Goudsmokkel 395.000 met mark op 'Alleenstaande is melkkoe' ME-helmen deugen niet -C D Gratie gevraagd voor oud-landwachter (81) Kans op doorstromen in onderwijs geringer voor buitenlanders Werkgroep onderzoekt winstbejag contactclubs )NDERDAG 4 AUGUSTUS 1983 Binnenland J ALKMAAR (ANP) - Bij bet Me disch Centrum Alkmaar zijn twee 25-jarige vrouwen opgeno men, van wie er één zeker met tyfus besmet is en bij de tweede deze ziekte wordt vermoed. De twee vrouwen, beiden wonend in de omgeving van Alkmaar, hebben de ziekte vrijwel zeker opgelopen tijdens hun vakantie op het Griekse eiland Kos. Ze hebben daar gelogeerd in het Ramira-Beach hotel, waar be gin juli een tyfus-explosie uit brak. Dit heeft een woordvoer der van het medisch centrum gisteren meegedeeld. De vrouw die zeker tyfus heeft, werd afgelopen vrijdag opgeno men. Toen zij vertelde de reis met een vriendin te hebben ge maakt, werd deze de volgende Twee vrouwen met tyfus in ziekenhuis dag ook opgenomen. Inmiddels is bij negentien gasten van dit hotel - twaalf Engelsen, vijf Finnen en twee Zweden - de ziekte bevestigd. De ziekte wordt voornamelijk veroorzaakt door besmetting via de voedsel- en waterketen. Zij levert voor de omgeving vrijwel geen gevaar op, indien de normale hygiënische maatre- Politie pakt Oostgroningers 'weden houdt tograferende ^tudent uit lan „Nederland aan dat z 1 vorrr tsin J<TOCKHOLM (AP) - In Zweden :hedo)is de 20-jarige Nederlandse stu- i, in Pjdent Peter Bolleboom uit Zoeter- zelf meer gearresteerd, omdat hij fo- to's had gemaakt in een strate- van d êisch gebied. Hij was gisteren plaat no6 onder arrest, in afwachting De ai van zijn voorgeleiding. rolgen:eter Bolleboom werd zondag op- 'ondei gepakt toen hij met zijn ouders rimen in de auto in de buurt van het ei land Tjurko-Storko reed. Dat is onder dicht bij de plaats waar in okto- i enke ber 1981 een Russische onder- zeeër aan de grond liep. Het ge- bied zou van groot strategisch t rode belang zijn en is verboden ter- goed rein voor buitenlanders. imige)e p0iitie en officier van justitie en en zeiden dat Bolleboom niet werd aarde verdacht van spionage, maar dat zijn zaak wel ernstig is omdat hij foto's heeft gemaakt van militai- rf re mstallaties. Hij kan daarom °tt worden veroordeeld wegens "il- j*:e legaal omgaan met officiële ge- eeid- heimen", waarop een maximum- soort Stra^ Staat Van tW6e ^aar CG^' lgen In het hele gebied staan waarschu- wingsborden in verschillende ta- jjjt len, maar er zijn dit jaar al dertig buitenlanders opgepakt, die er n is' zich illegaal bevonden. Vorig }j0e jaar waren dat er bijna honderd. nen Zij kwamen er met een betrekke- C,_,D /OT— ;ent hjk lage boete vanaf, omdat nie- GllK (GPD) - De drie Oostgroningers die zijn aangehou- had ge den voor goudsmokkel, blijken in Leer een schijnfirma te hebben gevestigd. De firma diende als dekmantel voor hun activiteiten. Op die manier konden de goudsmokke laars zonder de normaal vereiste douaneformaliteiten tot inlevering van de 'broodjes' goud overgaan. Het bedrijf, dat stond ingeschreven als Handelsfirma Johannes Frie- drich 'In en verkoop van metalen', zou een filiaal zijn van een Nederlandse firma. Bij de arrestatie van de hoofdver dachten, vorige week vóór de Ostfrisische Volksbank in Leer, trof de politie 395.000 mark in contanten aan. Bovendien werd beslag' gelegd op een bedrag van 710.000 mark dat op een reke ning stond van de handelsfirma. Behalve met de plaatselijke Volks bank zouden de Oostgroninger goudsmokkelaars zaken hebben