c z> "Vragen dikwijls verkeerd gesteld" Wereldraad om steun voor atoompacifisme gevraagd Scheidende directeur J. W. Solberg van het |\nt6rVi6NN Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling Zendingsbussenzondag ANC praat met Duitse kerk Verdeeldheid Evangelicals Executies in Oeganda DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1983 Varia door Berrie van Helden Vijftien jaar lang heeft bij lei ding gegeven aan een insti tuut dat duizenden scholieren menig zweetdruppeltje heeft gekost. Directeur drs. J. W. Solberg neemt eind deze maand afscheid van het Cen traal Instituut voor Toetsont wikkeling (Cito) in Arnhem, dat hij van de grond af heeft opgebouwd. ,flïet nul man ben ik begonnen en nu hebben we zes profes sionele afdelingen voor onder meer basis-, beroeps- en alge meen voortgezet en voorbe reidend wetenschappelijk on derwijs en voor examens. De ze afdelingen worden tegen woordig bemand door 230 me dewerkers". Het Cito ontwikkelt in nauwe samenwerking met leerkrach ten per jaar enkele honderden toetsen voor met name basis- en voortgezet onderwijs. Tests die volgens drs. Solberg redelijk goed aanslaan. Te vens beeft het middelbaar en hoger beroepsonderwijs bet Cito verzocht toetsingsmoge lijkheden te ontwikkelen voor stages. „Het onderwijs is zich er in de afgelopen jaren van bewust geworden, dat er op bet ter- rein van beoordelen nog iets te leren valt. Dat ook op dit gebied beroepsmatig werken mogelijk is. Dat stemt mij te vreden", aldus de scheidende Cito-directeur. Drs. J. W. Solberg: 'Toordat }t een toets samenstelt, dien je eerst vraag wilt hebben". Niet zelden roepen vragen tijdens en na afloop van een toets weer nieuwe vragen op. Leerlingen wijten hun onvoldoende aan de onduidelijke manier van vragen stellen, omdat ze door lang te moeten na denken over bepaalde vraagstukken in tijdgebrek kwamen. ,Onderwijsmedewerkers stellen vaak de meest prachtige vra gen op zonder zich om de ant woorden te bekommeren", al-, dus directeur drs. J. W. Sol berg van het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling (Cito) te Arnhem. „Maar", zegt hij, „voordat je een toets samen stelt, dien je eerst te weten welk antwoord je op een vraag wilt hebben. Je moet hem zo-1 danig formuleren dat misver standen niet mogelijk zijn. Te vens dien je vooraf te weten welke criteria je bij de correc tie aanlegt. Hiervan moet je ook de scholieren vooraf op de hoogte brengen. Ten opzichte van de kinderen is het eerlijk als ze weten waarop ze later beoordeeld worden". Anders formuleren „Kijk", verklaart hij, „op een vraag als „wanneer leefde Na poleon" zijn verschillende ant woorden mogelijk. Dus moet je hem anders formuleren. Je moet duidelijk vragen: Wat "is de geboortedatum of het ge- 'boortejaar van Napoleon of van wanneer tot wanneer leef de hij?". Maar het Cito is niet alleen als adviesorgaan voor leerkrach ten vyftien jaar geleden in het leven geroepen. De naam van het instituut is onverbrekelijk verbonden aan eindexamen- toetsen voor het voortgezet on derwijs en aan de term multi ple choice (meerkeuzevraag). Voor het voortgezet onderwijs is het Cito centrale eindexamens gaan ontwikkelen die alleen via dezelfde maatstaven wor den beoordeeld. „Om een ob jectieve beoordeling van de prestatie te bevorderen die door de leerling wordt gele verd", verklaart drs. Solberg. „Want in het verleden bleek dat beoordelingsnormen nogal eens uiteenliepen. De ene leer kracht rekende een fout zwaar aan terwijl volgens een collega in het andere deel van het land slechts sprake was van een ver gissing". Radicale methode De objectiviteit heeft het Cito bevorderd door gebruik te ma ken van de meerkeuzevragen. De leerling is niet verplicht