c mededelingen gemeentebestuur leiden aug. '83 8tm12 J Wereldraad: uitputtingsslag 'Geschokt door oorlogsmisdadiger' Varia VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1 Zendingsdag Op de 72ste zendingsdag van de Gereformeerde Zendings- bond GZB van de geref. bond binnen de hervormde kerk, heeft bisschop Festo Kiven- gere van de Anglicaanse kerk in Uganda de 12.000 bezoe kers opgeroepen, niet door vastgelopen tradities de oren te sluiten voor de luide klach ten, over onrecht die uit de Derde Wereld binnenkomen. De GZB hield zijn zendingsdag gisteren in Driebergen op een groot terrein in de open lucht. Waarschuwing Op de toogdag van de GZB, waarschuwde ds. J. den Bes ten uit Ede zijn gehoor voor sekten en stromingen die een verlossingsleer brengen waarbij de mens zichzelf redt. Hij was één uit een reeks van acht sprekers, die voor de ge reformeerde bonders in de hervormde kerk spraken. Het thema van de dag was "de ge opende deur". Er werd op ge wezen, dat alleen Jezus Christus de deur kan openen waardoor mensen tot het evangelie kunnen komen. Daarom, aldus ds. Den Bes ten, kan men er alleen bin nenkomen met het zuivere woord van God. Ontslagen Het bestuur van de studente- necclesia in Maastricht heeft besloten de tijdelijke aanstel ling van pastor J. Oberij'e niet te verlengen. Dat heeft de woordvoerder van het be stuur, prof. dr. C. A. de Geus, bevestigd. De reden voor het bestuursbe sluit is, dat de samenwerking tussen pastor Oberij'e en zijn protestantse collega ds. G. van de Bom te wensen over liet en dat er geen perspectief was op verbetering daarvan. Hervormde kerk: beroepen te Overdinkel (part-time): J. Aaij streekgemeente "De Drieslag" (Hoogkarspel en omgeving); beroepen te Scherpenisse: P. van Bergen Bravenboer Molenaarsgraaf. Bedankt voor Krimpen aan de IJssel: B. van 't Veld Nun- speet. Nederlandse deelnemers aan de Assemblee van de Wereldraad van Kerken in Vancouver heb ben verklaard geschokt te zijn dat de Nederlandse oorlogsmis dadiger Jacob Luitjens biologie doceert aan de universiteit van Brits-Columbia. In een brief aan de vice-kanselier van de univer siteit, dr George Pedersen, schrijven de Nederlanders dat dit een onaanvaardbare situatie is voor Nederlanders, en met na me voor hen die slachtoffer wa ren van de Duitse bezetting. Luitjens, die in 1948 bij verstek tot levenslang veroordeeld is, vluchtte in 1946 naar Paraguay en kwam in 1961 naar Canada. De Canadese regering heeft op formele gronden een uitleve ringsverzoek van de Nederland se justitie afgewezen. Vorige week werd bekend dat de uni versiteit in Vancouver niet van plan is Luitjens te ontslaan, om dat de mensenrechten-code van Brits-Columbia dat onmogelijk maakt. Luitjens, afkomstig uit het Drentse Roden, is in Nederland veroor deeld wegen heulen met de vij and, waarbij tevens werd over wogen dat hij zo goed als zeker de moord op een Duitse deser teur en medeplichtigheid bij de moord op een Nederlandse ver zetsman op zijn geweten heeft. Eerder deze week besloot de Ne derlandse delegatie in Vancou ver een informatief gesprek aan te vragen met de doopsgezinde gemeente waarvan Luitjens lid is. Dit gesprek zal waarschijnlijk dit weekend plaatshebben. VANCOUVER - Hoewel een chro nisch slaaptekort de meeste as sem bléegangers na twee weken van overladen dagprogramma's danig parten begint te spelen, maakt de zesde Algemene Verga dering van de Wereldraad van Kerken zich op voor de beslis sende eindsprint. In drie dagen tijd moet de assemblée begin volgende week nog heel wat kno pen ontwarren, c.q. doorhakken. door Hans Willems Voor het zover is, zwermen de ne genhonderd gedelegeerden, de duizend gasten, adviseurs en waarnemers en een deel van de nog eens meer dan duizend jour nalisten, stafmensen en Canade se gastheren en