Schapers wandelt de finale binnen c Eenvoudige winst Mesker op Roomburg Zege voor poloploeg Profronde Merenwijk 'Record' voor Tracy Caulldns jr Schroevedraaiers aanschaffen een hele uitzoekerij Zo doe je dat Kozijn en dorpel 'verstellen' Handige lagenmaat-tape Sport- en spelplezier op foto vastleggen .o^ ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1983 LEIDEN In de A-categorie van de Open Leidse Tenniskampioenschappen op park Roomburg aan de Kanaalweg boekte Jeroen Schuur uit Harderwijk een verrassend succes door als overgangs B kampioen eredivisie speler Ton Sie uit de halve eindstrijd te houden. In de B-groep daarentegen moest hij in de kwartfinale in Freek van der Capellen zijn meerdere erkennen. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de als tweede geplaatste Ton Sie wederom op simpele wijze een ronde verder zou komen. Schuur, die onlangs in Bilthoven de A-finale haalde, ging echter DUISBURG (ANP) - Euro pees waterpolokampioen West-Duitsland is ook na vier wedstrijden in het achtlan- dentoernooi van Duisburg nog zonder puntverlies. De Westduitsers wonnen met 8—3 van Spanje. De Sowjet- Unie, wereldkampioen, blijft op één punt achterstand vol gen. De Sowjet-poloërs ver sloegen Joegoslavië met 13-11. Het Nederlands team won met veel moeite van het taaie Ita lië: 7-6. In het derde kwart verspeelde de ploeg van coach Pocsik de voorsprong van drie doelpunten (5—2) volledig: 5-5. In de spannen de laatste periode kwam Ne derland zelfs met 5-6 achter. Na de gelijkmaker van Oran je was Erik Noordegraaf in de laatste minuut de koelste man in het water. Hij sleepte voor Nederland de winst bin nen: 7-6. Het Nederlands junioren wa- terpoloteam is gisteren als vijfde geëindigd in het toer nooi om de wereldtitel water polo in Barcelona. Door een gehjkspel (8-8) tegen Ver enigde Staten bereikte Jong Oranje deze klassering. We reldkampioen werd Spanje, dat de druk om van Cuba te moeten winnen weerstond en met 9-6 zegevierde. zijn eigen spel, ('oplopen en af maken') spelen, wat de winnen de punten opleverde (0—6, 6-2, 6-4). In de halve eindstrijd ont moet hij Johan Vekemans, die een eenvoudige 6-2,6-2 zege op Paul van Geuns liet noteren. De A-favoriet, Michiel Schapers "wandelde", in tegenstelling tot gisteren, naar de finale. Na de eerste set was Hans EVeraars' op positie gebroken (6-3, 6-0). Bij de dames kwam nationale top per én Roomburg-favoriete, Mar- cella Mesker voor de eerste maal in actie. Vooral haar scherp langs de lijnen geplaatste, harde ballen imponeerden én zetten haar op- ponente Karin Bakkum, die veel (dubbel)fouten maakte, onder druk. In snel tempo was een 6-3 eerste setwinst binnen. Of schoon de underdog haar achter stand in de tweede reeks tot 5—5 wist op te halen, verspeelde ze vervolgens haar service-game en liet Mesker met 7-5 zegevieren. De als vierde geplaatste Leonne Heffels moest in Mariette Pakker haar meerdere erkennen. Laatst genoemde strafte de fraaie slice backhand returns zo regelmatig af, dat ze met 6-2, 6-4 de halve eindstrijd tegen de papieren nummer één bereikte. Nanette Schutte, tweede op de lijst, had geen enkele moeite met de heel onzeker spelende Bernadine de Vries (6-2, 6-0). Ook de vrése lijk hard slaande Judith Warrin- ga plaatste zich bij de laatste vier door B-speelster Annelies Si mons niet te ontzien (6-0, 6-1). Freek van der Capellen, in de we tenschap wat Jeroen Schuur in zijn mars heeft, ging heel alert van start. Een sterke service en volleerwerk met het zelfde predi kaat leverden hem de eerste set op (6—3). Maar ook dit maai had hij een zwak intermezzo, dat bij een 4-0 achterstand beëindigd werd door veelvuldig te