zelf een antwoord te bedenken, maar kan uit een aantal moge lijkheden de enig juiste oplos sing kiezen. „Dat is een zeer ra dicale methode", zegt drs. Sol berg. „Maar als je objectief wilt te weten welk antwoord je op ets gm». scoren, moetje multiple choice gebruiken, want bij de beoor deling van het individuele werk komt geen mens te pas. Alleen wanneer blijkt dat de normen collectief moeten wor den bijgesteld, komt een com missie, bestaande uit leer- krachten, inspecteurs en een Cito-vertegenwoordiger, in ac tie". Kritiek als zou een multiple- choiceopdracht een raadspel- letje zijn, wijst drs. Solberg van de hand. „Dat is niet waar. Als je wilt weten of een leerling een tekst goed heeft begrepen, is een meerkeuzetoets goed bruikbaar. Wil je weten of een scholier de taal goed spreekt, moet je gebruik maken van een andere toets". De keuze van de vraagstelling is volgens hem afhankelijk van wat men wil weten. Een andere toetsingsmogelijk heid is de methode van de open vragen. Een methode die steeds vaker wordt gebruikt. Maar ook één die nog altijd geen optimale objectiviteit kan garanderen. Ondanks de advie- zen en richtlijnen van het Cito. Niet gelukkig Drs. Solberg: „De opgaven wor den centraal samengesteld en de correctienormen centraal bepaald. Maar het corrigeren van het werk gebeurt uiteinde lijk door de eigen leraar. Al beoordeelt een tweede „vreem de" docent het werk nog wel een keer". Met deze situatie is drs. Solberg niet bijzonder gelukkig. „Als een docent de pik op een leer ling heeft, bestaat de kans dat hij zijn werk zeer kritisch corri geert. Zo kwam het wel eens voor, dat iemand die het werk van zijn vriend overschreef toch een lager cijfer kreeg dan degene die de opdracht feite lijk had gemaakt". Maar volgens Cito-directeur kan een leerkracht een leerling via de huidige methode ook hel pen. „Er wordt wel eens ge zegd: een leerkracht en leer ling staan vijfjaar tegenover el kaar, maar op het eindexamen spannen ze samen. Een leraar weet welk cijfer de scholier voor zijn schoolonderzoek heeft behaald. Als hij weet dat een leerling met één honderd ste punt méér slaagt, bestaat de kans dat hij via het eindexa men zal proberen het maxima le eruit te halen om de student zijn diploma te laten behalen. Dat is een heel menselijke reactie. Veel kritiek Drs. Solberg: „De vraag is na tuurlijk of je het werk niet be ter kunt laten beoordelen door iemand van buitenaf. Over de ze kwestie zijn wel onderzoe ken verricht. De beslissing ligt echter elders. Bij de staatsse cretaris van onderwijs". De eindtoets basisonderwijs, waaraan scholen vrijwillig kunnen deelnemen, is ook een bekende activiteit van het Cito. „Hierop hebben wij in het verleden veel kritiek gehad, omdat veel opleidingen de toets gebruikten als een soort toelatingsexamen tot het voortgezet onderwijs. Dat was niet de bedoeling. Om te bepa len naar welke school een kind het beste kan gaan, moet je zo veel mogelijk gegevens verza melen. Eén van de instrumen ten, naast gesprekken met de ouders en het kind zelf, die je daarbij kunt gebruiken is de eindtoets basisonderwijs". Verder heeft het Cito luistertoet- sen („voor als je wilt weten of een leerling de taal verstaat") ontwikkeld. Het afgelopen jaar heeft het instituut („een fa briek van toetsen", aldus drs. Solberg) tevens tests voor an derstaligen gemaakt. Een in staptoets voor o.a. Marokkaan se, Turkse, Spaanse en Ita liaanse kinderen om snel te kunnen bepalen of ze in staat zijn Nederlands onderwijs te volgen. Is dit niet het geval, dan krijgen docenten allerlei aanwijzingen om de leerlingen de Nederlandse taal bij te bren gen. Koerswijziging Op het ogenblik is het Cito ook bezig met een toets voor an derstalige