vrouwen zondag uit over honderden kerkelijke gemeenten in Vancouver en om geving. Veel Canadese kerkle den kunnen dan tenminste ook uit eigen waarneming nog een stukje meebeleven van de we- reldoecumene. Gezien de eenzij dige berichtgeving van de uiterst conservatieve Canadese pers, zal het voor veel kerkmensen een verrassing zijn te horen wat er werkelijk gaande is op de cam pus van de universiteit van Brits- Columbia waar de assemblée bij- De uitputtingsslag die de assem blée voor velen dreigt te worden, moet woensdagavond om zes uur Canadese tijd eindigen met het laatste amen van de slotkerk- dienst. Voor die tijd moet er nog tot op de laatste letter nauwkeu rig over een groot aantal publie ke verklaringen worden ge stemd, moet er een nieuw be stuur worden gekozen en wordt er geacht in grote lijnen een oe cumenisch programma voor de tachtiger jaren klaar te liggen. Aan het eind van de tweede assem- blée-week moeten zelfs de meest ingewijde 'oecumenici' toegeven dat het nog onduidelijk is in wel ke richting de besluitvorming I zich de laatste dagen zal ontwik kelen. Door alle toespraken, vie ringen en manifestaties zijn de gedelegeerden zelf nog te weinig aan het woord geweest. Het is moeilijk om een indruk te krij gen van de gemiddelde opinie. 835 vertegenwoordigers van driehonderd lid-kerken - het hadden er 910 moeten zijn, maar 75 plaatsen werden om uiteenlo pende redenen nog niet bezet - hebben erover geklaagd dat ze tot nu toe alleen maar in werk- en themagroepen hun mondje kon den roeren. Er zijn echter ook andere factoren die het moeilijk maken deze as semblée op waarde te schatten, zo lijkt het erop dat zich een ver lammende machteloosheid van de bijeenkomst heeft meester ge maakt door de overstelpende hoeveelheid lijden en onrecht waarmee de assémblee is gecon fronteerd. Een ware litanie van armoe, onderdrukking, geweld en gebrokenheid was de rode lijn door praktisch alle voltalligé zit tingen. Sprekers als Allan Boe sak, Dorothee Soelle, Jan Pronk, en een onafzienbare rij mensen uit alle delen van de wereld, schilderden een gebroken we reld, waar de kerken niet alleen verlegen mee zijn, maar ook zelf schuld aan hebben. De belijdenis dat Jezus Christus ondanks alles het leven en de hoop van de wereld is, zoals het thema van de assemblée aan geeft, zal de komende dagen om gezet moeten worden in duidelij ke oecumenische initiatieven. Dat er een christelijk antwoord is op het lijden van de wereld, klonk tot nu toe voornamelijk door in de vele liturgische vierin gen die door het assemblée-pro- gramma gevlochten zijn. „Dit is een biddende assemblée", heeft een staflid van de wereldraad ge zegd. En inderdaad, de vier tot vijf dien sten die dagelijks in de oranje- witte tent worden gehouden, worden opvallend goed bezocht. De tent midden op het universi teitsterrein waar de wereldraad vergadert, is met zijn symbolisch naar de wereld geopende oostzij de, het hart van de assemblée. De critici van de wereldraad die de moeite namen naar Vancouver te komen, hebben moeten toege ven dat de oecumenische bewe ging niet nalaat meerdere malen per dag de bijbel op te slaan. Toch zal het gezicht van de oecu mene bepaald worden in de sporthal waar de zittingen wor den gehouden en niet in de tent. Het thema dat de assemblée tot nu toe het meest heeft beheerst, is de samenhang tussen gerech tigheid en vrede. Het irriteert de mensen uit de Derde Wereld dat kerken in Noord-Amerika, Oost en West-Europa zo massaal in het geweer zijn gekomen tegen de nucleaire dreiging, terwijl de strijd op leven en dood die in hun landen al decennia lang aan de gang is, slechts weinigen uit de slaap houdt. De egoistische trekjes in de vredes beweging zijn hier in Vancouver duidelijk aan de kaak gesteld. Vrede zal de vrucht van gerech