LEIDSCH DAGBLAD itl Duidelijkheid geboden over bezuinigingen Koppelbazenfraude van vele miljoenen ABP «Jl Het Motorhuis werkt niet met koerslijsten maar met gegaran deerd de hoogste inruilprijzenl* [MjHet Motorhuis Vriesekoop wil prof worden Linkse staatsgreep in republiek Opper-Volta Twee Nederlanders gedood bij overval op een Frans hotel OPEL (Ml Het Motorhuis Regering liet zaak-Valk in 1980 schieten Morgen voor 37ste keer Rijnsburgs bloemencorso VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37156 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voof tel.nrs. zie cololon P.C. Hooftprijs voor dichteres M. Vasalis RIJSWIJK (ANP) - De P.C. Hooftprijs 1982 is toegekend aan de dichteres M. Vasalis, pseudoniem voor mevrouw M. Drooglever Fortuyn- Leenmans uit Roden. Ze krijgt de prijs, een bedrag van tienduizend gulden, voor haar hele werk. De dichteres heeft laten weten deze staatsprijs voor de let terkunde te aanvaarden. HAZERSWOUDE - Indien de tafeltennis- bond geen bezwaar heeft, wordt Betti- ne Vriesekoop prof. De Hazerswoudse hoopt daarmee haar maatschappelijke positie zeker te stellen. Momenteel is de speelster van Avanti amateur, maar wordt zij door een sponsor financieel ondersteund. Voor die firma maakte Vriesekoop tijdens de laatst gehouden Top 12 wedstrijden in Engeland reclame, waarvoor zij door de NTTB werd berispt. Door haar status van amateur in professional te veranderen, hoopt Vriesekoop dergelijke moeilijkheden te ver mijden. Het tafeltennissen is voor de 23-jarige lijstaanvoerder van de Europese rangschikking de enige bron van inkomsten. "Op grond van haar prestaties kunnen we haar status van prof moeilijk weigeren", zei bondsbestuurslid Aad Scharroo desge vraagd, "daarvoor heeft ze veel uitstekende prestaties geleverd". Wel verwacht Scharroo moeilijkheden over de shirtreclame van Vriesekoop. "We hebben een sponsor voor het nationale team. Ook Bettine zal de kleding daarvan moeten dragen tijdens inter nationale toernooien. Reclame maken voor een andere firma wordt naar mijn inzicht een moeilijke zaak. Maar met het hoofd bestuur moeten we de details nog bespreken. Pas daarna neemt de NTTB een definitieve beslissing". Bettine Vriesekoop heeft mr. Janssen van Raay als juridisch advi seur aangetrokken. OUAGADOU GOU (AFP/ AP/reuter) - In de Westafri- kaanse Opper- Volta r£ bliek hebben linkse officie ren afgelopen 1 nacht macht gegre pen en een ein de gemaakt aan het eveneens door een staatsgreep gevestigde, acht maanden oude bewind van de legerarts majoor Jean-Baptis- te Ouedraogo. De staatsgreep werd gisteravond laat ondernomen onder leiding van officier Thomas Sankara. De nationale radio zond een com mentaar uit dat "in naam van het volk" de macht was overgeno men door "een nationale revolu tionaire raad". "Kameraden-mili tairen" werd gevraagd "verzet te staken" en zich aan te sluiten bij de "overwinnende revolutie. Tot vijf uur vanmorgen (Ned. tijd) werd in de straten van de hoofd stad Ouagadougou geschoten en deden zich onder meer in de buurt van de Amerikaanse am bassade gevechten voor. Het nieuwe bewind heeft een avondklok ingesteld, de grenzen gesloten, maar heeft toegezegd alle internationale verplichtin gen te zullen nakomen. Sankara zou in het leger veel aanhang hebben, terwijl het verdreven be wind van president Ouedraogo in die kring steeds minder in vloed had. Over eventuele slachtoffers tijdens de machtsovername is nog niets bekend. 