leerkrachten die een Nederlandse onderwijsbe voegdheid willen behalen. Via de test wordt bekeken of een adspirant-docent wel of niet kan worden toegelaten tot de pedagogische academie waar de cursussen worden gegeven. Met deze onderwijsbevoegdheid krijgen de anderstaligen de zelfde rechtspositie als hun Nederlandse collega's. „Dit be tekent dat ze wellicht ook aan Nederlandse kinderen les moe ten geven. Dus moeten ze onze taal ook beheersen". Duidelijk is dat het Cito de afge lopen 15 jaar een lichte koers wijziging heeft ondergaan. Vroeger lag het accent op eind- examentoetsen terwijl het in stituut zich nu intensief bezig houdt met tests gedurende het leerproces. Drs. Solberg: „Een toets speelt tegenwoordig een rol in het on derwijsproces. Je kunt contro leren of een leerling de les heeft begrepen. Als blijkt dat enkele scholieren in een klas regelmatig een onvoldoende behalen, kun je hen apart ne men. Heeft daarentegen vrij wel niet één leerling de stof be grepen, dan kun je als leraar daaruit concluderen dat je de les niet goed hebt gegeven. Aan de ene kant kun je dus je eigen manier van werken con troleren en aan de andere kant kun je de leerling gedurende het schooljaar evalueren". VANCOUVER (GPD) - Een van de werkgroepen van de Wereldraad van Kerken heeft de assemblée gevraagd om uit te spreken dat christenen moeten weigeren om deel te nemen aan een conflict met massavernietigingswapens. Vandaag wijdt de assemblee een voltallige zitting aan de vragen van vrede en gerechtigheid, en volgende week wordt een besluit genomen over de verklaring waarin de weigering is vervat. Het ontwerp van de verklaring dat gisteren gereedkwam, is voorna melijk een opsomming van wat de bestuursorganen van de We reldraad de afgelopen jaren heb ben uitgesproken. Het element van een absolute weigering om als christenen deel te hebben aan een oorlog met nucleaire of ande re massavernietigingswapens is echter nieuw. Het voorstel her haalt de uitspraak van het Cen traal Comité van vorig jaar dat de tijd is gekomen om als kerken ondubbelzinnig te verklaren dat de produktie, de plaatsing en het gebruik van nucleaire wapens misdaden tegen de mensheid zijn en veroordeeld moeten wor den op ethische en theologische gronden. De ontwerp-verklaring, die evenals de Kernwapenbrief van de Ne derlandse hervormde Kerk be gint met de belijdenis dat Chris tus onze vrede is, legt een ver band tussen de strijd voor vrede en de worsteling om sociale, eco nomische en politieke rechtvaar digheid. „Vrede kan niet op on rechtvaardige verhoudingen worden gebouwd", aldus de ont werp-verklaring die behalve de wapenwedloop ook honger, ra cisme, systematisch geweld en onderdrukking als bedreigingen voor vrede en recht noemt. 1975 in Nairobi en de hoorzitting over kernwapens die in 1981 in Amsterdam plaatsvond. Zo werd gezegd dat eem kernoorlog on der geen enkele omstandigheid te rechtvaardigen is en dat kern machten moeten afzien van het eerste gebruik van nucleaire wa pens. De politiek van afschrik- king wordt als moreel onaan vaardbaar van de hand gewezen en de oproep wordt herhaald om tot een onmiddellijke stop van de produktie van kernwapens te komen. De ontwerp-verklaring besteedt af zonderlijk aandacht aan de mil joenen in onder meer het gebied van de Stille Oceaan die nu al lij den onder de gevolgen van kern wapenproeven, het dumpen van nucleair afval en conventionele oorlogen die het gevolg zijn van de tegenstellingen tussen de grootmachten. Veiligheid moet in alle landen en werelddelen ge baseerd zijn op de belangen van de volkeren en niet op veelvuldig misbruikte ideologieën als natio nale veiligheid, aldus de ont werp-verklaring. De kans bestaat overigens dat