gedaan met de Commerz Bank in Leef. Een woordvoerder van de ze bank ontkent dit echter, maar geeft toe dat er wel 'contacten' zijn geweest. In de bankwereld van Leer wordt het overigens niet 'abnormaal' gevonden, dat er baar goud ter verzilvering werd aangeboden. „In normale gevallen zouden we inklaringspapieren van de doua ne hebben geëist, maar in dit ge val was dit niet nodig. Het betrof gelen in acht wordt genomen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van WVC, waar onder volksgezondheid valt, zijn nog eens zeventig Nederlan ders gewaarschuwd op de ken merken van de ziekte te letten en zonodig contact op te nemen met hun huisarts. De kenmer ken van tyfusbesmetting zijn onder meer hoofdpijn, diarree en constante koorts. Deze zeven tig Nederlanders hebben of ook in het hotel gelogeerd of met de twee vrouwen in hetzelfde vliegtuig de terugreis gemaakt. De woordvoerder van het Me disch Centrum Alkmaar zei dat de behandeling van de ziekte volledig in de hand is en dat er absoluut geen enkele reden tot ongerustheid bestaat. UTRECHT (GPD) - Alle achtdui zend beschermhelmen van de Mobiele Eenheid in het land gaan terug naar de fabriek. Bij oefeningen is gebleken dat er een te grote spanning staat op de doorzichtige vizieren voor de helmen. „Een rotte pruim op de juiste plaats kan een gat in het scherm veroorzaken", al dus een voorlichtster van het ministerie van binnenlandse zaken. De schermen worden vervangen door vizieren met een mindere boiling. De kosten van deze operatie bedragen ongeveer 120.000 gulden. De Nederland se overheid en de helmenfa- briek Romer in het Westduitse Neu Ulm zijn het nog niet eens over de vraag wie de vernieu wing moet betalen. De kans is groot dat het rijk een civiele procedure zal aanspannen te gen het bedrijf. Er zijn geen slachtoffers gevallen door ondeugdelijke schermen, zo verklaarde een woordvoer der van de Intendant van Rijkspolitie in Apeldoorn die gaan over het vervangen van de schermen. De huidige hel men van de ME dateren var eind 1980 en zijn gebruikt bij alle grote rellen van de laatste jaren. Doordat de van polycarbonaa gemaakte schermen in hon zontale en verticale richting zijn gebogen staat er een grote spanning op het geheel. Wan neer een projectiel op een be paald 'drukpunt' terechtkomt, ontstaat er een scheur of een gat in het kunststof. De lucht gaten in de vizieren verzwak ken de constructie nog eens. mand van hen foto' nen maakt- in "Ons onderzoek naar de zaak heeft tot dusver geen bewijs opgele- akt verd dat de Hollander een agent ar- was van een vreemde mogend- gs- heid, hoewel er op zijn films fo- dst to's stonden van geheime militai re installaties. Hij houdt vol on schuldig te zijn en zegt dat hij al- leen foto's van het landschap nam", aldus officier van justitie Gosta Gidner. Hij zei dat de jonge toerist waar schijnlijk vandaag zou worden voorgeleid in Karlskrona en dan nog een week zal worden vastge houden, tot het proces. AMSTERDAM - Een 21-jarige Amsterdammer en een achttien jarig Westduits meisje zijn overleden na het gebruik van heroïne. Het lijk van de man werd dinsdag aangetroffen in zijn woning. Het Westduitse meisje overleed in de nacht van dinsdag op woensdag in het zie kenhuis waar ze was opgeno men met hersenletsel na het snuiven van heroïne op de cam ping in het Vliegenbos in Am sterdam. LEEUWARDEN (GPD) - Bij het ministerie van justitie ligt een verzoek om vrijlating van de 81- jarige oud-landwachter Piet Kos ter, die sinds enkele weken ver blijft in het Leeuwarder