18 PAGINA'S DEN HAAG (GPD/ANP) - Meer duidelijkheid is geboden over de gevolgen van bezuinigingen op korte en lange termijn, nu bezuinigen een doel op zichzelf dreigt te wor den. Dat vindt drs N.C.M. van Niekerk, directeur van het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven. Naar zijn mening worden bezuini- gingen te snel in simpele cijfers uitgedrukt, zonder met averecht se effecten te rekenen. Hij wijst er bovendien op dat veel over heidsuitgaven, zoals de indivi duele huursubsidie, juist de lage inkomens raken. Daardoor dreigt de bezuinigingspijn onevenredig zwaar de laagstbe taalden te treffen. In zijn jaarverslag over 1982 schrijft Van Niekerk tevens, dat rapportage over bezuinigingsef fecten er niet toe mogen leiden dat de overheid minder gaat snoeien: de publieke uitgaven door rijk en uitkeringsfondsen stijgen nog steeds met overmin- derde snelheid. Dit jaar zal de mijlpaal van 70 procent van het AVIGNON (AFP/Reuter) - Bij een schietpartij tijdens een roofover val in een hotel in Avignon in Zuid-Frankrijk zijn zeven men sen om het leven gekomen, on der wie twee Nederlanders die er als receptioniste en portier werk ten. Het zijn de 23-jarige Nicole van Duuren en de 28-jarige por tier Renee Pool, geboorteplaats onbekend. Het hotel "Sofitel-La- Balance" werd afgelopen nacht door twee mannen overvallen. Enige perso neelsleden werden in gijzeling genomen en gedwongen de kluis te openen. Op dat moment wer den de overvallers gestoord door politie en gasten en schoten in het wilde weg. Vijf omstanders werden gedood en bij de vlucht uit het hotel werden in de hal de twee Nederlanders doodge schoten. Onder de slachtoffers bevond zich ook de Franse con sul in de Westduitse staat Saar- brücken. De daders zijn VQort- vluchtig. Wolkenvelden Wolkenvelden, maar ook perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur ongeveer 13 graden, middagtempe- ratuur ongeveer 21 graden. Matige noordwestelijke wind. Voor morgen worden er weer wokenvel- den verwachtafgewisseld door perio den met zon. De kans op regen is klein. De matige wing, windkracht 4, waait uit het noordwesten. Na een nachtelijk minimum van ongeveer 13 graden stijgt de temperatuur in de middag tot 21 graden. De noordwestelijke luchtstroming wordt veroorzaakt door een lagedrukgebied boven Polen en de Oostzee en een hoge- drukgebied dat zich uitstrekt van de Azoren via Schotland tot Noorwegen. 6 augustus 1983 Zon op 6.08 uur, onder 21.22 uur. Maan op 2.42 uur, onder 20.06 uur. Hoogwater in Katwijk om 1.16 en 14.01 uur, laagwater om 9.21 en 22.03 uur. nationaal inkomen worden over schreden. In 1978 beliep Tiet to taal nog ongeveer 60 procent. Er is volgens Van Niekerk geen sprake van een kentering in de groei van de publieke uitgaven. Het is juist die snelle groei van het totaal die volgens het Instituut verhult dat een verschuiving plaatsvindt tussen afzonderlijke groepen uitgaven, die soms ge paard gaat met een niet te onder schatten bezuinigingspijn. Het gaat hierbij onder meer om ver dringing van „actieve" door „passieve" uitgaven. Rente-uit gaven en sociale uitkeringen ne men zo sterk toe dat deze de meer traditionele uitgaven uit de begroting drukken. De pas dreigt dan te worden afgesneden van uitgaven die nodig zijn voor een actief economische herstel beleid, aldus Van Niekerk. Over de noodzaak van bezuiniging bestaat nauwelijks verschil van mening, constateert Van Nie kerk. Maar over de vragen in wel- ke mate dat moet gebeuren, in welk tempo en in welke richting, lopen de standpunten sterk uit een. Gebrek