tigheid moeten zijn, is de meest aangehaalde bijbeltekst. De drei ging van het leven die de rijke landen in theorie beleven, is voor tweederde van de mensheid da gelijkse realiteit. En het is ook in de arme landen dat de eerste slachtoffers vallen van de Derde- Wereldoorlog, bewoners van de Stille Oceaan waar de kernmach ten hun gevaarlijke tuig beproe ven en ontelbaar velen die ten of fer vallen aan de belangen van de grootmachten. Te midden van de veeltaligheid en de luidruchtigheid van de assem blée, is het stilzwijgen van de kerken uit Oost-Europa een pijn lijke ervaring. Op de Oostduit sers na weigeren de kerken uit deze landen een zelfde mate van zelfkritiek op te brengen als ver tegenwoordigers uit het Westen en de Derde Wereld. Gebonden als de Oosteuropeanen zijn, ver tolken zij in Vancouver slechts standpunten waarmee ze niet zichzelf in het vlees snijden. DOORGAAND VERKEER GESTREMD Het beweegbare deel van deze provinciale brug ver keert in slechte staat en zal worden vernieuwd. Tevens zal deze verbreed worden i.v.m. de toekom stige reconstructie van het Lammenschansplein. Voorts krijgt deze brug een modernere constructie. Omleiding gemotoriseerd verkeer Het gemotoriseerde verkeer zal d.m.v. borden ge wezen worden op de aanbevolen omleidingsroute. Deze verloopt via Kanaalweg - Hoge Rijndijk - Rijks weg (A4) naar R'dam - Vrouwenweg. Wie komen in aanmerking? 1. Stadsvemieuwingsurgenten. 2. Woningzoekenden die een goedkope woning, d.w.z. met een huur van beneden de f 350,— per maand, van een woningbouwvereniging achterla ten. 3. Langdurig geregistreerden. Aangezien het hier eengezinswoningen betreft, ko men uitsluitend gezinnen met 2 of meer kinderen voor deze woningen in aanmerking. Rijnsburgs Bloemencorso 1983 Verleende bouw vergunningen Burgemeester en wethouders hebben op 2 augustus 1983 de volgende bouwvergunningen verleend: - van Hogendorpstraat 24, bouw berging; - Magdalena Moonsstraat 17, aanleg nieuwe huisrio lering; - Koningstraat 21-21a, verbouwen en verhelen wo ningen; - Veluwemeedaan 17, wijzigen keukenraamkozijn; - Gloxiniadal 23, vernieuwen binnen- en buitenvolière en bouwen van een pergola; - Hommelveld 18, verbouwen en uitbreiden woning; - Voorstraat 28, bouw berging; - Hansenstraai 18, uitbreiden begane grond woning; - Schipholweg 30, bouw fietsenstalling; - Minnebroersgracht 41, indelen tot praktijkruimte en aanpassen gevels; - Admiraalsweg, plaatsen hoogspanningsstation; - Zonneveldstraat 8, verbouwen tot vier wooneenhe den; - Roemer Visscherstraat 21, verbouwen en uitbreiden woning en bouw berging; - terrein nabij Kwekerijplein, bouw vijf bergingen; - Borneostraat 68, verbouwen woning; - Kaiserstraat, wijzigen van het plan tot het wijzigen van het trappehuis van gebouw B waarvoor reeds eerder bouwvergunning is verleend; - Buys Ballotstraat 48, plaatsen dakkapel in achterge- veldakvlak; - Debussystraat 14, wijzigen voorgevelkozijn; - Jacob van Campenlaan 66 tot en met 128, vervan gen twee beweegbare ramen door twee vaste ra men in elke woning; - Roemer Visscherstraat 8, bouw berging; - Hugo van Woerdenstraat 87, wijzigen van het plan waarvoor reeds eerder vergunning is verleend (het plaatsen van een dakkapel in het voor- en achterge- veldakvlak); - terrein achter Haagweg 198 tot 204, bouw stenen loods; - Tasmanstraat 56, inwendig verbouwen woning en bouw berging. Indien u door het verlenen van een bouwvergun ning rechtstreeks in uw belang bent getroffen, kunt u binnen 30 dagen na dagtekening van de bouwver gunning op grond van de wet AROB een gemoti veerd bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders. Tevens kunt u, indien de onmiddellijke uitvoering van het besluit onevenredig nadeel voor u mee brengt, op grond van de Wet op de Raad van State schorsing van de