c Grond gasfabriek giftiger dan eerder was aangenomen Perquin verhuist in '84 naar Sassenheim 'Korps Wassenaar te klein voor wijkagent' Nieuwe metingen van 'lawaai'UDO Nieuwe commissaris 'zit niet te egotrippen' AGENDA $5 In Voorschoten mogelijk gevaar voor drinkwater Haagwegvestiging te klein Reggaegroep in LVC Stad en rand DONDERDAG 4 AUGUSTUS 19! WASSENAAR - "Wij leveren de burger een produkt. En die vraagt nu eenmaal iets anders als in vroeger tijden". De nieu we Wassenaarse commissaris van politie Van der Wolk geeft zijn mening over het beroep van politieagent. Het typeert zijn karakteristieke zakelijke benadering: de korpschef als manager. De jeugdige ogende Van der Wolk komt uit Voorburg. Zes tien jaar geleden slaagde hij aan de Nederlandse Politie Academie, nadat hij zijn oplei ding grotendeels aan het toen malige Rijksinstituut tot Oplei ding van Hogere Politie Amb tenaren had genoten. In de daarop volgende jaren was Van der Wolk aan de Haagse politie verbonden. Daar door liep hij vrijwel het complete scala van functies: van surveil lant tot commandant Mobiele Eenheid. De laatste betrekking herinnert hij zich als zeer pret tig: "ik kon mijzelf uitleven op het gebied van organisatie en improvisatie". De gewetensbe zwaren van ME-ers elders in het land tegen bepaalde ge welddadige taken van dit on derdeel noemt hij "belache lijk": "je weet wat je moet doen, je hebt ervoor gekozen". Overigens wijst hij de negatie ve beeldvorming van de ME af, want "er zijn meer burgerlijke taken dan die van relbestrij- ding". De sollicitatie van Van der Wolk in Wassenaar was voor hem een bewuste keuze: "al enkele jaren zocht ik een zelfstandige functie. De enige mogelijkheid bij de politie is dan korpschef te worden. Voorwaarde was wel dat ik in het westen van het land kon komen, want daar zit ik aan gebakken". Het dorp Wassenaar had voor hem bo vendien een aparte aantrekke lijkheid: "het onstedelijke ka rakter, zo verschillend van Den Haag. Het is zichtbaar en voor mij vak merkbaar", aldus de nieuwe commissaris. "Een an dere bijzonderheid is de groot te van de gemeente qua opper- vlak met daaraan verbonden een korps dat relatief klein is. Hierbij is het grote aantal at tracties een extra belasting, evenals de grote groep diplo maten en vreemdelingen", al dus Van der Wolk. De zakelijke opvatting van zijn beroep bUjkt als hij spreekt over de eisen die hij aan zijn mensen stelt: "er is geen ide aalbeeld van een politieman bij mij. Iedereen is anders. Als het korps maar een afgewogen ge heel is, dat aan de wensen van de gemeente voldoet. Er moet een aanvaardbaar eindprodukt zijn, zo kun je dat wel stellen. En over de gemeenschap: "regel voor mij is dat de klant koning is. Dat betekent dat de bevol king moet kunnen meepraten over haar politie. We zitten niet langer in een ivoren toren. Ik verwacht van de gemeenteraad dan ook geen onverschillige houding tegenover het politie apparaat. Overigens mag onze primaire functie, handhaving van openbare orde en veilig heid, natuurlijk niet in de ver drukking komen. De boef moet tenslotte ook gevangen worden". Een modeverschijnsel in het denken over de politieman van de toekomst is de instelling van de wijkagent. Het gaat hier om een figuur, die zijn surveil lance voornamelijk beperkt tot een bepaald buurtschap en zo een sterkere sociale functie tracht te verkrijgen. Van der Wolk hierover: "voor Wasenaar zie ik hierin geen mogelijkhe- door Fred Schoorl den. De gemeente kampt met een relatief te klein korps hier voor. Bovendien vind ik die contact functie toch wel aan wezig. Bezoekers hier spreken de agenten vaak met hun naam aan, dat had je in Den Haag niet". Het Wassenaarse korps onder vindt momenteel een opvallen de verjonging van zijn gelede ren. Het is een gemeenplaats