c Leiden uit de lucht gezien (2) Tour de Frats in Leiden geëindigd Universiteit geeft geld prijzen voor goede ideeën Surfverbod op aantal vaarwegen Aanrijding op Valkbrug Luide muziek op vroeg uur Omwonenden klagen over werk aan brug ONDERDAG 4 AUGUSTUS 1983 Leiden El DEN - Eind 1984 moet hij er zijn: de Churchillbrug. Deze foto geeft een aardige indruk van de betekenis van dit miljoenenpro- - ject: een verbinding tussen twee grote Leidse woonwijken, Zuid- West en het Morskwartier. Maar niet alleen dat. De brug zal straks ook de spil vormen van een doorgaande route door Leiden 11 heen. Te beginnen bij de Voor- schoterweg voor verkeer uit de richting Den Haag en bij de Vrouwenweg uit de richting Rot- t terdam, kunnen auto's dan ge- i bruik maken van de volgende route: Churchilllaan-Churchill- brug-Dr. Lelylaan-Haagse Schouwweg-Plesmanlaan. Het e kan er dus druk worden. Geen wonder dat de nieuwbouwwijk Boekhorst van een geluidswal is voorzien. Op de foto is een gedeelte van deze ,one toekomstige route zichtbaar. De zandvlakte rechts, aan de zuid kant van de Oude Rijn vormt de Churchilllaan en nieuw wegen beloop, compleet met fiets- en -30 voetgangerstunnels. Op de ande- re oever: eerst een stukje dat nog Herman Costerstraat heet, ver volgens, het viaduct onderdoor, de Dr. Lelylaan. Nu nóg een be scheiden weg die een kruising /an vormnt met de Damlaan/Dia- e". mantlaan; de zanderige weg die 20 zich noordwaarts slingert is een voorbode van de toekomst. Keren we terug naar het gebied ten zuiden van de Oude Rijn voor de verdere beschrijving van de foto. Rechtsonder liggen de voetbalvel- den van LFC. Links daarnaast, en aan de andere zijde van de Chur chilllaan onder meer de Sterflat van de Stichting Studentenhuis- vesting. Links daarvan: de flats 3_" aan het Jacques Urlusplantsoen en daarboven, het lichtkleurige nieuwe complex van de Ram- brandt Scholengemeenschap, ge legen aan de B.M. Noachstraat. Het groen aan de linkerkant vormt het begin van de Coebel. Ooit wordt dit gebied wellicht met woningen bebouwd; voorals nog is de grond, ten gevolge van speculatie, daarvoor veel te duur. Zuidelijk van de Oude Rijn strekt zich, over de hele breedte van de foto, de Haagweg uit, met rechts nog een gedeelte van de houtza gerij van Noordman. Aan de an dere zijde van de Rijn: de Mors- weg met rechts woonbebouwing en daarna de fabrieken en beton- centrales van Wemink. Rechts, direct ten zuiden van de Mors- weg, loopt bovendien de Morska- de. Noordwaarts gaand, even wijdig aan de Morsweg, zien we vervolgens de spoorlijn naar Den Haag. De foto bevat aan de noordzijde een groot gedeelte van het Mors kwartier. Daar waar de zanderi ge Lelylaan een bocht maakt en van de foto verdwijnt is nog net een gedeelte van de nieuwboww- wijk Bockhost te ontwaren. In de verte loopt de rijksweg A44 (Am sterdam-Den Haag). Zuidelijk daarvan bomen die begraaf plaats Rhijnhof omgeven, meer naar rechts volkstuinen en Holi day Inn, alle gelegen aan de Haagse Schouweweg. Verder af zakkend zien we de voetbalvel den van Docos, v.v. Leiden en ZLC. Het brede flatgebouw ligt aan de Agaatlaan en vervolgens tussen de bebouwing nog een sportveld: korfbalvereniging Crescendo. Verder in deze omge ving, behalve flats en eengezins woningen: het winkelcentrum aan het Diamantplein, de biblio theek van het Morskwartier en de school De Weerklank aan de Ro bijnstraat. Een aantal flatcomle- xen is om grasvelden heenge- bouwd en heten daarom hof. Van rechts naar links: Granaathof, Onyxhof en