LEIDSCH DAGBLAD Openheid geëist over chantagepoging ABP Rechters: kwaliteit rechtspraak wankelt Miljoen schade door 'zwart-tanken' Deel busstaking ook vandaag nog voortgezet Giftige gassen vrij bij brand Topman pensioenfonds in opspraak KOLKENDE VUURZEE IN AMSTERDAM Gedwongen verkoop huizen sterk gestegen Als bezuinigingen doorgaan In El Salvador 2900 executies Vrouw (18) vermoord in Amsterdam Schip verliest gif in R'dam Dollar en rente DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37155 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor teLnrs. zie colofon WATERHUIZEN (ANP) - Bij een brand op de scheepswerf "Pattje" in Waterhuizen (vlakbij Groningen) is van morgen uiterst giftig blauw- zuurgas vrijgekomen. De brand richtte flinke schade aan in het in aanbouw zijn de koelschip "Normandic". De giftige stoffen die vrij kwamen, zaten in het isola tiemateriaal van het schip, zoals blauwzuur en een zout- zuuroplossing. Persoonlijke ongelukken waren er niet. De brand ontstond in het ruim van het schip tijdens slijp- werkzaamheden. Het blus sen werd bemoeilijkt door dat men alleen van boven af in het diepe ruim kon spui ten. Na enkele uren was men de brand meester. Het is nog niet duidelijk hoe veel giftige stof is ontsnapt. De bewoners van de huizen in de omgeving werden uit hun woningen gehaald. We gen werden afgezet maar op de werf zelf ging het norma le leven door. Proef met slagboom moet doorrijders stoppen UTRECHT (GPD) - De benzine maatschappij Chevron gaat maatregelen nemen tegen zoge naamde 'doorrijders' bij zelf- tankstations. Het verschijnsel neemt volgens deze maatschap pij nog steeds toe. Bij wijze van experiment is bij een pomphou der langs Rijksweg 12, ter hoogte van Zoetermeer, een slagboom geplaatst. Het apparaat werkt op muntjes die de klanten na beta ling van de rekening meekrijgen. Bij negenduizend verkooppunten is vorig jaar naar schatting voor een miljoen gulden aan benzine niet afgerekend. Gemiddeld drie keer per week krijgen pomphou ders met een wanbetaler te ma ken. Meestal draaien de eigena ren van de benzinestations zelf voor de schade op. Shell, Esso en BP wijzen bescher mende maatregelen tegen 'door- rijders' van de hand. Zij menen dat de derving maar een fractie is van de totale omzet. Voorts vre zen deze maatschappijen dat een slagboom of andere fysieke maatregelen de klanten zullen af schrikken bij zo'n station te tan ken. Chevron wil met de slagboom een half jaar experimenteren. Slaagt de proef dan wil de benzinemaat schappij bij de voornaamste ver kooppunten van dit merk het be veiligingssysteem invoeren. Volgens pomphouders in Utrecht en de regio zijn er dagen dat er gemiddeld tien automobilisten bij de verschillende zelftanksta- tions na het tanken wegrijden zonder te betalen. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse rechters zijn „ernstig be zorgd" over de bezuinigings- plannnen van minister Korthals Altes (justitie). Zij vrezen dat die plannen de kwaliteit van de rechtspraak zullen aantasten. Een vermindering van het aantal toegestane rechters per college leidt tot "niet te verantwoorden Zonnige perioden Zonnige perioden en droog. Minimum temperatuur omstreeks 12 graden, middagtemperatuur ongeveer 20 gTaden. Matige noordwestelijke wind, windkracht 4. Morgen wordt het weer bepaald door een uitloper van het Azorenhogedruk- gebied, die zich via de Britse eilanden uitstrekt lot boven Noorwegen. Met een matige noordwestelijke wind wordt lucht aangevoerd, waarin de middagtemperatuur ongeveer 21 gra den wordt. Perioden met zon worden afgewisseld door enkele wolkenvelden en het is droog. Op wat langere termijn is een lagedrukgebieddat vanmorgen bo ven Polen lag, van belang. Boven Scandinavië ontstaat een krachtig hogedrukgebied, dat het lagedrukge bied van Polen in onze richting stuurt. In het weekeinde wordt het weer onbestendig en de neerslagkan sen nemen dan flink toe. In hel tempe- ratuurverloop komt er niet zoveel ver- 5 augustus 1983 Zon op 6.06 uur, zon onder 21.24 uur. Maan op 1.54 uur, maan onder 18.59 