Huis van Bewaring. Tegelijk met het gra tieverzoek heeft K. zijn advocaat mr. Jan Keuning uit Leeuwaren bij de staatssecretaris van justitie schorsing gevraagd van de ge vangenhouding, zolang nog niet over mogelijke gratie is beslist. Het duurt gewoonlijk drie maan den voordat de koningin een be sluit neemt over een gratiever zoek. Een gratieverzoek wordt voor advies voorgelegd aan tal van instanties, zoals het ministe rie van justitie, de rechterlijke macht, het Openbaar Ministerie en de burgemeester. Uiteindelijk geeft de minister van justitie een WEERRAPPORTEN eindadvies aan de koningin. De 62-jarige Aron de Vries uit Leeuwarden gaat in een brief aan de koningin vragen het verzoek om gratie voor de oud-landwach ter niet in te willigen. De Vries, die in Harlingen is geboren, wil zich'tegen het gratieverzoek ver zetten omdat hij vindt dat hij dat verplicht is aan zijn in de oorlog omgekomen familie. De oud-landwachter werd kort ge leden 34 jaar nadat hij door het Bijzonder Gerechtshof in Leeu warden tot acht jaar was veroor deeld, aangehouden in Ede. Hij verbleef onder valse naam sinds acht maanden bij zijn dochter. Hij is toen bij een controle op de Vreemdelingenwet op het poli tiebureau gearresteerd en vervol gens op last van de Leeuwarder hoofdofficier van justitie overge bracht naar het Huis van Bewa ring in de Friese hoofdstad. een transactie met een plaatselijk gevestigd bedrijf', al dus een bankman. Het is nog de vraag of de betrokken banken voor de btw-schade kunnen wor den aangesproken. Volgens een vertegenwoordiger van een bank bestaat er geen jurisprudentie over en zal in een rechtszaak moeten worden uitgemaakt, of de bank voor de omzeilde btw kan worden aangesproken. Koppelbaaskringen In koppelbaaskringen in Oost-Gro- ningen was al enige maanden be kend dat er met de goudsmok kel, en via een btw-truc flink geld viel te verdienen. Zoals ge meld werden de goudstaven zon der afdracht van btw gekocht in Luxemburg en heimelijk via Ne derland in Duitsland afgeleverd. De hoofdverdachte afkomstig uit Hoogezand, was bij de banken in Leer een vertrouwd persoon, omdat hij er enige jaren geleden een leidekkersbedrijf had. Ver moed wordt, dat hij als 'oude be kende' bij de betrokken banken bekend stond. Het was, aldus een woordvoerder van de Commerzbank, niet be kend, dat de hoofdverdachte al eerder was ontmaskerd als zwen delaar en voor zijn eerdere du bieuze praktijken gevangenis straf had gekregen. Niet-jood verklaring DEN HAAG (ANP) - De Haagse officier van justitie is niet van plan zich neer te leggen bij de on langs door de Haagse rechtbank uitgesproken vrijspraak vanwe ge het afgeven van niet-jood ver klaringen door de reisorganisatie Holland International en het Ne derlands Centrum voor Handels- bevordering (NCH). Naar me vrouw mr. Couzijn gisteren mee deelde zal het Openbaar Ministe rie cassatieberoep instellen bij de Hoge Raad. Volgens de rechtbank is niet geble ken dat de twee organisaties zich bezondigden aan rassendiscrimi natie door visum-aanvraagfor mulieren voor Saoedi-Arabië te verstrekken en door te sturen. Op de formulieren wordt ge vraagd naar de godsdienst van de aanvrager. E >0 1 x d g-s 6 1 i Amsterdam geheel bew. 20 9 y De Bilt geheel bew. 20 9 0 Deelen 20 6 0 Eelde 20 9 02 Eindhoven 20 8 0 Den Helder 19 12 01 Rotterdam 20 11 0 Twente 20 8 0 Vlissingen 19 14 0 Zd.Limburg 19 10 0 Aberdeen 18 10 1 Athene onbewolkt 32 25 0 Barcelona half bew. 26 19 0 regen 17 12 9 Bordeaux onbewolkt 23 12 0 Brussel half bew. 20 9 0 