om de jongere agenten, "broe- kies", een bovenmatig autori tair gedrag te verwijten. Wat vindt de jonge commissaris hiervan: "natuurlijk heeft de leeftijd invloed op de accepta tie van de politieman. Een ou dere agent zal, om gevoelsma tige redenen, nu eenmaal snel ler gezag hebben". Van der Wolk ziet dergelijke zaken niet los van ontwikkelingen in de maatschappij: "twintig jaar ge leden was een uniform genoeg om gezag te hebben. Er was toen minder kennis vereist en meer het zogenaamde boeren verstand. Tegenwoordig ech ter moet de agent zich bewij zen, men is kritischer op zijn handelen. Dat betekent dat je je gelijk als politieman moet waarmaken". Opheffing Een van de harde politieke noten die onlangs op het gebied van de veiligheid gekraakt is be treft het afstoten van een ge deelte van de beroepskern van de brandweer. In de toekomst is zelfs totale opheffing niet uitgesloten, beweren boze ton gen. Hoe beoordeelt de jonge commissaris een dergelijke ontwikkeling? "Kijk, ik neem aan dat de gemeenteraad voor- en nadelen heeft afgewogen en een soort kosten-batenanalyse heeft gemaakt. Wij zijn wat de brandweer betreft afnemer van een bepaald serviceprodukt van de gemeente. Als dat, op gegronde redenen, minder wordt dan is het jammer. Waar niet is, verliest de keizer zijn recht". Het gerucht dat er op de strand- post van de politie bezuinigd gaat worden is hem onbekend: "het lijkt me onwaarschijnlijk. Er is daar regelmatig een grote concentratie mensen. Dienst verlening en handhaving van openbare orde en veiligheid zijn dus nodig. Daarbuiten vraagt de verkeersafwikkeling om extra aandacht". Veel veranderingen in de werk wijze van het politieapparaat zijn onder de nieuwe commis saris niet te verwachten. Hij noemt zichzelf dan ook "geen prediker, maar werknemer van de gemeente". Voornaamste leidraad voor Van der Wolk blijft de "klant", oftewel de burger. Vinger aan de pols dus? Vriendelijk ogend steekt hy zijn armen in de lucht: "wat denkt u, wij zitten niet de hele dag te egotrippen, wij zijn hier niet voor onszelf'?!. Commissaris Van der Wolk: "de klant is koning". .EIDl bete DONDERDAG ject: grot Wes niet stro Leiden rfoo Breehuys - griezelfilm en lachfilm, 13-11 Stats jongerencentrum - video, 15-1' LVC - sportcafé, 20-0.00 uur. Vrc Filmhuis LVC - Breestraat 66, fllrr teri 'Lightning over water' van Wim Wen brt ders, 20 en 22.15 uur. r0l Rijksmuseum voor Volkenkundt ^rt Steenstraat 1 films; 'Novitenschool' i 11.30 uur 'Bhoetan, troon der Go rC den', 14.30 uur: 'De koning en d« 16 i VRIJDAG Leiden q Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'The maltese falcon' van John Huston, 21.15 en 23.30 uur. Breehuvs - disco. 13-18 uur. LVC - Inity, 21-2 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - films: 'Scherpa's van Komjong', 11.30 APOTHEKEN SC De avond-, nacht- en zondagsdienst van v< de apotheken in de regio Leiden, tt wordt waargenomen van: vrijdag 20 z juli tot 5 aug door: v Centraal Apotheek. Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38. tel. ten n den van de Rijn: 134604; tel. zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw. Berkenkade 7, 410131, spreekuur ma t/m do van 14 uur. Gezondheidscentrum. Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7. tel. 154500. 