de assemblee in zijn uitspraken over vrede en recht verder zal gaan dan de verklaring. In een van de thema-groepen die deze week twee keer per dag over spe cifieke onderwerpen praten, is zoals gemeld een voorstel gelan ceerd door de delegatie van de kerken in de DDR. De Oostduit sers willen een vredesconcilie van alle kerken en een oproep tot atoompacifisme die de nadruk legt op de consequenties daar van voor de kerken. In september zal in het Westduitse Hildesheim een gesprek plaats hebben tussen een delegatie van de Evangelische Kerk in Duits land (EKD) en vertegenwoordi gers van de Zuidafrikaanse be vrijdingsbeweging African Na tional Congres (ANC). De ANC- delegatie wordt geleid door Oli ver Tampo, de eerste man van de in 1912 gestichte verzetsbewe ging. VANCOUVER - De zogenaamde 'evangelische christenen' moe ten meer betrokken raken bij het werk van de oecumenische be weging. Dat is de overtuiging van verscheidene vooraanstaan de 'evangelicals' die in Vancou ver de Assemblée van de Wereld raad van Kerken bijwonen. Vol gende week wil een aantal van hen met een brief naar buiten treden waarin de als 'bijbelge- trouw' en doorgaans conserva tief bekend staande evangelische christenen worden opgeroepen de oecumene serieus te nemen De brief heeft onder de evangeli cals tot grote verdeeldheid ge leid, zodat er inmiddels een an dere groep bezig is een tegen verklaring op te stellen. Het gesprek tussen de Wereldraad van Kerken en de evangelicals is nooit goed op gang gekomen. Terwijl de wereldraad voorna melijk gedragen wordt door de grote protestantse, anglicaanse en oosters-orthodoxe kerken, zijn de evangelicals of niet geor ganiseerd, of verdeeld over el kaar bestrijdende internationale organisaties. De laatste jaren is er onder evange licals in Noord-Amerika en de Derde Wereld een linkervleugel ontstaan, die sterk de nadruk legt op een verbinding tussen verkondiging en sociale actie. Het is deze linkervleugel die zich bij vergaderingen van de Wereld raad van Kerken uitstekend thuisvoelt. De baptist Orlando Costas uit Puerto Rico zei giste ren tijdens een pesconferentie dat geen enkele organisatie het recht heeft namens 'de' evangeli cals te spreken. Volgens Costas is het van groot belang dat de evangelicals en de oecumenische beweging nauw met elkaar in contact staan. Hij zei dat er toe nemende overeenstemming is op belangrijke punten zoals de visie op zending en evangelisatie en de noodzaak van sociaal engage ment op basis van het evangeüe. Zowel Costas als de Amerikaanse presbyteriaan Waldron Scott prezen het studie-document over evangelisatie dat de wereldraad vorig jaar heeft uitgegeven. Emi- lio Castro, directeur van de zén- dingsafdeling van de wereld raad, klaagde erover dat de pers aan zulke documenten van de wereldraad zelden aandacht be steedt. Ook Castro is van mening dat evangelicals en wereldraad meer moeten samenwerken. „God maakt geen onderscheid tussen kinderen en kleinkinde ren in het geloof, we zijn allemaal kinderen van hem". Volgens dr. Heinz Held, de EKD- verantwoordelijke voor buiten landse betrekkingen, had het ANC na eerdere informele con tacten gevraagd om een gesprek met een representatieve verte genwoordiging van de Duitse kerk. Dit betekent geen poütieke erkenning van de bevrijdingsbe weging, omdat het volgens Held niet op de weg van de kerk ligt daarover uitspraken te doen. Het gesprek met het ANC past in het beleid van de EKD om contacten te onderhouden met alle partijen in Zuid-Afrika, aldus dr. Held. De Westduitse theoloog verwacht dat de ontmoetingen met het ANC in de Bondsrepubliek wel enige opschudding zal veroorza ken. „Steun aan bewegingen die met geweld het apartheidsregi me in Zuid-Afrika