Sowjet-Unie boos op FIDE Sparta op dreef bij Quick Boys DS wil naar nieuw stadion Eerste winst waterpoloërs contact lenzen Italië willigt alle eisen in Zwaar verlies Katwijkers Holverda hoopt nog Optimisme bij debutant Zege SJC Kasparov en Smyslov niet in halve finales Kandidatentoernooi Rijkaard op non-actief Honkballers tevreden Wereldrecord Zweden met 11-6 kopje onder Anderlecht verslaat Den Bosch DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1983 KATWIJK - Al drie wedstrijden op weg in de oefencyclus heeft Quick Boys nog geen winst ge boekt. Wel de penningmeester, die gisteren door 1300 toeschou wers zijn kas weer wat vetter zag gespekt. Commercieel gezien scoren de Katwijkers uitermate goed, maar op het veld vlotten de zaken minder. Sparta, de derde klant uit het profcircus, zette gis teravond een niet eens geflatteer de 1-8 uitslag op het scorebord. Na de redelijke resultaten tegen LEIDEN - De eventuele trans fer van Wout Holverda van Sparta naar Haarlem is nog niet van de baan. Morgen avond komen de zaakwaar nemer van de Leidse voetbal ler, Ger Lagendijk, en voor zitter Hut van Haarlem weer bij elkaar om overeenstem ming te krijgen over de trans fersom. Holverda zelf is al rond met de club uit de Spaarnestad, maar de vergoe dingssom blijkt een tegroot obstakel. VW (1-3) en Volendam (2-4) een fikse tegenvaller voor de equipe van Martin van Vianen. Een schrale troost voor de Haagse oe- fenmeester was het uitstekende spel dat de Rotterdammers in de kustplaats etaleerde. Sparta bleek een bijzonder ingespeeld elftal, dat door de snelheid (de flankspitsen Lengkeek en Eijer) en techniek (Louis van Gaal) Quick Boys op alle fronten af troefde. Daarom zal Van Vianen weinig waarde hechten aan het resultaat van krachtmetingen met betaal de clubs, nu in de competitie te gen minder sterke verenigingen wordt gespeeld. Niettemin zul len de prestaties van Peter Hoge- woning en Floor van Duyn van gisteravond in het geheugen van de Haagse oefen meester worden opgeslagen. Dat tweetal opereer de op het middenveld in aanval lend opzicht uitstekend. Zij alleen konden het door Sparta flink opgezweepte tempo volgen, maar omdat de ploeggenoten de motor een versnelling lager had den draaien, werd er geen rende ment geplukt uit de acties. Zo had Martin van der Plas na een behendige actie van Floor van Duyn de van SW gekomen doelman Bas van Noortwijk kun nen confronteren met de gelijk maker. Die volgde in de 20ste mi nuut tóch. Van der Plas maakte DORDRECHT - Eredivisieclub DS'79 zal het komend seizoen al les in het werk stellen de aanzet te geven tot de bouw van een nieuw stadion. Dit plan voor het vorig jaar. Ames: "DS'79 is geen rijke club, maar wel een gezonde. We hebben goede sponsors, veel vrijwilligers en ondanks de uit tocht weer een goede selectie". project, dat naar schatting vijf Het bestuur van DS'79 meent dat z'n foutje goed door een vrije trap met veel effect langs Van Noortwijk te mikken. Heerschappij En toen ging het mis. Doelman Benno Wiggers maakte van zijn seizoendebuut geen succesvol optreden, want de Rotterdamse doelpunten die uiteindelijk een NOORDWIJK - De forse 1-8 ne derlaag tegen de reserves van Ajax heeft voor SJC geen na delige gevolgen gehad. De Noordwijkse tweedeklasser oefende gisteravond succes vol tegen Schiedam. Tegen de vierdeklasser werd een 3-1 overwinning behaald. René de Ridder (2) en Piet Alders scoorden voor SJC. 1-5 stand tot gevolg hadden, vlo gen wel erg gemakkelijk tussen de Katwijkse palen. Quick Boys, dat het eerste half uur offensief zeker niet had teleurgesteld, raakte het zicht kwijt en moest vervolgens nadrukkelijke heer schappij van Sparta toestaan. Tot de rust en ook in de tweede helft bleek dat de Katwijkers op het defensieve vlak nog veel moeten bijspijkeren. Van organi satie was nauwelijks sprake, al moet worden gezegd dat het Spartaanse middenveld (Van der Berg, Van Gaal, Olde Riekerink- later afgelost door Lengkeek) wel erg goed functioneerde. Ook de blauwwitte afweer had de handen vol aan de beweeglijke voorhoede van de Rotterdam mers, waarin Wout Holverda met drie doelpunten zijn waarde als goaltjesdief nog eens onder streepte. Of het bestuur van Sparta dat met een opgeschroefd contract beloont, is nog zeer de vraag. Scoreverloop: 7. 