gaan scoren middels een slice back hand rechtdoor of een cross pas sing. Geen game gaf hij meer uit handen en bereikte zo de halve finale tegen broer Herman (6-4, 6-4). Laatstgenoemde verwierf deze plaats ten koste van de als derde genoteerde Rob Gomersbach. Van der Capellen, die alle slagen, in tegenstelling tot z'n mond, perfect onder controle heeft, had het met zijn tactiek "langzaam, nog langzamer", bij het winnen de eind (6-3, 7—5). Roomburger Joost van Leeuwen was een sportieve verliezer van hoofd klasse speler én B-favoriet Hans Schmidt (6—2,6—2). "Hij is beter. Hij maakt bijna geen fouten. Je moet je punten zelf scoren". Bij de B dames beleefde Jacqueli ne van Wijk wederom een suc cesvolle dag. Ofschoon zij de 5-4 voorsprong, opgebouwd door een hoog tempo te spelen, met een 7—5 verlies uit handen gaf en zelfs in de tweede reeks met 3—1 achter kwam, had ze zichzelf én de bal toch nog tijdig onder con trole. Door voortdurend haar op- ponente's backhand te bestoken, ook smashend, en fatale drop- shots te lanceren werd een drie sets zege op Veronique Pardoel alsnog een feit (5-7, 6-3, 6-4). Annemarié Luderus was niet in staat de als eerste geplaatste Mi riam de Groot de weg naar de fi nale te versperren (2-6, 3-6). "Het ging niet lekker, maar ik had toch niet kunnen winnen". Ook Marion Post speelde in de halve finale C tegen Willy den Hollander "niet lekker". "Ik heb moeite met die hoge ballen. Ik wil doorslaan". Pas bij 4—0 ach ter in de beslissende set kreeg ze de ballen weer hard over het net en wist tenslotte met een 7-3 tie break winst als winnares te finis hen (6-3,4-6,7-6). Tini van Vel- zen presteerde goed tegen de nummer vier op het schema, An neke van Overloop. Eerstge noemde mocht met 6-1, 6-1 door naar de halve finale tegen Brigit van der Maarel. Bij de heren beantwoordt Freek Tanis nog steeds aan de ver wachting als nummer twee te eindigen. Rien Booy kwam er in de kwartfinale nauwelijks aan te pas (6-1, 6-2). Rob van Marwijk hield op "tevreden te zijn". Roomburg-clubgenoot Taco Jan zen trof een verkrampt spelende en aan het net falende Van Mar wijk, die hij met zijn tactiek, "dood-ordinair geprik", met 6-4, 7—5 uit de halve eindstrijd hield. Ook Harold van Offeren plaatste zich bij de laatste vier. Hans Thuis tenniste zich slechts twee games naar winst (6—2, 6-0). In de veteranen categorie was het voor Unicummer Piet van Pari don een gouden dag. De 6—4, 7—6 winst op de zes jaar jongere tennisleraar Mark Smit deed hem een ronde verder komen én... "zich minder oud voelen". Adrie van Leeuwen boekte een gemakkelijke overwinning op Joost Rodenburg (6-1, 6-2). "Ik speel niet zo veel meer, maar bij de veteranen is het ook niet zo moeilijk". Als de planning juist blijkt, ontmoet hij Ronald Bloe- mendaal, die Van Duynen met (foto Holvast) 6-2, 6-3 klop gaf, in de finale, wat toch wel een ware strijd voorspeld te worden. Netty Bak, de als eerste geplaatste dame, eli mineerde Doris Knott met 6-3, 6-2. MARIJKE DE BEEP LEIDEN - De sterkste Nederland se wielrenners komen zaterdag 20 augustus aan de start tijdens de Ronde van Leiden. Dit crite rium, waaraan in elk geval Jan Raas, Joop Zoetemelk en Peter Winnen meedoen, wordt verre den in de Merenwijk. Organisa tor van het wielergebeueren is Joop Riethoven. De sportorganisator zorgde ervoor dat de Nederlandse prof-wiel renners belangeloos aan de start komen. De Ronde van Leiden staat namelijk in het teken van het gehandicapte kind, een doel waarvoor Joop Riethoven zich al vaker heeft ingezet. Grote sponsor van het evenement is het winkelcentrum Kopermo len. Joop Riethoven: "Na de suc cesvolle Ronde van Noordwijk voelden de