13- Voorschoten gezond heidscentru m tel. 4641. z.d. Waalslaan, Het Leidse Huigpark. Onder de aanplant giftige grond als gevolg gestaan. i de gasfabriek die hier c SASSENHEIM/LEIDEN - Per quin, het Leidse bedrijf waar au to's een antiroestbehandeling kunnen krijgen, hoopt nog dit jaar oktober te kunnen beginnen met de bouw van een nieuw on derkomen in Sassenheim. In de loop van het volgende jaar wil het bedrijf met de ruim dertig man personeel naar Sassenheim verhuizen. Volgens directeur P.M. Perquin is zijn zaak uit het pand aan de Leidse Haagweg ge groeid. "Het is te klein, het personeel werkt onder niet al te beste om standigheden en bovendien is er veel verkeersoverlast", geeft h(j als reden op voor zijn vertrek. Hij verwacht dat hij binnenkort in Sassenheim een hinderwetver gunning voor zijn anti-roestbe- drijf krijgt. Op dit moment ligt de vergunningaanvrage ter inza ge. "Veel problemen verwacht ik er niet mee. De enige bezwaren die in het verleden zijn binnengeko men tegen de vestiging in de buurt van het Motel Sassenheim zijn die van het motel en van de directeur daarvan. De grootse angst is stankoverlast. "Maar we hebben TNO in Zeist een onder zoek daarnaar laten doen en naar aanleiding daarvan nemen wij maatregelen", zegt Perquin. Hij verwacht niet dat er nu nog problemen met de indieners van de bezwaren zullen zijn. "We hebben met elkaar rond de tafel gezeten en hebben de zaak uitge praat". zegt de Leidse directeur. Perquin gaat naar Sassenheim Gemeente blij "We hebben van de afdeling econo mische zaken in Leiden niets ge merkt dat ze ons in Leiden wil den houden. Integendeel zelfs. Ik heb de indruk dat men bij de gemeente blij is dat we vertrek ken". Daarentegen zegt Perquin dat hij van het college van B en W van Sassenheim alle mede werking heeft gekregen om zich in het bollendorp te komen vesti gen. "Een paar jaar geleden heb ik bij de gemeente Leiden geïnfor meerd naar een nieuwe vesti gingsplaats in de Merenwijk. Ik heb toen niets meer van de ge meente gehoord en ben zelf daar over ook niet verder gegaan. "Het is niet denkbeeldig dat als de gemeente meer initiatieven had ontplooid, ik misschien wel in Leiden zou zijn gebleven". "Maar ik heb de indruk dat ze blij zijn dat ik weg ga, want ik ben in Leiden niet het meest milieu vriendelijke bedrijf. Dat komt echter omdat we in een totaal verouderd pand aan de Haagweg zitten. In het nieuwe onderko men zal daar veel minder last van zijn. Bovendien zijn deskundi gen op het gebied van het milieu een keer bij ons wezen kijken. Zij waren van mening dat het al lemaal wel meeviel" De gemeente Leiden heeft het in het verleden zelf mogelijk ge maakt dat het bedrijf uit de Sleu telstad kon vertrekken door de voorgenomen bestemming open baar groen voor zijn terrein niet te laten doorgaan. "Met behulp van de afdeling economische za ken van de gemeente hebben we het voor elkaar gekregen dat er een bedrijfsbestemming op de grond bleef. Daardoor kon ik het voor een betere prijs aan de ge meente verkopen, zodat ik het terrein in Sassenheim weer kon kopen", aldus Perquin. LEIDEN - In het Leids Vrijetijds centrum, Breestraat 66, treedt vrijdagavond de reggaegroep Inity op. Deze groep is twee jaar geleden opgericht. Zij zingt over politieke, religieuze en culturele zaken. Inity liet zich inspireren door groepen als Steel Pulse, Roots Adicts en door de jazz- rockmuziek. De zaal gaat om negen uur open. Corso wandeltocht LEIDEN Bij het VW-kantoor in Leiden (Stationsplein) gaat zater dag de corso wandeltocht van start Deelnemers kunnen kiezen uit tien, vijftien en twintig kilo meter. De starttijd is van negen tot twee uur. Organisatie: Wan- dclkring Leiden en Omstreken van de KNBLO LEIDEN/V OORSCHO TEN/WASSENAAR Het onderzoek dat de pro vincie heeft ingesteld naar de verontreiniging van het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Lange- gracht in Leiden (achter het stadsbouwhuis) heeft uitgewezen dat er zeker sprake is van verontreini ging. Ook op een drietal terreinen in Voorschoten en Wassenaar is verontrei niging aangetoond die na der moet worden onder zocht. Een en ander blijkt uit een globaal onderzoek dat TNO-Delft de af gelopen maanden in opdracht van de provincie heeft verricht op 94 locaties in de provincie. Op dertien plaatsen loopt