bouwvergunning aanvragen bij de Voorzitter van de afdeling Rechtspraak van de Raad van State, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Informatie is te verkrijgen iedere werkdag tussen 11.00 en 12.00 uur bij de directie bouw- en woning toezicht, Stadsbouwhuis, Langegracht 72, Postbus 148, 2300 AC Leiden (telefonisch bereikbaar 071-254911). Diversen vl De verkeersomleidingen als gevolg van de werk zaamheden aan het Kort Rapenburg hebben met name voor het openbaar vervoer ertoe geleid, dat de parkeerplaatsen voor invaliden aan de Vismarkt, tijdelijk naar de Koornbrugsteeg zijn verplaatst. De Invaliden-parkeerruimte is nu tussen de Boter markt en Dwars Koornbrugsteeg. Het gedeelte tus sen Breestraat en Dwars Koornbrugsteeg blijft voor Laad- en Los gelegenheid bestemd. E.e.a. is met borden aangegeven. Strengere parkeercontroleü! De parkeercontroleurs zullen bij regelmaat in de om geving van Breestraat - stadhuis zijn om onrechtmati ge parkeerders te bekeuren. Ook wordt in en rondom de Koornbrugsteeg de wegsleepauto ingeschakeld. Dus autobezitters opgelet! Pontje voor voetgangers en fietsers Vlak naast de brug zal een pontje fietsers en voet gangers gratis overbrengen. Ook de passagiers van buslijn 4 worden met dit pontje overgezet. De bus sen staan dan aan weerszijden gereed om de route te vervolgen. Dienstregeling van het pontje Tijdens de eerste week (van 15 t/m 19 au gustus) zal het pontje tussen 6.30 uur en 24.00 uur varen. Buiten die genoemde uren moet het fietsverkeer omrijden via de Wilhelminabrug en Cronesteynpad. Vanaf 20 augustus kunnen voetgangers en fiet sers de brug buiten de werkuren al weer ge bruiken. In die periode zal 't pontje op werkdagen varen tus sen 6.30 en 18.00 uur. Waar aanmelden? Gegadigden kunnen zich tot en met 19 augustus a.s. schriftelijk opgeven bij de Directie Woon ruimteverdeling, Langegracht 74, 2312 NH Lei den, onder vermelding van bovengenoemd complex, gezinssamenstelling en het eventuele korresponden- tienummer bij de Directie Woonruimteverdeling. Op zaterdag 6 augustus a.s. zal het Rijnsburgs bloe mencorso door de binnenstad van Leiden trekken. Het corso komt omstreeks 14.45 uur de gemeente Leiden binnen aan de Rijnsburgerweg en zal de vol gende route volgen: Rijnsburgerweg - Stationsplein - Stationsweg - Steenstraat - Blauwpoortsbrug - Haarlemmerstraat - Pelikaanstraat - Hooigracht - Watersteeg - St. Jo- rissteeg - Levendaal - Korevaarstraat - Hogewoerds- brug - Breestraat - Kort Rapenburg - Prinsessekade - Turfmarkt - Nieuwe Beestenmarkt - Lammermarkt - Korte Mare - Haarlemmerweg - Floris Versterlaan. De politie doet een dringend beroep aan de automo bilisten de route van de optocht te vermijden. Er dient rekening mee gehouden te worden dat tussen 14.45 uur en 16.00 uur doorgaand verkeer ernstig gestremd zal zijn. Winkeluitstallinkjes binnen houden Ten slotte een verzoek aan de winkeliers van de Haar lemmerstraat, om tussen 14.30 en 15.30 uur geen uit stallinkjes buiten te plaatsen. Dit in verband met de breedte van de voorbij trekken de stoet. Invaliden-parkeerplaatsen Vismarkt tijdelijk verplaatst Gegadigden gezocht voor nieuw te bouwen woningen aan de Oranjegracht en Langestraat De bouw van 58 woningen in dit gebied bevindt zich in een vergevorderd stadium. Een selectie van een aantal adspirant-bewoners voor dit complex heeft reeds geruime tijd geleden plaatsgevonden. Naar het zich thans laat aanzien, blijven er in dit complex nog een aantal vier- en vijfkamer eenge zinswoningen over. Voor deze woningen worden met spoed een aantal kandidaten gezocht. Lammebrug 3 weken afgesloten Maandag 15 augustus a.s. zal de Lammebrug (tus sen Lammenschansplein en Europaweg voor de duur van 3 weken buiten gebruik zijn.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 16