aan informatie over de voor- en nadelen van uitga- venbeperkende maatregelen kan het verweer tegen bezuinigingen aanmoedigen. Daarom moet er duidelijkheid komen over zoge naamde 'weglek- of uitverdienef- fecten'. Bezuinigingen kunnen leiden tot minder inkomsten, die op hun beurt kunnen leiden tot geringere belasting- of premie afdrachten. Ook moet er oog zijn voor de afwentelingseffecten die onvermijdelijk gepaard gaan aan bezuinigingen. „Het gevaar is groot dat sommigen onder ons hun posities weten veilig te stel len door de bezuinigingslast naar anderen te schuiven", aldus Van Niekerk. Bettino Craxi (foto ap; Eerste socialistische premier in Italië PAGINA 6 Zoutlozingen in Rijn mogen niet PAGINA 7 Zwart-tanken loopt de spuigaten uit PAGINA 11 Volcker ziet geen daling rente in VS PAGINA 15 DEN HAAG Ruiters van de Be reden Brigade en motorrijders van de verkeerspolitie trokken gisteren op het Malieveld gezamenlijk op. Dat gebeurde op een brandweer- en politiefeest, dat onder auspiciën van het Algemeen Haagsch Comité op het Malieveld in Den Haag werd gehouden. De demonstraties van de brandweer, de spring demonstra ties van de ruiters en de show van de motorrijders trokken grote be langstelling. (foto ANP» Plan: betaald studieverlof voor iedereen DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onderwijs) heeft bij de ministerraad een plan ingediend om betaald edu catief verlof voor alle werk nemers, inclusief ambtena ren en leraren, mogelijk te maken. In die periode van studieverlof behouden zij 80 tot 90 procent van hun sala- De arbeidsplaatsen die op de ze manier vrijkomen, wil Deetman tijdelijk laten ver vullen door werklozen. Zij zullen hun uitkering daarbij behouden. Deetman gaat er van uit dat ongeveer 50.000 mensen tijdelijk aan werk kunnen worden geholpen. Het plan van de minister kost één tot anderhalf mil jard gulden. In de minister raad zijn de meningen over het plan verdeeld. DOORWERTH/ARNHEM (GPD ANP) - Een internationale orga nisatie van koppelbazen heeft belastingdiensten, bedrijfsver enigingen en sociale diensten in Nederland en West-Duitsland voor tientallen miljoenen gul dens en marken benadeeld. Een fraudeteam van de politie, dat vanuit Doorwerth opereerde, heeft het onderzoek naar de om vangrijke fraude nagenoeg afge rond. Daarbij is proces-verbaal opgemaakt tegen tachtig ver dachten, op enige Duitsers na al lemaal Nederlanders. Twee hoofdverdachten van 35 en 39 jaar, afkomstig uit de Betuwse plaatsen Bemmel en Ressen, zit ten nog vast en zullen dinsdag voor de Arnhemse arrondisse mentsrechtbank verschijnen. Zij hebben in 1980 ook al een rol ge speeld in het zg. drie-landenspel, waarbij eveneens op grote schaal belastingen en sociale premies werden ontdoken. Het fraudeteam is in november 1981 met het onderzoek begon nen. Daarbij bleek dat Neder landse koppelbazen het uitzen den van groepjes bouwvakkers naar bouwprojecten in de Bondsrepubliek vrijwel volledig in handen hebben. In West- Duitsland bestaat aan deze werk krachten grote behoefte omdat ze goedkoop zijn en gemakkelijk kunnen worden ontslagen. De prijzen die de koppelbazen bij Duitse aannemers bedingen, lig gen 25 tot zelfs 35 procent onder het geldende uurloon. Volgens de Arnhemse officier van Als je zo groot bent als Het Motorhuis bepaal je de inruilprïjzen zelf. Daar helpt geen enkele koerslijstaan! want wie denkt klanten te lokken met 1000-guldencheques en een zogenaamde hogere inruilprijs dan een koerslijst, zit nog dik onder de koers van Het Motorhuis! want die is voor andere dealers onbereikbaar, logisch toch: Het Motorhuis is de grootste dealer van Leiden e.o En dan nog iets: de grootste dealer doet ook in de grote dingen op andere vlakken. Bijvoorbeeld die 2 jaar gratis servicebeurten, voor wie besluit éên van de 150 gebruikte auto's te kopen! En ook bij die aanschaf krijgt u de hoogste inruilprijs voor uw huidige auto, gegarandeerd! •Opel, Ford, vw, Renault, Mitsubishi, Toyota, Nissan, Citroën, Mazda, Fiat. 