zelfs de kwaliteit van het drinkwater ge vaar, maar voor zover bekend be treft dat niet Leiden, en Wasse naar. In Voorschoten zou aantas ting van het drinkwater mogelijk wel zijn te duchten, aldus een woordvoerder van de provincie. Maar hij weigert vooralsnog te spreken van een gevaarlijke si tuatie. In de bodem- en grondwatermon sters op het terrein van de voor malige Leidse gasfabriek zijn enige aromaten en polycyclische aromatische koolwaterstoffen aangetroffen in hoeveelheden die te hoog worden geacht. Ook is er op een aantal plaatsen lood en cyanide gevonden in een con centratie die de toetsingswaarde voor saneringsonderzoek over schrijden. De verontreiniging is in vroeger jaren veroorzaakt door steenkolengasfabricage in de voormalige Leidse gasfabriek. Op grond van de nu bekend gewor den resultaten trekt de gemeente Leiden de conclusie dat het voor lopig onderzoek van de provin cie meer verontreiniging te zien geeft dan uit eerder onderzoek door de Heidemij is gebleken. Door het nieuwe onderzoek heeft de gemeente met name zicht gekregen op de soort en de hoeveelheid van de verontreinig de stoffen. Grondwater De vraag of het om gelokaliseerde dan wel over het gehele terrein verspreide verontreiniging gaat is, volgens de gemeente, met dit onderzoek niet te beantwoorden. gen. Blauwe uitslag is er ook aan de ondereinden van de gebou wen. Een gedeelte van de door cyanide ernstig verontreinigde grond is bij de bouw van het gemeente kantoor verwijderd naar een tij delijke opslagplaats op de stort plaats aan de Hogeboomseweg in Wassenaar. Uiteindelijk zal die grond moeten worden vernie tigd, zo heeft een woordvoerder van de gemeente Wassenaar ver klaard. In Voorschoten blijkt het voorma lige terrein van Nefaboline Lak fabriek aan de Rouwkooplaan ernstig verontreinigd door che misch afval. Het betreft hier di verse in de verffabricage ge bruikte grondstoffen die zijn vrijgekomen toen de fabriek in 1977 afbrandde. Het zand nabij het grondwater vertoont volgens TNO een verdacht kleurtje. Bij de boringen kwam een ondraaglijke stank vrij. Thans is het terrein ei gendom van het Voorburgse bouwbureau Van Bohemen, dat de locatie heeft verhuurd aan het stookwerkbedrijf van Sensor Ne derland Benelux bv. "Voorlopig zal de gemeente Voorschoten geen actie ondernemen omdat eerst moet blijken wat ernst en risico van de aangetoonde ver vuiling precies zijn", aldus woordvoerder De Graaf van ge meente Voorschoten. Over een maand maakt de provin cie bekend wanneer en in welke volgorde deze terreinen nader worden onderzocht. De verdach te terreinen waar nu woningen op staan krijgen hoe dan ook voorrang. Met het oog op een mogelijke verspreiding van verontreiniging via het grondwater in het opper vlakte water van de Maresingel is het Hoogheemraadschap van Rijnland gevraagd monsters te nemen van het water en het slib van de Maresingel en dit te on derzoeken. "Op het voormalige gasfabriekter rein staan geen woningen maar is een park aangelegd. De plek waar het stadsbouwhuis en het rekencentrum staan zijn eerst diep afgegraven voordat de ge bouwen zijn neergezet. Door de betonconstructie van beide ge bouwen is het niet te verwachten dat door verontreiniging proble men zullen ontstaan. De drink waterleiding bevindt zich aan de kant van de Langegracht zodat ook hiermee geen problemen worden verwacht", aldus de ge meente in een reactie. De gemeente blijft bij de eerder ge trokken conclusie dat er geen maatregelen getroffen hoeven te worden met het oog op de volks gezondheid doordat direct con tact met de verontreiniging nor maal gesproken niet mogelijk is. Mocht het onderzoek van het Hoogheemraadschap uitwijzen dat er sprake is van oppervlakte waterverontreiniging dan kan alsnog worden besloten contact OEGSTGEEST - Vele tientallen