. Meyering De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Lentz. Geref Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw. 7 ds. Meyering (gez.dienst in herv.kerk). Geref. K. Vrijg.: 8.30 stud. Van Eerden. Kampen. 3 hr. Houtman, Leiden. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 19, zo 11 30. M. Godskerk zat 19, zo. 10. WADDINXVEEN Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Roetm^n, 5 ds. Maasland. Hoeksteen 9.30 ds. Goossen, 6.30 ds. Roetman. Bethelk. 9.30 ds. Maasland. 5 ds. Goos- Imm.kerk 9.30 ds. Sijbrandy. Den Haag. 7 dr. Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk: Kruisk. 9 ds. De Moor, 5 ds. van 't Hof, Boskoop. Ontm.kerk 10.15 ds. De Moor Chr. Afgescheiden Gem.: 9.30 en 5 ds. Verloop. Rk Kerk: Victork. zat. 19. zo. 9.30 Ontm.kerk zat. 19, zo. 11.45. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Roest Wateringen. Rk Kerk: zat. 19. zond 8.30. 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk 10 hr Taal, 4.30 ds. Kok. Rotterdam Kievietk. 10 in Bloemcampkerk ds. Oberman, Capelle Messiask. 10 ds. Hartsheim. Schevenin- gen. Dorpscentrum 9.30 ds. v.d. Hoef. Bode graven. Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 7 ds. War- nink. Apeldoorn. Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. Oberman. Capelle. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. WOUBRUGGE: Herv Gem. 930 hr Mulders, 6.30 ds. Koelewijn Geref Kerk: 9.30 ds. Hemmes. Oegst geest. 6.30 ds. Ferwerda. Sassenheim. Ned. Prot Bond (De Wyk): Rk Kerk: zat. 19, zo. 10 ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr Bor. Geref Kerk: 9.30 kand. Karstens, Lei den, 7 hr. Vermeer. Rk Kerk: zat. 19. zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 dr Baart. Oegstgeest Rk Kerk: St. Jan zo. 9.30 en 11 Chr. Dienaark. zat. 19, zo 10 H. Rijndijk zat. 19, zo. 9.30. 11. ZWAMMERDAM: Herv Gem 9 30 ds. Van Achterberg, Leiden, 6 30 ds. Waardenburg. Rotterdam Geref. Kerk: 9.30 drs. Buikema. 6.30 ds. Jaspers Focks. Oude en Nieuwe We tering. Remonstr. Gem.: geen dienst. Wait zo lief lieeft God cfe wen -\d Hijzijn migsjémen Zoon b&mi„ &en m 1st d b n Ban griooli m;l verioson coos m&r eet wig levsrr heeft

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11