Frankfort 19 13 0 Genève onbewolkt 19 9 .01 Helsinki licht bew. 27 15 0 Innsbruck 14 9 14 Klagenfurt 16 10 30 Kopenhagen 20 14 0 Lissabon onbewolkt 29 16 0 Locarno licht bew. 25 10 0 Londen 26 10 0 Luxemburg half bew. 19 9 01 Madrid half bew. 34 20 0 Malaga geheel bew. 29 23 0 Mallorca onbewolkt 27 16 0 Malta onbewolkt 33 24 0 München geheel bew. 12 10 19 Nice onbewolkt 29 19 0 Oslo half bew. 20 9 0 Parijs onbewolkt 21 9 0 onbewolkt 29 18 0 Split licht bew. 31 20 0 Stockholm geheel bew. 23 12 0 Wenen regen 20 11 1 zwaar bew. 15 11 5 Casa Blanca 32 •22 15 Istanbul onbewolkt 27 19 0 Las Palmas half bew. 27 21 0 Beiroet onbewolkt 32 24 0 Tel-Aviv onbewolkt 33 23 0 AMSTERDAM - Demonstranten brachten gisteren een kanon - zij het geen echt - in stelling om een aanval - zij het geen echte - uit te voeren op het Amerikaanse consu laat in Amsterdam. Het protest be trof de Amerikaanse bemoeienis in Midden-Amerika en speciaal in Ni caragua. Foto ANP». Bejaarde man omgekomen bij overval EIBERGEN (GPD) - De 81-jarige J. A. H. Berentsen uit de Eibergse buurtschap Holterhoek is giste ren om het leven gekomen na een schermutseling in zijn wo ning. De bejaarde Eibergenaar werd gistermiddag omstreeks kwart voor één in zijn woning overvallen. Drie Oosteuropese origine drongen de woning van het slachtoffer en diens 74-jarige broer binnen. In de woning ontstond een scher mutseling tussen de indringers en beide broers. De oudste van de twee broers kwam daarbij op de grond te vallen waarna de in sluipers de benen namen en in een auto wegvluchtten. De 74-ja- rige man achtervolgde hen naar buiten en kon het kenteken van de vluchtauto noteren. Daardoor was het voor de inmiddels gea larmeerde politie mogelijk een achtervolging in te zetten. Niet bekend is of de man tijdens de schermutseling door een van de vier indringers is gedood of dat zijn zwakke hart het ten gevolge van de doorstane spanning heeft laten afweten. Op het stoffelijk overschot van het slachtoffer zou vandaag sectie worden verricht. DEN HAAG (ANP) - Buitenland se kinderen die deelnemen aan het buitengewoon onderwijs, zijn sterk ondervertegenwoor digd in de schoolsoort die kinde ren met leermoeilijkheden de meeste mogelijkheden biedt door te stromen naar „gewoon" voortgezet onderwijs. Het gaat hier om scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsproble men, de zogenaamde lom-scho len. Buitenlandse kinderen zijn daar entegen oververtegenwoordigd in de scholen voor moeilijk le rende kinderen. Deze scholen (mlk-scholen) zijn bestemd voor zwakbegaafde leerlingen. Hier zijn de mogelijkheden door te stromen naar voortgezet onder wijs buiten het buitengewoon onderwijs beperkt. Dit is een van de conclusies uit de gisteren gepubliceerde studie 'Niets mankeert aan Zeelandbrug' DEN HAAG (ANP) - Het is opjuist dat er bij de Zeelandbrug sprake zou zijn van onderstroomde en afgebroken pijlers. Dat heeft mi nister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) geantwoord op schriftelijke vragen van twee D'66-kamerleden. De minister toont zich nogal geïrriteerd door de vragen van de dames Wessel- Tuinstra en Lambers-Hacque- bard over onderstroomde en af gebroken pijlers, want zij voegt er aan toe: "Gaarne zou ik van de vragenstelsters vernemen welke serieuze informatie hen bewogen heeft het zware instrument van kamervragen in deze te hante- van het Sociaal en Cultureel Planbureau „Kinderen met pro blemen, extra zorg in het onder wijs". In de studie wordt aangetoond dat slechts negen procent van de