Amethisthof. Links van de voetbalvelden, tot aan de spoorlijn, loopt de Sma ragdlaan. We beschrijven de foto links van deze weg andermaal, van noord naar zuid. Achtereen volgens: het complex van rugby- vereniging Diok, de nieuwbouw wijk Koppelstein, een flat-in- trapvorm voor alleenstaanden en (links daarvan) de school Uyt- terdijk, vervolgens een gedeelte dat Juwelenbuurt wordt ge noemd en bejaardencentrum Ro bijnhof, met een driehoekige re creatieruimte in de vijver ge bouwd. De Oude Rijn maakt, net buiten de Luchtfoto: Frans Rombout foto om, een bocht naar rechts en is dan noordwaarts stromend te zien, richting Katwijk. Rechts daarlangs loopt de Hoge Mors weg en aan de linkeroever de Rijndijk. Daarnaast is de nieu we woonwijk-in-aanbouw Ste venshof te zien. De plas in de ver te, linksboven, is het Valkenburg- se meertje, ook wel Gat van La gendijk geheten. LEIDEN - Het zo populaire plank- zeilen, ook windsurfen genoemd, is door een wijziging van het Vaarwagenreglement Zuid-Hol land aan banden gelegd. Zo mag er helemaal niet meer worden ge- surfd op enkele provinciale vaar wegen die behoren tot de vaar weg Rotterdam-Amsterdam. Op andere vaarwegen mag alleen nog in het weekeinde worden ge- surfd. Plankzeilen op boezemwa teren is voortaan altijd verboden binnen een afstand van honderd meter van bruggen en sluizen. Op de volgende vaarwegen mag helemaal niet meer gesurfd wor den: de voorhaven van de Julia- nasluis en het Gouwekanaal bij Gouda, de Gouwe (tussen Gouda en Aphen aan den Rijn), de Oude Rijn tussen de Gouwsluis en de aansluiting met de Heimanswe tering in Alphen aan den Rijn, de Heimanswetering of Woudwete ring en het Paddegat (tussen Al phen aan den Rijn en het Braas- semermeer) en de Oude Wete-' ring. Alleen in het weekeinde: het Aarkanaal (tussen de Gouwe en de Drecht), de Oude Rijn van de Spanjaardsbrug bij Leiden tot de Heimanswetering en van Gouw- sluis tot aan de sluis in Bodegra ven, de Zijl tussen de Span jaardsbrug en de Driegatenbrug, het Rijn- en Schiekanaal (tussen de Spanjaardsbrug in Leiden en de Delftse Schie bij Delft), de Leidsche Vliet (vanaf het Rijn en Schiekanaal tot 70 meter ten noorden van de Trekvlietbrug) en het Korte Vlietkanaal bij Lei den, de Haagvliet bij Rijswijk en de vaarweg van de Mallegatsluis in Gouda tot aan de Gouwe. LEIDEN - Een 62-jarige Leidse bromfietser is gisterochtend licht gewond geraakt bij een aan rijding op de Valkbrug. De man liep wat schaafwonden en kneu zingen op aan de pink, borstkas en de linker knie. Ook werden zijn kleding en bromfiets bescha digd. De man stelde zich in be handeling bij een bedrijfsarts. Omdat de vrachtwagenchauffeur die de man aanreed is doorgere den - hij heeft waarschijnlijk niets van het ongeluk gemerkt - verzoekt de politie om getuigen. Wie heeft gezien hoe een brom fietser op de Valkbrug werd klemgereden en daarbij ten val kwam, kan zich melden bij de Leidse politie, telefoon 149961. Brandweer doorkruist aankomst LEIDEN - De Breestraat had gistermiddag wel wat weg van de Parijse Champs Elysees toen daar bijna zestig wielrenners de laatste etappe van de Tour de Frats afrondden. De laatste etappe van deze tiendaagse wielertocht eindigde gisteren op het Leidse Stadhuisplein. Daar wer den de jeugdige renners opgewacht door ouders met armen vol bloe men en de fototoestellen in de aanslag. Van een geheel vlekkeloze aankomst kon gistermiddag geen sprake zijn. Juist op het moment dat de politie de zestig wielrenners en hun volgau to's door de smalle Koornbrugsteeg