achterstanden" in het werk, al dus de rechters in een brief aan de minister. De Vergadering van Rechtbank Presidenten wijst er in de brief op dat nu al grote achterstanden zijn ontstaan, vooral bij civiele procedures. In sommige delen van het land zijn de wachttijden al tot minstens een jaar opgelo pen. Verder liggen nog duizen den zaken op afhandeling wach ten. De rechters zijn tegen elke vermin dering van het aantal rechters. Zij vinden daarentegen dat de rechtbanken volledig bezet zou den moeten worden. Op het ogenblik is er geen enkele recht bank met een bezetting waarop zij volgens de normen recht •heeft. De minister heeft de rechtbankpre sidenten vorige maand laten we- DEN HAAG (GPD) - Het aantal malen dat een huis wegens hypo theekschuld gedwongen is geveild, is in 1982 met de helft toege nomen. Volgens gegevens van het kadaster, gepubliceerd in het deze week verschenen jaarverslag, zijn vorig jaar 5517 woningen gedwongen verkocht, tegen 3630 in het jaar daarvoor. Dat is een toename van 52 procent. In bepaalde regio's in Nederland is de groei van het aantal ge dwongen huizenveilingen erg groot. In Zwolle bijvoorbeeld is het aantal gedwongen verkopen verdubbeld (189 woningen in 1981 en 376 gedwongen verkopen in 9182). Rotterdam springt er met een toename van 88 procent ook uit. DEN HAAG - De ambtenarenbonden en de PvdA-fractie in de Tweede Kamer willen dat minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) opheldering verschaft over een po ging die de zakenman W. Meijer zou hebben gedaan om een van de directieleden van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te chanteren. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken was deze chantagepo ging aanleiding voor de minister om een onderzoek te laten instellen naar eventuele onregelmatigheden binnen het ABP. AMSTERDAM - Een kolkende vuurzee steeg vannacht aan het Zeeburgerpad in Amsterdam op uit houthandel Jongevos. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar het bedrijf ging geheel in vlammen op. De aan grenzende spoorlijn (links) liep dusdanige schade op, dat het treinverkeer Amsterdam- Utrecht van naastliggen de spoorbanen gebruik moest maken. Volgens de politie is de brand vermoedelijk aangestoken. Er zijn op diverse plaatsen brandhaarden gevonden. ten dat het aantal rechters met vijftien procent zal worden ver minderd. „Bij het doorgaan van de maatregel kunnen de achter standen zo groot worden dat het niet meer te veantwoorden is", aldus mr. M. P. J. A. Cremers, president van de rechtbank te 's - Hertogenbosch en voorzitter van de Vergadering. Rechters nemen niet zo graag het woord 'protest brief in de mond, aldus Cremers, die daarom liever spreekt van een brief aan de minister „waarin uiting wordt gegeven aan onze uiterste bezorgdheid". Volgens een woordvoerder van justitie leiden de plannen van de minister er niet toe dat er een aantal rechters moet verdwijnen. De bedoeling van de minister is door een verlaging van de norm- sterkte een betere verdeling van het aantal rechters over het land te krijgen, zei hij. Meijer verklaarde eerder deze week tegenover NRC/Handels- blad dat hij het ABP een brief had gestuurd waarin hij de direc teur beleggingen, mr.drs. A. Mas- son, beschuldigt van onrechtma tig handelen. Masson zou, in strijd met de wet, hebben gepro beerd goederen buiten een fail lissement te houden. Meijer dreigde dit openbaar te zullen maken en Justitie in te schake len. Hij wilde daarvan afzien als het ABP bereid zou zijn winkel centra van hem te kopen in Oegstgeest en Spijkenisse. Het ministerie van binnenlandse za ken heeft het bestaan van deze brief inmiddels bevestigd. Mensen over mensen De brief van de in Engeland wo nende Meijer leidde tot een on derzoek onder leiding van burge meester Gruijters van Lelystad, die tevens lid is van de centrale beleggingsraad van het ABP. Tot nu toe heeft minister Rietkerk geweigerd de resultaten van dit onderzoek openbaar te maken omdat in het rapport "alleen maar wordt gepraat door mensen over mensen". Wel heeft hij