buitenlandse kinderen in het buitengewoon onderwijs op een lom-school zit, terwijl deze scho len 35 procent van alle kinderen in het buitengewoon onderwijs tellen. Meer dan de helft van de buitenlandse leerlingen daaren tegen volgt mlk-onderwijs, ter wijl op deze scholen 36 procent van het totaal aantal kinderen in het buitengewoon onderwijs zit. Kanttekeningen worden in de stu die geplaatst bij het onderwijs in eigen taal en cultuur. De tijd die hieraan wordt besteed, gaat ten koste van het Nederlandse on derwijs. De achterstandssituatie waarin buitenlandse kinderen zich bevinden, kan hierdoor wor den vergroot, aldus de studie. De studie maakt deel uit van een grotere studie naar de bestaande en de gewenste samenhangen in het welzijnsbeleid, die het So ciaal en Cultureel Planbureau en de Harmonisatieraad Welzijnsbe leid op verzoek van de regering uitvoeren. In deze studie zijn het individueel beroepsonderwijs en de opvang van kinderen uit ach terstandssituaties betrokken. R dam negeert richtlijnen voor werken met uitkering ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam is niet van plan zich neer te leggen bij de_ nieuwe richtlijnen, die staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) heeft uitgevaardigd voor het werken met behoud van een uit kering. Rotterdam wil, samen met de drie andere grote steden, zo snel mogelijk een gesprek met de staatssecretaris om de bezwa ren duidelijk te maken, zo heeft wethouder Van der Have desge vraagd meegedeeld. Volgens de wethouder druisen de nieuwe richtUjnen in tegen de zelfstandigheid van de grote ste den om een eigen beleid uit te stippelen. Overigens zal Rotter dam hiermee gewoon doorgaan. Een beleidsnota over het werken met behoud van uitkering, die momenteel in voorbereiding is, zal volgens Van der Have bin nenkort ter beoordleing aan de gemeenteraad worden voorge legd. De wethouder vreest, dat door de regels van de staatssecretaris nauwelijks nog iets terecht kan komen van werklozenprojecten. Vooral de instelling van een toet singscommissie zal ernstig be lemmerd werken, zo verwacht hij. Deze commissies moeten volgens De Graaf worden samengesteld uit vertegenwoordigers van de plaatselijke overheid, vakbon den en werkgevers, die ieder he vetorecht krijgen. De commis sies moeten in de toekomst oor delen over het al dan niet door gaan van een bepaald project Volgens Van der Have valt me deze commissies „niets te begin Juristen van de gemeente zoeken op het ogenblik uit of de nieuwe richtlijnen van de staatssecreta ris wel bindend zijn en of de ge meente hier eventueel stappen tegen kan ondernemen. Verdachte vrij in ontvoeringszaak DEN BOSCH (ANP) - Een 30-jari- ge Amsterdammer, die zaterdag in zijn woonplaats in verband met de ontvoeringszaak van de 51-jarige mevrouw Van der Valk was aangehouden, is bij gebrek aan aanwijzingen vrijgelaten. Vier verdachten in de ontvoerings zaak van mevrouw Van der Valk, echtgenote van de horeca-mag- naat G. van der Valk, komen ruim een half jaar nadat deze zaak speelde, voor de rechtbank in Den Bosch. De rechtbank heeft hiervoor anderhalve dag uitgetrokken: donderdag 11 en vrijdagmiddag 12 augustus. ADVERTENTIE /r MjOffiKlifl Een héél kilo in één pak KOLHORN - Dit is de 4500 jaar oude waterput die Groningse archeolo gen de afgelopen dagen aantroffen op een nederzetting uit de steentijd in het Noordhollandse plaatsje Kolhorn. Om dichtslibbing te voorkomen was de put afgedekt met zeeëgelnaalden, die destijds voor het oprapen lagen. De put is de oudste