'ie irBlfli vondellaan 80, Leiden. Tel.071 -76 9313. Katwijk, Leidschenclam en Voorschoten. vonaellaanso. Leiden Tel 071-769313 DEN HAAG (GPD) - Minister Scholten (defensie) en zyn colle ga Van der Klaauw (buitenland se zaken) hebben in 1980 afge zien van een onderzoek naar de zaak-Valk, omdat zij vreesden dat dit de toenmalige kwetsbare relatie van de Surinaamse macht hebbers zou kunnen schaden. Zij zouden bovendien geen har de bewijzen in handen hebben gehad voor het aandeel van kolo nel Valk in de staatsgreep van 1980. Volgens goed ingelichte bronnen zou Scholten na de Surinaamse staatsgreep slechts op de hoogte zijn geweest van de geruchten en verhalen die in Den Haag de ron de deden. Hij heeft ook kort na de coup een gesprek gehad met de omstreden kolonel over diens rol in februari 1980. Daar werden door de minister en zyn juridi sche adviseur geen „handgre pen" gevonden voor een diepgra vend onderzoek, zeggen mensen die toen bij de zaak betrokken waren. justitie mr. E.F.G.M. Gelderman, die het onderzoek leidde, hebben de koppelbazen niet alleen Ne derlandse en Duitse instanties benadeeld maar ook bonafide Duitse aannemers die niet eerlijk met de Nederlandse koppelba zen konden concurreren. Bij het "colonneverkeer" van bouwvakkers naar West-Duits land zijn, zo bleek uit het onder zoek. duizenden Nederlandse zwartwerkers betrokken alsook zg. witwerkers, die geen uitke ring hebben maar hun inkom sten verzwijgen voor de belas tingdienst. Op het ogenblik wordt bekeken of de Duitse ont- slagbewijzen voor deze witwer kers nog zullen worden geaccep teerd. Hun toekomstige uitke ring zou daarmee in gevaar kun nen komen. Het politieteam heeft geleerd dat regionale en landelijke fraude teams met grote deskundigheid nodig zijn om fraudes van deze schaal goed te kunnen aanpak ken. Volgens mr. Gelderman zou het rijk daarvoor extra geld moe ten uittrekken. Een poging tot chantage blijkt mede aanleiding te zijn geweest voor een onderzoek naar eventuele on rechtmatigheden binnen de top van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. Op zichzelf hoeft dat niet te verbazen, want in de wereld van het onroerend goed zijn onwelrie kende zakenmethoden niet nieuw. De nu gesignaleerde ongeregeldhe den. waarin een ABP-topman rechtstreeks zou zijn betrokken, hebben echter een bijzondere be tekenis vanwege de directe relatie die er bestaat tussen het pensioen fonds en de overheid. Alle ambtenaren en een deel van de trendvolgers hebben hun geld aan het fonds toevertrouwd. En de overheid neemt, via de centrale be- leggingsraad en de Raad van Toe zicht. actief deel in de wijze waarop dat geld wordt belegd. Met andere woorden: als er iets fout zit bij het ABP. is de overheid daarvoor (me- devera n twoorde I ij k Tot nu toe zijn er twee bronnen waar door de aandacht in hoge mate op het ABP is gevestigd: een rapport van de commissie-Gruijters en een uitvoerige publicatie in NRC/Han- delsblad. De commissie-Gruijters heeft een onderzoek ingesteld naar eventuele