c ZoutJozingen in Rijn mogen niet Vuile grond met zeep te lijf Uitspraak Franse rechtbank Mijlpaal voor Oosterschelde Jongeren beschadigen AB P-pand in aanbouw Linkse fracties verlangen spoedoverleg met minister Gijzeling en mishandeling: 4 jaar geëist Oss experimenteert met nieuwe methode Nijpels wijst kritiek CDA van de hand Interpol bij opsporing tm en chauffeur ingeschakeld VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1983 Binnenland ASSEN (GPD) Zonder het te weten heeft de Assenaar H. Koops (74) het afgelopen jaar een 90 miljoen jaar oude, ver steende zeespons in een kastje thuis gehad. Nadat diverse mensen hem erop hadden ge wezen dat het best een heel bij zondere steen kon zijn, is hij er onlangs mee naar het Drents Museum gegaan. Daar vertelde J. Beuker van de afdeling pre historie dat het een zeespons was uit het Krijttijdperk: een steen van 90 tot 100 miljoen jaar oud. Vorig jaar vond Koops het ding met een doorsnee van negen centimeter in een stapel oude stenen op een pas gerooid aardappelland op de Laneres bij Loon. „Ik zat een buit ste nen door te zoeken waarin ik deze tegenkwam. Eerst dacht ik dat het een verdroogde en versteende koeievla was... een ding van niks. Maar toen ik be- Geen koeievla maar zeespons van negentig miljoen jaar ter keek dacht ik al dat het wat anders moest wezen", aldus Koops, die regelmatig op het land naar oude stenen zoekt. Die hobby heeft hij van een oom overgenomen en eigenlijk is hij nog steeds op zoek naar een beitel uit 1700 vóór Christus. Dat komt omdat hij als kwa jongen ooit zo'n ding vond in Loon. „Een vrij uniek geval, want die was alleen van onde ren geslepen. Maar die heb ik verkocht aan de meester in het dorp. Zo ging dat vroeger... voor een gulden", vertelt Koops, die uitlegt dat je moet zoeken op bouwland als de grond vrij is. Hij zoekt alle plaatsen af waar aardappelen hebben gestaan. De stenen die meegerooid worden gooit de boer vaak op een hoop en Koop zet zo'n bult dan hele maal op de kop. Museummedewerker Beuker over de steen: „Het is beslist geen algemeen ding, zo fraai. De oude opperhuid van de spons ligt prachtig in vuur steen ingesloten". Koop heeft de oude zeespons het Drents Museum niet te koop aangeboden. „Ze vroegen mij wel wat ik er mee wilde doen. Maar ik verkoop hem niet. Ben je mal. Zij er mooi weer mee spelen zeker. Ik hou hem zelf. Bovendien zit mijn kleinzoon ook altijd in de stenen. En als ik de steen kwijt wil, geef ik die aan hem". DEN HAAG (GPD) - De vergunning voor het lozen van zout in de Rijn door de Franse kalimijnen in de Elzas is ongeldig verklaard door de Franse administratieve rechtsin stantie Tribunal Administratif in Straatsburg. De gewraakte lozingsvergunning is 18 maart 1981 verleend door de Franse regionale overheid en sindsdien aangevochten door tien Nederlandse (semi)overheidsinstanties (onder meer samenwerkende waterleiding bedrijven en zuiveringschappen). De tien gaan ervan uit dat de Fran se overheid zich zal schikken in de uitspraak van haar eigen rech terlijke macht en de kalimijnen opdracht zal geven de zoutlozin- gen op korte termijn te vermin deren. Erg waarschijnlijk is dat gezien de ervaringen uit de laat ste jaren niet. De Franse overheid heeft in over leg met Nederland en West- Duitsland (die als Rijnoeversta- :ten de meeste schade ondervin den van de zoutlozingen) al in 1975 alternatieven voor de zout lozingen ontwikkeld in de vorm van zoutopslag en injectering in verlaten mijnen. Zowel Neder land als West-Duitsland hebben destijds meebetaald bij het uit werken van die alternatieven. De Franse regering heeft die alterna tieven nooit doorgezet. Sluiting van de kalimijnen in de Elzas, waardoor het zout als afvalpro- dukt niet meer ontstaat, wordt niet overwogen. Het zou 6000 mensen hun arbeidsplaats kos ten. De Franse kalimijnen lozen 130 ki logram zoutchloride per seconde in de Rijn. Zij doen dat op basis van een vergunning die in maart 1981 werd verlengd tot 1990 (het jaar waarin de kalimijnen waar schijnlijk zijn uitgeput) terwijl het internationale overleg over vermindering gaande was. Ernstige schade Het Tribunal Administratif (een administratieve rechtbank die overheidsbesluiten beoordeelt, vergelijkbaar met de AROB-pro- cedure bij de Raad van State in Nederland) heeft in haar uit spraak overwogen dat de Franse overheid kan weten dat de zout lozingen ernstige- schade toe brengen aan of op grondgebied van de nabuurstaten en dat de belangen van de nabuurstaten niet zijn afgewogen tegen het be lang van de Fransê mijnen. De rechtbank gaat er daarbij van uit dat Fankrijk niet voorbij mag gaan aan het ongeschreven vol kenrechtelijke principe dat een staat geen activiteiten mag toe staan op haar grondgebied die ernstige schade opleveren aan nabuurstaten. Volgens de Amsterdamse hoogle raar internationaal privaatrecht WEERRAPPORTEN H. U. Jessurun d'Oliveira, kan vooral die laatste overweging verstrekkende gevolgen hebben. Hij zei gisteren op de persconfe rentie in Den Haag waar de uit spraak bekend werd gemaakt, dat het de eerste maal is dat een Euopese rechtsinstantie dit vol kenrechtelijke principe erkent. „Het heeft een precedentwer- king voor alle grensoverschrij dende vervuiling. Lozingen in ri vieren kunnen hieronder vallen maar ook bijvoorbeeld de bouw van kerncentrales dicht bij de grens", aldus de hoogleraar. Verdere stappen De tien instanties die de uitspraak hebben ontlokt, overwegen nu welke verdere juridische stap pen kunnen worden gevolgd als de kalimijnen ondanks de uit spraak doorgaan met lozingen. Een procedure tot aan het Euro pese Hof van Justitie is denk baar. evenals een kort geding (met de mogelijkheid schadever goeding te eisen voor elke dag dat zonder vergunning wordt ge loosd) of andere civiele procedu res. Geprobeerd zal ook worden via de Nederlandse regering ex tra druk uit te oefenen op de Fransen om snel de zoutlozingen te verminderen. Intussen loopt nog een andere juri dische procedure tegen de zout lozingen, aangespannen door Westlandse tuinders. De tien ei sers in de nu gewonnen procedu re bij het Tribunal Administratif zijn de provincie Noord-Holland, de gemeente Amsterdam, de hoogheemraadschappen van Delfland, Rijnland en Schieland, het zuiveringschap Rivierenlan den, de watertransportmaat- schappij Rijn-Kennemerland, de Samenwerkende Rijn en Maas- waterleidingsbedrijven, de ver eniging van Nederlandse Water leidingbedrijven en de stichting Reinwater. DEN HAAG (ANP) - Volgende week woensdag (10 augustus) wordt een mijlpaal bereikt in de geschiedenis van de Oosterschel- dewerken: dan wordt, onder het toeziend oog van minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat), de eerste pijler voor de stormvloed kering op zijn plaats gezet, in de stroomgeul Hammen. Als alles volgens plan verloopt, ge beurt dat omstreeks elf uur 's avonds. Het gevaarte, dat 14.000 ton weegt, is de eerste van een serie van 66 pijlers, die de ko mendejaren in de Oosterschelde een plaats krijgen. De werkzaamheden beginnen al dinsdagochtend, aldus het mi nisterie van verkeer en water staat. Dan wordt de pijler door het vaartuig Ostrea weggetakeld bij het werkeiland Neeltje Jans, de 2,5 kilometer verder op gelegen vaargeul Hammen gebracht. De rest van de dag zal dan heengaan met het verrichten van metingen, om de zandafzet- ting op de funderingsmaaten te peilen. Die taak wordt vervuld door het onderwater inspectie voertuig Portunus. Hoewel de afstand van het bouw- dok naar de pijlerplaats slechts kort is, zal de Ostrea ruim twintig kilometer moeten afleggen om de pijler naar zijn bestemming te varen. De rechtstreekse route is namelijk te ondiep voor de Ostrea, die door het gewicht van de pijler een diepgang heeft van twaalf meter. Het vaartuig zal daarom zijn weg moeten zoeken door de diepere geulen tussen de zandplaten, en daarbij gebruik maken van getijstromen. De Ostrea krijgt bij het manoevre- ren assistentie van sleepboten. De