winkeliers van de Ko permolen ook wel wat voor een criterium. Hoewel het erg kort dag was om alles nog op poten te zetten, is het toch gelukt om een aantrekkelijk rennersveld in de Merenwijk aan de start te bren gen" De renners gaan van start bij de Ketelmeeriaan. Bij Stadszicht wordt gekeerd, en vandaar wordt de weg vervolgd via de Flevo- weg, de Gooimeerlaan en weer de Ketelmeer laan. Deze ronde van 11900 meter kent veel boch ten én verschillende soorten be strating. Voor de verrichtingen van de profs komen de amateur renners van Swift in actie. Deze wedstrijd begint om 17.30 uur. De profs komen in 19.00 uur in actie. De toegang is gratis. Varia TN CLOVIS (ANP) - Op de twee de dag van de wedstrijden om de Amerikaanse zwem- kampioenschappen heeft Tracy Caulkins haar 46ste na tionale titel behaald. Caul kins, die meer Amerikaanse kampioenschappen vergaar de dan wie ook, won de 400 meter wisselslag in 4.45,71. De vroegere wereldrecord- houdster Cynthia Woodhead bewees nog niet uitgezwom- men te zijn door haar tweede plaats achter Mary Wayte (2.01,03) op de 200 meter vrije Bij de heren legde Bruce Hayes dit onderdeel af in 1.49,90. Daarmee bleef hij twee se conden boven het wereldre cord van de Westduitser Mi chael Gross. Rowdy Gaines, de wereldrecordhouder op de 100 meter die de beste serie- tijd had genoteerd (1.50,32), werd tweede. Het kwartet Kathy Treible, Tracy Caul kins, Hilary Yager en Nancy Hogshead zorgde voor de beste seizoentijd op de 4x200 meter vrije slag: 8.10,22. Tijdens de vandaag begon nen EK-jeugdzwemmen in Mulhouse veroverde Neder land op het onderdeel 4x200 meter vrije slag de bronzen medaille. De Nederlandse es- tafettepleog, bestaande uit Ingrid Baars (De Dolfijn), An neke de Jong (DZPC), Ma rianne Muis (Dedemsvaart AC) en Diddy van Schuppen (VZC/VE), moest Oost-Duits- land en Italië voorlaten, maar verwezenlijkte wel een natio naal jeugdrecord: 8.37,79. Eric Ran greep op de 100 me ter vrije slag het zilver. Er is waarschijnlijk geen enkel ander gereedschap te beden ken waarin zo'n overstelpende keuze bestaat als de schroeve- draaier. De argeloze leek die binnenkomt om „even een schroevedraaier te kopen" ziet door de bomen het bos niet meer. Nu zitten er in die hele uitstalling vaak wel wat doublures. De winkelier zal vaak meer dan één merk voeren. Gespeciali seerde schroevedraaierfabri- kanten maken (bijna) alles wat maar schroevedraaier mag he ten, andere hebben een be perkter sortering waarin de meest gangbare types zitten. Een gewone doe-het-zelver hoeft natuurlijk niet van elk type een exemplaar in huis te hebben. Dan zou zijn werkplaatsje al gauw ook op een schroeve- draaierwinkel gaan lijken. Toch ontkom je er niet aan, een behoorlijke sortering op te bouwen. Iedereen krijgt name lijk met de meest uiteenlopen de schroeftypes te maken. Bij het samenstellen van zo'n „ar senaal" kunnen de volgende schroevedraaier-wijsheden wellicht als wegwijzer dienen. De schroevedraaier met een plat te „vouw" zijn voor gleufkop- schroeven bestemd. Officieel noemt men dit de standaard- schroevedraaier. Omdat de breedte en dikte van de vouw altijd precies aangepast moet zfjn aan de afmeting van de gleuf in de schroef, is een vrij groot aantal schroevedraaiers nodig. In de grotere maten zijn ook schroevedraaiers verkrijg baar met een vierkante „kling". De bedoeling daarvan is datje daar een tang of steek- sleutel op kunt zetten, om meer kracht te zetten, bijvoor beeld bij het uitdraaien van een erg vast zittende schroef. Wat in de wandeling „kruiskop- schroevedraaier" genoemd wordt, valt onder te verdelen in drie soorten: Phillips, ofwel de „gewone" kruiskop, Pozi- driv (een verbeterde kruiskop met een fijn extra kruisprofiel- tje) en de Supradriv, de jongste verfijning in de schroevedraai- techniek. Pozidriv en Supra driv zijn in feite ontwikkeld om het machinaal schroeve- draaien te vergemakkelijken, maar ze worden ook meer en meer voor het handwerk ge bruikt. Waarschijnlijk zullen de kruiskoppen langzamer hand de gleufkoppen geheel verdringen. Het voordeel van de kruiskop- schroeven is dat er, om zo goed als alle schroefmaten te kun nen verwerken, niet meer dan drie schroevedraaiers nodig zijn. De grootte van de kruis- inkepingen in de schroefkop wordt aangeduid in „punten". Met punt 1, punt 2 en punt 3 kun je verreweg het grootste deel van alle schroefsoorten de baas. En dat is een groot voor deel. Om zowel Phillips als Supradriv te kunnen verwerken hoef je geen afzonderlijke set voor bei de types te kopen. De Phillips schroevedraaier „pakt" ook de Supradriv, en omgekeerd. Minder bekend zijn de „reed and prince" (een inkeping in de vorm van een plusteken), de „clutch head" (een diaboolvor- mige inkeping), de Robertson (een vierkante inkeping) en de „Torx" (een zespuntige inke ping). Die torx is overigens on langs door Stanley in een nieu we schroevedraaierreeks (100 Plus geheten) opgenomen, en nu dus vrij algemeen in de ge- reedschappenhandel verkrijg baar. In bepaalde situaties zijn extra lange, of juist heel korte („stubby"-) schroevedraaiers erg handig. Gebruik voor het werk aan elek trische apparaten, stopcontac ten en dergelijke uitsluitend schroevedraaiers met een gei- soleerde kling. Klemschroevedraaiers zijn erg handig om op lastige plaatsen te werken, waar je een schroef je niet met de vingers kunt plaatsen. Een klem om de vouw houdt de schroef stevig vast en laat hem weer los als hij op zijn plaats zit. Voor soortge lijke probleempjes zijn er ook magnetische schroevedraaieis verkrijgbaar. Het is niet altijd mogelijk om ko zijnhout dat door rot is aange tast met een vulmiddel te her stellen. Wanneer de verticalé stijlen van een deurkozijn aan de onderkant door optrekkend vocht ernstig zijn aangetast, verwijder dan het rotte gedeel te radicaal. Hak het aangetaste hout eerst weg tot u weer op 'gezond' hout bent aangeland. Zaag in het gezonde hout het ko zijn af, onder een schuine hoek. In de plaats daarvan komt een nieuw stuk kozijn hout. Misschien kunt u ergens een afvalstuk op de kop tik ken. Anders maakt u het zelf, van een stukje (hard)hout. Pre cies in de vorm van het be staande kozijn en op de vereis te lengte. Lijm het met twee componentenlijm op zijn plaats. Wanneer een naar voren steken de raam-onderdorpel op de hoek aan het rotten is (een veel voorkomende situatie), is vul len met Porion of iets derge lijks wat lastig. Ook hier kunt u beter een nieuw stuk inzetten, 'verstellen' dus. Hak het rotte hout eerst weg, om te zien tot hoe ver de dorpel is aangetast (in ernstige gevallen is comple te vervanging van de dorpel noodzakelijk). Zaag en-of steek tot in het gezon de hout verder weg, zodat rechte vlakken ontstaan. Be handel de dorpel indien nodig op dezelfde manier aan het an dere uiteinde en controleer of er elders in de dorpel ook nog houtrot voorkomt. Als u voor zichtig met een priem prikt, merkt u gauw of dit het geval is. Daar kunt u dan uitsteken en vullen met Porion. Maak een 'verstelstuk' op de ver eiste maat. Neem ook in dit ge val bij voorkeur hardhout; dit geeft de dorpel op die kwetsba re uiteinden een veel betere be scherming tegen inwerking van vocht (de afwerking met verf maakt het verschil in houtsoort immers toch on zichtbaar). Vergeet niet aan de onderkant van het vulstuk een 'waterhol' (halfronde