bewoners van de woonwijk ten oosten van het nieuwe sportpark De Voscuyl vinden dat de daar aanwezige omroepinstallatie van voetbalvereniging UDO geluidsoverlast veroor zaakt. Om deze reden zijn zo'n zestigtal bezwaarschriften tegen het verlenen van een hinderwetvergunning aan de voetbalvereniging bij de gemeente Oegstgeest ingediend. Volgens de buurtbewoners zou de vergunning voor het onderdeel om roepinstallatie geweigerd moeten worden omdat'"het geluid van een zodanige omvang is dat tweehonderd gezinnen mogen 'meegenieten'. Indien niet tot een weigering wordt overgegaan", zo menen de bewo ners, "dan dient het geluidsniveau aan een maximum te worden gebon den." met het water onmogelijk te r ken bijvoorbeeld door zwem- of visverbod. De gemeente Leiden mens om in het bestuurlijk c leg met de provincie het v lige gasfabriekterrein aan te mel den voor het bodemsaneringson derzoek in 1984. De gemeente zegt echter niet in staat te zijn de kosten van onderzoek en sane ring te dragen en zal de minister Buurtbewoner F.L. Zeeman, die de afgelopen maanden een intensieve correspondentie met de gemeente voerde, vertelt waarom tot de buurtactie is overgegaan. "Vorig jaar, toen de omroepinstallatie ook al in gebruik was genomen, moesten wij vaak een oorverdovend lawaai aanhoren. Je kon zelfs je eigen radio niet meer verstaan. Omdat er bovendien nog geen hinderwetvergunning was verleend hebben wij toen stappen ondernomen", aldus Zeeman. Dat deze stappen uiteindelijk niet hebben geleid tot weigering van de hinderwetvergunning (deze is op 30 mei jongstleden aan UDO ver leend), deert de bewoner niet zozeer meer. Zeeman: "De gemeente heeft een aantal van onze bezwaren gegrond verklaard. Ook is aan een aantal verlangens van de bewoners tegemoet gekomen. Toch wil ik de resultaten van de metingen die de gemeente in het komend voetbalsei zoen gaat verrichten eerst nog afwachten. Blijkt dan dat de geluidhin der tot in de wijde omtrek nog steeds bestaat, dan ga ik alsnog in beroep bij de Kroon". Volgens UDO-voorzitter Van der Star zal de voetbalvereniging er alles aan doen om het geluid zpveel mogelijk te dempen. "Wij zijn er niet op uit om die buurt overlast te bezorgen. Er zijn dit jaar al metingen ver richt en deze zijn voor de omwonenden zeer gunstig uitgevallen. Dat komt misschien ook wel door een betere richting van de speakers. Desondanks maakt de rijksweg meer herrie dan onze omroepinstalla tie", aldus Van der Star. Blauw In Wassenaar zijn twee terreinen als verdacht uit de bus gekomen. Op camping Duinrell blijkt de in 1965 gedempte kanovijver ver vuild. Het puin dat daartoe is ge bruikt is verontreinigd en dient nader te worden onderzocht. Dat geldt ook voor het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Jo- han de Wittstraat in Wassenaar. Tussen 1912 en 1928 is bij de gas- fabricage chemisch afval vrijge komen. Boringen van TNO dui den ook op de aanwezigheid van niet-chemisch bedrijfsafval in de bodem. De klinkers en tegels op het terrein zijn blauw uitgesla- LEI DSC H -SL DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 301 Abonnementsgelden bij incassokosten abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging 0.8 s niet toegestaan per oost j 322.90 Directie G Koopman Adj.dir N Quakernaat Hoofdredacteur: Drs J W E Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R. D. Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv. Alg redactiechef J M J Post Commentaren R D Paauw. W F J Wirtz en A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B. W T Jungman (plv) H I. J. Veldhuizen (regio) P J de Tombe (sporl) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappoli|ke Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo, Rome, Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2