bestrijden, heeft in de Bondsrepubliek altijd grote weerstand ontmoet in bre de lagen van de evangelische kerk. In Nederland ligt dat veel gemakkelijker, omdat uw land genoten uit de Tweede Wereld oorlog weten dat er in sommige situaties geen andere keus is dan gewapend verzet". Zoals gemeld heeft de Nederland se delegatie bij de Assemblée van de Wereldraad van Kerken in Vancouver deze week een ge sprek gehad met een ANC-dele- gatie. Over de inhoud daarvan zijn nog geen mededelingen ge daan. De tot boven de twee miljoen gulden gestegen opbrengst van de zendingsbussen is een onmis bare bijdrage geworden voor de inkomsten van de hervormde raad voor de zending. Dat heeft de secretaris binnenland van de ze raad, ds. A. de Haan, bericht aan de predikanten van de her vormde kerk in verband met de zendingsbussenzondag van 14 augustus. In 1982 hebben de zendingsbussen in de kerkgebouwen 1.635.985 gulden opgebracht, waarnaast ook nog eens 552.526 gulden per giro werd ontvangen. De begroting van de raad voor de zending bestaat voor een groot deel uit vaste posten. Er worden bijdragen gegeven aan allerlei vormen van kerkewerk, vooral op het gebied van opleidingen, toerusting, onderwijs, medisch en landbouwwerk. Een zware post vormen opleiding en uitzen ding van zendingsarbeiders en hun gezinnen. Daarnaast neemt het aandeel in het evangelisatie werk in Nederland toe. Als overzeese kerken waar de Ne derlandse inbreng bijzonder be langrijk is noemt ds. De Haan de koptische evengelische kerk in Egypte en de evangelische kerk in Lesotho. De zendingsbus be tekent verder veel voor de sterk groeiende kerken in Indonesië en overig Afrika, die voor de gro te pastorale, organisatorische en financiële problemen staan. De buitenlandse kerken bepalen wie voor een Nederlandse beurs in aanmerking komt bij het op leiden van medewerkers. Daar voor is een bedrag van 770.000 gulden beschikbaar. Beroepen Hervormde Kerk: Beroepen te Rossum (toezegging): W. G. Schaap Roermond. Bedankt voor Ederveen (toezegging): F. van Roest Uddel. Beroepbaar- stelling: mevr. drs. A. Oosterlee, Van den Endelaan 107 2182 EV Hillegom. Gereformeerde kerken vrijge maakt: Beroepen te Beverwijk en te Opende-Surhuisterveen: drs. E. Heres, kandidaat Bergen- theim. KAMPALA (UPI) - Tegen de Oegandese regering strijdende guerrilleros zouden in het dorp Katungo, 112 km ten noorden van de hoofdstad Kampala, 35 buspassagiers hebben geëxecuteerd en zeker 20 hebben verwond. Dit heeft het r.k. blad Munno, één van de betrouwbaarste dagbladen van het land, gisteren gemeld. De aanvallers schoten de banden van de bus kapot waardoor de bus wel moest stoppen. Daarna moesten de passagiers uitstappen en op een rij gaan staan. Vervolgens werd met automatische wapens het vuur op hen geopend. Onder de doden bevonden zich vrouwen en kinderen. Westelijke diplomaten in Kampala konden het bericht nog niet bevesti gen. De regering heeft geen verklaring over het gebeurde uitgegeven. Het dorp Katungo ligt in het district Luwero langs de noordelijke hoofd weg van Gulu. De weg werd vorig jaar vanwege de guerrilla-activiteit als onveilig beschouwd en het verkeer werd toen omgeleid. Eerder dit jaar maakte de regering bekend dat de weg na een militair offensief dat de guerrillastrijders verdreef, voor het verkeer was heropend. Volgens Munno werden Oegandese legervoertuigen gebmikt voor het vervoer van de gedode buspassagiers naar een regeringsrouwcentrum in Kampala. De gewonden werden naar ziekenhuizen in de hoofdstad overgebracht. Volgens plaatselijke persberichten zijn in de afgelopen drie weken zeker 45 mensen bij drie afzonderlijke incidenten in Luwero omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13