loodste, eiste een brandweerwagen met loeiende sirenes een vrije doorgang op. Sommige fietsers werden gedwongen aan de kant te springen en konden daarmee een glansrijke aankomst voor de ogen van hun trotse ouders vergeten. Op het Stadhuisplein vond uiteindelijk de slotceremonie plaats, het uit reiken van de gele trui door wethouder Waal. Van alle deelnemers wa ren het juist twee Leidse die bovenaan het persoonlijk klassement ein digden. Bij de meisjes was dat Maija Zwart, bij de jongens kwam Ra mon van Hagen in het bezit van de gele trui. Niet alleen snelheid was bij de Tour de Frats overigens een voorwaarde, ook werd gelet op gedrag, kameraadschappelijkheid, appèl en corvee. Het was dit jaar voor de 47e keer dat de Tour de Frats werd verreden door jongens en meisjes van tien tot vijftien jaar. Tien dagen geleden werd het startschot gegeven in Utrecht waarna de tocht via Vaassen, Em- men, Meppel, Emmeloord, Enkhuizen, Alkmaar, Amsterdam en Sas- senheim naar Leiden voerde. In totaal legden de wielrenners zo zeshon derd kilometer af. Overigens hebben slechts drie deelnemers halverwege moeten afhaken. De heimwee werd hen noodlottig. Ook werd er dit jaar een primeur gehaald: voor het eerst in de geschiedenis hoefde er gedurende de hele tour geen dokter of ziekenhuis bezocht te worden. De schade beperkte zich tot hier en daar wat lekke banden. LEIDEN De technisch hoofd ambtenaar J.J. Houte en de con structeur L. van der Meer, bei den werkzaam bij de Leidse uni versiteit, ontvingen vanmiddag in het Gorleaus-laboratorium geldprijzen voor de technische ideeën die zij een tijd geleden hebben ingediend bij de zoge naamde ideëncommissie. De ideeëncommissie van de Leidse universiteit leidt sinds 1980 een actief bestaan. De commissiele den bestuderen alle ideeën die betrekking hebben op het gebied van besparingen en bezuinigin gen. Is een voorstel naar het in zicht van de commissie goed, dan krijgt de indiener een belo ning. Het bedrag is gebaseerd op de bereikte besparing. Secretaris W.H. Van Duijn: "Het is niet zo dat wij jaarlijks een belo ning geven. Vinden wij iets goed, dan wordt degene die met het idee kwam aanzetten beloond. Ik vind overigens - eerlijk gezegd - dat er wel wat meer ideeën zou den kunnen binnenkomen. Ze ker als je kijkt naar het aantal mensen dat bij de universiteit in dienst is". Op gebied van besparingen en bezuinigingen J.J. van Houte krijgt een beloning van 775 gulden omdat hij een methode heeft bedacht met be hulp waarvan oude elektronmul tipliers met beryllium-koperdy- nodes kunnen worden gereacti veerd. Een hele mondvol; volgens Van Houte komt zijn ontdekking - in simpele bewoordingen gesteld - op het volgende neer: "Elektron- multipliers, dat zijn apparaten die er voor dienen om de energie van een klein deeltje van een ion of elektron te versterken. Tot een miljoen maal kan dat dankzij de ze multipliers". "Goed, wat ik heb gedaan is eei. methode bedenken om de le vensduur van de multipliers te verlengen. Nee, laat ik het beter zeggen: ik heb een veijongings- kuur bedacht. Een Amerikaans bedrijf adverteert overigens al met een soort verjongingskuur, maar hun methode houden ze ge heim". Aanzienlijk In een aantal andere laboratoria heeft Van Houte zijn methode ook al toegepast. "In bevriende laboratoria heb ik dat gedaan. Verder is mijn methode nog niet zo bekend. Maar ik neem aan dat dat nog wel komt. De besparin gen zijn tenslotte aanzienlijk", j. van der Meer zag zijn idee be loond met een bedrag van 1430 gulden. Van hem was het