pijler komt te staan in het noor delijkste deel van de stroomgeul Hammen, vlak bij de oever van het eiland Schouwen. Het is daar betrekkelijk ondiep, en het on derhavige exemplaar is dan ook een van de lichtste pijlers uit de serie: de zwaarste pijlers wegen 18.000 ton. Tot de bouw van de stormvloedke ring, die de eb- en vloedwerking van de Oosterschelde in stand houdt, werd in 1976 besloten. Het ontwerpen nam drie jaar in beslag, waarna in 1979 met de werkzaamheden werd begon nen. Als alles volgens plan ver loopt, zal de dam omstreeks eind 1986 worden voltooid. De kosten bedragen in totaal 7.360 miljoen gulden, op basis van het prijspeil van januari. De brand in het ruim van de Normandic, waarbij blauwzuurgas vrijkwam. Slachtoffers scheepsbrand ongedeerd GRONINGEN (ANP) - Het merendeel van de veertien mensen die gisteren ter ob servatie waren opgenomen in het academisch ziekenhuis in Groningen na de brand op het koelschip Normandic in het Groningse Waterhuizen, is in de loop van de dag weer naar huis gegaan. Volgens de artsen van het ziekenhuis heeft niemand vergiftigings verschijnselen opgelopen van het blauwzuurgas en het chloorgas dat bij de brand vrijkwam. De paar slachtoffers die met klachten over misselijkheid, kortademigheid en duizelig heid waren opgenomen, ble ven iets langer in het zieken huis, maar konden gister avond naar huis. De brand in het koelschip is gisteren bedwongen. De af zettingen werden in het be gin van de middag al opgehe ven. Ook de bewoners die waren geëvacueerd, zijn gis teren naar huis teruggekeerd. Het ruim dat uitbrandde zal vermoedelijk worden ge sloopt en weer worden opge bouwd. De schade aan het schip, dat op 10 september zou worden afgeleverd aan rederij Seatrade in Gronin gen, loopt in de miljoenen guldens. AMSTERDAM (ANP) Een groep van vijftig tot 75 jongeren heeft gisteren in Halfweg vernielingen aangericht aan een pand in aan bouw van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds (ABP). Zij stichtten ook brand in het pand, ondermeer een graafmachine ging in vlammen op. Twee actie voerders werden in verzekerde bewaring gesteld wegens open lijke geweldpleging, de rest werd in de loop van de dag vrijgelaten. De jongeren, allen Amsterdamse krakers, wilden met hun actie duidelijk maken dat de bouw van een Holiday Inn hotel op de plaats van het nu gekraakte We erscomplex in Amsterdam een van de "ABP-schandalen" is. Dat zelfde geldt volgens hen ook voor het gebouw in Halfweg. Dat zou zijn aangekocht op basis van een suggestie van de in opspraak gekomen ABP-directeur Mas- son, dat de KLM het gebouw zou willen huren. "Dit bleek hele maal niet te kloppen, waardoor de ABP weer een van haar Finan ciële stroppen opliep", aldus de verklaring van de krakers. De bedoeling was om drie grote spandoeken aan het gebouw in Halfweg op te hangen met tek sten als "ABP niet nog een strop", "Geen ambtenarengeld tegen Wijers" en "Stop ABP-be- legging Holiday Inn". Prof. H.U. Jesserun d'Oliveira (rechts), voorzitter van de stichting Rein water, licht het vonnis van de Franse administratieve rechtbank tijdens een persconferentie toe. (Foto ANP) STUTTGART (ANP) - De West- duitse politie heeft dinsdag in Offenburg in de deelstaat Ba- den-Württemberg vier personen gearresteerd, onder wie een Ne derlander, op verdenking van handel in drugs. De politie leg de tevens beslag op 12 kg has jiesj. DEN HAAG (ANP) - De fracties van PvdA, CPN. PSP en PPR willen op korte termijn praten met minister Rietkerk (binnenlandse zaken) over het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds naar aanleiding van berichten over onregelmatigheden bij het ABP. In schriftelijke vragen hebben Kombrink (PvdA), mevrouw Brouwer (CPN), mevrouw Beckers (PPR) en Willems (PSP) Rietkerk voorgesteld de Kamer over de stand van zaken te informeren door middel van een spoedoverleg met de desbe treffende kamercommissies. Aanleiding tot dit voorstel zijn de recente berichten dat de directeur be leggingen van het APB, drs. A. Masson, zou zijn gechanteerd in ver band met onverkwikkelijke zakelijke handelingen die hij in het verle den voor het ABP zou hebben verricht. Ook willen de kamerleden worden geïnformeerd over de uitkomsten van het onderzoek van drs. Gruyters naar de gang van zaken bij ht ABP. Minister Rietkerk heeft onlangs geweigerd het rapport-Gruyters openbaar te maken. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis motregen 21 zwaar bew. 22 zwaar bew. 21 regenbui 20 zwaar bew. 22 zwaar bew. 20 zwaar bew. 21 zwaar bew. 19 licht bew. 20 zwaar bew. 20 zwaar bew. 19 onbewolkt 32 regen 14 onbewolkt 26 geheel bew. 22 geheel bew. 21 half bew. 23 half bew. 28 regenbui 20 zwaar bew. 20 geheel bew. 18 onbewolkt 27 onbewolkt 26 onbewolkt 24 geheel bew. 21 onbewolkt 32 regen 17 onbewolkt 28 half bew. 19 zwaar bew. 22 licht bew. 32 onbewolkt 27 zwaar bew. 23 regen 19 zwaar bew. 21 zwaar bew. 26 half bew. 31 half bew. 25 licht bew. 30 onbewolkt 32 DEN BOSCH (ANP) - Tegen een 51-jarige vrouw uit Den Bosch is gisteren voor de Bossche recht bank vier jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering geëist. Zij zou zes weken lang een zeventienjarig meisje in haar huis hebben vastgehouden en haar hebben mishandeld of laten mishandelen. Het 17-jarig meisje, verloofd met een Van de zoons van het gezin, was met kerstmis vorig jaar uit genodigd in het gezin van ver dachte om de feestdagen te ko men doorbrengen. Toen werd haar verweten belastende verkla ringen bij de politie te hebben af gelegd over haar verloofde, die een serie gewelddaden had ge pleegd waarvoor hij was gearres teerd. Zij werd zodanig bedreigd dat ze niet durfde te vluchten. Ze werd verschillende keren gesla gen en daarna gedwongen in de vrieskou buiten te gaan staan. Als ze gilde werd ze met heet wa ter of met hete koffie overgoten. Volgens de officier van justitie heeft de vrouw het meisje met een sierzwaard op haar buik ge duwd, met de vingers in haar oogkassen gestoken en haar een keer geruime tijd de keel dicht geknepen. OSS (ANP) - De gemeente Oss schoonmaakoperatie is Oss OSS (ANP) - De gemeente Oss begonnen met de reiniging van 5000 kubieke meter ver vuilde grond volgens een nieuw experimenteel systeem. De verwerkingsinstallatie is gistermiddag officieel gepre senteerd. Het nieuwe procédé is gebaseerd op de schuimscheidingstech- nieken die in de mijnbouw al langer worden toegepast, on der meer bij de winning van koper, nikkel en cadmium. De mijnbouwingenieur C. Mos mans heeft het proces geschikt gemaakt voor de reiniging van grond. De vervuilde grond wordt ge mengd met water en speciale zepen. Daarna worden de luchtbellen door het mengsel geleid. De verontreinigingen hechten zich aan de luchtbel len en komen in de vorm van schuim aan de oppervlakte. Daar wordt het schuim van de grond geschept en ingedikt. De 50 kubieke meter gecon centreerde verontreiniging die in Oss uiteindelijk overblijft, wordt afgevoerd naar Rijn mond en daar verbrand. De schoonmaakoperatie is Oss vergt naar schatting ongeveer drie maanden. Grote voordelen van de nieuwe methode zijn volgens ir. Mos mans de lage kosten en de mi lieuvriendelijkheid. De reini gingsoperatie in Oss kost vol gens het nieuwe procédé 450.000 gulden, terwijl afvoer en verbranding van alle ver vuilde grond twee miljoen gul den zou hebben gevergd. Volgens Mosmans is de belang stelling vanuit het bedrijfsle ven zo groot dat hij de vraag niet meer aan kan. Hijzelf wil zich beperken tot research en kleinere projecten. De Heide- mij zal samen met Mosmans de grotere projecten voor haar re kening nemen. Mosmans gaat er van uit dat zijn systeem op het overgrote deel van alle verontreinigde plaatsen in Ne derland toepasbaar is. De vervuiling in Oss bestaat voornamelijk uit oliën, afkom stig van een Philipsfabriek. De gemeente Oss heeft Philips aansprakelijk gesteld voor de schade. Die zaak is nog onder de rechter. Deze foto toont het inwendige van de