0-1 Lengkeek, 25. 1-1 Martin van der Plas, 26. 1-2 Holverda, 28.1-3 Olde Riekerink, 36. 1-4 Olde Riekerink, 40. 1-5 Lengkeek. Rust. 50. Louis van Gaal (strafschop), 58. 1-7 Holver da, 80. 1-8 Holverda. ROB ONDERWATER miljoen gaat kosten, bracht zitter Ames tijdens de persconfe rentie van de Drechtenaren ter tafel als zijn ideaal. "In principe kan het er volgend jaar staan. Er zijn geschikte plaatsen voor een nieuw com plex. Zelf hebben we er alles voor over. De gemeente heeft er ook wel oren naar, maar mist het geld. Toch kan de stad ons op an dere manieren steunen. Ook het bedrijfsleven heeft weer interes se getoond in het betaald voetbal in Dordrecht. De stad en de regio verdienen een stadion waar 15.000 20.000 mensen een plaats kunnen vinden". Zoveel publiek verwacht DS'79 in Oefenmeester Dorjee: "Edwin het eerste jaar niet. De begroting Gorter is een jonge knul het geld dat is verdiend met de verkoop van Anne Evers naar Fort una Sittard goed is geïnves teerd voor een succesvol debuut in de eredivisie. Daar kan nog een flink bedrag bijkomen als Ipswich Town besluit Cor Lems over te nemen. Wim van der Steene (FC Den Bosch), Harrie Melis (Germinal), Geert Meyer (Sparta), Piet Wijnberg (Ajax) en John Linford (Ipswich) kwamen de selectie van trainer Hans Dor jee versterken. Bovendien is nog ruimte over om een middenvel der aan te trekken, mocht Edwin Gorter geen nieuw contract teke- is sluitend by gemiddeld 6500 toeschouwers. Die zullen dezelf de toegangsprijzen betalen als vorig jaar. Een eerste aanzet om het begrote aantal te halen, is reeds gegeven. De nieuwkomer in de eredivisie heeft tot nu toe 1000 seizoenkaarten verkocht. Dat is honderd procent meer dan ADVERTENTIE goede voetballer. Hy kende Aad de Mos nog uit diens tijd by RVC en heeft contact gezocht met Ajax. In Amsterdam hebben ze hem het hoofd op hol gebracht door een plaats te garanderen in de A-selectie. Ajax wilde echter geen vergoedingssom aan DS'79 betalen. Wy laten hem natuurlijk niet zomaar gaan. We zijn nu een maal bezig met beroeps voetbal. Bij ons krijgt hij ook een goede kans in de eredivisie. Mocht hij zijn dreigement om te stoppen herzien, dan heb ik hem er graag bij. Zo niet dan zullen we op zoek moeten naar een andere midden velder. Dan is de ploeg compleet. En ik denk goed genoeg om weg te blijven van de degradatie- plaatsen". lid ANVC Voorstraat 80 - Katwijk; Binnenweg 114 - Heemstede, Haarlemmerstraat 58 - Leiden; Hoofdstraat 253 - Sassenheim AMSTERDAM (ANP) - Aja- cied Frank Rijkaard zal het begin van de voetbalcompeti tie missen. De 20-jarige mid denvelder van de landskam pioen scheurde tijdens een oefenwedstrijd tegen de re serves de buitenbanden van de rechterenkel. Hy is gister morgen in het Lucas-zieken- huis geopereerd. De ver wachting is dat Rijkaard over zes weken de training kan hervatten. MOSKOU (ANP) De Sowjet-Unie heeft besloten om de halve-finales van het Kandidaten-schaaktoernooi, dat uiteindelijk de uitdager van wereld kampioen Anatoli Karpov moet aanwijzen, te boycotten. Dat maakte Ni- kolaj Krogius, de voor de schaaksport verantwoordelijke man van het ministerie van sportzaken, gisteren in Moskou bekend. De tweekampen zouden morgen in Pasadena en Abu Dabi beginnen. De Sowjetrussische schaakbond had grote moeite met de keuze van deze plaatsen en had dat al duidelijk gemaakt aan