voor stel afkomstig om in de centrale verwarmingsinstallatie in het ke telhuis van het gebouwencom plex aan de Wassenaarseweg eni ge voorzieningen te treffen, die het mogelijk maken de aanvoer- temperatuur van het primaire water in de periode mei tot en met oktober te verlagen. Dit le vert een jaarlijkse besparing op LEIDEN - Van bewoners van het J.P. Coenhof is vanochtend in alle vroegte een geluidsinstallatie in beslag genomen. De muziekliefheb bers hadden de installatie om kwart over vijf in de ochtend nog zeer hard aanstaan en dat gaf overlast voor de buurtbewoners. De eerste poging van agenten om de bewoners tot meer kalmte te manen, mislukte vanochtend. Zodra de politie bij hen voor de deur stond, werd de knop naar links gedraaid. Toen de geluidsoverlast later echter weer toenam, besloot de politie de apparatuur in beslag te nemen. Vandaag kon de eigenaar zijn spullen weer ophalen. Van der Meer over zijn idee: "Pri mair water, dat is water dat door de gebouwen wordt getranspor teerd. Vroeger was het honderd vijftig graden; ik heb het terug gebracht tot honderd graden. Daarvoor moest een stoomvor- mer worden afgezet". Hoe is hij op het idee gekomen? Van der Meer: "Tsja... laat ik het zo zeggen: van het een komt het ander. Je denkt bij jezelf: als ik dat nou eens doe, dan... En voor je het goed en wel beseft heb je dan iets aardigs bedacht. Zo gaat dat". LEIDEN - Bij een inbraak in een bedrijf aan het Levendaal zijn gisternacht een cassette-recor der, versterker en een Romeins klokje ontvreemd. Ook in een woning aan de Willem- straat werd dezelfde nacht inge broken. De dieven kwamen bin nen via de voordeur en verdwe nen met een video-recorder, hon derd langspeelplaten, tien video banden en wat kleingeld. LEIDEN Wegens onderhoud aan de Singelbrug over de Rijn bij de Zijlsingel/Utrechtse Veer (en aan de Schrijversbrug bij de Zijl poort) is de Zijlsingel tijdelijk voor verkeer afgesloten. De NZH vervoersmaatschappij heeft haar lijndienst omgeleid. Dat heeft niet tot problemen geleid. Wat wel tot enige problemen leidde, was het onderhoudswerk zelf. Bewoners van de Rijnkade klaagden bij de politie over stof en lawaai door het zandstralen. Volgens de politie werkt de aan nemer echter met een vergun ning en kan er niets aan de over last gedaan worden. Wel heeft een van de bewoners een kleine schadevergoeding gekregen. Bij de gemeentelijke afdeling mi lieu duurt het even voordat men weet welke regels van toepassing zijn op het zandstralen. Wel weet men te vertellen dat er vaker klachten komen, zoals bijvoor beeld ook bij het gritstralen van gevels. De Hinderwet in elk ge val niet van toepassing, aldus de milieudeskundigen. Tijdelijke hinder valt buiten de wet. Ook de afdeling juridische zaken kan geen uitkomst bieden: de APV, de algemene plaatselijke (of poli tie) verordening geeft geen hou vast. Bouw- en Woningtoezicht weet het ook niet. De bouwveror dening zegt er niets over. Maar bij de afdeling onderhoud brug gen blijkt dan toch een regeling te bestaan en die wordt nage leefd. Zo wordt met zeildoek zo veel mogelijk de stofoverlast be perkt en moeten de werkzaam heden bij sterke wind worden stilgelegd. Over een paar dagen is het echter gedaan met de overlast. De Zijl singel wordt zaterdag weer open gesteld voor verkeer (zodat het corso kan passeren) en volgende week wordt het werk aan de brug afgerond. Wethouder Waal reikt de gele trui uit aan Ramon van Hagen. Marja Zwart heeft hem al

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3