groef) te maken. Lijm het vulstuk met tweecom ponentenlijm op zijn plaats. Om het tijdens het uitharden van de lijm op zijn plaats te houden zet u het vast met lijm- tangen...maar niet te hard aan- persen. Dit kan alleen als u het raam kunt openen. Is het een vast raam, ondersteun het vul stuk dan op een andere ma nier. Schuur de zaak gelijk en schilder de hele raamdorpel tenslotte opnieuw af. Een goede vondst op het gebied van hulpmiddelen voor de amateur-metselaar is 'Metseltape', pas verschenen. Het is plakband waarp de dikte van de steenlagen plus de voegen zijn gedrukt. Daar mee kan de zogeheten 'lagenmaat' worden uitge zet, op houten profielen die eerst aan begin en eind van het te maken metselwerk worden ge plaatst. Het is dan niet meer nodig om op die profielen de steenryen en de voegbreedten af te tekenen, waarbij gauw vergissingen worden ge maakt. Eén aftekening op beide profielen en dan het met seltape erop plakken. Niet alleen haarzuiver, maar ook erg duidelijk, en ongevoelig voor ge morste specie; die veegje er zo weer af. Metselta pe is verkrijgbaar in een normale uitvoering (steen plus voeg 63,5 mm) maar ook voor afwij kende steen- en voegdikten. De verpakking van de tape bevat ook een metselkoord, om de hoog te-aanduiding van de steenlagen tussen beide profielen telkens te verbinden. Een fotodpcumentaire van de mooiste jaren van uw. kinderen is voor de rest van uw leven een kostbaar bezit. Het maken van kinderfoto's hoeft zich niet te beperken tot de geijkte portretjes en opnamen van een verjaardagspartijtje. Het grootste deel van hun tijd zijn kinderen intensief bezig met allerlei dingen. Sport en spel maken daarvan een belangrijk deel uit. Als u van dit stuk van hun leven voldoende vastlegt, krijgt uw 'documentaire' niet zo'n statisch karakter...de vaart van hun werkelijke leven zit er in! Het maken van zulke kiekjes is een aparte tak van de fotogra fie. Moment Kinderen zijn beweeglijk. Het kan daarom wel eens lastig zijn om een goede foto te maken. Kijk eerst op uw gemak rond. Na een poosje kunt u hun gedrag redelijk voorspellen, en het juiste mo ment pakken en afdrukken. Laat kinderen eerst aan uw aanwe zigheid wennen. Vaak zullen ze u zelfs helemaal vergeten omdat ze volledig opgaan in hun sport. Aan de andere kant gaan ze juist door uw aanwezigheid beter hun best doen. Standpunten Afhankelijk van de sport die uw kinderen beoefenen kunt u ver schillende standpunten kiezen. Bij een teamsport zoals voetbal of hockey is het leuk om een wedstrijd van verschillende kanten op te nemen. Loop daarom rond het veld en kies een aantal plekken van waaruit u gaat fotograferen. Is er een tribune of een verhoging, dan kunt u een mooi overzicht maken. Samen mei wat close-ups (dichtbij-opnamen) krijgt u een leuke serie. Bij meer individuele sporten zoals turnen en atletiek kunt u ook verschillende opnamehoeken toepassen. En ook hier leent de sport zich voor het maken van een serie. Van verspringen bij voorbeeld kunt u de aanloop, de sprong en de landing fotografe ren. Belichtingstijd Bij sport speelt snelheid een grote rol. Dan is ook een snelle slui tertijd belangrijk, bijvoorbeeld een tijd van 1-125 of 1-250 secon de. Veelal is zo'n tijd kort genoeg om een snelle beweging stil te zetten. Nog korter, 1-500 of 1-1000 seconde kan natuurlijk ook. Heeft u een camera waarbij geen tijd ingesteld hoeft te worden, dan kunt u flitsen. De flits duurt namelijk zo kort dat hiermee elke beweging gestopt wordt. De flitser kunt u ook buiten ge bruiken. Let wel op het maximale bereik van de flitser, meestal is dat ongeveer tien meter.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10