Florencio Campomanes, de voorzitter van de FIDE (de internationale schaakbond). Garry Kasparov zou in Pasadena (Vst) twaalf par- GROSSETO (ANP) - De Italiaan se honkbalfederatie heeft giste ren alle eisen van Nederland in gewilligd. Een dag eerder dreig de de Oranjeploeg, bij monde van delegatieleider Guus van der Heijden, het Europees kam pioenschap in Grosseto verder voor gezien te houden, wanneer niet voor een ander hotel zou worden gezorgd en verder maal tijden, transport en informatie goed geregeld zouden zijn. De Italiaanse bond, die dinsdag nacht in spoedvergadering bij eenkwam, schrok duidelijk van het Nederlandse standpunt en besloot de eigen ploeg uit het ho tel in Grosseto te zetten teneinde plaats te maken voor Nederland. De Squadra Azzurra zou dan zes tig kilometer buiten de stad moe ten woren ondergebracht in twee verschillende hotels. Dat is echter allemaal niet doorge gaan, omdat met name manager Jim Stoeckel een dergelijke maatregel te ver vond gaan. Hij vond het onjuist de Italiaanse ploeg, die op zich natuurlijk geen enkele blaam treft, te straffen voor fouten van de organisatie. "Het zijn", aldus Stoeckel, "ten slotte sportvrienden van ons en ik wil Italië niet opschepen met de problemen die wij tot nu toe hebben gehad". CLOVIS (ANP) - De Amerikaan Rick Carey heeft gisteren in Clo- vis tijdens de strijd om de natio nale zwemkampioenschappen van de Verenigde Staten het we reldrecord op de 200 meter rug- slag verbeterd. Carey kwam in zijn serie uit op 1.58,93. Het, oude record stond sinds 24 juli 1976 (Olympische Spelen te Montreal) op naam van zijn landgenoot John Naber met 1.59,19. Nederland besloot daarom toch maar gewoon te blijven in het vakantie-oord in Castiglione del- la Pescaia, nadat een bondsoffi- cial permanent aan de ploeg was toegevoegd, die zorg dient te dra gen voor de maaltijden, het ver voer en andere zaken, die nood zakelijk zijn de ploeg zo goed mogelijk voor te bereiden op de belangrijke serie wedstrijden van morgen, zaterdag en zondag tegen de Italianen. De Nederlandse ploeg kreeg giste ren vrij teneinde te herstellen van alle narigheid en zal van avond de laatste voorrondewed strijd tegen Zweden afwerken Of twee dagen voldoende zullen zijn geweest om de stemming binnen de ploeg te laten terugke ren zal pas morgenavond blijken De spelers zijn in elk geval zeer geladen en zijn zich ervar wust dat er slechts één manier is om de Italianen te straffen. Op nieuw Europees kampioen wor den. tijen afwerken tegen zijn ex- landgenoot Victor Kortsjnoi, ter wijl Vassili Smyslov in Abu Dha bi (Verenigde Arabische Emeria- ten) zou aantreden tegen de Hon gaar Zoltan Ribli. Beide scha kers uit de Sowjet-Unie kunnen nu thuisblijven. Krogius: "We zullen daar niet spelen. De rech ten van onze schakers zijn door die plaatsen te kiezen belachelijk gemaakt". De kans is daardoor groot dat de tegenwoordig in Zwitserland wonende Kortsjnoi voor de der de keer mag gaan proberen Kar pov van de troon te stoten. In 1978 en 1981 mislukte dat. Kortsjnoi heeft overigens in een eerder stadium al de mening ge ventileerd dat er meer stak ach ter een dreigende boycot dan on vrede met de aangewezen plaat sen alleen. Hij kwam met een ei gen verklaring: "Karpov is be paald geen vriendje van Kaspa rov. De Sowjetrussische schaak bond is bang dat Kasparov in staat is hun beschermeling te verslaan. Karpov is namelijk de grote hun held, die nooit moei lijk doet. Misschien hebben ze dan ook liever Kortsjnoi als uit dager, dan Kasparov". Oefencampagne Karpov zelf zal het komende week einde wel achter het bord plaats nemen. Hij geldt als de grote fa voriet in het internationale kam pioenschap van West-Duitsland. Gezien de deelnemerslijst kan het evenement in Hannover voor de grootmeester weinig meer zijn dan een oefencampagne. Om de