vanochtend aan de ambtenarencentrales laten we ten dat hij met hen op 11 augus tus over de ABP-affaire wil pra ten. Niet bekend is of hij dan wel het rapport openbaar zal maken. Volgens onroerend-goedhandelaar Meijer heeft hij enkele tonnen verdiend door de verkoop van zijn winkelcentra aan het ABP. Het zou gaan om een bedrag van in totaal 480.000 gulden. De win kelcentra werden gekocht van de Haagse Automobielmaatschap pij, waarvan Meijer directeur is. Als tussenpersoon trad de West- land Utrecht Hypotheekbank op. In Oegstgeest betrof de transac tie een in 1976 gebouwde uitbrei ding van het winkelcentrum Lange Voort, namelijk het uit veertien winkels bestaande en overdekte Lange Voortplein. Meijer kocht dit gedeelte begin dit jaar van projectontwikkelaar De Kant voor een bedrag van ƒ6.675.000 en verkocht het de zelfde dag (28 januari 1983) voor ƒ6.795.000 aan het ABP. Een winst derhalve van 120.000. Iets dergelijks gebeurde met een winkelcentrum in Spijkenisse, waarop hij in één dag 360.000 winst maakte. De voorzitter van de Raad van Toe zicht van het ABP, W. Wieringa, bevestigde gisteravond eveneens dat de contacten tussen Meijer en Masson onderdeel waren van het onderzoek van Gruijters c.s. Masson bracht de Raad van Toe zicht eind juli van de chantage poging op de hoogte. Minister Rietkerk heeft de zaak innmid- dels in handen gegeven van Jus titie. De officier van justitie in Den Bosch stelt een gerechtelijk vooronderzoek in. Al eerder De zakenman Meijer kwam in Lei den eerder in opspraak in ver band met zijn rol bij de woning bouwvereniging Werkmanswo ningen. Hij probeerde daar sa men met zijn vrouw als aandeel houder zijn aandelen lucratief van de hand te doen. Aangezien dit strijdig is met de doelstelling van de vereniging, besloot het bestuur van de woningbouwver eniging Meyer en zijn vrouw als aandeelhouders/leden te roye ren. Een poging van het tweetal dit besluit terug te draaien, mis lukte: de Haagse rechtbank gaf het bestuur gelijk. Het ABP is het grootste pensioen fonds in ons land, waarbij alle ambtenaren zijn aangesloten. Het belegd vermogen van het fonds bedraagt zo'n honderd mil jard gulden. Scheidende Cito- directeur Solberg: (foto GPD) "Toetsvragen vaak verkeerd gesteld" PAGINA 13 Tsjaad: militaire adviseurs uit VS PAGINA 6 Goudsmokkel met 395.000 mark op zak PAGINA 7 Prikacties vervolg van busstakingen PAGINA 15 SPIJKENISSE (ANP) - Terwijl in de rest van Zee land en op Goeree-Over- flakkee de bussen weer rijden is de staking van chauffeurs van de buson derneming ZWN op Voor- ne-Putten en Rozenburg vandaag voortgezet. Als het aan de chauffeurs ligt blij ven de tachtig streekbussen in de remise van Spijkenisse achter slot en grendel, totdat het taxi- experiment in Zeeuws-Vlaande ren wordt stopgezet. De Ver- voersbond, die dat experiment plaatst in het bredere licht van de door het kabinet nagestreefde privatisering en vreest voor ver lies van banen, heeft ook elders in het land plannen voor acties. Volgens directeur J. Deist van de ZWN stelt de Vervoersbond FNV daarmee de werkgelegen heid meer in de waagschaal dan bij welk experiment dan ook, omdat de reizigers naar andere van vervoer zullen gaan De taxiproef zal in geen SAN JOSE (AFP) - Bijna 2900 personen zijn in het eerste halfjaar van 1983 in El Salva dor slachtoffer van executies geworden. Het merendeel van de moorden werd ge pleegd door militairen van het Salvadoraanse leger. Dit heeft de juridische hulp dienst van het aartsbisdom vein San Salvador in de Cos- taricaanse hoofdstad San Jo sé bekend gemaakt. Van de 2823 personen die zijn geëxecuteerd waren er 175 gemarteld en 32 personen waren onthoofd, aldus het aartsbisdom. Het Salvado raanse leger voerde in de be trokken periode 575 eigen machtige arrestaties uit. De vervoersorganisatie KNVTO heeft zich in deze impasse opge worpen als bemiddelaar. Op haar initiatief zijn de partijen in Den Haag rond de tafel gaan zitten, waarbij de Vervoersbond uitgaat van een nieuw voorstel van werkgeverszijde waar het gaat om experimenten met bustaxi's