schuimscheidingscelonderdeel van de schuimscheidingsinstallatie, waarmee gisteren in Oss voor eerst werd gewerkt om vervuilde grond te reinigen. Oplichtingen vanuit de 'nor' DEN BOSCH (ANP) - Een 34- jarige man uit Opheusden kreeg tijdens zijn voorarrest alle medewerking van het huis van bewaring in Den Bosch om telefonisch zaken te doen. Onder dit "zaken doen" verstond de man het op pad sturen van zijn jonge re broer om oplichtingen te plegen. Dit bleek gisteren voor de rechtbank van Den Bosch waar de verdachte we gens oplichting, flessetrekke- rij en diefstal terechtstond. De Opheusdenaar wordt ver dacht van oplichting van au tohandelaren door nieuwe auto's, waarmee werd proef gereden, niet meer terug te brengen, het ontvreemden van vrachtauto's, bulldozers en vorkheftrucks, onder meer in Stein, Heteren en Antwerpen, en het stelen van schapen in Megen, Zoelen en Valburg. DEN HAAG (GPD) WD-frac- tieleider Nijpels heeft gisteren de kritiek van CDA-kamerlid Evers- dijk op het optreden van de WD-fractie in de Tweede Ka mervan de hand gewezen. In een interview voor de NCRV-radio verklaarde Nijpels, die op huwe lijksreis in Taiwan verblijft, dat hij de opmerkingen van de CDAer Eversdijk weinig verstan dig vond. Hij wees erop dat Eversdijk kennelijk niet namens het CDA sprak. Eversdijk, die secretaris is van de CDA-fractie, had woensdag in een artikel in het CDA-weekblad CD-Aktueel de WD onder meer arrogantie verweten en had deze partij ervan beschuldigd in te spelen op goed liggende politie ke issues, zonder daar echter har de consequenties aan te verbin den. Volgens Nijpels waren deze opmerkingen van Eversdijk merkwaardig. „Hij had er ver standig aan gedaan, om zich te concentreren op de belangrijke zaken waar het in deze tijd om gaat. aldus Nijpels. Volgens hem moet het CDA nog wennen aan de groei van de VVD, maar wil deze partij zeker een succes ma ken van de huidige coalitie. Al eerder hadden premier Lubbers en het CDA-kamerlid Weijers kritiek hadden geuit op het op treden van de VVD-fractie in het eerste jaar van het kabinet-Lub- bers. Deetman tegen minder aanbod van onderwijs DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs) vindt een vermindering van het onder wijsaanbod in het kleuter- en la ger onderwijs, waarbij het aantal lesuren per schooljaar daalt van 1200 naar 920, onaanvaardbaar. Deze werktijdverkorting plus de inlevering van tien procent sala ris, die de Protestants Christelij ke Hoofden Vereniging (PCHV) voorstelde om extra banen te scheppen, acht hij niet mogelijk. Dit heeft een voorlichter van het ministerie gisteren desgevraagd meegedeeld. Volgens de PCHV kan met het vrij komende geld bij de verminde ring van het aantal lesuren wor den teruggekeerd naar kleinere klassen in de zogenaamde 30- schaal (nu zitten er gemiddeld 32 leerlingen in een klas), waardoor nieuwe banen in het onderwijs kunnen worden geschapen. ARNHEM (ANP) De Arnhemse politie heeft gisteren de interna tionale politie organisatie Inter pol te hulp geroepen bij het op sporen van ongeveer twintig ton tin ter waarde van een miljoen gulden en van de vrachtwagen chauffeur, die deze kostbare la ding maandag vanuit Arnhem naar de Rotterdamse haven moest brengen en sindsdien evenals het tin spoorloos is. De politie vermoedt dat chauffeur en lading inmiddels de Neder landse grens over zijn. De truck met oplegger werd dins dag leeg teruggevonden op een parkeerterrein in het Brabantse Nederweert. De wagen was de dag daarvoor door de 32-jarige chauffeur van het Arnhemse transportbedrijf Hoevers vol gens plan opgehaald bij het be drijf Billiton in Arnhem Sindsdien ontbreken van lading en chauffeur elk spoor. Ook de pri- vé-auto van de chauffeur is spoorloos. Het is volgens de politiewoord voerder overigens nog volstrekt niet zeker dat de chauffeur er met de lading vandoor is. "De man kan ook wel zfjn overvallen, er kan van alles zijn gebeurd", al dus de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7