winstpremie van 11.000 gul den op te strijken moet hij onder anderen Kavalek (Vst), Sosonko (Ned), Lobron (Wdl), Torre (Phi), Balasjov (Sow), Quinteros (Arg), Pfleger (Wdl) en Georgadze DUISBURG (ANP) - Het Nederlands waterpoloteam heeft op de tweede dag van het achtlandentoernooi in Duisburg zijn eerste overwinning geboekt. Het Oranje team, dat zich in West-Duitsland voorbereidt op de Euro pese titelstrijd in Rome, won met 11-6 van Zweden. De periodestanden in Duisburg waren: 3-2, 3-1,1-1 en 4-2. Garrv Kasparov: Niet naar Pasad (Sow) achter zich zien te houden. De voorzitter van de wereld- schaakfederatie. de Philippijn Florencio Campomanes, heeft overigens gisteren in Luzern ver- Waard, dat de FIDE zijn opstel ling in de keuze van de wed strijdplaatsen handhaaft. Cam pomanes wenste in de Zwitserse plaats niet in te gaan op de terug trekking van de Sowjet-schakers Kasparov en Smyslov. "Officieel weet ik niet anders dan dat het tweetal in de halve finales van het Kandidatentoernooi zal spe len", aldus Campomanes, die be vestigde dat by het wegblijven van Kasparov en Smyslov hun tegenstanders Kortsjnoi en Ribli automatisch overgaan naar de fi nale van het Kandidatentoer nooi. Na de nederlaag tegen West-Duits land moest Nederland de tweede ontmoeting in het achtlanden toernooi in Duisburg winnen. Tegen Zweden is dat ook ge beurd. Noordegraaf (3), Van Bel- kum (3), Heiden (2), Blikslager (2) en Van Es tekenden voor de elf doelpunten. Nederland speelde en scoorde regelmatig. Vooral bij man-meer-situaties. De Neder landse spelers werden alleen wat nerveus toen verschillende scheidsrechterlijke beslissingen niet begrepen werden. In de slot fase was de ploeg ook daar over heen. Nederland speelde in het tweede duel met Misdorp in het doel. Landeweerd was opnieuw niet van de partij. Hij voegt zich mor gen pas bij de ploeg in dit toer nooi. Bondscoach Poczik gaf de jeugdspelers Janssen en Van Winssum een kans. Beiden vol deden zeer redelijk tegen Zwe den. De Nederlandse jeugdploeg heeft 1 naar 7-2 kon uitlopen. Pas in het vierde kwart lieten de jeugdi ge Nederlandse waterpoloërs zien wat ze konden. Dat was te laat om het verschil terug te brengen naar drie treffers. Was dat het geval geweest, dan was Nederland geplaatst voor de fi- nalegroep. Nu werd dat Cuba, waartegen Nederland eerder ge lijkspeelde. Joegoslavië-Nederland 15-8 (2-1, 5- 1, 3-0, 5-6). Doelpunten voor Ne derland: Mare van Belkum 3, Remco Pielstroom 2, Johan Ha- geman 2, Wilco van der Zeeuw 1. zich niet gekwalificeerd voor de LEIDEN - FC Den Bosch-Ander- finalegroep van het toernooi c de wereldtitel waterpolo in Bar celona. In de laatste wedstrijd verloor het Oraiye-team fors van Joegoslavië: 8-15. Jong Oraiye gaf vooral in de twee de periode de wedstrijd uit han den, waardoor Joegoslavië van 2- IK ZE(3TJ£NUAL'M MALF APP IE WZOVH- N/ET ALLEEN OP WET WO£Pr& HEEFT EN HOE VEREÖMFAAID ZE EP? O&K UITZIET, Kises --V VZU. M/£Th#5E0 FUl-UlP-BEE e^ATpe /taco 2 ZEEF^NI M-ËH-STD^IÊ lecht was gisteravond de uit springer van het oefenprogram-, ma. In het eigen stadion De Vliert verleende de nieuwe eredi visieclub de roemruchte Brussel se equipe voorrang: 1-2. De Deen Kenneth Brylle scoorde namens Anderlecht tweemaal, by Den Bosch heette Gerard Aichorn de schutter. Heracles kraakte het tweede elftal van RWDM met 7-1. Termors haalde viermaal uit. Schepens, Brands en Oostrom deden hier de rest. FC Den Haag had veel moeite met afdelingsclub Nootdorp, dat uit eindelijk met 5-1 verloor. Jan Kuyt (2x), Bram Rontberg, Pen en Treling troflen de Nootdorpse roos. Go Ahead Eagles had geen enkele moeite met Vitesse, dat in eigen huis met 0-5 werd geklopt. Woudsma, Witbaard, Boerebach, Eijkelkamp en Ten Cate namen de Deventer goals voor hun reke ning.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9