tot nu toe gevonden watervoorziening in Nederland. (Foto ANP» AMSTERDAM (GPD) - „Er moet een algehele controle komen, zeg maar een raad van toezicht, op contactclubs voor alleen staanden. Nu is er alleen maar sprake van keiharde commer cie en geldklopperij. Alleen staanden zijn er de dupe van". Dit is de conclusie van de on langs opgerichte werkgroep ORCA (Onderzoek Relatiebe middeling in Clubs voor Al leenstaanden). Drie vrouwen en twee mannen tussen de 35 en 50 jaar hebben in de afgelo pen drie maanden een groot aantal contactclubs voor al leenstaanden in het hele land bezocht. Hun bevinding: een alleenstaande op zoek naar een partner is een ware melkkoe. Aanleiding voor de oprichting van ORCA is een onlangs in de publiciteit gekomen verhaal over huwelijkszwendelarij. Een van de ORCA-leden was de dupe geworden van oplich ting door een man die zij in een contactclub had leren kennen Meer dan honderd mensen rea geerden op het artikel. Met z'n vijven reisden de ORCA- leden het land door om de meest uiteenlopende contact clubs te bezoeken. „Het heeft ons handenvol geld gekost. Bij elke club staat een grote geld kist bij de deur, waarin entree geld variërend van zes tot ruim 37 gulden moet worden ge stort. En dan ben je alleen nog binnen. Het maakt niet uit wat voor entourage. De ene club is gevestigd in een schuur, de an dere in een villa. De meeste hebben echter meer weg van een fabriekskantine. De drank jes moet je zelf halen en een pinda kan er helemaal niet af. Daar zit je dan op hoge harde stoelen, aan onbedekte tafel tjes met plastic bloemen in een vaasje". Avontuurtje Behalve op het gebrek aan sfeer hebben de ORCA-leden ook kritiek op het feit dat iedereen maar kan binnenkomen „In schrijven is er niet bij en er zijn dan ook heel veel mensen die alleen uit zijn op een avontuur tje. Zo komen er heel wat ge trouwde mannen en vrouwen op de clubavonden. Als je dan serieus op zoek bent naar een partner, is dat natuurlijk een enorme afknapper. Vaak zie je heren verveeld aan de bar han gen; ze overkijken het slagveld en tegen het eind van de avond lopen ze op een dame af omdat ze niet alleen naar huis willen. De vrouwen klitten trouwens ook bij elkaar", voegt een van de mannelijke ORCA-leden er aan toe. Het gemis aan begeleiding vin den de ORCA leden eveneens betreurenswaardig. Als alleen staanden vinden zij zichzelf toch al kwetsbaar. Ze zouden graag zien dat er in de contact clubs gastheren of gastvrou wen zijn die dc bezoekers op vangen en hen eventueel aan andere alleenstaanden voor stellen. Ondanks alle kritiek op de contactclubs vinden de OR CA-lcden niet dat deze moge lijkheid voor alleenstaanden om een partner te vinden moet verdwijnen. Zelfde tarief „Het moet alleen anders, beter, zoals het instellen van een raad van toezicht, waar alle clubs zich bfj zouden moeten aan sluiten en een landelijke regi stratie van alleenstaanden. Het inschrijfgeld moet één en het zelfde tarief worden. Afhanke lijk van wat een club verder heeft te bieden kan een toeslag worden gevraagd. De raad van toezicht zou bijvoorbeeld ster ren kunnen uitdelen. Een ge zellige club twee sterren, een sjieke tent drie sterren Dan weet iedereen waar hij aan toe De ORCA-leden spelen met de gedachte zelfde controle op de contactclubs op zich te gaan nemen. Eerst willen zij echter peilen in hoeverre zij steun zul len ondervinden van andere al leenstaanden Reacties kun nen worden getuurd naar OR CA. postbus 1582, 2003 BP in Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7