in plaats van bussen op slecht bezette routes. (zie ook pagina 15) AMSTERDAM (ANP) - In een wo ning in de flat Egeldonk in de Bijlmermeer is gisteravond het lyk gevonden van de 18-jarige mevrouw K. Derks. Haar schedel was ingeslagen. Dit heeft de poli tie vanochten meegedeeld. Volgens de politie lag het lijk, dat al in staat van ontbinding ver keerde, onder wat kleren in een zijkamertje van de flat. Het werd gevonden door een vriendin van de vrouw. De moord moet al en kele weken geleden zijn ge pleegd, aldus de politie. ROTTERDAM (ANP) - Het Pana mese schip Cordilleas heeft in de afgelopen nacht in de Tweede Petroleumhaven in Rotterdam 2000 liter methyl-ethyl-ketoon verloren doordat een afsluiter niet goed dicht zat. De giftige en licht ontvlambare stof verdamp te volgens de Rotterdamse poli tie zeer snel. Een gedeelte van de Petroleumhaven is uit voorzorg korte tyd afgesloten geweest Tot twee keer toe slepen de Europese leiders hun messen om op de jaarlijkse economische topconfe rentie van de belangrijkste Wester se industrielanden, de Verenigde Staten te bewegen tot een strakker begrotingsbeleid. Hartstochtelijke pogingen econo misch herstel te bereiken, bleken in Europa aan effect in te boeten bij een aanhoudende hoge stand van de Amerikaanse rente en een na venante dollarkoers. West-Duitsland en Italië klaagden be schaafd. De Franse president Mit terrand en de Belgische premier Marlens uitten zich vorig jaar op de top in Versailles in scherper be woordingen. Het gezelschap critici bleek enkele maanden geleden op de bijeenkomst in Williamsburg uit gebreid tot alle lidstaten van de Eu ropese Gemeenschap. De oogst van Williamsburg was in zijn algemeenheid mager en dat maak te het temeer verrassend dat de VS zich in het slotcommuniqué hadden verplicht tot "bijdragen aan een sta bilisering van de dollarkoers" en met zoveel woorden de relatie met het uitblijven van Europees herstel onderschreven. Recentelijk blijkt hoe" weinig de VS nog aan hun verplichtingen hebben voldaan. Een dollarcrisis, in nega tieve of positieve zin, is - sinds president Nixon in '72 met de vaste koers brak - een hardnekkig terug kerende zomersuprise. Ook voor andere muntsoorten vallen in deze periode van veelal grillige geldhan del minder getrouwe koersen te no teren. In het geval van de dollar echter is de vrees gerechtvaardigd dat de stijging in de richting van het oude recordniveau geen inciden teel karakter draagt. Paul Volcker is herbenoemd tot direc teur van de Federal Reserve Board, het Amerikaanse stelsel van centrale banken. Voor zijn stok paard van een beperkte groei van de geldhoeveelheid valt veel te zeggen. Bezwaar is wel dat dat uit gangspunt een stuwende werking heeft op zowel dollar als rente in een periode dat de vraag naar kre diet groot is. En dat is het geval nu de investeringslust bij Amerikaanse bedrijven zich herstelt en de rege- ring-Reagan tegen een recordte kort aanhikt op de begroting. Als overheidsbezuinigingen uitblijven en de geldhoeveelheid niet wordt verruimd dan blijven zowel dollar als rente duur. Om de vraag tege moet te treden en de koers omlaag te dwingen, kunnen Europese ban ken dollars dumpen wat ze willen, veel effect zal het zeker op termijn niet hebben. Dat maakt dat de dol lar in beleggerskring, gezien de ho ge reële rentevergoeding, veruit fa voriet zal blijven. Zelfs als de Verenigde Staten zich de verplichtingen van Williamsburg meer zouden aantrekken, door bij voorbeeld Europa in tussenkomst op de wisselmarkt te volgen, dan nog ziet de toekomst er weinig hoopvol uit. Noodzakelijk zijn bezuinigingen bij de - overheid. De defensiepost. die schrikbarend is toegenomen, ligt het meest voor de hand. Maar voor het technisch effect op de rente, is het in principe van minder belang welke post wordt uitgekozen. Met een president, die aan de voor avond van een verkiezingsjaar vooral plannen uitvoert waarmee kiezersgunst te oogsten valt, is zo n ombuigingsoperatie helaas niet te verwachten. 1T

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1