onrechtmatigheden bin nen het pensioenfonds. De resulta ten van dat onderzoek worden angstvallig geheim gehouden, om dat. aldus minister Rietkerk (bin nenlandse zaken), in het rapport "alleen maar wordt gepraat door mensen over mensen". Het rapport is van voldoende gewicht gebleken voor een gerechtelijk vooronderzoek naar de handel en wandel van de ABP-top. Of dit on derzoek het vermoeden van een onrechtmatige daad zal opleveren, moet worden afgewacht. Dat kan echter niet betekenen dat de volks vertegenwoordiging en de direct betrokkenen (ambtenarenbonden) intussen maar onwetend moeten worden gehouden. Want er is in middels voldoende aanleiding om de boeken te openen. Via de vrije nieuwsgaring is veel, maar onvolledig feitenmateriaal verzameld, dat bij een verkeerde interpretatie grotere schade zou kunnen aanrichten dan wanneer de minister de hem bekende gege vens aan de openbaarheid prijs geeft. Die feiten betreffen onder meer de kwetsbaarheid van de ABP-top. En ook de klachten die er binnen het fonds bestaan over het optreden van de directie, die op het gebied van beleggingen roekeloos en zelfs misleidend te werk zou gaan. Het behoeft geen betoog dat dit een ernstige beschuldiging is aan het adres van een directie die wordt geacht de belangen van haar, door de overheid verplichte, premiebeta lers nauwlettend te bewaken. Die belangen zijn nu in het geding, evenals de reputatie van het ABP. Daarom behoeven de tot nu toe be kende feiten een verdere aanvul ling. De minister van binnenlandse zaken kan daarvoor zorgen door het rapport van de commissie- Gruijters openbaar te maken, des gewenst met inachtneming van de persoonsbescherming. Niet alleen de ambtenaren hebben daar recht op, maar ook de volks vertegenwoordiging, die in deze zaak een niet weg te cijferen ver antwoordelijkheid heeft. Wereldhave voor rechter gedaagd ZEIST (ANP) - De Pensioenfond sen PGGM (trendvolgers) en PVM (DSM) zullen de rechter vragen de uitgifte van 1.500.000 preferente aandelen door vast goedbeleggingsmaatschappij Wereldhave nietig te verklaren. Wereldhave zou in strijd met de wet handelen en slechts willen bemoeilijken dat de twee pen sioenfondsen de maatschappij via een openbaar bod opkopen. RIJNSBURG - Voor de 37ste keer rijdt morgen het Rijns- burgse bloemencorso door Rijnsburg, Oegstgeest, Leiden en Noordwijk. Het motto van het corso is "Bloemen bij elk (sportfestijn). Op de praalwa gens zijn diverse sporten, on der meer wielrennen en ge wichtheffen. uitgebeeld. De route van het corso is als volgt: Rijnsburg: Floralaan (13.00 uur). Kerkstraat, Vliet NZ, Poststraat, Brouwerstraat, Kanaalstraat, Hyacinten straat, Tulpenstraat, Katwij- kerweg. Korte Vaart, Oegst- geesterweg. Floralaan; Oegstgeest: Rijnsburgerweg (13.45 uur), Leidse Buurt, Ge- versstraat, Rijnsburgerweg, Leiden: Stationsplein (14.45 uur), Blauwoorlsbrug, Haar lemmerstraat, Hooigracht, Ko- revaarstraat, Breestraat, Lam mermarkt, Haarlemmertrek vaart, Groenoordhal. De route 's avonds in Noordwijk is als volgt: Schiestraat (19 00 uur), Gooweg, Zeestraat, Mo lenstraat, Jeroen weg, Boeren- burgerweg. Van de Mortelweg, Van Panhuysstraat, Duinweg, Nieuwe Zeeweg. Picképlein, Grent, Wilhelminaboulevard. De praalwagens van het Rijns burgs corso zijn vanavond van 19.00 tot 23.00 uur en morgen van 9.00 tot 12.00 uur te bezich tigen in de veiling Flora. Zon dag staan de praalwagens de gehele dag op de Wilhelmina boulevard in Noordwijk.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1